Görkemli günler! İngiltere ile Türkiye aslında ticaret hacmi geniş ve para alışverişinin sık olduğu iki ülke. Bu yüzden de eminim ki İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme konusu oldukça merak ediliyordur. Ben de bir dönem Avrupa’da yaşadığım için ben de zaman zaman bu işlemleri gerçekleştirdim.

Şimdi size kendi tecrübelerim ve araştırmalarımla beraber İngiltere’den Türkiye’ye en hızlı ve ucuz nasıl para transferi yapılabileceğini en güvenli yollarla anlatacağım, tek tek listelemeye başlıyorum!

1. İngiltere’den Türkiye’ye İBAN’a Banka Havalesi (Swift Yapmak)

Başka bir ülkeden para transferi yapma konusu genelde kafamızı yoran ve nasıl yapacağımız konusunda emin olamadığımız bir işlem. Ancak ilk akla gelen en iyi fikirdir derler ya bu da o hesap. Yani İngiltere’deki bir bankadan havale ile Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Bu para transferi pound üzerinden gerçekleşeceği için bunun adı swift yapmak oluyor.

İsrail Şekeli Gördünüz mü Hiç 🙂

Yurtdışından IBAN’a para gönderme işlemleri genellekle 1-3 iş günü içerisinde tamamlanıyor ve bankalar ortalama olarak 10-30 pound arasında bir swift ücreti talep ediyor. Ayrıca gönderim yaparken alıcının IBAN numarasıyla beraber bankanın swift koduna da ihtiyacınız olacak. İşte bilinen bankalarımızın swift kodları;

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

2. İngiltere’deki Türk Bankalarından Türkiye’ye Para Transferi

İngiltere’de şubesi bulunan iki adet bankamız bulunuyor bunlar Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası. Bu iki bankadan da Türkiye’ye kolayca para transferi yapma imkanınız bulunuyor. Sadece İş Bankası ya da Ziraat Bankası’nın Londra’daki şubelerine gidin ve sıra aldıktan sonra nakit para ile istediğiniz hesaba paranızı gönderin!

Bu şekilde yapılan transferlerde bankalar işlemi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ayrıca hem Ziraat hem de İş Bankası İngiltere’den bu şekilde Türkiye’ye yapılan transferlerden ortalama 5-10 pound ücret alıyor.

3. Online Para Transfer Firmaları

İngiltere’den Türkiye’ye transfer yaparken online para gönderim firmalarını da kullanabilirsiniz. Bu firmalarla internetten birkaç dakika içerisinde para gönderimi yapabiliyorsunuz. En büyük avantajları oldukça hızlı olmaları ve nispeten daha düşük gönderim ücretleri almaları.

Aslında bu şekilde kullanabileceğiniz onlarca para transfer firması var. Ancak önemli olan güvenilir olan birini seçmek. Hepsinde temel olarak üye oluyorsunuz ve paranızı oraya yatırıyorsunuz ve alıcı bilgilerini girerek sizin adınıza transferi gerçekleştiriyorlar. Ortalama olarak 1000 pound için 10-30 pound araında bir gönderim ücretleri oluyor.

Western Union

Bu alanda en fazla bilinen firmalardan biri. Türkiye’deki bankalar ile anlaşmaları mevcut ancak gönderim ücretleri biraz yüksek olabilir. Hızlı bir transfer hizmeti sunuyorlar.

Transfer Wise ( Wise )

Bu alanda adı bilinen bir diğer şirket de Wise. Yine internetten para gönderim işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Fiyatları biraz daha makul genellikle ve yine hızlı bir gönderim sağlanıyor.

Transfer Go, Money Gram

Transfer Go ve Money Gram da adını duyduğum diğer firmalar. Yine aynı hizmet için kullanabilirsiniz.

ParaGönder.com ve PTT (UPT) Servisi

Para Gönder İş Bankası’nın, UPT ise PTT’nin kurduğu online para gönderme platformları. Arkasında güvenilir şirketler olduğu için tercih edilebilir.

4. İngiltere’den Türkiye’ye Nakit Para Taşımak

Eğer ücretsiz bir şekilde İngiltere’den paranızı Türkiye’ye taşımak gibi bir düşünceniz varsa işte size ücretsiz yöntem 🙂 Normal şekilde uçağa binin ve Türkiye’ye gidin sizle beraber paranız da taşınsın!

