Singapur denince akla ilk olarak gökdelenler ve ekstrem mimari örnekler geliyor olmalı. Peki ya Singapur’da denize girmek ve doğayla iç içe bir eğlence yaşamak istemez misiniz ?

Evet tam da bunun için kurulmuş Singapur’un yanı başındaki Sentosa Adası’ndan bahsedeceğim sizlere. Sentosa, Singapur’daki gezi notlarım içerisinde bu adayla ilgili tüm izlenimlerimi öğrenebilirsiniz.

Sentosa Adası, Singapur Genel Görünüm

Sentosa Adası Nerededir ?

29 Nisan 2017 Cumartesi. Güne uyandığım Singapur’un Little India bölgesinden Sentosa’ya gitme vakti, hemen metroya atlıyorum !

Aslında Sentosa’dan Singapur’un bir semti şeklinde bile bahsetmek doğru olabilir, şehir merkezinin yalnızca 4 kilometre uzağında buluyor. Sentosa, Singapur Anakarası’na bağlı birkaç adadan biri.

Ada son zamanlarda artan tema parkları ve otelleri ile dikkat çekiyor. Şimdi Singapur’dan Sentosa Adası’na ulaşımın nasıl olduğundan söz edeceğim.

Sentosa Express’e Bindiğiniz İstasyon / VivoCity

Sentosa Adası’na Nasıl Gidilir ?

Adaya ulaşmak için önce Singapur Metrosu’nu kullanarak Harbour Front’a gitmelisiniz. Şehir içindeki North East Line metrosuna binerek kolayca Harbour Front’a ulaşabilirsiniz.

Metrodan indikten sonra büyük bir alışveriş merkezi içine çıkıyorsunuz. Buradan VivoCity tabelalarını takip ederek en üst kata çıkmalısınız. Ardından Sentosa Express’i görebileceksiniz !

Sentosa Express’ten İnerken

Sentosa Express Ne Kadar ?

Sentosa Express sizi Singapur’dan Sentosa’ya götürecek olan sevimli bir havaray. 4 Singapur Doları karşılığında alacağınız bilet ile güzel bir manzara eşliğinde 5-10 dakika içerisinde Sentosa’ya ulaşabilirsiniz.

Bu tek bilet gidiş ve dönüş için geçerli oluyor. Sentosa Express ile adanın içindeki duraklardan birinde inebiliyorsunuz.

Sentosa’ya olan yolculuğum başlıyor ! Ada Singapur karasına küçük bir köprü ile bağlı, havaray da hemen yanında seyrediyor, bu sırada Singapur Limanı’ndaki gemileri de görebiliyorsunuz. 

Havaray Üzerinden Sentosa’nın Kapısı

Sentosa Adası Tema Parkları

Sentosa sizi masalsı bir kapı ile karşılıyor. Havaray’ın adadaki ilk durağı Universal Studios Singapur’un olduğu Waterfront. Bu bölümde ağaçların arasında bir otel ve ters tarafta Trick Eye Müzesi var.

Bu tema parklarını ve müzeleri ziyaret etmek için ayrıca para ödemeniz gerekli. Örneğin Universal Studios için 70-80 SGD’yi gözden çıkarmalısınız. Bu parkların her birinde tek bir gün geçirecek kadar çok aktivite var !

Tek başıma seyahat ettiğim ve vaktimin kısa olmasından ötürü ben adanın genel izlenimlerini tatmak için buradayım. Özellikle çocuklu ailelerin ve ruhu genç insanların bu tema parklarını atlamamasını tavsiye ederim.

Adadaki Parklardan Biri

Sentosa Adası Plajları

Ben adanın güneybatısındaki Beach istasyonunda iniyorum. Havarayı bir yana bırakacak olursak, etraf o kadar güzel ağaçlar ile dolu ki ! Üzerine Tropikal İklim’e has yağışlı hava, hafif puslu bir görüntü ile sizi sanki Amazon Ormanları’nda hissettiriyor.

Siz benim asıl niyetimi anladınız ! Güney Çin Denizi ve Hint Okyanusu’nun arasında kalan Singapur Boğazı’nın masmavi sularında yüzmek istiyorum.

Palawan Plajı, Sentosa, Singapur / Arkada Tahta Köprü ve Gözetleme Kulesi

Bu yüzden ilk olarak adanın plajlarına yöneldim. Sentosa adasında belli başlı üç koy ve plaj bulunuyor. Bunlar Siloso, Palawan ve Tanjong Plajları. Kısa bir bakış attığım Siloso Plajı’nın ardından ben Palawan Plajı’nı tercih ediyorum.

Sentosa Adası’ndaki tüm plajlar tam bir tropikal koy içerisinde. Hani şu survivorda izlemeye alışık olduğunuz plajlardan ! Palmiyeler ve minik adalardan oluşan bu koylardaki denizin rengi inanılmaz.

