Görkemli günler! Bugün konumuz şu ünlü “yeşil pasaport“. Ünlü dedim çünkü ne bizim ne de Avrupa’nın gündeminden düşüyor 🙂 Bugün internetteki wikipedik bilgileri unutun ! Yeşil pasaportumla tüm Avrupa Schengen ülkelerine gitmiş ve dünya çapında o hususi damgalı pasaportumla 50’den fazla ülkede bulunmuş bendeniz Görkem size güncel olarak yeşil pasaportu anlatacağım.

Öncelikle yeşil pasaport nedir ve yeşil pasaportu kimler alabilir konularına değineceğim. Tamamı onlarca ülkede elde ettiğim deneyimler ve 2022’de uygulanacak olan yeşil pasaport kurallarından oluşuyor.

Bu yazıyı yazarken kullandığım tüm bilgiler resmi internet sitelerinden alınan bilgiler ve sizler ! Bu yeşil pasaport yazısı 2 yıldır güncel olduğu için, sizlerden gelen geri dönüşleri de yazım içerisinde kullanıyorum. Yani yüzlerce deneyimlenmiş hikaye ile beraber paylaşıyorum yazılarımı, hadi başlayalım şu yeşil pasaport neymiş ?

Yeşil Pasaportun Avantajlarından Yararlanmak İçin Vakit Geçiyor 🙂 Milano, İtalya’dayken

Yeşil Pasaport Nedir ?

Öncelikle resmi adıyla Hususi Damgalı Pasaport, ülkemizde verilen resmi pasaport çeşitlerinden birisi. Belirli bir düzeye ulaşan devlet memurları, aileleri ve kanunla belirlenmiş özel kişilere veriliyor.

Yeşil pasaportun bu kadar meşhur olmasının sebebi, eğer hususi bir pasaporta sahipseniz, birçok ülkede avantajınız var demektir. Bunlardan en geçerli olanı da 2022’nin dünyasında Avrupa’ya vizesiz olarak gidiş imkanı sunması. 

Yeşil pasaportunuz varsa Schengen vizesini unutursunuz ! Schengen başvuru yazım şurada isteyen incelesin ve vize için ne kadar uğraşıldığını görsün…

“9 Aralık 2019’da gündeme gelen Avrupa ön vize konusu haberlerde ciddi bir yanlış içeriyor, şuradan ayrıntılı şekilde doğru uygulamayı öğrenebilirsiniz.”

Yeşil Pasaportum ve Ziyaret Ettiğim Amerika, Tayland’tan aldığım Hediyelikler

Kimler Alabilir ?

Aslında en detaylı konu bu. Yeşil pasaport almak için devlet memuru olmak yeterli değil. Bilinenin aksine memurların yalnızca az bir kısmı bu hakka erişebiliyor, çünkü memuriyet derecesi ve mevki önemli. 

Ayrıca son yıllarda yeşil pasaportu devlet memurları dışındaki bazı özel kişiler de alabiliyor..

Şimdi başlıklar halinde yeşil pasaport alabilecekler listesini sunuyorum;

 • TBMM Eski Üyeleri ve Devlet Başkanları
 • 1.2. ve 3. Derece Kadrolarda Bulunan Devlet Memurları
 • Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu Üyeleri
 • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Üyeleri
 • Belediye Başkanları
 • Koşulları Sağlayan İhracatçılar
 • Baroda 15 Yılını Dolduran Avukatlar

Yeşil pasaport hak sahibi olup olmama konusu tabii ki komplike durumlar da içeriyor. Eğer emin olamıyorsanız yorum bölümünde, durumunuzdan kısaca bahsedip yeşil pasaport hakkınızın olup olmadığını sorabilirsiniz.

Güncelleme: 30 Mayıs 2019 tarihinde gündeme gelen Yargı Reformu Paketi kapsamında Avukatlar için yeşil pasaport alma hakkı önerildi. Yakın bir zaman sonra Avukatlar da yeşil pasaport alabilecek. 

25 Ekim 2019 itibariyle baroda 15 yılını dolduran avukatlar da yeşil pasaport alabilecek, ayrıntılar için yazıma göz atabilirsiniz.

27 Aralık 2019 Mali müşavirler için gündeme gelen yeşil pasaport düzenlemesi sonuca bağlanmadı. Şuradan detayları öğrenebilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Vizesiz Ziyaret Edebileceğiniz Norveç’ten / Oslo

İhracatçılar İçin Yeşil Pasaport

22.03.2017 tarihinde yürürlülüğe giren kanun ile  “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” adı altında yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda son üç yıldaki ihracatı belirli bir tutarın üzerinde olan şirket yetkililerine de yeşil pasaport alma hakkı tanındı.

Kanuna göre son üç yılda beyan ettikleri ihracat tutarı 1-10 milyon dolar arasındaki firmalara 1, 10-25 milyon dolar için 2, 25-50 milyon dolar için 3, 50-100 milyon dolar için 4 ve 100 milyon dolar üzerindeki firmalara ise 5 yetkili çalışanına hususi damgalı pasaport verilme hakkı tanındı. Bu hakkı kullanabilmek için ilgili kişilerin herhangi bir suça karışmamış olması da gerekiyor.

İhracatçı yeşil pasaportuna başvurmak için Ticaret Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekiyor.

*11 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ihracatçılar için yeşil pasaport ihracat limiti 500 bin dolara çekildi. Son üç takvim yılında ortalama 500 bin dolar ihracat yapan firmaların 1 yetkilisi yeşil pasaport alabilecek.

Kudüs Gezim’den

Öğretmenler Alabilir mi ?

Bu konuda öğretmenlerden çok soru alıyorum ve bu konuya açıklık getirmek istedim 🙂

Öğretmenler de devlet memuru statüsünde olduğu için kadro dereceleri 1,2 veya 3 olduğu anda yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar. Tabii ki devlet kurumlarından çalışan öğretmenlerden bahsediyorum. Tabii bu kadro derecelerine ulaşmaları tahminen 10 yıl gibi bir süre isteyecektir.

*MEB 2021 yılında 500’ü aşkın öğretmeni yurtdışına gönderiyor ! Yurtdışı öğretmenlik için şu yazıma bakabilirsiniz.

Ağlama Duvarı Ziyaretimden, Kudüs / Yeşil Pasaportla Ziyaret Vize Gerektirmiyor

Hak Sahibi Aileleri Yeşil Pasaport Alır mı ?

Yeşil pasaport hak sahipliği konusunda yukarıda listeyi paylaştım. Hak sahibi olan kişilerin eşleri ve çocukları yeşil pasaporttan yararlanabiliyor. Bu konudaki tek istisna ihracatçılar için. Çünkü ihracatçı pasaportunu sanki bir hizmet pasaportu gibi düşünmek gerekiyor.

Yalnızca eş ve çocuklar olarak altını tekrar çizeyim. Çocuklar için de herkesce az çok bilinen bir kural var; 25 yaş altında olması ve öğrenciliğine devam etmesi gerekiyor. Ayrıca çalışmaması !

Fakat şu çalışmama konusu biraz karışık. Örneğin üniversitenin zorunlu stajı için sigortalı olanlar, part time çalışanlar gibi kısmi muaf durumlar olabiliyor. Bu konuda kafası karışanlar yorum bölümünden sorabilir.

Kişinev Şehir Meydanı’nda / Moldova

25 Yaş Şartı ve Öğrencilik Şartı Kalktı mı ?

2017’nin son aylarında gündeme gelen bu konu ile ilgili düzenleme 2019 yılında bir sonuca ermedi. Günümüzde de hala hak sahibi kişilerin çocukları yeşil pasaport almak isterlerse, 25 yaş altında olma ve öğrenci olma şartlarını sağlamak zorunda.

Bu konu hakkında güncelleme yapılırsa bu sayfadan sizinle paylaşacağım !

*2022 için de kural aynen devam ediyor. Yeşil pasaport için 25 yaş altı ve öğrencilik şartına devam.

Dünyaca ünlü MIT’de / Boston

Yeşil Pasaport Ücreti ve Gerçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Ücret konusu yeşil pasaportun avantajlı oldukça avantajlı olduğu bir husus. Hususi pasaportlardan herhangi bir harç bedeli alınmıyor. Yalnızca pasaport defter bedeli ödemelisiniz. 2022’de güncel olarak pasaport defter bedeli 238 lira olarak belirlenmiş. Yani yeşil pasaport ücreti 2022 için toplam 238 TL.

Yeşil pasaportlar standart olarak 5 yıl geçerlilik süresi ile veriliyor, başvuru tarihinizden itibaren 5 yıllık süreçte bu pasaportu kullanabiliyorsunuz Fakat özellikle pasaportun geçerlilik süresi 1 yıldan az kalmışsa ek kurallar var ! Gerçerlilikle ilgili sorular ve 6 ay kuralı için yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Peki yeşil pasaport nasıl alınır ? Öncelikle yeşil pasaport başvurusunun normal pasaport başvurusundan farklı birşey olmadığını söylemeliyim. Yani aynen Normal pasaport çıkarma koşulları yerine getirilmeli.

Sadece pasaport randevusu alırken hususi pasaport başvurusu yaptığınızı belirtmelisiniz. Pasaport başvuruları 2022 yılı itibariyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Buradan randevu alarak yeşil pasaportunuzu alabilirsiniz.

Ama biraz daha beklerseniz yazının sonunda size yeşil pasaport almak için yapılması gerekenler listesini çıkardım öyle sırayı takip etmek daha kolay !

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Şimdi yeşil pasaport için gereken belgelere geçelim. Burada da normal pasaport için gerekli belgeler aynen geçerli, sadece yanında yeşil pasaport için “Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu” doldurmanız gerekiyor. Bu formu buradan indirebilirsiniz.

Genel olarak başvuruda gerekli evrakları şöyle sıralayalım;

 • Hak Sahibi Adına Düzenlenmiş Matbu Talep Formu
 • Emekliler ve Öteki Durumlar İçin Kadro Derecesini Gösteren Belge
 • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • TC Nüfus Cüzdanının Aslı
 • Öğrenciler İçin Öğrenci Belgesi
Burası Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları 🙂 / Yeşil Pasaportla Burası da Vizesiz ! / Las Palmas, Gran Canaria

Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Yapılacaklar Listesi

Yeşil pasaport almak için gerekli neredeyse herşeyi anlattım 🙂 Şimdi sizlere özet olarak yeşil pasaport almak için yapılacakları liste halinde sunmak istiyorum;

Yeşil Pasaport’a Vizesiz Norveç’ten / Oslo’da Bir Görkemli Gezgin

Yeşil pasaport hakkındaki genel bilgilendirme yazımı burada noktalıyorum. Aklınıza takılanları yorum bölümünden bana sorabilirsiniz, hepsini keyifle yanılıyorum 🙂

Ayrıca yeşil pasaport yazı dizim kapsamındaki diğer yazıları da incelemenizi öneririm, yeşil pasaportla vizesiz gidilebilen ülkeler, yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken gerekli belgeler, yeşil pasaportla yurtdışında dikkat edilmesi gerekenler ve yeşil pasaportta altı ay kuralı yazılarımın linkleri üzerlerinde, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport’un Ne Gibi Ayrıcalıkları Var ?

Son Güncelleme: Ocak 2022 ( İhracat limiti düşürüldü, avukatlara da hak verildi)

Güncelleme: Koronavirüs döneminde yeşil pasaport başvuruları normal şekilde devam etmektedir.

352 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba,
  Öncelikle faydalı yazınız için teşekkür ederim. 25 yaş altıyım, yüksek lisans yapıyorum ve özel sektörde çalışıyorum. Bu durumlar yeşil pasaportumun devamlılığı için bir engel teşkil eder mi?
  Şimdiden teşekkür ederim yanıtınız için.

 2. merhabalar. yeşil pasaport hakkım var ve şuan bir otelde işe başladım. öğrenciliğim de devam etmekte. yeşil pasaport çıkarabiliyor muyum?

 3. Hocam selamlar 🙂 bende babamdan dolayı yeşil pasaport var kullanım süresi 2023 e kadar geçerli fakat ben tam zamanlı sigortalı bir işe girip çıkış yaptım, şuanda çalışmıyorum, sigortam tekrardan babamın üzerinden. Yeşil pasaport için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor? Tekrardan yeni pasaport mu çıkartmalıyım?

