Görkemli günler! Bugün “Bandırma’ya gitmek konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “bandırma nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Fakat burada Bandırma’da doğmuş büyümüş biri olunca sizlere bireysel tecrübelerimle Bandırma’ya nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

Bandırma’ya Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Bandırma ülkemizin kuzeybatı tarafında Marmara denizinin güney sahillerinde bulunuyor. Bandırma’ya İstanbul’dan geliyorsan İDO deniz otobüsü ve hızlı feribotlarını kullanabilirsin, İzmir, Manisa ya da Balıkesir’den geliyorsan da TCDD Trenleri en iyi seçenek gibi.

Bunun dışındaki şehirlerden Bandırma’ya ulaşımda en mantıklı yol otobüsler olacaktır. Şimdi kısa bir taslak oluşturduktan sonra Bandırma’ya gidiş seçeneklerini detaylıca inceleyebiliriz.

Erdek’ten Bandırma’ya Giderken 🙂

Otobüsle Bandırma’ya Gitmek

Otobüsler ülkemizin en temel ulaşım seçeneği. Çünkü nerede olursanız olun illaki bir otobüs geçiyordur bence 🙂

Bandırma’ya otobüsle gelirken, bulunduğunuz yerden Bandırma’ya ya da Çanakkale’ye direkt bir otobüs olup olmadığını sormalısınız. Eğer direkt yoksa ilk hedefiniz Bursa olmalı! Bursa otogara ulaştıktan sonra Bandırma’ya ulaşım çok kolay. Bursa’dan neredeyse yarım saatte bir Bandırma’ya sefer düzenleniyor.

Bandırma’ya en sık sefer düzenleyen illerden İstanbul’dan kalkan otobüs seferleri genellikle 3 saat 50 dakika sürüyor. Enuygun otobüs sayfasına göre en ucuz Bandırma otobüs bileti fiyatı ise 280 TL’den başlıyor.

Arabayla Bandırma’ya Gitmek

Bandırma’ya ulaşımın diğer bir alternatifi de özel aracımız olacak elbette. Bandırma’ya giderken eğer güney illerden geliyorsanız Balıkesir’i, diğer taraflardan geliyorsanız da Bursa’yı hedef alın. Sonrasında da Bandırma tabelalarını göreceksiniz.

Eğer Bandırma yol tarifi konusunda net çözüm istiyorsanız Google Maps uygulaması ile yol tarifi alabilirsiniz.

Bandırma İDO Terminali / İstanbul’dan Gelenler Burada İniyor!

İDO Hızlı Feribot İle Bandırma’ya Nasıl Gidilir?

Deniz ulaşımının pek de yoğun kullanılmadığı ülkemizde Bandırma’ya ulaşım da harika bir alternatif var!

İDO’nun Yenikapı-Bandırma ve Bostancı-Bandırma deniz otobüsü hatları 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Özellikle İstanbul Avrupa Yakası’ndan Bandırma’ya ulaşımın en mantıklı ve hızlı yolu bu deniz otobüsleri. Yenikapı-Bandırma arasındaki seferler ortalama 2 saat sürüyor.

İzmir’den Bandırma’ya Trenle Ulaşım

Bandırma ulaşımda alternatif çözümler olan bir şehir. İzmir’den kalkan 17 Eylül Ekspresi ile Bandırma’ya direkt olarak demiryolundan ulaşabiliyorsunuz.

Bu hat üzerindeki Akhisar, Manisa ve Balıkesir’den de trenle Bandırma’ya ulaşım mümkün. Bu seferler dönemine göre karşılıklı olarak günde 1 veya 2 sefer olarak icra ediliyor.

Bandırma Tren İstasyonu / Şaka Şaka 🙂 Ama Eskiden Öyleymiş

Erdek’ten Bandırma’ya Nasıl Gidilir?

Bandırma ile Erdek bu bölgenin kardeş iki şehri. İkisi de birbirinden ayrı düşünülemez 🙂

Erdek’ten Bandırma’ya ulaşımda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Erdek Otogar’dan ortalama 20 dakikada bir kalkan bu otobüslerle toplamda 30 dakikada Erdek’ten Bandırma’ya ulaşılabiliyor.

İstanbul’dan Bandırma’ya Nasıl Gidilir?

Şimdi özel olarak İstanbul’dan Bandırma’ya ulaşım konusundan detaylı bahsedeceğim;

Eğer özel aracınızla geliyorsanız artık Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile beraber Bandırma’nın yanı başına kadar kolayca ulaşabilirsiniz. Yalnızca Karacabey’den Bandırma yönüne sapmanız gerekiyor. Yeni köprü ve yol biraz pahalı ama bu şekilde toplamda 2 saatte İstanbul’dan Bandırma’ya ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında özel aracı olmayanlara önerim İDO Deniz Otobüsleri olacak. Fakat eğer otogara ulaşımınız zor değilse İstanbul-Bandırma arasında çalışan otobüslerle de Bandırma Otogar’a gelebiliyorsunuz. Bandırma çevresinde birçok gezilecek yer olduğu için araç kiralamayı da düşünebilir, Enuygun.com Bandırma araç kiralama sayfasından uygun fiyatlı araç kiralayabilirsiniz.

Görkemliyollar’ın Birçok Yazısı da Bandırma’da Yazıldı 🙂

Balıkesir’den Bandırma’ya Ulaşım Nasıl?

Son olarak Balıkesir’den de Bandırma’ya ulaşımdan bahsetmek istiyorum. Balıkesir’den eğer saati uyuyorsa trenle Bandırma’ya gelmek en keyifli seçenek. Fakat saatleri biraz kısıtlı olduğundan normal şehirler arası otobüsler ile 1.5 saatte Balıkesir’den Bandırma’ya ulaşabilirsiniz. Bu hatta çok sık otobüs olduğundan son dakika bilet de alma şansınız olacaktır.

Ayrıca Balıkesir Merkez-Bandırma arasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin halk otobüsleri de var. Fakat bu hatta da saatler biraz kısıtlı.

Bu şekilde Bandırma’ya nasıl gidileceği konusundaki yazımı noktalıyorum. Eğer özel bir noktadan Bandırma’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz. Sizin için özel olarak anında yanıtlıyorum! Şimdilik benden bu kadar hepinize sevgi dolu günler 🙂

7 Yorum Yapılmış

    • Merhabalar Yurdanur Hanım,

      En mantıklı yol önce Afyon’dan Bursa’ya gidip sonra da karacabey üzerinden bandırmaya ulaşmak olur. Bursa – karacabey arasında eski yolu da kullanabilirsiniz eski dediğime bakmayın güzel bir yol

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.