Erasmus Yapmak İstiyorum, Hangi Ülke Bana Göre ?

Erasmus / Öne Çıkanlar / Yurtdışı Eğitim

Erasmus Yapmak İstiyorum, Hangi Ülke Bana Göre ?


Öğrencilikte yurtdışına çıkmak denince akla ilk olarak Erasmus programı geliyor. Erasmus, üniversite okuduğumuz süreçteki belirli bir süreyi Avrupa’da geçirmemize ve eş değer okullarda ders almamıza olanak sağlıyor.

Dil sınavlarına girdik, çeşitli anlaşmalar sağladık ve Erasmus’a gitmeye karar verdik. Peki ya hangi ülke bize göre ? Bugün Avrupa’daki deneyimlerim ışığında yazdığım “Erasmus ülke tavsiyelerim” ile size en uygun ülkeyi seçtireceğim 🙂

En Güzel Erasmus Ülkelerinden Biri Olan Macaristan ve Budapeşte’de

Erasmus’ta Ne Yapmak İstiyorsun ?

Öncelikle bu programdakı asıl amacını belirlemelisin. Bu konuda samimi olabilirsin 🙂 Ben de bir öğrenciyim, ilk amacın gezmek olabilir.

Ya da kariyer hedeflerinde sana avantaj sağlayacak deneyimler elde etmek de önceliğin olabilir. Tüm bunların dışında ben sadece eğlenmek ve hayatıma anlam katmak istiyorum da diyebilirsin.

Avrupa Haritası ve Erasmus Ülkeleri / @Worldatlasbook / Temsili Harita*

Kariyerim İçin İyi Bir Erasmus Ülkesi İstiyorum

Eğer önceliğin buysa yolculıu biraz Kuzeybatı’ya. İngiltere ve beraberindeki ada ülkeleri senin için en iyi seçenek olacak. İngiltere, eğitim anlamında dünyanın en saygın ülkelerinden biri. Burada geçireceğin sürede hem İngilizcen gelişecek hem de bu kaliteli ortamın bir parçası olacaksın.

Tek seçenek bu değil tabii, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’da kariyerin için oldukça fayda sağlayacak ülkeler. Çoğu işveren bu ülkelerde kısa bir süre de olsa zaman geçirmiş ve eğitim almış birini tercihte hiç düşünmeyecektir.

Oslo, Norveç

Gezmek İçin Erasmus Yapacağım

Sen de benim gibi gezme tutkusuna kapıldıysan ve hayatını buna göre planlıyorsan daha farklı önerilerim var. Öncelikle gideceğin ülkede gezeceğin yerler olmalı. Bu ülkenin çevresinde de turistik yerler olup buralara ulaşım rahat denebilmeli.

Bu ülke hiç şüphesiz İtalya ! İtalya’da hangi kasabaya gidersen git keyif alacaksın. Bu ülkeyi keşfetmeye öyle haftalar falan yetmez, aylarca gezsen sıkılmazsın.

Bir de Macaristan ve Almanya’yı koyalım listeye. Bu iki ülkeden de sıkça low-cost yani uygun fiyatlı uçuşlar düzenleniyor. Bulunduğun ülkedeki bu bağlantı iyi olursa dilediğin yere uçarsın, gezersin.

Ponte Luis I, Porto, Portekiz

Eğlenmek İçin Erasmus Yapacağım

Okumak, derslere girmek iyi hoş ama ben bunların yanında eğleneceğim de diyorsan sana ilk önerim Polonya ! Bu ülkenin soğuk havasına kanma, insanları ve öğrencileri eğlenmeyi oldukça seviyor.

Baltık Ülkeleri de bence aynen bu hesap. Onların sakin görünen şehirleri haftasonları bir eğlence dünyasına dönüşebiliyor.

Riga Katedrali’nin Oradaki Yerel Dükkanlar / Litvanya Gezimden

Kültürleri Tanımak İçin Erasmus İstiyorum

Yurtdışına gitmenin en güzel yanı bence farklı kültürleri görmek, tanımak. Fakat her ülkede çok şanslı değiliz. Ne demek mi istiyorum ?

İnsanları tanımak, kalıcı dostluklar edinmek istiyorsan Akdeniz insanlarının olduğu yere git 🙂 İspanya ve Portekiz’deki insanlar seni kendilerinden ayırmayacak, zaten benzediğimiz de doğrudur.

Floransa Sokaklarında

Ucuza Erasmus Yapmak İstiyorum

Evet burslar ve hibeler de var. Hatta bu tutarlar ülkelere göre değişmekte, fakat gideceğin yer pahalı ise seni hiçbiri kurtaramaz 🙂

Günümüzde çoğu Avrupa ülkesi bizden kat be kat pahalı durumda. Gezeceğim, okuyacağım derken gereksiz maddi yüklerin altına da girmeye gerek yok. Maddiyat senin için önemli bir kalemse Güney, Orta ve Doğu Avrupa’da olmalısın.

Uygun harcamalarla en iyi Erasmus’u yaşamak isteyenlere önerim Macaristan !

Bu şekilde yazımı noktalıyorum, sanırım Erasmus’ta nereye gidilmesi gerektiği ve kime hangi ülkenin uyumlu olduğu konusuna açıklık getirmiş olduk. Ben burada yazılanlara uymuyorum ya da ondan da ondan da istiyorum diyenler yorum bölümünden kendine özel seçimi sorabilir 🙂 keyifli günler.

Yazının Devamı: Yurtdışına Gitmek İstiyorum, Nereden Başlarım ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*