Görkemli günler ! “italya’ya gitmek” eminim hepinizin aklından şöyle bir geçmiştir. Bugün hayalleri gerçeğe dönüştürme vakti, sizler için İtalya’ya gidiş seçeneklerinden bahsedeceğim yazıma hoşgeldiniz.

İtalya benim için çok farklı bir ülke; toplamda 10’dan fazla kez gitme şansı bulduğum ve neredeyse akla gelebilecek tüm şehirlerini gezdiğim… Hatta bir yıl da Brescia’da Erasmus ekleyin 🙂 İşte tüm bu İtalya gezilerimdeki tecrübelerimle beraber keyifli İtalya bloguma başlıyorum 🙂

Cinque Terre’den Akdeniz’i İzliyorum / La Spezia, İtalya

İtalya’ya Nasıl Giderim ?

Hep dediğim gibi önce bir sebebe ihtiyacınız var. Ben Görkemliyollar’da genel olarak turistik gezilerden söz ediyorum. Çünkü ben bir gezginim ! Yani ilk sebep sadece gezmek görmek…

Ama tabii ki tek yol bu değil. Bu sene benim de tecrübe edeceğim şekilde İtalya’da okumak da olabilir ya da İtalya’da yüksek lisans yapmak,  İtalya’da yaşamak, çalışmak ve daha fazlası. Şimdi tüm bu seçenekleri sırasıyla listeleyeceğim:)

Turist Olarak İtalya’ya Gitmek

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse en doğru seçenek bu. İtalya dünyanın turistik anlamdaki en güzel ülkelerinden biri. Floransa’nın rönesans kokulu sokaklarından, Sicilya’nın sıcak mavisine kadar bu ülkenin neredeyse köyleri bile turistik !

İtalya’yı gezip görmek de aslında ülkemizde oldukça popüler. Ayrıca turist vizesi almak belki de en kolay olan. Schengen vizesi hakkında şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şu ünlü Pisa Kulesi’nin olduğu şehirdeki gezi notlarımı şuraya bırakayım.

İtalya’nın Gizli Cennetlerinden Garda Gölü Çevresindeki Desanzano

İnterrail İle İtalya Gezisi

İnterrail son zamanlarda popülerliğini yitirse de ben bu tecrübeyi yaşamış biri olarak sizlere şiddetle tavsiye edebilirim. İnterrail ile İtalya’nın neredeyse tüm şehirlerini gezebilirsiniz. Bu ülkenin trenyolu ağı sanırım Avrupa’nın en kapsamlı olanı !

İnterrail ile İtalya’nın yanında başka ülkeleri de gezme şansınız bulunuyor. Bu seçenek özellikle gençler için bence kaçırılmaz bir fırsat.

Bu Yazıyı Youtube’dan İzleyebilirsiniz!

Erasmus İle İtalya’ya Gitmek

Eveeet ! Görkem’de Erasmus’a gidiyor 🙂 Hem de nereye ? Tabii ki İtalya’ya.

Bir öğretim yılı boyunca yüksek lisansımı Erasmus kapsamında Brescia’da sürdürdüm. Erasmus hakkında çok şey araştırdım, şahit oldum ama birebir tecrübe etmemiştim. Önümüzdeki günlerde detaylı olarak İtalya’da Erasmus konusunda yazılar yazacağım.

Erasmus konulu yazılarım yayında tıklayın!

Kısacası eğer yüksek öğreniminize devam ediyorsanız İtalya’da Erasmus yaparak uzun süreli bir İtalya tecrübesi edinebilirsiniz. Ülkemizdeki 0kulların çoğu, İtalya’daki Perugia, Milano, Siena gibi şehirlerdeki üniversiteler ile bu konuda ortaklık halinde.

İşte Bizim Erasmus Ekibi / En Ortada Ben 🙂 / Brescia Kalesi

İtalya’da Yüksek Lisans

Dolaylı yoldan bunu da gerçekleştiriyor olacağım 🙂 Yüksek lisans Avrupa’ya ve tüm dünyaya açılmak için çok iyi bir fırsat. Eğer iyi bir trankriptiniz varsa İtalya’daki okullardan yüksek lisans için kabul alabilirsiniz.

İtalya’ya eğitim için gitmek biraz masraflı bir iş. Bu yolu tercih edeceklerin burs araştırmasına girmesi ya da önceden kaynak oluşturması çok önemli. Ayrıca biraz İtalyanca’da gereke bilir, “capisci ?” 🙂

Turla İtalya Seyahati

Türkiye’deki yurtdışı turlarının neredeyse çoğu İtalya’ya diyebilirim. İtalya’ya turla gitmek bence güzel bir fikir, özellikle de daha önceden yurtdışı tecrübeniz yoksa.

İtalya’ya turla giderseniz seyahat planlamasıyla uğraşmayacak ayrıca vize konusunda da bu planlama aşamasını kolayca atlayacaksınız. Fakat ben gezmeyi keşfetmeyi seviyorum, bu işlerle uğraşırım diyorsanız bence benim gibi kendiniz de planlayabilirsiniz. İtalya’nın oldukça sistemli ülke için ulaşım sistemi işinizi çok kolaylaştıracak.

“Cinque Terre Crew” Sevgili arkadaşlarım Fabian, Sophie, Laura ve Joao ile Cinque Terre, İtalya Gezimizden

Özel Araçla İtalya Yolculuğu

Bu ne kadar mümkün bilmiyorum 🙂 İtalya’ya arabayla gitmek çılgınca bir fikir !

Fakat düşündüğünüz kadar da uzak değil. Balkanlar üzerinden 15-20 saatli bir yolculuk ile Trieste limanına ulaşabilirsiniz. Bu yolla gitmenin en büyük sorunu evrak ve vize işleri. Ben uğraşırım diyenler aşağıdaki yazımdan özel araçla yurtdışına gitmenin inceliklerine bir göz atsın.

İtalya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

İtalya aslında Avrupa’da çalışmak isteyenlerin ilk tercih ettiği ülke değil. Fakat İtalya dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri ve çalışabileceğiniz birçok iş kolu var !

İtalya’da çalışma izni almak için öncelikle kendinize bir iş bulmalısınız. İş bulduğunuz takdirde çalışma izni almanız da hiç zor olmayacaktır. Fakat İtalya’da çalışmak için İtalyanca bilmek de bence önemli bir konu. 

Desenzano del Garda / Kuzey İtalya Göller Bölgesinden

Gemi İle İtalya’ya Gitmek

Bundan kimsenin haberi var mı bilmiyorum ama ben Trieste limanında Pendik isimli ro-ro gemisini gördüm ! 

İstanbul’dan düzenli olarak İtalya’ya ro-ro feribot seferleri var 🙂 Tabii bu işin şakası, bu gemilere sadece kamyonları alıyorlar. Bizler için de Cruise gemileri var 🙂 Özellikle yaz aylarında Çeşme’den kalkan bazı tur gemileri İtalya’ya da uğruyor.

İtalya’da Yaşamak ve Oturma İzni

Bu yazıyı yazdığım günlerde İtalya’daki yaşamımın birinci ayındayım 🙂 Aslında sizlere yakında çook kapsamlı bir İtalya’da yaşam konulu yazı kaleme alacağım. O zaman siz bir karar verirsiniz iyi mi kötü mü 🙂

Oturma izni başvurumu da yeni yaptım. İtalya’da öğrenci olarak kalan herkesin oturma izni alması şartmış. “permesso di soggiorno” denen bu izni alması hem çok kolay hem de çok zor…Hep dediğim gibi oturma izni sadece bir araç !

Parma Şehri Genel Görünüm

İtalya’ya Gitmek Ne Kadara Mal Olur ?

2021’in şu günlerinde turistik bir İtalya gezisi için net rakamlar vereceğim !

Ortalama 4-5 günlük bir İtalya gezisini vize, uçak bileti, yeme içme v.s herşey dahil 2500 TL’ye mal etmeniz mümkün. Özellikle uygun fiyatlı uçak bileti bulmak ve iyi bir seyahat planı yapmak çok önemli. Hatta yeşil pasaportu olanlar bu bütçeyi 1500TL’ye kadar düşürebilir. “Görkem diyorsun da nasıl olacak bu fiyatlara ? ” diyorsanız yorum bölümünden bekliyorum 🙂

İtalya’ya Gitmek İçin Gerekenler

İtalya’nın En Güzel Şehirlerinden Parma’da

İtalya Vizesi Nasıl Alınır ? 

İtalya’ya giderken vize almamız gerektiğini herkes biliyordur. Bu aslında tüm Avrupa Birliği Schengen ülkerinin verdiği ortak Schengen vizesi oluyor. Schengen vizesi hakkındaki yazıma şuradan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yeşil pasaportu olanlar şanslı ! İtalya’ya vizesiz olarak seyahat edebiliyorsunuz, fakat ek belge istekleri olabiliyor, yeşil pasaportluların şuradan kontrol etmesini öneririm.

Koronavirüs Pandemisi’nde İtalya Seyahati

Pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.

İtalya’ya gitmekten söz ettiğim yazımın sonuna geldim. Önümüzdeki günlerde yeni yazılarla İtalya hakkında herşeyi detaylandıracağım. Yolu Brescia’ya düşenler haber edebilir, sevgiyle kalın!

Yazının Devamı: İseo Gölü, İtalya Gezi Notlarım

İlginizi Çekebilir: Yeşil Pasaportla İtalya’ya Giriş Şartları Neler?

Kesinlikle Okunmalı: İtalya’da Gezilecek En Güzel Yerler!

