Görkemli günler! Bugün yeşil pasaportluların uğrak noktası olan Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi detayları ile anlatacağım. Benim de yeşil pasaportum var 🙂 ve Almanya dahil 50’den fazla ülkeye bu pasaportumla gittim…

Şimdi sizleri için yeşil pasaportla Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi, Almanya’ya giriş şartlarının ne olduğunu ve tüyolarımı anlatacağım. Sorunsuz bir geçiş için yeşil pasaport almanya rehberim başlasın!

*Koronavirüs sonrası güncelleme aşağıda!

İşte Şu Meşhur Yeşil Pasaport / Bakalım Almanya’ya Nasıl Gideceğiz?

Yeşil Pasaport Almanya’ya Giriş Şartları

Aslında genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve yeşil pasaportla yurtdışına giderken gerekli evrakları anlattığım yazılarım var. Ancak Almanya yeşil pasaport için özel bir nokta.

Neden mi özel? Çünkü maalesef ki Almanya sınır kontrollerinde yeşil pasaporta deyim yerindeyse en çok takan ve dikkat eden ülkelerden biri. Yani Almanya’ya yeşil pasaportla gidiyorsanız ekstra dikkat etmelisiniz.

Yeşil pasaportla Almanya’ya giriş şartları aslında çok basit. Bunlar kısaca, gerekli evrakları sağlamak ve kalış süresine dikkat etmek. Şimdi sizlerle detayları açıklamaya başlıyorum.

Almanya’ya Vize Var mı ?

Bildiğiniz üzere yeşil pasaportla yapılan turistik Almanya gezilerinde vize talep edilmiyor. Yani uzun uzadıya uğraşılan Schengen vizesi başvurularından kurtuluyorsunuz.

Fakat yeşil pasaportun Avrupa’ya yani Almanya’ya vizesiz olarak gidebilmesi elimizi kolumuzu sallayarak gidebileceğimiz anlamına gelmiyor. Vize alanlar zaten ön bir kontrolden geçtiği için onlar pasaport kontrolünde daha şanslı!

Yeşil pasaportu olanlar Alman polisiyle ilk kez gittiğinde karşılaşıyor 🙂 Yani şimdi bahsedeceğim belgeler çok önemli.

Kendi Planladığım Almanya Gezimden / Berlin

Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli mi?

İlk olarak seyahat sağlık sigortası var. Aslında genel olarak yeşil pasaportla Avrupa’ya giderken ben seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuyorum, sadece öneriyorum.

Fakat yeşil pasaport Almanya gezilerinde kesinlikle seyahat sağlık sigortanızı yapıtırın! Alman polisi bu duruma çok dikkat ediyor. Online şekilde kolayca yaptırabilirsiniz. Şu yazımdan seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almanız mümkün.

Nakit Para Gerekli mi ?

Diğer bir Almanya’ya giriş şartı da nakit para. Yine ben nakit parayı herkese önersem de yeşil pasaportlulara ekstra öneriyorum. Hele bir de Almanya’ya gidiyorsak 🙂

Peki Almanya’ya girişte ne kadar nakit lazım?

Bu sizin orada kalacağınız süreye göre değişir, fakat ben en azından 200-300 euro nun o an hazır şekilde elinizde olmasını öneririm. Bu miktar kişi başı için ve daha fazla olursa göz çıkarmaz 🙂

Berlin’de Bisikletle Gezerken / Almanya’da Bisikletle İşe Gitmek Mümkün 🙂

Akraba Yanında Kalacağım Otel Rezervasyonu Gerekir mi?

Öteki gerekli belge de tahmin edeceğiniz gibi otel rezervasyonu. Kesinlikle Almanya’ya yeşil pasaportla giriş yaparken bir otel rezervasyonunuz ve çıktısı elinizde olsun.

Burada sorun akraba yanına gidenlerde çıkıyor 🙂

Akraba yanında kalacaklar kesinlikle net şekilde gidecekleri kişinin adres isim ve telefonunu bilmeli. Ayrıca pasaport polisi telefonla o kişiyi o an arayıp teyit etmek isteyebilir! Yani ulaşılabilir birisi olmalı. Bu koşullarda otel rezervasyonu olmadan giriş yapabilirsiniz.

Dönüş Uçak Bileti

Yeşil pasaportuyla Almanya’ya gidenler kesin ve kesin olarak dönüş biletini ibraz etmeli. Orada alırım v.s birşey söz konusu değil. Bunu pasaport polisine ibraz edebilmelisiniz.

Dönüş biletinden kastım Schengen bölgesinden çıkış bileti oluyor. Yani siz İstanbul’dan Köln’e gidip 5 gün kalıp Köln’den Rusya’ya gidiyorsanız Almanya sonrasına bakmaz. Önemli olan Schengen bölgesine giriş ve çıkış arasında biletiniz olması. Ama tabi dönüş bileti Roma’dan Moskova’yaysa, size Köln’den Roma’ya biletinizi de sorabilir…

Tiergarten, Berlin / Yeşil Pasaportumla Gittiğim Almanya Gezimden

Almanya’da Yeşil Pasaport Kalış Süresi

Yeşil pasaportlular Almanya’da toplamda kesintisiz olarak 90 gün kalabiliyorlar. Ama burada son 180 günde 90 günü aşmamak kuralı var. Özellikle birkaç kez gidip gelince işler azıcık karışıyor 🙂

Yeşil pasaportluların Avrupa’da kalış süresi konusunda çok detaylı bir yazım var. Kafanız karışıyorsa buradan öğrenebilirsiniz, hatta yorum bölümünden de sorarsanız ben size özel yanıtlıyorum.

Ayrıca aynı yazı da yeşil pasaportun son geçerlilik tarihi kuralından da söz ediyorum. Ben son geçerlilik tarihi 6 aydan az kalan pasaportla hiçbir yere gitmeyi önermiyorum, yeniletin!

Almanya Yeşil Pasaport Oturma İzni

Yeşil paspaport ile Almanya’da oturum izni alınıp alınamayacağı da sıkça bana gelen sorulardan biri. Bu konuda biraz katıyım 🙂 Yani yeşil pasaportlu birinin Avrupa’da uzun süreli kalması beklenmez. Zaten bu yüzden vize almıyorsunuz.

Yani yeşil pasaportun size oturma izni, vatandaşlık gibi konularda hiçbir avantajı olmaz. Hatta siz böyle bir yola girişirseniz, sizden sonra X bir kişi yeşil pasaportla gelince de zan altında kalıyor ve Türk vatandaşları için girişler zorlaşıyor. Eğer Almanya’da yaşamak gibi bir düşünceniz varsa daha Türkiye’deyken Alman makamlarına oturma izni için başvurmalısınız.

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim / Almanya Yazımı Tüm Dünyadaki Tecrübelerimle Yazıyorum

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi 

Öğrenciler için de bir parantez açmalıyım. Yeşil pasaport size eğitim izni vermez. Yani yeşil pasaportla gidip orada 2-3-6 ay okul okumanız yasa dışıdır. Bu konuda en büyük problem Erasmus’ta yaşanıyor.

Erasmus’a gidecekler yeşil pasaporta da sahip olsa Almanya’dan yeşil pasaportlarıyla vize almalılar. Şu yazımdan Erasmus vizesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca genel olarak Erasmus’la Almanya’ya gitmeyi düşünenler şu yazımı kesin okumalı.

Yeşil Pasaportla Almanya’ya Giderken Gerekli Evraklar

Aslında yeşil pasaportla Almanya’ya gidiş hakkında herşeyden bahsetmiş oldum. Fakat ben liste halinde de size paylaşmak istiyorum ki eksik kalmasın 🙂

Yeşil Pasaport Almanya Giriş Evrakları

 1. Yeşil pasaport
 2. Nakit para
 3. Otel rezervasyonu
 4. Dönüş bileti
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Geçerlilik süresini şu yazımdan kontrol edin.
 7. Yeşil pasaporta özel ekstra yurtdışı çıkış belgelerini kontrol edin.
 8. Genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri kontrol edin.
Berlin, Almanya / İnterrail Gezim / Almanya’ya Gidin ve Keyfini Çıkarın 🙂

Güncelleme 13 Temmuz 2020: Koronavirüs sonrası Almanya uçuşları yeniden başladı. Fakat sadece oturum izni ve vatandaşlık bulunanlar uçuşlara kabul ediliyor. Yeşil pasaportla Almanya’ya gidiş ikinci bir açıklamaya kadar mümkün değil.

Evet yazımı burada bitiriyorum. Burada yazdıklarımı uygulayan herkes 2020 için yeşil pasaportla Almanya’ya kolayca seyahat edebilir. Bu yazı ile beraber yeşil pasaportla yurtdışına çıkış belgeleri ve genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli evrakları incelemeyi sakın unutmayın.

Ayrıca isterseniz Almanya’ya genel olarak gidiş seçenekleri, öğrencilik, yaşam gibi konuları anlattığım yazımı şuradan inceleyebilirsiniz. Pasaport kontrolünden korkanlar da 🙂 şuradan tüyolarımı öğrenebilir. Herkese sevgiler!