Plajda Voleybol Oynayan Gençler / Sentoja Plajları, Singapur

Palawan Beach

Benim fotoğraflarım sırasında havanın kapalı olmasından biraz sevimsiz gibi dursa da emin olun bu haliyle bile büyüleyici. Palawan’da kendime keyifli bir nokta bulduktan sonra kendimi serin sulara atıyorum.

Ben de serin sulara atlayacağım hayalini kurmuştum ! Ancak burası yıl boyu hiç soğumayan bir yer. Deniz suyu da oldukça sıcak. İçerisinde günlerce kalsanız üşümezsiniz.

Böylesine bir denize girmek farklı bir tecrübe. Mavi ve yeşilin tüm tonlarını bir arada görmek harika. Bunun yanında Singapur zenginliğini doğa da bile belli etmiş.

Adadaki koyların tamamında, ahşap sevimli köprüler ve ağaçların aralarında yükselen gözetleme kuleleri gibi turistik yapılar var. Ben yine yanımda getirdiğim, Singapur’daki vazgeçilmezim muzu yiyerek hem dinleniyor hem de bu Tropik Atmosfer’in tadını çıkarıyorum !

Sentosa Sahilindeki Yol

Sentosa’da Ada İçi Ulaşım

Sentosa’nın uç noktalarına gitme vaktim geldi. Aslında planım yürümekti. Fakat sahildeki yol üzerinde bulunan duraklar dikkatimi çekti. Ada içerisinde küçük shuttle araçları olduğunu farkediyorum.

Bu araçlar adada dönüp duruyor, hemde ücretsiz ! Bazıları sevimli bir traktör şeklinde bazıları ise ferahlamak için klimalı, kapalı araçlar. Bunlardan birine atlayıp Tanjong Plajı tarafına ilerliyorum.

Tanjong Plajı biraz daha hareketli. Kumsal boyunca voleybol oynayan insanlar var. Haftasonu olmasından olmalı ki çok fazla genç var. Hemen ileride bir de Golf Kulübü var. Singapur elitist seçeneklerde hiç eksik olmuyor !

Bu noktadan ileride ünlü birkaç otel ve rezidanslar bulunuyor. Malum Singapur’da fazla alan yok, neredeyse her yerde yerleşime rastlamak mümkün.

Ada İçinde Shuttle Yapan Aracın İçindeyken

Siloso Kalesi

Shuttle’a atlayıp Siloso tarafına yol alıyorum. Adanın bu bölgesinin ucunda Siloso Kalesi var. 19. yüzyılın ortalarında yapılan Fort Siloso aslında tarihi bir öneme sahip olsa da şuan eğlenceli bir tursitik aktivite gibi !

Bu bölgede gidebileceğiniz birkaç tema parkı daha var. Ekstrem doğa sporları için Mega Adventure ve devamındaki Fort Imbiah, suda eğlenmek isteyenlere ise Adventure Cove Waterpark. 

Adanın tepesinde ise tropik kelebek türlerini görebileceğiniz bir Butterfly House ve ünlü Madame Tussauds Müzesi var. Aslında dünyanın birçok yerinde olan tema parkları artık biraz sıktı beni ! Buraya gelenlere en çok aquaparkı önerebilirim. Çünkü araştırmam sonucu en farklı olanın o olduğuna karar verdim.

Sentosa’da Denize Giren Ben / Singapur

Sentosa – Singapur Teleferiği

Sentosa’da son bahseceğim şey ise Singapur’dan adaya ulaşımı sağlayan teleferik. Sentosa’dan dönüşte kullanmanız daha anlamlı bir manzara görmenize yarayabilir. Fakat 20 SGD civarında bir ücreti var. Ne kadar değer size kalmış ?

Adadaki turumu tamamladım. Sentosa Adası, Singapur’a gelenlerin en azından uğraması gereken bir nokta. İlla tema parklarında zaman ve para tüketmenize gerek yok. Ada atmosferini görebilir, ücretsiz etkinliklerden yararlanabilir ve en güzeli denize girebilirsiniz !

Sentosa’ya bir gün ayırmak yeterli, tema parkı düşünen arttırabilir süreyi. Adada alışveriş biraz sıkıntılı. Öncesinde çantanıza yiyecek-içecek alırsanız avantajlı olur.

Bu şekilde Sentosa’daki gezi notlarımı noktalamak istiyorum. Okumayanlar Singapur Şehri’ndeki gezi notlarımı kesinlikle okumalı. Orada yazıklarım Singapur’un bir parçası olan Sentosa Adası için de aynen geçerli. Bir sonraki gezi notunda görüşmek üzere, güzel günler !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.