Stockholm, İsveç Gezi Notlarım

Gezi Notları / İsveç Gezisi

Stockholm, İsveç Gezi Notlarım


İsveçli günler ! Bugün İskandinavya’nın en kozmopolit ve hareketli şehri Stockholm’deyim. Kuzeye gitmek herkesin hayallerinde vardır, ben de atladığım uçağa ve gittim Stockholm’ü gezmeye. 🙂

Stockholm ve İsveç hakkındaki bilinmesi gerekenleri, Stockholm’de gezilecek yerleri, keyifli serüvenim eşliğinde okuyabilirsiniz, Stockholm gezi notlarımla başbaşasınız…

Stockholm Genel Görünüm / İsveç’te Kış Mevsimi Gezim

Stockholm’e Nasıl Gidilir ?

23 Ocak Cuma. Sabahın erken saatlerinde İsveç’e gitmek için Sabiha Gökçen Havalimanı’na yol alıyorum. Uçağım saat 10.15’te kalkıyor. Rutin hazırlıkların ardından Pegasus Havayolları’nın sevimli bir uçağıyla Stockholm’e doğru havalanıyoruz.

Bugün katedeceğim mesafe kuzeye yaklaşık 2200 kilometre. İsveç’e direkt bir uçuşla gitmek 3 saate yakın sürüyor. Stockholm ve İsveç’e ulaşmak için en mantıklı seçenek bu uçuşlar. Stockholm’e haftanın her günü İstanbul’dan sıkça düzenlenen bu seferlerle gidebilirsiniz. Baltık Denizi’ndeki diğer önemli şehirlerden de gemiler ile Stockholm’e ulaşmanız mümkün. Bunlar Tallinn, Helsinki, Riga, Malmö gibi kentler. Ayrıca İsveç’in diğer kentlerinden sıkça tren seferleri düzenleniyor.

Stockholm Arlanda Havalimanı’na Teker Koyuyoruz / İsveç

İsveç Hakkında Bilgiler

Şimdi sizlere Stockholm ve İsveç hakkında bilgiler vermek istiyorum. İsveç, Avrupa’nın en kuzeyinde bulunan bir İskandinav ülkesi. Ülke Baltık Denizi’nin kıyısında bulunuyor. Sınırları kuzeyde kutup dairesine kadar ulaşırken, batısında Norveç, doğusunda Finlandiya var. Güneydeki komşusu ise Danimarka.

Resmi adıyla İsveç Krallığı, eski Norveç – İsveç birliği ardından 1905 yılında kurulmuş. Ülke günümüzde yüksek yaşam standardı ve zengin yaşamı ile ön planda. Kişi başına düşen milli gelirleri 40 bin doların üzerinde. Ülke ekonomisi birçok değerlendirmede dünyada ilk sırada yer alıyor.

İsveç’in toplam nüfusu 10 milyon kadar. Bunun neredeyse yarıya yakını Türkler gibi çeşitli göçmenler oluşturuyor. Ülkenin resmi dili İsveççe, para birimleri ise İsveç Kronu. 1995 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmalarıyla beraber, şimdilerde Schengen vizesi gerekliliği bulunuyor.

İsveç Genel Görünüm / Stockholm Eski Şehir

Yeni Başlayanlar İçin Stockholm

Başkent Stockholm, ülkenin güneydoğusunda Baltık Denizi’nin kenarında bulunuyor. Ülkenin ekonomi, kültür ve siyaset başkenti. Şüphesiz Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri. İskandinav başkentleri arasında da en ön planda olan.

Stockholm etrafındaki toplam nüfus 2 milyona yakın. Stockholm ve çevresi 10’dan fazla adadan oluşuyor. Günümüzde yenilenmiş tarihi yapılarına eklenen modern görünümle beraber turistlerin de ilgi odağı olmuş durumda.

Stockholm Genel Görünüm / Riddarholmen Adası Sokakları

İlk İzlenimler

Artık Stockholm’ü tanıyorsunuz ! Ben de bu şehre ulaşmak üzereyim, uçağımız yavaş yavaş alçalmaya başlıyor ve bir bulut sürünün arasına girdi bile 🙂

Stockholm’e iniş itibariyle güneşe elveda diyorum, kış aylarında kuzey enlemlerinde güneşe rastlamak hiç kolay değil, soğuk ve bulutlu bir hava beni bekliyor !