 4. Merhaba. Şu an 23 yaşımdayım ve yeşil pasaportum 2022 Eylül ayına kadar geçerli. Ancak geçtiğimiz yıl mezun oldum ve bu ay sigorta girişim yapılacak. Geçtiğimiz ay, öğrenciliğim 1 sene önce bitmesine rağmen yeşil pasaportla seyahat ettim ve herhangi bir problem yaşamadım ancak sigorta girişim henüz yapılmamıştı. Şu an sigorta girişim yapıldığında pasaportum iptal mi olur? Aktif olarak öğrenci değilim. Açık öğretime kaydolsam ve sigortalı çalışsam yine de kullanabilir miyim pasaportu? Ya da yurtdışına çıkacağım zaman işyerimden sigorta çıkışım verilse yeşil pasaportumu kullanmaya devam edebilir miyim? Yeniden pasaport başvurusu yapmayacağım elimdeki yeşil pasaportu son geçerlilik tarihine kadar kullanmak istiyorum. Teşekkürler

 5. Merhaba,

  Yeşil pasaportumun süresi 2022 yılında bittiği için pasaportumu yeniletmek istiyordum. Fakat 3 aydır aynı yerde part time olarak çalışıyorum ama sigortam 30 günden (uzman yardımcııs) olarak yatıyor. Aktif olarak öğrenciliğim devam ediyor. Bu başvuruya engel mi? Nüfus müdürlüğünün sitesinde Stajyer olarak çalışanlardan Sosyal Güvenlik Kurumundan ıslak imzalı kaşeli mühürlü stajyer olduğunu gösterir belge istenmektedir. yazıyor ama benim sigortada meslek grubum stajyer olarak geçmiyor, bu şirketin düzeltebileceği bir şey mi?

  • Merhabalar Sevgili Cemre,

   Evet şirketin düzeltebileceği bir şey, ayrıca stajyer yazmasa da o belgeyi verebilir sanırım. Firmanın İK sıyla konuşmanı öneririm.

 6. Merhaba ben 21 yaşındayım yeşil pasaport sahibiyim 2026 yılına kadar geçerli pasaportum 1 ay sonra bulgaristana gidicem elimde olan pasaportla çıkabilirmiyim

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Şuan tek beklemen gereken Koronavirüs kurallarının gevşemesi 🙂 AB ülkeleri şuan turistik geziler için sınırları kapattı. Fakat yavaş yavaş açılmaya başladı, net birşey diyemem şuan 1 ay sonra gitmeden kontrol etmelisin

  • Bişey eklemeyi umutmuşum öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim evli olduğumu eklemeyi umutmuşum eşim AB vatandaşı olduğu için giriş çıkışımda bi sıkıntı yok pasaportumu iade etmezsem kullanmaya devam edebilirmiyim

   • Merhabalar Can Bey,

    Etik olarak iade etmeniz gerekir aslında ama bu kontrol edilen bi durum değil genellikle. Bence eşinizden ötürü bi oturum izni başvurusu yapıp rahatça gidip gelmenizi öneririm pasaporttan bağımsız olarak

    • Zaten onun için gidiyorum oturum kartı aldıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamicam

 7. Merhaba,
  Yeşil Pasaport talep formunda ‘SAYI’ kısmı bulunuyor, buradaki sayılar belgeyi onaylatacağımız kurum tarafından mı veriliyor. Ve formun hepsini bilgisayardan doldursak ya da hepsini mavi tükenmez ile doldursak olur mu?
  Bilgiler doğru fakat nasıl dolduracağım konusunda şüpheye düştüm.
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Can Bey,

   Form doldurmadaki işlemler kurumunuza bağlı olduğundan ben kurumdaki yetkililere sormanızı öneririm. Sonunda onaylayıp imzalayacak olan onlar.

 8. Merhabalar 21 yaşındayım babamdan dolayı yeşil pasaport hakkım var fakat öğrencilik durumum e devlette pasif (kayıt yenilememiş)olarak gözüküyor 15 gün sonra sigorta girişim başlayacak vakıf üniversitesi olduğu için kayıt yenileyemiyorum.Pasif öğrencilik durumunda da yeşil pasaport başvurusu yapabilir miyim şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhabalar Sevgili Uğur,

   Öğrenciliğin aktif gözükmediği için problem olacaktır büyük ihtimalle… E devlette öğrencilik hakkı: var şeklinde gözüküyor mu?

 9. Öncelikle iyi günler, 24 yaşındayım ve yeşil pasaportum var 1 yıl süreli ve halen öğrenciyim, fakat malum pandemi döneminden dolayı biraz çekincelerim var açıkçası bu yüzden de İtalya’ya gitmeyi ne yazık ki erteledim ve seneye gitmeyi düşünüyorum, daha önce 3 ay kaldım tatil amaçlı gitmiştim. benim merak ettiğim nokta şu; olası bir eğitim ya da turist vizesi alacağım zaman İtalya’ya (ki eski tarihli de olsa) giriş çıkış bilgilerimin olduğu herhangi bir belge süreci hızlandırır mı? Vize işlemleri için neler yapılıyor ve konsolosluğa gitmem gerekir mi, aracı vize departmanı idata mı tüm resmi işlemleri yapıyor bizler adına? Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz ve bilinmeyen birçok konuya endirekt sizin sayenizde ulaşıyoruz. Bende seyahat etmeyi çok seviyorum, İtalya’nın ve diğer birçok Avrupa ülkesinin önemli şehirlerinde bulunma şansım oldu sizin gibi. Bu aralar vize, resmi prosedürler vb. araştırmalar yapıyorum çünkü çok özledim İtalya’yı, Torino’yu özellikle 🙂 Bakalım her şeyin hayırlısı, şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Ömer,

   Evet eskiden yapmış olduğun ziyaret tabii ki olumlu bi referans verir.

   Vize işlemlerini idata yapıyor belge teslimi yeterli oluyor. Torino harika bi şehirdir 🙂 Ayrıntılı bilgili schengen vizesi diye aratırsan sitede bulabilirsin.

 10. 21 yaşındayım ve Erasmus için İtalya kazandım. Babam 25 senedir zabıta memuru yeşil pasaport alabiliyor muyum emin değilim. Aslında memır olduğu için alabiliyor diye biliyodum ama ortaokul mezunu olduğu için sanırım alamıyormuş. bilgin varsa paylaşırsan çok mutlu olurum. Ya da ben kesin bilgiye nerden ulaşırım?

 11. Merhaba, ablam 24 yaşında bekar ve mezun oldu şu an yeşil pasaport alabilir mi? yoksa öğrencilik kesin gerekli mi? Diğer şartlar uyuyor.

  • Merhabalar Sevgili İlayda,

   Öğrenci değilse maalesef alamıyor, ama zaten 25 yaşına kadar olduğundan limit zaten bu saatten sonra çok da faydalanamaz. Çünkü son 6 ay kala çoğu ülke kabul etmiyor ve şu an da pandemi dönemi…

 12. Merhabalar. 22 yaşımdayım yeşil pasaport sahibiyim. Fakat daha yeni sigortalı full time bir işe başladım. Yeşil pasaportum iptal oluyor böyle durumlarda biliyorum. Ama merak ettiğim konu şu ki eğer ben işimden ayrılırsam 2-3 ay sonra aynı pasaport tekrar aktif olur mu kullanmaya devam edebilir miyim? Yoksa tekrardan yeşil pasaporta başvurup yenisini mi almam gerekiyor. Teşekkürler.

 13. Merhabalar, Öğrenciliğim bitti ve sigortalı bir işte çalışıyorum. Yeşil pasaportum var ama süresi 2022 de doluyor. Ağustos’ta Hollanda’daya gideceğim. Sınır kapısında bu sorun yaratır mı ? Yani pasaportu kullanabilir miyim? Giriş çıkışta bir sorun olur mu?

  • Merhabalar Hüseyin Bey,

   Etik olarak o pasaportu artık iade etmen gerekir ama pratikte kontrol edilmiyor (ayrıca pandemi döneminde şuan zaten ab ye gidiş imkansız zorunlu haller dışında)

 14. Kral ben yeşil pasaport aldığım zaman yurt dışında çalışabilmek için çalışma izni de mi almam gerekiyor ? Hollanda ya giriş çıkışlar ya da çalışma konusunda bilgin var ise aktarırsan sevinirim.
  Teşekkürler

 15. 2.sınıf öğrencisiyim. Gönüllü staj ya da part time çalışma halinde yeşil pasaport hakkım gider mi? Muaf durumlar nelerdir?

 16. merhaba ben 21 yaşındayım babam devlet memurluğundan emekli oldu geçen sene. yaklaşık 5 ay özel bir şirkette çalışmıştım sigortam oradan yattı fakat hala babamın üstünde görünüyorum.Bu yeşil pasaport almamda bir engel oluştururmu ve sadece 174.5 gibi bir ücretimi var bunun. birde araştırırken babamında pasaporta başvuururken yanımda olması gerekiyormu yoksa harcı yatırdıktan sonra randevuya gidip gerekli belgeleri vermem yeterli mi ? ve onaylanmama durumu var mıdır acaba ? şimdiden cevabın için teşekkür ederim 🙂

  • Merhabalar Sevgili Enes,

   Babanın başvuruda olması gerekmiyor gerekli belgeleri topladıktan sonra, eğer öğrenciliğin devam ediyorsa da yeşil pasaport alabilirsin.

 17. Merhabalar,

  Yeşil pasaportumun süresi 2022 yılında dolacak. Fakat öğrenciliğim bitti ve full-time olarak çalışmaya başladım. Anladığım kadarıyla etik olarak pasaportu teslim etmem lazım ama pratikte kullanma şansım var mıdır?

 18. Merhabalar Görkem Bey,

  Ben 2 yıl önce işkurda kursiyer olarak 3 ay çalıştım yalnızca kısa dönem sigortam yattı emekliliğe bir etkisi olmuyor şuan çalışmıyorum sigortam babamın üstünde 21 yaşındayım aktif öğrenciyim acaba yeşil pasaport hakkım bu işe girişimden dolayı kaybolmuşmudur çünki yorumların birinde öyle birşey gördüm sanırım,şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim çok saygıdeğer bir iş yapıyorsunuz tebrik ederim 🙂

  • Merhaba benim yesil pasaportum var 20 yasindayim fakat universitemden kaydimi sildirdim pasaportumun 2023 e kadar gecerliligi var egitimime yurtdisinda devam edecegim fakat oturum izni almam gerekiyor uzun sureli kalicagam icin bu sene hazirlik okuyacagim yurtdisinda hazirlik dil kursu diye geçiyor universite diye gecmiyor sonraki sene universiteye kaydolacagim yeşil pasaportla yurtdisina çıkabilir miyim oturum izni verirler mi yesil pasaportuma yoksa umuma husus pasaport almam gerekir mi ogrenciligim suan olmadigi icin teşekkürler

   • Merhabalar Sevgili Orcun,

    Öğrenciliğin bittiyse etik olarak zaten pasaportu iade etmen gerekir. Fakat hele oturum izni ya da okul gibi başvurularda kesinlikle kırmızı pasaportunu kullanmanı öneririm. Zaten yeşil pasaportun bu durumlarda bi avantajı olmaz

 19. Merhabalar,
  24 yaşındayım üniversitede okuyorum. Temmuzda 25 oluyorum. Ama okumaya 1 sene daha devam edeceğim. Yine de yeşil pasaportumu kaybediyorum sanırım, öyle mi?

 20. Merhaba Görkem Bey,
  Yeşil pasaport sahibi bir öğrenciyim. Pasaportumun 2022 yılına kadar geçerliliği var. Öğrenciliğim devam ettiği sürece sgk lı bir işe girdiğimde pasaportum iptal olur mu ? İşin part time olup olmadığı fark eder mi ? Denetimi yapılmadığı söyleniyor. Cumhurbaşkanı 2017 yılında yaptığı bir açıklamada artık öğrenciler çalışsa da yeşil pasaportlarını 25 yaşına kullanabilecekler demiş sanırım yargı reformu yasası kapsamında fakat tam olarak resmiyet kazanmadığı da yazıyor. Konu hakkında net bilginiz var mı acaba ?

  • Merhabalar Murat Bey,

   Evet böyle bir söylemi olmuştu fakat resmiyete geçti mi emin değilim. Fakat zaten bu durum kontrol edilmiyor pratikte. Eğer öğrenciyseniz bir sorun yok

   • Görkem Bey cevabınız için teşekkür ederim, son bir sorum daha olacak. Bu yaz mezun olacağım ama dediğim gibi pasaportumun 2022 yazına kadar geçerliliği var. Bazı arkadaşlarım öğrenciliğin bitse bile aynı sgk da olduğu gibi pratikte kontrol edilmiyor ben çıktım geldim dediler. Sizce mezuniyetimden sonra yurtdışına çıkabilir miyim herhangi bir kontrole takılır mıyım ? Birde okuduğum bölümden dolayı mezuniyet sonrası direkt doktora yapma şansım var, doktora veya yüksek lisans eğitimi de yeşil pasaport için öğrencilikten sayılıyor mu ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

    • Dediğim gibi kontrol edilmiyor fakat öğrencilik bittikten sonra etik olarak iade etmeniz gerekir. Yüksek lisans tabii ki sayılıyor 🙂

 21. Selamın aleyküm ailemden kimse memur değil 18 yaşında öğrenciyim Allah nasip ederse yurt dışında okumayı düşünüyorum yeşil pasaport alabilirmiyim yoksa bordo pasaport mu alayım

  • Merhabalar Sevgili Yiğit,

   Ailenden böyle bir hak varsa 25 yaşına kadar kullanabilirsin. Fakat yurtdışı öğrencilikte pek bir faydası olmayacaktır zaten.

