Görkemli günler ! Bugün konumuz açık ve net bir şekilde Erasmus 🙂 İnternette gördüğünüz wikipedik bilgileri, araştırma yazıları unutun! Ben bu yazıları İtalya, Brescia’da Erasmus yaparken yazıyorum hem de şu an neredeyse 1 dönemi devirdim 🙂

Ayrıca dünya çapında 50’den fazla ülkede sadece 24 yaşımda bulunmuş biriyim. Öğrencinin halinden öğrenci anlar, Erasmus’tan da Erasmus’a giden ve öğrenci olan anlar 🙂

Şimdi sizlere Erasmus’un ne olduğundan, Erasmus’a nasıl gidileceğinden tutun da Erasmus başvurusu, zorlukları, benim aylık harcama bütçeme kadar herşeyi anlatacağım ! Erasmus ve Erasmus + Plus programı için hazırladığım 2021/2022 için güncel rehberim başlasın !

İşte Bizim Erasmus Kadromuz / Erasmus Brescia / Beni Bulun Bakalım 🙂

Erasmus Nedir ?

Burada gereksiz teknik bilgilere falan girmeyeceğim. Erasmus’u aslında eminim herkes biliyor 🙂 Bu belki de dünyada en fazla katılım sağlanan uluslararası öğrenci değişim programı. Dünyanın en büyüğü ama Erasmus bir Avrupa öğrenci değişim programı.

“Yaşam boyu öğrenme” ya da “Erasmus plus” gibi isimlerle kafanız karışabilir. Fakat 2022 yılı itibariyla karşımızda tek bir Erasmus programı var, o da “Erasmus + Plus” ama ben kısaca Erasmus olarak bahsedeceğim. Pratikte bizim için değişen birşey yok.

Erasmus değişim programı ile Türkiye’deki üniversitelerden, 6 ay ya da 1 seneliğine değişim öğrencisi olarak benim gibi Avrupa’daki okullara gidebiliyorsunuz. Ayrıca Erasmus öğrenciler için yurtdışında staj imkanı da yaratan bir program. Eğer Erasmus nedir sorusuna daha teknik ve kapsamlı bir yanıt arıyorsanız, onun için özel bir yazım var şuradan bakabilirsiniz, ben şimdi detaylarla konuyu bölmek istemiyorum.

Erasmus+ İle Evim Olan Brescia’dan 🙂 / Brescia Kalesi, İtalya

Erasmus Kabul Şartları Neler ?

Erasmus neredeyse her öğrencinin faydalanabileceği oldukça çoğulcul bir yurtdışı değişim programı. Fakat tabii ki Erasmus’un belli kabul şartları var. Erasmus Kabul Şartları, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor. Ama ben genel olarak tüm üniversiteler için Erasmus kabul şartlarının aslında belli başlı birkaç ana kabul şartı maddesinde birleştiğini bildiğim için şanslısınız, nelermiş onlar ?

Not Ortalaması: Genellikle Erasmus başvurularında okullar iki dönem boyunca okullarında öğrenim görmüş öğrencileri değerlendirmeye alıyor ve Erasmus başvuru koşulu olarak en az lisans ve önlisans öğrencileri için 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için de 2.50/4.00 minimum not ortalaması istiyor.

İngilizce Dil Sınavı: İngilizce bilgisi de Erasmus’a gitmek için gereken en önemli ikinci şart. Bu konuda net olarak bir seviye söyleyemesem de genel olarka en az B1 Intermediate düzeyince İngilizce bilgisi minimum gerekli.

*Dil sınavı gideceğiniz ülkeye bağlı olarak Almanca, Fransızca, İtalyanca ve öteki dillerde de yapılabilir.

Aslında Erasmus’a başvuruda aranan en önemli iki şartı anlatmış oldum. Fakat tabii ki Erasmus kabul ve başvuru şartları oldukça detaylı ve karışık konular. Bu yüzden Erasmus kabul şartları konusunda farklı bir yazı yazdım. Buradan kabul şartlarını ve konu hakkındaki spesifik durumların açıklamalarını bulabilirsiniz.

Erasmus Sadece Eğlence Demek Değil Tabi 🙂 Ders Anımızdan

Erasmus Hibesi Ne Kadar ?

