Görkemli günler ! 2020’ye girdiğimiz şu günlerde sizlere bu güzel yazıyı yazmanın gururu içerisindeyim. Çünkü artık Edirne’den Bulgaristan’a trenle direkt olarak gidebiliyoruz 🙂

Edirne-Plovdiv (Filibe) treni uzun zamandır konuşulan ama hayata geçememiş bir rotaydı. TCDD ve Bulgaristan Demiryolları işbirliği ile artık seferler başladı. Ben de Plovdiv ve Bulgaristan’ın da dahil olduğu 50’ten fazla ülkedeki tecrübelerimle size “filibe ekspresi‘ hakkında bilmeniz gerekenleri güncel olarak anlatacağım. Edirne’den Bulgaristan’a trenle gidiş rehberimiz başlasın !

Trene Binerken Ben 🙂

Edirne-Plovdiv Seferleri Ne Zaman Başladı ?

Bu mutlu haberi 1 Haziran 2019’da aldık. Filibe tren istasyonundan sabah kalkan tren öğle saatlerinde Edirne Gar’a ulaştı bile 🙂 Aslında bu rotada uzun zamandır çalışan bir tren var; “Sofya Ekspresi”

Sofya Ekspresi Edirne ve Filibe’yi de kapsayan bir rotada hali hazırda her gün çalışıyor. Fakat yolun ortasında kaldığı için trenlerin geçiş saatleri gece yarısı gibi kullanışsız saatlere geliyor ve yolcular maalesef bu rotadaki tam ücreti ödemek zorundaydı, bu ücret 2. mevki için 20 euro civarında.

Filibe’den Sofya’ya da Trenle Geçebilirsiniz / Biletim ve Trenim 🙂

Filibe Ekspresi Tren Saatleri

Filibe (Plovdiv)- Edirne arasındaki tren seferleri haziran ayı itibariyle haftasonları yani cumartesi ve pazar günleri karşılıklı olarak birer sefer olarak yapılacak.

Cumartesi ve pazar günleri Filibe’den 08.40’ta kalkan tren Edirne’ye 12.18’de ulaşacak. Aynı şekilde Edirne’den 17.00’da kalkacak tren de, 21.15’te Filibe’ye gitmiş olacak. Edirne-Plovdiv arası 184 kilometreyi, sınır geçişleri ile beraber tren ortalama olarak 4 saatte geçiyor.

Tren saatleri ile küçük bir eleştiri de yapmasam olmaz. Tüm bu sefer saatleri Filibe’den Edirne’ye günübirlik gelecekler için yapılmış bir düzende. Oysa Edirne’den de sabah treni olsa bizim taraftan da Filibe’ye günübirlik gezi şansı doğacak. Türk Vatandaşları Bulgaristan’da ekstra 1 gece daha konaklamak zorunda ama Bulgarlar için seyahat ekonomikleşiyor, yorum sizin…

Karşılaştırdığım Öteki Tren Tecrübelerimden / Marakeş, Fas

Edirne-Bulgaristan Arası Tren Ücreti

İşte bu kısmı çok seveceksiniz 🙂 Çünkü Edirne’den Bulgaristan’a gitmek yalnızca 6 euro ! Yani 2020 kuruyla yaklaşık 40 lira. Trende kuşetli iki sınıf bulunuyor. Birinci mevki kuşetli vagonda 1 kişi ücreti 10.36 euro, ikinci mevki kuşetli vagonda 1 kişi ücreti ise 6.86 euro.

Bu ücret Edirne-Plovdiv tren parkuru için geçerli olan sabit fiyat.

Trenle Sınırdan Geçiş Nasıl Oluyor ?

En çok merak edilenlerden biri de bu. Trenlerde sınır geçişi benim de çok kez tecrübe ettiğim bir durum. Edirne-Filibe geçişinde öncelikle Kapıkule’de duran trenden herkes inip pasaport işlemleri için gişeye gidip kontrollerini yaptırıyor.

Pasaport kontrolü yapıldıktan sonra trenle Bulgaristan tarafındaki kontrole geçerek orada da aynı işlemleri yaptırıyorsunuz. Tren bu süre için ortalama 1 saat herkesi bekliyor. Eğer hızlı olursanız, fazla vakit kaybetmeden 🙂 koltuğunuza geçebilirsiniz. Bu şekilde Edirne’den Bulgaristan’a geçiş tamamlanmış oluyor.

Sofya’dan Filibe’ye Trenle Giderken / Bulgaristan Gezimden

Vize Gerekli mi ?

Maalesef ki Türk vatandaşlarının Bulgaristan’a olan seyahatlerinde vize alması gerekiyor. Bu vize Edirne-Plovdiv treni için de aynen geçerli.

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen bölgesi içerisinde bulunmuyor. Bu yüzden Bulgaristan’a giderken kendilerinin verdiği “Bulgaristan vizesi” almanız gerekiyor. Fakat hali hazırda geçerli bir Schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi almak hakkındaki ayrıntılı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde schengen vizesi de buradadır. Yeşil pasaportlular ise yine şanslı, vize yok, fakat ekstra belge istekleri olabiliyor şuradan bir bakın.

Trenle Gezdiğim Bulgaristan Gezimden / Sofya

Biletler Nereden Alınabilir ?

Filibe Ekspresi için biletler online olarak satılmıyor. TCDD’nin uluslararası gişelerinden biletinizi temin edebiliyorsunuz. Bu gişeler İstanbul Sirkeci Gar’da ve Edirne Gar’da bulunuyor.

Plovdiv’den dönerken de biletlerinizi Sofya veya Plovdiv Gar’dan alabiliyorsunuz. Fakat Bulgaristan tarafındaki biletlemede Bulgar Levası kullanmanız gerektiğini de hatırlatmalıyım.

Bu şekilde Plovdiv Ekspresi hakkındaki yazımı bitiriyorum. Edirne-Filibe arasındaki tren seferleri eminim ki Avrupa’ya ulaşım için güzel bir alternatif olacak. 2020 için paylaştığım bilgileri de güncelleme oldukça yenileyeceğim.

Eğer sorularınız varsa yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, birkaç saat içerisinde yanıtlamaya çalışıyorum. Genel olarak Bulgaristan’a ulaşım için bu yazımı dikkatle okumanızı öneririm, otobüs ve uçak gibi alternatifler de bazen daha uyguna gelebiliyor, hepinize keyifli günler !

Yazının Devamı: Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır ?

8 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem Bey, bende Bulgaristan’a trenle gitmeyi planlıyorum da acaba gümrük geçişlerinde pasaport kontrolü dışında hergangi bir işlem varmı? Bide geçişlerde parmakizi okutma sistemi varmi, varsa eğer pasaportu yenilemek durumundamiyim?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Aram,

   Normal bir sınır geçisinden farklı özel bir durum yok trenle giderken de. Pasaportta parmak izine bakmıyorlar bildiğim kadarıyla ama bunun bi önemi yok, pasaportunuz çipli değilse değiştirmelisiniz (ama muhtemelen çiplidir ne zaman aldınız?)

 2. Erdağ ÖNEN

  Merhaba Görkem Bey. Ben Edirneden Stara Zagoraya gitmek istiyorum ama internetten araştırdığımda ulaşım yapabiliceğim bir tren seferi bulamadım. Sizin bilginiz var mı diye sormak istedim.

  • Merhabalar Erdağ Bey,

   Bulgaristan’ın tren yolu sistemi , internet sitesi biraz karmaşık 🙂 Eminim ki Filibe’den oraya tren ya da otobüs vardır. Filibe – Edirne treni oradan geçmiyor ne yazıkki.

 3. Yalman Arslan

  Merhabalar yayinladığınız bilgiler için teşekkür ederim , ben kanada vatandaşıyım
  Türkiye de ikamet etmekteyim , ikamet uzatması için Türkiye den cıkış-giriş yapmam gerekecek bu nedenle edirne -filibe , filibe-edirne hızlı ve ekonomik sefer sayılabilir . Filibi ye hangi oteleri tavsiye edersiniz 1-2 kişilik 1 geçe ücreti ne kadar ? dönüşte Türkiye vizasini sınır kapısında alabilirmiyim ? Teşekkürler .

  • Merhabalar Yalman Bey,

   Filibe’de 3-4 yıldızlı temiz oteller var genelde gecelik oda fiyatları 40-60 euro civarında ortalama olarak. Daha uygun konaklama seçenekleri de var. Oraya kadar gitmişken Sofya’ya da gitmenizi öneririm. Evet Kapıkule’de vize verilmekte.

 4. eda demirhan

  merhabalar benim sorum yeşil pasaport ile amerika vizesi hakkında, acaba ds160 formunda hangi pasaport seçeneğini seçmiştiniz? regular seçimi veya other deyip açıklama yapmamız gerekiyor. Siz nasıl yapmıştınız yazabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir