Messina, Sicilya, İtalya Gezi Notlarım

Gezi Notları / Sicilya ve Malta Gezisi

Messina, Sicilya, İtalya Gezi Notlarım


Bir önceki yazıda Taormina’dan bahsetmiştim. Bugün yolculuğumuz Messina ve Palermo’ya.

24 Haziran 2014 Salı. Sicilya’da geçirdiğim ilk gecenin ardından bugün Taormina’dan yola koyuluyorum. Çok fazla vaktim yok. Bu yüzden uzun ve yorucu bir gün beni bekliyor. Rotamız adanın kuzey ucundaki Messina ve en büyük şehri Palermo.

Messina’ya Nasıl Gidilir ?

Saat 05.50. Akşamdan kurduğum alarm sayesinde bu erken saatte ayaktayım. Hatırlayacaksınız önceki gece hostelime dönmeden otobüs saatlerini kontrol etmiştim. Gözüme kestirdiğim 6.25 otobüsüne yetişmek için hızlıca toparlanıp hostelden ayrılıyorum.

taormina-sabah-messina-ya

Taormina’da Güneşin Doğuşu

Taormina’da hava daha yeni aydınlanıyor. Sokakların normal zamandaki dinlendiriciliği üzerine bir de sabah sessizliği eklenmiş. Yürürken adımlarımı duyabiliyorum ya o derece !

Otobüsün kalktığı yere doğru yürürken yanımda denizin arasından doğan güneş bana eşlik ediyor. Bende bu anı ölümsüzleştirmek için basıyorum kameramın kayıt tuşuna ardından da şehrin bu güzel anını fotoğraflıyorum.

taormina-sabah

Taormina Sokakları / Sabah Messina’ya Doğru Giderken

Otobüs terminaline geliyorum. Buradan Catania Havalimanı, Palermo, Messina ve adanın güney doğusundaki Siracusa kasabasına kadar giden otobüsler var. Benim otobüsüm 06.25 te kalkıyor.

Beni Taormina Giardini Naxos istasyonuna götürecek Otobüse biniyorum. Hemen en ön koltuğa oturdum bile. Taormina’dan aşağı inen yol çok keyifli ve harika bir manzaraya sahip. Bu yolculuk için 1 euro ödüyorum. Ayrıca şoförümüzden de bahsetmesem olmayacak. Dinlediği neşeli müzik ve tarzıyla tam bir İtalyan !

taormina-giardini-naxos

Taormina Giardini Naxos Tren İstasyonu

Yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuğun ardından Taormina Giardini Naxos tren istasyonuna varıyorum. Daha önceden internetten de kontrol etmiş olduğum 7.10 Messina trenine biletimi alıyorum. Bu yolculuk için ödediğim sadece 3 euro.

Trenim perona yaklaşıyor. Bu size daha önceden bahsettiğim regional ( bölgesel ) trenlerden. Bu trenler de koltuk numarası bulunmuyor ve fiyatları daha uygun.

taormina-messina-tren-iyon-denizi-manzara

Taormina’dan Messina’ya Giderken Trenden Bir Manzara

Gözüme hoş gelen bir yere oturuyorum. Sabah erken saatler olduğundan trenin içi de oldukça sessiz. Yolculuğum yaklaşık 45 dakika sürecek.

Tren yolu Messina’ya kadar sahil şeridini takip ediyor. Yol boyunca etkileyici bir manzaraya şahit oluyorum ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan Messina Centrale istasyonuna varıyorum.

messina-centrale

Messina Centrale Tren İstasyonu

Messina Nerededir ?

Messina Sicilya’nın kuzey ucunda bulunan 250.000 nüfusa sahip bir şehir. Kendi ismiyle anılan Messina Boğazı ile ünlü. Bu boğaz İtalya Anakarası ile Sicilya’yı birbirine bağlıyor.  Şehrin ana ekonomik kaynağı Messina Limanı. Ayrıca şehir bütün adada olduğu gibi bereketli tarım arazilerine sahip.

Şehir turistik açıdan pek ünlü değil. Buraya gelen turistler genellikle Taormina ve Palermo’ya devam ediyor. Fakat benim gözümde her şehir keşfedilmeye değer !

messina-caddeleri

Messina Sokakları

İlk olarak beni Palermo’ya götürecek otobüs için bilet almaya gidiyorum. Sicilya’da yaygın olarak SAIS Autolinee isimli otobüs firması kullanılıyor. Messina – Palermo arasında çalışan trenler de mevcut. Ancak bu trenlerin saatleri oldukça kısıtlı ve otobüse göre çok daha fazla zaman alıyor. Bu yüzden tercihim karayolundan yana.

Saat 09.00 daki otobüs için biletimi alıyorum. Bu yolculuk için 16.10 euro ödedim. Bu aslında benim için biraz yüksek bir rakam ancak bana kazandıracağı zamanı düşünerek razı oluyorum.

messina-palermo-bilet-otobus-sais

Palermo’ya Otobüs Biletim

Messina’da Gezilecek Yerler

Biletimi aldığıma göre hızlı bir Messina turuna başlıyorum. Saatim 08.00 ı gösteriyor. Yaklaşık 1 saatim var şehri gezmek için. Bu süre az gibi görünse de Messina gibi küçük bir şehir için gayet yeterli, tabi programlı bir şekilde gezerseniz.

Şehrin turistik açıdan pek zengin olmadığını söylemiştim. En önemli gezilecek yeri Messina Katedrali. Hızlı adımlarla katedrale doğru yürüyorum.

messina-cathedral

Messina Katedrali

Messina Katedrali 12. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. Depremlerden zarar gören yapı bugünkü halini 1920 de geçirdiği restorasyon sonucu almış. Sahip olduğu mimari bence görülmeye değer güzellikte.

Keşfetmeye devam ediyorum. Sicilya’nın genel mimarisi ve rahatlatıcılığı burada da hakim. Neredeyse her köşe başında heykellere de rastlamak mümkün. Bu heykeller Messina’lı ünlü şahsiyetlerinmiş.

messina-cadde-tramvay

Messina Sokakları / Tramvaylı Cadde

Ortasından tramvay geçen bol yeşillikli bir caddeye çıkıyorum. Ağacların altında küçük bir büfe ve sandalyeler var. Sadece 0.50 euro karşılığında küçük bir bardak expresso içiyorum. Messina’da oldukça uygun bir şehir.

Son olarak sahile geliyorum. Messina Limanı ve uzakta San Ranieri Deniz Feneri tüm ihtişamıyla yükseliyor. Bu fener 500 yıldır Messina’ya gelen gemileri karşılıyormuş.

messina-liman-fener

Messina Limanı ve San Ranieri Deniz Feneri

Sahilden boğazın öteki ucundaki İtalya Anakarası’nı görmek mümkün. Boğazdan karşıya ulaşım feribotlarla sağlanıyor. Ayrıca yük ve yolcu trenlerini karşıya götüren gemilerde mevcut. Catania’dan Roma’ya giden trenler de bu yolu kullanıyor. 

Günümüzde buraya köprü yapılması planları da varmış ancak şuan için ortada bir proje bulunmuyormuş.

messina-ben

Messina Sokaklarında Ben

Messina Çevresindeki Sicilya Şehirleri

Bu kısa turun ardından saatim dokuza yaklaşıyor. Hızlı adımlarla otobüsümün kalkacağı yere doğru ilerliyorum. Bu yürürüş sırasında da yine biraz doğaclama bir yol tercih ediyorum. Böylesi çok daha güzel !

Messina gezi rehberi bölümünü burada noktalıyorum. Artık otobüsle Palermo’ya devam etme vakti. Yazının devamı ve Palermo deneyimlerime sonraki sayfadan ulaşabilirsiniz.


Yazının Devamı: Sicilya – Malta / 2. Gün Palermo – Mondellodrawn-blue-arrow-rightdrawn-blue-arrow-right


İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*