Türkiye Cumhuriyeti Pasaportları kullanım tipi ve verildiği kişilere göre dört çeşide ayrılıyor. Bunlardan kısaca bahsedeceğim sizlere.

1. Umuma Mahsus Pasaportlar

Halk arasında renginden ötürü bordo pasaportlar olarak geçer. Herhangi bir özelliği bulunmayan kişilere verilen standart pasaport türüdür.

2. Hususi Pasaportlar

Yeşil pasaport olarak geçen bu pasaport türü kanunca belirtilmiş olan kişilere verilir. Bu kişiler üst kademeli devlet memurları, eski milletvekilleri ve bu kişilerin 1. dereceden yakınlığı bulunduğu kişilere verilir. Bu pasaportlardan harç ücreti alınmaz ve 5 yıllık süreli olarak verilir. Ayrıca bu pasaportlar ile Schengen bölgesine de vizesiz seyahat edilebilir.

Yeşil pasaport ile ilgili daha fazla bilgi için yeşil pasaport yazı dizimi inceleyin !

3. Hizmet Pasaportları

Bu pasaportlar adından anlaşılacağı gibi kamu görevinde bulunan kişilerin yurtdışı görevleri nedeniyle aldıkları pasaporttur. Yeşil pasaportta olduğu gibi Schengen bölgesine vizesiz seyahat edilebilir.

4. Diplomatik Pasaportlar

İsminden de anlayacağınız gibi bu pasaportlar üst düzey diplomatlara verilir. Bu tür, TC Pasaportları içindeki en fazla öneme sahip pasaporttur ve Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilir.


Pasaport Nasıl Çıkarılır ?drawn-blue-arrow-right


Pasaport Ücretleridrawn-blue-arrow-right


Pasaport Yenilemedrawn-blue-arrow-right


Pasaport Kaybetmedrawn-blue-arrow-right


Yorumlar Kapalı