İnmeden birkaç dakika önce uçağımın penceresinden yansıyanlar inanılmaz ! Adeta bir buz ülkesinin üzerindeyim, onlarca ada ve karlı ormanlar var, o kadar fazla ve çeşitliler ki şaşmamak imkansız.

Stockholm’e İnerken Uçaktan Gördüğüm Ada Manzaraları

Stockholm Arlanda Havalimanı Ulaşım

Yerel saatle 12.50’de Stockholm Arlanda Havalimanı’na inişimizi gerçekleştiriyoruz. Daha önce böylesine ormanların içinde bir havaalanı görmemiştim, her yer bembeyaz ormanlarla kaplı.

Uçaktan iner inmez soğuk bir havayı farkediyorum 🙂 Doğruca pasaport kontrolüne yol alma zamanı. İsveç’te Türk misafir görmeye alışık olmalılar ki birkaç dakika ve basit sorular sonrasında İsveç’e giriş yapıyorum.

Arlanda Havalimanı, Stockholm’ün 40 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Bulunduğum en kuzey nokta olabilir, kuzey kutbuna 18. yakın paralel üzerlerindeyim.

Arlanda Express’e Binerken / Stockholm Arlanda Havalimanı

Stockholm Arlanda Havalimanı’ndan şehre ulaşmak için iki seçeneğiniz bulunuyor, yani toplu taşıma olarak. Bunlar yaklaşık 20 dakikada sizi şehre ulaştıracak Arlanda Express treni ve 1 saate yaklaşan süresiyle Havalimanı Otobüsleri.

Arlanda Express şüphesiz en iyi alternatif fakat biraz pahalı, burası ucuz bir ülke değil ! Arlanda Express’in gidiş-dönüş ücreti 540 sek kadar, 2018 itibariyla 350 liraya yakın ediyor. Benim gibi Arlanda Express’in internet sitesinden erken rezervasyon yaparak bu tutarı daha aşağı çekebilirsiniz, internet sitesi buradadır.

Arlanda’dan şehir merkezine ulaşım için diğer bir seçenek olan otobüsler ise gidiş-dönüş 200 sek ( İsveç kronu ) ücrete sahip. Ayrıca bu otobüslerle İsveç’in diğer noktalarına da direkt olarak havalimanından ulaşabilirsiniz.

Stockholm’e Yaklaşıyoruz / Trenle Şehre İlerlerken

Stockholm’de Gezilecek Yerler

Havalimanından Arlanda Treni’ne kolayca ulaşıyorum. Metro istasyonu oldukça hoş bir görünüme sahip. Birkaç dakika sonra gelen trenime biniyorum. Yol boyunca keyifli İsveç manzaraları var, 20 dakika ardından Stockholm Merkez Tren İstasyonu’ndayım.

Stockholm Central’den şehirde gezilmesi gereken ilk nokta olarak bahsedebilirim. Burası İsveç ölçeğinde büyük bir tren garı. Aynı zamanda keyifle döşenmiş bir iç dizaynı var. Havalimanını andıran zaman ekranı ve kocaman saatin üzerindeki noel işlemeleri harika bir görüntü sunmuş.

Stockholm Merkez Tren İstasyonu’nun İç Tasarımı / İlk İzlenimlerim

Dışarı çıkıyorun, istasyon buradan da oldukça hoş görünüyor, bu sırada Stockholm sokakları ile başbaşa kalıyorum. Yeni bir ülkenin sokaklarındaki ilk dakikalar hep bir şok içinde geçmiştir. Şimdi de biraz yok değil 🙂

Hava eksi 5 derece civarlarında, soğuk kendini iyice hissettiriyor, etraf karlar altında ! Stockholm’ün tarih kokan sokaklarındaki İskandinav mimarisi binalari izlemek müthiş bir duygu.

Öncelikle kalacağım hostele gideceğim. Hostel, şehrin eski merkezi olan Gamla Stan’da bulunuyor. Vasa Köprüsü üzerinden Stockholm Eski Şehir bölümüne geçiyorum. Stockholm’ün adalardan oluştuğunu söylemiştim. Bu küçük adacıklar üzerinden geçmeye alışmalıyım !

Stockholm’den İlk Manzaralarım / Gamla Stan’a Doğru Yürüyorum / Vasabron Üzerinden

House Of Nobility

Gamla Stan’da beni ilk olarak House of Nobility karşılıyor. 17. yüzyıldan beri İsveç soylularına evsahipliği yapıyormuş. Özellikle pencereler arasındaki işlemeler görülmeye değer.

İçeri giriş şansınız maalesef yok. Bina içindeki büyük salonun duvarlarının, İsveç aristokrasisindeki 2 bini aşkın silahla dekore edildiği bilsini aldım, merak edenler bir incelesin.

Hostelime varıyorum. Old Town’daki Archipelago Hostel’de kalacağım, gecelik 15 euro gibi İskandinav standardında düşük bir ücreti var, ayrıca konumu harika !

House of Nobility ve Bahçesi / Dikkat Çeken Pencere Arası İşlemeleri

Gamla Stan – Old Town

Eşyalarımı bıraktıktan sonra Stockholm Gamla Stan’da gezmeye devam ediyorum. Gamla Stan, kanımca Stockholm’de gezilmesi gereken en önemli nokta. Neredeyse tüm sokaklar tarih kokuyor.

Gamla Stan’dan Old Town olarak da bahsedebiliriz, Bu bölgedeki rengarenk ve kuzey mimarisi taşıyan yapıları kesinlikle incelemek gerekli. Bu binaların çoğu sanki masallar diyarından kopup gelmiş gibi, şehirdeki kar örtüsü ayrı bir güzelliğe büründürmüş.

Stockholm eski şehirdeki bazı sokaklar o kadar dar ki iki kişi yan yana zor yürür ! Bu sokakları kayboluncaya kadar keşfediyorum, sonunda Stockholm Kraliyet Sarayı karşımda.

Stockholm Eski Şehrin Dar Sokakları / Gamla Stan

Stockholm Kraliyet Sarayı

Stockholm Sarayı, adından anlaşılacağı üzere İsveç Kralı’nın resmi devlet konutu oluyor. Kısacası İsveç Krallığı’nın yönetildiği yer burası. Saray etkileyici bir barok-iskandinav mimarisine sahip. Tuğla ile kaplı dış yapısı bana Floransa’daki benzerlerini anımsattı doğrusu.

Saray 13. yüzyılda şehrin batısındaki Malaren Gölü’nü korumak amacıyla inşa edilen bir kuleymiş. 16 ve 17. yüzyıllardaki eklemeler ardından günümüzdeki saray görüntüsüne kavuşturulmuş. Eğer benim gibi şanslı iseniz öğlen saatlerinde saray önündeki bayrak ve silah değişim törenine şahit olabilirsiniz.

Stockholm Kraliyet Sarayı / İsveç

İsveç Parlamentosu

Sarayın yanıbaşındaki ayrı adada ise İsveç Parlemento Binası yer alıyor. Aslında dışarıdan daha çok bir opera binası izlenimi uyandırdığını söyleyebilirim.

Parlementonun önünde Riksplan adında keyifli bir park var. Küçük bir adada yer aldığı için ortamı bir hayli güzel, görmenizi tavsiye ederim.

Sağdaki Bina İsveç Parlamentosu / Gamla Stan’a Yürürken / Stockholm

İsveç Kraliyet Operası

Stockholm’ün merkez adasına yani Norrmalm’a geçiyorum. Şimdi karşımda gerçek bir opera binası var 🙂

İsveç Kraliyet Operası’nın şehre anlam katan bir özelliği var. Stockholm oldukça elitist bir şehir, bunun göstergesi olarak da kültürel aktiviteler ön planda. Böyle bir şehrin operası da kendine yakışır olmalı !

King’s Garden’dan İsveç Kraliyet Operası

King’s Garden

Operanın yanında King’s Garden var. Gördüğüm en güzel parklardan biri ! Karlar altındaki manzarası tamamen bir kartpotal havasında, bakmaya doyamıyorum…

Parkın ortasında kocaman da bir buz pisti var. Stockholm tam bir kış şehri, bu ülkenin kültürüne kuzeyin soğuğu işlemiş, eğer karlı bir zamanda geliyorsanız benim gördüğüm bu harika ortama şahit olacaksınız.

Burda buzda kaymak ücretli falan da değil ! Bildiğiniz halka açık bir buz pisti. Çocukların gülüşleri ve insanların sıcak bakışları kendimi ülkemden yüzlerce kilometre uzakta harika hissettiriyor.

King’s Garden’ın Kartpostal Gibi Manzarası / Stockholm, İsveç

Stockholm Rıhtımı

Strömgatan’dan kıyı boyunca yürüyorum. Burada Stockholm’ün kendine has lüks otelleri ve ünlü şirketlerin binaları var. Bulunduğum yerin ve karşımdaki sarayın önündeki rıhtımdan yürürken tüm bu manzarası izleyebiliyorsunuz.

Stockholm’de kıyı şeridi fazlasıyla uzun. Adalardan oluştuğu için her yerde minik limanlar ve yürüyüş parkurları var. Bu size her açıdan şehri izlemenize olanak sağlıyor, hem de hiçbir ücret ödemeden.

Kıyı boyunca onlarca yerel tekne görüyorum. İskandinav limanlarındaki tekneler de bir başka, buranın kendi şahsına münasır gemilerini görmek bile ayrıcalık. Bu tekneler genellikle çevre adalara yolculuk için kullanılıyor. Stockholm’de gelişmiş bir de deniz ulaşımı var.

Stockholm Rıhtımı / Kraliyet Sarayı Önünden

Stockholm’de Şehir İçi Ulaşım

Stockholm’de ulaşımdan söz etmişken daha da açalım. Burası öyle devasa bir yer değil. Şehirdeki önemli yerler toplasanız 2-3 kilometre çapındaki bir çember içinde. Bu da demek oluyor ki Stockholm yürüyerek keşfedilir !

Yürümeden Stockholm’ü gezdim diyenler gözüme hiç gözükmesin 🙂 Şehrin iyi bir metro altyapısı olduğunu biliyorum, metroyu yalnızca güzelim metro istasyonlarını görmek için kullanın.

Yalnızca Yürürken Rastlayabileceğiniz Hayattan Anlardan Biri / King’s Garden’da Buz Pateni Yapan Çocuklar

Stockholm Metrosu

Evet, Stockholm’ün metro durakları da birer gezilecek mekan. Tarihi ve soğuk bu şehrin altında adete bir sanat var !

Stockholm’ün sanatla yaşayan ve kültürel öğeleri kuvvetli bir yer olduğunu söylemiştim. Metro istasyonları da bundan nasibini almış. Stockholm metrosunun çoğu durağı harika mimari örneklere ve sanatsal çalışmalara sahip.

T-Centralen, Solna Centrum, Tekniska, HögskolanTensta ve Radhuset istasyonları görmeniz gereken en etkileyici istasyonlar. Stockholm metrosuna bir bilet alın ve hepsini gezin 🙂

T-Central Metro İstasyonu, Stockholm / @04varvara

Östermalm Market Hall

Şehrin biraz derinliklerine gidiyorum, şehir merkezinin doğusunda kalan Östermalm bölgesindeyim. Burada binalar tarihi kimliğini korumaya devam ediyor, fakat turistikten çok Stockholm halkının yaşadığı bir bölge. Görkem Stockholm’e gelir de halkın nabzını tutmaz mı ? 🙂

Haberciler gibi konuştum 🙂 İsveçlilerin nabzını pazarda tutacağım. Östermalm’s Market Hall’dayım !

Burası Stockholm’ün en keyifli pazarı. Avrupa’daki klasik hal konseptinde bi nokta. Daha çok İsveç’e has ürünleri ayaküstü tadabileceğiniz bir yer. Ayrıca hediyelik olarak buraya has gıda ürünleri de alabilirsiniz.

Östermalm Market Hall’ın İçi / Solda Dikkat Çeken İsveç Bayrağı

Stockholm’de Kış Mevsimi

Gün ışığı iyice azaldı ! İskandinavya’da kış böyle olur, saat yalnızca 3 buçuk fakat hava iyiden iyiye karardı. Stockholm’de kışın öyle güneşi falan göreceğiniz pek sanmayın. Hatta gündüzleri bile loş bir ışık altında oluyor, tam olarak aydınlandığını söyleyemem.

Şimdi İsveç’e has gün batımını izlemek için müzelerin bulunduğu Skeppsholmen Adasına geçiyorum. Buradan Stockholm’ü izlemek harika, gemiler ve binaların ışıkları insanı sarhoş edecek kadar hoş.

Stockholm’de Hava Kararmaya Başlıyor / Liman ve Gemiler

Stockholm Sendromu

Bu sırada etrafın da fazlasıyla sessizleştiğini söylemeliyim. Stockholm o kadar huzurlu bir şehir ki anlatamam. Yol boyunca yürürken, ayağımın karlardan çıkardığı sesi duyarak ilerliyorum. Hem de bu sessizlikte korku yok !

Stockholm’de korkmak bir ayrıcalık 🙂 Stockholm sendromunu duymuşsunuzdur. Bu şehirdekiler olumsuz birşey olunca mutlu oluyorlar ! Çünkü hayatları çok sıradan ve atraksiyonsuz, birkaç gün İstanbul’a gelseler bence bayılırlar ortama…

Stockholm’de güvende olma hissi gerçekten çok keyifli. Bazen yerimde duramayıp her sokağın ucuna gidip herşeyi keşfetmek istiyorum, İsveç suç oranlarının çok düşük olduğu bir ülke.

Stockholm’ün Sakin Sessiz Atmosferi / Skeppsholmen Adası’na Giden Köprü

Stockholm’ün Ücretsiz Müzeleri

İsveç’te günü batırdık fakat gün daha bitmedi ! E güneş öyle erken batıyor ki aslında daha mesai saatleri içerisindeyiz. Bulunduğum Skeppsholmen Adası birkaç güzel müzeye evsahipliği yapıyor. Bunların başında Moderna Museet var, hem de gezmek ücretsiz…

Stockholm’de ücretsiz müzelere alışın ! Burası zengin bir ülke, müzelerden gelecek üç beş kuruşa ihtiyaçları yok, yeter ki onların kültürünü gezin, öğrenin. Aynı şekilde kendi vatandaşları da böylece bu işlere daha bir merak sarıyor.

Skeppsholmen Adası ve Müzelerinde Gezerken

Stockholm’deki ücretsiz müzeleri resmi turistik sayfadan öğrenebilirsiniz, linkini sizler için paylaşıyorum. Ben de rotama bu ücretsiz müzeleri kattım. Ayrıca İsveç Ulusal Müzesi de cüzi ücrete karşılık iyi bir deneyim sundu doğrusu.

Bu şekilde Stockholm’deki ilk günümü tamamlıyorum. Birkaç saat içerisinde şehirdeki önemli noktalardan bir bölümünü gezme şansım oldu, yarın Stockholm’de gezilecek yerlerin kalanlarına gideceğim, şimdilik biraz uyku.

Stockholm’de Günün Sonu / İskandinav Teknesi ve Yukarıda Bakan Ay

Stockholm Seyir Terasları

24 Ocak Cumartesi. Stockholm’deki hostelimde güne erken saatlerde uyanıyorum. Burada gün ışığını kaçırmamak gerekli, fazla uyku yok ! Kahvaltı’da ülkemden getirdiğim çay ve hostelin küçük kuruvasanları var. Ardından ilk işim şehrin güneyindeki Monteliusvagen ve Skinnarviksberget seyir noktalarına gitmek.

Tarihi Gamla Stan’dan güneyindeki adacığa doğru yürüyorum. Bu sırada donmuş Baltık Denizi gözüme çarpıyor. Hava gece eksi 10 derecenin de altına düşmüş. Köprü üzerinden yürürken manzaranın tadını çıkarıyorum.

Buz Tutmuş Baltık Denizi ve Arkasında Bahsettiğim Södermalm Tarihi Bölgesi

Güney taraf Södermalm oluyor. Gamla Stan’a bakan kısmındaki şirin evler, orta çağı andırıyor. Burada ayrıca Monteliusvagen ve Skinnarviksberget isimli iki seyir terası var. Bu seyir noktaları uzunca bir yürüme parkurunu beraberinde getiriyor, yol boyunca Stockholm eski şehir manzarasını izleyebiliyorsunuz. Yolun sonunda sahilde Eski Bira Fabrikası binasını da inceleyebilirsiniz.

Zinkensdamm Metro İstasyonu’nun çevresindeki bu mahallenin ara sokakları da eski şehri aratmıyor doğrusu. Sabah saatleri olduğu için sessiz ve sakin, fotoğraflar çekerken binaların tarihini inceliyorum.

Södermalm’daki Seyir Terasından Gamla Stan ve Stockholm / Kardan Görkem ve Stockholm Yazıları 🙂 Ellerim dondu !

Riddarholmen Adası ve Kilisesi

Dönüşte Gamla Stan’ın batısındaki minik adacık Riddarholmen’e uğruyorum. Buranın en ilgi çekici yapısı Riddarholmen Kilisesi.

Riddarholmen, Stockholm’de uzaktan kulesini seçebileceğiniz yapılardan birisi. Kuzeye has keskin bir çan kulesi ile 13. yüzyılda inşa edilmiş, şehrin en eski üyelerinden biri. Kilise geçen yüzyıllarda çeşitli mezhep çatışmalarının odağında kalmış ve önemli kraliyet üyelerinin mezarları bulunuyormuş. Şimdilerde ihtişamlı kulesi benim gibi turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Adada irili ufaklı birçok da saray bulunuyor. Ayrıca Birger Jarls Kulesi ve Heykeli de atlanmamalı. Bu bölgeye gidenlerin adanın tarihine ekstra bir göz atmasını öneriyorum, çünkü Stockholm’de her yer de bir hikaye var! 

Riddarholmen Adası / Solda Arkada Gözüken Belediye Binası

Alman Lüteriyen Kilisesi

Tekrar’dan Gamla Stan’a dönerken eski şehrin kiliselerini inceliyorum. Bunların başında Alman Lüteriyen Kilisesi geliyor. 16. yüzyıldan kalan bu kilise tipik bir barok mimari örneği.

Kiliseyi gün içerisinde gezebiliyorunuz. Bence Stockholm’de gezebileceğiniz en güzel kilise. Bunun dışında Finska Kyrkan ve Storkyrkan Kiliseleri de eski şehrin görülmesi gereken yapılarından.

Riddarholmen Kilisesi / Gamla Stan Tarafından

Drottninggatan Caddesi

Artık Stockholm’ün modern yüzüne ilerlemek var. Eğer Riksbron üzerinden Norrmalm’a geçerseniz şehrin en canlı caddesine de varmış olacaksınız.

Drottninggatan, Stockholm’de hediyelik eşyadan, kıyafete kadar her türden dükkanları görebileceğiniz bir cadde. Bu bölümdeki tüm ara sokaklara bir göz atın, işte 21. yüzyılın Stockholm’ü !

Stockholm şehir merkezi, geniş caddeleri ve haftasonu kalabalığıyla dikkatimi çekiyor. İsveçliler haftaiçi çalışıp acısını haftasonu çıkarıyorlarmış. Ben de bu modern ve farklı sokaklarda kaybolurken, yeni bir noktaya doğru ilerliyorum.

Drottninggatan Çevresindeki Caddelerden Biri / Stockholm’de Alışveriş

Stockholm Halk Kütüphanesi

Artık Stockholm’ün ünlü halk kütüphanesi “Stockholm Public Library”‘deyim. Aklınızdaki kütüphaneleri unutun, burası adeta Hogwarts’tan kopup da gelmiş gibi !

Açık ara gördüğüm en güzel kütüphanedeyim. Ana salon büyükçe bir daire şeklinde dizayn edilmiş. Rengarenk kitaplar, tepemdeki fütüristik avize ve tavan inanılmaz.

Stockholm Halk Kütüphanesi’ni görmeden Stockholm’den ayrılmak büyük kayıp olur. Gelin ve burayı keşfedin, hatta Türkçe bile kitaplar bulabilirsiniz ! İçeri giriş de ücretsiz.

Stockholm Public Library’den / Devasa Ana Salonu / İsveç

Vasaparken – Buz Pateni Pisti

Kütüphanenin önündeki Odengatan Caddesi’nden batıya doğru ilerliyorum. Amacım şehrin farklı noktalarını da gözlemlemek. Bu kez eğlencenin tam orta yerine düştüm sanırım 🙂

Vasaparken’deyim ! Stockholm’ün en büyük parklarından biri. Haftasonunun etkisiyle beraber iğne atsanız yere düşmez halde. En ilginç yanı da filmlerden alışık olduğumuz bir sahneye tanıklık etmesi.