Erasmus denince kendimden biliyorum ki insanı en çok çekinceye sokan şey maddiyat oluyor !

“Yani Erasmus’a kabul edilmek, gitmek iyi hoş da Görkem, hibe alabilecek miyiz?”

Eramus, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından destek gören bir öğrenci değişim programı. Bu çerçevede de öğrencilere tamamen karşılıksız olarak ( geri ödemesiz ) Erasmus hibesi veriliyor. Tabii ki bu hibe herkese verilmiyor…

Erasmus hibesinin tamamen tüm masraflarınızı karşılaması da hedeflenmemiş açıkçası. Fakat ben Erasmus hibesiyle İtalya’da kendimi tamamen idare edebiliyorum 🙂 Yani bu olabilir, sadece yazılarımı dikkatle okumaya devam edin.

Erasmus hibesi için ülkeler üç ana gruba ayrılmış. Bu gruptaki ülkelere göre 300 ila 500 Euro arasında aylık Erasmus hibesi verilebiliyor.

Erasmus hibesi için aklınıza onlarca soru geldiğine eminim, ama burada sadece hibe konuşursak yine konu karışır, bu yüzden ben yazıma devam ediyorum, hibe konusunda detaylı bilgi için şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. kesinlikle okuyun 🙂

Erasmus Hibe Paralarını Hesaplarken Hadi Şöyle Birşeyler Hazırlayayım Dedim 🙂

Erasmus Ülkeleri Hangileri ?

Gelelim Erasmus ülkelerine yani Erasmus’la hangi ülkelere gidebiliriz. !

Aslında kısaca tüm Avrupa ülkeleri yanına da Türkiye’yi koyun 🙂 Belki de bu yüzden Erasmus ülkemizde oldukça popüler. Çünkü Erasmus ile gidebileceğimiz nerdeyse tüm ülkeler hiç fena değil 🙂 Ben İtalya’dan oldukça memnunum…

Kısaca Erasmus Ülkeleri 2022

Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye

Şimdi Erasmus ülkelerini de herkes böyle yazıyor veriyor 🙂 İyi de bitiyor mu sorular ? Hayır… Bu ülkeler arasında hem programın işleyişi yönünden, hem evrak vize, hem harita hem dil her konusda farklılık var.

Erasmus ülkelerinin hangileri olduğu konusunda detaylı açıklama istiyorsanız, ek soru cevapları ile birlikte size özel bir yazı hazırladım. Buradan okuyabilirsiniz.

Bilin Bakalım Hangi Erasmus Ülkesindeyim / Burası Lizbon, Portekiz

Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erasmus hakkında kısaca bilgilendikten sonra gelelim Erasmus başvuru işine 🙂 Bu kısımı anlatırken içimden bir gülme gelmiyor değil, çünkü inanın bolca koşturma, evrak… gerçekten insanı bezdiriyor 🙂

Ama ben size eğlenceli ve kısa bir biçimde anlatacağım. Erasmus başvurusu için önce şu üniversitemizin sanki hiçbir iş yapmadığını sandığımız birimlerinin internet sitelerini ziyaret etmemiz lazım 🙂 Hep öyledir ya bilmemne bilmemne birimi vardır ama kimse bilmez ne olduğunu !

Uluslararası İlişkiler Birimi” Evet kurumumuz budur 🙂 Örneğin Yıldız’da okuyorsanız “yti uluslararası ilişkiler”,  İstanbul Üniversitesi’ndeyseniz de “iü uluslararası ilişkiler” diye google’da aratırsanız işte o birimin sayfasını bulacaksınız. Bu tüm üniversiteler için böyle. Ardından da duyurular bölümünden başvuruları takip edeceksiniz. Genellikle başvurular aralık-ocak-şubat-mart aylarında olur.

Ama şimdi Erasmus Başvurusu’nun binlerce detayı var. Hem de ciddi bir iş, size aynı bu ciddiyette özel bir Erasmus başvurusu rehberi hazırladım. Şuradan ulaşabileceğiniz yazımdan, aşama aşama Erasmus Başvuru’su nasıl yapılır sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Öğrenci Olarak Tatile Gittiğim Floransa’dan / İtalya / Artık Erasmus İle İtalya’da Yaşıyorum 🙂

Erasmus’a Gidenlerden Tavsiyeler!

