Görkemli günler ! Sizlere yurtdışına gitme konusunda fikirler verdiğim bu yazı serimde bugün “ingiltere’ye gitmek“ten bahsedeceğim. İngiltere denince hep şu kötü kapalı havası akla gelir ama ah şu para yok mu 🙂

Eğer “İngiltere’ye gitmek istiyorum” diyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere dünya çapındaki 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile İngiltere’ye gidiş yollarını anlatacağım, İngiltere’ye gitme rehberimiz başlasın !

Bristol Genel Görünüm @Sundaypost

İngiltere’ye Nasıl Giderim ?

Hep ne diyor bu Görkem ? Neden gitmek istediğinize karar vermelisiniz. Bana gelen çoğu soruda sadece “İngiltere’ye gideceğim?” “Londra’da yaşamak istiyorum” gibi cümleler var. Oysaki bizim daha fazlasına ihtiyacımız var.

Ne demek mi istiyorum ? Yani orada nasıl bir misyonla bulunmak istediğimizi doğru şekilde seçmeliyiz. Eğer gezip görmek istiyorsak gidiş seçenekleri başka olacakken, ben İngiltere’ye yaşamak istiyorum derseniz herşey değişecektir. Peki ben karar veremedim diyorsanız ? İşte o zaman da doğru yerdesiniz, sizler için kısaca İngiltere’ye gidiş yollarını başlıklar halinde sıralayacağım…

İngiltere’ye Gezmeye Gitmek

Bu Görkemli bir gezi oluyor, yani ben 🙂 Ben İngiltere dahil dünyanın her yerini gezme, görme meraklısı bir insanım. Sizde benim gibi olabilir ya da sadece Britanya’nın nemli havasını solumak istiyor olabilirsiniz… Belki de çok fazla Premier Lig izlediniz Manchester, Bristol, Liverpool falan…

İngiltere’ye gezmeye gitmek yani turist olarak gitmek en genel gidiş yolu. Çünkü fazla bir hazırlığa ihtiyacınız yok. Dünyadaki tüm ülkeler ülkelerine turistler gelsin ister, İngiltere de tabii ki istiyor. Bu yolu seçecekler aslında rutin gezi hazırlıkları dışında birşey yapmayacak, bu konuda şu yazımdan yol haritasına ulaşabilirsiniz.

Gece İhtişamıyla Londra, İngiltere @augustinicreative

İngiltere’de Erasmus Yapmak

Bu da benim sanki 🙂 Bu cümleleri İtalya’da Erasmus yaparken yazıyorum. Erasmus bence Türkiye’deki üniversite öğrencileri için varolan en güzel, yararlı proje !

Çünkü gerçekten tamamen ders başarısı ve dil becerisi ile ailelerinin maddi durumlarından bağımsız olarak tüm öğrenciler bu programa katılabiliyor. Hatta ayda 500 euro da hibe alıyorsunuz… Üzerine Erasmus ile gidildiğinde İngiltere, vizesinden okul olanaklarına kadar size herşeyi uygun ve kolay yolla sunacak.

İngiltere’de Öğrencilik ve Yüksek Lisans

Bir de kendi imkanlarıyla İngiltere’de okumak isteyenler olacaktır. İngiltere’de Yüksek Lisans, Doktora ya da komple üniversite lisans eğitimi gerçekten sizi parlak bir geleceğe doğru hızla götürecektir.

İngiltere dünyanın en kaliteli üniversitelerine okullarına ev sahipliği yapan bir ülke. Bizde esprilere konu olan Oxford’lar, Cambridge’ler işte bu ülkede ! İngiltere’de okumak iyi hoş da bu yolu seçecekler çok ciddi bir maddi kaynağı hazır bulundurmalı.

Londra’nın Keyifli Sokakları 🙂 @augustinicreative

İngiltere’de Dil Kursuna Gitmek

İngilizce öğrenmek, İngilizce konuşmak ve dahası…

Günümüz dünyasında İngilizce artık herkesin bilmesi gereken bir dil. Ben 50’den fazla ülkeye gittim ama İngilizce konusunda sizi gerçekten geliştirecek ülkeler sadece anadili İngilizce olan ülkeler olacaktır… Yani öyle gezerken İngilizce öğreniriz, İtalya’ya gideriz, Almanya’ya gideriz bir yere kadar oluyor.

İngiltere, İngilizce kursuna ya da başka bir deyişle dil okuluna gitmek için en doğru yer. Ayrıca İngiltere bu işi bir ticarete de döktüğü için bu yollu gelişlere çok da kötümser değil, yani vize konusu eminim daha kolay olacak.

