Görkemli günler! Bugün sizlerle İtalya’da gezilecek yerleri tek tek belirleyeceğiz 🙂 Ben sizler için toplamda 15’ten fazla kez İtalya’ya gittim ve 1 yıl Kuzey İtalya’da Brescia şehrinde yaşadım, hem de sadece 25 yaşımda!

İşte tüm bu deneyimlerimle beraber “città più belle d’italia” diyorum 🙂 yani “İtalya’da nerelere gidilir, nereler gezilmeli” diyenlere İtalya’da gezilecek yerleri 2022 trendleri ile yerel bir Lombardiyalı olarak 🙂 sıralayacağım. Bu listede sadece İtalya’danın gezilecek en güzel şehirleri ve yerleri var!

İşte Ben Burada Brescia’da Yaşıyorum 🙂

İtalya’da Gezilecek En Güzel 20 Yer

Artık İtalya’nın gezilecek en güzel 20 şehrini sizlere açıklıyorum! Bu listede oldukça şaşıracağınız ve yeni duyacağınız yerler olacak. Çünkü tamamen kendi tecrübelerim ile belirledim. Ayrıca bu listedeki sıralama güzellik sırasına göre değil, en güzel yerler en sonda olabilir 🙂 kalem, kağıt hazırlansın!

1. Trieste

Önce klasikleri göreceğinizi düşündünüz biliyorum 🙂 Ama burası Görkemliyollar!

Trieste İtalya’nın en özel şehirlerinden biri, benim gözümde İtalya’nın başladığı yer. Trieste İtalya’nın en kuzeydoğu ucunda Slovenya ve Hırvatistan sınırları kenarında bulunuyor. Yani siz İtalya’nın o güzel tarihi havasına bir de Adriyatik katın işte Trieste!

Trieste hem bir sahil kasabası hem de büyük bir liman şehri. Aynı zamanda tarihi bir merkez. İtalya’ya yolu düşenler Trieste’yi en baş köşeye yazmalı, gezmeli görmeli…

İtalya Buradan Başlıyor! Trieste İtalya’da Gezilecek En Güzel Yerlerden

2. Venedik

Madem kuzeydoğu İtalya’dan başladık Veneto ile devam edelim, yani Venedik!

Venedik için iki üç satır birşey yazmak imkansız. Ben Venedik’e defalarca gittim ama hala gezi notumu bitiremedim siz düşünün 🙂 Venedik sadece İtalya’da değil tüm dünyada gezilecek en güzel yerler arasında yerini alır, öylesine bir hazine…

Venedik bir hazinedir diyorum! Çünkü Venedik’te her bir kanalın, sokağın, köşenin ve mevsimin ayrı anlatacakları var! Sular altında bir San Marco ya da güneşli bir günde sanat galerileri sokağa taşmış bir Büyük Kanal…

Venedik Demek Gondollar Demek 🙂

3. Torino

Ucundan Kuzey İtalyalı olduğumdan mıdır bilinmez yine kuzeyden devam ediyorum 🙂

Torino şüphesiz İtalya’da görülmesi gereken yerlerin başında bir şehir. Ben Brescia’da yaşadığım günlerde bir hızlı trene atlamış ve 2 saatte ulaşmıştım. Torino genel olarak Milano’nun gölgesinde kalsa da bana sanki Milano, Torino’ya benziyormuş gibi geliyor.

Heybetli binaları, özel kuzey mimarisi ile Torino’yu görmeden bir İtalya izlenimi düşünülemez. Aperitivo’nun da Torino merkezli olduğunu şuraya iliştireyim 🙂

Torino’dayım! Kuzey İtalya’da Gezilecek En Güzel Yerlerden

4. Monopoli

“Görkem bu bir oyun değil miydi?”

Monopoli ismin ilk duyduğumda sizler gibi aklıma şu ünlü Monopoli oyununu getirmiş olan gerçekte de oyun sahnesi gibi bir şehir 🙂 Burası adeta İtalya’nın harikalar diyarı!

Monopoli benim İtalya’daki favori eyaletlerimden olan Puglia’nın göz bebeği bir sahil, tatil, doğa ve tarih cenneti. Burası küçücük bir kasaba fakat öylesine güzel bir denizi, plajları ve atmosferik ortamı var ki….Sadece fotoğraflara bakın yeter 🙂

Monopoli Tam Anlamıyla Bir Harika! / Puglia, İtalya

5. Napoli

Napoli belki de İtalya’nın en meşhur şehirlerinden. İnsanlar Roma’ya Milano’ya giderler ama Napoli’yi de bilirler 🙂 Siz de muhtemelen biliyorsunuz ama gitmediniz, o zaman Napoli’ye gidin!

Napoli, İtalya’da gezilecek en güzel yerlerden biri olmasının yanı sıra özel bir kültüre de sahip, burası Güney İtalya…

Napoli hem Vezüv Yanardağı’nın, Pompei’nin, Amalfi Sahilleri’nin şehri hem de taş fırın güzel pizzaların… Ayrıca Napoli’de Akdeniz’in sıcak insanları ve şehrin karmaşık ritmi insanı ayrı bir havaya sokuyor. Kısacası Napoli’ye gitmeyen çok şey kaybeder.

Napoli’nin Dar Sokaklarında Gezilecek Yerler Çok! / Güney İtalya’da Gezilmesi Gereken Şehirlerden Napoli

6. Verona

Romeo ve Juliet’in şehri desek!

Verona, İtalya’da belkide en çok kaçırılan şehirlerden. Benim gözümde İtalya’daki en güzel şehirlerden biri 🙂

Verona harika kuzey mimarisi, köprüleri ve aşk dolu sokakları ile kesinikle gezilmesi görülmesi gereken bi şehir. İtalya gezilerinizde Venedik ve Milano kesin oluyor, o zaman Verona’dan da geçeceksiniz demektir. Trende Verona Porta Nuova’yı görün ve inin…

Kardeşimle Verona 🙂 / O Beni Ziyarete İtalya’ya Geldi

7. Roma

Roma, Roma, Roma…

Roma öyle bir şehir ki 100 kez gitsem yine gitmek isterim. Bazı şehirler vardı ki dünyaya yön vermiştir, mesela İstanbulda’da, Atina’da kendinizi nasıl binlerce yıl öncede hissedebilirsiniz işte Roma’da öyle!

Roma hem büyük bir metropol hem de hala eski otantik havasını korumuş bir tarihi şehir...Roma’ya bir kez gittim diye ikinci İtalya gezinizde rotanızdan çıkarmayın, gidin, gidin ve yine gidin!

Roma’da Gezilmesi Gereken En Önemli Yer Olan Kolezyum’un Önünde / Roma, Lazio, İtalya

8. Floransa

Efsanelerden devam ediyoruz 🙂

Biliyorum İtalya’nın tüm şehirlerini en güzeli oymuş gibi anlatıyorum! Ama gerçek bu İtalya’daki tüm şehirler birbirinden güzel. Fakat hangisi en özel deseniz Floransa bir başka derim…

Floransa’yı öyle şu kilise var, şu kale var gibi gezerseniz birşey bulamazsınız. Floransa rönesansın, yeniden doğuşun, sanatın şehri. Arno Nehri üzerindeki Ponte Vecchio’ya çıkın ve o havayı hissedin.

Ben koronavirüs döneminde İtalya’da olduğumdan hiç turist olmayan bomboş Floransa’yı da gezebilmiş biriyim 🙂 Harika bir tecrübeydi, ama siz ikinci gidişimi anlattığım Floransa gezi notlarını kesin okuyun derim, işte buradadır 🙂

Michelangelo’dan Floransa, İtalya

9. Pisa

Genelde sadece Pisa Kulesi’ni görmek için gidiliyor 🙂 Bu şehrin makus talihi bu olsa gerek!

Gelin beraber bu tabuyu yıkalım…Pisa şehri sadece Pisa Kulesi ile değil genel olarak şehir atmosferi ve Floransa’ya kadar uzanan Arno Nehri ile beraber İtalya’da gezilecek en güzel noktalardan biri.

