Görkemli günler! Bugün yeşil pasaportluların uğrak noktası olan Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi detayları ile anlatacağım. Benim de yeşil pasaportum var 🙂 ve Almanya dahil 50’den fazla ülkeye bu pasaportumla gittim…

Şimdi sizleri için yeşil pasaportla Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi, Almanya’ya giriş şartlarının ne olduğunu ve tüyolarımı anlatacağım. Sorunsuz bir geçiş için yeşil pasaport almanya rehberim başlasın!

*Koronavirüs sonrası güncelleme aşağıda!

İşte Şu Meşhur Yeşil Pasaport / Bakalım Almanya’ya Nasıl Gideceğiz?

Yeşil Pasaport Almanya’ya Giriş Şartları

Aslında genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve yeşil pasaportla yurtdışına giderken gerekli evrakları anlattığım yazılarım var. Ancak Almanya yeşil pasaport için özel bir nokta.

Neden mi özel? Çünkü maalesef ki Almanya sınır kontrollerinde yeşil pasaporta deyim yerindeyse en çok takan ve dikkat eden ülkelerden biri. Yani Almanya’ya yeşil pasaportla gidiyorsanız ekstra dikkat etmelisiniz.

Yeşil pasaportla Almanya’ya giriş şartları aslında çok basit. Bunlar kısaca, gerekli evrakları sağlamak ve kalış süresine dikkat etmek. Şimdi sizlerle detayları açıklamaya başlıyorum.

Almanya’ya Vize Var mı ?

Bildiğiniz üzere yeşil pasaportla yapılan turistik Almanya gezilerinde vize talep edilmiyor. Yani uzun uzadıya uğraşılan Schengen vizesi başvurularından kurtuluyorsunuz.

Fakat yeşil pasaportun Avrupa’ya yani Almanya’ya vizesiz olarak gidebilmesi elimizi kolumuzu sallayarak gidebileceğimiz anlamına gelmiyor. Vize alanlar zaten ön bir kontrolden geçtiği için onlar pasaport kontrolünde daha şanslı!

Yeşil pasaportu olanlar Alman polisiyle ilk kez gittiğinde karşılaşıyor 🙂 Yani şimdi bahsedeceğim belgeler çok önemli.

Kendi Planladığım Almanya Gezimden / Berlin

Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli mi?

İlk olarak seyahat sağlık sigortası var. Aslında genel olarak yeşil pasaportla Avrupa’ya giderken ben seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuyorum, sadece öneriyorum.

Fakat yeşil pasaport Almanya gezilerinde kesinlikle seyahat sağlık sigortanızı yapıtırın! Alman polisi bu duruma çok dikkat ediyor. Online şekilde kolayca yaptırabilirsiniz. Şu yazımdan seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almanız mümkün.

Nakit Para Gerekli mi ?

Diğer bir Almanya’ya giriş şartı da nakit para. Yine ben nakit parayı herkese önersem de yeşil pasaportlulara ekstra öneriyorum. Hele bir de Almanya’ya gidiyorsak 🙂

Peki Almanya’ya girişte ne kadar nakit lazım?

Bu sizin orada kalacağınız süreye göre değişir, fakat ben en azından 200-300 euro nun o an hazır şekilde elinizde olmasını öneririm. Bu miktar kişi başı için ve daha fazla olursa göz çıkarmaz 🙂

Berlin’de Bisikletle Gezerken / Almanya’da Bisikletle İşe Gitmek Mümkün 🙂

Akraba Yanında Kalacağım Otel Rezervasyonu Gerekir mi?

Öteki gerekli belge de tahmin edeceğiniz gibi otel rezervasyonu. Kesinlikle Almanya’ya yeşil pasaportla giriş yaparken bir otel rezervasyonunuz ve çıktısı elinizde olsun.

Burada sorun akraba yanına gidenlerde çıkıyor 🙂

Akraba yanında kalacaklar kesinlikle net şekilde gidecekleri kişinin adres isim ve telefonunu bilmeli. Ayrıca pasaport polisi telefonla o kişiyi o an arayıp teyit etmek isteyebilir! Yani ulaşılabilir birisi olmalı. Bu koşullarda otel rezervasyonu olmadan giriş yapabilirsiniz.

