Görkemli günler! Bugün yeşil pasaportluların uğrak noktası olan Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi detayları ile anlatacağım. Benim de yeşil pasaportum var 🙂 ve Almanya dahil 50’den fazla ülkeye bu pasaportumla gittim…

Şimdi sizleri için yeşil pasaportla Almanya’ya nasıl gidebileceğimizi, Almanya’ya giriş şartlarının ne olduğunu ve tüyolarımı anlatacağım. Sorunsuz bir geçiş için yeşil pasaport almanya rehberim başlasın!

*Koronavirüs sonrası güncelleme aşağıda!

İşte Şu Meşhur Yeşil Pasaport / Bakalım Almanya’ya Nasıl Gideceğiz?

Yeşil Pasaport Almanya’ya Giriş Şartları

Aslında genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgeleri ve yeşil pasaportla yurtdışına giderken gerekli evrakları anlattığım yazılarım var. Ancak Almanya yeşil pasaport için özel bir nokta.

Neden mi özel? Çünkü maalesef ki Almanya sınır kontrollerinde yeşil pasaporta deyim yerindeyse en çok takan ve dikkat eden ülkelerden biri. Yani Almanya’ya yeşil pasaportla gidiyorsanız ekstra dikkat etmelisiniz.

Yeşil pasaportla Almanya’ya giriş şartları aslında çok basit. Bunlar kısaca, gerekli evrakları sağlamak ve kalış süresine dikkat etmek. Şimdi sizlerle detayları açıklamaya başlıyorum.

Almanya’ya Vize Var mı ?

Bildiğiniz üzere yeşil pasaportla yapılan turistik Almanya gezilerinde vize talep edilmiyor. Yani uzun uzadıya uğraşılan Schengen vizesi başvurularından kurtuluyorsunuz.

Fakat yeşil pasaportun Avrupa’ya yani Almanya’ya vizesiz olarak gidebilmesi elimizi kolumuzu sallayarak gidebileceğimiz anlamına gelmiyor. Vize alanlar zaten ön bir kontrolden geçtiği için onlar pasaport kontrolünde daha şanslı!

Yeşil pasaportu olanlar Alman polisiyle ilk kez gittiğinde karşılaşıyor 🙂 Yani şimdi bahsedeceğim belgeler çok önemli.

Kendi Planladığım Almanya Gezimden / Berlin

Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli mi?

İlk olarak seyahat sağlık sigortası var. Aslında genel olarak yeşil pasaportla Avrupa’ya giderken ben seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutmuyorum, sadece öneriyorum.

Fakat yeşil pasaport Almanya gezilerinde kesinlikle seyahat sağlık sigortanızı yapıtırın! Alman polisi bu duruma çok dikkat ediyor. Online şekilde kolayca yaptırabilirsiniz. Şu yazımdan seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almanız mümkün.

Nakit Para Gerekli mi ?

Diğer bir Almanya’ya giriş şartı da nakit para. Yine ben nakit parayı herkese önersem de yeşil pasaportlulara ekstra öneriyorum. Hele bir de Almanya’ya gidiyorsak 🙂

Peki Almanya’ya girişte ne kadar nakit lazım?

Bu sizin orada kalacağınız süreye göre değişir, fakat ben en azından 200-300 euro nun o an hazır şekilde elinizde olmasını öneririm. Bu miktar kişi başı için ve daha fazla olursa göz çıkarmaz 🙂

Berlin’de Bisikletle Gezerken / Almanya’da Bisikletle İşe Gitmek Mümkün 🙂

Akraba Yanında Kalacağım Otel Rezervasyonu Gerekir mi?

Öteki gerekli belge de tahmin edeceğiniz gibi otel rezervasyonu. Kesinlikle Almanya’ya yeşil pasaportla giriş yaparken bir otel rezervasyonunuz ve çıktısı elinizde olsun.

Burada sorun akraba yanına gidenlerde çıkıyor 🙂

Akraba yanında kalacaklar kesinlikle net şekilde gidecekleri kişinin adres isim ve telefonunu bilmeli. Ayrıca pasaport polisi telefonla o kişiyi o an arayıp teyit etmek isteyebilir! Yani ulaşılabilir birisi olmalı. Bu koşullarda otel rezervasyonu olmadan giriş yapabilirsiniz.

Dönüş Uçak Bileti

Yeşil pasaportuyla Almanya’ya gidenler kesin ve kesin olarak dönüş biletini ibraz etmeli. Orada alırım v.s birşey söz konusu değil. Bunu pasaport polisine ibraz edebilmelisiniz.

