Görkemli seyahatler ! Yurtdışına gitmek belki de birçok kişinin hayali. Hep ne diyorum önce yakınlardan başlamak lazım 🙂 Kapıkule’nin ötesinde neler mi var ? önce bi “Bulgaristan’a gitmek” lazım…

Sizler için 2022’nin Türkiyesi’nden Bulgaristan’a nasıl gidilebileceğini güzelce listelemeye çalışacağım. Tamamı dünya çapında 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile kaleme alınmış olacak. Ayrıca Bulgaristan’a gidiş sebepleri ve yol haritası üzerinde de duracağım.

Sofya Genel Görünüm / Bulgaristan Gezimden Bir Kare

Trenle Bulgaristan’a Gitmek

En keyifli olanı ilk sıraya koydum. Bulgaristan’a gitmenin en keyifli yolu trenle gitmek. Ayrıca en ucuz Bulgaristan’a gitme seçeneği de bu. Haftanın her günü Halkalı’dan (İstanbul) kalkan trenle Sofya’ya 12-13 saatte ulaşabiliyorsunuz. Şu bildiğimiz Sofya Ekspresi’nden söz ediyorum.

Bu başlık 2022 yazına özel ! Artık Edirne-Filibe (Plovdiv) arasında da tren seferleri var. Filibe Ekspresi ile Bulgaristan’a gitmek için yalnızca 6 euro ve 4 saate ihtiyacınız var. Edirne-Filibe tren seferleri, saatleri ve tüm merak ettikleriniz için özel bir yazım bulunuyor şuradan ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan’da Trenle Gezerken / Plovdiv İstasyonu

Otobüsle Bulgaristan’a Gidiş Yolları

Sınır komşumuz Bulgaristan’a gitmenin şüphesiz en rahat yollarından biri de otobüsler. Çünkü düşündüğünüzden çok daha fazla otobüs seferi var !

İstanbul’dan başta Alpar ve Metro turizmin seferleri olmak üzere neredeyse 2-3 saatte bir Sofya otobüsü kalkıyor. Bu rotada Filibe dahil birçok küçük Bulgar şehrine de ulaşabiliyorsunuz. Ücretleri uçağa göre daha uygun, ayrıca erkenden de almanız gerek yok. Türkiye’den yurtdışına otobüs seferleri için aşağıdaki yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dubrovnik’te Seyahat Ettiğim Otobüsüm / Bulgaristan’da Bizdeki Otobüslerden Kullanılıyor

Özel Araçla Bulgaristan’a Gidiş

Kendi otomobilimizle de Bulgaristan’a geçiş yapabiliyoruz. TEM otobanı bizi doğruca Kapıkule’ye götürecek. Sınır geçişi sonrasında da otoban şeklinde giden yol ile toplamda 5-6 saatte Sofya’ya ulaşabiliriz.

Özel araçla Bulgaristan’a gitmek sanılanın aksine o kadar da zor ve komplike bir işlem gerektirmiyor. Yalnızca yeşil sigorta bu iş için yeterli. Fakat ciddi bir prosedür olduğundan araçla yurtdışına gitmek isteyenler için farklı bir yazı yazdım, şuradan okumanızı öneririm.

Ben Yurtdışına Arabayla Gitmedim, Kiraladım 🙂 Yurtdışında Araç Kullanmak Harika Bir Duygu / Abu Dhabi, BAE

Bisikletle Bulgaristan

İşte bu Görkemliyollar’ın fantastik planı 🙂 Gülmeyin hiç, ben bisikletle Yunanistan’a gitmiş biriyim, şuradan okuyabilirsiniz !

Bisikletle Bulgaristan’a gitmek isteyenlere benim rota önerim Dereköy Sınır kapısı üzerinden olacak. Çünkü araçların çok yoğunlukla kullanmadığı bir yol ve sınır geçişi ardından 70-80 kilometre sonra Karadeniz sahillerinin Kaliforniyası Burgas’a ulaşabiliyorsunuz. Bisikletle gitmeyi düşünenler yorum bölümünden benden detaylı bilgi alsın derim 🙂

Bisikletle Yunanistan Gezimden 🙂 Sırada Dereköy ve Bulgaristan Neden Olmasın ?

Edirne’den Bulgaristan’a Nasıl Gidilir ?

Aslında yukarıda bahsettiğim seçenekler Edirne’yi kapsıyor olsa da. Ben Edirne konusuna özel bir parantez açmak istedim. Çünkü özellikle Edirne’de yaşayan başta gençlerin ve herkesin, yanı başlarındaki Bulgaristan’ı ziyaret etmelerini isterim.

Bence çevremizi görmek, bilmek vizyonumuzu geliştirir ve ülkemiz için katma bir değer olur. Edirne’den Bulgaristan’a özellikle 2019 itibariyle hizmete giren Filibe Ekspresi ile ulaşmak çok kolay. Bunun dışında taksi ve özel araçlarla da geçiş için fazla düşünmeyin, prosedürler için linkleri bu yazıda yazdım, hadi yola çıkalım !

Bulgaristan’a Uçak Biletleri

Bulgaristan uçakla seyahat etmek için biraz kısa bir rota olabilir. Fakat THY’nin hergün sıkça uçuşları var. Bu uçuşları ben de kullandım, sadece 40 dakikada kendinizi biranda Sofya’da buluveriyorsunuz, sıfır yorgunluk…

Sofya-İstanbul hattındaki uçak biletleri dönemine göre gidiş-dönüş 600-1500 tl bandında oluyor. Tren ve otobüse göre pahalı olsa da mesela ben bu rotada 300 liraya gidiş dönüş bilet bulmuştum 🙂 Yani siz yine de bir kontrol edin.

İstanbul’dan Sofya’ya Uçakla Giderken

Turla Bulgaristan’a Gitmek

Ülkemizden Bulgaristan’da düzenlenen gezi turları da mevcut. Bunların çoğu “kültür turları” ya da “balkan turları” adı altında oluyor. Hatta bir çoğu çevre ülkeleri yani Yunanistan, Romanya’yı da içeriyor.

Özellikle erken rezervasyon ve son dakika fırsatlarında bu turlar kendi ayarlayacağımız geziden daha uyguna gelebiliyor. Ayrıca bu gezilerde tek derdimiz, etrafı gezmek 🙂 “Sınır geçişleri, otobüsler, trenler ben bunlarla uğraşamam” diyenlere öneririm.

Erasmus ile Bulgaristan’da Okumak

Bulgaristan eğitimde Avrupa denkliği kazanmış bir ülke. Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Bulgaristan’da okuyabiliyorsunuz.

Fakat açıkça söylemek gerekirse ben Erasmus için pek önermiyorum, fırsatınız varsa batı, orta ve kuzey Avrupa ülkelerini tercih etmelisiniz. Çünkü Bulgaristan vizesi size Schengen’e geçiş hakkı tanımayacak, başka bir deyişle Erasmus’un en önemli parçası olan Avrupa’yı gezme fikri bu ülkede biraz zor. Erasmus yapmayı düşünenler için şehir ve ülke tavsiyelerimi okumak isteyenler buradan bakabilir.

Sofya Havalimanı Metrosu ve Hoş Tasarımı / Bulgaristan’a İkinci Gezimden

Bulgaristan’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Bulgaristan kişisel gözlemlerime göre aslında Türkiye’den çok da iyi şartlar sunmayan bir ülke. Fakat az olan nüfusları ve Avrupa Birliği desteği ile gelişime açık bir durumda.

Özellikle doğu bölgelerinde yaşayan Türk nüfusu ile orada kendinize iş bulma olanağınız yüksek. Hatta Bulgar vatandaşı da olan pek çok yurttaşımız var, bence bu konuda onların da fikrini bi almak lazım, ben bu konuda keyifli bir röportaj yapmayı da düşünüyorum ilerleyen zamanlarda.

Prosedür olarak çalışma izni ve belki de vatandaşlık almak ise pek kolay değil. Standart AB prosedürleri geçerli ve belki de en büyük sorun farklı bir alfabeye sahip çok farklı bir dile sahip olmaları 🙂

 Bulgaristan’a Yaptığım İlk Gezimden / Sofya

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır ?

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasına karşın Schengen kapsamında değil. Bu yüzden Bulgaristan’a girişte kendilerine özel “Bulgaristan vizesi” almanız gerekiyor. Eğer geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu vizeyle Bulgaristan’a giriş hakkınız var.

Bulgaristan vizesi çokça sorulduğundan sizler için, Bulgar vizesi hakkında güzel bir yazı hazırladım. Alış aşamaları, gereklilikler v.s birçok konudan söz ediyorum, almayı düşünenler kesinlikle kaçırmasın, buradadır…

Koronavirüs Pandemisi’nde Bulgaristan Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren Bulgaristan’a ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklanmıştı. Ancak 2022 itibariyla tam aşılı kişiler negatif pcr tes sonuçlarıyla beraber Bulgaristan’a giriş yapabilir. Ancak güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.”

Bulgaristan’a gidiş rehberimi de burada noktalamak istiyorum. Sizlere yardımcı olabilecek bilgileri genel hatlarıyla anlattığımı düşünüyorum. Sorularınız varsa lütfen çekinmeyin, hep birlikte Görkemliyollar’da görüşelim, sevgiler !

Yazının Devamı: Edirne-Filibe Tren Seferleri Hakkında Herşey

6 Yorum Yapılmış

  1. temmuz ayında bg gitmek istiyorum 3-5 gün arası 3 arkadaşımla gezmek istiyoruz sizce başımıza bişey gelmeden güzel bir anı olup geri gelebilirmiyiz ? bu konuda telefondan yardımcı olurmusunuz

    • Merhabalar Sevgili Kadir,

      Neden başınıza bir şey gelsin ki 🙂 Bence güzel bir plan ama pandemi döneminde şuan bulgaristana gitmeniz imkansız zorunlu haller dışında.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.