Berlin, Almanya / İnterrail Gezim :)

Berlin, Almanya / İnterrail Gezim :)

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaportla Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Görkemli günler! Bugün yeşil pasaportluların uğrak noktası olan Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi detayları ile anlatacağım. Benim de yeşil pasaportum var 🙂 ve Almanya dahil 50’den fazla ülkeye bu pasaportumla gittim…

Şimdi sizleri için yeşil pasaportla Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi, Almanya’ya giriş şartlarının ne olduğunu ve tüyolarımı anlatacağım. Sorunsuz bir geçiş için yeşil pasaport almanya rehberim başlasın!

İşte Şu Meşhur Yeşil Pasaport / Bakalım Almanya’ya Nasıl Gideceğiz?

Yeşil Pasaport Almanya’ya Giriş Şartları

Aslında genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve yeşil pasaportla yurtdışına giderken gerekli evrakları anlattığım yazılarım var. Ancak Almanya yeşil pasaport için özel bir nokta.

Neden mi özel? Çünkü maalesef ki Almanya sınır kontrollerinde yeşil pasaporta deyim yerindeyse en çok takan ve dikkat eden ülkelerden biri. Yani Almanya’ya yeşil pasaportla gidiyorsanız ekstra dikkat etmelisiniz.

Yeşil pasaportla Almanya’ya giriş şartları aslında çok basit. Bunlar kısaca, gerekli evrakları sağlamak ve kalış süresine dikkat etmek. Şimdi sizlerle detayları açıklamaya başlıyorum.

Almanya’ya Vize Var mı ?

Bildiğiniz üzere yeşil pasaportla yapılan turistik Almanya gezilerinde vize talep edilmiyor. Yani uzun uzadıya uğraşılan Schengen vizesi başvurularından kurtuluyorsunuz.

Fakat yeşil pasaportun Avrupa’ya yani Almanya’ya vizesiz olarak gidebilmesi elimizi kolumuzu sallayarak gidebileceğimiz anlamına gelmiyor. Vize alanlar zaten ön bir kontrolden geçtiği için onlar pasaport kontrolünde daha şanslı!

Yeşil pasaportu olanlar Alman polisiyle ilk kez gittiğinde karşılaşıyor 🙂 Yani şimdi bahsedeceğim belgeler çok önemli.

Kendi Planladığım Almanya Gezimden / Berlin

Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli mi?

İlk olarak seyahat sağlık sigortası var. Aslında genel olarak yeşil pasaportla Avrupa’ya giderken ben seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuyorum, sadece öneriyorum.

Fakat yeşil pasaport Almanya gezilerinde kesinlikle seyahat sağlık sigortanızı yapıtırın! Alman polisi bu duruma çok dikkat ediyor. Online şekilde kolayca yaptırabilirsiniz. Şu yazımdan seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almanız mümkün.

Nakit Para Gerekli mi ?

Diğer bir Almanya’ya giriş şartı da nakit para. Yine ben nakit parayı herkese önersem de yeşil pasaportlulara ekstra öneriyorum. Hele bir de Almanya’ya gidiyorsak 🙂

Peki Almanya’ya girişte ne kadar nakit lazım?

Bu sizin orada kalacağınız süreye göre değişir, fakat ben en azından 200-300 euro nun o an hazır şekilde elinizde olmasını öneririm. Bu miktar kişi başı için ve daha fazla olursa göz çıkarmaz 🙂

Berlin’de Bisikletle Gezerken / Almanya’da Bisikletle İşe Gitmek Mümkün 🙂

Akraba Yanında Kalacağım Otel Rezervasyonu Gerekir mi?

Öteki gerekli belge de tahmin edeceğiniz gibi otel rezervasyonu. Kesinlikle Almanya’ya yeşil pasaportla giriş yaparken bir otel rezervasyonunuz ve çıktısı elinizde olsun.

Burada sorun akraba yanına gidenlerde çıkıyor 🙂

Akraba yanında kalacaklar kesinlikle net şekilde gidecekleri kişinin adres isim ve telefonunu bilmeli. Ayrıca pasaport polisi telefonla o kişiyi o an arayıp teyit etmek isteyebilir! Yani ulaşılabilir birisi olmalı. Bu koşullarda otel rezervasyonu olmadan giriş yapabilirsiniz.

Dönüş Uçak Bileti

Yeşil pasaportuyla Almanya’ya gidenler kesin ve kesin olarak dönüş biletini ibraz etmeli. Orada alırım v.s birşey söz konusu değil. Bunu pasaport polisine ibraz edebilmelisiniz.