Dönüş Uçak Bileti

Yeşil pasaportuyla Almanya’ya gidenler kesin ve kesin olarak dönüş biletini ibraz etmeli. Orada alırım v.s birşey söz konusu değil. Bunu pasaport polisine ibraz edebilmelisiniz.

Dönüş biletinden kastım Schengen bölgesinden çıkış bileti oluyor. Yani siz İstanbul’dan Köln’e gidip 5 gün kalıp Köln’den Rusya’ya gidiyorsanız Almanya sonrasına bakmaz. Önemli olan Schengen bölgesine giriş ve çıkış arasında biletiniz olması. Ama tabi dönüş bileti Roma’dan Moskova’yaysa, size Köln’den Roma’ya biletinizi de sorabilir…

Tiergarten, Berlin / Yeşil Pasaportumla Gittiğim Almanya Gezimden

Almanya’da Yeşil Pasaport Kalış Süresi

Yeşil pasaportlular Almanya’da toplamda kesintisiz olarak 90 gün kalabiliyorlar. Ama burada son 180 günde 90 günü aşmamak kuralı var. Özellikle birkaç kez gidip gelince işler azıcık karışıyor 🙂

Yeşil pasaportluların Avrupa’da kalış süresi konusunda çok detaylı bir yazım var. Kafanız karışıyorsa buradan öğrenebilirsiniz, hatta yorum bölümünden de sorarsanız ben size özel yanıtlıyorum.

Ayrıca aynı yazı da yeşil pasaportun son geçerlilik tarihi kuralından da söz ediyorum. Ben son geçerlilik tarihi 6 aydan az kalan pasaportla hiçbir yere gitmeyi önermiyorum, yeniletin!

Almanya Yeşil Pasaport Oturma İzni

Yeşil paspaport ile Almanya’da oturum izni alınıp alınamayacağı da sıkça bana gelen sorulardan biri. Bu konuda biraz katıyım 🙂 Yani yeşil pasaportlu birinin Avrupa’da uzun süreli kalması beklenmez. Zaten bu yüzden vize almıyorsunuz.

Yani yeşil pasaportun size oturma izni, vatandaşlık gibi konularda hiçbir avantajı olmaz. Hatta siz böyle bir yola girişirseniz, sizden sonra X bir kişi yeşil pasaportla gelince de zan altında kalıyor ve Türk vatandaşları için girişler zorlaşıyor. Eğer Almanya’da yaşamak gibi bir düşünceniz varsa daha Türkiye’deyken Alman makamlarına oturma izni için başvurmalısınız.

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim / Almanya Yazımı Tüm Dünyadaki Tecrübelerimle Yazıyorum

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi 

Öğrenciler için de bir parantez açmalıyım. Yeşil pasaport size eğitim izni vermez. Yani yeşil pasaportla gidip orada 2-3-6 ay okul okumanız yasa dışıdır. Bu konuda en büyük problem Erasmus’ta yaşanıyor.

Erasmus’a gidecekler yeşil pasaporta da sahip olsa Almanya’dan yeşil pasaportlarıyla vize almalılar. Şu yazımdan Erasmus vizesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca genel olarak Erasmus’la Almanya’ya gitmeyi düşünenler şu yazımı kesin okumalı.

Yeşil Pasaportla Almanya’ya Giderken Gerekli Evraklar

Aslında yeşil pasaportla Almanya’ya gidiş hakkında herşeyden bahsetmiş oldum. Fakat ben liste halinde de size paylaşmak istiyorum ki eksik kalmasın 🙂

Yeşil Pasaport Almanya Giriş Evrakları

 1. Yeşil pasaport
 2. Nakit para
 3. Otel rezervasyonu
 4. Dönüş bileti
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Geçerlilik süresini şu yazımdan kontrol edin.
 7. Yeşil pasaporta özel ekstra yurtdışı çıkış belgelerini kontrol edin.
 8. Genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri kontrol edin.
 9.  (Güncelleme 29 Mayıs 2021: Seyahat nedeninizi gösteren belge!)(Detaylar yazı sonunda…)
Berlin, Almanya / İnterrail Gezim / Almanya’ya Gidin ve Keyfini Çıkarın 🙂

Koronavirüs Döneminde Almanya Seyahati

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren Almanya’ya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklandı. Yani yeşil pasaport ile Almanya’ya turistik bir seyahat 2021 yılında mümkün değil.

Yeşil pasaporta Almanya sınırları açıldığında burada güncelleme yapacağım.

Güncelleme 13 Temmuz 2020: Koronavirüs sonrası Almanya uçuşları yeniden başladı. Fakat sadece oturum izni ve vatandaşlık bulunanlar uçuşlara kabul ediliyor. Yeşil pasaportla Almanya’ya gidiş ikinci bir açıklamaya kadar mümkün değil.

Yeşil ve Gri Pasaportla Almanya’ya Girişte Ek Belge “Engel” Konusu

29 Mayıs 2021 tarihinde gündeme gelen konuya da açıklık getirmek istiyorum. Almanya yeşil ve gri pasaportlar ülkeye giriş yapacak Türk Vatandaşları’ndan ziyaret sebeplerini gösterecek resmi bir ek belge talep edeceğini duyurdu.

Koronavirüs kaynaklı olarak zaten zorunlu sebepler dışında Almanya’ya giriş yapılamadığından pratikte değişen bir uygulama bulunmuyor. Fakat pandemi sonrası dönem için Almanya’ya yeşil pasaportla girişte daha dikkatli olunmalı ve bu yazıdaki tüm belgeler sağlanmalı.

Evet yazımı burada bitiriyorum. Burada yazdıklarımı uygulayan herkes yeşil pasaportla Almanya’ya kolayca seyahat edebilir. Bu yazı ile beraber yeşil pasaportla yurtdışına çıkış belgeleri ve genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli evrakları incelemeyi sakın unutmayın.

Ayrıca isterseniz Almanya’ya genel olarak gidiş seçenekleri, öğrencilik, yaşam gibi konuları anlattığım yazımı şuradan inceleyebilirsiniz. Pasaport kontrolünden korkanlar da 🙂 şuradan tüyolarımı öğrenebilir. Herkese sevgiler!

Yazının Devamı: Almanya’ya Gitmek İstiyorum, Nasıl Giderim?

Konu İçerisinde: Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yepyeni Miami Gezimin Vlogu


56 Yorum Yapılmış

 1. Yeşil pasaportlular için yeğen ve kuzen düğünleri bu dönemde Almanya ya gidebilmrk için yeterli bir sebep mi ,bilginiz var mı?

  • Merhabalar Sevgili Doğa,

   Sanırım yeğen olduğunuz için yeterli görülmeyebilir. Fakat Alman konsolosluğuna sormanızı öneririm. Aslında şuan tam mail adresi bilmiyorum ama bi okuyucumuz “alman polis makamlarına mail atarak geri dönüş aldığını” o geri dönüş mailini göstererek de almanyaya yeşil pasaporta gidebildiğini söylemişti 2021 pandemi döneminde. Bu konuda bi araştırma yapabilirsiniz, bulursam ben de ekleyeceğim siz de paylaşın lütfen

 2. Yeşil pasaport ile 90 günden kısa süreli dil kursuna katılmak istiyorum bu yaz içinde. Kalacak yerimi ve dil kursuna kaydımı gösterirsem sınırdan geçebilir miyim? Ne gibi evraklara ihtiyacım var?

  • Merhabalar Sevgili Sedat,

   Şuan için bu çok arada bi konu. Yeşil pasaport D tipi dediğimiz uzun dönem öğrenci v.b vizeleri kapsamıyor. Vize başvurusu yapman gerekebilir. Bu durumu öncelikle konsolosluğa ve dil kursuna sormalısın. ( dil kursunun türü ve eğitim süresine göre cevap değişebilir)

 3. Merhabalar, oğlum, ben ve ablam Haziran ayında Almanyada yaşayan teyzemize gitmek istiyoruz. Pandemiden dolayı gidebilirmiyiz hangi kurumdan öğrenebileceğimi bilmediğimden sizden yardım almak istedim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum,

