Ülkemizde pasaport çıkarmak için ücret ödememiz gerekiyor. Kısaca bunlardan bahsedeceğim sizlere.

Öncelikle ücretler harç ve defter bedeli olarak ikiye ayrılıyor. Bordo yani Umuma Mahsus Pasaport çıkaracaklar bu iki ücreti de ödemek zorunda. Ancak diğer pasaport türlerinde bu ücret ödenmesi gerekmiyor, sadece defter bedeli yeterli.

Ayrıca yakın zamanda çıkan kanuna göre 25 yaşını doldurmamış öğrenciler de harç ücreti ödemeden pasaport sahibi olabiliyor.

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
  Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 208,3  TL 163  TL 371.3  TL
1 YIL 304,4  TL 163  TL 467.4  TL
2 YIL 497,0  TL 163  TL 660.4  TL
3 YIL 705,9  TL 163  TL 868.9  TL
4 – 10 YIL 994,8  TL 163  TL 1154.8  TL
 epasaport.egm.gov.tr’den alınmıştır

 


Pasaport Nasıl Çıkarılır ?drawn-blue-arrow-right


Pasaport Türleridrawn-blue-arrow-right


Pasaport Yenilemedrawn-blue-arrow-right


Pasaport Kaybetmedrawn-blue-arrow-right


6 Yorum Yapılmış

 1. Dostum merhabe,
  Kız arkadaşımın ailesi Rusya ekaterinburg’da yaşıyor. Onlarla tanışmak için Rusya ya gitmem gerekiyor. Şubat ayında orada olmam gerek . 3 ay gibi bir sürem var. Daha önce yurtdışına çıkmadım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Pasaportum bile yok. Sorunsuz bir şekilde nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Elime yüzüme bulaştırmak istemiyorum. Çünkü şubatta orada olmalıyım. 3 ay var şimdiden her şeyi halletmek istiyorum. Pasaport + vize gerekiyor diye biliyorum. Başka belge gerekiyor mu? Ne yapmalıyım? Lütfen yardım.

 2. Merhaba,
  Öğrenciler için harç bedeli ödememe kanunu halen geçerli mi acaba? Sadece 94 tl ödeyerek pasaport sahibi olabilir miyim? Umuma Mahsus Pasaport almak istiyorum.

 3. Pasapotumun bi kac sayfasi yirtik izine gitecegim sorun yasarmiyim önemli sayfa degil

  • Merhabalar Cenk Bey,

   Eğer resimli ilk sayfasında yırtık yoksa ve kalan sayfadaki bahsi geçen yırtıklar küçükse sorun olmayacaktır. Fakat en yakın sürede yeniletmenizi öneririm, iyi yolculuklar !