Bu başlık için neyseki kimseyle röportaj yapmama gerek yok 🙂 Çünkü ben de Erasmus yaptım ! Hatta direkt Erasmus’tan bildiriyorum 🙂

Şimdi yazı arasında size biraz Erasmus tavsiyesi vermek istiyorum. Yani Erasmus’a neden gidelim, iyi midir kötü müdür ?

Kısaca Erasmus hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri…Hatta buraya gelmek için uğraştığım her saniyelik çalışmanın karşılığını 100 kat ile alıyorum. Ben ilk kez yurtdışına da çıkmıyorum. Dünya’da 50’den fazla ülke gezdim ama Erasmus’taki şuan yaşadığım tecrübe çok başka.

Mesela hayatımda ilk kez 1 portekizli, 2 alman, 1 avusturyalı arkadaşımla atladık arabaya İtalya gezisine çıktık ! Böyle birşeyi nerde yaşayabilirsiniz ?

Erasmusla ilgili size verebileceğim ilk tavsiye, bir yolunu bulun ve gidin !

Erasmus tavsiyelerimin tamamını burada verirsem sabaha kadar devam ederiz. Ben Erasmus’a giden biri olarak şuraya yazımı bırakayım, Erasmus hakkında iyi kötü herşeyi anlatmış olayım, bunu incelemeyen çok şey kaybeder 🙂

İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans Grubumuzun Akşam Yemeği 🙂 Brescia, İtalya

Erasmus’ta Yurt Bulma ve Konaklama

Erasmus’a gitmek denince para konusundan sonra ikinci çekince de konaklama konusu. Yurt var mı ? Ev mi kiralanır ? nasıl olur ? Akılda yüzlerce soru…

İnanın benim de Erasmus’ta en çok zorlandığım kısım konaklama oldu. Ama şuan çok şanslıyım ki üniversitenin kendi yurdunda kalıyorum. İtalya’daki öğrenci yurtları Türkiye’deki gibi de değil.. Sanki otel gibi rahatsınız 🙂

Kısacası Erasmus’ta yurt şansınız da var ev kiralama şansınızda. Fakat bu okuldan okula değişiklik gösteriyor. Ayrıca konaklama Erasmus bütçenizin en önemli kalemi ve hayati önem taşıyor.

Erasmus yurt bulma ve konaklama konusundaki yaşadıklarımı anlatsam roman olur 🙂 belki youtube da anlatırım. Ama şimdilik bu konu hakkında kapsamlı bir yazı hazıraldım, Erasmus’a gidecekler yurt konusunda şuradan kesin bilgi alsın.

İşte Burası Benim İtalya’daki Odam 🙂 / Eski Ama Tam Bir Klasik İtalya!

Erasmus Ücretleri Ne Kadar, Kaç Para Lazım ?

Öncelikle Erasmus’a başvuru tamamıyla ücretsiz. Erasmus programı kapsamında da ne Türkiye’deki ne de Avrupa’daki okulunuza 1 kuruş bile ödemeyeceksiniz. Erasmus ücretleri diye soran çok insan olduğu için bunu açıklamak istedim.

Ardından asıl konumuza gelirsek. Erasmus’a gitmek için kaç para lazım diyebilirsiniz. Açıkçası bu soruyu kabul ederim 🙂 Çünkü Erasmus’ta hibe bile alacak olsanız başta illaki cebinizden harcama yapmanız gerekiyor.

Ben size burada bir rakam vermek istiyorum ama yani ülkeden ülkeye ve şarttan şarta değişir. Ama kısaca gerektiğini bilin, bu yüzden de dayanamadım ve Erasmus ücretleri konusunda özel bir yazı yazdım. Buradan Erasmus’a giderken ne kadar para gerektiğini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca birebir olarak kendi Erasmus bütçemi de bu yazıda paylaştım… Madde madde İtalya’da ayda neye ne kadar para harcıyorum burada !

Burası Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları 🙂 / Erasmus Gezi Rotalarından Değil Biliyorum ama Ben Gittim 🙂 / Las Palmas, Gran Canaria

Erasmus Bize Neler Katar ?

