Batam Adası, Endonezya Gezi Notlarım

Gezi Notları / Güneydoğu Asya Gezisi

Batam Adası, Endonezya Gezi Notlarım


Endonezya ülkemizde adı duyulan ama fazla da bilinmeyen bir ülke. Ziyaret edenlerin çoğu başkent Jakarta ve Endonezya’nın egzotik adalarını tercih ediyor.

Bugün ben de Endonezya’nın adalarından birinde olacağım, fakat bu ada biraz daha başka, işte Batam Adası, Endonezya gezi notlarımla karşınızdayım !

Batam Adası Genel Görünüm / Şehrin Köhne Tarafları

Batam Adası’na Nasıl Gidilir ?

30 Nisan 2017 Pazar. Singapur’da sabahın çok erken saatleri. Bugün yolculuğum çok başka bir dünyaya. Yalnızca günübirlik bir tura çıkmıyorum, Batam Adası ile Endonezya sınırlarına girmiş olacağım.

Singapur’dan Batam Adası’na gitmek için şehrin güney batısındaki Harbour Front’a gidiyorum. Singapur Metrosu ile buraya ulaşmak 15-20 dakika sürüyor, Batam Adası’na giden feribot ve gemilerin kalkış noktası burası.

Harbour Front büyük bir alışveriş merkezi ile ortak bir kompleks, önceki gün Sentosa Adası’na giderken de burada bulunmuştum. Batam, Endonezya’ya gideceğim deniz otobüsünün biletini buradan aldım.

Batam Biletim / Singapur Harbour Front

Singapur – Batam Arası Ulaşım

Singapur – Batam arasında çalışan deniz otobüsleri oldukça sık. Bu hatta çalışan 3-4 farklı firma bulunuyor ben Batam Fast isimli firmayı tercih ettim. Biletlerini internet üzerinden de alabiliyorsunuz, sefer saatleriyle ilgili bilgiyi bu siteden alabilirsiniz. 

Singapur’dan Batama gitmenin ücreti tek yön olarak 25 Singapur Doları, gidiş-dönüş alırsanız küçük promosyonlar yakalayabiliyorsunuz. Ben aynı gün gidiş ve dönüş için toplam 40 SGD ödeyerek biletimi aldım.

Batam Adası’na Giden Deniz Otobüslerinden Biri

Singapur’dan kalkan bu deniz otobüslerinin Batam’da farklı varış noktaları var. Adanın değişik yerlerindeki bu iskelelerden ben kuzeye bakan taraftaki Harbour Bay’i tercih ettim. Seçenekleriniz arasında Batam Centre İskelesi de bulunuyor. Önceki araştırmalarım sonucu Harbour Bay’in daha çok gezilecek tarzda olduğuna karar verdim. Batam Centre’de bir ulaşım aracına ihtiyacınız olabilir.

İskeledeki sistem havalimanı gibi. Sefer ekranlarını takip edip, pasaport kontrolünden geçtikten sonra deniz otobüsüne geçiyorsunuz. Bugün hava güneşli ! Keyifli bir deniz yolculuğuna hazırım.

Saatinde hareket ediyoruz. Singapur Boğazı’nın suları üzerinde seyir ederken Singapur ve Sentosa Adası’nı izlemek oldukça güzel. Mini bir tekne turu yapmış gibiyim.

Keyifli Batam – Singapur Yolculuğum Sırasında / Güney Çin Denizi 

Yeni Başlayanlar İçin Endonezya

Şimdi sizlere Endonezya ve Batam Adası hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Endonezya, Güneydoğu Asya ile Okyanusya olarak tabir edilen bölgenin arasında bulunan kocaman bir ülke. Ayrık adalar şeklindeki toprakları bir uçta Avustralya ve Papua Yeni Gine’ye kadar uzanıyor !

Endonezya 255 milyonluk nüfusuyla Çin, Hindistan ve ABD’nin ardından dünyada en fazla insanın yaşadığı dördüncü ülke. Nüfusunun yüzde 87’si Müslüman. Dilleri Endonezce ve para birimleri Endonezya Rupiah’ı.