   • Gorkem bey iyi aksamlar faydali yaziniz icin cok tesekkurler🌸Son açıklanan yesil pasaporta ilave belge kuraliyla da olsa Yesil pasaportla Almanyaya 8 haftalik bir dil egitimi icin gidemez miyim acaba?Pandemi haricinde gidebiliyordum bu kurala gore de hala izin yok mu acaba?bir kez daha sormak istedim.Sevgiler

    • Merhabalar Damla Hanım,

     Eğitim için vizeler açık şuanda. Fakat bu kayıt olacağınız dil kursuna bağlı bi durum. Öncesinde bu konuyu kurum ile görüşmelisiniz.

 4. Merhaba Görkem Bey,
  Yeşil pasaport ile özel bir sebep olmadığı sürece seyahat edemeyeceğimizi belirtmiştiniz. Ben Erasmus+ Stajı için yeşil pasaport ile 89 günlüğüne gitmeyi düşünüyorum. Bu durum için sınır kısıtlaması var mıdır merak ettim.
  teşekkürler

 5. Merhaba Görkem, acilen yanıtlayabilirsen çok sevinirim. Almanya (Frankfurt) transit aktarmalı olarak Portekiz’e havayoluyla gideceğim. Yeşil pasaportum var, bu yüzden Portekiz için vize almam gerekmedi. Fakat 2021 Covid koşulları nedeniyle transit uçuş şartları hakkında endişeliyim. Aktarma yapacağım havayolları farklı, yani bagaj işlemlerini halletmek için tekrar pasaport kontrolünden geçmem gerekir mi? Bu durumda Almanya Transit vizesi almalı mıyım?

 6. Eşim Alman vatandaşı ve orada ikamet ediyor,benim yeşil pasaportum var,şimdi eşim Almanya’dan gelip beni götüre bilir mi?vizesiz Almanya ya bu şekilde gidebilir miyim?

  • Merhabalar Recep Bey,

   Sizi almasına gerek yok eğer bu durumu belgelerseniz gitme şansınız olabilir. Bu konuyu konsolosluk ile görüşüp net cevap almalısınız şuan standart prosedürler uygulanmıyor ve durumunuz biraz spesifik

 7. Merhaba,
  Şuan için yeşil pasaport sahipleri için turistik izin verilmediğini biliyorum ama istanbuldan belgrada uçak ile gidip ordan da otobüs ile viyana üzerinden almanyaya gidebilirmiyim

 8. Ben 8 yıldır yesıl pasaportla gidiyorum daha önce Almanya’da yaşıyordum kesın dönüş yaptım annem Almanya’da olduğu için onunla birlikte seyahat ediyordum yalnız gidemediği işin bende banka ve diğer işler ini halletmem için vekaletide var ama şu an ben gidemediğim için annemde gidemiyor tek başına sağlık sigortası bitti ama gidip alamadım banka kartı kapanmış yanlış şifre girmiş para çekemiyor acaba özel izin almam mümkünmü annemin işlerini halledip gelmem için yanıtlarsanız çok sevinirim bekliyorum şaşırdım kaldım annemde mağdur şu an

 9. Hocam çok faydalı bilgiler teşekkür ederim birkaç sorum olacaktı yeşil pasaportu yeni çıkardım önümüzdeki yaza doğru pandemi biterse 3 aylığına Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum yazınızı okudum gerçekten çok şey istiyorlar birazda karışık. 3 ay kalacağım için ne kadar para olmalı yanımda birde yeşil pasaportu olanlarada vize gelecekmiş sağlık sigortası da istiyorlarmış bunlara kolayca ulaşabilirmiyim yoksa uğraştırıyorlarmı ve son olarak bu belgeleri kaç liraya nereden çıkaracağım bilgilendirseniz sevinirim çok teşekkürler.

 10. 23 yaşındayım yeşil pasaportumu 25 yaşıma kadar uzatttırdım. Şuan üniversite öğrencisiyim. Almanya da abim var yanına gidip 3 ay kalmak istiyorum. Ne yapabilirim bunun için koronadan dolayı turist sayılıyorsam almazlar. Daha önce babam almanya da devlet görevlisiydi onun adına aldım bu pasaportuda alman polisi hala babamın orda çalışıp çalışmadığını bilmez diye düşünüyorum. Beni alırlar mı gitsem?