Dönüş biletinden kastım Schengen bölgesinden çıkış bileti oluyor. Yani siz İstanbul’dan Köln’e gidip 5 gün kalıp Köln’den Rusya’ya gidiyorsanız Almanya sonrasına bakmaz. Önemli olan Schengen bölgesine giriş ve çıkış arasında biletiniz olması. Ama tabi dönüş bileti Roma’dan Moskova’yaysa, size Köln’den Roma’ya biletinizi de sorabilir…

Almanya’da Yeşil Pasaport Kalış Süresi

Yeşil pasaportlular Almanya’da toplamda kesintisiz olarak 90 gün kalabiliyorlar. Ama burada son 180 günde 90 günü aşmamak kuralı var. Özellikle birkaç kez gidip gelince işler azıcık karışıyor 🙂

Yeşil pasaportluların Avrupa’da kalış süresi konusunda çok detaylı bir yazım var. Kafanız karışıyorsa buradan öğrenebilirsiniz, hatta yorum bölümünden de sorarsanız ben size özel yanıtlıyorum.

Ayrıca aynı yazı da yeşil pasaportun son geçerlilik tarihi kuralından da söz ediyorum. Ben son geçerlilik tarihi 6 aydan az kalan pasaportla hiçbir yere gitmeyi önermiyorum, yeniletin!

Almanya Yeşil Pasaport Oturma İzni

Yeşil paspaport ile Almanya’da oturum izni alınıp alınamayacağı da sıkça bana gelen sorulardan biri. Bu konuda biraz katıyım 🙂 Yani yeşil pasaportlu birinin Avrupa’da uzun süreli kalması beklenmez. Zaten bu yüzden vize almıyorsunuz.

Yani yeşil pasaportun size oturma izni, vatandaşlık gibi konularda hiçbir avantajı olmaz. Hatta siz böyle bir yola girişirseniz, sizden sonra X bir kişi yeşil pasaportla gelince de zan altında kalıyor ve Türk vatandaşları için girişler zorlaşıyor. Eğer Almanya’da yaşamak gibi bir düşünceniz varsa daha Türkiye’deyken Alman makamlarına oturma izni için başvurmalısınız.

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim / Almanya Yazımı Tüm Dünyadaki Tecrübelerimle Yazıyorum

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi 

Öğrenciler için de bir parantez açmalıyım. Yeşil pasaport size eğitim izni vermez. Yani yeşil pasaportla gidip orada 2-3-6 ay okul okumanız yasa dışıdır. Bu konuda en büyük problem Erasmus’ta yaşanıyor.

Erasmus’a gidecekler yeşil pasaporta da sahip olsa Almanya’dan yeşil pasaportlarıyla vize almalılar. Şu yazımdan Erasmus vizesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca genel olarak Erasmus’la Almanya’ya gitmeyi düşünenler şu yazımı kesin okumalı.

Yeşil Pasaportla Almanya’ya Giderken Gerekli Evraklar

Aslında yeşil pasaportla Almanya’ya gidiş hakkında herşeyden bahsetmiş oldum. Fakat ben liste halinde de size paylaşmak istiyorum ki eksik kalmasın 🙂

Yeşil Pasaport Almanya Giriş Evrakları

 1. Yeşil pasaport
 2. Nakit para
 3. Otel rezervasyonu
 4. Dönüş bileti
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Geçerlilik süresini şu yazımdan kontrol edin.
 7. Yeşil pasaporta özel ekstra yurtdışı çıkış belgelerini kontrol edin.
 8. Genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri kontrol edin.
 9.  (Güncelleme 2022: Seyahat nedeninizi gösteren belge!)(Detaylar yazı sonunda…)
 10.  Aşı kartı!! 
Berlin, Almanya / İnterrail Gezim / Almanya’ya Gidin ve Keyfini Çıkarın 🙂

Koronavirüs Döneminde Almanya Seyahati & Kapıların Açılış Süreci

Güncelleme Eylül 2022

Koronavirüs COVID-19 pandemisi nedeniyle bir süre Almanya’ya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklanmıştı. Ancak Almanya resmi otoritelerinin 12.08.2022 de yayınladığı son kurallara göre tüm koronavirüs giriş kısıtlamaları kalktı. (Çin’den seyahat edecek olan yolcular hariç)

Yani Almanya’ya yeşil pasaportunuz ile herhangi bir aşı, test v.b şart olmadan normal vize kuralları ile giriş yapabilirsiniz.

Yeşil ve Gri Pasaportla Almanya’ya Girişte Ek Belge “Engel” Konusu

29 Mayıs 2021 tarihinde gündeme gelen konuya da açıklık getirmek istiyorum. Almanya yeşil ve gri pasaportlar ülkeye giriş yapacak Türk Vatandaşları’ndan ziyaret sebeplerini gösterecek resmi bir ek belge talep edebileceğini duyurdu.

2022 için aslında pratikte değişen bir uygulama yok, bu daha çok gri pasaportlarılar için geçerli. Zaten gri pasaportla seyahat ediyorsanız resmi bir ziyaret sebebi belgeniz vardır 🙂 Yeşil pasaportlular turistik gezileri için normal gerekli belgeleri tamamlasa yeterlidir.

Evet yazımı burada bitiriyorum. Burada yazdıklarımı uygulayan herkes yeşil pasaportla Almanya’ya kolayca seyahat edebilir. Bu yazı ile beraber yeşil pasaportla yurtdışına çıkış belgeleri ve genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli evrakları incelemeyi sakın unutmayın.

Ayrıca isterseniz Almanya’ya genel olarak gidiş seçenekleri, öğrencilik, yaşam gibi konuları anlattığım yazımı şuradan inceleyebilirsiniz. Pasaport kontrolünden korkanlar da 🙂 şuradan tüyolarımı öğrenebilir. Herkese sevgiler!

Yazının Devamı: Almanya’ya Gitmek İstiyorum, Nasıl Giderim?

Konu İçerisinde: Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli?

94 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba görkem bey ben kızım ve 15 yaşında oğlum ile Almancaya gitmek istiyoruz oğlum için muvakkatname almam gerekirmi

 2. Merhaba, yeğenim TR’de yaşıyor ve yeşil pasaportu var, temmuzda 18 yaşına basacak, ve Almanya’ya getirmeyi düşünüyorum. Uçak bileti aldık, kendisi geçen yıl birinci aşısını oldu ve 3 hafta önce 2. Aşısını (biontech ikiside) . 3. Aşı çıkmıyor, yaptıramıyor. Ama Almanya tüm doz aşılanmışları kabul ediyor.

  Kendisi zorunlu neden olmaksızın ülkeye giriş yapacak, çünkü turist olarak gelmek istiyor.
  Aynı sayfada 1.6. itibaren ama yeni bir karar geldi ve diyorki:

  “Almanya Federal Cumhuriyeti’ne girişlerinde sunulması gereken kanıtlayıcı belge ibraz etme zorunluluğu 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren kaldırılmıştır.”

  Bu ne demek? Aşılanıp aşılanmamış , veya pcr testi olup olmamış kontrol edilmeyecek mi demek istiyor bu konuda?
  Yeğenim yoksa 3. aşısını mecburi yapması gerekiyormu? Ve nasıl olabilir? Sağlık ocağında yapmıyorlar, yurtdışına çıkacam dediği halde, e-devletde çıkmıyormuş, o yüzden yapamazlarmış. Ne saçma bir durum. Ne yapabiliriz?

 3. Merhabalar Almanya’ya seyahat için 1 haziran itibarıyla aşı şartı kalkacak denmişti bu konu hakkında bilginiz var mı teşekkür ederim

  • Merhabalar Muhammet Bey,

   Şuan IATA’ya göre aşı şartı kaldırılmış durumda ancak havayolları hala güncellememiş bilgilendirmelerini. Yakın zaman komple kalkacaktır ancak şimdilik ihtiyatlı olup 2 doz aşı ile seyahat etmekte fayda var, çünkü sizi uçağa alırken havayolları ile muhattap olacaksınız.

 4. Merhaba,

  Ne kadar anlaşılır bir blog sayfası olmuş bayıldım. Bundan sonra tüm sorularıma sizin sayfanızdan bakacağım. Tebrikler

 5. Selamlar Görkem Bey
  Ben yeşil pasaport sahibiyim. Kızım Almanyada onlar gideli 4 ay oldu. Şu anda blue card alma aşamasındalar. Ben Almanyaya gitmek istiyorum. Hangi evrakları ve hazırlıkları yapmam gerekir. Yardımınız için teşekkürker

 6. Hayirli günler Görkem bey. , Benim sözlüm saglik memuru ve türkiyede hala görevine devam etmektedir, yeil pasaportu var, ayrica iki covid 19 asilarini yaptirdi biontech , Almanyaya ziyaretime gelecek ve burda Almanca kursuna gidecek almancayi cabuk ögrenebilmesi icin, 02.10.2021 Tarihinde almanyaya 2,5 ay gibi gelip durmak istiyor, gelebilirmi,? ve ne gibi belge toparlamamiz gerekli? bildirirseniz inan cok menmun olurum, cünkü bu almanyaya gelis sorunundan dolayi iki yuvam yikildi, bir daha bu sorunu yasamak istemiyorum, bana acil bir bilgi verirseniz cok sevinirim saygi ve selamlar

  Ayrica 12 ci ayda allah nasip ederse evlenecegiz, ve burada yani almanyada kalabilmesi icin vize islemlerine baslatacagiz, zaten su an kendisi türkiyede almanca kursu aliyor vize islemleri baslatinca biraz almancasi olsun ve zorluk cekmesin diye, simdi yesil pasaportu var, vize islemleri baslatacagimizda yesil pasaportu yeterlimi , yoksa normal pasaport mu cikarmaliyiz, ? ayrica hem yesil hem kirmizi pasaporta sahip olabilirmi, yoksa sadece bir pasaportami sahip olabilir, bu konudada aydinlatirsaniz menmun olurum, simdiden sonsuz tesekür ederim

  • Merhabalar Adem Bey,

   Şuan yeşil pasaport ile 2 doz aşı varsa Almanya’ya gidilebiliyor. Bence o dediğiniz işlemler için bordo pasaport da çıkarsa iyi olur. Çift pasaport diye sitede aratırsan öyle bir imkan var.

 7. Görkem merhaba öncelikle; arkadaş ziyareti kapsamında yeşil pasaportla Almanya’ya kapılar açıldı mı gidilebiliyor mu? İki doz Biontech aşılarım tamam, aşı olduktan sonra bir kağıt verdiler aşı kartı ama yazılar filan hep Türkçe. Bu aşı kartı nasıl formatta olmalı uygulamadan uçak bileti alırken eşleştirme yapabiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler.

 8. Merhaba,yeşil pasaportlu olsak da Almanya ya gidebilmek için 7 önemli şart belirlenmiş,bu şartlar dışında şu an giriş yapılamıyor mu,yani gidiş sebebini belgelendirmen gerekiyormuş,bilgi verirseniz sevinirim,teşekkür ederim..

 9. Görkem bey merhaba. Oğlum Almanya da üniversitede okuyacak. Vize basvurusu yaptı. Ancak hala daha randevu bile alamadı. Yesil pasaport ile Almanya ya gitse ve orada öğrenci vize basvurusu yapsa ne kadar sürede alabilir?

   • Acil uygulamaya başvurduk diyelim yine de gecikti. Almanya ya yeşil pasaport ile gitse orada vizeye basvursa olmaz mı? olursa ne kadar sürede vize alır?

    • Merhabalar İlhan Bey,

     Pasaport memurları giriş sebebini sorduğunda uygun vize tipiyle neden gelmediğini soracaktır. İdeal olan vize alması, öteki durumun riskleri var, bu konuda birşey diyemem

 10. Görkem Bey Merhaba,
  Şimdi benim Yeşil pasaportum var, yazılarınızı dikkatlice okudum, sağlık sigortasından, gidiş dönüş biletine kadar her şeyi yanıma alacağım.
  Benim Almanya’da şirketim var 1.5yıldır faal çalışıyor ve Alman devletine vergi veriyor, tam pandemi başlamadan evvel kurdum, 1.5yıldır gidemedim, şu anda yeşil pasaportla birlikte bütün şirket evraklarımı, pdf aşı kartımı alıp gideceğim. Hala ama tedirginlik içindeyim, çünkü gri pasaport olayları yaşandığı için kapıdan gönderirler mi düşüncesi var. Şirket evrakları ile birlikte yazıda yazdıklarınızın tamamını toplayıp gidiyorum, ayrıca önereceğiniz bir şey varmıdır, kapıdaki polis memuru tarafından geri çevrilmemek için ?

  • Merhabalar Ufuk Bey,

   Aslında söylediğiniz durumda gidebilirsiniz gibi duruyor (orada faaliyet gösteren bir şirketiniz olduğu için) Ancak burada ki sıkıntı yeşil pasaportlu olmanız. Yani yeşil pasaportlu olan birinin bir işletmesinin olmaması beklenir. Yeşil pasaportlu zaten tr devletinde çalışan biri ya da onunla aynı aileyi paylaşan onun baktığı yakını olarak anlaşılır. Yeşil pasaport çalışma izni v.b de vermez. Bu durum pasaportu kullanım amacı dışında kullanmaya girebilir.

   Bence en mantıklısı sizin geçerli bir bordo pasaport çıkarmanız ve schengen vizesi almanız, zaten firmanız olduğu için belki oturum izni bile alabilirsiniz.

   • Merhabalar,
    Aslında bir işletme sahibi olan kişi belirli bir ihracat kotasını yakalamış ise Yeşil pasaport alabilir. Oturum izni biraz karışık, orada maaş alıyor olmanız lazım, onun için vergi vereceksin vs. Biraz masraflı iş.
    Deneyeceğiz göreceğiz bakalım. Olmadı en kötü Hollanda daha rahat sanırım, hollanda da iş yaptığım arkadaşlardan davetiye alıp yeşil pasaportla o ülkeden giriş yapmak daha rahat olabilir.

    • Merhabalar terkardan,

     Kusura bakmayın ben ihracatçı olarak aldığınız istisnasını düşünmedim 🙂 Böyle çok az sayıda insan var.

     O zaman gitmenizde bir engel gözükmüyor gerekli iş evraklarını da yanınıza alarak. Eğer iş yaptığınız yerlerden davetiye alırsanız bence de daha rahat olabilir. Ama şu dönemde hala bir sürü belirsizlik var, iyi şanslar iyi yolculuklar

 11. Merhaba Görkem bey. Benim yeşil pasaportum ve 2 biontech aşım var. Almanya ya Turistik amaçlı seyahat yapabiliyor muyum? İlgili hava yolunu aradım turistik amaçlı diyince alman konsolosluğunu arayın diyorlar. Net bilgi vermiyorlar. Hergün bişey değişiyor diyorlar. Biletim de 14 Temmuz ?

  • Merhabalar Hatice Hanım,

   Teknik olarak seyahat edebiliyorsunuz alman bakanlığının sitesin göre ama uygulama tam olarak oturmadı havayolları uçağa kabul etmeyebiliyor. Karışıklık süresince seyahat etmenizi önermem

  • Hatice Hanım merhabalar, Almanya’ya girebildiniz mi acaba? Girişte herhangi bir sıkıntı oldu mu ? benim de 22 temmuzda biletim var da.

 12. Merhaba, şuanda yeşil pasaport ile biontech aşısı olmadan pcr negatifliği göstererek yada covid geçirdiğimizi gösteren belge ile turistik amaçlı Almanya’ya giriş sağlayabilir miyiz? Teşekkürler

  • Merhabalar Ceren Hanım,

   Şuan Alman konsolosluğunun sistesindeki bilgiye göre artık aşılanmış ve yukarda yazıda yazdığım şartı sağlayan kişiler hali hazırda vizeye sahipse Almanya’ya giriş yapabiliyor.

   Aşılanmak şart. Fakat bu bilgi de hala teyide muhtaç. Çünkü bazı AB ülkelerinde bakanlıkları ile konsolosluklarının farklı açıklamalar yaptığını gördük. Çok sıcak bi bilgi olduğundan, yukarıda kaynak verdiğim resmi sayfayı ve bu yazıyı sık sık takip etmenizi öneririm yakın zamanda netleşecektir.

 13. Selamunaleyküm abim,
  ben sey soracaktim Seyahat nedeninizi gösteren belgeyi nereden basvuruyoruz? internetde sadece seyhat izin belgesi üzerine birseyler yazior.

  • Merhabalar,

   Bu sizin gidiş sebebinize bağlı. Bakanlık gönderiyorsa bakanlık, okul gönderiyorsa okul, şirketse şirket v.b bir resmi belge almalısınız.

   • merhaba iki sorum var
    1-Ben emekliyim beni kimse göndermeyecek kendim gidecegim almanyaya bahsedilen belgeyi kimden alacagım
    2-Almanyaya gitmek istediğimizi konsolosluğa bildiriyormuyuz yoksa evrakları tamamlayıp uçak bileti alıp otobüse biner gibi gidiyormuyuz.

    • Merhabalar Mehmet Bey,

     Bi belgeye gerek yok, turistik gideceğiniz için bunu kanıtlayan rezervasyon v.b belgelere dikkat edilmeli. Herhangi bir bildirim yok ancak covid kurallarına dikkat etmeniz gerekiyor son zamanlar için

 14. Merhaba yeşil pasaport ile Almanya’ya gideceğim yasak ne zaman kalkıyor ? Ve yukarıda belirttikleriniz dışında yeşil pasaport için. Vize v.b gibi herhangi birşeye ihtiyaç varmıdır. Teşekkürler

  • Merhabalar Haluk Bey,

   Yazıda güncellendiği şekilde şuanki beklenti 25 haziran 2021 tarihi. Tüm belgeler yukarıda yazıyor ayrıca genel yurtdışına giderken gerekli belgeler listemi de kontrol etmelisiniz. Sitede aratarak bulabilirsiniz.

 15. Merhaba, Almanya da Erasmus stajı yapacağım 29 Temmuz 2021 için gidiş biletimi bile aldım, ilgili yazılarınız detaylı okudum gerekli belgeler için. stajım 15 ekim de bitiyor, yani 90 günden az olacağından vize konusu da sıkıntılı olduğu için yeşil pasaport ile çıkacağım. Yine havaalanı federal polis birimlerine de yazdım ancak cevap gelmedi, staj kabul mektubum “seyahat nedenini gösteren belge” olarak sayılır diye umuyorum sigortam var ve dönüş biletim kalacak yerim hepsi belgeli. Ancak tedirginim son anda kapıdan dönebilir miyim diye, burayada yazmak istedim bu konuda bir tavsiyesiniz var mı? Mutlaka olsun dediğiniz ya da çıkamama ihtimalim kaçtır sizce? (Not aşı sıram henüz gelmedi, ancak çıkmadan PCR testini bir iki gün önceden olacağım, testin sonuçlarını da sistem üzerinden çıktı alsam kabul olur mu?) Çok teşekkür ediyorum şimdiden

  • Merhabalar Sevgili Ezgi,

   Ben erasmus stajları için vize başvurusunda bulunmayı öneriyorum. Bu şekilde gidenler oluyor ama bence doğrusu vize almak. Çünkü yeşil pasaportun vize muafiyeti sadece turistik ziyaretler için, herhangi bir çalışma izni sunmuyor.

   Pandemi döneminde riske atmamak için de vizeye başvurmak en güzeli. Zaten başvurudan olumlu yanıt alırsanız böyle bir soruya gerek kalmaz.

   Ben vize almayacağım kesin 🙂 diyorsan da bence %50 %50…. Bu konuda kimse garanti veremez.

 16. Yeşil pasaportlular için yeğen ve kuzen düğünleri bu dönemde Almanya ya gidebilmrk için yeterli bir sebep mi ,bilginiz var mı?

  • Merhabalar Sevgili Doğa,

   Sanırım yeğen olduğunuz için yeterli görülmeyebilir. Fakat Alman konsolosluğuna sormanızı öneririm. Aslında şuan tam mail adresi bilmiyorum ama bi okuyucumuz “alman polis makamlarına mail atarak geri dönüş aldığını” o geri dönüş mailini göstererek de almanyaya yeşil pasaporta gidebildiğini söylemişti 2021 pandemi döneminde. Bu konuda bi araştırma yapabilirsiniz, bulursam ben de ekleyeceğim siz de paylaşın lütfen

 17. Yeşil pasaport ile 90 günden kısa süreli dil kursuna katılmak istiyorum bu yaz içinde. Kalacak yerimi ve dil kursuna kaydımı gösterirsem sınırdan geçebilir miyim? Ne gibi evraklara ihtiyacım var?

  • Merhabalar Sevgili Sedat,

   Şuan için bu çok arada bi konu. Yeşil pasaport D tipi dediğimiz uzun dönem öğrenci v.b vizeleri kapsamıyor. Vize başvurusu yapman gerekebilir. Bu durumu öncelikle konsolosluğa ve dil kursuna sormalısın. ( dil kursunun türü ve eğitim süresine göre cevap değişebilir)

 18. Merhabalar, oğlum, ben ve ablam Haziran ayında Almanyada yaşayan teyzemize gitmek istiyoruz. Pandemiden dolayı gidebilirmiyiz hangi kurumdan öğrenebileceğimi bilmediğimden sizden yardım almak istedim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum,

   • Gorkem bey iyi aksamlar faydali yaziniz icin cok tesekkurler?Son açıklanan yesil pasaporta ilave belge kuraliyla da olsa Yesil pasaportla Almanyaya 8 haftalik bir dil egitimi icin gidemez miyim acaba?Pandemi haricinde gidebiliyordum bu kurala gore de hala izin yok mu acaba?bir kez daha sormak istedim.Sevgiler

    • Merhabalar Damla Hanım,

     Eğitim için vizeler açık şuanda. Fakat bu kayıt olacağınız dil kursuna bağlı bi durum. Öncesinde bu konuyu kurum ile görüşmelisiniz.

 19. Merhaba Görkem Bey,
  Yeşil pasaport ile özel bir sebep olmadığı sürece seyahat edemeyeceğimizi belirtmiştiniz. Ben Erasmus+ Stajı için yeşil pasaport ile 89 günlüğüne gitmeyi düşünüyorum. Bu durum için sınır kısıtlaması var mıdır merak ettim.
  teşekkürler

 20. Merhaba Görkem, acilen yanıtlayabilirsen çok sevinirim. Almanya (Frankfurt) transit aktarmalı olarak Portekiz’e havayoluyla gideceğim. Yeşil pasaportum var, bu yüzden Portekiz için vize almam gerekmedi. Fakat 2021 Covid koşulları nedeniyle transit uçuş şartları hakkında endişeliyim. Aktarma yapacağım havayolları farklı, yani bagaj işlemlerini halletmek için tekrar pasaport kontrolünden geçmem gerekir mi? Bu durumda Almanya Transit vizesi almalı mıyım?

 21. Eşim Alman vatandaşı ve orada ikamet ediyor,benim yeşil pasaportum var,şimdi eşim Almanya’dan gelip beni götüre bilir mi?vizesiz Almanya ya bu şekilde gidebilir miyim?

  • Merhabalar Recep Bey,

   Sizi almasına gerek yok eğer bu durumu belgelerseniz gitme şansınız olabilir. Bu konuyu konsolosluk ile görüşüp net cevap almalısınız şuan standart prosedürler uygulanmıyor ve durumunuz biraz spesifik

 22. Merhaba,
  Şuan için yeşil pasaport sahipleri için turistik izin verilmediğini biliyorum ama istanbuldan belgrada uçak ile gidip ordan da otobüs ile viyana üzerinden almanyaya gidebilirmiyim

