Görkemli günler! Bugün “İstinye’ye gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “istinye nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere İstinye’ye nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

İstinye’ye Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasından İstinye’ye gideceksen metro ve vapur seçeneklerini düşünmelisin.

Avrupa yakasından İstinye’ye gitmek isteyenler İETT otobüslerini ve metroyu kullanabilir. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylı olarak İstinye’ye gidiş rehberim başlasın!

İstinye Nerededir?: İstinye, Sarıyer’in boğaz kenarında bulunan önemli bir semti. Yeniköy ve Emirgan arasında bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

İstinye Sahil’e Nasıl Gidilir?

Kısa bi hatırlatma ile başlamak istiyorum. Bu yazıda genel olarak sizlere İstinye’ye nasıl gidileceğini anlatıyorum 🙂 Fakat bu tarifler İstinye Sahil için de geçerli. Yani burada anlatacağım yollarla aynı zamanda İstinye Sahil’e ulaşmış oluyorsunuz.

Vapurla İstinye’ye Nasıl Gidilir?

İstinye’ye ulaşımın en güzel yollarından biri vapurla gelmek.

Sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Özellikle Eminönü-Sarıyer arasında neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor.

Bu da demektir ki Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı’ndan İstinye’ye giderken mümkünse ilk seçeneğiniz vapur olmalı!

Yürüyerek İstinye’ye Nasıl Gidilir?

İstinye’ye yakın semtlerden direkt olarak yürüyerek de ulaşabilirsiniz!

Emirgan, Yeniköy, Baltalimanı tarafından İstinye’ye gidecekseniz bence hiç başka yola bakmayın ve tabana kuvvet, yürüyün 🙂

Metro İle İstinye’ye Nasıl Gidilir?

İstinye’den tam olarak bir metro geçmiyor. Ancak metro ile de İstinye’ye gitmek düşündüğünüzden daha kolay.

İstanbul’un herhangi bir metrosundan öncelikle M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmanız gerekiyor. M2 metrosunun İTÜ-Ayazağa istasyonunda indikten sonra da 29Ş otobüsüne binin ve anında İstinye’ye ulaşın!

Eğer İstinye Dereiçi’ne gidecekseniz de yine M2 metrosunun Darüşşafaka istasyonunda indikten sonra 5 dakika yürüyerek İstinye Dereiçi’ne ulaşabilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Metrobüs’le İstinye’ye gitmek için inmeniz gereken durak Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu olmalı.

Bu iki duraktan da M2 Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak İTÜ Ayazağa İstasyonu’nda inmelisiniz. Sonrasında da 29Ş otobüsü ile İstinye’ye gidebilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle İstinye’ye Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğunuz yer Marmaray duraklarından birine yakınsa Marmaray’la da İstinye’ye gitmeyi düşünebilirsiniz.

Marmaray’la İstinye’ye gidecekler için en güzel önerim Yenikapı’dan M2 Taksim-Hacıosman metrosuna geçmek yönünde olacak. Sonrası tarif yukarıda metro kısmındaki gibi 🙂

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile İstinye’ye Gidiş

İstinye’ye şuan için herhangi bir metro v.b gitmediğinden dolayı genellikle toplu taşımada otobüsle gitmek zorunda kalıyoruz.

Bu yüzden de size kısaca İstinye’ye giderken hangi otobüsleri kullanabileceğinizi yazmak istiyorum.

İstinye’den Geçen İETT Otobüsleri;

  • İstinye’ye Mecidiyeköy, Şişli, Levent, Maslak üzerinden 29Ş ile, Taksim’den 40T ile, Beşiktaş, Kabataş, Sarıyer ve Ortaköy’den 22 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz.
  • Ayazağa, Sarıyer tarafından 41C, Zincirlikuyu’dan da 42 numaraları otobüsler de İstinye’den geçiyor.

Benim önerim olabildiğince metro ile İstinye’nin en yakınına kadar gitmek yönünde olacak. Sonra da kısa bi otobüs yolculuğu ile İstinye’ye ulaşabiliriz.

İstinye’ye Araçla Yol Tarifi

İstanbul’da mümkünse özel araçla yola çıkmamak lazım 🙂 Hele yabancısıysanız işler düşündüğünüzden çok daha zor olacak.

İstinye’ye özel aracıyla gidecekler her iki yakadan da direkt olarak Zincirlikuyu kavşağına gidip, Büyükdere Caddesi’ne geçip Maslak’tan sonra da İstinye yönüne saparak İstinye’ye gidebilir. Bu anlatım karışık geldiyse, İstinye’ye yol tarifi haritam şurada;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. İstinye’ye bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Otogar’dan İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan İstinye’ye gideceklere benim önerim hemen otogardaki M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binin ve Yenikapı’ya gidin. Ardından da M2 Taksim metrosunun İTÜ durağına kadar gidip sonra 29ş ye binin!

