Görkemli günler! Bugün sizlere Erdek hakkında bilgiler vereceğim hem de kısa kısa ve en önemli bilgiler olacak. Eğer Erdek’e gitmeden bu bilgileri bilirseniz Erdek’in gezilecek yerlerini gezerken bu şehri çok daha iyi anlayacaksınız 🙂

Ben Erdek, Bandırma bölgesinde doğup büyüdüm! Yani buradaki bilgileri yerel bir insan yazıyor 🙂 Tamamı bireysel tecrübelerime dayanarak Erdek’i tanıtmaya başlıyorum 🙂 İlk olarak eğer Erdek’e nasıl gidilir, Erdek plajları ya da Erdek’te gezilecek yerler derseniz ilgili yazılarıma üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi konumuz Erdek!

Erdek Hakkında Kısa Bilgi

Öncelikle Erdek’i kısaca bir tanımlamak gerekli. Erdek, Marmara’nın güneyindeki Kapıdağ Yarımadası’nın batı tarafına bakan körfezde yer alan şirin mi şirin bir sahil ilçemiz.

Burası Türkiye’nin en eski tatil yerlerinden birisi. Daha Bodrumlar, Marmarisler bu kadar meşhur değilken Erdek doğal güzellikleri ve etkileyici koyları ile turizmin kalbinin attığı bir noktaymış. Günümüzde normalde 40 bin civarlarında nüfusu olan Erdek’in yaz nüfusu 200 binleri aşabiliyor…

Erdek’in tarihine gelecek olursak, oldukça derin bir geçmişi olduğunu söyleyebilirim. Burası tarihte Artake adıyla anılan ve tarihi milattan önce 5 binlere dayanan bir ilçe…

İşte Erdek’in Meşhur Çuğra Plajı ve Yürüyüş Yolu  / Bir Sonbahar Gezimden 🙂 Bu Kadar Boş Görmeniz Biraz Zor

1. Erdek Nerede, Nereye Bağlı?

Erdek bir ilçe! Bandırma’ya hemen komşu ve Balıkesir’e bağlı. Bandırmalılar hiçbir yere bağlı olmadıklarını 10.5 olarak Erdek’in de kendilerine bağlı olduğunu iddia edebilir 🙂

Erdek, az önce tanımladığım gibi Güney Marmara’da kendi adıyla anılan körfezde yer alıyor. İstanbul ve İzmir gibi şehirlere de karayoluyla ortalama 3 saat uzaklıkta bulunuyor.

2. Erdek İklimi Nasıl?

Erdek konumu gereği oldukça kuzeydeki tatil beldelerimizden birisi! Fakat bunun bir sebebi var 🙂

Genel olarak Kapıdağ yarımadası kendine özgü bir geçiş iklimine sahip. Bu bölgede yer yer Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklimden özellikler görülebiliyor. Özellikle Erdek ve çevresinde Akdeniz iklimine ait bodur ağaçlar ve Ege’nin zeytinliklerini görebilirsiniz.

İşte bu yüzden Erdek yerel olarak sıcak ve ılıman bir iklime sahip. Mayıs ayından ekim-kasıma kadar denize girilebiliyor. Yazları 30 derecelerdeki sıcaklığı ile harika bir tatil deneyimi sunuyor.

Erdek’te 4 Mevsim Güzel Ama Yaza Doğru Gün Batımları Bir Başka Güzel

3. Erdek Nasıl Bir Yer?

Genel olarak bu soruyu atanan memurlar sorar 🙂

Erdek tam hayallerdeki sessiz sakin bir ilçe diyebilirim. Marmara’nın temiz ve güzel kıyılarında yer alan orta büyüklükte bir yer. Hem işinizi görebileceğiniz kadar büyük bir ilçe hem de küçük bir kasaba gibi.

Erdek ve Bandırma bölgesi ayrıca kozmopolit yapısı ve açık görüşlü insanlarıyla da bölgenin sosyo-kültürel anlamda gelişmiş bir bölgesi.

4. Erdek’in Neyi Meşhur?

Erdek genel anlamıyla doğasından kaynaklanan plajları, sahili, limanı ve zeytinlikleri ile meşhur bir şehir. Yani Erdek’e geliyorsanız Kapıdağ koylarının da Erdek plajlarının da keyfini çıkarmanız gerekiyor.