 23. Ben 8 yıldır yesıl pasaportla gidiyorum daha önce Almanya’da yaşıyordum kesın dönüş yaptım annem Almanya’da olduğu için onunla birlikte seyahat ediyordum yalnız gidemediği işin bende banka ve diğer işler ini halletmem için vekaletide var ama şu an ben gidemediğim için annemde gidemiyor tek başına sağlık sigortası bitti ama gidip alamadım banka kartı kapanmış yanlış şifre girmiş para çekemiyor acaba özel izin almam mümkünmü annemin işlerini halledip gelmem için yanıtlarsanız çok sevinirim bekliyorum şaşırdım kaldım annemde mağdur şu an

 24. Hocam çok faydalı bilgiler teşekkür ederim birkaç sorum olacaktı yeşil pasaportu yeni çıkardım önümüzdeki yaza doğru pandemi biterse 3 aylığına Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum yazınızı okudum gerçekten çok şey istiyorlar birazda karışık. 3 ay kalacağım için ne kadar para olmalı yanımda birde yeşil pasaportu olanlarada vize gelecekmiş sağlık sigortası da istiyorlarmış bunlara kolayca ulaşabilirmiyim yoksa uğraştırıyorlarmı ve son olarak bu belgeleri kaç liraya nereden çıkaracağım bilgilendirseniz sevinirim çok teşekkürler.

 25. 23 yaşındayım yeşil pasaportumu 25 yaşıma kadar uzatttırdım. Şuan üniversite öğrencisiyim. Almanya da abim var yanına gidip 3 ay kalmak istiyorum. Ne yapabilirim bunun için koronadan dolayı turist sayılıyorsam almazlar. Daha önce babam almanya da devlet görevlisiydi onun adına aldım bu pasaportuda alman polisi hala babamın orda çalışıp çalışmadığını bilmez diye düşünüyorum. Beni alırlar mı gitsem?

 26. Merhaba Görkembey sizden bir şey öğrenmek istiyorum.Eniştem Almanyada iş adamı.Hanımı 10üncü ayda doğum yapacak beni ve hanımı çağırıyor.Daha önce beş sefer Almanyaya gittik.Tabiki yeşil pasaportla.Şimdş ise 21Ağustosa biletleri aldı gönderdi.Seyahat sağlık sigortasını de ondan gönderecek.PCR testini burada yaptığımız taktirde sorun çıkmayacağını söylüyor.Görüşünüz Nedir?Teşekkür eder saygılar sunarım.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Açıkçası izin vereceklerini pek sanmıyorum. Yani özel sebepler dışında şuan izin verilmiyor sonuçta kendi eşiniz olmadığından geçerli sayacaklarını sanmam ama konsolosluk ile görüşebilirsiniz.

  • Babam 1.derceden emekli ve yeşil pasaport a annemle beraber sahipti.Babam vefat etti ve annem 83 yaşında yanlız kaldı . Almanya ya 3 aylığına oğlunun yani benim yanıma gelmek istiyor.Yeşil pasaport u da var fakat süresi bizmiş olabilir.Yeşil pasaport u halen gecerlimidir ve süresini uzatabilirmi akabinde yurt dışına Almanya ya 80 günlüģüne yanıma bu pasaport ile gelebilirmi. Teşekkür ederim.

 27. Evliyim eşim almanyada ben türkiyedeyim türkiyeye gelecek dönüşte beraber gide bilirmiyim eşim alman vatandaşı. Benim yeşil pasaportun var evlilik cüzdanı yeterli olurmu

  • Merhabalar Ali Bey,

   Eğer eşiniz Alman vatandaşı ise bildiğim kadarıyla gidebilirsiniz daha geçen günlerde bununla ilgili ek bir madde yürürlülüğe girdi AB’de . Fakat konsolosluğa sorup teyit etmenizi öneririm.

 28. Merhaba, yeşil pasaportlu olanlar Almanya’ya giriş yapamıyor diye yazıyorsunuz. Bu bilgiler tam olarak hangi resmi sayfada yazıyor türk dilde? Linki paylaşabilirsiniz acaba? Teşekkürler

  • Merhabalar Pınar Hanım,

   Açıkçası bu konuda resmi bir türkçe sayfa yok. Her ülkenin kendi bakanlık sayfaları kontrol edilmeli. Ben de şuan İtalya’da yaşayan biri olarak size buradaki resmi kaynaklardan aldığım bilgiyi aktarıyorum doğru şekilde.

   https://reopen.europa.eu/ adresinden bahsettiğim kuralları görebilirsiniz Avrupa birliği nin resmi sitesidir.

   • Teşekkür ederim, siz yeni bir surum öğrendiğinizde bu sayfada paylaşırmısınız? Takip ediyorum sizi. İyi günler

 29. Merhaba Belgrad üstü Almanya’ya gideceğim yeşil pasaport var kardeşim düğüne sizce olur mu düğine

 30. Görkem bey merhaba. Yeşil pasaport sahibiyim ve hiç yurtdışına çıkmadım. Kardeşim Danimarka’da ve ziyaret etmek istiyorum. Uçak biletimi hamburg almayı düşünüyoruz oradan Danimarka’ya kara yoluyla geçeceğiz kardeşimle yani beni hamburgtan alacak.. Şimdi kafama takılan su ben uçak biletimi hamburg olarak aldığım için Almanya kurallarımı gecerli olacak? Ya da şu an bu seyahati gerçekleştirmede bir engel var mı? Ya da nasıl bir yol önerirsiniz?

  • Merhabalar İsmail Bey,

   İlk giriş yaptığın ülkenin kurallarına dikkat etmelisiniz. Fakat şuan yeşil pasaportla avrupaya giriş yapılamıyor pandemiden ötürü. Yeni açıklamayı beklemek gerekli.

 31. Görkem kardeşim anladığım kadarıyla yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeleri gezmişsin. Bu konularla ilgilisin. Benim bir sorum olacaktı. Almanya’ya yeşil pasaport ile turist olarak girişlerdeki kısıtlama devam ediyor mu? veya biteceği tarih olarak resmi olarak açıklama var mı? Bu konuda öngörünüz nedir?

  • Merhabalar Sevgili Cuma,

   Şuan en az 1 ağustosa kadar devam ediyor sonrasi için de açıklama bekleniyor ama ben bu yaz izin çıkacağını sanmıyorum pandemi gidişatından ötürü.

 32. görkem bey merhaba. şu an annem almanyada yoğun bakımda ve yeşil pasaportum var
  . 9 temmuzda gece bilet aldım. gidemezmiyiz.

  • Merhabalar Metin Bey,

   Sağlık durumları gibi aciliyetler varsa yeşil pasaportla Almanya’ya giriş yapabiliyorsunuz. Fakat konsoloslukla bu konuyu görüşmeli ve eğer okey verirlerse elinizde kesinlikle resmi kanıtlayıcı bir belge olmalı. Yoksa uçağa almazlar

 33. Merhaba Görkem. Eşim yesil pasaport sahibi.Istanbulda görevli öğretmen.2012-2017 yılları arasında Almanya da TÜRKÇE ve TÜRK KÜLTÜRÜ OGRETMENI OLARAK GOREV YAPTI.Ben ve 3 çocuğum Alman Vatandaşıyız.Koronadan önce 2-3 ayda bir yanımıza geliyordu.Sizce Yesil pasaportlulara girişler ne zaman açılabilir?Almanya peyderpey önlemleri gevşetiyor ya

  • Merhabalar Çiğdem Hanım,

   Açıkçası bi konsolosluğu aramanızı tavsiye ederim. Sizin ki özel bi durum. Eşi ve çocukları Alman vatandaşı olan birini kabul edebilir Almanya şu dönemde istisnasi olarak.

   • Merhaba Görkem bey
    Kardeşim Almanya’da evi ve işyeri var. Yaklaşık 20 sene oldu. Geçen yaz çocuğu oldu eşi Polonyalı ama resmi nikahları yok. Eşi doğum yaptıktan sonra aralarında adeta psikolojik bir çöküntü yaşandı. Psikolojik destek için bizden yardım istedi. Ben öğretmenim eşim ev hanımı o yüzden eşimi gönderdim ( yeşil pasaportluyuz) bir ay sonra geldi 15 gün sonra tekrar gitti. Ve pandemi yüzünden dönemedi ve hala orda onlara hem restoranta hem de evde yardımcı oluyor iyi de oldu onlar için. Şimdi ben ve iki çocuğum Türkiyede okullar tatil Almanyaya onların yanına gitmek istiyoruz bu nasıl mümkün olacak. Teşekkürle

 34. Benim bi sorum olacak malûm bu aralar covid19 yüzünden her yer sıkıntılı yanlız almanya bu ayın 15 de uçuş lara izin veriyor ve istanbuldan yeşil pasaportu olan bi misafirimi ağırlamak istiyorum sizce bi dorun olurmu çok yere mail attım Cevap alamıyorum bi bilginiz varsa yardımcı olur musunuz .tskler

 35. Görkem bey Merhabalar;
  yazılarını zevkle okuyorum, bilgilerinden ve tecrübelerinden istifade ediyorum.
  yeşil pasaportla seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  normal pasaport ile seyahat ederken üzerimizde en az ve en fazla ne kadar nakit bulundurabiliriz?
  kredi kartlarımızda ne kadar limit olmalı, harcamalarımızda limit biterse yurt dışında nakit ekleyebilirmiyiz?
  her şey için teşekkürler.

  • Merhabalar Adem Bey,

   Teşekkür ederim 🙂

   Bildiğim kadarıyla maksimum 10.000 euro avrupaya girişteki beyansız nakit para sınırı. En az da pasaport görevlisinin insafına kalmış 🙂 Ama ben en az 200-300 euro öneriyorum.

   Normal bordo pasaport ile yeşil pasaportun bir farkı yok. Yurtdışında online bankacılık ile işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.