 22. mehabalar, 23 yaşındayım mezunum ve herhangi bir yerde çalışmıyorum. daha önce yeşil pasaportum vardı ama süresi doldu ben bunu yeniletebiliyor muyum?

 23. Merhabalar,Görkem Bey

  Yeşil Pasaport sahibiyken part time işe girdiğimizde pasaportumuz iptalmi oluyor Öğrenciliğim devam ediyor 25 yaşın altındayım.

 24. Merhaba, 2001 doğumluyum. Yeşil pasaportum var. 17 yaşındayken 7 günlük sigorta giriş çıkışı yaptırmıştım şu anda yurtdışına çıkmamda bir problem olur mu? E-devlette pasaportum aktif gözüküyor. Cevaplarsanız sevinirim.

 25. Mehabalar,sorularıma cevap bulabilirim diye siz sormak istedim.Şimdi ben 2017 yılında yeşil pasaport aldım ve geçerlilik tarihi 2022’ye kadar,hala şuan öğrenciyim ama 95 doğumlu olduğum için yaşım 25 oldu.Ben şuan yeşil pasaportumu kullanamam diye düşünüyorum ama internette yeterli açıklama bulamadım,burayı okudum sorularım hala aklımda kaldığı için sormak istedim.Şimdi sorum şu şekilde elimde hala 5 yılını doldurmamış bir yeşil pasaportum var ama 25 yaşına 5 ay önce girdim ve bitirmiş değilim.Pasaportumu kullanma hakkım bitti mi?

 26. Selamlar Görkem bey. 23 yaşındayım Bu yıl yeni mezun oldum üniversiteden ve yeşil pasaportumun süresi doldu yenilemek istedim fakat öğrenimim devam etmediği için yapamadım. Açıköğretim bi bölüme kaydolursam ordan alacağım öğrenci belgesi ile yarayacak mı?

 27. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. 38 yaşındayım. Ziraat mühendisiyim. Aynı zamanda yüksek lisansım da var. 5 yıldır belediye de çalışıyorum mühendis olarak. Taşeron statusunden KHK ile Belediye iştiraklerinde(%90 devletin) kamu personeli görünüyoruz. Normal şartlarda yeşil pasaport hakkım olmaya bilir. Ancak dönem dönem e-devlet üzerinde statü olarak kamu da çalışan mühendis olarak görünüyorum. KHK düzenlemesinden sonra oldu. hem mühendis hem de yüksek lisansım olduğu için ve e-devlette de kamu göründüğüm için acaba benim derecemi nasıl öğrenebilirim? yani belki de çok küçük bir ihtimal de olsa yeşil pasaport alabilirmiyim? tek güvencem kamu da görünmem ve mezuniyetlerim. inanın seyahat etmeyi çok seven birisiyim ve bu ihtimalin çok düşük olması bile beni sevindiriyor. saygılar sunarım sağlıklı ve mutlu günler herkese.

  • Merhabalar Hakan Bey,

   Burada önemli olan memuriyet hakkınızın yasal olarak olup olmadığı. Bunu kurumunuza sorarak öğrenebilirsiniz, benim anlattıklarınıza göre birşey demem imkansız.

  • İyi Günler Görkem bey, öncelikle bu genç yaşınızda gezdiğiniz ülkeler için tebrik ve bizimle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum şu olacak; 5 Eylül 96 doğumluyum ( aktif öğrenciyim) 25 yaşımı yaşıyorum fakat henüz doldurmadım. Bir yerde 25 yaşını doldurunca hakkımız alınıyor diye okumuştum. Bu durumda yeşil pasaportumu aktif hale getirebilir miyim bir de size teyit ettirmek istedim. Teşekkürler..

   • Merhabalar Sevgili Alya,

    Rica ederim. Eğer varolan bir yeşil pasaportun varsa onu kullanmaya devam edebilirsin 25. yaş gününe dek. Fakat artık yeşil pasaport çıkarmanın pek bi anlamı olmayacaktır sana en fazla 10-11 aylık bir pasaport verirler. Onu da bahar aylarına kadar kullanman gerekir ki koronavirüs nedeniyle şuan Avrupa sınırları yeşil pasaportlara hala kapalı

 28. Merhaba,
  eşimden ayrıldım. ve sgk lı olarak çalışıyorum. babamın soyadını taşıyorum. yaşım 25 in üstünde. babam 1.dereceden emekli oldu ve yıllar önce rahmetli oldu. bana yeşil pasaport hakkı doğar mı, çok teşekkür ederim.

 29. Merhaba 14.04.95 dogumluyum yurtdısında yüksek lisans yapıyorum , anne ve babamın yesıl pasaportu var ben de alabilir miyim ?

 30. Görkem Bey merhaba öncelikle ilgi ve alakanızdan dolayı takdir ediyorum sizi 🙂 benim küçük bir sorum olacak, yeşil pasaport şartlarını sağlayan memur çocuklarının pasaport alabilmesi için istenen öğrencilik şartı bir yerde okuduğuma göre sadece lisans seviyesindeyse yerine getiriliyormuş önlisans olmuyormuş doğru mu acaba?

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Rica ederim,

   Öyle bir şart yok edevlette girince “öğrencilik hakkı: var” şeklinde yazan tüm öğrencilikler kabuldur. Örneğin ben yüksek lisans ta öğrenciyken kullandım mesela.

 31. Merhaba,

  İsmim Enes. 20/10/1995 doğumluyum. Öğrenci iken aldığım yeşil pasaport var ve geçerlilik süresi 20/10/2020 tarihine kadar. Şu an çalışıyorum ve evliyim ama ayrıca yüksek lisans da yapıyorum. YÖK de öğrenci görünüyorum. Geçerlilik süresi bitene kadar pasaportumu kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Enes,

   Kullanabilirsin ama zaten son 3-6 ay bir ülkeye giriş yapman imkansız ayrıca yaz dönemi de koronavirüs yasakları var. Pratikte artık kullanabilmen biraz zor gibi.

 32. Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler Görkem. Kendine dikkat et. Iyi eğlenceler

 33. Merhaba Görkem Bey,

  Benim yeşil pasaportum vardı ancak bitti 25 yaşıma girdiğim için. Yüksek lisansa başladım ve tekrardan öğrenciyim ancak çalışıyorum da yeşil pasaport hakkım doğar mı ? 25 yaşı geçmek direkt olarak yeşil pasaport hakkını ortadan kaldırıyor mu .

  Teşekkürler

   • Merhabalar. Ben üniversitede öğrenciyken yeşil pasaportumu almıştım. 2022’ye geçerlilik süresi. Şu an full time çalışıyorum ve öğrenci değilim. Yurtdışına çıkarken sıkıntı yaşar mıyım?

 34. Merhaba
  Ben 18 yaşında öğrenciyim babamın veya annemin pasaportu yok yeşil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Ebubekir,

   Eğer ailenin yeşil pasaport alma hakkı varsa onlardan bağımsız olarak pasaport alabilirsin. Ama başvuruyu hak sahibi yapmalı seninle beraber.

 35. Merhabalar, 23 yaşındayım, hem öğrenciyim hem de sigortalı olarak çalışıyorum. Londra için vize alma aşamasında yeşil pasaportum sorun yaratır mı sigorta konusunda? Yani sigortalı çalıştığım için aslında yeşil pasaportu teslim etmem gerek ve bu yüzden bana İngiltere vizesi verilmeyebilir mi? Umarım net aktarabilmişimdir.

  • Merhabalar Sevgili Adaşım 🙂

   Yani ben vizeye etki edeceğini sanmam ama öğrenci olarak başvur ve aileni sponsor göster bence. Yani çalışan gözüyle bakmasınlar.

   • Evet ben de aileyi sponsor gösterme taraftarıyım, peki kimler vize sponsoru olabiliyor? Ağabey- abla da olabiliyor mu bilginiz var mıdır?

 36. İyi günler öğrenciyim ve babam yeşil pasaport sahibi ben de yeşil pasaport almak istiyorum. Hususi pasaport talep formunu nasıl doldurmalıyım.

   • Merhaba ailem sayesinde yeşil pasaport sahibiyim 25 yaşıma girmeme 1 ay kaldı. Hem öğrenci görünüyorum hem de çalışıyorum. Yeşil pasaportumu 5 yıllık çıkarmamın bir yolu var mı?

    • Merhabalar bir şey soracağım yaşım 23, mezun olmama 2 ay kaldı ve yasaklar kalkarsa hemen pasaport çıkartıp temmuzda bir seyahat planlıyorum, çok da geç kaldım farkındayım 🙁 Esas sorum SGKlı olarak çalışıyorum okulum da devam ediyor. Annem babam emekli memur bu sgk durumu yeşil pasaport almamı engeller mi? Bir de nufus müd. Gitmeden mi oarayı yatırmamız gerekiyor teşekkür ederim şimdiden

    • Merhabalar Sevgili Simge,

     Eğer öğrenciliğin devam ediyorsa sorun olmayacaktır. Parayı anlaşmalı bankalara yatırıyorsunuz (neredeyse tüm bankalar )

 37. Merhaba yeni mezunum ve açıköğretim okumaya hala devam ediyorum. Annem ve babam 1. Derece devlet memurları. 22 yaşındayım ve yeşil pasaport almak istiyorum. Yalnız sgk sigorta başlangıcım çoktan oldu full ve part olarak çalıştım daha önce. Şu anda çalışmıyorum, çalışmıyor olarak alsam ve sonrasında sigortam tekrar başlasa da yine de kullanabiliyor muyum pasaportumu. Full time sigorta başladıktan sonra alınamıyor gibi bi makale okudum ama bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhabalar Sevgili Fırat,

   Önemli olan şuan çalışıp çalışmaman. Öğrenci olduğun ve o an çalışmadığın sürece yeşil pasaport alabilirsin 25 yaşına dek.

   • Merhaba
    Pasaportun geçerlilik süresi var, 25 yaş dolmamış ( kız çocuk için soruyorum) ancak öğrencilik sona ermiş durumdadır. Mevcut yeşil pasaport kullanılabilir mi acaba, yani çıkışta öğrencilik sorgulaması veya belgelendirilmesi yapılıyor mu?
    iyi akşamlar

 38. Şu anda annem emekli Taris personeli. 1978 yılında Taris yarı özeldi. Annem 2002 yılında emekli oldu. Şu anda yesil pasaport almak ıstiyor buna hakkı var mı? Teşekkür ederim

  • Merhabalar Güler Hanım,

   Önemli olan emekli olduğu kadro ve derece, bunu sgk üzerinden kontrol edebilirsiniz. Memuriyet üzerinden emekli olmuşsa 1,2,3 derecelerdeyse alabilir.

   • Merhabalar görkem bey,
    20 yaşındayım ve öğrenciyim. Annem memur olduğu için yeşil pasaportum var. Şahıs şirketi açtığımda yeşil pasaport hakkım elimden gider mi? Eğer yeşil pasaportum gidiyorsa söz konusu şirketi kapattığımda (yani 25 yaşımdan önce) tekrardan yeşil pasaporta başvurabiliyor muyum ?

   • Merhabalar Sevgili Elif,

    Etik olarak iade etmen gerekir pasaportunu ama kontrol edilmiyor pek kullanmaya devam edebilirsin. Kapatınca da eğer öğrenciysen hakkın yerinde durur tabii ki.

 39. İyi günler
  Kızım 1997 dogumlu ve üniversite öğrencisi babasından yeşil pasaportu var. Şimdi part time sigortalı bir işte çalışmak istiyor. Öğrenciliği devam ederken sigortalı çalışırsa yeşil pasaportunu iptal ettirmemiz gerekiyor mu?
  Artık öğrenciliğ devam ettiği sürece çalışsa bile yeşil pasaport hakkı devam eder diye bir açıklama okumuştum. Bu doğru mı acaba?
  Teşekkkürler

  • Merhabalar Işıl Hanım,

   O açıklamayı sanırım cumhurbaşkanı yapmıştı ama fiilen uygulamaya geçmedi. Fakat pratikte zaten bu sorun edilmiyor kullanabilirsiniz yeşil pasaportunuzu etik olmasa da

 40. Merhaba,babamdan dolayı yeşil pasaport hakkım var ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim ama part-time çalışıyorum ve sigorta başlangıcım var.Bu durumda yeşil pasaport alabiliyor muyum?

  • Merhabalar Sevgili İlayda,

   Teknik olarak çalışmaman gerekiyor aslında ama part-time olan çalışmalarda sorun olmadığını düşünüyorum başvurabilirsin ama çalıştığından bahsetme derim 🙂

 41. Merhaba ben 18 yaşını geçtim yeşil pasaportum var üniversite sınavına hazırlanmak için açık liseye geçtim ve geçen ay mezun oldum üniversite sınavım haziranda ve ben martta almanya ya gidip gelmem gerekiyor yani 1 ay sonra sorun olurmu olmaz mı anlayamadık yardimcı olabilir misiniz

 42. Merhabalar,
  Şu an yeşil pasaportum var ve öğrenciliğim devam ediyor. 10 gün önce çalışmaya başladım ve sigortam başladı bu durumda yeşil pasaport kullanma hakkımı kaybeder miyim? Ayrıca işimden saatlik ücret alıyorum ancak part time olup olmadığını tam bilmiyorum öğrenebileceğim bir site var mı? İlgilenirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

   • Merhabalar, herkesin kafasına takılan ve hiçbir yerde net bir şekilde açıklaması bulunmayan bu soruyu ben de soracağım. 23 yaşındayım, hem öğrenciyim hem de sigortalı olarak çalışıyorum. Yaşım, pasaportun geçerlilik süresi ve öğrenci olmam yeşil pasaportumu kullanmaya devam etmem için yeterli sebepler midir? Yurt dışına çıkarken Türkiye’de havaalanında SGK girişi kontrol edilmiyor diye biliyorum, bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler.

 43. Dönüş yaparsanız çok sevinirim şuan 17 yaşındayım annem 3.dereceden memur 14 yıldır çalışıyor. Turizm otelcilik okuyorum ve çalışma durumum var 18 yaşına girmeden mufakatname ile yeşil pasaportu çıkarırsam öğrenciliğim bittikten sonra da kullanabilir miyim?

 44. Merhabalar,

  21 yaşındayım 2017 yılında ailemden dolayı yeşil pasaport aldım. Süresi 2022’de sona eriyor. Aynı zamanda üniversite üçüncü sınıftayım. Bu dönemden itibaren aynı zamanda bir yerde çalışmaya başlayacağım, bazı kişiler SGK kaydı yapıldığı an pasaportun geçersiz sayılır diyorlar. Bu durumla alakalı bir bilginiz var mı?

  Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Batuhan,

   Etik olarak sigortalı işe girilince pasaportun iade edilmesi gerekir ama muhtemelen senin için uzun süreçli bir iş olmayacağından sorun olmaz kullanabilirsin.

 45. MERHABA GÖRKEM BEY 657 DEVLET MEMURLARI KADROSUNDA 22 YIL ÇALIŞMIŞ 1/4 DERECEDEN İSTİFA ETMİŞ BİRİ OLARAK DAHA ÖNCE HAKETMİŞ OLDUĞUMUZ YEŞİL PASAPORT HAKKIMIZI YENİLEME ŞANSIMIZ VARMIDIR.

  • Merhabalar Sevim Hanım,

   Bildiğim kadarıyla memuriyetten istifa, memuriyet haklarından istifa anlamına geliyor yani büyük ihitmalle alamazsınız. Bu sizin şuan da memuriyet haklarınıza erişip erişememenize bağlı.

  • Merhaba. Ben 19 yaşındayım. Babam sağlık alamında yaklaşık 10 senedir memur. Annem ile boşandılar ben annem ile birlikte yaşıyorum. Babamın yeşil pasaport alma hakkı var mıdır? Eğer var ise ben yararlanabilir miyim? Öğrenciyim, teşekkürler.

   • Merhabalar Sevgili Sude,

    10 sene tam kritik bir zaman olabilir de olmayabilir de babana sorarsan o bilir 🙂 Yani memuriyet derecesine göre. O alabiliyorsa tabii ki sen de alabiliyorsun.

 46. Merhaba görkem bey ben 657 devlet memurları kadrosunda 22 yıl çalıştım 2 .2 dereceden emekli oldum ise girdiğimde orta okul mezunu olarak başladım emekli olduğumda üniverside mezunu idim 2 .2 emekli oldum unvanı yardımcı hizmetler ve diğerleri yazıyor bende yeşil pasaport alabilir miyim

 47. Görkem bey dayım yeşil pasaport almış
  Nenemin sigortası dayımın üstüne bağkur ‘dan
  Ailesi faydalandığı gibi nenemde faydalanabilirmi
  Mail ile ulaşırsanız sevinirim

 48. babamdan kaynaklı yeşil pasaportum var ve hala öğrenciyim ancak şahış şirketi kurdum bu durumda yeşil pasaportum geçerli mi kullanmam da bir sakınca var mıdır ?

 49. Merhaba bugün İl nüfus müdürlüğüne gittim 22 yaşında öğrenciyim fakat sgk girişi olduğu için yeşil pasaport vermediler işten çıkış bildirgesini getirmen gerekiyor dediler haberiniz olsun memurun dediğine göre bir gün dahi pirim ödeniyorsa alamıyormuşuz

  • Merhabalar Adem Bey,

   Bilgilendirme için teşekkürler ben böyle bir geri dönüş alan birini ilk kez görüyorum genelde pek kontrol edilmiyor çünkü. Teşekküler bildiriminiz için.

 50. Merhaba görkem bey
  Ben babadan dolayı yeşil pasaport alabiliyorum ama 25 yaşına girmişim 2 haftalık 20.11.1994 doğumluyum . Bu yıl pasaport çıkartabilir miyim yoksa geçersiz mi 25 yaşım

 51. Merhaba Görkem bey, ben 23 yaşında a.ö öğrencisiyim, üvey annem Dr ve yeşil pasaport sahibi, babamda nikahlı eşi durumundan y.pasaportlu oldu, bu durumdan benim faydalanabilmem söz konusumudur teşekkür ederim..not: 2007 yılında babam ile annem ayrıldıklarında benim velayetimi annem almıştı tabi yaşımı doldurmuş olduğumdan bir önemi kaldımı bilmiyorum..

 52. Merhaba,
  Yeşil pasaportu babam sayesinde öğrenciyken çıkartmıştım. Ancak mezun oldum ve sigortalı olarak çalışmaya başladım. Yaşım 25in altında. Pasaportumun süresi de var. Yurtdışına çıkacağım. Kız çocuklarının öğrenciliği bitse bile 25 yaşına kadar hakkı var diye duymuştum. İşten ayrılmayı da düşünüyorum ancak sigorta girişim olmuş oldu. Kısacası, kontrol edilir mi ve sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhabalar Sevgili Şeyma,

   Kızlara özel bir uygulama yok etik olarak pasaportunuzu teslim etmeniz gerekir. Fakat pratikte kontrol edilmiyor kullanabilirsiniz.

 53. Benim annemin yeşil pasaportu var 18 yaşındayım mezuna kaldım bir kez daha sınava giricem. Faydalanabilr miyim?

  • Merhabalar Sevgili Yiğit,

   Eğer mezun olmadan çıkardığın bir pasaportun varsa kullanmaya devam edebilirsin ama yoksa öğrenci belgesi alamayacağın için yeşil pasaport çıkaramazsın.

 54. Merhaba Görkem Bey.
  21 yaşındayım babamın üstünden yeşil pasaport kullanıyorum ve öğrenciliğim aktif fakat bir mağazada part time olarak çalışıyorum ve sigortalı çalışan olarak gözüküyorum. Bu durumda pasaport yenileme işlemlerinde bir sıkıntı yaşar mıyım nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Merhabalar Göknil Hanım,

   Yenilemede büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız çünkü kontrol edilmiyor aktif olarak. Ama hali hazırda varsa hele sorunsuzca kullanabilirsiniz. Çünkü part-time çalışma konusunda kanuni bir boşluk var diyebiliriz bu konuda. Öğrenciliğiniz devam ettiği sürece sorun yok.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   “1.2. ve 3. Derece Kadrolarda Bulunan Devlet Memurları” eğer bu kademelerin birinden emekli ise annenize yeşil pasaport çıkartabilirsiniz. Öteki türlü bordo pasaport alabilir.

 55. 1.dereceden mekli subay kiziyim,dul oldugum icin babamdan maas aliyorum yesil pasaport alabilirmiyim?

 56. Görkem Bey,
  Merhaba tüm yorumları okudum ancak benim durumunda bir soruya rastlayamadım. Ben eskiden Devlet Bankası olan Emlak Bankası’nda çalışırken yeşil pasaport almaya hak kazandım ve aldım. 9,07,2001 tarihinde Emlak Bankası ve Ziraat bankası birleştirilince mevcut hakkımız iptal edildi ve pasaportum süresi bitince yenilenmedi. Ancak geçtiğimiz günlerde ihracatçılara verilen yeşil pasaport kriterlerinin güncellenmesi ile ilgili bir haber okurken özellikle ilgili bankalarda çalışırken özelleştirme öncesi yeşil pasaport almaya hak kazananların yeşil pasaport alabileceklerine dair bir yazı okudum. Emlak bankasında hak kazandığın yeşil pasaportum, birleşmeden sonra sermaye payının en az %51 i devlete ait olan kamu kuruluşu Ziraat Bankasında çalışırken elimden alındı. Hala hazırda ilgili bankaların (TZH) emeklilik vakfından emekliyim. Ancak şunuda belirtmek isterim daha önce pasaportu aldığımda da aynı vakıfa üye idim. Bu durumda yeşil pasaport alabilirmiyim.
  Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla,
  Derya Yıldırım

  • Merhabalar Derya hanım ya da bey,

   Açıkçası çok detay bir soru olmuş ama kısaca şöyle diyim; ihracatçılar için olan yeşil pasaport şirket sahipleri için geçerli bir durum. Yani sizin için güncellenen bir kanun yok. Kurumunuzla iletişime geçip devlet memuriyeti haklarınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 57. Merhaba..şimdiden teşk ederim.8 yıl devlet te çalıştım.1981/1989 tarihleri arasında sonra istifa ettim.yeşil pasaport alabilirmiyim.

 58. Merhaba, öncelikle size teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Babamın yeşil pasaport u vardı kendisi memurdu. Anneme de pasaport çıkarmak istedik kırmızı pasaport geldi. Yeşil pasaport a değiştirmemiz için ne yapmamız gerekiyor. Daha doğrusu değiştirebiliyormuyuz.

  • Merhabalar Rahime Hanım,

   Rica ederim öncelikle,

   Eğer bordo (kırmızı diye bahsettiğiniz) pasaport başvurusu yaptıysanız yeşil pasaport alma hakkınız olsa bile bordo gelir.

   Babanız emekli ise sgk dan gerekli talep formunu alıp tekrardan yeşil pasaport için başvurmanız gerekiyor.

 59. Merhabalar,
  Benim 2023 yılına kadar babamin üstünden yeşil pasaportum var. 21 yasindayim ve haftada 1 gun olmak uzere sigortalı part time çalisiyorum. Yesil pasaport hakkimi kaybetmis sayılıyor muyum? Eğer kaybetmişsem part time calistigim yerden ayrildigimda tekrar alabilir miyim?
  Yanitiniz icin şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  • Merhabalar Gülce Hanim,

   Eger ogrenciliginiz devam ediyorsa bir sorun olmaz kullanabilirsiniz yesil pasaportunuzu. Bu biraz ince bi konu aslinda sigortali calisinca hak kaybediliyor ama part time ya da gunluk calismalar veya staj bu kapsam disinda dusunulebiliyor

 60. 1/4 den kamu kurumundan emekli oldum.Hakkımda kesinleşmemiş adli ceza var. Halen memurluktan çıkarılmadım .Yurt dışı yasağım da yok Yeşil pasaport alabilirmiyim.

  • Merhabalar,

   Eğer memuriyet haklarınız devam ediyorsa şuanda kanuni olarak ki öyle gözüküyor alabilirsiniz. Fakat şuanki statünüzü net olarak öğrenmeniz gerekir.

 61. Merhaba görkem bey benim babam uzun süre önce emekli olmuş ankara üniversite tıp fakültesinden emekli yanlız derecesini bilmiyorum ama 30 seneden fazla çalışmış ben kızıyım eşimden boşandım ve yüzde 92 özürlü raporum var ve sürekli yurtdışında yaşayan oğlumun yanına gidiyorum benimde yeşil pasaport alma hakkım varmı babamın emekli maaşınıda ben alıyorum yaşım 50 beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Merhabalar Ayla Hanım,

   Bildiğim kadarıyla yeşil pasaport hakkınız bulunmuyor fakat özel durumunuzdan ötürü farklı bir prosedür olabilir nüfus müdürlüğüne konuyu danışmanızı öneririm.

 62. Merhabalar,22 yaşında üniversite öğrencisiyim.Yeşil pasaportumu geçen sene aldım 2022 ye kadar kullanma hakkım devam ediyor(25 yaşına kadar).Buraya kadar bir sıkıntı yok ama,öğrenci olduğum dolayısıyla günlük sigorta yapan kurumsal bir yerde işe görüşmesine gideceğim.Tanıdıklarım sigorta girişin yapılırsa yeşil pasaportun düşer dediler.Araştırmalarım sonucu kesin bir bilgiye ulaşamadım.
  1)Günlük sigorta olması durumunda bu kuralda herhangi bir esneme var mı?
  2)Ev arkadaşım geçen sene 3 farklı işte part-time olarak çalıştı yaklaşık 5 aydır herhangi bir işte çalışmıyor.Kendiside benim gibi öğrenci ve yaşı 21,yeşil pasaportunu 1 ay önce aldı.Sigorta girişiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadı.
  3)2020 martta avrupaya çıkmayı planlıyorum.Eğer yeşil pasaportum düşerse işten çıktan sonra tekrar yeşil pasaport alabiliyor muyum?(arkadaşımın durumundan yola çıkarsak,öğrenciliğim devam ediyor ve yaş koşullarını sağlıyorum)

  • Merhabalar Aytaç Bey,

   Günlük işler herhangi bir sorun yaratmaz. Yeşil pasaport düşmesi gibi birşey söz konusu değil. Eğer işe başlarsanız etik olarak teslim etmeniz gerekir ama kontrol edilmiyor bu.

 63. 1/2 derece 1600 ek gösterge den maaş alınıyor yeşil pasaport alınabiliyor mu?

  • Merhabalar Sevgil Derya,

   Açıkçası ek gösterge konusunda tam bilgi sahibi değilim ama 1/2 derecede iseniz yeşil pasaport alma hakkınız olduğunu düşünüyorum.

 64. Merhabalar,
  İki hafta kadar sonra Almanya’ya yapacağım seyahat için sağlık sigortası, uçak biletleri ve nakit para işlerini hallettim. Kalacak yerle alakalı ya da başka bir sorun çıkarma durumu olabilir mi?

 65. 3.derece devlet memuruyum yeşil pasaportum var. Babam vefat etti annem benim üzerimden faydalanıp yeşil pasaport alabilir mi?

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Bildiğim kadarıyla alamıyor, sadece eşiniz ve 25 yaşın altındaki çocuklarınız için geçerli yeşil pasaport hakkı.

 66. Merhaba Görkem Bey ,
  Babam emekli sandığından emekliydi. geçtiğimiz yıl vefat etti. Bir kurumda çalışıyor olmama rağmen maaş bağlandı . Yeşil pasaport alma hakkım var mıdır ? Yaşım 25’den büyük 🙂 Bildiğim kadarı ile çalışan kız çocuklarına da maaş bağlanmıyor ancak emekli sandığından emekli olanlarda durum farklı. Bana direk bağlandı. Yeşil Pasaport içinde böyle bir durum söz konusu olabilir mi ?

  • Merhabalar Pınar Hanım,

   Öncelikle başınız sağolsun…Babanızdan doğan hakları tabii ki kaybetmezsiniz fakat yeşil pasaport hakkınız 25 yaşınıza kadar yasal olarak. Maaş konusu biraz daha spesifik kuralları olan bir alan. Ben yeşil pasaport alabileceğinizi sanmıyorum malesef ki.

 67. Merhaba Görkem Bey, memuriyette 6. yılım kadro derecem ise 5/1. Memuriyette 8. yılı doldurunca dilekçe ile bağlı olduğunuz bakanlığa yeşil pasaport istiyorum diye bir talep de bulununca bakanlık bu dilekçelerin çoğunu olumlu cevaplıyor ve yeşil pasaport alınabiliyormuş. Bu konuda bir bilginiz var mı? Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Açıkçası sizden duydum bu durumu ilk kez. Yeşil pasaport alabilme kuralları belli, 1-2-3. kadroya geçerseniz alabiliyorsunuz. Belki istisnai olarak görevlendirme ile hizmet pasaportu alabilirsiniz onu duymuş olabilirsiniz. Kurumunuzdaki yetkili kişilere sorup eğer böyle birşey varsa bilgi paylaşımı açısından burada bizimle paylaşır mısınız ?

 68. 1997 doğumluyum babam tobb emeklisi ama vefat etti onun üstünden yeşil pasaport cıkarmak istiyorum ölüm belgesini götürmem mi gerek veya emekli olduğu kurumdan herhangi bir kağıt mı almam gerek

  • Merhabalar Sevgili Cansel,

   Öncelikle başınız sağolsun, açıkçası net bilgi sahibi değilim fakat emekli olduğu kuruma başvurmanız gerektiğini düşünüyorum.

 69. Merhabalar on sene önce aldıgım (babamdan dolayı 1_4 süresi coktan bitti) yeşil pasaportum var yenıletecegım tekrar yesıl pasaport alabılırmıyım yoksa rengi degısecekmı ? yas 25 üstü

 70. Merhaba Görkem Bey ben yeşil pasaport sahibiyim, 95 doğumluyum ve geçerlilik tarihi mart 2020 ye kadar. 2019 Haziran ayında mezun oldum fakat daha diplomamı almadım. 2 Hafta sonra Prag biletim var, öğrenciliğim bittiği için giriş-çıkışta bir sorun yaşar mıyım? Öğrenciliği bittikten sonra yaş şartından dolayı uzun süredir kullanan arkadaşlarım var sistemde gözükmüyor diyolar fakat size sormak istedim. Teşekkürler.

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Öğrencilik bitince etik olarak pasaportunuzu iade etmenzi gerekir fakat diplomanız çıkmamışssa hala resmiyette öğrenci olacağınızdan yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

 71. merhaba yeşil pasaportum var süresi bitmedi 24 yaşında öğrenciyim ama aynı zamanda sigortalı çalışıyorum da. pasaportum düşmüş olur mu

 72. Merhabalar yazinız çok faydalıydı öncelikle teşekkür etmek isterim. Ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. Bu yıl yeşil pasaportumun süresi bitti. Babam erzurumda emekli olan bir doktor. Soruma gelecek olursak pasaport talebinde bulunurken yanımda hangi belgeleri götürmem gerekli tam olarak anlayamadım. Babamla alakalı bir belgeye ihtiyacım var mı

  • Merhabalar Sevgili Alpay,

   Sıradan pasaport başvuru belgelerinin yanısıra, babanın doldurup kurumuna onaylatacağı matbuu talep formuna ihtiyacın var. Zaten şuan varolan pasaportunu çıkartırken de o belgeyi doldurmuştur, söylersen hatırlar.

  • Ben yeşil pasaport çıkarttım, bitiş tarihi 2024 ama okulum 2023 de bitecek. Okulumun bittiği yaz tatilinde ve sonrasında kullanabilir miyim? Kullanamıyorsam pasaportu teslim etmem gerekiyor mu? Teşekkürler.

 73. Görkem Bey Merhabalar,
  İlgileriniz için öncelikle teşekkür ederim. Diğerlerinden biraz farklı bir soru olacak.
  Ben şuanda bir üniversitede öğrenciyim. 21 yaşımdayım. Babam emekli asker. Bu konularda bir sıkıntı yok. Fakat merak ettiğim durum şudur ki babam şuan bir mahkeme sürecinde ve mahkeme süreci boyunca yurtdışına çıkma yasağı bulunuyor . Tutuklu değil sadece soruşturması devam ediyor. Babamın bu durumundan dolayı benim yeşil pasaport almamda herhangi bir sıkıntı yaşanır mı?
  Teşekkür ederim,
  İyi Çalışmalar Dilerim.

  • Merhabalar Enes Bey,

   Pratik olarak babanınızın yurtdışı yasağı sizi bağlamaz. Fakat eğer babanızın durumu memuriyet haklarını dondurmuşssa doğal olarak sizde yeşil pasaport hakkınızı kaybedersiniz.

   Babanızın yasal olarak haklarının devam edip edimediği konusunda bilgi almalısınız.

 74. Selamlar. 30 yasindayim babamdan kalan yetim ayligi aliyorum calismiyorum bekarim yesil pasaport alabilir miyim . (annemin babam uzerinden yesil pasaportu var)

  • Merhabalar Asli Hanım,

   25 yaşını geçmiş olduğunuz için yeşil pasaport alamıyor olmanız gerekir. Fakat aylık aldığınız için yüzde 1 de olsa emin olmama payım var. En iyisi bu durumu nüfus müdürlüğüne sormanız. Ama büyük ihtimalle alamazsınız.

 75. Görkem bey öncelikle size teşekkür ediyorum..
  Yeşil pasaport sahibiyim.. ve 1/1’inde memurum… birkaç defa yurtdışına gidiş geliş yaptım. Hiç bir sorun yaşamadım .. siyasi ve resmi herhangi bir sorunum da yok… Fakat yurt dışından resmi görevden dönerken polis kontrolünde pasaportumun zayi yani iptal olduğu bana söylendi… ve bir hafta sonra nüfus müdürlüğüne gonderildcek. Buna dair de bir yazı verdiler.. Nüfus müdürlüğüne müracaat etmem gerektiğini söylediler… Oysa 7 ay önce yenilemistim.. eski yeşil pasaportlarimizi makasladilar elimize verdiler… Sizce bunun açıklaması ne olabilir. Benzeri açıklamalar ar mı? Şimdiden teşekkür ederim….

  • Merhabalar Ferruh Bey,

   Açıkçası konu beni aşan bir durum gibi duruyor. Herhangi bir sebepten ötürü yeşil pasaport alma hakkınızı kaybetmiş olmalısınız, kurumunuzdan bilgi almanızı öneririm.

 76. merhabalar görkem bey, yaşım 22 ve öğrenciyim. babamın kendisi emekli öğretmen fakat anne ve baba ayrı aynı zamanda babamla görüşmüyoruz. babayla iletişime geçip herhangi bi belge alma söz konusu mu yoksa sistemde bilgiler çıka mı? kısacası babamla iletişime geçmeme gerek var mı?

  • Merhabalar Ender Bey,

   Yeşil pasaport için gerekli olan matbu talep formunun babanız tarafından doldurulması gerekiyor. Kısacası babanızdan habersiz olarak almanız imkansız.

 77. Merhabar hocam,
  Gelicek dönem erasmus exchange programıyla eğitim hayatımı bir dönemliğine yurt dışında gerçekleştiricem. Babam sayesinde süresini uzatmam gereken yeşil pasaport hakkına sahibim. Önümüzdeki 4günlük bayram tatilinde sigortali bir işte çalışmak istiyorum. İşin sadece 4günlük sigortalı olması yeşil pasaport hakkımdan beni muaf eder mi acaba? En kısa zamanda sizden yanıt alabilirsem çok sevinirim, memnum kalırım.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  İyi çalışmar.

  • Merhabalar Sevgili Ezgi,

   Hayır hiçbir sorun olmaz 🙂 Öğrenciliğin devam ettiği sürece yeşil pasaportunu 25 yaşına dek kullanabilirsin.

   Ancak şuna parantez açayım, erasmus için vize alman gerekiyor yeşil pasaport eğitim hakkı tanımaz.

 78. Merhaba
  Kamuda memurdum yeşil pasaportum vardı
  30 ay Hüküm giydiğim için şuan pasaportum yok
  Eşimde kamuda memur ve yeşil pasaportu var
  Eşimin çalıştığı kurumdan form alsam eşim üzerinden yeşil pasaport alabilirmiyim. eşimin nüfus müdürlüğüne gelmesine gerek var mı

  • Merhabalar Ali Bey,

   İlk olarak hak sahibinin sizinle nüfus müdürlüğüne gelmesine gerek yok. Fakat asıl sorunuz biraz detaylı. Benim bildiğim kadarıyla hüküm giyenler yeşil pasaport alamaz diye birşey yok. Emin olmamakla beraber bu durumu nüfus müdürlüğüne sormanızı öneririm.

 79. 24.12.94 doğumluyum yeşil pasaporta bugün başvurdum. 7 ay 5 gün kullanım çıktı. Fakat bahar dönemi itibarı ile okuduğum üniversiteden mezun oluyorum. 27 ağustosta ise yurt dışına çıkacağım. Yaşadığım şehrin nüfus müdürlüğü kesinlikle ülke dışına çıkamaz ve kontrolden geri döner şeklinde bilgi verdi. 199 u aradığımda ise kız çocuklarında öğrencilik şartı aranmadığı söylendi. Hangisi doğru ne yapmalıyım bilmiyorum. Sizin görüşünüz nedir ? Bir de yanıtlarınızdaki bilgilere nereden erişiyorsunuz?

  • Merhabalar Sevgili Melis,

   Bildiğim kadarıyla pratikte bu kontrol edilmiyor, fakat zaten 7 aylık bir pasaportla gidebileceğiniz ülkeler de oldukça kısıtlı olacaktır. Ben o pasaportla bir yere gitmenizi önermem, zaten yasal olarak da kullanmamanız gerekli.