Yazının Devamı: Almanya’ya Gitmek İstiyorum, Nasıl Giderim?

Konu İçerisinde: Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli?

33 Yorum Yapılmış

 1. Hasan dal

  23 yaşındayım yeşil pasaportumu 25 yaşıma kadar uzatttırdım. Şuan üniversite öğrencisiyim. Almanya da abim var yanına gidip 3 ay kalmak istiyorum. Ne yapabilirim bunun için koronadan dolayı turist sayılıyorsam almazlar. Daha önce babam almanya da devlet görevlisiydi onun adına aldım bu pasaportuda alman polisi hala babamın orda çalışıp çalışmadığını bilmez diye düşünüyorum. Beni alırlar mı gitsem?

 2. Mustafa ŞEKER

  Merhaba Görkembey sizden bir şey öğrenmek istiyorum.Eniştem Almanyada iş adamı.Hanımı 10üncü ayda doğum yapacak beni ve hanımı çağırıyor.Daha önce beş sefer Almanyaya gittik.Tabiki yeşil pasaportla.Şimdş ise 21Ağustosa biletleri aldı gönderdi.Seyahat sağlık sigortasını de ondan gönderecek.PCR testini burada yaptığımız taktirde sorun çıkmayacağını söylüyor.Görüşünüz Nedir?Teşekkür eder saygılar sunarım.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Açıkçası izin vereceklerini pek sanmıyorum. Yani özel sebepler dışında şuan izin verilmiyor sonuçta kendi eşiniz olmadığından geçerli sayacaklarını sanmam ama konsolosluk ile görüşebilirsiniz.

  • Mustafa Ener

   Babam 1.derceden emekli ve yeşil pasaport a annemle beraber sahipti.Babam vefat etti ve annem 83 yaşında yanlız kaldı . Almanya ya 3 aylığına oğlunun yani benim yanıma gelmek istiyor.Yeşil pasaport u da var fakat süresi bizmiş olabilir.Yeşil pasaport u halen gecerlimidir ve süresini uzatabilirmi akabinde yurt dışına Almanya ya 80 günlüģüne yanıma bu pasaport ile gelebilirmi. Teşekkür ederim.

 3. M ali ipek

  Evliyim eşim almanyada ben türkiyedeyim türkiyeye gelecek dönüşte beraber gide bilirmiyim eşim alman vatandaşı. Benim yeşil pasaportun var evlilik cüzdanı yeterli olurmu

  • Merhabalar Ali Bey,

   Eğer eşiniz Alman vatandaşı ise bildiğim kadarıyla gidebilirsiniz daha geçen günlerde bununla ilgili ek bir madde yürürlülüğe girdi AB’de . Fakat konsolosluğa sorup teyit etmenizi öneririm.

 4. Pınar Ergün

  Merhaba, yeşil pasaportlu olanlar Almanya’ya giriş yapamıyor diye yazıyorsunuz. Bu bilgiler tam olarak hangi resmi sayfada yazıyor türk dilde? Linki paylaşabilirsiniz acaba? Teşekkürler

  • Merhabalar Pınar Hanım,

   Açıkçası bu konuda resmi bir türkçe sayfa yok. Her ülkenin kendi bakanlık sayfaları kontrol edilmeli. Ben de şuan İtalya’da yaşayan biri olarak size buradaki resmi kaynaklardan aldığım bilgiyi aktarıyorum doğru şekilde.

   https://reopen.europa.eu/ adresinden bahsettiğim kuralları görebilirsiniz Avrupa birliği nin resmi sitesidir.

   • Teşekkür ederim, siz yeni bir surum öğrendiğinizde bu sayfada paylaşırmısınız? Takip ediyorum sizi. İyi günler

 5. Merhaba Belgrad üstü Almanya’ya gideceğim yeşil pasaport var kardeşim düğüne sizce olur mu düğine

 6. İsmail cinar

  Görkem bey merhaba. Yeşil pasaport sahibiyim ve hiç yurtdışına çıkmadım. Kardeşim Danimarka’da ve ziyaret etmek istiyorum. Uçak biletimi hamburg almayı düşünüyoruz oradan Danimarka’ya kara yoluyla geçeceğiz kardeşimle yani beni hamburgtan alacak.. Şimdi kafama takılan su ben uçak biletimi hamburg olarak aldığım için Almanya kurallarımı gecerli olacak? Ya da şu an bu seyahati gerçekleştirmede bir engel var mı? Ya da nasıl bir yol önerirsiniz?

  • Merhabalar İsmail Bey,

   İlk giriş yaptığın ülkenin kurallarına dikkat etmelisiniz. Fakat şuan yeşil pasaportla avrupaya giriş yapılamıyor pandemiden ötürü. Yeni açıklamayı beklemek gerekli.