Detayları merak edenlerin Pisa’daki gezi notlarımı okumanısını şiddetle öneririm…

İtalya’nın En Güzel Şehirlerinden Pisa, İtalya’dan

10. Milano

Milano benim için mazisi fazla bir şehir.. Uzun süre Milano’yu İtalya’nın en güzel şehirleri arasında görmedim. Hala da en güzel şehri diyemem 🙂 Fakat Milano’ya komşu Brescia’da 1 sene yaşayınca gide gele Lombardiyalı oldum çıktım!

Ve Milano’yı artık seviyorum! Çünkü Milano’yu anladım…

Milano’ya sadece gezilecek yerleri ile değil şehrin ritmi, hareketliliği, modası, tarzı ile bakarsanız buranın ne kadar özel bir yer olduğunu anlayabilirsiniz. Milano’ya gidin ve şehri dinleyin, o zaman seveceksiniz.

Babamla İtalyan Neoklasizmi Üzerine Keyifli Bir Sohbetteyiz 🙂 Milano’dan / Ben Bu Sefer Bir Lombardiyalı’yım!

11. Lecco

Şimdi Görkem’in Lombardiya’dan özel şehirleri gelsin!

Hepiniz az çok Como Gölü’nü biliyorsunuzdur. Ama bu gölün etrafında bir sürü küçük şehir var. Bunların bence en güzellerinden biri Lecco!

Koronavirüs zamanı Lombardiya’dan çıkmamız bir süre yasak olunca, adete Kuzey İtalya’da gezmedik yer bırakmadım. Lecco keşfettiğim en güzel noktalardan biri. Masalsı bir göl kenarı, harika doğa, müthiş İtalyan tarzı evler… Lecco’ya ulaşım da Milano’dan çok kolay gidin bir gezin pişman olmazsınız.

Lecco’yu Gezmeden İtalya’yı Gezmek?

12. Bologna

İstanbul’dan Bologna’ya direkt uçak seferleri başlayınca biraz da Türkiye’de bu şehrin az bilinmesi sebebiyle ucuz biletleri buldum ve bolca gittim 🙂 Bologna, gerçekten beklentileri fazlasıyla karşılayan özel bir İtalyan şehri.

Bologna böyle ne çok iddialı ne de çok sade…Bologna’da 1-2 gün gezmeden İtalya’dan dönülmez. Hem de Bologna, Ferrari’nin kurulduğu güzel tatlı şehir Modena gibi bir şehre de çok yakın.

Bologna Tren İstasyonu / İnterrail Gezim 2013 / Bologna’da Gezilecek Yerler Sürpriz 🙂

13. Cremona

Kuzey İtalya şehirleri biraz torpilli demiştim!

Ama Cremona gerçekten efsane bir şehir 🙂 İtalya’da gezilecek yerler çok olunca Cremona kimsenin aklına bile gelmez. Fakat burası İtalya’da gördüğüm en güzel katedrale ev sahipliği yapıyor olabilir! Milano Duomo’yu görüp mest olanlar Cremona’ya bir gelsin de baksın!

Cremona ayrıca kemanların şehri! Dünyaca ünlü keman markalarının çıktığı, üretim yaptığı bir müzik şehri…

Heey Cremona! Sen İtalya’da Gördüğüm En Güzel Şehirlerden Birisin

14. Palermo

İtalya’yı bilmeyenler bu ülkeyi tek bir bütün olarak değerlendirir. Ama Sicilya diye birşey var!

Sicilya aynen Goethe’nin dediği gibi özel bir şehir. “Sicilya’yı görmeden İtalya’yı görmek, İtalya’yı hiç görmemektir” Evet herşeyin sırrı burada. Sicilyalılar tam bir Akdenizli bize de oldukça benziyorlar.

Palermo da Godfather filmleri, mafyalar falan derken bir marka olmuş. Günümüzde burası hem mafyatik detayları taşıyor hem de Sicilya’nın özel barok mimarisini.. Hem de bir plajları var ki… Mondello desem? Bakın şuradan Palermo gezi notlarımı bir inceleyin 🙂

Palermo’da Dünya Kupası İzlemişliğimiz de Var 🙂 Palermo İtalya’nın Tarihi Yerlerinden Biri

15. Taormina

Sicilya’yı öyle bir şehirle kapatmak mümkün değil!

