Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir ?


Görkemli günler ! Yurtdışına gitmenin temel taşı olan pasaportu biliyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarının en bilindik türü olan “yeşil pasaport”tan bahseceğim.

Yeşil pasaport sahibi biri olarak sizlere, hususi pasaport çıkarmaktan, kimlerin alabileceğine kadar bildiğim herşeyi paylaşacağım… hem de onlarca ülkede elde ettiğim deneyimlerle ve 2019 için güncel kaynaklardan araştırıp eklediğim şekliyle.

Yeşil Pasaportun Avantajlarından Yararlanmak İçin Vakit Geçiyor 🙂 Milano, İtalya’dayken

Yeşil Pasaport Nedir ?

Yeşil pasaportu hakkında kısaca bilgiler vererek başlamalıyım. Resmi adıyla Hususi Damgalı Pasaport resmi pasaport çeşitlerinden birisi oluyor. Belirli bir düzeye ulaşmış devlet memurları, aileleri ve kanunla belirlenmiş özel kişilere veriliyor.

Bu pasaport ile birçok avantaj elde edebiliyorsunız, bunların en geçerli olanı 2019 dünyasında Avrupa’ya vizesiz olarak gidiş imkanı sunması. Yeşil pasaportunuz varsa Schengen vizesini unutursunuz !

Yeşil Pasaportum ve Ziyaret Ettiğim Amerika, Tayland’tan aldığım Hediyelikler

Kimler Alabilir ?

Aslında en detaylı konu bu. Yeşil pasaport almak için devlet memuru olmak yeterli değil. Bilinenin aksine memurların yalnızca az bir kısmı bu hakka erişebiliyor, çünkü memuriyet derecesi ve mevki önemli.

Şimdi başlıklar halinde yeşil pasaport alabilecekler listesini sunuyorum;

 • TBMM Eski Üyeleri ve Devlet Başkanları
 • 1.2. ve 3. Derece Kadrolarda Bulunan Devlet Memurları
 • Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu Üyeleri
 • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Üyeleri
 • Belediye Başkanları
 • Koşulları Sağlayan İhracatçılar

Yeşil pasaport hak sahibi olup olmama konusu tabii ki komplike durumlar da içeriyor. Eğer emin olamıyorsanız yorum bölümünde, durumunuzdan kısaca bahsedip yeşil pasaport hakkınızın olup olmadığını sorabilirsiniz.

Güncelleme: 30 Mayıs 2019 tarihinde gündeme gelen Yargı Reformu Paketi kapsamında Avukatlar için yeşil pasaport alma hakkı önerildi. Yakın bir zaman sonra Avukatlar da yeşil pasaport alabilecek. 

Yeşil Pasaportla Vizesiz Ziyaret Edebileceğiniz Norveç’ten / Oslo

İhracatçılar İçin Yeşil Pasaport

22.03.2017 tarihinde yürürlülüğe giren kanun ile  “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” adı altında yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda son üç yıldaki ihracatı belirli bir tutarın üzerinde olan şirket yetkililerine de yeşil pasaport alma hakkı tanındı.

Kanuna göre son üç yılda beyan ettikleri ihracat tutarı 1-10 milyon dolar arasındaki firmalara 1, 10-25 milyon dolar için 2, 25-50 milyon dolar için 3, 50-100 milyon dolar için 4 ve 100 milyon dolar üzerindeki firmalara ise 5 yetkili çalışanına hususi damgalı pasaport verilme hakkı tanındı. Bu hakkı kullanabilmek için ilgili kişilerin herhangi bir suça karışmamış olması da gerekiyor.

İhracatçı yeşil pasaportuna başvurmak için Ticaret Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekiyor.

Kudüs Gezim’den

Öğretmenler Alabilir mi ?

Bu konuda öğretmenlerden çok soru alıyorum ve açıklık getirmek istedim;

Öğretmenler de devlet memuru statüsünde olduğu için kadro dereceleri 1,2 veya 3 olduğu anda yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar. Bu dereceye ulaşmaları 10 yılı bulabiliyor.

Ağlama Duvarı Ziyaretimden, Kudüs / Yeşil Pasaportla Ziyaret Vize Gerektirmiyor

Hak Sahibi Aileleri Yeşil Pasaport Alır mı ?

Yeşil pasaport hak sahipliği konusunda yukarıda listeyi paylaştım. Hak sahibi olan kişilerin eşleri ve çocukları yeşil pasaporttan yararlanabiliyor.

Fakat çocukların 25 yaş altında olması ve öğrenciliğine devam etmesi gerekiyor.

Kişinev Şehir Meydanı’nda / Moldova

25 Yaş Şartı ve Öğrencilik Şartı Kalktı mı ?

2017’nin son aylarında gündeme gelen bu konu ile ilgili düzenleme 2019 yılında bir sonuca ermedi şimdilik. Günümüzde de hala hak sahibi kişilerin çocukları yeşil pasaport almak isterlerse, 25 yaş altında olma ve öğrenci olma şartlarını sağlamak zorunda.

Bu konu hakkında güncelleme yapılırsa bu sayfadan sizinle paylaşacağım !

Dünyaca ünlü MIT’de / Boston

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır ?

Yeşil pasaport çıkarmak normal pasaport çıkarmaktan farklı bir eylem değildir. Normal pasaport çıkarma koşulları yerine getirilmeli.

Pasaport başvuruları 2019 yılı itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor.  Buradan randevu alarak yeşil pasaportunuzu alabilirsiniz.

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaport Ücreti ve Gerçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Ücret konusu yeşil pasaportun avantajlı olduğu bir dal. Hususi pasaportlardan herhangi bir harç bedeli alınmıyor. Yalnızca pasaport defter bedeli ödemelisiniz. Günümüzde güncel olarak pasaport defter bedeli 108 lira olarak belirlenmiş.

Yeşil pasaportlar standart olarak 5 yıl geçerlilik süresi ile veriliyor, başvuru tarihinizden itibaren 5 yıllık süreçte bu pasaportu kullanabiliyorsunuz. Gerçerlilikle ilgili sorular ve 6 ay kuralı için yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Normal pasaport için gerekli belgelerin yanında yeşil pasaport için “Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu” doldurmanız gerekiyor. Bu formu buradan indirebilirsiniz.