 7. Cuma Ali Deniz

  Görkem kardeşim anladığım kadarıyla yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeleri gezmişsin. Bu konularla ilgilisin. Benim bir sorum olacaktı. Almanya’ya yeşil pasaport ile turist olarak girişlerdeki kısıtlama devam ediyor mu? veya biteceği tarih olarak resmi olarak açıklama var mı? Bu konuda öngörünüz nedir?

  • Merhabalar Sevgili Cuma,

   Şuan en az 1 ağustosa kadar devam ediyor sonrasi için de açıklama bekleniyor ama ben bu yaz izin çıkacağını sanmıyorum pandemi gidişatından ötürü.

 8. görkem bey merhaba. şu an annem almanyada yoğun bakımda ve yeşil pasaportum var
  . 9 temmuzda gece bilet aldım. gidemezmiyiz.

  • Merhabalar Metin Bey,

   Sağlık durumları gibi aciliyetler varsa yeşil pasaportla Almanya’ya giriş yapabiliyorsunuz. Fakat konsoloslukla bu konuyu görüşmeli ve eğer okey verirlerse elinizde kesinlikle resmi kanıtlayıcı bir belge olmalı. Yoksa uçağa almazlar

 9. Çiğdem Işık

  Merhaba Görkem. Eşim yesil pasaport sahibi.Istanbulda görevli öğretmen.2012-2017 yılları arasında Almanya da TÜRKÇE ve TÜRK KÜLTÜRÜ OGRETMENI OLARAK GOREV YAPTI.Ben ve 3 çocuğum Alman Vatandaşıyız.Koronadan önce 2-3 ayda bir yanımıza geliyordu.Sizce Yesil pasaportlulara girişler ne zaman açılabilir?Almanya peyderpey önlemleri gevşetiyor ya

  • Merhabalar Çiğdem Hanım,

   Açıkçası bi konsolosluğu aramanızı tavsiye ederim. Sizin ki özel bi durum. Eşi ve çocukları Alman vatandaşı olan birini kabul edebilir Almanya şu dönemde istisnasi olarak.

   • Merhaba Görkem bey
    Kardeşim Almanya’da evi ve işyeri var. Yaklaşık 20 sene oldu. Geçen yaz çocuğu oldu eşi Polonyalı ama resmi nikahları yok. Eşi doğum yaptıktan sonra aralarında adeta psikolojik bir çöküntü yaşandı. Psikolojik destek için bizden yardım istedi. Ben öğretmenim eşim ev hanımı o yüzden eşimi gönderdim ( yeşil pasaportluyuz) bir ay sonra geldi 15 gün sonra tekrar gitti. Ve pandemi yüzünden dönemedi ve hala orda onlara hem restoranta hem de evde yardımcı oluyor iyi de oldu onlar için. Şimdi ben ve iki çocuğum Türkiyede okullar tatil Almanyaya onların yanına gitmek istiyoruz bu nasıl mümkün olacak. Teşekkürle

   • Merhabalar Metin Bey,

    Şuan için yeşil pasaportla gitmeniz imkansız ama eşiniz gelebilir.

 10. Devrim yağmur

  1 temmuz ve sonrası yeşil pasaportlular almanyaya alınacak mı. Teşekkürler

 11. Ömür dogan

  Benim bi sorum olacak malûm bu aralar covid19 yüzünden her yer sıkıntılı yanlız almanya bu ayın 15 de uçuş lara izin veriyor ve istanbuldan yeşil pasaportu olan bi misafirimi ağırlamak istiyorum sizce bi dorun olurmu çok yere mail attım Cevap alamıyorum bi bilginiz varsa yardımcı olur musunuz .tskler

 12. Adem UÇAR

  Görkem bey Merhabalar;
  yazılarını zevkle okuyorum, bilgilerinden ve tecrübelerinden istifade ediyorum.
  yeşil pasaportla seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  normal pasaport ile seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  kredi kartlarımızda ne kadar limit olmalı, harcamalarımızda limit biterse yurt dışında nakit ekleyebilirmiyiz?
  her şey için teşekkürler.

  • Merhabalar Adem Bey,

   Teşekkür ederim 🙂

   Bildiğim kadarıyla maksimum 10.000 euro avrupaya girişteki beyansız nakit para sınırı. En az da pasaport görevlisinin insafına kalmış 🙂 Ama ben en az 200-300 euro öneriyorum.

   Normal bordo pasaport ile yeşil pasaportun bir farkı yok. Yurtdışında online bankacılık ile işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir