Herkese merhaba! Bugün konumuz yeşil pasaportla İtalya’ya gitmek 🙂 Biliyorum çoğunuz yeşil pasaportunuzla ilk seyahatinizi İtalya’ya yapacaksınız. İtalya hem tarihi hem kültürel güzellikleriyle hem de ülkemize olan yakınlığı ile gözde turizm ülkelerinden birisi.

Bugün ben de Brescia, İtalya’dan yazıyorum bu satırları 🙂 Yüksek lisans eğitimim kapsamında bir yıl boyunca İtalya’da yaşıyorum. Şimdi sizlere hem buradaki hem de 50’den fazla ülkedeki yeşil pasaportlu tecrübem ile yeşil pasaport İtalya konusunu anlatmaya başlayacağım.

*Koronavirüs güncellemeleri alt tarafta!

İtalya’nın Yerlisi Sayılırım 🙂 Brescia’da 5. Ayım

Yeşil Pasaport İtalya Giriş Şartları

Öncelikle yeşil pasaportlular için İtalya bence oldukça rahat olunabilecek bir ülke. Akdeniz insanları olarak genelde biraz iyi anlaşıyoruz bence 🙂 İtalyanlar da bizler gibi aşırı makine gibi kuralcı değiller, ayrıca Türk pasaportlarına karşı bir önyargıları da yok.

Bu demek değil ki İtalya’ya yeşil pasaportla giderken elimizi kolumuzu sallayarak gidelim, hayır 🙂 İtalya’ya giriş şartları aslında birkaç gerekli belge ve pasaport kalış süresinden ibaret. Ben şimdi sizlere bunları detaylandıracağım.

İtalya’ya Vize Var mı?

İlk olarak İtalya’ya yeşil pasaportla giderken vize alınmasına gerek yok. Normalde Schengen vizesi oldukça uğraştıran bir prosedür ve bence oldukça şanslıyız 🙂

Fakat vize alıp İtalya’ya gidenler ön değerlendirmeden geçmiş olduğu için sınır kapısında daha şanslı. Oysa yeşil pasaportla İtalya’ya gidenler ülkeye girişte pasaport kontrolünde daha dikkatli olmalı.

Cagliari, İtalya / Sardinya Adası Gezimden 🙂

Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir mi?

İtalya’ya girişte ilk gerekli belge seyahat sağlık sigortası. Ben sigortanın yapılmasını herkese öneriyorum çünkü son yıllarda maalesef bu tarz belgeler daha çok kontrol ediliyor.

Fakat İtalya’ya yeşil pasaportla gidenlere seyahat sağlık sigortası zorunlu diyemem. Çünkü bu konuda en rahat ülkelerden biri İtalya’dır, büyük ihtimalle sorulmaz. Ama ben risk almayı sevmediğimden zaten ucuz birşey olduğu için yapılmasını öneririm. Şu yazımdan seyahat sağlık sigortası nasıl yaptırılır nasıl birşeydir fiyatı nedir öğrenebilirsiniz.

Nakit Para Yanımızda Olsun mu?

Bu İtalya’nın dikkat ettiği bir konu. Yeşil pasaportla İtalya’ya gidiyorsanız yanınızda cüzi bir nakit para bulunmalı. Zaten nakit parasız yurtdışına gitmek pek mantıklı değil bence 🙂

Peki ne kadar olacak bu nakit tutarı Görkem?

Bu kalış sürenize bağlı olmakla beraber benim önerim en azından 200-300 euro kadar olmasıdır. Ayrıca üzerinde bir tutarda da en azından debit veya kredi kartınızda kullanılabilir olmalı.

Brindisi, İtalya / Puglia Gezimden 🙂

Otel Rezervasyonu ve Dönüş Uçak Bileti

Diğer iki gerekli belge ise otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti. Bu iki belgeniz olmadan kesinlikle İtalya’ya gitmeyi denemeyin 🙂

Otel rezervasyonunuz gittiğiniz tarihleri kapsamalı ve kontrol edilebileceğinden asla iptal edilmemeli. Dönüş uçak bileti için de satın mı alayım rezerve mi edeyim gibi bir soru aklınızdan geçmemeli 🙂 Kesinlikle satın alınmalı!

Yeşil Pasaport İtalya Kalış Süresi

Yeşil pasaportla İtalya’da 90 gün kesintisiz olarak kalınabilir. Fakat birden fazla kez giriş çıkış yapacaksanız işler biraz karışıyor. Yani son 180 günde 90 günü aşmamanız gerekli.

Bu kuralı tamamen anlamak biraz zor olabiliyor. Benim de yeşil pasaportla Avrupa’da kalış süresi ile ilgili özel bir yazım var. Şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum bölümünden sorarsanız da kişiye özel olarak yanıtlıyorum.