Genel olarak başvuruda gerekli evrakları şöyle sıralayalım;

 • Hak Sahibi Adına Düzenlenmiş Matbu Talep Formu
 • Emekliler ve Öteki Durumlar İçin Kadro Derecesini Gösteren Belge
 • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • TC Nüfus Cüzdanının Aslı
 • Öğrenciler İçin Öğrenci Belgesi

Yeşil pasaport hakkındaki genel bilgilendirme yazımı burada noktalıyorum. Aklınıza takılanları yorum bölümünden bana sorabilirsiniz ! Ayrıca yeşil pasaport yazı dizim kapsamındaki diğer yazıları da incelemenizi öneririm, yeşil pasaportla vizesiz gidilebilen ülkeler, yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken gerekli belgeler, yeşil pasaportla yurtdışında dikkat edilmesi gerekenler ve yeşil pasaportta altı ay kuralı yazılarımın linkleri üzerlerinde, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport’un Ne Gibi Ayrıcalıkları Var ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

185 Yorum Bırakılmış

 1. mihriban yaşar says:

  Merhaba Ben TOBB Emekli Sandığına bağlı 657 ye tabi ticaret odası kadrolu personeliyim. 15 yıllık çalışan olup üniversite mezunuyum. Ayrıca kadro derecem 3/1… bu durumda yeşil pasaport alabilir miyim

  • Merhabalar,

   657’ye bağlı olarak 3. kadro derecesine geçmiş olduğunuz için yeşil pasaport alma hakkınız bulunuyor. Çalıştığınz kuruma onaylatacağınız “Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu” ile beraber nüfus müdürlüklerinden yeşil pasaport için randevu alarak kısa sürede adınıza çıkartabilirsiniz, keyifli günler.

 2. Kadriye saadet engin says:

  Benim babam 1 dereceden emekli memur vefat etti esimde vefat etti ve babamdan aylik aliyorum acaba yesil pasaport alabilirmiyim ben alamasam bile esi vefat ettigi icin annem alabilirmi

 3. Merhaba Görkem,
  Faydalı yazıların için teşekkürler.Ben 22 yaşındayım, artık öğrenci değilim ve çalışıyorum, sigortalıyım.Yeşil pasaportumun bitiş tarihi ise Eylül 2019. Şimdi yurt dışına çıkmak istesem hala kullanabilir miyim yoksa iptal mi etmem gerekir? ya da 25 yaşıma kadar uzatmak için bir şansım var mı? öğrenci olmadığım için kafamı kurcalayan bir soru. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Sezgi !

   Öğrenci olmadığın koşulda yeşil pasaport sahibi olamıyorsun maalesef ki, yaşının bir önemi yok.

   Varolan pasaportunu etik olarak teslim etmen gerekir fakat uygulamadaki boşluk nedeniyle geçerlilik süresi boyunca kullanmaya devam edilebiliyor.

 4. Engin Katran says:

  Görkem bey ben 32 yıllık mimar IM, şirket sahibiyim. Yeşil pasaport alabilirmiyim. TESEKKUR EDERIM.

  • Merhabalar Engin Bey,

   Yeşil pasaport maalesef ki birkaç özel koşul dışında yalnızca devlet çalışanlarına veriliyor. Eğer firmanız bir takvim yılında 1 milyon doları bulan bir ihracat yapabiliyorsa alma şansınız olabilir.

 5. Ezgi ünal says:

  18 yaşında öğrenciyim yeşil pasaport çıkartabilir miyim

 6. fatma sen says:

  merhaba örgün öğrenciliğm bu yıl bitti 22 yaşındayım ama aöf de pasif olarak kayıtlıyım babam 3. dereceden emekli yeşil pasaport için öğrenci belgesinin aktif olma zorunluluğu var mı ?

  • Merhabalar Sevgili Fatma,

   Eğer e-devlette öğrencilik hakkı var olarak gözüküyorsa yeşil pasaport hakkınız da devam ediyordur. Eğer gözükmüyorsa yasal olarak pasaportu teslim etmeniz gerekir fakat pratikte kontrol edilmediğini ve kullanıma devam edebileceğinizi de hatırlatayım tabii bu etik sayılmaz…

 7. ebru ünal says:

  merhablar.17 yıldır kamu kurumunda işçi statüsünde çalışıyorum.memurlar ve kamu görevlileri maddesinden yararlanabilir miyim ?

 8. Eda şahin says:

  Selamlar,
  Ben 10 temmuz 1993 doğumlu yüksek lisans öğrencisiyim. Yeşil pasaportumu şubat ayı gibi kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Eda,

   1993 doğumlu olduğuna göre şuan geçerli bir yeşil pasaportun yoktur zaten. Çünkü 25 yaşının doğumgününe kadar veriliyor. Doğal olarak şubatta da yenisini çıkaramayacağın için kullanamazsın.

   Eğer geçerli bir pasaportun vara burada bizimle paylaşır mısın ?

 9. Berk varol says:

  Merhaba. 1.5 yıl daha öğrenciliğim devam edecek ve yeşil pasaport sahibiyim. Yakın zamanda sigortalı olarak çalışmaya başlama ihtimalim var. 1 yıl önce öğrencilerin çalışmaya başlaması durumunda bile bu hakkı kaybetmeyeceği açıklaması yapılmıştı. Bu uygulama yürürlüğe girdi mi?

  • Merhabalar Berk Bey,

   Evet herhangi bir sorun bulunmamakta. Öğrenciliğiniz resmi olarak devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz, içiniz rahat olsun.

  • Müzehher eker says:

   Merhaba 1995 dogumlu kizımin yesil pasaportu 2020 yılına kadar suresi var asgari ücretli çalışıyor sgk kaydı var yurtdısına çıkacak sorun yasarmı

 10. Burak Yapıcı says:

  Merhaba ben öğrenciyim ve 25 yaşındayım daha 25 bitmedi yeşil pasaport alabilir miyim ve eğer alabiliyorsam 26 yaşına geldiğimde o pasaportu hala kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Burak Bey,

   Teknik olarak alabilirsiniz fakat maksimum 25 yaşını doldurduğunuz güne kadar geçerli pasaport vereceklerinden dolayı şuanda tahmini 6-8 aylık pasaportunuz olur. Son geçerlilik tarihi sorun olabileceğinden ancak anlık olarak birkaç ay işinize yarar tabii vizeden kurtulursunuz bu süreçte Avrupa için.

 11. Meraba ben 20 yasinda öğrenciyim ve babam yeşil pasaportlu benim yeşil pasaport çıkarmam için babamın yanımda olmasi gerekiyor mu

  • Merhabalar Ali Bey,

   Hayır gerekmiyor, yalnızca sizin şahsen başvuruda olmanız yeterlidir. Ama babanızın alabileceği matbu talep formunu unutmayın, keyifli seyahetler 🙂

 12. Ahmet Konyad says:

  Merhabalar Ben lise mezunu emekli memurum maas derecemle ilgili emekli sandigindan aldigim yazi asagidadir.Yesil pasaport alabilirmiyim tesekkurler “Emekli ayliginiz 3 derecenin 1. kademesi 800 ek gosterge” tesrkkurler

 13. AYTAÇ KALEM says:

  Merhabalar kızım öğrenci ben 3. derecede bulunan memurum yeşil pasaport alması için öğrenci belgesine gerek varmı

  • Merhabalar Sevgili Aytaç,

   Eğer kızınız 18 yaşından büyükse öğrenci olma şartı bulunuyor. Öğrenciliği devam ettiği sürece 25 yaşını doldurduğu güne kadar sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabilir.