 80. Merhaba. Babam önce imamdı sonra milli eğitim de masa başında çalışmaya başladı ve şu an emekli benim yeşil pasaport alabilme hakkım var mı? (Öğrenciyim)

 81. Merhabalar Sevgili Mihrican,

  Öncelikle geçmiş olsun, bu saatten sonra yapılabilecek birşey yok. Yani sigorta anlık olarak geçerli olmaz. Eğer acil bir durum ise en yakın sağlık kuruluşuna girip ücreti dahilinde sağlık hizmeti almanız gerekiyor.

 82. Merhaba 🙂 Şu an 22 yaşındayım ve lisans eğitimin bitmek üzere. Ama açıköğretim de aktif öğrenci olarak gözüküyorum e devlette. İşe başlasam sigortalı olacagimdan öğrenci olsam bile iptal olur diye biliyordum. Yanlış mi bildiğim acaba? Teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Maide,

   Öğrenci olduğunuz sürece herhangi bir problem yok. Fakat öğrencilik hakkı var demesi gerekiyor edevlette, açık öğretimin bu hakka sahip olup olmadığından emin değilim.

 83. İyi günler,

  Derece olarak bordromda derece kademe 3/2, derece kademe (emekliliğe esas) 4/2 yazıyor. Acaba hangisini baz alıyorlar? Arıca eşim de memur ama derecesi 5’lerde. Benden yararlanabilir mi? Teşekkürler.

 84. Görkem abi dedem memur yeşil pasaportu var torununun yararlanma gibi bir durumu var mı yani benim? 17 yaşındayım öğrenciyim

 85. 5 SENE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞTIM MİLLİ EĞİTİMDEN BİR BELGE ALIP ONAYLATIP BU BELGE İLE YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU YAPABİLİR MİYİZ

  • Merhabalar Abdulgani Bey,

   Bildiğim kadarıyla ücretli öğretmenlik kadrolu olarak geçmiyor. Memuriyet haklarından yararlanamadığınız için yeşil pasaport da alamıyorsunuz.

 86. merhabalar bir sorum olacaktı ben liseden yeni mezun oldum ama üniversiteye başlamadım yani öğrenci belgem yok mezun kaldım bu yaz sınava gireceğim
  bu yaz sınavdan sonra ama sonuçlar açıklanmadan önce babamın yeşil pasaportuyla Almanya ya gidebilir miyim?

 87. Merhaba.Kardesim 9 temmuz 1993 doğumlu ve şuan üniversite okuyor.babamin memurluğundan dolayi yeşil pasaport alma imkani varmidir?

 88. Merhaba,

  Üniversiteden 8 ay önce mezun oldum, şu an bir firmada çalışıyorum. Babam sayesinde aldığım var olan yeşil pasaportumu kullanabilirmiyim? Pasaport kontrolünde sıkıntı yaşar mıyım, teşekkürler. Ayrıca yüksek lisans yapmam öğrencilik şartı için yeter midir.

  • Merhabalar Çağatay Bey,

   Etik olarak öğrenciliğiniz bittiğinde yeşil pasaportunuzu iade etmeniz gerekir kural budur. Fakat pratikte kontrol edilmiyor yani kullanabiliyorsunuz.

   Yüksek lisans deyip geçmemek gerekli 🙂 Eğer öğrencilik hakkı olan bir yüksek lisans programı ise evet sağlamış olursunuz.

 89. 1. Dereceden emekli öğretim görevlisiyim. Yeşil pasaportumu yenilemek için emekli olduğum üniversiteden derecemi gösteren belge aldım. Aynı yazmamda eşiminde pasaportunu yenileyeceğiz. Azaldığım belge ikimiz içinde geçerli mi? Yardımınız için teşekkürler.

 90. Merhabalar, Öncelikle bu sene mayıs ayında okulum bitiyor. Mezun olmadan önce (yani bu ay içerisinde) pasaport almak istiyorum. Babam emekli öğretmen . Sorum şu ki mezun olduktan sonra işe başlarsam ya da atanırsam pasaportumu kullanma hakkım olmuyor mu ? Öyleyse şu an pasaport başvurusunda bulunmam çok mu mantıksız olur. Teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Azize Hanım,

   25 yaşınıza kadar öğrenciliğiniz devam ettiği takdirde yeşil pasaport kullanabiliyorsunuz. Çalışmanızda bir engel yok ama öğrencilik devam etmeli…

   Pratikte bu durum kontrol edilmediği için, etik olmasa da, şuan öğrenciyken yeşil pasaport çıkartıp onu 25 yaşına kadar kullanabilirsiniz.

 91. Ben yeşil pasaport sahibiyim ama ogrenviligim bitti açıktan okumaya karar verdim tekrardan açığa yazılırsam devam ederim pasaport surem

  • Merhabalar Hakan Bey,

   Eğer e devlette girdiğinizde öğrencilik hakkı var yazıyorsa ya da öğrencilik hakkı olan bir bölüme kayıt olacaksınız yeşil pasaport için hak sahibi ailenizden faydalanabilirsiniz 25 yaşına kadar.

 92. Merhaba,annemin eskiden dedem üzerinden yeşil pasaportu vardı. Bu arada dedem vefat. Sonra o hak elinden alındı. Şimdi tekrar gündemde mi bu konu,geri alabilir mi yeşil pasaportunu?Annemin yaşı ise 67.teşekkür ederim.

 93. Merhabalar ben öğrenciyim babam ithalat yapıyor yıllık ciromuz 1 milyonun üstünde bende alabilirmiyim yeşeil pasaportu
  Teşekkürler

 94. merhaba görkem abi ben 21 yaşındayım yeşil pasaportum vardı sigortalı bir işe girdim ve artık öğrenci olmadığım için emniyete götürüp iptal ettirdim şimdi tekrardan almak istiyorum eğer sigortamı iptal ettirip (AÇIKÖĞRETİMDEN) bir üniversite okursam yine yeşil pasaport alabilirmiyim yoksa normal bir üniversite okumam mı gerek ? yani AÇIKÖĞRETİM öğrencisi olursam yeşil pasaport alabilirmiyim ? iliginiz için çok teşekkür ederim

  • Merhabalar Sevgili Umut,

   Sigortalı çalışman yeşil pasaport almana engel değil. Sadece öğrenci olman gerekiyor, bildiğim kadarıyla açıköğretimin öğrencilik hakkı bulunmuyor ama emin değilim, bulunuyorsa yeşil pasaport alabilirsin.

 95. Merhabalar,
  Araştırma görevlisiyim. 7/2 derecem. Yeşil pasaport alabiliyor muyum acaba?
  Teşekkürler

 96. Görkem Bey merhaba. Bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Daha önce yazdım ama iletilmesi sanırım. Eşim 3/1 kadroda görev yapıyor yani bordro da derece kademe bu görünüyor. Fakat emekliliğe esas 5/2. Mezuniyet lisans ve kıdem 9Y 6Ay. Yeşil pasaport hakkımız bulunuyor mu?
  Teşekkürler.
  Saygılar.

 97. Merhaba Görkem Bey, çok yorum okudum. Yine de bilgi edinmek isterim. 24 yaşındayım. Annem yeşil pasaport hak sahibi. Öğrenciyim aynı zamanda part time çalışıyorum. Çalıştığım için yeşil pasaport almamda herhangi bir engel bulunur mu? Şimdiden ilginiz için teşekkürler

 98. Görkem Bey Merhabalar

  Soru cevapların hepsine baktım sorum aynı ise yormayayım boşuna diye ama benzer iki soruda iki farklı yanıt vermişsiniz ya da ben yanlış anlıyorum bilemedim:)
  İhracat yapan bir firmada iki kişinin yeşil pasaport alabilmesi için, son üç yıl toplamı mı 10 milyon USD tutarını aşmış olmalı yoksa her yıl için ayrı ayrı mı bu veriye ulaşmış olmak gerekiyor? Şimdiden teşekkürler hem yanıt hemde tüm diğer değerli bilgiler için…

 99. Merhabalar Görkem Bey, babam devlet memurluğundan 3/1 iken emekli oldu fakat yeşil pasaportu yok, ben de 21 yaşındayım ve açıköğretimde kaydım var bu durumda yeşil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Firdevs Hanım,

   Babanızın yeşil pasaport hakkı var gibi gözüküyor verdiğiniz bilgiler ile. Eğer e devlette girdiğinizde öğrencilik hakkınız var diyorsa siz de 25 yaşına kadar öğrenci olmak şartıyla yeşil pasaport alabilirsiniz.

 100. Merhaba ben 1.dereceden emekli öğretmenim kızım kayseride üniversitede okurken arasıra migrosta çalışıyor sanırım sigorta yapmışlar bu yeşil pasaport almasını engellermi?cevabınız için teşekkürler.

 101. Devlet Memuruyum , kadro derecem 2/2 , yeşil pasaport alabilir miyim? eşim ve çocuklarım da alabilir mi? büyük kızım 24 yaşında üniversite öğrencisi , 19 yaşında lise öğrencisi , 14 yaşında ortaokul öğrencisi. teşekkürler.

  • Merhabalar Metin Bey,

   Evet alabilirsiniz, aynı şekilde tüm aile üyeleriniz de alabilir fakat büyük kızınızın sadece 1 yıl kullanabilme hakkı olur.

 102. Merhabalar,

  Yeşil pasaportumun geçerlilik süresi 13 Haziran 2019 tarihinde sona eriyor, 1 Nisan’da Roma’ya biletim var. İtalya 3 ay 15 gün geçerlilik süresi istiyor ancak bu kural ne kadar sıkı uygulanıyor bu konu hakkında veya yaşanmış örneklere dair bir bilginiz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

 103. Bu bir soru değil, teşekkür. Tüm sorularıma cevap buldum baya başarılı bir blog??

 104. Merhaba, özel bir üniversitede doktora öğretim görevlisiyim. Yeşil pasaport sadece devlet üniversitesi kadroları için olan bir uygulamamıdır acaba?

 105. Merhaba,

  Yeşil pasaport sahibi emeklinin eşi de yeşil pasaport hakkında sahip olabilir mi? Kocanın emekli olmasının bunda negatif bir etkisi var mı? Bir de başvuru evrağı nasıl ve nereden alınacak?

  Çok teşekkürler

  • Merhabalar Buğra Bey,

   Yeşil pasaport hakkı emeklilikte de devam eder. Hak sahibi kişinin eşi de her koşulda yeşil pasaport alabilir, başvuru evrağını emekli olunan kurumdan almanız gerekiyor.

 106. Eşim 1. derece memur iken vefat etti.O vefat edince bana emekli maaşı bağladılar.Ben yeşil pasaport alabiliyor muyum? Alabiliyorsam eğer kuruma imzalatman gereken evrağı eşimin çalışmış olduğu kuruma mı yoksa emekli sandığı müdürlüğüne mi imzalatmam gerekiyor.Eşimin ölmeden önce çalışmış olduğu kurumdakiler hem beni tanımaz hem de şehir dışında ve çok uzak.Detaylı açıklama yaparsanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhabalar Bahar Hanım,

   Başınız sağolsun öncelikle, evet alabilirsiniz bu durumda. Aslında kurumdan alınması gerekir fakat sanırım bu durumda emekli gibi bir prosedür izleniyor. Yani SGK’dan almanız gerekir diye düşünüyorum. Biraz spesifik olduğundan en güzeli kuruma ya da SGK’ya telefonla arayıp bir sormak.

   Bireyler üzerinden bir bağlantıya gerek yok zaten siz kurumun genel temsilciliği ile irtibate geçmelisiniz.

 107. Görkem bey,
  Kayın pederim devlet memuruydu ve yeşil pasaportu vardı.
  Acaba torunlarına( oğullarıma) 20 yaşındalar, bu ve öğrenciler, hak gecebilir mi? Fransa’da yaşıyoruz, oturma iznimiz var.
  Mersi ilginize, hoşçakalın.

 108. Merhaba,
  Eşim ve ben SGK dan emekliyiz. Yeşil pasaport alma hakkımız varmı. Evet ise nasıl bir hasırlık yapmam gerekir.

  • Merhabalar Şeniz Hanım,

   Eğer emeklilik öncesindeki kadro dereceniz 1,2 veya 3 e ulaşmışsa alabilirsiniz. Kurumunuzdan talep edeceğiniz belge ile nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

 109. Merhaba. Şuanda 18 yaşındayım babam 1’in 4’ü derecesinde memur ben 2018 haziranda liseyi bitirdim ve mezuna kaldım önceden yeşil pasaportumun süresi bitti şimdi alamayacağımı biliyorum ama bu sene üniversiteye başlayacağım ve ekim başında yurt dışına çıkmam gerekiyor üniversiteye kayıttan hemen sonra pasaportum çıkar mı veya başvurabilir miyim? Teşekkürler

 110. Hayırlı günler merhaba sizden ricam ben 2017Ocak ayında Şirketi kurdum 2.5 yıl oldu fakat ihracatı m 3 milyon dolar civarında yeşil pasaport alabilrimiyim 3 yıl şartı derken bir firmanın 3 yılı doldurma şartı varmı teşekkürler

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   Bildiğim kadarıyla son 3 yıldaki ortalama ihracat tutarı ortalama 1 milyon dolar olmalı en az. Yani 3 yılda toplam 3 milyon doları bulması gerekiyor. Sizin şirketiniz daha yeni olsa da bu 2.5 yıllık sürede 3 milyonu aşmışsa alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ticaret bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 111. Günaydın Görkem bey.

  2 yıl yedek subaylık 9 yıl ihtisas ve üniversitede dr olarak çalışma hayatım oldu.
  Daha önceki yıllarda yurt dışına çıktığım için normal pasaport almıştım.
  Bu konu ile ilgilenmedigim için
  Yıllarca ve halen ( 72 yaşındayım ) normal pasaport kullanmaktayım.
  Geriye dönük yeşil pasaport talep edebilirmiyim?
  Derecem 3/1

  Saygilar

  • Merhabalar Adnan Bey,

   Eğer dereceniz 3/1 ise tabii ki alabilirsiniz, kurumunuzdan talep formu almanız ve bu şekilde il nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

 112. Benim durumum biraz karışık.

  Devlet memuru iken disiplin sorusturması sonucu devlet memurluğundan cikarilma cezası aldım.
  1/4 derecedeydim ve daha once yesil pasaport almistim. Suresi bitti.

  Pasaport bürosuna sordugumda benim durumuma benzer bir durumla karsilasmadiklarini söylediler. Ancak diyelim ki 1. Dereceden memur iken istifa etmiş birisinin yesil pasaport alabildigini soylediler.

  Siizce yesil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Önemli olan memuriyet hakkınızın yasal olarak devam edip etmediği. Eğer devam ediyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz, bu pasaport şubeden çok sizin kurumunuzdan alacağınız matbu talep formuna bağlı.

 113. Iyi günler
  Bu yıl 18 yaşını dolduran kızım lise son sınıfta ve üniversite sınavına hazırlanıyor eğer üniversiteyi kazanamazsa yeşil pasaportu iptal olur mu

  • Merhabalar,

   Yasal olarak yeşil pasaport alma hakkını kaybetmiş olur. Ama eğer geçerliliği devam eden bir pasaportu varsa onu kullanmaya devam edebilir pratikte kontrol edilmiyor, tabii bu etik olmaz.

 114. merhabalar … 2012 yılından beri bağ-kur luyum. 2017 yılında mimarlık bölümünden mezun oldum. belediyede çalışmaya başladığım zaman önceki ödenen sigortam devletteki derecemi etkiler mi?

  • Merhabalar Özlem Hanım

   Bu soru açıkçası benim alanımın çok dışında 🙂 Bunu kurumunuza sormalısınız. Eğer 1,2 veya 3. dereceye ulaşmışsanız yeşil pasaport alabilirsiniz.

 115. merhabalar ben annemden dolayı yeşil pasaport başvurusunda bulunabiliyorum ancak babamın vefatı sebebiyle sgk üzerinden yetim aylığı alıyorum bu durum yeşil pasaport almama engel olur mu acaba ?

  • Merhabalar Ayça Hanım,

   Açıkçası burada esas olan sizin yasal statünüz. Eğer anneniz üzerindeki sgk v.b haklarından faydalanabiliyorsanız 25 yaşınıza kadar yeşil pasaport alabilirsiniz.

 116. merhabalar ben3.dereceden emekli memurum.Eşim için yeşil pasaport çıkarmak için nasıl ve nereye başvurmak gerekiyor.Müracaatı benmi eşimmi yapması gerekir.Teşekkür ederim

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Sizin öncelikle matbu talep formu doldurmanız gerekiyor. Ve bu belge kurumunuzdan da imzalı olmalı. O belgede eşiniz yer alırsa kendi randevu alıp pasaportunu çıkartabilir sizin yanında olmanıza gerek yok.

 117. Merhabalar babamın öğretmen emeklisi olmasından dolayı yeşil pasaport edinme hakkım var sanırım.
  Babam vefeat ettiği için halen böyle bir hakkım var mı acaba konuyla ikgili nereden detaylı bilgi alabilirim

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Eğer emeklilik kadro derecesi şartlara uyuyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz, tabii 25 yaş altında ve öğrenci olmak şartı ile. Başvuru ile ilgili muhattap nüfus ve vatandaşlık işleri birimidir.

 118. Merhaba Görkem Bey,
  Ben öğretmenim. 2 yıl devlette 18 yıldırda özel okulda öğretmenlik yapıyorum. Yeşil pasaporta nasıl sahip olabilirim? Tekrar devlete dönsem pasaport için 8 yıl daha mı çalışmam gerekir acaba?
  Çok teşekkür ederim

  • Merhabalar Başak Hanım,

   Bu devletteki kadro dereceniz ile ilgili. Net bir rakam veremem ama en az öyle bir süre daha çalışmanız gerekir ki yeşil pasaport alabilesiniz.

 119. merhabalar ben 05 03 1968 doğumluyum 15 -12-1992 15-05- 1998 tarihleri arasında ( 657 ye tabi lise mezunu ) kamuda çalışdım yeşil pasaport hakkım varmıdır slm lar

  • Merhabalar, önemli olan kamuda çalıştığınız süre değil geldiğiniz derecedir. Eğer 1,2 veya 3. kademeye ulaştıktan sonra emekli olduysanız alabilirsiniz. Eğer istifa etmişseniz zaten muhtemelen her koşulda alamazsınız.

 120. Merhaba Görkem Bey,
  19 yaşında oğlum okumuyor mezuna kaldı üniversite hazırlık kursuna gidiyor . bu durumda onun için yeşil pasaport alabilirmiyim. kendim kamu görevlisiyim ve yeşil pasaport hakkım var. oğlum yararlanabilir mi

  • Merhabalar Semra Hanım,

   Eğer mezun olmadan önce yeşil pasaport çıkartsaydınız şuan etik olmasa da kullanabilirdi. Fakat şuanda öğrenci olmadığı için yeşil pasaport alamaz. Ancak bir programa kayıt yapıp öğrenci olduktan sonra haktan yararlanabilir.

 121. Merhabalar Kardeşim
  Yeşil pasaportum mevcut İstanbul üniversitesi uzaktan eğitim fakültesine kayıtlıyım fakat bu dönem kayıt yenileyemedim ama e devlet üzerinden pasif öğrenci olarak görülmektedir. Suan yurtdışına çıkışta problem yaşar mıyım ???

  • Merhabalar Celal Bey,

   Büyük ihtimalle sorun olmaz. Fakat etik olarak yeşil pasaportunuzu iade etmeniz beklenir. Tekrar öğrencilik hakkı elde ettiğinizde tekrar çıkarabilirsiniz.

 122. Merhaba iyi günler benim babam devlet memuru aile üyesi olarak bende alabiliyorum ama 25 yaşından sonra pasaportun bir geçerliliği kalmıyor mu aile üyesi için

  • Merhabalar Eren Bey,

   Öğrencilik şartını sağladığınız koşulda 25 yaşına kadar babanızın varsa yeşil pasaport hakkından faydalanabilirsiniz. 25 yaşından sonra maalesef ki alamıyorsunuz.

 123. Merhabalar
  Ben izmirde universite ogrencisiyim annem babam yanıma gelmeden ben yesil pasaport cikarabilirmiyim. Cikarabilirsem annemin bana hangi belgeleri gondermesi gerekli?

  • Merhabalar Alsu Hanım,

   Ailenize ihtiyaç yok başvuruyu bireysel olarak yapabilirsiniz. Sadece hak sahibi olan kimse ondan matbu talep formu almalısınız, tabii o formda sizin de alacağınıza dair kısımlar doldurulmalı.

 124. Ben devlet memuruyum. Yeşil pasaport almaya hakkım var. Annem ve babama yeşil pasaport alabilir miyim?

  • Merhabalar Asuman Hanım,

   Maalesef ki alamazsınız, bildiğim kadarıyla yalnızca yasal olarak sizin bakımınızdalarsa detayı aratşırmalısınız, o şekilde alınabiliyor o da maddi ölçekte bir bakım değil sizi kapsadığını sanmam.

 125. İhracat firmamız var ve her şeyimiz şartları tutuyor ama sicilin var alabilirmiyim

  • Sicil konusu ile ilgili bir bilgim yok. Yani şartlar arasında görmedim hiç, büyük ihtimalle alabileceğinizi düşünüyorum pasaport şubeye başvurmanızı öneririm.

 126. Merhaba Görkem bey eşim acil doktoru derecesini bilmiyorum. Yanımda değil Konuyu şuan araştırdığım için size sorayım dedim. 2014 de meslek hayatına başladı. Acaba yeşil pasaport hakkından faydalanabilir miyiz?

  • Merhabalar Seren Hanım,

   Büyük ihtimalle faydalanamazsınız çünkü 5 yılda o dereceye ulaşılamıyor diye tahmin ediyorum. Ama ilerleyen yıllarda yeşil pasaport alma şansınız mevcut. Net bilgi aldıktan sonra buraya cevap yazabilirsiniz 🙂

 127. Görkem bey merhabalar.Öğrenciliğimiz bitti okulla ilişkimizi kestik 23 yaşındayım yeşil pasaportumda 2021 geçerlilik tarihi yazıyo.Kullanmamda herhangi bir problem olurmu giriş çıkışta herhangi bir problem yaşarmıyım ?

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Etik olarak öğrenciliğiniz bittiğinden yeşil pasaportunuzu teslim etmeniz gerekiyor. Fakat pratikte bu kontrol edilmediğinden geçerlilik süresi boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

 128. Avrupa Birliği, yeşil pasaport olsa da Avrupaya gitmeden bir form doldurulması gerekir, diye karar almış öyle bir uygulama başladı mı

 129. Merhaba
  Annem ve babam devlet memuru ve yukarıda yazılan koşulları sağlıyorlar. Ben de 23 yaşında ve öğrenciyim. Yeşil pasaport almak istiyorum. Onların da alması gerekir mi? yoksa sadece ben onlar aracılığıyla sadece kendime çıkarttırabilir miyim? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Tuğçe Hanım,

   Hayır onların alması şart değil, sen hak sahibi anne ya da babandan alacağın matbu talep formu ile bireysel olarak başvurabilirsin. 25 yaşına kadar yeşil pasaport alabiliyorsun.

 130. Merhaba babam memur ama yeşil pasaportu yok bu durumda ben yine yeşil pasaport çıkarabilir miyim?

  • Merhabalar Altan Bey,

   Önemli olan babanızın yeşil pasaport hakkı elde edip etmemiş olması. Eğer kadro derecesi yukarıda verdiğim kriterlere uyuyorsa, babanızda pasaport olmasa bile alabilirsiniz.

 131. Merhaba Görkem, ben 21 yaşındayım ve öğrenciyim (ablam da 23 yaşında ve öğrenci) babamız 3/1 kademeden memur emeklisi iken vefat etti. Bizim hususi pasaport hakkımız var mı? Varsa özellikle mi başvurmalıyız hususi pasaport için?

  • Merhabalar Sevgili Elif,

   Evet tabii ki var. Başınız sağolsun öncelikle…Babanız yaşarken o kademeye ulaştığı için hakları ailesi üzerinde aynen devam eder. Siz de 25 yaşının altında olduğunuz için yeşil pasaport alabilirsiniz. Sanırım emekli statüsüne girdiğinden sgk’dan belge almanız gerekiyor.

 132. 8/2 i ola n eşim 17 sene görev sonrasi vefaat etti fakat derece düşüklüğü nedeniyle yeşil pasaport sanırım alamıyorum ….17 senelik emniyette görev yapmış bir devlet memurunun. geride kalan eşi ve çocukları yeşil pasaporttan .nasıl yararlanır bilginiz için teşekkür ediyorum

  • Merhabalar Duygu Hanım,

   Aslında teknik olarak maalesef bir şansınız yok gibi. Çünkü bu konuda ekstra bir kanun maddesi yok diye biliyorum. Eğer eşiniz vefat etmeden önce yeşil pasaport hakkınız olsaydı devam ederdi…

 133. 25.01.1994 doğumluyum . 2 gün sonra 25 yaşıma giriyorum ve Haziran ayında kullanabileceğim bir yeşil pasaport almak istiyorum . Şuan öğrenciyim ve ailemle ikamet ediyorum, çalışmıyorum , yaş sınırını düşünürsek bu haktan faydalanabilir miyim .