Bari, Puglia, İtalya / İtalya’nın En Sevdiğim Yerlerinden

İtalya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Yeşil pasaport İtalya’da sadece turistik kalma izni verir. Yani çalışma ya da eğitim gibi konuları kapsamaz. Eğer yeşil pasaportla gidip çalışır ya da öğrencilik yaparsanız bu yasa dışı olmuş olur.

En büyük sorun Erasmus öğrencileri için çıkıyor genelde. Yeşil pasaportlu Erasmus öğrencileri kesinlikle vize almalı! Yeşil pasaportla Schengen’e başvurulmaz diye birşey yok 🙂 Ben başvurdum ve aldım!

Erasmus vizesi için şurada özel bir yazım var ilgilenenler incelesin derim. Genel olarak İtalya’da Erasmus yapmak isteyenler de şuradan bilgi alabilir.

Arno Nehri Üzerinden / Floransa, İtalya / Yeşil Pasaportumla Giriş Yaptığım İtalya Gezimden

Yeşil Pasaportla İtalya’ya Giderken Gerekli Evraklar

Aslında tüm evraklardan bahsettim fakat sizlere ek olarak liste şeklinde de sunmak sitedim ki karışıklık olmasın 🙂

Yeşil Pasaport İtalya Giriş Belgeleri

 1. Yeşil pasaport
 2. Nakit para
 3. Otel rezervasyonu
 4. Dönüş bileti
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Geçerlilik süresini şu yazımdan kontrol edin.
 7. Yeşil pasaporta özel ekstra yurtdışı çıkış belgelerini kontrol edin.
 8. Genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli belgeleri kontrol edin.
İtalya’da Monopoli Diye Biryer Olduğunu Biliyor muydunuz? 🙂

Koronavirüs Döneminde İtalya Seyahati

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren İtalya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklandı. Yani yeşil pasaport ile İtalya’ya turistik bir seyahat başlarda mümkün değildi. Ancak 2022 itibarıyla giriş şartlarına uygun olarak İtalya’ya seyahat edebilirsiniz.

İtalya’ya yeşil pasaportla gidecekler sanırım artık hazır 🙂 Fakat bu yazının yanında yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri ve genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgeleri anlattığım yazımı kesinlikle okumalı.

Eğer İtalya’ya genel gidiş seçeneklerini merak ediyorsanız bu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca pasaport kontrolünden korkanlar varsa işte tüyolar hazır tıklayın 🙂 sevgiler!

ŞUNA DA BAKABİLİRSİNİZ: İTALYA’DA GEZİLECEK EN GÜZEL YERLER!

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir?

Konu İçerisinde: Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli?

İlginizi Çekebilir: İtalya’ya Gitmek İstiyorum, Seçenekler Ne?

8 Yorum Yapılmış

 1. Selamlar, nasılsınız? Şöyle bir sorum olacaktı: Makedonya’da Erasmus öğrencisiyim. Yeşil pasaportum var. İtalya’ya yeşil pasaportla şu an girelebiliyor muyum? Konsolosluk sitesinde yazanları pek anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Merhaba,
  Kızım İtalyada üniversiteye başlayacak. Öğrenci vizesi alacak.
  1-İki biontec aşısı olduğu halde girişte yine karantina olacak mı?
  2- Yeşil pasaportlu, 2 sovac+1 biontecli velileri olarak onu yerleştirmek için İtalyaya girebilecek miyiz ?

  • Merhabalar Yasemin Hanım,

   Kızınızın gitmesinde bir sorun yok ancak karantina konusu her an değişen kurallar var.
   https://www.salute.gov.it/travellers şuradan kontrol edebilirsiniz.

   Aslında Almanya, Hollanda gibi bazı ab ülkeleri aşı olanlara turistik seyahatin önüne açtı ancak İtalya bu konuda hala resmi bir açıklama yapmadı, gidemezsiniz gibi duruyor. (zaten çoğu ab ülkesi 2 doz biontech istiyor…)

 3. slm
  Kızımla İtalya vespa ile turlamak istiyorum
  ben öğretmenim yeşil pasaportum var
  kızımında benden dolayı yeşil pasaportu var
  ben otel konusuna takıldım
  gemi ile çeşmeden İtalya ya gelmek ve gezmek istiyoruz
  yine de her gün için otel rezervasyonu yaptırmalımıyım
  teşekkürler…..

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Gemi ile rezervasyon yaparsanız orada konaklayacağınız için otele gerek olmaz. Fakat şuan 2021 yılı için bu plan biraz zor gözüküyor hala sınırlar açılmadı

 4. Merhaba, yeşil pasaportumun süresinin dolmasına 2 ay kala İtalya’ya gidebilir miyim ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.