Şimdi biraz Erasmus’un bize getirilerinden konuşalım. Hocalarımız, ailemizdeki bilirkişiler 🙂 hep birşeyler anlatır ama ben birebir Erasmus’tan yazıyorum bunları, yani bence dikkate alın !

Erasmus’un bana kattığı en büyük şey, daha önce 50’den fazla ülkeyi gezdiğimdeki tecrübeler gibi; “insanlara dil,din,ırk ayrımı gözetmeksizin insan olarak bakabilmeyi öğretti”. Burada Erasmus öğrencilerinin dışında Uluslararası öğrenciler de var.

Benim bu dönem katıldığım İnşaat Mühendisliğindeki Structural Design dersinde 2 Alman, 1 Butanlı, 1 Guatemalalı, 2 Vietnamlı, 8 İtalyan, 2 Filistinli arkadaşım var. Düşünün ki nasıl bir sınıf…

Evet Erasmus’un bize kattığı sadece bir maddeyi anlattım. Kalanlar için konuyu dağıtmadan, şu yazıma geçin derim. Burada Erasmus’un bize kattığı şeyleri, avantajları ve dezavantajlarını anlattım.

Son Durak Brescia 🙂 / Erasmus İle Yaşadığım Brescia’nın Merkez Tren İstasyonu

Erasmus’ta Avrupa’yı Gezebilir miyim ?

Bu da öteki bir soru 🙂 “Görkem zaten kıt kanaat geçineceğiz, nasıl Avrupa’yı gezeceğiz ?”

Aslında mantıklı gibi geliyor ama öyle değil. Bir kere Avrupa Birliği Schengen bölgesinin içerisinde olduğunuz için 5-10 euro’luk uçak biletleriyle atıyorum ben İtalya’dan, Fransa’ya, Portekiz’e, İsveç’e gidebiliyorum. Pasaport kontrolü bile yok !

Ayrıca ben İtalya’da yaşadığım için zaten bütçemde euro üzerinden. Yani 1 hafta tasarruf yapsam 20-30 euro kenara koysam 2 günlük bir geziyi zorlarım 🙂 Yani kısaca gezebilirsiniz hem de çoook fazla ! Ben daha geçen haftalarda şu Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları’na gittim. Hem de neredeyse bedavaya. Önümüzdeki günlerde de İzlanda’ya gideceğim 🙂

Gezmek zaten benim işim biliyorsunuz 🙂 Bu yüzden Erasmus’ta gezi rotası isteyen, nasıl gezerim diyen şu yazıma gelsin ve doya doya Avrupa’yı gezmeyi öğrensin derim !

Cinque Terre, İtalya / Erasmus’ta Ders Arası Kaçamaklarımızdan Biri Daha / 

Erasmus’un Zorlukları

Gelelim biraz da olumsuz konulara. Erasmus’u hep iyi yönleriyle anlattık ama gülü seven dikenine katlanır derler ya 🙂 Evet Erasmus’un da zorlukları mevcut.

Bence en büyük zorluğu tüm sevdiklerinizden uzak kalıyor olmanız. İlla anne baba arkadaş diye düşünmeyin 🙂 Ben çiğ köfteyi bile özlüyorum ! Ayrıca eğer benim gibi daha önce yurtta kalmamış biriyseniz bu konuda da zorluk yaşayabilirsiniz. Yurtta kalanlar bilir 🙂

Ayrıca burada dersler genelde pek kolay değil, çok çalışmak lazım ki okul uzamasın…

İçinizi fazla karartmadan, sizi öteki bir yazıya davet edeceğim. Erasmus’un zorluklarını merak edenler şu yazımdan bireysel tecrübelerimle detaylı olarak herşeyi öğrenebilir.

Yolunuzu Seçin 🙂 Hepsi Erasmus Şehri!

Erasmus İngilizce Sınavı Nasıl Geçilir ?

Erasmus’a kabul şartlarından yukarıda bahsettim ama biliyorum birçoğunuzun aklı şu İngilize sınavında kaldı 🙂

Ben dahil olmak üzere herkesin en çok çekindiği konu genelde İngilizce sınavı oluyor. Çünkü Erasmus’a giderken İngilizce sınavını geçmek bir yana dursun bir de orada rakiplerimizi geçmemiz gerekiyor.