Ayrıca bu bölgenin zeytin ve zeytinyağı bazlı ürünlerini ve tatlarını deneyebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli deniz mahsüllerini de deneyebilirsiniz. Erdek’in takunyacılarını da şuradan inceleyebilirsiniz.

Erdek Genel Görünüm / Erdek Limanı / Bu Manzara Meşhur Olmaz mı Hiç?

5. Erdek Hakkında Yorumlar

Aslında az önce Erdek’i ten biraz bahsettim ama şimdi Erdek’i bir yorumlamak istiyorum!

Erdek gelen herkesin oldukça beğendiği bir şehir. Hatta tatil için gelenlerin çoğu Kapıdağ Koyları’nı, Erdek Plajları’nı köylerini görünce şaşırıyor ve beklentilerinin çok üzerinde olduğundan bahsediyor.

Erdek’te yazlık alacaklar, yaşamak isteyenler de bu bölgeden bir gelirse bir daha kopamaz 🙂

6. Erdek’te Nerede Denize Girilir?

Erdek’te neredeyse her yer de denize girilebilir 🙂 Çünkü zaten şehrin merkezi plajlarla dolu. Çuğra plajı zaten boydan boya bir cennet…

Ben burada lafı çok uzatmayayım ve sizi Erdek’in en güzel plajlarını listelediğim cam gibi denizin, akvaryum gibi koyların olduğu yazıma yönlendireyim işte buradadır!

Erdek’İn Muhteşem Denizi Derim 🙂 / Çuğra Plajı’ndan / Erdek

7. Erdek’te Nerede Kalınır?

Erdek’e tatile geleceklerin en çok sorduğu konulardan biri Erdek’te nerede kalabileceği oluyor. Erdek’te aslında temel olarak birkaç seçeneğiniz var.

İlk olarak Erdek Çuğra plajı ve çevresindeki otellerde kalabilirsiniz. Bunun dışında çadır kampı, Düzler bölgesi otelleri ve Erdek köyleri var. Eğer Erdek’te kalacak yer, otel arıyorsanız şu yazımdan detaylı Erdek konaklama tavsiyelerime ulaşabilirsiniz.

Sezon Sonu Erdek Otelleri / Yazın Buralar Karışır 🙂

8. Erdek’te Ne Yenir?

Erdek’e kadar gelmişseniz yenmesi gereken şeylerin başında zeytin ve zeytinyağlı yemekleri olmalı. Erdek Cumhuriyet Meydanı çevresindeki samimi lokantalarda zeytinyağlı enginar, barbunya gibi lezzetleri bulabilirsiniz.

Bunun dışında liman bölgesinde midye dolma ve balık yemeklerin de muhteşem zeytinyağı ile beraber yiyebilirsiniz.

Turanköy Plajı / Erdek’in En Güzel Plajları Şurada!

9. Erdek’te Nereler Gezilmeli?

Son olarak Eğer Erdek’e geldiyseniz kesinlikle Erdek’te gezilecek yerleri görmeden dönmemelisiniz. Erdek’te başta Kyzikos ve Kirazlı Manastırı olmak üzere tarihi öğeler, Kapıdağ koyları ve Erdek plajları derken doğal yerler bunun dışında da şehrin dokunusu yansıtan liman ve takunyacılar sokağı gibi yerler bulunuyor.

Erdek’te gezilecek yerleri tek tek yerel birinden okumak isterseniz işte yazım buradadır! Ayrıca gezilecek yerlerin haritasına da o yazıdan ulaşabilirsiniz. Kapıdağ koyları da unutulmamalı!

Erdek hakkında kısa bilgileri anlattığım yazımı burada bitiriyorum. Eğer Erdek hakkında merak ettikleriniz varsa lütfen yorum bölümünden bana yazın 🙂 hemen cevaplıyorum. Bu yazıyla beraber Erdek nasıl gidilir, Erdek plajları, Erdek otel önerilerim gibi yazılarıma da göz atabilirsiniz, herkese sevgiler.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.