Dönüş biletinden kastım Schengen bölgesinden çıkış bileti oluyor. Yani siz İstanbul’dan Köln’e gidip 5 gün kalıp Köln’den Rusya’ya gidiyorsanız Almanya sonrasına bakmaz. Önemli olan Schengen bölgesine giriş ve çıkış arasında biletiniz olması. Ama tabi dönüş bileti Roma’dan Moskova’yaysa, size Köln’den Roma’ya biletinizi de sorabilir…

Tiergarten, Berlin / Yeşil Pasaportumla Gittiğim Almanya Gezimden

Almanya’da Yeşil Pasaport Kalış Süresi

Yeşil pasaportlular Almanya’da toplamda kesintisiz olarak 90 gün kalabiliyorlar. Ama burada son 180 günde 90 günü aşmamak kuralı var. Özellikle birkaç kez gidip gelince işler azıcık karışıyor 🙂

Yeşil pasaportluların Avrupa’da kalış süresi konusunda çok detaylı bir yazım var. Kafanız karışıyorsa buradan öğrenebilirsiniz, hatta yorum bölümünden de sorarsanız ben size özel yanıtlıyorum.

Ayrıca aynı yazı da yeşil pasaportun son geçerlilik tarihi kuralından da söz ediyorum. Ben son geçerlilik tarihi 6 aydan az kalan pasaportla hiçbir yere gitmeyi önermiyorum, yeniletin!

Almanya Yeşil Pasaport Oturma İzni

Yeşil paspaport ile Almanya’da oturum izni alınıp alınamayacağı da sıkça bana gelen sorulardan biri. Bu konuda biraz katıyım 🙂 Yani yeşil pasaportlu birinin Avrupa’da uzun süreli kalması beklenmez. Zaten bu yüzden vize almıyorsunuz.

Yani yeşil pasaportun size oturma izni, vatandaşlık gibi konularda hiçbir avantajı olmaz. Hatta siz böyle bir yola girişirseniz, sizden sonra X bir kişi yeşil pasaportla gelince de zan altında kalıyor ve Türk vatandaşları için girişler zorlaşıyor. Eğer Almanya’da yaşamak gibi bir düşünceniz varsa daha Türkiye’deyken Alman makamlarına oturma izni için başvurmalısınız.

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim / Almanya Yazımı Tüm Dünyadaki Tecrübelerimle Yazıyorum

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi 

Öğrenciler için de bir parantez açmalıyım. Yeşil pasaport size eğitim izni vermez. Yani yeşil pasaportla gidip orada 2-3-6 ay okul okumanız yasa dışıdır. Bu konuda en büyük problem Erasmus’ta yaşanıyor.

Erasmus’a gidecekler yeşil pasaporta da sahip olsa Almanya’dan yeşil pasaportlarıyla vize almalılar. Şu yazımdan Erasmus vizesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca genel olarak Erasmus’la Almanya’ya gitmeyi düşünenler şu yazımı kesin okumalı.

Yeşil Pasaportla Almanya’ya Giderken Gerekli Evraklar

Aslında yeşil pasaportla Almanya’ya gidiş hakkında herşeyden bahsetmiş oldum. Fakat ben liste halinde de size paylaşmak istiyorum ki eksik kalmasın 🙂

Yeşil Pasaport Almanya Giriş Evrakları

 1. Yeşil pasaport
 2. Nakit para
 3. Otel rezervasyonu
 4. Dönüş bileti
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Geçerlilik süresini şu yazımdan kontrol edin.
 7. Yeşil pasaporta özel ekstra yurtdışı çıkış belgelerini kontrol edin.
 8. Genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri kontrol edin.

Berlin, Almanya / İnterrail Gezim / Almanya’ya Gidin ve Keyfini Çıkarın 🙂

Evet yazımı burada bitiriyorum. Burada yazdıklarımı uygulayan herkes 2020 için yeşil pasaportla Almanya’ya kolayca seyahat edebilir. Bu yazı ile beraber yeşil pasaportla yurtdışına çıkış belgeleri ve genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli evrakları incelemeyi sakın unutmayın.

Ayrıca isterseniz Almanya’ya genel olarak gidiş seçenekleri, öğrencilik, yaşam gibi konuları anlattığım yazımı şuradan inceleyebilirsiniz. Pasaport kontrolünden korkanlar da 🙂 şuradan tüyolarımı öğrenebilir. Herkese sevgiler!

Yazının Devamı: Almanya’ya Gitmek İstiyorum, Nasıl Giderim?

Konu İçerisinde: Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli?


GörkemliyollarTakip

2 Yorum Bırakılmış

 1. Adem UÇAR says:

  Görkem bey Merhabalar;
  yazılarını zevkle okuyorum, bilgilerinden ve tecrübelerinden istifade ediyorum.
  yeşil pasaportla seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  normal pasaport ile seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  kredi kartlarımızda ne kadar limit olmalı, harcamalarımızda limit biterse yurt dışında nakit ekleyebilirmiyiz?
  her şey için teşekkürler.

  • Merhabalar Adem Bey,

   Teşekkür ederim 🙂

   Bildiğim kadarıyla maksimum 10.000 euro avrupaya girişteki beyansız nakit para sınırı. En az da pasaport görevlisinin insafına kalmış 🙂 Ama ben en az 200-300 euro öneriyorum.

   Normal bordo pasaport ile yeşil pasaportun bir farkı yok. Yurtdışında online bankacılık ile işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*