Taormina diye bir gerçek var 🙂 Burası Etna’nın kucağında, Akdeniz’in kıyılarında, dağ tepe bir İtalyan kasabası. Bu şehre İtalyanlar bile çok özel bir anlam yüklüyor. Yani Taormina kesinlikle kaçmamalı…

Taormina’da gezecekler için şöyle bir gezi notum da var hadi bir inceleyin 🙂

Biraz Eskiye 🙂 Taormina ve Etna Manzarası İle Ben! / Taormina İtalya’da Gezilecek Yerler Listesine Eklenmeli

16. Iseo

İtalya’da gezilecek yerler listesi yapıyoruz ve biraz farklılıklar lazım. Kimse bilmez ama İtalya aynı zamanda bir göller ülkesidir. Garda mı desem Como mu yoksa Iseo mu?

Evet ben Brescialıyım tabi iki Iseo!

Iseo gölünün kıyısındaki Iseo şehri İtalya’da görülmesini önerdiğim en keyifli noktalardan biri. Iseo gölü İtalyan Alplerinin yanıbaşında harika bir doğal nokta. Dik yamaçların ortasında olduğundan harika bir manzaraya da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Iseo çevresinde bir sürü yürüyüş ve bisiklet parkuru var. Iseo gezi notlarıma şuradan bir bakın ve dediklerimi anlayın 🙂

İseo, İtalya / Kesinlikle Masalsı!

17. Bari

Oldum olası Güney İtalya bana daha bir yakın gelmiştir. Fakat güney de bir tane değil ki? Sicilya var Sardinya var falan filan…

Ama Puglia bir başka!

Puglia’nın en büyük şehri olan Bari benim İtalya’da en geç keşfettiğim en güzel yer 🙂 Bari hem Puglia’ya özel müthiş mimarisi hem de harika doğası ile beraber İtalya’da sakın sakın görmeden gelmeyin dediğim yerlerin başında geliyor.

Listenin başlarında bahsettiğim Monopoli, Polignano a Mare, Alberobello gibi özel İtalyan şehirleri de Bari’ye çok yakın. Yakında bir gezi notu gelecek Görkemliyollar’ı takipten çıkarmayın. Hemen merak edenler instagramda öne çıkardığım hikayelerden Bari’yi bulabilir, işte burada…

Bari, Puglia / İtalya’da Yaşayan Bendeniz Görkem 🙂

18. Cagliari

İtalya’da anakara başka adalar başka…

Sicilya’ya yıllar önce gittiğimden biliyorum da Sardinya bir türlü nasip olmamıştı. Taa ki Brescia’da yaşayana dek..

Bergamo’dan atladım uçağa gittim Cagliari’ye. Orada bir de arkadaşım Hazal olunca yerel gibi gezdik dolaştık. Sardunya adeta başka bir ülke kadar farklı ve güzel. Zaten Akdeniz’in ortasında bir adadan nasıl kötü bir şey bekleyebiliriz?

Cagliari Centrale! / Ada İtalyası’na Merhaba

19. Brescia

Brescia, Brescia!

Burası benim İtalya’daki evim… Dile kolay tam bir yıl geçirdim, insanın yurtdışında bir evi, düzeni olması acayip bir duygu. Hem de böylesine güzel bir İtalyan şehrinde…

Brescia kabul edelim İtalya’nın en turistik, tarihi şehirlerinden biri değil. Fakat oldukça özel bir yer. Gelin bir Piazza della Loggia’ya ve belediye binamızın güzelliğini bir seyredin 🙂

Ama Brescia’yı Brescia yapan bence tabii ki kalemiz yani Castello di Brescia! Pek İtalya’da alışık olunmayan tarzda bir tepelik üzerindeki kaleden şehir ve gün batımı manzarası daima görülmeye değer…

Brescia’da Kış 🙂 Burası Benim İkinci Evim Gelin ve Gezin!

20. Şehri Siz Belirleyin!

Benden artık bu kadar 🙂 İtalya’da gezilmesini önerdiğim en güzel 19 şehir sizler için listeledim, kalan 1 şehri belirlemek de size kalsın. Mesela Parma nasıl olurdu? İtalya’da gezilecek yerler hakkında sorusu, yorumu olan herkesi aşağıdaki yorum bölümüne davet ediyorum, hepsini keyifle yanıtlıyorum!