 14. seda ertekin says:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bir şey merak ediyorum. 95 doğumluyum. 2 yıl kadar önce ailem üstünden aldığım yeşil pasaportumun süresi doldu. Ben bu süre içerisinde örgün öğrenciliğimi bitirdim, öğretmen olarak atandım. Ancak açıköğretimden öğrenciliğim devam ediyor ve bu e-devlette görünüyor. ”25 yaşına kadar çalışsalar dahi kullanıma devam edecekler”gibi bir açıklama vardı ama yürürlüğe girdi mi bir bilgim yok. Yani ben yeşil pasaport hakkımı kaybetmiş mi bulunuyorum yoksa isteğim dahilinde yenileyebilir miyim?

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Çalışmanızın bir engeli yok şuanda dediğiniz gibi. Ama bildiğim kadarıyla açık öğretimin öğrencilik hakkı bulunmuyor, bunu e devletten de kontrol edebilirsiniz.

   Eğer öğrencilik hakkınız var ise başvurup 25. yaşgününüze kadar geçerli bir yeşil pasaport alabilirsiniz.

 15. Zuhal aras says:

  mrh.esim doktordu.vefat edeli uzun yillar oldu.2
  ye evlendim .albaydı.ve bosandim
  ilk esimden maaş alıyorum
  rahmetli esimden yesil pasaport alma hakkım varmi

  • Merhabalar Zuhal Hanım,

   Biraz karışıkmış… Fakat prosedürde eğer maaş alıyorsanız yeşil pasaport da alabilirsiniz gibi duruyor. Yani ilk eşiniz eğer ölmeden önce yeşil pasaport alma hakkına sahipmişsse.

 16. Mustafa ÇİMEN says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Ben Devlet Memuriyetinden istifa etmek suretiyle ayrıldım.
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldığım Hizmet Belgesinde;
  Ödemeye Esas Olan Aylığın
  Derece 6 Kademe 1
  Emekli Kes.Esas Olan 657 Sayılı Kanuna Göre
  Derece 2 Kademe 1 olarak belirtiliyor.
  Bu durumda Yeşil Pasaport alma hakkım var mıdır ?

  Teşekkür ederim, selamlar.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Ben bu konuda ayrıntı bilgi sahibi değilim. Sizin kanuni olarak memuriyet haklarınızdan yararlanma hakkınız var mı ona emin olamadım. Çünkü istifa ettim diyorsunuz….

   Eğer hakkınız var ise ve 1,2 veya 3. dereceli kadrodaysanız yeşil pasaport alabilirsiniz, yoksa mümkün olmayacaktır.

 17. Füsun Tolga says:

  Merhaba
  Babam 1.derecen emekli devlet memuru idi
  Vefat etti
  Ben babamdan emekli maaşı alıyorum
  Acaba yeşil pasaport hakkım olurmu
  Teşekkürler

  • Merhabalar Füsun Hanım,

   Eğer 25 yaşının altındaysanız ve öğrenciliğiniz devam ediyorsa alabilirsiniz. Bunun dışında maalesef ki faydalanamıyorsunuz.

 18. Hanife akbagli says:

  Merhaba Görkem bey 2009 yılında devlet memurluğundan çıkarıldım. 2 oldu emekli sandığından emekli oldum derecem ve kadrom 1 dereceden emekli oldum yeşil pasaport alma hakkım varmıdır cevaplarsanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

  • Merhabalar Hanife Hanım,

   Çıkarılma durumundaki prosedür de esas olan memuriyet haklarınızın devam edip etmediği. Eğer memuriyet haklarınız devam ediyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz. Fakat emekli sandığından aldığınız maaş bunun bir garantisi olmaz, bildiğim kadarıyla ayrı bir sistematikle işliyor.

 19. Canberk can says:

  Görkem bey merhabalar detaylı anlatımınız için öncelikle teşekkür ederim.Öğrenciliğim şubat ayında bitiyor
  Yeşil pasaporta sahibim pasaportta geçerlilik tarihi 2021 yurt dışına çıkışta yurt içine girişte herhangi bir problem yaşarmıyım ?

  • Merhabalar Sevgili Canberk,

   Teknik olarak öğrenciliğiniz bittiğinde yeşil pasaportunuzu geri teslim etmek durumundasınız. Fakat uygulamada bu kontrol edilmiyor güncel olarak 2019’da. Etik olmasa da pasaportunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, problem yaşamazsınız.

   • Canberk can says:

    Görkem bey teşekkürler.Hatta şöyle söyliyim size Türkiye’den çıkışta öğrenciliğim hala devam ediyor olucak ama girişte muhtemelen bitmiş olucak ama diploma vs herhangi bişey almamış anladığım kadarıyla herhangi bir problem olmaz

   • Önemli olan ülkeden çıkış o zaman birşey olmaz 🙂

 20. Canan Can says:

  25.01.1994 doğumluyum . 2 gün sonra 25 yaşıma giriyorum ve Haziran ayında kullanabileceğim bir yeşil pasaport almak istiyorum . Şuan öğrenciyim ve ailemle ikamet ediyorum, çalışmıyorum , yaş sınırını düşünürsek bu haktan faydalanabilir miyim .

 21. DUYGU SÖZER says:

  8/2 i ola n eşim 17 sene görev sonrasi vefaat etti fakat derece düşüklüğü nedeniyle yeşil pasaport sanırım alamıyorum ….17 senelik emniyette görev yapmış bir devlet memurunun. geride kalan eşi ve çocukları yeşil pasaporttan .nasıl yararlanır bilginiz için teşekkür ediyorum

  • Merhabalar Duygu Hanım,

   Aslında teknik olarak maalesef bir şansınız yok gibi. Çünkü bu konuda ekstra bir kanun maddesi yok diye biliyorum. Eğer eşiniz vefat etmeden önce yeşil pasaport hakkınız olsaydı devam ederdi…

 22. Elif Köse says:

  Merhaba Görkem, ben 21 yaşındayım ve öğrenciyim (ablam da 23 yaşında ve öğrenci) babamız 3/1 kademeden memur emeklisi iken vefat etti. Bizim hususi pasaport hakkımız var mı? Varsa özellikle mi başvurmalıyız hususi pasaport için?

  • Merhabalar Sevgili Elif,

   Evet tabii ki var. Başınız sağolsun öncelikle…Babanız yaşarken o kademeye ulaştığı için hakları ailesi üzerinde aynen devam eder. Siz de 25 yaşının altında olduğunuz için yeşil pasaport alabilirsiniz. Sanırım emekli statüsüne girdiğinden sgk’dan belge almanız gerekiyor.

 23. Altan civelek says:

  Merhaba babam memur ama yeşil pasaportu yok bu durumda ben yine yeşil pasaport çıkarabilir miyim?

  • Merhabalar Altan Bey,

   Önemli olan babanızın yeşil pasaport hakkı elde edip etmemiş olması. Eğer kadro derecesi yukarıda verdiğim kriterlere uyuyorsa, babanızda pasaport olmasa bile alabilirsiniz.