Erasmus İngilizce sınavında ne kadar yüksek puan o kadar yüksek Erasmus şansı demek ! O zaman bu sınava iyi hazırlanmalıyız. Peki nasıl geçeceğiz bu sınavı ?

Aslında artık herkes YÖKDİL ve YDS gibi sınavlara alışkın. Erasmus Dil Sınavı da bunlardan farklı değil. Genelde Erasmus sınavları bu söylediğim YDS gibi sınavlardan biraz daha kolay ölçekli olaran benzer tarzda yapılıyor.

Daha fazla detaya girmeden, İngilizce sınavı hakkındaki tüyolarım, çalışma tavsiyelerim için sizi şu yazıma yönlendireyim. Buradan Erasmus İngilizce Dil Sınavı hakkında her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

İseo Gölünde İlerlerken / Erasmus Yaptığım Brescia’dan Burası Yerel Bir Rota 🙂

Yüksek Lisans’ta Erasmus Var mı ?

Ben sizi yormayı sevmiyorum biliyorsunuz 🙂 Ben bir Yüksek Lisans öğrencisi olarak İtalya’da Erasmus yapıyorum !

Yani evet var… Hatta ilginç şekilde buradaki Erasmus öğrencilerinin çoğu da benim gibi yüksek lisans yapıyor. Ülkemizde nedense yokmuş gibi gözükse de yüksek lisansta hatta doktora da Erasmus yapabilirsiniz.

Yüksek lisans ya da doktora da Erasmus yapmanın, hele ki tez senenizse benim gibi 🙂 baya komplike bir hal aldığı gerçek. O yüzden yüksek lisansta ve doktorada Erasmus yapacaklar için şu yazımı hazırladım inceleyin derim.

Erasmus ve Görkemliyollar 🙂 / Erasmus’taki Odamın Masasından

Erasmus Vizesi Nasıl Alınır ?

Son olarak Erasmus’un şu vize pasaport işlerinden bahsetmek istiyorum. Bu kısımlar da sizi oldukça uğraştıracak. Hatta İtalya benden 1 yıllık vize için neredeyse 50 bin lira teminat istedi !

Hemen korkmayın, Erasmus’a gidecek öğrenciler için vize almak sadece bir prosedürden ibaret. Eğer tavsiyelerimi dinlerseniz bankada öyle yüksek tutarlar falan göstermenize gerek olmadan Erasmus vizenizi alabilirsiniz. Bu vize büyük ihtimalle Schengen vizesi olacak. Hatta benim gibi sonradan oturma izni başvurusu da yapmanız gerekebilir. Ben şuan bir AB oturma iznine sahibim…

Erasmus için vize işi ayrı, harçız pasaport işi ayrı konu… Seyahat sağlık sigortası bile farklı ! Bu yüzden Erasmus’a gidecek herkes lütfen şu yazımı dikkatlice okusun ve 50’ten fazla ülkedeki vize tecrübelerimle beraber, Erasmus’u da katarak verdiğim tavsiyeleri dikkate alsın derim:)

Erasmus Arkadaşlarım 🙂 Soldan Sağa Fabian, Sophie, Laura, Ben ve Joao 

Koronavirüs Döneminde Erasmus

Şu yüzyılda bir olur dedikleri Covid-19 pandemisine Erasmus’ta İtalya’da yakalandım!

Bu süreç benim için oldukça zorlu oldu. Çoğu arkadaşım pes edip geri döndü ama ben dönmedim 🙂 Kaldım, okulumu tamamladım.

Şimdilerde koronavirüs döneminde Erasmus yapacaklar öncesinde güçlü ve kararlı olmalı. Birçok prosedür, okullar, kurallar olağandışı ve günden güne değişiyor. Benim size önerim, bu bir kez gelecek bir fırsat. Mümkün olduğu sürece Erasmus’a gidin 🙂 Ama sağlık, güvenlik v.b tüm koşulları sağladığınız durumda.