İngiltere’ye Göç Etmek, Yaşamak

Bir de ülkemizden umudu kesip de “İngiltere’de yaşamak, İngiltere’ye göç etmek istiyorum” diyenler olacaktır. Ben hala umudumu kaybetmedim, belki de çok gezdiğimden midir bilmiyorum hep ülkemi özlüyorum, ama sizi de anlıyorum !

İngiltere’ye göç etmek günümüz dünyasında pek kolay değil. Başlıca sebebi çok fazla talebin olması, özellikle de ülkemizden. İngiltere tamamıyla işine yarayan insanları alma felsefesinde bir ülke. Eğer İngiltere’ye taşınmak, yaşamak, oturma izni almak istiyorsanız önce kendinizi geliştirmelisiniz. Böyle deyince kimse ciddiye almıyor,” e nasıl yapacağız ?”

Akademik ve çalışma hayatı başarısı kesinlikle şart, ayrıca girişken, üretken ve özgün olmalısınız. İmkansız gibi durabilir ama mümkün ! Bunu yapan çok sayıda insan tanıyorum, hiçbiri de birinin desteğiyle bir yere gelmedi…

Londra’nın Ünlü Metrosu @augustinicreative

İngiltere’de Çalışmak ve Çalışma İzni

Az önce söylediklerimle aynı yerden devam edelim. İş bulmak demek İngiltere’de yaşamak demek zaten. Yani bahsettiğim yeteneklere sahip olacaksınız ki İngiltere’de iş bulasınız. Belki bir ihtimal tanıdıklarınızın iş yerleri vardır da oradan pozisyon bulabilirsiniz.

Ya da ben burada en azından kendimce bir birikime sahibim deyip, varı yoğu satıp İngiltere’de bir iş girişimi kurabilirsiniz. İngiltere ülkesine yatırım yapanlar için pek cömert…

Çalışma izni de bu periyodun son halkası. Orada çalışacak bir işiniz olduktan sonra zaten eş zamanlı olarak bu izni kolayca alabilirsiniz.

İngiltere’ye Gitmek Ne Kadar Tutar ?

“Görkem peki fasulyenin faydaları nedir :)”

Yıl 2022 olmuş 1 İngiliz Sterlini ( pound ) 20-30 liraya dayanmış. Tabii ki standart bir geziden biraz fazlası gerekiyor. Fakat kişisel tecrübelerime göre 1 haftalık bir Londra gezisi size ortalama 10-15 bin liraya mal olacaktır. Bu söylediğim rakamlar tamamen tasarruflu bir gezideki kişi başı ücret.

Ama bu paranın içine vize ve uçak bileti ücretini de kattım ! Bu konuda sorusu olanları yorum bölümünden bekliyorum 🙂

Londra Genel Görünüm @augustinicreative / Ünlü İngiliz Telefon Kulübesi

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır ?

Gelelim şu vize işine !

İngiltere 2022 itibariyle Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarına bile vize uygulayacakmış… Yani düşünün ki bize ne yapmasınlar !

O kadar korkmayın ama İngiltere vizesi bizleri en fazla uğraştıran vizelerden biri. En kötü yönü biraz pahalı olması. Fakat yeterlilikleri sağlayacak biri için planlı bir gezide vize almak sadece prosedürden ibarettir…

Koronavirüs Pandemisinde İngiltere Seyahati

Koronavirüs Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere’ye seyahat edecekleri resmi bir sebebi olması gerekiyor. Turistik geziler 2021 yılı için hala yasak. Ayrıca ülkemizden gelen yolcular İngiltere’de 14 gün karantina da kalması gerekiyor.

Güncelleme Ocak 2020: Koronavirüs’ün mutasyonu ile ortaya çıkan 2. Covid-19 sebebiyle İngiltere’ye yapılan uçuşlar askıya alınmıştır

Güncelleme 202: İngiltere’ye yapılan uçuşlar devam etmektedir, fakat giriş kuralları kontrol edilmeden yola çıkılmamalı.

Yakın zamanda İngiltere vizesiyle ilgili kapsamlı bir yazı kaleme alacağım. Şimdilik İngiltere’ye gitme yollarını anlattığım yazımı burada bitiriyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir, eğer sorularınız varsa alt taraftaki yorum bölümünden bekliyorum 🙂 keyifle hepsini yanıtlıyorum, şimdilik benden bu kadar, sevgiyle kalın 🙂

Yazının Devamı: Yurtdışına Gitmek İstiyorum, Nasıl Yaparım ?

14 Yorum Yapılmış

 1. Merhabalar, ben de bu hafta Erasmus için Budapeşte’ye gideceğim. Pasaportum yeşil ama yine de Erasmus için oturum izni aldım. Daha önce gitsem de hazır Avrupadayken bir daha gitmek istiyorum İngiltereye. Ama vize işini kendi ülkemiz hariç bir yerden yapabiliyor muyuz hakkında bir bilgi bulamadım. Siz vizenizi ne zaman almıştınız gitmeden önce mi yoksa gittiğinizde İtalya’dan mı başvurdunuz? Teşekkürler..

  • Merhabalar Belen Hanım / Bey,

   “Pasaportum yeşil ama yine de Erasmus için oturum izni aldım” sonunda bunu duyuyorum birinden harika 🙂 İyi yapmışssın. İngiltere vizesine herhangi bir ülkedeki ingiliz konsolosluğundan yapabiliyorsun. Ama erasmusta bence bu çok mantıklı değil doyasıya Avrupa’yı gez.

   Budapeşte yi çok severim… keyfini çıkar 🙂

 2. Merhaba Görkem Bey,

  Farklı bir sorum olacak. İngiltere’ye yerleşme planları içerisindeyim fakat bir de yanımda götürmek istediğim bir muhabbet kuşum var. Çevrenizde evcil hayvanlarıyla oraya göç eden var mı acaba? Resmi kaynaklarda bazı açıklamalar mevcut tabi ama deneyimleyen biri var mıdır ve pratikte durum nasıldır bunu öğrenmek isterim…

  • Merhabalar Duygu Hanım,

   Götürebilirsiniz ama biraz zorlu bi prosedür olabilir. İngiliz makamlarından araştırmanız gerekiyor kimlikvari bir şeyler çıkarmanız gerekli.

 3. merhabalar, benim sevgilim suan Turkiye de yaşıyor, turk vatandasvligi var, biz bir an once evlenmek istiyoruz ingiltere de yasam kurmak istiyoruz, benim cifte vatandasligim var (hem ingilitere hem turkiye) ben onun buraya gelmesini nasıl sağlarım?

  yorumunuz icin şimdiden tessekurler

  • Merhabalar Sevgili Aslı,

   Evlendikten sonra göçmen vizesine başvurup oturma izni aldırabilirsiniz. Ama sen vatandaşı olduğun için İngiliz konsolosluğundan daha net bilgi alabilirsin.

 4. Abi selam yaşım 15 liseliyim sence üniversitede mi ingiltereye gitmeliyim yoksa eģitimimi tamamlayıp mı ingiltereye gideyim. ulaşırsan sevinirim daha fazla soru sorarım.

 5. Merhaba Görkem Bey,
  ben de İngiltere’de çalışmak istiyorum. Yurt dışında doğdum ama AB vatandaşı değilim, Schengen pasaportum var. İngiltere’ye gidebilmek için nasıl vize alabilirim? Elimdeki bordo pasaport İngiltere için de geçerli mi? (İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum ve kendi alanımda bir işe girmeye özen gösteriyorum)

  • Merhabalar Aylin Hanım,

   Öncelikle hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu bilmem gerekli 🙂 TC bordo pasaportuyla ingiltere vizesine başvurmanız gerekiyor.

 6. Merhaba konsolosluktan açıköğretim okuduğum için dil eğitimi olduğunda türkiyede sınavları nasıl olcak diye dönüş oldu red sebeplerinden biri ve AÖF merkezi bu konuda destek olmuyor ne yapabilirim bu konuyla ilgili teşekkür ederim şimdiden ?

  • Merhabalar Sevgili Besra,

   Sadece bu sebepten red olmamıştır fakat önemli bir etken tabii ki. Göçmen potansiyelinizi düşürecek konulara çalışmalısınız.

 7. Merhaba ;
  Ben türkiye de 10 yıldır muhasebe personeli olarak çalışıyorum eğitimimde bunu üzerine yaptım ve açıköğretim üniversitesini okuyorum hatta son sınavlarda önümüzdeki yıl mezunum aktif öğrenciyim ingilterede amcam üniversitede profesör ve bath şehrindeki kaplan ınternatıonal okulundan kabul mektubu geldi bende tüm evrakları düzenledim ve hala burda çalışıyorum amcam sponsor oldu ve ailemden de tapu ve araba gösterdim konsolosluk görüşmem de güzel geçti sizce vizem onaylanır mı şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar Sevgili Besra,

   Anlattıklarınızda bir sorun gözükmüyor açıkçası neden olmasın sadece yaş konusuna takılabilirler. Yani 10 yıllık çalışma geçmişiniz olduğuna göre en az 28 yaşında olmalısınız ve bu üniverisite ya da dil eğitimi için geç olarak görülebilir.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.