23 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba , yurtdışı seyahati konusundaki bilgilerinizden faydalanmak için birkaç soru soracağım da uygun bir zamanda yanıtlarsanız çok sevinirim ☺️
  Nişanlımla Eylül sonu Ekim başı İtalya Avusturya seyahati planlıyoruz da iki ülke olduğu için iki ülkeden de vize almak mı gerekir? Gitmeden önce ve vize çıkmasını kolaylaştırıcı etkenler var mıdır? Mesela kredi kartı borcu vize çıkmasını etkiler mi? Hesapta bulunan paranın vize durumunu etkilediğini duymuştum da bir yerde☺️ bir de schengen vizesi için 1.5 ay önceden başvurabiliyor muyuz? 6 ay öncesi başvurulur şeklinde yazılar da okudum da eğer öyleyse bütün planlsr boşa gidiyor tabiki.
  Seyahat planı olarak roma-cinque terre-venedik-hallstat-viyana düşünüyoruz ulaşım aracı olarak tren kullanaraktan. 15 gün için yoğun bir program olur mu sizce?
  Bir de Avrupa’da kalacak yer olarak hostelleri tavsiye eder misiniz?
  Son olarak sağlık sigortanizla ilgili yazınızı okudum da bahsedilen sigorta 30.000 eurodan daha uyguna da yapılıyor değil mi?
  Cevaplar eminimki kesin değildir. Ama blogunuzun içeriği çok güzel. En azından tecrübelerinize dayanarak belki fikir verebilirsiniz diye düşündüm.
  Umarım cevap verirsiniz. Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Elif,

   Tek bir schengen vizesi yeterli iki ülkeye de.

   Kredi kartı borcu işi sorun olmaz ama nakit bir kaynak gösterebilmelisiniz.

   …. bence schengen vizesi diye sitede aratın 🙂 hepsinin cevabı var.

   hostel için 15 yazım var 🙂 Bence iyice okuyun her sorunuzun cevabı çok geniş ve hepsinin yazıları var

   • Görkem merhaba 🙂
    23 Eylülde erasmus ile Torino’ya gidiyorum yaklaşık 6 ay kalacağım, oturma iznine başvuracağım ve yaptırdığım sigorta vize bitiş tarihimden fazla olursa oturma iznini de vizeden fazla verebilirler mi?
    Teşekkürler

 2. Merhaba Görkem Aralık ayı 5 günlük turistik italya gezim için biletimi erkenden aldım pasaport zannımca kolay alınır. Ancak vize işlemini bilmiyorum. En uygun nasıl alırım danışman olmadan. Bide shengen diyorsun Ya mantığı nedir başka vize şekli varmı italya için ? İstediğim en uyguna getirmek bu geziyi bu yüzden en uygun vizeyi nasıl nereden alırım yardımcı olursan sevinirim ilk yurt dışı seyahatim olacak

 3. Merhaba şu sıralar İtalya’ya girişte zorunlu karantina uygulaması varmış. Erasmus için gidenlere masraf çıkartırlar mi Erasmus ek ödeme yapar mı ? Teşekkürler

 4. Ben virüsten sonra İtalya’ya gitmek istiyorum . Temel İtalyanca öğreniyorum şu anda. Hem gezmek için hemde orada birkaç ay kalmak için. Bankada belirli bir miktarda para olması zorunluluğu var mı varsa ne kadar ?

 5. Merhaba. 1 haftadır erasmus öğrencisi olarak Italya’dayim. Oturum iznine başvurmak için belge hazırlıyorum ama kimse belgelerin güncel içeriğini bilmiyor. Siz neler verdiniz paylaşır mısınız lütfen? Banka hesap dökümü diyen de var sadece kiti doldurup verin diyen de..

 6. merhaba trenleri ve otobüsleri kullanmak için ne yapmamız gerekiyor yani nereden alınır?

  • Merhabalar Nalan Hanım,

   İtalya’da tren ağı oldukça rahat ve bilet alması da kolay. Bilet makineleri var otomatlardan kart veya nakitle kolayca alabilirsiniz. İstasyonlarda var bu makineler.

 7. Merhaba, bu yil ilk kez arabayla italya ya gitmeyi dusunduk. Acaba nasil zorluklarla karsilasabiliriz yada en kolay nasil ulasabiliriz. Maliyeti nekadar olabilir . Esim venedikli ve istanbul-venedik seyahatinde bir gece balkanlarda nerde kalabiliriz.

  • Merhabalar Sevgi Hanım,

   Ben Brescia’da yaşıyorum kuzey italya 🙂 Buradan cevap veriyorum size.

   Bence arabayla gelmek çok mantıklı değil, İtalya’da araba kiralamak bile mantıklı değil otobanlar pahalı, şehirlerde park yeri yok doğru düzgün. Buna karşın tren ulaşımı muazzam iyi. Bence uçakla roma geliş milano dönüş gibi bir gezi yapabilirsiniz. Trenle sırayla roma-floransa-venedik-milano yaparsınız.

   Karayolunda ısrarcıysanız da daha geçen hafta sırbistan daydım. Geçen yıl da bulgaristan da. Plovdiv, Sofya, Niş, Belgrad hepsinde kalınabilir güvenli ucuz ve güzel şehirler.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Uçak biletini gidiş dönüş 300-400 lira bandında bulabilirsiniz. 600 lira da vize ücreti var. Totalde 2-3 bin lira civarına 5 günlük bir italya gezisi bence yapabilirsiniz. Tabii ki yaşınız geziden beklentiniz kalış yönteminiz v.s etkileyecektir ben ortalama en az bir değer söyledim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.