 24. Merhaba
  Annem ve babam devlet memuru ve yukarıda yazılan koşulları sağlıyorlar. Ben de 23 yaşında ve öğrenciyim. Yeşil pasaport almak istiyorum. Onların da alması gerekir mi? yoksa sadece ben onlar aracılığıyla sadece kendime çıkarttırabilir miyim? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Tuğçe Hanım,

   Hayır onların alması şart değil, sen hak sahibi anne ya da babandan alacağın matbu talep formu ile bireysel olarak başvurabilirsin. 25 yaşına kadar yeşil pasaport alabiliyorsun.

 25. Aydın Algan says:

  Avrupa Birliği, yeşil pasaport olsa da Avrupaya gitmeden bir form doldurulması gerekir, diye karar almış öyle bir uygulama başladı mı

 26. Mustafa Er says:

  Görkem bey merhabalar.Öğrenciliğimiz bitti okulla ilişkimizi kestik 23 yaşındayım yeşil pasaportumda 2021 geçerlilik tarihi yazıyo.Kullanmamda herhangi bir problem olurmu giriş çıkışta herhangi bir problem yaşarmıyım ?

 27. Seren demirci says:

  Merhaba Görkem bey eşim acil doktoru derecesini bilmiyorum. Yanımda değil Konuyu şuan araştırdığım için size sorayım dedim. 2014 de meslek hayatına başladı. Acaba yeşil pasaport hakkından faydalanabilir miyiz?

  • Merhabalar Seren Hanım,

   Büyük ihtimalle faydalanamazsınız çünkü 5 yılda o dereceye ulaşılamıyor diye tahmin ediyorum. Ama ilerleyen yıllarda yeşil pasaport alma şansınız mevcut. Net bilgi aldıktan sonra buraya cevap yazabilirsiniz 🙂

 28. Fatih bicakci says:

  İhracat firmamız var ve her şeyimiz şartları tutuyor ama sicilin var alabilirmiyim

 29. Asuman nuroglu says:

  Ben devlet memuruyum. Yeşil pasaport almaya hakkım var. Annem ve babama yeşil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Asuman Hanım,

   Maalesef ki alamazsınız, bildiğim kadarıyla yalnızca yasal olarak sizin bakımınızdalarsa detayı aratşırmalısınız, o şekilde alınabiliyor o da maddi ölçekte bir bakım değil sizi kapsadığını sanmam.

 30. Alsu Ünsal says:

  Merhabalar
  Ben izmirde universite ogrencisiyim annem babam yanıma gelmeden ben yesil pasaport cikarabilirmiyim. Cikarabilirsem annemin bana hangi belgeleri gondermesi gerekli?

  • Merhabalar Alsu Hanım,

   Ailenize ihtiyaç yok başvuruyu bireysel olarak yapabilirsiniz. Sadece hak sahibi olan kimse ondan matbu talep formu almalısınız, tabii o formda sizin de alacağınıza dair kısımlar doldurulmalı.

 31. Melek Sancaklı says:

  Merhabalar. 3/3 kademeden emekliyim. Yeşil pasaport alabilir miyim?

 32. Eren Yıldız says:

  Merhaba iyi günler benim babam devlet memuru aile üyesi olarak bende alabiliyorum ama 25 yaşından sonra pasaportun bir geçerliliği kalmıyor mu aile üyesi için

  • Merhabalar Eren Bey,

   Öğrencilik şartını sağladığınız koşulda 25 yaşına kadar babanızın varsa yeşil pasaport hakkından faydalanabilirsiniz. 25 yaşından sonra maalesef ki alamıyorsunuz.

 33. Celal Yılmaz says:

  Merhabalar Kardeşim
  Yeşil pasaportum mevcut İstanbul üniversitesi uzaktan eğitim fakültesine kayıtlıyım fakat bu dönem kayıt yenileyemedim ama e devlet üzerinden pasif öğrenci olarak görülmektedir. Suan yurtdışına çıkışta problem yaşar mıyım ???

  • Merhabalar Celal Bey,

   Büyük ihtimalle sorun olmaz. Fakat etik olarak yeşil pasaportunuzu iade etmeniz beklenir. Tekrar öğrencilik hakkı elde ettiğinizde tekrar çıkarabilirsiniz.

 34. semra bayram says:

  Merhaba Görkem Bey,
  19 yaşında oğlum okumuyor mezuna kaldı üniversite hazırlık kursuna gidiyor . bu durumda onun için yeşil pasaport alabilirmiyim. kendim kamu görevlisiyim ve yeşil pasaport hakkım var. oğlum yararlanabilir mi

  • Merhabalar Semra Hanım,

   Eğer mezun olmadan önce yeşil pasaport çıkartsaydınız şuan etik olmasa da kullanabilirdi. Fakat şuanda öğrenci olmadığı için yeşil pasaport alamaz. Ancak bir programa kayıt yapıp öğrenci olduktan sonra haktan yararlanabilir.

 35. YALÇIN BALCI says:

  merhabalar ben 05 03 1968 doğumluyum 15 -12-1992 15-05- 1998 tarihleri arasında ( 657 ye tabi lise mezunu ) kamuda çalışdım yeşil pasaport hakkım varmıdır slm lar

  • Merhabalar, önemli olan kamuda çalıştığınız süre değil geldiğiniz derecedir. Eğer 1,2 veya 3. kademeye ulaştıktan sonra emekli olduysanız alabilirsiniz. Eğer istifa etmişseniz zaten muhtemelen her koşulda alamazsınız.

 36. Başak gezer says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Ben öğretmenim. 2 yıl devlette 18 yıldırda özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Yeşil pasaporta nasıl sahip olabilirim? Tekrar devlete dönsem pasaport için 8 yıl daha mı çalışmam gerekir acaba?
  Çok teşekkür ederim

  • Merhabalar Başak Hanım,

   Bu devletteki kadro dereceniz ile ilgili. Net bir rakam veremem ama en az öyle bir süre daha çalışmanız gerekir ki yeşil pasaport alabilesiniz.

 37. Seda çimen says:

  Merhabalar babamın öğretmen emeklisi olmasından dolayı yeşil pasaport edinme hakkım var sanırım.
  Babam vefeat ettiği için halen böyle bir hakkım var mı acaba konuyla ikgili nereden detaylı bilgi alabilirim

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Eğer emeklilik kadro derecesi şartlara uyuyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz, tabii 25 yaş altında ve öğrenci olmak şartı ile. Başvuru ile ilgili muhattap nüfus ve vatandaşlık işleri birimidir.

 38. Mehmet SANCAK says:

  merhabalar ben3.dereceden emekli memurum.Eşim için yeşil pasaport çıkarmak için nasıl ve nereye başvurmak gerekiyor.Müracaatı benmi eşimmi yapması gerekir.Teşekkür ederim

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Sizin öncelikle matbu talep formu doldurmanız gerekiyor. Ve bu belge kurumunuzdan da imzalı olmalı. O belgede eşiniz yer alırsa kendi randevu alıp pasaportunu çıkartabilir sizin yanında olmanıza gerek yok.

 39. AYÇA ARSLANPINAR says:

  merhabalar ben annemden dolayı yeşil pasaport başvurusunda bulunabiliyorum ancak babamın vefatı sebebiyle sgk üzerinden yetim aylığı alıyorum bu durum yeşil pasaport almama engel olur mu acaba ?

  • Merhabalar Ayça Hanım,

   Açıkçası burada esas olan sizin yasal statünüz. Eğer anneniz üzerindeki sgk v.b haklarından faydalanabiliyorsanız 25 yaşınıza kadar yeşil pasaport alabilirsiniz.

 40. ozlem demir says:

  merhabalar … 2012 yılından beri bağ-kur luyum. 2017 yılında mimarlık bölümünden mezun oldum. belediyede çalışmaya başladığım zaman önceki ödenen sigortam devletteki derecemi etkiler mi?

  • Merhabalar Özlem Hanım

   Bu soru açıkçası benim alanımın çok dışında 🙂 Bunu kurumunuza sormalısınız. Eğer 1,2 veya 3. dereceye ulaşmışsanız yeşil pasaport alabilirsiniz.

 41. S Yesitas says:

  Iyi günler
  Bu yıl 18 yaşını dolduran kızım lise son sınıfta ve üniversite sınavına hazırlanıyor eğer üniversiteyi kazanamazsa yeşil pasaportu iptal olur mu

  • Merhabalar,

   Yasal olarak yeşil pasaport alma hakkını kaybetmiş olur. Ama eğer geçerliliği devam eden bir pasaportu varsa onu kullanmaya devam edebilir pratikte kontrol edilmiyor, tabii bu etik olmaz.

 42. MAHMUT KUZU says:

  Benim durumum biraz karışık.

  Devlet memuru iken disiplin sorusturması sonucu devlet memurluğundan cikarilma cezası aldım.
  1/4 derecedeydim ve daha once yesil pasaport almistim. Suresi bitti.

  Pasaport bürosuna sordugumda benim durumuma benzer bir durumla karsilasmadiklarini söylediler. Ancak diyelim ki 1. Dereceden memur iken istifa etmiş birisinin yesil pasaport alabildigini soylediler.

  Siizce yesil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Önemli olan memuriyet hakkınızın yasal olarak devam edip etmediği. Eğer devam ediyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz, bu pasaport şubeden çok sizin kurumunuzdan alacağınız matbu talep formuna bağlı.

 43. Adnan guzeloz says:

  Günaydın Görkem bey.

  2 yıl yedek subaylık 9 yıl ihtisas ve üniversitede dr olarak çalışma hayatım oldu.
  Daha önceki yıllarda yurt dışına çıktığım için normal pasaport almıştım.
  Bu konu ile ilgilenmedigim için
  Yıllarca ve halen ( 72 yaşındayım ) normal pasaport kullanmaktayım.
  Geriye dönük yeşil pasaport talep edebilirmiyim?
  Derecem 3/1

  Saygilar

  • Merhabalar Adnan Bey,

   Eğer dereceniz 3/1 ise tabii ki alabilirsiniz, kurumunuzdan talep formu almanız ve bu şekilde il nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

 44. Ahmet kara says:

  Hayırlı günler merhaba sizden ricam ben 2017Ocak ayında Şirketi kurdum 2.5 yıl oldu fakat ihracatı m 3 milyon dolar civarında yeşil pasaport alabilrimiyim 3 yıl şartı derken bir firmanın 3 yılı doldurma şartı varmı teşekkürler

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   Bildiğim kadarıyla son 3 yıldaki ortalama ihracat tutarı ortalama 1 milyon dolar olmalı en az. Yani 3 yılda toplam 3 milyon doları bulması gerekiyor. Sizin şirketiniz daha yeni olsa da bu 2.5 yıllık sürede 3 milyonu aşmışsa alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ticaret bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 45. Destina Karataştan says:

  Merhaba. Şuanda 18 yaşındayım babam 1’in 4’ü derecesinde memur ben 2018 haziranda liseyi bitirdim ve mezuna kaldım önceden yeşil pasaportumun süresi bitti şimdi alamayacağımı biliyorum ama bu sene üniversiteye başlayacağım ve ekim başında yurt dışına çıkmam gerekiyor üniversiteye kayıttan hemen sonra pasaportum çıkar mı veya başvurabilir miyim? Teşekkürler

 46. Şeniz ÖZKAN says:

  Merhaba,
  Eşim ve ben SGK dan emekliyiz. Yeşil pasaport alma hakkımız varmı. Evet ise nasıl bir hasırlık yapmam gerekir.

  • Merhabalar Şeniz Hanım,

   Eğer emeklilik öncesindeki kadro dereceniz 1,2 veya 3 e ulaşmışsa alabilirsiniz. Kurumunuzdan talep edeceğiniz belge ile nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

 47. Nilüfer KARDAŞ says:

  Görkem bey,
  Kayın pederim devlet memuruydu ve yeşil pasaportu vardı.
  Acaba torunlarına( oğullarıma) 20 yaşındalar, bu ve öğrenciler, hak gecebilir mi? Fransa’da yaşıyoruz, oturma iznimiz var.
  Mersi ilginize, hoşçakalın.

 48. Bahar Alioglu says:

  Eşim 1. derece memur iken vefat etti.O vefat edince bana emekli maaşı bağladılar.Ben yeşil pasaport alabiliyor muyum? Alabiliyorsam eğer kuruma imzalatman gereken evrağı eşimin çalışmış olduğu kuruma mı yoksa emekli sandığı müdürlüğüne mi imzalatmam gerekiyor.Eşimin ölmeden önce çalışmış olduğu kurumdakiler hem beni tanımaz hem de şehir dışında ve çok uzak.Detaylı açıklama yaparsanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhabalar Bahar Hanım,

   Başınız sağolsun öncelikle, evet alabilirsiniz bu durumda. Aslında kurumdan alınması gerekir fakat sanırım bu durumda emekli gibi bir prosedür izleniyor. Yani SGK’dan almanız gerekir diye düşünüyorum. Biraz spesifik olduğundan en güzeli kuruma ya da SGK’ya telefonla arayıp bir sormak.

   Bireyler üzerinden bir bağlantıya gerek yok zaten siz kurumun genel temsilciliği ile irtibate geçmelisiniz.

 49. Buğra Keskin says:

  Merhaba,

  Yeşil pasaport sahibi emeklinin eşi de yeşil pasaport hakkında sahip olabilir mi? Kocanın emekli olmasının bunda negatif bir etkisi var mı? Bir de başvuru evrağı nasıl ve nereden alınacak?

  Çok teşekkürler

  • Merhabalar Buğra Bey,

   Yeşil pasaport hakkı emeklilikte de devam eder. Hak sahibi kişinin eşi de her koşulda yeşil pasaport alabilir, başvuru evrağını emekli olunan kurumdan almanız gerekiyor.

 50. Sinem ok says:

  Merhaba, özel bir üniversitede doktora öğretim görevlisiyim. Yeşil pasaport sadece devlet üniversitesi kadroları için olan bir uygulamamıdır acaba?