Ancak bu yöntem hırsızlık konularında risk taşıyor olabilir. Ayrıca en fazla 10.000 euro ve karşılığı İngiliz Sterlini kadar bi tutarı taşıyabilirsiniz. Bu tutardan fazla olan miktarlar için gümrükte bildirim yapmanız gerekli.

Gece İhtişamıyla Londra, İngiltere @augustinicreative

5. Kripto Para İle İngiltere’den Türkiye’ye Para Göndermek

Finansın merkezlerinden biri İngiltere’yse kripto paralar ile de Türkiye’ye para gönderebiliriz demektir. Kripto paralar zaten her yerde 🙂 Yani gönderimi ücretsiz şekilde yapma şansınız da mevcut ancak elinizde bir kripto para yoksa alım satım için ortalama yüzde 1-2 komisyon ücreti ödemeniz gerekebilir.

Kripto para işlemlerinde AB, UK ve TC kanunlarına göre hareket edip, yasal, yetkili ve güvenilir sitelerden işlem yapmanızı öneriyorum, dikkat edelim lütfen sonra mağdur olmayın.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Transfer Ücretleri & Kesinti

İngiltere’den Türkiye’ye Swift Ücretleri : İngiliz bankaları Türkiye’ye swift işlemlerinden ortalama 10-30 pound arasında bir swift ücreti alabiliyor. Bu tabii ki bankanıza göre değişkenlik gösterebilir.

Online Para Transferinin Ücretleri: Para transfer firmalarının gönderim ücretleri biraz daha makul seçenekler sunabilir ancak yine de 10-30 pound arasında bir ücret vermeniz gerekecektir.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto para transferlerinde yüzde 1-2 gibi bir komisyon ödemeniz gerekecektir.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

İngiltere’den Türkiye’ye para göndermenin en hızlı ve ucuz yolu; internetten para gönderim firmalarını kullanmak ve Londra’daki Türk Bankaları’nın şubelerini kullanmak olur diye düşünüyorum.

En güvenli yol ne diye de sorarsanız 🙂 Bence ilk yöntem yani swift yapmak! Ayrıca şubelerden yapılan transferler de aynı şekilde güvenlik konusunda riski daha düşük yöntemler olarak gösterilebilir.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Güvenli bir işlem yaptığınıza emin olun.
  • Size en uygun gönderim yolunu seçin.
  • Eğer sıkça transfer yapıyorsanız komisyon işine dikkat edin.
  • Alıcı hesabın bilgilerini doğru şekilde girin ve swift kodunu kontrol edin.
  • Gönderim sonrasında paranın takibini yapın (yani yatmazsa haberiniz olsun)
Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Pound Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Evet gönderebilirsiniz! Benim önerim Türkiye’de de bir sterlin hesabı açın ve bu sayede döviz dönüşümlerinden zarar etmeyin.

İngiltere’den Gelen Para Nasıl Çekilir, Kesinti Olur mu?

Eğer swift ile İngiltere’den size yatan bir para varsa muhtemelen bankanız da sizden bir swift alım ücreti kesecektir. Bunun dışında normal bir biçimde paranızı çekebilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Gönderimi Kaç Gün Sürer?

Genellikle İngiltere – Türkiye arası para transfer işlemleri 1 ila 3 iş günü arasında sürüyor. İnternetten bir kaç dakika içinde de gönderim şansı var.

Türkiye’den İngiltere’ye Nasıl Para Gönderebilirim?

Eğer Türkiye’den İngiltere’ye para gönderecekseniz de yine bu yazıdaki sıra sıra tüm yöntemleri kullanabilirsiniz. Farklı bir durum yok 🙂 Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

İngiltere’den Türkiye’ye Maksimum Ne Kadar Para Gönderilebilir?

Bu konuda bir üst limit yok. Milyonluk transferler de oluyor ancak eğer tutar 10.000 euro üzeriyse muhtemelen paranın kaynağı, vergisi v.b konuda çeşitli yükümlülükler altına gireceksiniz bu gümrük müşavirlerinin işi 🙂

Bu şekilde İngiltere’den Türkiye’ye nasıl para gönderileceğini anlatmış bulunuyorum. Eğer özel olarak sorunuz olursa lütfen yorum bölümünden bana sorun hepsini yanıtlıyorum. Hatırlatayım; burada yazdıklarım bilgilendirme amaçlı siz yine de araştırın ve sorumluluk sizde 🙂 Hepinize sevgi dolu günler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.