Görkemli günler! Bugün “Levent’e gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “levent nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere 1. Levent ve 4. Levent’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Levent’e Nasıl Gidebilirim?

Hep önce neredesin diye sorarım! Çünkü bulunduğun yere göre tarifler değişebilir. Fakat Levent’e gitmenin yolu bellidir metro 🙂

İster Anadolu ister Avrupa Yakası’ndan gelin direkt olarak metro, marmaray ve metrobüs seçeneklerini düşünmenizi öneririm. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylar alt başlıklarda…

Levent Nerededir?: Levent, Beşiktaş’ın Etiler ile Ayazağa arasında kalan genellikle plazaları ile bilinen bir semti. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

1. Levent ve 4. Levent’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle şu 1. Levent ve 4. Levent karışıklığına açıklık getirelim. Sırasıyla birbirine komşu iki semt 1. Levent ve 4. Levent olarak adlandırılıyor. Aslına bakarsanız bu iki yer de birbirine yürüme mesafesinde.

Bu yüzden ben direkt olarak Levent diye bahsedeceğim. Siz 1. için de 4. için de düşünebilirsiniz hepsi aynı 🙂 Sadece 1. ye gidiyorsanız 1. Levent duraklarında inin 4. ye gidiyorsanız da 4. Levent’te inin.

Metro İle Levent’e Nasıl Gidilir?

Levent’e gitmeni yolu metrodan geçer! Çünkü İstanbul’un en eski metrolarından biri olan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu tam olarak Levent’ten geçiyor.

İstanbul’un neresinde olursanız olun, bir şekilde Yenikapı ya da Mecidiyeköy’den M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın ve 1. Levent ya da 4. Levent metro duraklarında inerek Levent’e ulaşın.

4.Levent için de 1. Levent içinde sıralı ayrı ayrı metro istasyonu var 🙂

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Levent’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs’le Levent’e gideceklerin inmesi gereken durak her iki yönden de Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu olacak!

Bu iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna kolayca aktarma yaparak 1. Levent’e de 4. Levent’e de gidebilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Levent’e Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğunuz yer herhangi bir marmaray durağına yakınsa Levent’e marmarayla da gidebilirsiniz.

Marmaray’a sadece binin ve iki yönden de Yenikapı istasyonunda inin. Yenikapı’dan başlayan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçerek, Levent’e ulaşabileceksiniz. Hem de bu yolculuk çok kısa sürecek.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Levent’e Gidiş

21. yüzyıla geldiysek artık İstanbul’da ulaşım için pek otobüs düşünmemek lazım 🙂 Fakat tabii ki Levent öyle bir noktada ki neredeyse Avrupa yakasındaki otobüslerin yarısı buradan geçiyor…

Yani size Levent’ten geçen İETT otobüs hatlarını listelemeyeceğim. Çünkü o kadar fazla ki.. Siz sadece ana bir durağa gidin ve hangisi Levent’ten geçiyor diye sorun yeter 🙂 Levent’ten geçen İETT otobüslerine şuradan bakabilirsiniz.

Levent’e Araçla Yol Tarifi

Eğer özel aracınızla Levent’e gidiyorsanız yol tarifi oldukça basit. Her iki yakadan da her iki köprü yolundan hangisi size yakınsa ona çıkın ve Maslak ya da Zincirlikuyu kavşaklarından Büyükdere caddesine sapın! Birkaç dakika da Levent’te olacaksınız.

Şimdi size 1. Levent ve 4. Levent için yol tarifini harita üzerinden de göstereceğim;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Levent’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Levent’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı Levent’e biraz ters gözükse de aslında ulaşım direkt olarak mevcut ve kolay. Eğer çok trafik saati değilse Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan E-3 otobüsüyle aktarması olarak 4. Levent Metro’ya gidebilirsiniz.