Şimdi sorularınızın yanında 20. olarak bu listede yer almasını önerdiğiniz İtalya’da gezilecek en güzel şehri de yazmanızı bekliyorum 🙂

Mesela Parma Nasıl Olur? / İtalya’da Gezilecek Görülecek Yerler Listesi

İtalya’da Gezilecek Yerler Haritası

İtalya’da gezilecek en güzel şehirleri sizler için tek tek anlattım. Şimdi size harita üzerinde de yerlerini göstermek istiyorum ki aklınıza daha güzel canlansın. İşte karşınızda İtalya’da gezilecek yerler haritası;

Haritayı şu linkten indirerek cep telefonunuzda haritaya erişebilir ve İtalya’da gezilecek yerleri kaydedebilirsiniz.

Haritayla beraber İtalya’da gezilecek yerler yazımı da artık sonlandırıyorum. Az önce bahsettiğim gibi İtalya’da gezilecek yerler listesinde olmasını önerdiğiniz 20. şehri aşağıdaki yorum bölümünden bekliyorum, onun dışındaki sorularınızı da her zaman sorabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere, ciao ciao!?

İtalya’da gezmek, okumak, yaşamak, çalışmak… Her türlü İtalya’ya gidiş yolunu öğrenmek için “İtalya’ya Gitmek İstiyorum, Nasıl Gidilir?” yazımı kesinlikle kaçırmayın! Hepsi İtalya’da bir yıl yaşayarak edindiğim kişisel tecrübelerimden

Yeşil pasaportla İtalya’ya gitmeyi düşünenler varsa da şu yazı kaçmaz!

6 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem bey. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı emeğiniz için teşekkür ederim. Yalnız kafamı karıştıran bir konu var ve bilgi edinemedim. Eşimle birlikte yeşil pasaportumuzla bireysel olarak yurtdışına çıkmayı düşünüyoruz. Örneğin giriş kolaylığı sağlayan evrakları hazırladık ve Hollanda’ya giriş sağladık sonrasında Fransa’ya geçmek istedik bu yüzden dönüş biletini Fransa’dan aldık. Shengen bölgesinde ülkeler arası geçişte herhangi bir zorluk durumu yaşanıyor mu yoksa sadece Schengen ülkelerine girişte mi bu tarz zorluklarla karşılaşıyoruz?

  • Merhabalar Tolga Bey,

   Schengen ülkeleri arasındaki geçişler ülke için gibi 🙂 İtalya’da buna dahil. Fakat pandemiden ötürü ek kurallar var. Sitede aratırsanız güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

 2. Görkem merhaba,

  Eylül ayında güz+bahar olmak üzere 2 dönem Genova’da kalacağım. Nasıl bir yer sence? Ne de olsa senin yazılarından ilham alıp yazdım.

  • Merhabalar Sevgili Esra,

   Genova harika bi yer 🙂 Cenevizliler’den falan tarihini sen düşün zaten 🙂 Kesinlikle mükemmel 1 yılın geçecek hazırlan ve keyfini çıkar. Burada bahsetiğim İtalya’nın en güzel yerlerini de gez keşfet.

   Sonra buraya yorum atıp yeni önerilerde bulunabilirsin bize 🙂 , sevgiler

 3. Görkem bey merhaba, blog sayfanız cidden çok güzel ve faydalı. Ben ve arkadaşım erasmus ile Cagliari’ye gitmeyi düşünüyoruz fakat aklımıza takılan bir şey oldu size danışmak istedik. Cagliari’ye gittikten sonra bize verilen vize ile başka ülkeleri ziyaret edebiliyor muyuz acaba. Mesela İsveç’e gidebilir miyiz veya başka bir avrupa ülkesine.

  • Merhaba Sevgili İbrahim,

   Schengen içerisinde ülke içi gibi gezebilirsiniz. Ayrıca Cagliari nin bulunduğu Sardinya adası İtalya’da gezilecek en güzel yerlerden 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.