 51. Candan Çakır says:

  Bu bir soru değil, teşekkür. Tüm sorularıma cevap buldum baya başarılı bir blog🤞🏻

 52. Tuncer Özgür Kılıç says:

  Merhabalar,

  Yeşil pasaportumun geçerlilik süresi 13 Haziran 2019 tarihinde sona eriyor, 1 Nisan’da Roma’ya biletim var. İtalya 3 ay 15 gün geçerlilik süresi istiyor ancak bu kural ne kadar sıkı uygulanıyor bu konu hakkında veya yaşanmış örneklere dair bir bilginiz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

 53. Metin KOKU says:

  Devlet Memuruyum , kadro derecem 2/2 , yeşil pasaport alabilir miyim? eşim ve çocuklarım da alabilir mi? büyük kızım 24 yaşında üniversite öğrencisi , 19 yaşında lise öğrencisi , 14 yaşında ortaokul öğrencisi. teşekkürler.

 54. Mustafa utku says:

  Merhaba ben 1.dereceden emekli öğretmenim kızım kayseride üniversitede okurken arasıra migrosta çalışıyor sanırım sigorta yapmışlar bu yeşil pasaport almasını engellermi?cevabınız için teşekkürler.

 55. Firdevs Semiz says:

  Merhabalar Görkem Bey, babam devlet memurluğundan 3/1 iken emekli oldu fakat yeşil pasaportu yok, ben de 21 yaşındayım ve açıköğretimde kaydım var bu durumda yeşil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Firdevs Hanım,

   Babanızın yeşil pasaport hakkı var gibi gözüküyor verdiğiniz bilgiler ile. Eğer e devlette girdiğinizde öğrencilik hakkınız var diyorsa siz de 25 yaşına kadar öğrenci olmak şartıyla yeşil pasaport alabilirsiniz.

 56. Ahu Köse says:

  Görkem Bey Merhabalar

  Soru cevapların hepsine baktım sorum aynı ise yormayayım boşuna diye ama benzer iki soruda iki farklı yanıt vermişsiniz ya da ben yanlış anlıyorum bilemedim:)
  İhracat yapan bir firmada iki kişinin yeşil pasaport alabilmesi için, son üç yıl toplamı mı 10 milyon USD tutarını aşmış olmalı yoksa her yıl için ayrı ayrı mı bu veriye ulaşmış olmak gerekiyor? Şimdiden teşekkürler hem yanıt hemde tüm diğer değerli bilgiler için…

 57. Şeyma düldür says:

  Merhaba Görkem Bey, çok yorum okudum. Yine de bilgi edinmek isterim. 24 yaşındayım. Annem yeşil pasaport hak sahibi. Öğrenciyim aynı zamanda part time çalışıyorum. Çalıştığım için yeşil pasaport almamda herhangi bir engel bulunur mu? Şimdiden ilginiz için teşekkürler

 58. Turan Mehmet says:

  Görkem Bey merhaba. Bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Daha önce yazdım ama iletilmesi sanırım. Eşim 3/1 kadroda görev yapıyor yani bordro da derece kademe bu görünüyor. Fakat emekliliğe esas 5/2. Mezuniyet lisans ve kıdem 9Y 6Ay. Yeşil pasaport hakkımız bulunuyor mu?
  Teşekkürler.
  Saygılar.

 59. Yiğit Çelik says:

  Merhabalar,
  Araştırma görevlisiyim. 7/2 derecem. Yeşil pasaport alabiliyor muyum acaba?
  Teşekkürler

 60. umut dağdelen says:

  merhaba görkem abi ben 21 yaşındayım yeşil pasaportum vardı sigortalı bir işe girdim ve artık öğrenci olmadığım için emniyete götürüp iptal ettirdim şimdi tekrardan almak istiyorum eğer sigortamı iptal ettirip (AÇIKÖĞRETİMDEN) bir üniversite okursam yine yeşil pasaport alabilirmiyim yoksa normal bir üniversite okumam mı gerek ? yani AÇIKÖĞRETİM öğrencisi olursam yeşil pasaport alabilirmiyim ? iliginiz için çok teşekkür ederim

  • Merhabalar Sevgili Umut,

   Sigortalı çalışman yeşil pasaport almana engel değil. Sadece öğrenci olman gerekiyor, bildiğim kadarıyla açıköğretimin öğrencilik hakkı bulunmuyor ama emin değilim, bulunuyorsa yeşil pasaport alabilirsin.

 61. Ömer demirkıran says:

  Merhabalar ben öğrenciyim babam ithalat yapıyor yıllık ciromuz 1 milyonun üstünde bende alabilirmiyim yeşeil pasaportu
  Teşekkürler

 62. Ebru Çatık says:

  Merhaba,annemin eskiden dedem üzerinden yeşil pasaportu vardı. Bu arada dedem vefat. Sonra o hak elinden alındı. Şimdi tekrar gündemde mi bu konu,geri alabilir mi yeşil pasaportunu?Annemin yaşı ise 67.teşekkür ederim.

 63. Hakan gunduz says:

  Ben yeşil pasaport sahibiyim ama ogrenviligim bitti açıktan okumaya karar verdim tekrardan açığa yazılırsam devam ederim pasaport surem

  • Merhabalar Hakan Bey,

   Eğer e devlette girdiğinizde öğrencilik hakkı var yazıyorsa ya da öğrencilik hakkı olan bir bölüme kayıt olacaksınız yeşil pasaport için hak sahibi ailenizden faydalanabilirsiniz 25 yaşına kadar.

 64. Azize İrioğlu says:

  Merhabalar, Öncelikle bu sene mayıs ayında okulum bitiyor. Mezun olmadan önce (yani bu ay içerisinde) pasaport almak istiyorum. Babam emekli öğretmen . Sorum şu ki mezun olduktan sonra işe başlarsam ya da atanırsam pasaportumu kullanma hakkım olmuyor mu ? Öyleyse şu an pasaport başvurusunda bulunmam çok mu mantıksız olur. Teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Azize Hanım,

   25 yaşınıza kadar öğrenciliğiniz devam ettiği takdirde yeşil pasaport kullanabiliyorsunuz. Çalışmanızda bir engel yok ama öğrencilik devam etmeli…

   Pratikte bu durum kontrol edilmediği için, etik olmasa da, şuan öğrenciyken yeşil pasaport çıkartıp onu 25 yaşına kadar kullanabilirsiniz.

 65. E. Tülay yücel says:

  1. Dereceden emekli öğretim görevlisiyim. Yeşil pasaportumu yenilemek için emekli olduğum üniversiteden derecemi gösteren belge aldım. Aynı yazmamda eşiminde pasaportunu yenileyeceğiz. Azaldığım belge ikimiz içinde geçerli mi? Yardımınız için teşekkürler.

 66. Çağatay AKKURT says:

  Merhaba,

  Üniversiteden 8 ay önce mezun oldum, şu an bir firmada çalışıyorum. Babam sayesinde aldığım var olan yeşil pasaportumu kullanabilirmiyim? Pasaport kontrolünde sıkıntı yaşar mıyım, teşekkürler. Ayrıca yüksek lisans yapmam öğrencilik şartı için yeter midir.