Erasmus hakkında herşeye değindim sanırım ! Var mı bir eksik ? Toplamda Erasmus yazı dizimde neredeyse 15 yazı var. Tamamı da bireysel altın tecrübelerim ile. Ben tüm yazılarımı sırayla tek tek okumanızı tavsiye ederim ki zorluk yaşamayın ve hata yapmayın.

Eğer Erasmus ile ilgili sorularınız varsa. Lütfen bu ve diğer ilgili yazılarımın altındaki yorum bölümünden sorularınızı bana sorun. Ben hepsini keyifle teker teker yanıtlıyorum. Ayrıca ikinci dönem Erasmus yapacak varsa, onlar da yazsın Brescia, İtalya’ya herkesi beklerim,, sevgiler, ciao!

Yazının Devamı: Erasmus Şartları Nelerdir, Nasıl Erasmus’a Seçilirim?

10 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, Erasmus + kapsamında Eylül’de İtalya’ya 2 aylık staj yapmaya gideceğim bir kliniğe. Gitmeden önce benden sağlık+kaza+mesuliyet sigortası yaptırmam istendi. Siz sigortayı nasıl hallettiniz, bu konuyla ilgili bir öneriniz var mıdır?

 2. Merhaba, covid ile birlikte bütün şartlar değişti. Henüz onay almamış olmasından ve uzun süreli yan etkileri bilinmiyor olmasından dolayı covid aşısı hakkında şüphelerim var. Güz dönemin için erasmus kazandım ve giderken/dönüşte covid aşısı zorunluluğu gibi bir durum olabilir mi? Derslerim online olacaksa ve kısıtlamalar ile ülke kapanmış olacaksa erasmusa gitmeye değer mi?

  • Merhabalar Sevgili Elif,

   Aşı zorunluluğu gibi bir durum olacağını sanmam çünkü bizim yaşlara aşıya sıra gelir mi bilinmez. Bence her türlü erasmus yapmaya değer şansını zorla derim (sağlık konusunda önlemlerini almak koşuluyla)

 3. Merhaba italya Pisa universitesine asil secildim. Cogu ders ingilizce yaziyor ama ders katologunda bazi dersler italyanca diyor. Sirf bu yuzden gitmeyi dusunmuyorum. 1 yil secmistim Dersleri gecemezsem donem sonu eleniyor muyum?

  Bir de bordo pasaportum var schengen alabilir miyim

  • Merhabalar Sevgili Zeynep,

   Bence bu fırsatı kaçırma pisa gezi notlarıma bakarsan ne kadar güzel bir yer olduğunu görürsün. İngilizce olan dersleri al sadece bence. Geçemezsen bir sorun olmaz sadece hibenin kalan yüzde 20 sini alamazsın. Evet alabilirsin tabii ki

 4. Merhabalar,
  Ben erasmus sınavını geçtim ve seçildim ama anlaşma sadece Bulgaristan da bir üniversite (Veliko Tarnovo) ile var. Gidip gitmeme konusunda çok kararsızım. Erasmusa gitmişken Avrupa turu yapayım, gezeyim istiyorum bunun içinde Schengen vizesi lazım ve internetten araştırdığım kadarıyla Bulgaristan Schengene dahil değil. Schengeni nasıl alabilirim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Asıl amacım gezmek ama nasıl olacak bilmiyorum. Vize alamadım diye Bulgaristanda kalmak istemiyorum. yardımcı olur musunuz ?şimdiden teşekkürler.

 5. Hocam Merhabalar, Pavia Üniversitesi hakkında görüşlerin nelerdir ? Birde orda part time da olur düzde , İtalyanca bilmeden iş bulabilme ihtimalim var mı ? Bulamazsam da şunları yapabilirsin dediğin başka önerin var mıdır? İyi günler.

  • Merhabalar Sevgili Ali,

   Pavia’da bi arkadaşım var zaten Brescia’ya çok yakın hemen burası 🙂 Pavia Üniversitesi köklü ve özellikle sağlık alanında kuvvetli bir üniversite, güzel de bir şehir ayrıca. Erasmus ve iş bulma konuları birbirinden çok farklı 🙂 Erasmus’ta iş bulunmaz, iş bulmak için de Erasmus’a gidilmez…

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.