Alibeyköy Otogar’ından geliyorsanzı da önce hemen otogarın ordaki tramvayla bir durak gidip M7 Mecidiyeköy metrosuna geçip son durağa kadar gidin. Sonra zaten Zincirlikuyu’dan 42 ve 29Ş ile İstinye’ye gidebilirsiniz.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Sabiha Gökçen’den İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstinye biraz terste gözükse de ulaşım aslında o kadar da zor değil. Siz önce E-10 ya da Havabüs otobüsleriyle Kadıköy’e gidin derim.

Sonrasında vapurla Beşiktaş’a geçip, ardından 22 numaralı otobüsle İstinye’ye boğazı seyrede seyrede gidebilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan İstinye’ye Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan İstinye’ye gitmek tabii ki daha kolay. Öncelikle havalimanı terminalinin hemen önündeki Havaist otobüsüne binin ve 4. Levent durağında inin.

İndiğiniz yerden 29Ş yi çevirin ve İstinye’desiniz 🙂

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Semt Semt İstinye’ye Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den İstinye’ye giderken en kolay yol bana kalırsa vapurla önce Beşiktaş’a geçmek ve sonrasında da 22 numaralı otobüsle boğaz sahil yolundan İstinye’ye ulaşmak 🙂

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan İstinye’ye Nasıl Gidilir?

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan İstinye’ye gitmek isteyenler varsa yol bellidir 🙂 29Ş yi yakalayın ve aktarmasız tek vasıta olarak İstinye’ye gidin…

Sarıyer, Bebek ve Emirgan’dan İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Yukarıda bahsettiğim gibi Sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor.

Yani bu semtlerden gelenler önce bi vapur tarifesine baksın 🙂 Eğer size uymuyorsa da sahilden geçen herhangi bir otobüse binebilirsiniz. Detaylı otobüs numaralarını yukarıda yazdım.

Mecidiyeköy ve Taksim’den İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den İstinye’ye direkt olarak otobüs bulunuyor. Ama burası Görkemliyollar 🙂 Bu trafikte o otobüs boydan boya çekilmez!

Siz Taksim ya da Mecidiyeköy’den hemen M2 metrosuna atlayın ve İTÜ Ayazağa’na kadar gidin. Sonra zaten 29Ş ile çok daha kısa sürede İstinye’ye gidebileceksiniz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Eminönü ve Karaköy’den İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den İstinye’ye giderken bence önce tramvay ile son durak Kabataş’a kadar gidin. Sonra da sahilden İstinye’ye giden 22 numaralı otobüse binin.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası ilçelerinden İstinye’ye gitmek biraz uzun sürebilir. Bence vaktiniz varsa Üsküdar ya da Kadıköy’e geçip sonra da vapur + otobüs yapabilirsiniz.

Ben hızlıca İstinye’ye gideyim diyorsanız da M4 Kartal metrosu ya da Marmaray’dan kendinizi bir şekilde M2 Taksim metrosuna atın ve İstinye’ye ulaşın.

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den İstinye’ye Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının batı ilçelerinden İstinye’ye gitmeyi düşününler varsa bence en güzel yol direkt olarak metrobüse binmek!

Metrobüs’ün Zincirlikuyu durağında inerek ya direkt 29Ş ye binebilirsiniz. Ya da önce M2 Metrosu ardından yine 29ş yapabilirsiniz. Trafik saatiyse ikincisini yapın 🙂

İstinye Devlet Hastanesi’ne Nasıl Gidilir?

Umarım işimiz düşmez 🙁 ama eğer İstinye Devlet Hastanesi’ne gideceksek aslında direkt olarak İstinye sahile gitmemiz yetrli. Çünkü hastane hemen sahil üzerinde yer alıyor.

İstinye Dereiçi’ne Nasıl Gidilir?

Yazıda yer yer bahsettim. İstinye’nin bir de Dereiçi tarafı bulunuyor. İstinye Dereiçi’ne gidecekseniz tüm tarifler aynı ama sadece 29ş değil de sadece 29 numaralı otobüse binin 🙂

İstinye Park AVM’ye Nasıl Gidilir?

Son olarak İstinye demişken İstinye Park Alışveriş Merkezi’nden bahsetmezsek olmaz. Fakat adı İstinye olsa da tam olarak İstinye merkezde olmayan İstinye Park için tarifler komple farklı 🙂 Bu yüzden İstinye Park’a nasıl gidilir diye ayrı bir yazım var ona bakın gelin…

İstinye’ye Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

İstinye’ye En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: İstinye’ye en uygun ulaşım yolu vapur ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

İstinye’ye En Hızlı Nasıl Gidilir?: İstinye’ye ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

İstinye’ye Gitmek Ne Kadar Sürer?: İstinye’ye ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

İstinye’de Otopark Var mı?: İstinye’de ücretli otopark seçenekleri mevcut. Ben özel araçla gitmenizi hiç önermem 🙂

Bu şekilde İstinye’ye nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan İstinye’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.