Vasaparken’de Haftasonu / Benim de Kaydığım Yer 🙂

Bu parka herkes kızaklarını alıp gelmiş 🙂 Hafif tepeler içeren Vasaparken’de çocuk büyük demeden herkes karla eğleniyor. Tam ortasında da yine bir buz pisti var.

Çocukların eğlencesine dayanamayıp ben de kaymak için bir aileden rica ediyorum 🙂 İsveçli aile beni kırmadı ve resmini paylaştığım bu güzel yerden bende kaydım !

Bu sırada bulutlardan kendini gösteren güneş de ayrı bir keyif kattı bana doğrusu. Tabii son demleri artık… Ben ortamın eğlencesine kendimi kaptırmışken hava da kararıvermiş.

Vasaparken’in Panayırı Andıran Eğlenceli Görüntüsü ve Hafifçe Gözüken Güneş

Modern Stockholm ve Alışveriş

Şimdi tekrardan şehrin modern merkezine dönüyorum. Mavi tonlarla ışıklandırılmış yüksek binalar dikkatimi çekiyor. Tam da bu noktada şehrin alışveriş merkezleri yer alıyor. NK ve Mood alışveriş merkezleri başta olmak üzere, ülkemizden tanıdık olduğumuz avmler Stockholm’de de var.

Bu alışveriş merkezleri tam bir yaşam merkezi. İçerlerinde kahveden teknoloji ürünlerine mağazalar var. Maalesef fiyatların çok uygun olduğunu söyleyemem. Ortalama olarak bir kahveye 80-100 sek ödemeniz mümkün. Bu Türk Lirası cinsinden 70 lira’dan fazla ediyor…

Stockholm’de Alışveriş Merkezleri / Modern Şehir

Stockholm Gece Hayatı

Şimdi Stockholm’de biraz eğlenme vakti. Görkemliyollar’ı okuyanlar benim eğlence anlayışımı bileceklerdir 🙂 Kendi halinde müzikli publar hep daha çok ilgimi çekmiştir. Stockholm bu konuda fazlasıyla zengin bir şehir.

Norrmalm yani Stockholm merkezin doğu bölümünde sıkça kaliteli restoran-bar ve müzikli bar bulabilirsiniz. Ben de bunlardan biri oturup bir bira içiyorum. Ortalama 60-100 sek arasında birşeyler içebiliyorsunuz. Kokteyller 100 sek ve üzerinde.

Daha eğlenceli ve samimi yerler isteyenler Gamla Stan’daki Irish Pub’lara da göz atabilir. Stockholm’de eğlenmenin bedeli oldukça fazla 🙂 Fakat yalan yok bu ırk gerçekten erkek-kadın oldukça güzel.

Sanırım Hayatımın En Pahalı Birasını İçtiğim O An 🙂 / Stockholm, İsveç

Stockholm Belediye Binası

25 Ocak Pazar. Stockholm’ü gezdiğim iki gün ardından bugün son bir yeri daha ziyaret edeceğim. Gezi öncesi önemsediğim kahvaltım ardından doğruca Stockholm Kerkez İstasyonu’nun oradaki Belediye Binası’na gidiyorum.

En sona sanırım en güzelini bıraktım 🙂 Stockholm City Hall bu şehrin en farklı ve dikkat çekici yapısı. M.Kemal Atatürk’ün cumhuriyetimizi ilan ettiği sıralarda 1923’te inşa edilmiş. Kulesi tam 106 metre uzunluğunda. İçine girdiğinizde kendinizi orta çağ kalelerinden birinde gibi düşünebilirsiniz, iç avlusunu gezmek de ücretsiz !

Bu şekilde Stockholm’deki gezim de tamamlanmış oluyor ben artık havalimanına gidecek ve ülkeme döneceğim. Fakat sizler için Stockholm ve İsveç’le ilgili anlatacaklarım bitmedi.

Stockholm Belediye Binası ve Yüksek Kulesi

Stockholm Pahalı mı ?