  • Merhabalar Çağatay Bey,

   Etik olarak öğrenciliğiniz bittiğinde yeşil pasaportunuzu iade etmeniz gerekir kural budur. Fakat pratikte kontrol edilmiyor yani kullanabiliyorsunuz.

   Yüksek lisans deyip geçmemek gerekli 🙂 Eğer öğrencilik hakkı olan bir yüksek lisans programı ise evet sağlamış olursunuz.

 67. Ayşe Alpboga says:

  Merhaba.Kardesim 9 temmuz 1993 doğumlu ve şuan üniversite okuyor.babamin memurluğundan dolayi yeşil pasaport alma imkani varmidir?

 68. İlknur Turan says:

  merhabalar bir sorum olacaktı ben liseden yeni mezun oldum ama üniversiteye başlamadım yani öğrenci belgem yok mezun kaldım bu yaz sınava gireceğim
  bu yaz sınavdan sonra ama sonuçlar açıklanmadan önce babamın yeşil pasaportuyla Almanya ya gidebilir miyim?

 69. ABDULĞANİ AKTAN says:

  5 SENE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞTIM MİLLİ EĞİTİMDEN BİR BELGE ALIP ONAYLATIP BU BELGE İLE YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU YAPABİLİR MİYİZ

  • Merhabalar Abdulgani Bey,

   Bildiğim kadarıyla ücretli öğretmenlik kadrolu olarak geçmiyor. Memuriyet haklarından yararlanamadığınız için yeşil pasaport da alamıyorsunuz.

 70. Çağrı tosun says:

  Görkem abi dedem memur yeşil pasaportu var torununun yararlanma gibi bir durumu var mı yani benim? 17 yaşındayım öğrenciyim

 71. Mehmet Çağlar says:

  İyi günler,

  Derece olarak bordromda derece kademe 3/2, derece kademe (emekliliğe esas) 4/2 yazıyor. Acaba hangisini baz alıyorlar? Arıca eşim de memur ama derecesi 5’lerde. Benden yararlanabilir mi? Teşekkürler.

 72. Maide aslan says:

  Merhaba 🙂 Şu an 22 yaşındayım ve lisans eğitimin bitmek üzere. Ama açıköğretim de aktif öğrenci olarak gözüküyorum e devlette. İşe başlasam sigortalı olacagimdan öğrenci olsam bile iptal olur diye biliyordum. Yanlış mi bildiğim acaba? Teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Maide,

   Öğrenci olduğunuz sürece herhangi bir problem yok. Fakat öğrencilik hakkı var demesi gerekiyor edevlette, açık öğretimin bu hakka sahip olup olmadığından emin değilim.

 73. Merhabalar Sevgili Mihrican,

  Öncelikle geçmiş olsun, bu saatten sonra yapılabilecek birşey yok. Yani sigorta anlık olarak geçerli olmaz. Eğer acil bir durum ise en yakın sağlık kuruluşuna girip ücreti dahilinde sağlık hizmeti almanız gerekiyor.

 74. Zeynep Gül says:

  Merhaba. Babam önce imamdı sonra milli eğitim de masa başında çalışmaya başladı ve şu an emekli benim yeşil pasaport alabilme hakkım var mı? (Öğrenciyim)

 75. Melis Nur says:

  24.12.94 doğumluyum yeşil pasaporta bugün başvurdum. 7 ay 5 gün kullanım çıktı. Fakat bahar dönemi itibarı ile okuduğum üniversiteden mezun oluyorum. 27 ağustosta ise yurt dışına çıkacağım. Yaşadığım şehrin nüfus müdürlüğü kesinlikle ülke dışına çıkamaz ve kontrolden geri döner şeklinde bilgi verdi. 199 u aradığımda ise kız çocuklarında öğrencilik şartı aranmadığı söylendi. Hangisi doğru ne yapmalıyım bilmiyorum. Sizin görüşünüz nedir ? Bir de yanıtlarınızdaki bilgilere nereden erişiyorsunuz?

  • Merhabalar Sevgili Melis,

   Bildiğim kadarıyla pratikte bu kontrol edilmiyor, fakat zaten 7 aylık bir pasaportla gidebileceğiniz ülkeler de oldukça kısıtlı olacaktır. Ben o pasaportla bir yere gitmenizi önermem, zaten yasal olarak da kullanmamanız gerekli.

 76. Merhaba
  Kamuda memurdum yeşil pasaportum vardı
  30 ay Hüküm giydiğim için şuan pasaportum yok
  Eşimde kamuda memur ve yeşil pasaportu var
  Eşimin çalıştığı kurumdan form alsam eşim üzerinden yeşil pasaport alabilirmiyim. eşimin nüfus müdürlüğüne gelmesine gerek var mı

  • Merhabalar Ali Bey,

   İlk olarak hak sahibinin sizinle nüfus müdürlüğüne gelmesine gerek yok. Fakat asıl sorunuz biraz detaylı. Benim bildiğim kadarıyla hüküm giyenler yeşil pasaport alamaz diye birşey yok. Emin olmamakla beraber bu durumu nüfus müdürlüğüne sormanızı öneririm.

 77. Ezgi Uşkan says:

  Merhabar hocam,
  Gelicek dönem erasmus exchange programıyla eğitim hayatımı bir dönemliğine yurt dışında gerçekleştiricem. Babam sayesinde süresini uzatmam gereken yeşil pasaport hakkına sahibim. Önümüzdeki 4günlük bayram tatilinde sigortali bir işte çalışmak istiyorum. İşin sadece 4günlük sigortalı olması yeşil pasaport hakkımdan beni muaf eder mi acaba? En kısa zamanda sizden yanıt alabilirsem çok sevinirim, memnum kalırım.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  İyi çalışmar.

  • Merhabalar Sevgili Ezgi,

   Hayır hiçbir sorun olmaz 🙂 Öğrenciliğin devam ettiği sürece yeşil pasaportunu 25 yaşına dek kullanabilirsin.

   Ancak şuna parantez açayım, erasmus için vize alman gerekiyor yeşil pasaport eğitim hakkı tanımaz.

 78. ender bozkurt says:

  merhabalar görkem bey, yaşım 22 ve öğrenciyim. babamın kendisi emekli öğretmen fakat anne ve baba ayrı aynı zamanda babamla görüşmüyoruz. babayla iletişime geçip herhangi bi belge alma söz konusu mu yoksa sistemde bilgiler çıka mı? kısacası babamla iletişime geçmeme gerek var mı?

  • Merhabalar Ender Bey,

   Yeşil pasaport için gerekli olan matbu talep formunun babanız tarafından doldurulması gerekiyor. Kısacası babanızdan habersiz olarak almanız imkansız.

 79. Ferruh dönmez says:

  Görkem bey öncelikle size teşekkür ediyorum..
  Yeşil pasaport sahibiyim.. ve 1/1’inde memurum… birkaç defa yurtdışına gidiş geliş yaptım. Hiç bir sorun yaşamadım .. siyasi ve resmi herhangi bir sorunum da yok… Fakat yurt dışından resmi görevden dönerken polis kontrolünde pasaportumun zayi yani iptal olduğu bana söylendi… ve bir hafta sonra nüfus müdürlüğüne gonderildcek. Buna dair de bir yazı verdiler.. Nüfus müdürlüğüne müracaat etmem gerektiğini söylediler… Oysa 7 ay önce yenilemistim.. eski yeşil pasaportlarimizi makasladilar elimize verdiler… Sizce bunun açıklaması ne olabilir. Benzeri açıklamalar ar mı? Şimdiden teşekkür ederim….

  • Merhabalar Ferruh Bey,

   Açıkçası konu beni aşan bir durum gibi duruyor. Herhangi bir sebepten ötürü yeşil pasaport alma hakkınızı kaybetmiş olmalısınız, kurumunuzdan bilgi almanızı öneririm.

 80. asli turfan says:

  Selamlar. 30 yasindayim babamdan kalan yetim ayligi aliyorum calismiyorum bekarim yesil pasaport alabilir miyim . (annemin babam uzerinden yesil pasaportu var)

  • Merhabalar Asli Hanım,

   25 yaşını geçmiş olduğunuz için yeşil pasaport alamıyor olmanız gerekir. Fakat aylık aldığınız için yüzde 1 de olsa emin olmama payım var. En iyisi bu durumu nüfus müdürlüğüne sormanız. Ama büyük ihtimalle alamazsınız.

 81. Enes DEMİR says:

  Görkem Bey Merhabalar,
  İlgileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Diğerlerinden biraz farklı bir soru olacak.
  Ben şuanda bir üniversitede öğrenciyim. 21 yaşımdayım. Babam emekli asker. Bu konularda bir sıkıntı yok. Fakat merak ettiğim durum şudur ki babam şuan bir mahkeme sürecinde ve mahkeme süreci boyunca yurtdışına çıkma yasağı bulunuyor . Tutuklu değil sadece soruşturması devam ediyor. Babamın bu durumundan dolayı benim yeşil pasaport almamda herhangi bir sıkıntı yaşanır mı?
  Teşekkür ederim,
  İyi Çalışmalar Dilerim.

  • Merhabalar Enes Bey,

   Pratik olarak babanınızın yurtdışı yasağı sizi bağlamaz. Fakat eğer babanızın durumu memuriyet haklarını dondurmuşssa doğal olarak sizde yeşil pasaport hakkınızı kaybedersiniz.

   Babanızın yasal olarak haklarının devam edip edimediği konusunda bilgi almalısınız.

 82. Alpay demirci says:

  Merhabalar yazinız çok faydalıydı öncelikle teşekkür etmek isterim. Ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. Bu yıl yeşil pasaportumun süresi bitti. Babam erzurumda emekli olan bir doktor. Soruma gelecek olursak pasaport talebinde bulunurken yanımda hangi belgeleri götürmem gerekli tam olarak anlayamadım. Babamla alakalı bir belgeye ihtiyacım var mı

  • Merhabalar Sevgili Alpay,

   Sıradan pasaport başvuru belgelerinin yanısıra, babanın doldurup kurumuna onaylatacağı matbuu talep formuna ihtiyacın var. Zaten şuan varolan pasaportunu çıkartırken de o belgeyi doldurmuştur, söylersen hatırlar.

 83. sena yıldırım says:

  merhaba yeşil pasaportum var süresi bitmedi 24 yaşında öğrenciyim ama aynı zamanda sigortalı çalışıyorum da. pasaportum düşmüş olur mu

 84. sena yıldırım says:

  teşekkür ederim:)

 85. Elif Akyürek says:

  Merhaba Görkem Bey ben yeşil pasaport sahibiyim, 95 doğumluyum ve geçerlilik tarihi mart 2020 ye kadar. 2019 Haziran ayında mezun oldum fakat daha diplomamı almadım. 2 Hafta sonra Prag biletim var, öğrenciliğim bittiği için giriş-çıkışta bir sorun yaşar mıyım? Öğrenciliği bittikten sonra yaş şartından dolayı uzun süredir kullanan arkadaşlarım var sistemde gözükmüyor diyolar fakat size sormak istedim. Teşekkürler.

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Öğrencilik bitince etik olarak pasaportunuzu iade etmenzi gerekir fakat diplomanız çıkmamışssa hala resmiyette öğrenci olacağınızdan yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

 86. Engin Paylı says:

  Merhabalar on sene önce aldıgım (babamdan dolayı 1_4 süresi coktan bitti) yeşil pasaportum var yenıletecegım tekrar yesıl pasaport alabılırmıyım yoksa rengi degısecekmı ? yas 25 üstü

 87. cansel şimşek says:

  1997 doğumluyum babam tobb emeklisi ama vefat etti onun üstünden yeşil pasaport cıkarmak istiyorum ölüm belgesini götürmem mi gerek veya emekli olduğu kurumdan herhangi bir kağıt mı almam gerek

 88. Mustafa Buğra says:

  Merhaba Görkem Bey, memuriyette 6. yılım kadro derecem ise 5/1. Memuriyette 8. yılı doldurunca dilekçe ile bağlı olduğunuz bakanlığa yeşil pasaport istiyorum diye bir talep de bulununca bakanlık bu dilekçelerin çoğunu olumlu cevaplıyor ve yeşil pasaport alınabiliyormuş. Bu konuda bir bilginiz var mı? Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Açıkçası sizden duydum bu durumu ilk kez. Yeşil pasaport alabilme kuralları belli, 1-2-3. kadroya geçerseniz alabiliyorsunuz. Belki istisnai olarak görevlendirme ile hizmet pasaportu alabilirsiniz onu duymuş olabilirsiniz. Kurumunuzdaki yetkili kişilere sorup eğer böyle birşey varsa bilgi paylaşımı açısından burada bizimle paylaşır mısınız ?

 89. pınar ünlü says:

  Merhaba Görkem Bey ,
  Babam emekli sandığından emekliydi. geçtiğimiz yıl vefat etti. Bir kurumda çalışıyor olmama rağmen maaş bağlandı . Yeşil pasaport alma hakkım var mıdır ? Yaşım 25’den büyük 🙂 Bildiğim kadarı ile çalışan kız çocuklarına da maaş bağlanmıyor ancak emekli sandığından emekli olanlarda durum farklı. Bana direk bağlandı. Yeşil Pasaport içinde böyle bir durum söz konusu olabilir mi ?

  • Merhabalar Pınar Hanım,

   Öncelikle başınız sağolsun…Babanızdan doğan hakları tabii ki kaybetmezsiniz fakat yeşil pasaport hakkınız 25 yaşınıza kadar yasal olarak. Maaş konusu biraz daha spesifik kuralları olan bir alan. Ben yeşil pasaport alabileceğinizi sanmıyorum malesef ki.

 90. Mehmet Burhan Kambur says:

  3.derece devlet memuruyum yeşil pasaportum var. Babam vefat etti annem benim üzerimden faydalanıp yeşil pasaport alabilir mi?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*