Erasmus Yapmak İstiyorum, Nereye Gitmeli? Tavsiyelerim!

Erasmus / Öne Çıkanlar / Yurtdışı Eğitim

Erasmus Yapmak İstiyorum, Nereye Gitmeli? Tavsiyelerim!

Öğrencilikte yurtdışına çıkmak denince akla ilk olarak Erasmus programı geliyor. Erasmus, üniversite okuduğumuz süreçteki belirli bir süreyi Avrupa’da geçirmemize ve eş değer okullarda ders almamıza olanak sağlıyor.

Dil sınavlarına girdik, çeşitli anlaşmalar sağladık ve Erasmus’a gitmeye karar verdik. Peki ya hangi ülke bize göre ? Bugün Avrupa’daki deneyimlerim ışığında yazdığım “Erasmus ülke tavsiyelerim” ile size en uygun ülkeyi seçtireceğim 🙂

En Güzel Erasmus Ülkelerinden Biri Olan Macaristan ve Budapeşte’de

Erasmus’ta Ne Yapmak İstiyorsun ?

Öncelikle bu programdakı asıl amacını belirlemelisin. Bu konuda samimi olabilirsin 🙂 Ben de bir öğrenciyim, ilk amacın gezmek olabilir.

Ya da kariyer hedeflerinde sana avantaj sağlayacak deneyimler elde etmek de önceliğin olabilir. Tüm bunların dışında ben sadece eğlenmek ve hayatıma anlam katmak istiyorum da diyebilirsin.

Avrupa Haritası ve Erasmus Ülkeleri / @Worldatlasbook / Temsili Harita*

Kariyerim İçin İyi Bir Erasmus Ülkesi İstiyorum

Eğer önceliğin buysa yolculıu biraz Kuzeybatı’ya. İngiltere ve beraberindeki ada ülkeleri senin için en iyi seçenek olacak. İngiltere, eğitim anlamında dünyanın en saygın ülkelerinden biri. Burada geçireceğin sürede hem İngilizcen gelişecek hem de bu kaliteli ortamın bir parçası olacaksın.

Tek seçenek bu değil tabii, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’da kariyerin için oldukça fayda sağlayacak ülkeler. Çoğu işveren bu ülkelerde kısa bir süre de olsa zaman geçirmiş ve eğitim almış birini tercihte hiç düşünmeyecektir.

Oslo, Norveç

Gezmek İçin Erasmus Yapacağım

Sen de benim gibi gezme tutkusuna kapıldıysan ve hayatını buna göre planlıyorsan daha farklı önerilerim var. Öncelikle gideceğin ülkede gezeceğin yerler olmalı. Bu ülkenin çevresinde de turistik yerler olup buralara ulaşım rahat denebilmeli.

Bu ülke hiç şüphesiz İtalya ! İtalya’da hangi kasabaya gidersen git keyif alacaksın. Bu ülkeyi keşfetmeye öyle haftalar falan yetmez, aylarca gezsen sıkılmazsın.

Bir de Macaristan ve Almanya’yı koyalım listeye. Bu iki ülkeden de sıkça low-cost yani uygun fiyatlı uçuşlar düzenleniyor. Bulunduğun ülkedeki bu bağlantı iyi olursa dilediğin yere uçarsın, gezersin.

Ponte Luis I, Porto, Portekiz

Eğlenmek İçin Erasmus Yapacağım

Okumak, derslere girmek iyi hoş ama ben bunların yanında eğleneceğim de diyorsan sana ilk önerim Polonya ! Bu ülkenin soğuk havasına kanma, insanları ve öğrencileri eğlenmeyi oldukça seviyor.

Baltık Ülkeleri de bence aynen bu hesap. Onların sakin görünen şehirleri haftasonları bir eğlence dünyasına dönüşebiliyor.

Riga Katedrali’nin Oradaki Yerel Dükkanlar / Litvanya Gezimden

Kültürleri Tanımak İçin Erasmus İstiyorum

Yurtdışına gitmenin en güzel yanı bence farklı kültürleri görmek, tanımak. Fakat her ülkede çok şanslı değiliz. Ne demek mi istiyorum ?

İnsanları tanımak, kalıcı dostluklar edinmek istiyorsan Akdeniz insanlarının olduğu yere git 🙂 İspanya ve Portekiz’deki insanlar seni kendilerinden ayırmayacak, zaten benzediğimiz de doğrudur.

Floransa Sokaklarında

Ucuza Erasmus Yapmak İstiyorum

Evet burslar ve hibeler de var. Hatta bu tutarlar ülkelere göre değişmekte, fakat gideceğin yer pahalı ise seni hiçbiri kurtaramaz 🙂

Günümüzde çoğu Avrupa ülkesi bizden kat be kat pahalı durumda. Gezeceğim, okuyacağım derken gereksiz maddi yüklerin altına da girmeye gerek yok. Maddiyat senin için önemli bir kalemse Güney, Orta ve Doğu Avrupa’da olmalısın.

Uygun harcamalarla en iyi Erasmus’u yaşamak isteyenlere önerim Macaristan !

Bu şekilde yazımı noktalıyorum, sanırım Erasmus’ta nereye gidilmesi gerektiği ve kime hangi ülkenin uyumlu olduğu konusuna açıklık getirmiş olduk. Ben burada yazılanlara uymuyorum ya da ondan da ondan da istiyorum diyenler yorum bölümünden kendine özel seçimi sorabilir 🙂 keyifli günler.

Yazının Devamı: Erasmus Nedir, Nasıl Yapılır ?

Konu İçerisinde: Erasmus Hakkında Herşey

İlginizi Çekebilir: Erasmus’a Gittim Tavsiyelerim!


GörkemliyollarTakip

10 Yorum Bırakılmış

 1. Ceren GÜMÜŞEL says:

  Görkem merhaba,ben Hacettepe’de uluslararası ilişkiler 3.sınıftayım seneye güz dönemi için Erasmus yapmak istiyorum ve tercih dönemindeyiz.Açıkcası çok stratejik bir tercih yapmam lazım çünkü puan olarak ortalardayım ama asla daha yukarıda değil.Bu yüzden Almanya ve İspanya gibi ülkeler için şansım çok düşük dolayısıyla en başta Polonya ve Macaristan düşünüyordum ancak yaşam ucuz diye de bunlar çok rağbet gördüğünden hocam herkes oraları istiyor dedi ve tercihlerimden biraz daha farklı alternatifler de düşünmemi söyleyince ben sıralamamı Polonya,Romanya,Litvanya,ve Macaristandan iki okul şeklinde yapmayı düşünüyorum.Hepsinin hibesi 300 euro olarak belirlenmiş.İlgili yazını okuyunca senin de görüşlerini öğrenmek istedim açıkcası.Sen olsan bu beşini nasıl bir sıraya koyardın?

  • Merhabalar Sevgili Ceren,

   Öncelikle ben de yüksek lisans’ta Erasmus yapacağım sanırım 🙂 Benzer konuları güncel olarak ben de düşünüyorum. Açıkçası Almanya’ya göre Macaristan ve Litvanya çok daha güzel yerler. Bu iki ülke fiyat / performans diyebilirim.

   İspanya çoğu ana Avrupa ülkesine göre çok daha ucuz bir ülke. Ben senin yerinde olsam 1. İspanya 2. Macaristan 3. Litvanya seçerdim.

 2. Görkem merhaba, acil yardımın lazım 🙂 Şimdi erasmus tercihlerim için düşünmekten kafayı yemek üzereyim, macaristanda budapeşteye 80 km uzaklıkta bir üniversite ile Polonya’dan University of Opole arasında kaldım. Budapeşte’de evde kalabilir miyim bilemiyorum, öbür türlü üniversitenin bulunduğu yer 30000 kişilik bir yer. Polonyadaki Opole şehri ise 130000 nüfuslu bir öğrenci şehri. Bu ülkeleri ve bu durumları göz önüne alarak bana bir fikir verebilir misin? şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Ben olsam Budapeşte’yi seçerdim 🙂 Gezi notlarıma bakabilirsin, harika bir şehirdir. Fakat polonya’da eminim eğlenceli olacaktır. Seneye ben de İtalya’da olacağım erasmusta, beklerim !

 3. Pelin Demir says:

  Merhaba!
  Ben beni maddi durumdan zorlayacak İsveç,Danimarka vs gibi ülkelerden çok,hem gezmek hem de sıcakkanlı insanlarla tanışmak istiyorum.İtalya ve İspanya arasında kaldım.Kime sorsam İtalya dedi ama İspanya’da da görecek güzel yerler var ve insanı samimi.Aynı şekilde İtalya da öyle.Çok kararsız kaldım

  • Merhaba Pelin !!

   Ben İtalya’dayım Brescia’da Erasmus yapıyorum 🙂 Tavsiye ederim, gönlüm İtalya’dan ama İspanya olsaydı da neden İspanya demezdim 🙂

 4. Efe Gökmen says:

  Merhaba en az hangi ülkelere talep oluyor ve arkadaşımla aynı yere gidebilme şansımız var mı

  • Merhabalar Efe Bey,

   Bu değişir yani 🙂 Bilemem ama arkadaşınızla aynı yere evet gidebilirsiniz bunu da hiç önermem. Erasmus demek yabancı arkadaş edinmek demek.

 5. Fatma Öztürk says:

  Merhaba
  Ben İngilizce İktisat bölümü okuyorum. Ne yazık ki üniversite mezunu olmak çok etki yapmıyor. Bölümüme uygun kariyer için ilerde ki meslek hayatımı iyi etkileyecek şehirler önerebilir misiniz? Erasmus fırsatını avantajlı değerlendirmek istiyorum.

  • Merhabalar Sevgili Fatma,

   Ben şuanda İtalya’da erasmus yapıyorum ve özellikle bulunduğum kuzey bölgesi oldukça kaliteli üniversitelere sahip. Ama ne olursa olsun gelişim kendi elinde bence. Yakında Erasmus hakkında 10 u aşan yazı içeren kapsamlı bir seri yayına alacağım takipte kal 🙂

   Kısacası önerim de orta ve kuzey avrupa ülkeleri olur.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*