Öncelikle en fazla sorulan soruyu yanıtlayayım. Evet, İsveç oldukça pahalı bir ülke. Özellikle yükselen kurla beraber Stockholm’de gezmek maliyetli bir iş. Ortalama bir restoranda 2 kişi yemek 750-800 sek yani 500 liraya mal olabilir.

Basit günlük giderler ve metro binişleri bile en aşağı 15-20 sek kadar. Stockholm’de geçireceğiniz her zaman ekstra para demek olduğundan, fazla uzun seyahatleri önermiyorum.

Stockholm Belediye Binasının İç Avlusu / İsveç

Stockholm’de Ne Yenir ?

Peki Stockholm’de ne yenir ? Bence bir İsveç köfte yemelisiniz 🙂 Ayrıca etli yemekleri de oldukça fazla ve ağız tadınıza da yakışacak, ben yediklerimden hep memnun kaldım. İsveç dört bir yani denizlerle çevrili bir ülke ! Baltık Denizi’nin balığı da bir başka olur. Bu insanların kültüründe balıkçılık var, deniz ürünleri de tadılmalı.

Stockholm Sahildeki Hoş Binalardan Biri / İsveç Banka Binası

Stockholm’e Ne Zaman Gidilmeli ?

Stockholm’ü ziyaret edeceğimiz zaman da bence önemli. Çoğu insan uzun güneş süresi için yazı tercih etse de buranın bir kış şehri ve kış ülkesi olduğu aşikar. Eğer yazın gelirseniz panayıra dönen buz pistlerinin tadına varamazsınız !

Stockholm sanıldığı kadar soğuk bir şehir de değil. Gulfstream akıntısının yarattığı etki ile Türkiye’nin çoğu doğu şehrinden daha sıcak ortalamalara sahip. Siz beni dinleyin ve kışın gelin 🙂

Stockholm’de Kış Mevsimi

İsveç İnsanları ve Türklere Bakış

İsveçli insanlara da parantez açalım. Benim Stockholm’de gördüğüm karşılaştığım kim varsa oldukça yardımseverdi. Burası oldukça eğitimli ve zengin insanlara sahip bir şehir.

Türkler hakkında da kötü bir bakış sezmedim. Burada yaşayan Türkler sayesinde bizi gayet iyi tanıyorlar, çoğu da ziyarete gelmiş.

Stockholm Manzarası ve Ben 🙂 Seyir Terasından / İsveç

Stockholm Çevresinde Görülecek Şehirler

Stockholm’e kadar gelmişken, İsveç’in diğer önemli şehirleri Göteborg ve Malmö’yü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kuzeye doğru çıkıp İsveç’in kırsallarında doğal bir seyahat de yapabilirsiniz.

Aslında Baltık denizinde güzel gemi turları var. Helsinki, Tallinn ve Riga’yı da içine alan bu turlarla Baltıkları beraber keşfetmeniz güzel olur. Baltık ülkeleri gezi yazılarıma da bir göz atmanız öneririm.

Uzunca Stockholm gezi rehberimi burada bitiyorum artık. İsveç ve Stockholm’deki tüm izlenimlerimi size aktarmaya çalıştım. İsveç’in diğer bir şehri Malmö’deki gezi notlarımı da yakın bir zaman sonra tamamlamış olacağım. Şimdilik Stockholm’den sevgiler…

Yazının Devamı: Helsinki, Finlandiya Gezi Notlarım

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Burak Öz says:

    Zaman mı kısıtlıydı bilemiyorum ama Arlanda Express’e binmek yerine 125kr gibi fiyatla 24 saatlik kartlardan alıp 583 Märsta otobüsüyle 15 dakikalık yolculukla tren istasyonunda inip 30 dakikalık tren yolculuğuyla şehir merkezine ulaşmak kesinlikle daha cazip. Hem de metro otobüs gibi ulaşım araçlarına süre içerisinde sınırsız binme hakkı doğuyor. İsveç pahalı bir ülke ve alternatif ulaşım arayanlar için bu bilgiyi paylaşmak istedim.

    • Merhabalar Burak Bey,

      Evet aslında zaman kısıtlıydı bir de ben erkenden uyguna almıştım. Şimdiki kur gibi düşünmeyin…Otobüs seçeneklerini biliyordum ama verdiğiniz bilgi de çok kıymetli teşekkürler. Eminim Stockholm’e gidenlerin işine yarayacakttır 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*