Trafiksiz alternatif arayanlar MR-60 ile Pendik Marmaray’a geçip, Marmaray ile de Yenikapı üzerinden M2 metrosuna ulaşıp Levent’e gidebilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Levent’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Levent’e ulaşım da oldukça kolay. Havalimanı önünden kalkan Havaist otobüsüne binerek aktarmasız olarak 4. Levent’te inebilirsiniz.

Bu otobüsler daha devam ediyor sakın ineceğiniz yeri kaçırmayın 🙂

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Levent’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Levent’e gitmek için en hızlı ve mantıklı yol hemen otogardaki M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Yenikapı’ya ulaşmak.

Yenikapı’dan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve 1. ya da 4. Levent’te inin.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Levent’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Levent’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Levent’e gidecekler direkt marmaraya binip Yenikapı’dan M2 metrosuyla Levent’e gidebilir. Ya da metrobüsle Altunizade’den Zincirlikuyu’ya gidip oradan da M2 metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

Kadıköy’den de Söğütlüçeşme Metrobüs ve Marmaray’dan hangisi kolayınıza geliyorsa kolayca Levent’e gidebilirsiniz. Bence en mantıklısı önce metrobüs sonra Zincirlikuyu’da M2 metrosuna geçmek olacak.

Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Levent’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan birçok farklı otobüsle Levent’e gidebilirsiniz mesela 40B işinizi görecektir 🙂

Aynı otobüs Zincirlikuyu’dan da geçiyor ama bence siz M2 metrosuna Gayrettepe’den binin ve birkaç dakikada Levent’e ulaşın.

Mecidiyeköy ve Taksim’den Levent’e Nasıl Gidilir?

Hem Mecidiyeköy’den hem de Taksim’den Levent’e giderken sakın otobüs seçeneklerini düşünmeyin bile 🙂

Direkt olarak kendi isimlerindeki istasyonlardan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve yine kendi ismindeki Levent duraklarından birinde inin.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eminönü ve Karaköy’den Levent’e Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy tarafından Levent’e giderken yine metroyu kullanmanızı öneririm. Aktarma yapmamak adına bu iki semtten de M2 metrosunun sırayla İstanbul Üniversitesi ve Şişhane duraklarına yürüyebilirsiniz.

Sonrasında zaten metroyla direkt Levent’tesiniz!

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Levent’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası ilçelerinden Levent’e giderken ilk seçenek olarak marmarayı kullanın derim. Marmaray ile Yenikapı’ya gidip sonra M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek Levent’e gitmek oldukça kolay.

Ayrıca M4 Kadıköy Kartal ya da M5 Üsküdar-Sancaktepe metrolarından Levent’e gidecekseniz de Altunizade ve Uzunçayır’dan metrobüse geçip Zincirlikuyu’ya gidin derim. Sonra da Gayrettepe’den M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ve Levent!

Karışık dursa da bu rotalar belki de maksimum 1 saat alacak 🙂

Bağcılar’dan Levent’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Levent’e giderken hemen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binin ve Yenikapı’ya kadar gidin. Artık Yenikapı’dan sonra M2 Taksim-Levent metrosun binmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Ulus ve Etiler’den Levent’e Nasıl Gidilir?

Etiler – Levent arasındad M6 adında binik bir metromuz da var 🙂 Yani Ulus, Etiler, Boğaziçi Üniversitesi, Nispetiye tarafından Levent’e bu metroyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Levent’e Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy, Beylikdüzü gibi yerlerden Levent’e gidecekler ise metrobüsü kullansın derim. En yakın metrobüs durağına gidin ve metrobüsle Mecidiyeköy’e gidin sonra da M2 metrosuna geçerek Levent’e ulaşın!

Levent’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Levent’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Levent’e en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Levent’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Levent’e ulaşımın en hızlı yolu metro seçeneklerini kullanmak olur.

Levent’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Levent’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Levent’de Otopark Var mı?: Levent’te ücretli otopark seçenekleri mevcut. Ben özel araçla gitmenizi hiç önermem 🙂

Bu şekilde 1. ve 4. Levent’e nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Levent’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.