 11. Merhaba Görkembey sizden bir şey öğrenmek istiyorum.Eniştem Almanyada iş adamı.Hanımı 10üncü ayda doğum yapacak beni ve hanımı çağırıyor.Daha önce beş sefer Almanyaya gittik.Tabiki yeşil pasaportla.Şimdş ise 21Ağustosa biletleri aldı gönderdi.Seyahat sağlık sigortasını de ondan gönderecek.PCR testini burada yaptığımız taktirde sorun çıkmayacağını söylüyor.Görüşünüz Nedir?Teşekkür eder saygılar sunarım.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Açıkçası izin vereceklerini pek sanmıyorum. Yani özel sebepler dışında şuan izin verilmiyor sonuçta kendi eşiniz olmadığından geçerli sayacaklarını sanmam ama konsolosluk ile görüşebilirsiniz.

  • Babam 1.derceden emekli ve yeşil pasaport a annemle beraber sahipti.Babam vefat etti ve annem 83 yaşında yanlız kaldı . Almanya ya 3 aylığına oğlunun yani benim yanıma gelmek istiyor.Yeşil pasaport u da var fakat süresi bizmiş olabilir.Yeşil pasaport u halen gecerlimidir ve süresini uzatabilirmi akabinde yurt dışına Almanya ya 80 günlüģüne yanıma bu pasaport ile gelebilirmi. Teşekkür ederim.

 12. Evliyim eşim almanyada ben türkiyedeyim türkiyeye gelecek dönüşte beraber gide bilirmiyim eşim alman vatandaşı. Benim yeşil pasaportun var evlilik cüzdanı yeterli olurmu

  • Merhabalar Ali Bey,

   Eğer eşiniz Alman vatandaşı ise bildiğim kadarıyla gidebilirsiniz daha geçen günlerde bununla ilgili ek bir madde yürürlülüğe girdi AB’de . Fakat konsolosluğa sorup teyit etmenizi öneririm.

 13. Merhaba, yeşil pasaportlu olanlar Almanya’ya giriş yapamıyor diye yazıyorsunuz. Bu bilgiler tam olarak hangi resmi sayfada yazıyor türk dilde? Linki paylaşabilirsiniz acaba? Teşekkürler

  • Merhabalar Pınar Hanım,

   Açıkçası bu konuda resmi bir türkçe sayfa yok. Her ülkenin kendi bakanlık sayfaları kontrol edilmeli. Ben de şuan İtalya’da yaşayan biri olarak size buradaki resmi kaynaklardan aldığım bilgiyi aktarıyorum doğru şekilde.

   https://reopen.europa.eu/ adresinden bahsettiğim kuralları görebilirsiniz Avrupa birliği nin resmi sitesidir.

   • Teşekkür ederim, siz yeni bir surum öğrendiğinizde bu sayfada paylaşırmısınız? Takip ediyorum sizi. İyi günler

 14. Merhaba Belgrad üstü Almanya’ya gideceğim yeşil pasaport var kardeşim düğüne sizce olur mu düğine

 15. Görkem bey merhaba. Yeşil pasaport sahibiyim ve hiç yurtdışına çıkmadım. Kardeşim Danimarka’da ve ziyaret etmek istiyorum. Uçak biletimi hamburg almayı düşünüyoruz oradan Danimarka’ya kara yoluyla geçeceğiz kardeşimle yani beni hamburgtan alacak.. Şimdi kafama takılan su ben uçak biletimi hamburg olarak aldığım için Almanya kurallarımı gecerli olacak? Ya da şu an bu seyahati gerçekleştirmede bir engel var mı? Ya da nasıl bir yol önerirsiniz?

  • Merhabalar İsmail Bey,

   İlk giriş yaptığın ülkenin kurallarına dikkat etmelisiniz. Fakat şuan yeşil pasaportla avrupaya giriş yapılamıyor pandemiden ötürü. Yeni açıklamayı beklemek gerekli.