 134. Görkem bey merhabalar detaylı anlatımınız için öncelikle teşekkür ederim.Öğrenciliğim şubat ayında bitiyor
  Yeşil pasaporta sahibim pasaportta geçerlilik tarihi 2021 yurt dışına çıkışta yurt içine girişte herhangi bir problem yaşarmıyım ?

  • Merhabalar Sevgili Canberk,

   Teknik olarak öğrenciliğiniz bittiğinde yeşil pasaportunuzu geri teslim etmek durumundasınız. Fakat uygulamada bu kontrol edilmiyor güncel olarak 2019’da. Etik olmasa da pasaportunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, problem yaşamazsınız.

   • Görkem bey teşekkürler.Hatta şöyle söyliyim size Türkiye’den çıkışta öğrenciliğim hala devam ediyor olucak ama girişte muhtemelen bitmiş olucak ama diploma vs herhangi bişey almamış anladığım kadarıyla herhangi bir problem olmaz

 135. Merhaba Görkem bey 2009 yılında devlet memurluğundan çıkarıldım. 2 oldu emekli sandığından emekli oldum derecem ve kadrom 1 dereceden emekli oldum yeşil pasaport alma hakkım varmıdır cevaplarsanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

  • Merhabalar Hanife Hanım,

   Çıkarılma durumundaki prosedür de esas olan memuriyet haklarınızın devam edip etmediği. Eğer memuriyet haklarınız devam ediyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz. Fakat emekli sandığından aldığınız maaş bunun bir garantisi olmaz, bildiğim kadarıyla ayrı bir sistematikle işliyor.

 136. Merhaba
  Babam 1.derecen emekli devlet memuru idi
  Vefat etti
  Ben babamdan emekli maaşı alıyorum
  Acaba yeşil pasaport hakkım olurmu
  Teşekkürler

  • Merhabalar Füsun Hanım,

   Eğer 25 yaşının altındaysanız ve öğrenciliğiniz devam ediyorsa alabilirsiniz. Bunun dışında maalesef ki faydalanamıyorsunuz.

 137. Merhaba Görkem Bey,
  Ben Devlet Memuriyetinden istifa etmek suretiyle ayrıldım.
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldığım Hizmet Belgesinde;
  Ödemeye Esas Olan Aylığın
  Derece 6 Kademe 1
  Emekli Kes.Esas Olan 657 Sayılı Kanuna Göre
  Derece 2 Kademe 1 olarak belirtiliyor.
  Bu durumda Yeşil Pasaport alma hakkım var mıdır ?

  Teşekkür ederim, selamlar.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Ben bu konuda ayrıntı bilgi sahibi değilim. Sizin kanuni olarak memuriyet haklarınızdan yararlanma hakkınız var mı ona emin olamadım. Çünkü istifa ettim diyorsunuz….

   Eğer hakkınız var ise ve 1,2 veya 3. dereceli kadrodaysanız yeşil pasaport alabilirsiniz, yoksa mümkün olmayacaktır.

 138. mrh.esim doktordu.vefat edeli uzun yillar oldu.2
  ye evlendim .albaydı.ve bosandim
  ilk esimden maaş alıyorum
  rahmetli esimden yesil pasaport alma hakkım varmi

  • Merhabalar Zuhal Hanım,

   Biraz karışıkmış… Fakat prosedürde eğer maaş alıyorsanız yeşil pasaport da alabilirsiniz gibi duruyor. Yani ilk eşiniz eğer ölmeden önce yeşil pasaport alma hakkına sahipmişsse.

 139. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bir şey merak ediyorum. 95 doğumluyum. 2 yıl kadar önce ailem üstünden aldığım yeşil pasaportumun süresi doldu. Ben bu süre içerisinde örgün öğrenciliğimi bitirdim, öğretmen olarak atandım. Ancak açıköğretimden öğrenciliğim devam ediyor ve bu e-devlette görünüyor. ”25 yaşına kadar çalışsalar dahi kullanıma devam edecekler”gibi bir açıklama vardı ama yürürlüğe girdi mi bir bilgim yok. Yani ben yeşil pasaport hakkımı kaybetmiş mi bulunuyorum yoksa isteğim dahilinde yenileyebilir miyim?

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Çalışmanızın bir engeli yok şuanda dediğiniz gibi. Ama bildiğim kadarıyla açık öğretimin öğrencilik hakkı bulunmuyor, bunu e devletten de kontrol edebilirsiniz.

   Eğer öğrencilik hakkınız var ise başvurup 25. yaşgününüze kadar geçerli bir yeşil pasaport alabilirsiniz.

 140. Merhabalar kızım öğrenci ben 3. derecede bulunan memurum yeşil pasaport alması için öğrenci belgesine gerek varmı

  • Merhabalar Sevgili Aytaç,

   Eğer kızınız 18 yaşından büyükse öğrenci olma şartı bulunuyor. Öğrenciliği devam ettiği sürece 25 yaşını doldurduğu güne kadar sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabilir.

 141. Merhabalar Ben lise mezunu emekli memurum maas derecemle ilgili emekli sandigindan aldigim yazi asagidadir.Yesil pasaport alabilirmiyim tesekkurler “Emekli ayliginiz 3 derecenin 1. kademesi 800 ek gosterge” tesrkkurler

 142. Meraba ben 20 yasinda öğrenciyim ve babam yeşil pasaportlu benim yeşil pasaport çıkarmam için babamın yanımda olmasi gerekiyor mu

  • Merhabalar Ali Bey,

   Hayır gerekmiyor, yalnızca sizin şahsen başvuruda olmanız yeterlidir. Ama babanızın alabileceği matbu talep formunu unutmayın, keyifli seyahetler 🙂

 143. Merhaba ben öğrenciyim ve 25 yaşındayım daha 25 bitmedi yeşil pasaport alabilir miyim ve eğer alabiliyorsam 26 yaşına geldiğimde o pasaportu hala kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Burak Bey,

   Teknik olarak alabilirsiniz fakat maksimum 25 yaşını doldurduğunuz güne kadar geçerli pasaport vereceklerinden dolayı şuanda tahmini 6-8 aylık pasaportunuz olur. Son geçerlilik tarihi sorun olabileceğinden ancak anlık olarak birkaç ay işinize yarar tabii vizeden kurtulursunuz bu süreçte Avrupa için.

 144. Merhaba. 1.5 yıl daha öğrenciliğim devam edecek ve yeşil pasaport sahibiyim. Yakın zamanda sigortalı olarak çalışmaya başlama ihtimalim var. 1 yıl önce öğrencilerin çalışmaya başlaması durumunda bile bu hakkı kaybetmeyeceği açıklaması yapılmıştı. Bu uygulama yürürlüğe girdi mi?

  • Merhabalar Berk Bey,

   Evet herhangi bir sorun bulunmamakta. Öğrenciliğiniz resmi olarak devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz, içiniz rahat olsun.

  • Merhaba 1995 dogumlu kizımin yesil pasaportu 2020 yılına kadar suresi var asgari ücretli çalışıyor sgk kaydı var yurtdısına çıkacak sorun yasarmı

   • Merhabalar,

    Eğer öğrenciliği devam etmiyorsa yasal olarak yeşil pasaport hakkı sonlanmış demektir. Pratikte bu kontrol edilmediğinden etik olmasa da kullanılabilir.

 145. Selamlar,
  Ben 10 temmuz 1993 doğumlu yüksek lisans öğrencisiyim. Yeşil pasaportumu şubat ayı gibi kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Eda,

   1993 doğumlu olduğuna göre şuan geçerli bir yeşil pasaportun yoktur zaten. Çünkü 25 yaşının doğumgününe kadar veriliyor. Doğal olarak şubatta da yenisini çıkaramayacağın için kullanamazsın.

   Eğer geçerli bir pasaportun vara burada bizimle paylaşır mısın ?

 146. merhablar.17 yıldır kamu kurumunda işçi statüsünde çalışıyorum.memurlar ve kamu görevlileri maddesinden yararlanabilir miyim ?

  • Merhabalar Ebru Hanım,

   Aslında çalıştığınız statüden çok memuriyet dereceniz önemli. 1-2 ve 3. derece devlet kadrosunda bulunuyorsanız alabilirsiniz.

 147. merhaba örgün öğrenciliğm bu yıl bitti 22 yaşındayım ama aöf de pasif olarak kayıtlıyım babam 3. dereceden emekli yeşil pasaport için öğrenci belgesinin aktif olma zorunluluğu var mı ?

  • Merhabalar Sevgili Fatma,

   Eğer e-devlette öğrencilik hakkı var olarak gözüküyorsa yeşil pasaport hakkınız da devam ediyordur. Eğer gözükmüyorsa yasal olarak pasaportu teslim etmeniz gerekir fakat pratikte kontrol edilmediğini ve kullanıma devam edebileceğinizi de hatırlatayım tabii bu etik sayılmaz…

 148. Görkem bey ben 32 yıllık mimar IM, şirket sahibiyim. Yeşil pasaport alabilirmiyim. TESEKKUR EDERIM.

  • Merhabalar Engin Bey,

   Yeşil pasaport maalesef ki birkaç özel koşul dışında yalnızca devlet çalışanlarına veriliyor. Eğer firmanız bir takvim yılında 1 milyon doları bulan bir ihracat yapabiliyorsa alma şansınız olabilir.

 149. Merhaba Görkem,
  Faydalı yazıların için teşekkürler.Ben 22 yaşındayım, artık öğrenci değilim ve çalışıyorum, sigortalıyım.Yeşil pasaportumun bitiş tarihi ise Eylül 2019. Şimdi yurt dışına çıkmak istesem hala kullanabilir miyim yoksa iptal mi etmem gerekir? ya da 25 yaşıma kadar uzatmak için bir şansım var mı? öğrenci olmadığım için kafamı kurcalayan bir soru. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Sezgi !

   Öğrenci olmadığın koşulda yeşil pasaport sahibi olamıyorsun maalesef ki, yaşının bir önemi yok.

   Varolan pasaportunu etik olarak teslim etmen gerekir fakat uygulamadaki boşluk nedeniyle geçerlilik süresi boyunca kullanmaya devam edilebiliyor.

   • Merhabalar,
    Ben 22 yaşındayım, 7 ay önce sigortalı işe girdim. Yeşil pasaportumun geçerlilik süresi 2020. Bazı arkadaşlarım tarafından pasaport kontrolünde sigorta kontrolünü sorgulayabilecekleri bir sistemin olmadığını, dolayısıyla 25 yaşına kadar seyahat edebileceğim söylendi. Sizin bir bilginiz var mı acaba güncel durumla alakalı ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum

 150. Benim babam 1 dereceden emekli memur vefat etti esimde vefat etti ve babamdan aylik aliyorum acaba yesil pasaport alabilirmiyim ben alamasam bile esi vefat ettigi icin annem alabilirmi

  • Merhabalar Kadriye Hanım,

   Maalesef alamıyorsunuz. Her koşulda çocukların yeşil pasaport alabilmesi için 25 yaşının altında olması gerekiyor.

 151. Merhaba Ben TOBB Emekli Sandığına bağlı 657 ye tabi ticaret odası kadrolu personeliyim. 15 yıllık çalışan olup üniversite mezunuyum. Ayrıca kadro derecem 3/1… bu durumda yeşil pasaport alabilir miyim

  • Merhabalar,

   657’ye bağlı olarak 3. kadro derecesine geçmiş olduğunuz için yeşil pasaport alma hakkınız bulunuyor. Çalıştığınz kuruma onaylatacağınız “Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu” ile beraber nüfus müdürlüklerinden yeşil pasaport için randevu alarak kısa sürede adınıza çıkartabilirsiniz, keyifli günler.

   • merhaba gorkem bey,az ince ailem ve kendim icin yesil pasaport basvurusunda bulundum,ana sayfamda ekleyebilecegim kisiler arasinda anne ve babamin adinida gordum ,ikiside emekli ,onlarada cikarma hakkim varmi acaba

   • Merhabalar Menekşe Hanım,

    Eğer ihtiyaçları varsa onlar için de pasaport başvurusu yapabilmeniz için sorulmuştur o. Sizin üzerinizden yeşil pasaport alamıyorlar maalesef ki.

    • Merhabalar Görkem bey,

     Khk ile ihraç edilmis fakat emeklilik statusu verilmiş öğretmenler, eşi ve çocukları yeşil pasaport çıkartabilir mi? Yoksa ihraç olması buna engel mi?

   • Görkem bey öncelikle emek ve çabalarınızdan dolayı tebrik ederim. Şimdi ben 23 yaşındayım ve yeşil pasaport almaya hakkım var. Pasaportu çıkarırken 2 yıllık mı veriyorlar yoksa 5 yıllık mı veriyorlar ve şimdi alırsam ne zamana kadar kullanabilirim. Yorumlarda genellikle “öğrencilik bittiği zaman kullanabilir miyim?” minvalinde sorular var o yüzden göremedim bunun cevabını. Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.