Batam Harbour Bay Sahili / Karşıda Dikkat Çeken Gecekondu Evler ve Hoş Bir Cami

Batam Adası Nerededir ?

Batam Adası, başkent Jakarta’nın 900 kilometre kuzeyinde, ülkenin ise kuzeybatısında yer alıyor. Kuzey’i bu kadar çok kullandığıma bakmayın. Batam benim şuana dek bulunduğum en güney nokta. Ada birinci paralelin bile güneyinde, neredeyse Ekvator’un tam üzerinde !

Batam’ın nüfusu 1 milyona yakın. Bu nüfus ada çevresinde dağınık şekilde yayılmış. Son zamanlarda turizm ile güçlenmeye çalışıyorlar. Batam’ın uç noktalarında yeni kurulmuş tatil köyleri, özellikle Singapur gibi yakın çevresindeki ülkeler için ucuz ve doğayla iç içe bir alternatif olmuş.

İskelede Beni Karşılayan Tabela

Yaklaşık bir saatlik sakin bir yolculuğun ardından Batam’a yaklaşıyoruz. Endonezya Singapur’dan 1 saat geride.  Saatimi geri alıp, limana yanaşırken etrafı incelemeye başlıyorum. Ada beklediğimden fakir ve geri kalmış gibi duruyor. Koyun içinde pis gözüken su ve uzaktaki gecekonduyu andıran evlerle beraber biraz şaşkınım doğrusu !

Endonezya’ya Vize Almak Gerekli mi ?

Endonezya’ya ayak basıyorum. Pasaport kontrolü için iskeledeyim. Endonezya, Türk Pasaportları’ndan vize istemiyor, otuz günü aşmayan seyahatleriniz için hiçbir işleme gerek yok.

İskele Çevresindeki Hoş Bir Sokak

Pasaport kontrolü ardından artık Batam’dayım. Harbour Bay İskelesi yerleşimin biraz kuzeyinde kalıyor. Ben yaptığım küçük rotamı yürüyerek tamamlamak niyetindeyim, Endonezya atmosferini tam anlamıyla yaşamak istiyorum.

Birlikle Singapur’dan geldiğim herkes, Batam için lüks sayılabilecek araçlara binip ayrıldı iskeleden, sanırım çoğu burada yaşayan varlıklı halk ve Singapur’dan tatile gelenler. Benim gibi şehri keşfetmeye çalışan bir turist bile yok !

Batam Şehir Merkezine Doğru Yürürken / Bahsettiğim Motosikletler

İlk İzlenimlerim

Biraz tek turist olmanın biraz da karşımdaki manzaranın şaşkınlığı içinde yürümeye koyuluyorum. Batam şehrine doğru giden yol feribottaki izlenimime göre daha düzgün ve temiz duruyor, doğası ve tropik bitki örtüsü ise göz alıcı !

Aslında Endonezya’da da trafik tersten akıyor olmalı fakat yol üzerindeki onlarca motosiklet adeta kafasına göre gidiyor. Yürümeye başladığım ilk andan itibaren yanımdan geçen her iki araçtan biri korna çalıp bana taksilik yapmaya çalışıyor, Endonezya keşmekeş’i ile Tayland’ı çoktan geçti.

Artık yerleşim bölgesinin içindeyim. Gördüğüm en yüksek bina iki bilemediniz üç katlıdır, bu binalar dökülüyor bile diyemiyorum, nerdeyse ayakta durmaları mucize !

Batam Şehri’ne Yürürken

Batam Adası Halk Pazarı

Pazar benzeri bir meydana varıyorum. Burada gözün alabildiğine seyyar dükkan ve bir sürü ürün var. Yemekten tutun da basit elektronik eşya ve giyeceğe kadar. Bizim semt pazarlarımızın baya bir ilkel ve hijyenik durmayan hali de denebilir.

Pazarda ilerledikçe daha büyük bir keşmekeşin içine giriyorum. Yerde bir örtü üzerine kurulmuş tezgahlara basmadan yürümek bu kalabalıkta hiç kolay değil. En zoru da bu ortamda fazlaca dikkat çekmem !

Batam Merkez / Yerel Dükkanlardan Bazıları

Batam’da Turist Olmak

Bu sırada video çekmeye kalkınca olanlar oluyor, etrafımdaki onlarca insanın meraklı bakışlarıyla kendimi ünlü gibi hissetmeye başladım, her kafadan bir ses bana birşeyler söylüyor ve pazardaki herkes bana bir ürün satma uğraşında, İngilizce yok tabii, iletişim kurmak imkansız.

Daha fazla dikkat çekmemek adına telefonumu cebime koyup hızlıca rotama devam ediyorum. Bu sırada güneş iyiden iyiye tepemde ! Hava o kadar sıcak ve nemli ki, bir de bu atmosferle beraber neredeyse bayılacağım.

Bahsettiğim Kalabalık Batam Pazarı

Batam’da Alışveriş – Nagoya Hill

Şehrin tam ortasındaki Nagoya Hill Alışveriş Merkezi’ne ulaşıyorum. Bu bölgedeki binalar biraz daha modern duruyor. İçeri girip nefes alma vakti.

Neyseki Nagoya Hill’de klimalı bir ortam var. Dışarının sıcağına klimalar bile çok fayda etmemiş, en azından kuru bir havada nefes almak güzel.

Batam Pazarı’nın Daha Düzgün Kısımları

Alışveriş Merkezi Batam’dan birşeyler almak için en doğru adres. İçerideki herşeyin fiyatı oldukça uygun, özellikle birkaç saat önce Singapur’da olan benim için bedava gibiler. Ürünler ucuz fakat çok kaliteli diyemem, özellikle giyim için ancak buraya özgü şeyler beğenebilirsiniz.

Nagoya Hill’in önündeki caddeden tekrar kuzey tarafa doğru devam ediyorum, yol boyunca bir sürü otel var. Bunlar Batam’da görebileceğiniz en lüks ve yüksek binalar. Dikkat çekici olan bazı otellerin çürümeye yüz tutmuş ve kapanmış olması, Batam’ın bazı bölgelerinde yürürken hayalet bir şehirde yürüyor hissi var.

Nagoya Hill Alışveriş Merkezi’nin Girişi / Dikkat Çeken Modern Arabalar

Batam Adası’nda Gezilecek Yerler

Cadde üzerinde karşıma Batam’da görülmesini önerdiğim tek yapıyla karşılaşıyorum; Raya Baitusysyakur Camii.

Endonezce ismiyle Masjid Raya Baitusysyakur, Endonezya usulü modern bir cami. İşlemeleri, kubbeleri ve minaresinin detaylarıyla oldukça güzel bir mimariye sahip. Yakın çevremizde kilise gezmeye alışık olduğumuzdan turistik olarak cami incelemenin ayrı bir keyfi var !

Nagoya Hill Çevresi / Şehrin Modern Bölümü

Batam’da bu dakikadan sonra doğaçlama olarak geziyorum, vakit de zaten hızlıca geçivermiş. Ara sokaklarda bolca fotoğraf çektikten sonra 16.00’da kalkacak Singapur’a dönüş feribotum için Harbour Bay’e doğru ilerleme zamanı.

Bu şekilde Batam’daki gezim sona ermiş oluyor. Sizlere çok fazla şey anlatamadım, çünkü Batam’da gezilecek çok bir yer yok. Ayrıca başıma güneş geçmiş olmalı ki yorgun düşmüş olduğumdan, adadaki uç noktalara gitmeyi pek düşünmedim.

Raya Baitusysyakur Camii

Batam’ın Tropikal Dünyası

Motor kiralayarak ya da taksiye binerek adanın uç noktalarına gitmek bir seçenek olabilir sizler için. Fakat fazlaca tropik koy ve doğadan başka birşey göreceğinizi sanmıyorum ! Bu doğa zaten bulunduğum kısımda da mevcut.

Doğadan söz etmişken burası Endonezya’nın metropollerden uzak kırsal bir kesimi sayılır. Tropikal bir bölgenin kırsalı görmeye alışık olmadığınız canlıları karşınıza çıkarabiliyor. Yürüyüşüm esnasında, neredeyse bir metreyi bulan bir İguana’nın yanımda yürüdüğüne bile şahit oldum !

Sağda Bahsettiğim Dökük Otellerden Biri / Ters Akan Endonezya Trafiği

Batam’a Neden Gidilmeli ?

Toparlamak gerekirse Batam Adası, Singapur’u ziyaret edenlere önerebileceğim bir gezi noktası. Burası gezmekten çok, Singapur gibi zengin bir ülkenin yalnızca 20 kilometre uzağındaki farklı dünyayı deneyimleyebileceğiniz bir yer.

Tüm bu şehir izlenimlerimin yanında adanın uç noktalarındaki lüks otellerde uygun fiyatlı bir doğa tatili de planlayabilirsiniz. Bu bölgedeki bir adanın denizinden şüpheniz olabilir mi ?

Batam’ın Tropik Ağaçları Arasındayken

Fakat gitmezseniz olmaz diyemem ! Çünkü günübirlik bir Endonezya seyahati sonunda Singapur’a ikinci girişim biraz sevimsiz oldu doğrusu. Benim de dalgınlığımla giriş formunda hostel adresini yanlış verince, günübirlik yapılan ülke değişimi sanırım dikkatlerini çekti ki yan ofiste 15-20 dakika kadar sorulara maruz kaldım. Türkiye’deki okulumla alakalı bilgilere kadar sorular sorulsa da en sonunda ülkeye giriş yaptım tabii.

Bunu neden anlattım ? Genellikle pasaport kontrollerim sorunsuz geçiyor ve herkese hep böyle olmak zorundaymış gibi anlaşılsın istemiyorum. Bazen az zamandaki çok ülke değişimleri, özellikle tek olduğunuzda bu gibi güvenlik çevirmelerine takılabiliyor fakat karşımdakileri de anlamak güç değil, dünya düzeninde keşke herkes bizim kadar temiz ve iyi niyetle ülke değiştirmek istese !

Ayakta Durduğuna Şaştığım Bakımsız Binaların Sevimli Görünümü / Batam, Endonezya

Son bir not olarak; Aslında Endonezya’nın Batam’daki yaşantıya göre daha zengin ve fazla olanakli olduğunu düşünüyorum. Tüm ülkenin buradaki izlenimlerim gibi anılmasını istemem, Batam bu ülkenin daha ücra bi kesimi gibi düşünülebilir, ya da Singapur’un büyülü dünyasından sonra bende etkisi daha çok oldu.

Singapur ve Batam o kadar yakınlar ki bu izlenimlerim içerisinden uzakta Marina Bay Sands Oteli’ni zaman zaman seçebildiğim oldu. Bu iki farklı dünyayı tek karede görebilmek çarpıcı !

Batam Harbour Koyu ve Ben / Singapur’a Dönerken

Batam Çevresinde Gezilecek Yerler

Batam’ı sadece Singapur’la da sınırlamak olmaz. Endonezya tarafına devam edecekler için önerim çevredeki tropik adalar ve Jakarta olacaktır. Bana kalırsa tam bir Endonezya gezisi için ülkenin hem metropolitan hem de egzotik havasını solumak şart.

Artık Batam Adası, Endonezya’daki gezi notlarımı noktalıyorum. Eğer incelemediyseniz Singapur’daki yazımı da okumanızı öneririm, zaten Batam’a gelenlerin Singapur’u ziyaret etmeden dönebileceğini sanmıyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere, hepinize güzel günler !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

 1. Fuat şaşmaz says:

  Merhaba görkem bey
  Batam/riau da kız arkadaşım var
  Buraya direk Endonezya ya uçup oradan geçiş yapma imkanım var mı

  • Merhabalar Fuat Bey,

   Tabii ki var fakat, aslında en kolay ulaşım Singapur’dan. Ben önce Singapur’a uçup oradan denizyoluyla geçmenizi tavsiye ederim. Yoksa Jakarta’dan yerel bir uçuş kovalamanız gerekecek.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*