 16. Görkem kardeşim anladığım kadarıyla yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeleri gezmişsin. Bu konularla ilgilisin. Benim bir sorum olacaktı. Almanya’ya yeşil pasaport ile turist olarak girişlerdeki kısıtlama devam ediyor mu? veya biteceği tarih olarak resmi olarak açıklama var mı? Bu konuda öngörünüz nedir?

  • Merhabalar Sevgili Cuma,

   Şuan en az 1 ağustosa kadar devam ediyor sonrasi için de açıklama bekleniyor ama ben bu yaz izin çıkacağını sanmıyorum pandemi gidişatından ötürü.

 17. görkem bey merhaba. şu an annem almanyada yoğun bakımda ve yeşil pasaportum var
  . 9 temmuzda gece bilet aldım. gidemezmiyiz.

  • Merhabalar Metin Bey,

   Sağlık durumları gibi aciliyetler varsa yeşil pasaportla Almanya’ya giriş yapabiliyorsunuz. Fakat konsoloslukla bu konuyu görüşmeli ve eğer okey verirlerse elinizde kesinlikle resmi kanıtlayıcı bir belge olmalı. Yoksa uçağa almazlar

 18. Merhaba Görkem. Eşim yesil pasaport sahibi.Istanbulda görevli öğretmen.2012-2017 yılları arasında Almanya da TÜRKÇE ve TÜRK KÜLTÜRÜ OGRETMENI OLARAK GOREV YAPTI.Ben ve 3 çocuğum Alman Vatandaşıyız.Koronadan önce 2-3 ayda bir yanımıza geliyordu.Sizce Yesil pasaportlulara girişler ne zaman açılabilir?Almanya peyderpey önlemleri gevşetiyor ya

  • Merhabalar Çiğdem Hanım,

   Açıkçası bi konsolosluğu aramanızı tavsiye ederim. Sizin ki özel bi durum. Eşi ve çocukları Alman vatandaşı olan birini kabul edebilir Almanya şu dönemde istisnasi olarak.

   • Merhaba Görkem bey
    Kardeşim Almanya’da evi ve işyeri var. Yaklaşık 20 sene oldu. Geçen yaz çocuğu oldu eşi Polonyalı ama resmi nikahları yok. Eşi doğum yaptıktan sonra aralarında adeta psikolojik bir çöküntü yaşandı. Psikolojik destek için bizden yardım istedi. Ben öğretmenim eşim ev hanımı o yüzden eşimi gönderdim ( yeşil pasaportluyuz) bir ay sonra geldi 15 gün sonra tekrar gitti. Ve pandemi yüzünden dönemedi ve hala orda onlara hem restoranta hem de evde yardımcı oluyor iyi de oldu onlar için. Şimdi ben ve iki çocuğum Türkiyede okullar tatil Almanyaya onların yanına gitmek istiyoruz bu nasıl mümkün olacak. Teşekkürle

 19. Benim bi sorum olacak malûm bu aralar covid19 yüzünden her yer sıkıntılı yanlız almanya bu ayın 15 de uçuş lara izin veriyor ve istanbuldan yeşil pasaportu olan bi misafirimi ağırlamak istiyorum sizce bi dorun olurmu çok yere mail attım Cevap alamıyorum bi bilginiz varsa yardımcı olur musunuz .tskler

 20. Görkem bey Merhabalar;
  yazılarını zevkle okuyorum, bilgilerinden ve tecrübelerinden istifade ediyorum.
  yeşil pasaportla seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  normal pasaport ile seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  kredi kartlarımızda ne kadar limit olmalı, harcamalarımızda limit biterse yurt dışında nakit ekleyebilirmiyiz?
  her şey için teşekkürler.

  • Merhabalar Adem Bey,

   Teşekkür ederim 🙂

   Bildiğim kadarıyla maksimum 10.000 euro avrupaya girişteki beyansız nakit para sınırı. En az da pasaport görevlisinin insafına kalmış 🙂 Ama ben en az 200-300 euro öneriyorum.

   Normal bordo pasaport ile yeşil pasaportun bir farkı yok. Yurtdışında online bankacılık ile işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir