Öğrencilikte yurtdışına çıkmak denince akla ilk olarak Erasmus programı geliyor. Erasmus, üniversite okuduğumuz süreçteki belirli bir süreyi Avrupa’da geçirmemize ve eş değer okullarda ders almamıza olanak sağlıyor.

Dil sınavlarına girdik, çeşitli anlaşmalar sağladık ve Erasmus’a gitmeye karar verdik. Peki ya hangi ülke bize göre ? Bugün Avrupa’daki deneyimlerim ışığında yazdığım “Erasmus ülke tavsiyelerim” ile size en uygun ülkeyi seçtireceğim 🙂

En Güzel Erasmus Ülkelerinden Biri Olan Macaristan ve Budapeşte’de

Erasmus’ta Ne Yapmak İstiyorsun ?

Öncelikle bu programdakı asıl amacını belirlemelisin. Bu konuda samimi olabilirsin 🙂 Ben de bir öğrenciyim, ilk amacın gezmek olabilir.

Ya da kariyer hedeflerinde sana avantaj sağlayacak deneyimler elde etmek de önceliğin olabilir. Tüm bunların dışında ben sadece eğlenmek ve hayatıma anlam katmak istiyorum da diyebilirsin.

Avrupa Haritası ve Erasmus Ülkeleri / @Worldatlasbook / Temsili Harita*

Kariyerim İçin İyi Bir Erasmus Ülkesi İstiyorum

Eğer önceliğin buysa yolculıu biraz Kuzeybatı’ya. İngiltere ve beraberindeki ada ülkeleri senin için en iyi seçenek olacak. İngiltere, eğitim anlamında dünyanın en saygın ülkelerinden biri. Burada geçireceğin sürede hem İngilizcen gelişecek hem de bu kaliteli ortamın bir parçası olacaksın.

Tek seçenek bu değil tabii, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’da kariyerin için oldukça fayda sağlayacak ülkeler. Çoğu işveren bu ülkelerde kısa bir süre de olsa zaman geçirmiş ve eğitim almış birini tercihte hiç düşünmeyecektir.

Oslo, Norveç

Gezmek İçin Erasmus Yapacağım

Sen de benim gibi gezme tutkusuna kapıldıysan ve hayatını buna göre planlıyorsan daha farklı önerilerim var. Öncelikle gideceğin ülkede gezeceğin yerler olmalı. Bu ülkenin çevresinde de turistik yerler olup buralara ulaşım rahat denebilmeli.

Bu ülke hiç şüphesiz İtalya ! İtalya’da hangi kasabaya gidersen git keyif alacaksın. Bu ülkeyi keşfetmeye öyle haftalar falan yetmez, aylarca gezsen sıkılmazsın.

Bir de Macaristan ve Almanya’yı koyalım listeye. Bu iki ülkeden de sıkça low-cost yani uygun fiyatlı uçuşlar düzenleniyor. Bulunduğun ülkedeki bu bağlantı iyi olursa dilediğin yere uçarsın, gezersin.

Ponte Luis I, Porto, Portekiz

Eğlenmek İçin Erasmus Yapacağım

Okumak, derslere girmek iyi hoş ama ben bunların yanında eğleneceğim de diyorsan sana ilk önerim Polonya ! Bu ülkenin soğuk havasına kanma, insanları ve öğrencileri eğlenmeyi oldukça seviyor.

Baltık Ülkeleri de bence aynen bu hesap. Onların sakin görünen şehirleri haftasonları bir eğlence dünyasına dönüşebiliyor.

Riga Katedrali’nin Oradaki Yerel Dükkanlar / Litvanya Gezimden

Kültürleri Tanımak İçin Erasmus İstiyorum

Yurtdışına gitmenin en güzel yanı bence farklı kültürleri görmek, tanımak. Fakat her ülkede çok şanslı değiliz. Ne demek mi istiyorum ?

İnsanları tanımak, kalıcı dostluklar edinmek istiyorsan Akdeniz insanlarının olduğu yere git 🙂 İspanya ve Portekiz’deki insanlar seni kendilerinden ayırmayacak, zaten benzediğimiz de doğrudur.

Floransa Sokaklarında

Ucuza Erasmus Yapmak İstiyorum

Evet burslar ve hibeler de var. Hatta bu tutarlar ülkelere göre değişmekte, fakat gideceğin yer pahalı ise seni hiçbiri kurtaramaz 🙂

Günümüzde çoğu Avrupa ülkesi bizden kat be kat pahalı durumda. Gezeceğim, okuyacağım derken gereksiz maddi yüklerin altına da girmeye gerek yok. Maddiyat senin için önemli bir kalemse Güney, Orta ve Doğu Avrupa’da olmalısın.

Uygun harcamalarla en iyi Erasmus’u yaşamak isteyenlere önerim Macaristan !

Bu şekilde yazımı noktalıyorum, sanırım Erasmus’ta nereye gidilmesi gerektiği ve kime hangi ülkenin uyumlu olduğu konusuna açıklık getirmiş olduk. Ben burada yazılanlara uymuyorum ya da ondan da ondan da istiyorum diyenler yorum bölümünden kendine özel seçimi sorabilir 🙂 keyifli günler.

Yazının Devamı: Erasmus Nedir, Nasıl Yapılır ?

Konu İçerisinde: Erasmus Hakkında Herşey

İlginizi Çekebilir: Erasmus’a Gittim Tavsiyelerim!

Yepyeni Miami Gezimin Vlogu


40 Yorum Yapılmış

 1. Görkem selam 🙂
  Hacettepe Üniversitesi fizyoterapi ve rehabilitasyon son sınıf öğrencisiyim. Eylül-Ekim-Kasım aylarında erasmus stajımı yapacağım. Hollanda ve İtalya’dan kabul aldım. Aylık 600 euro hibe veriliyor. Açıkcası ekonomik olarak fazla zorlanmadan çok gezmek, çok insan tanımak, görebileceğim kadar yer görmek ilk isteğim ve bu iki ülkeden karar vermekte çok zorlanıyorum. Deneyimlerinle tavsiyen lazım çok teşekkür ederim.

 2. Merhaba beslenme ve diyetetik ogrencisiyim. Ekonomik olarak orta-uygun ve hibenin yetebilecegi ulkelerde erasmus yapmak istiyorum. Almanya gibi zorunlu almanca isteyen bir yer yerine ayni zamanda ingilizce konusabilicegim ve is basvurularinda beni one cikarabilecek bir ulke istiyorum. Sizce neresi olabilir?

 3. Merhabalar :), yazınız ve yaptığınız yorumlar çok yapıcı o yüzden sormak istiyorum. Erasmus için 8 ülke 16 farklı okul seçeneğim var. Bu ülkeler; Polonya, Litvanya, Letonya, Portekiz, Almanya, Belçika, Macaristan ve Romanya. İlk tercihimi Almanya’dan yana kullanmak istiyorum, ailem ve hocalarımda Almanya’yı tercih etmemi istiyorlar ama okulumun eğitim dili almanca mı ingilizce mi bilmiyorum. Almanca olması yüksek ihtimal tabii ki ama dersleri verememekten korkuyorum. Son sınıf olacağım için de derslerden kalmak istemiyorum. Gönlüm Portekiz, Macaristan ve litvanya’dan da yana ama emin değilim. Sizin öneriniz nedir bu konuda?

  • Merhabalar Sevgili Emine,

   Bu tamamen senin bölümün isteğin v.s ben şuan ülkeler dışında birşey bilmiyorum 🙂 Almanya ve Belçika daha öne çıkıyor akademik anlamda. Fakat Portekiz de hem daha uygun olur hem daha eğlenceli kanımca. ( tabii şehirleri bilmiyorum)

   • Merhabalar tekrarda, Almanya-Duale Hochschule Baden Württemberg, Belçika-Artesis Plantijn Hogeschool (Antwerpen), Portekiz-Universidade de Aveiro (Aveiro), Macaristan-Edutus College (Tatabanya), Litvanya-Mykolas Romeris University (Vilnius), Letonya-Information Systems Management (Riga), Romanya-Transilania University of Brasov ve Polonya-Uniwersytet Szczecinski (Szczecin). Şehirler ve okullar bu şekide. Erasmus koordinatörüne ulaşamadığım için ne fikir alabiliyorum kendisinden, ne soru sorabiliyorum maalesef 🙁 ve yarın tercih için son gün. Bölümümdeki arkadaşlarımla birlikte kendi kendimize anlamaya çalışıyoruz neler yapmamız gerektiğini ama ilk defa böyle bir şans elde ettiğimiz için de hepimiz bilgisiziz. Bu okullar veya şehirler hakkında fikirlerin ve düşüncelerin neler? Lütfen benimle paylaş 🙂 Şimdiden teşekkür ederim.

   • Tekrardan Merhabalar,

    Almanya ya da Belçika daki okullar öne çıkıyor gibi ama burada önemli olan senin ne beklediğin 🙂 Letonya yı da düşünebilirsin.

   • Tekrardan teşekkür ediyorum 🙂 Eğitimin yanında tabii ki seyahat ve kültür olanaklarını da tartıyorum. Almanya için Almanca sınavından başarılı olma şartı varmış. O yüzden önceliğimi değiştirip Letonya ve Portekizi üst sıralara yazmaya karar verdim 🙂

 4. Merhaba, bu sene erasmusa gitmeyi düşünüyorum fakat güz dönemi online eğitim, bahar dönemi şartlar iyileşmesi durumunda yüz yüze eğitime dönülebilir dendi bu konuda biraz kararsız kaldım, sadece bahar dönemi yazıp online devam edilmesi durumunda feragat dilekçesi yazarım diye düşündüm siz ne önerirsiniz? Bir de 5 ülke olarak Berlin/Almanya, Lodz/Polonya, Pardubice/Çekya, Budapeşte/Macaristan ve Maribor/Slovenya belirledim. Siz olsanız nasıl sıralardınız?

 5. Merhaba Görkem Bey,
  Erasmus sıralamamı şöyle yaptım sizce nasıl
  1-Münster ALMANYA
  2-Foggia İTALYA
  3-Częstochowa POLONYA
  Polonya ve İtalya konusunda biraz kararsızım. Araştırmalarımda ikisininde sakin bir şehir olduğunu öğrendim. Fakat Foggia İtalya’nın biraz daha güney kısımlarında kaldığından Avrupa ülkelerini gezmek maliyetli ve zor olur diye düşünüyorum. Polonya’nın da hibesi az. Sizce nasıl yapsam daha doğru olur?

 6. merhabalaar (:
  erasmus başvurusu yapıcam fakat çok kararsız kaldım bu yüzden senin fikrini almak istedim.
  ilk terciihim: Chemnitz University of Technology (almanya)
  2: Hochschule Niederrhein (almanya)
  3: Technická univerzita v Liberci (çekya)
  -sıralamadan pek emin değilim. eğitim, fiyat, gezilecek görülecek yerler, pub (eğlence mekanları) olarak bir yorum alabilir miyim acaba senden::::):):):)

  • Merhabalar Sevgili Deren,

   Söylediğin yerler zaten neredeyse aynı 🙂 Ayrıca yaşadığın yerin turistik olması bence olumsuz birşey. Şehir isimlerini de yazsaydın keşke isminde varsa da duymadım 🙂

 7. Gorkem merhaba, iki sehir arasinda kaldim yardim istiyordum senden. Lizbon ve roma arasinda kaldim uygun olmasi benim icin on planda ikisi de ayni hibeyi aliyor galiba hangisi daha uygun sence biraz bu sehirleri anlatir misin?

  • Merhabalar Sevgili Kadir,

   İkisi de çok güzel şehirler ama şuan da İtalya’da olduğumdan 🙂 biraz taraflı olabilirim bence Roma!

   Fakat lizbon gezi notlarımı inceleyebilirsin orası da harika bi tecrübe olacaktır. Hibe konusunda lizbon azıcık daha ucuzdur ama yüzde 10-20 arasında bir farktan söz edebiliriz ancak.

 8. Merhaba Görkem bey
  Ben sağlık yönetimi öğrencisiyim erasmus düşünüyorduk ancak şuanki durum bizi biraz korkutuyor, bunun dışında sizce bizim bölüm için en uygun ülke neresidir .

  • Merhabalar Sevgili Zehra,

   Şuanki durumdan kastını anlamadım 🙂 Virüsten bahsediyorsan Avrupa’nın neredeyse tamamında kontrol altına alındı ben de şuan İtalya’dayım. Bölüme değil kişiye göre ülke olur 🙂

 9. tevsiye edebileceğiniz tıp fakültesi olan üniversiteler var mı acaba? pandemi dönemi erasmus hareketliliği başlarsa gitmeyi hedefliyoruz.

 10. Polonya Varşova ve Slovakya Bratislava arasında kaldım. Bölüm inşaat mühendisliği. Öncelikli amacım dilimi geliştirmek. Hangisini önerirsin ?
  ( Danimarka İtalya ve Almanya da var ancak maddi açıdan sıkıntı olabileceğini düşünüyorum)

  • Merhabalar Sevgili Enes,

   İtalya varken kalanları hiç düşünme 🙂 Maddi açıdan İtalya sana daha ucuza gelecektir onun bursu 500 euro diğerlerinin 300. Fakat 2 kat pahalılık farkı yok.

   • Cevabınız için teşekkür ediyorum. Ancak bir sorum daha olacak. Sizin yorumunuza kadar Polonya’ya karar vermiştim.Şu an Polonya ve İtalya’yı dil açısından kıyaslarsak İtalya’da İngilizcemi çok ilerletemem gibi düşünüyorum. Belki bilgim olmadığı içindir. Ne düşünüyosunuz bu konuda ? Sonuçta ikisinin de ana dili İngilizce değil ama. İtalya’da italyanca ağır basar gibi bi düşünce oluştu kafamda.

   • “Şu an Polonya ve İtalya’yı dil açısından kıyaslarsak İtalya’da İngilizcemi çok ilerletemem gibi düşünüyorum.” Bence tam tersi 🙂 Ayrıca yerel dil olarak Lehçe öğrenmen çok bi işine yaramayacakken İtalyanca çok işine yarar.

 11. Merhaba ben Polonya’ya gideceğim eğer corona belasından kurtulabilirsek 😀

  Fakat krakow ve wroclaw arasında kararsız kaldım. Bir önerin veya bildiğin belirgin farklar var mı iki şehir arasında? Çok kararsızım.

  • Merhaba Sevgili Hilal,

   Umarım gidersin 🙂 Ben de hala İtalya’dayım. Aslında iki şehir de çok güzel ama Krakow’daki arkadaşlarım oranın bir başka olduğunu söylerler hep.

 12. Merhaba
  Ben İngilizce İktisat bölümü okuyorum. Ne yazık ki üniversite mezunu olmak çok etki yapmıyor. Bölümüme uygun kariyer için ilerde ki meslek hayatımı iyi etkileyecek şehirler önerebilir misiniz? Erasmus fırsatını avantajlı değerlendirmek istiyorum.

  • Merhabalar Sevgili Fatma,

   Ben şuanda İtalya’da erasmus yapıyorum ve özellikle bulunduğum kuzey bölgesi oldukça kaliteli üniversitelere sahip. Ama ne olursa olsun gelişim kendi elinde bence. Yakında Erasmus hakkında 10 u aşan yazı içeren kapsamlı bir seri yayına alacağım takipte kal 🙂

   Kısacası önerim de orta ve kuzey avrupa ülkeleri olur.

 13. Merhaba en az hangi ülkelere talep oluyor ve arkadaşımla aynı yere gidebilme şansımız var mı

  • Merhabalar Efe Bey,

   Bu değişir yani 🙂 Bilemem ama arkadaşınızla aynı yere evet gidebilirsiniz bunu da hiç önermem. Erasmus demek yabancı arkadaş edinmek demek.

   • Merhaba Görkem Bey. Benim sorum şu ki Erasmus’un online olma ihtimali var sizce böyle bişey olur mu? Hani onlime olursa sene kaybetme ihtimali var sonuçta. Bu risk alınmalı mi Erasmus için?

   • Merhabalar Sevgili Kadir,

    Sanmıyorum yani mantığına ters erasmusun 🙂 Ayrıca cayma hakkın var dönem başında ders kayıt döneminde ortada bir risk yok.

 14. Merhaba!
  Ben beni maddi durumdan zorlayacak İsveç,Danimarka vs gibi ülkelerden çok,hem gezmek hem de sıcakkanlı insanlarla tanışmak istiyorum.İtalya ve İspanya arasında kaldım.Kime sorsam İtalya dedi ama İspanya’da da görecek güzel yerler var ve insanı samimi.Aynı şekilde İtalya da öyle.Çok kararsız kaldım

  • Merhaba Pelin !!

   Ben İtalya’dayım Brescia’da Erasmus yapıyorum 🙂 Tavsiye ederim, gönlüm İtalya’dan ama İspanya olsaydı da neden İspanya demezdim 🙂

 15. Görkem merhaba, acil yardımın lazım 🙂 Şimdi erasmus tercihlerim için düşünmekten kafayı yemek üzereyim, macaristanda budapeşteye 80 km uzaklıkta bir üniversite ile Polonya’dan University of Opole arasında kaldım. Budapeşte’de evde kalabilir miyim bilemiyorum, öbür türlü üniversitenin bulunduğu yer 30000 kişilik bir yer. Polonyadaki Opole şehri ise 130000 nüfuslu bir öğrenci şehri. Bu ülkeleri ve bu durumları göz önüne alarak bana bir fikir verebilir misin? şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Ben olsam Budapeşte’yi seçerdim 🙂 Gezi notlarıma bakabilirsin, harika bir şehirdir. Fakat polonya’da eminim eğlenceli olacaktır. Seneye ben de İtalya’da olacağım erasmusta, beklerim !

 16. Görkem merhaba,ben Hacettepe’de uluslararası ilişkiler 3.sınıftayım seneye güz dönemi için Erasmus yapmak istiyorum ve tercih dönemindeyiz.Açıkcası çok stratejik bir tercih yapmam lazım çünkü puan olarak ortalardayım ama asla daha yukarıda değil.Bu yüzden Almanya ve İspanya gibi ülkeler için şansım çok düşük dolayısıyla en başta Polonya ve Macaristan düşünüyordum ancak yaşam ucuz diye de bunlar çok rağbet gördüğünden hocam herkes oraları istiyor dedi ve tercihlerimden biraz daha farklı alternatifler de düşünmemi söyleyince ben sıralamamı Polonya,Romanya,Litvanya,ve Macaristandan iki okul şeklinde yapmayı düşünüyorum.Hepsinin hibesi 300 euro olarak belirlenmiş.İlgili yazını okuyunca senin de görüşlerini öğrenmek istedim açıkcası.Sen olsan bu beşini nasıl bir sıraya koyardın?

  • Merhabalar Sevgili Ceren,

   Öncelikle ben de yüksek lisans’ta Erasmus yapacağım sanırım 🙂 Benzer konuları güncel olarak ben de düşünüyorum. Açıkçası Almanya’ya göre Macaristan ve Litvanya çok daha güzel yerler. Bu iki ülke fiyat / performans diyebilirim.

   İspanya çoğu ana Avrupa ülkesine göre çok daha ucuz bir ülke. Ben senin yerinde olsam 1. İspanya 2. Macaristan 3. Litvanya seçerdim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir