Vize Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Gezi Rehberi / Vize

Vize Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Vize aşaması, yurtdışı seyahatlerinin en sevimsiz kalemi. Gitmek istediğimiz çoğu ülke maalesef ki vize istiyor, ben de bundan muzdaribim ! Belki bu vizeleri kaldıramam ama vize alırken dikkat edebileceğiniz konular hakkında bilgiler vererek kolayca vize almanızı sağlayabilirim 🙂

Beni takip edenler vizelerin çıkış mantığını bileceklerdir. Kısaca ülkelerin kendilerini, potansiyel göçmen ve yararsız gördükleri insanlardan izole yöntemi. Bunu bildikten sonra pratik vize alma konusunda daha iyi anlaşacağız.

Uzun uzadıya yazasım var aslında ama sizi sıkmayacağım, bu sefer liste halinde birkaç adımda kolay vize almanın inceliklerini öğreteceğim !

Schengen Vizesi Almanız Gereken Ülkelerden Birinde / Malmö, İsveç

Ziyaret Nedeninizi İyi Belirleyin

Örneğin çevremdeki çoğu insan Avrupa’ya gitmek istiyor fakat aynı cümle içinde hem gezmekten, hem akraba ziyaretinden hem de fırsat olursa eğitim almaktan söz ediyorlar. Bu mantıkla ilerleyen bir vize başvurusunda olumsuz yanıt alma şansınız yüksek !

Gideceğiniz ülkedeki bulunma sebebiniz onların sizden öğrenmek istedikleri asıl şey, bu konuda bir karar vermelisiniz. Eğer kararsızsanız ya da birden fazla planınız varsa siz kısa yoldan gezmek için gidin. Sadece turist olduğunuzdan söz edip gerisine karışmayın.

Basel’in Keyifli Tren İstasyonu / İsviçre

Yeterlilikleri Karşıladığınızdan Emin Olun

Ülkemizde bile geçinmek bu kadar zorken, hiçbir birikim yapmadan başka ülkelere seyahat fikri ne kadar mantıklı ? Belki siz bir yol bulacaksınız ama vize memuru bu işten hoşlanmayacak !

Öyle milyarlara ihtiyacınız yok 🙂 Yalnızca ziyaret ettiğiniz süre size yetebilecek mütevazi bir tutarı belgeleyebilmeniz önemli, onlar isterler ya da istemezler. Yeterlilik sadece para konusunda da değil.

Örneğin Amerika, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin asıl derdi potansiyel göçmenliktir. Bu ülkelere vize başvurusu yaparken, sizin ülkemize olan bağlılığınızı temsilen bazı evraklar ortaya koymanız gerekir, evlilik durumu, işiniz, ülkede yürüttüğünüz proje veya eğitimler. Bu ve benzeri yeterliliklerde eksikleriniz varsa bile bile lades olmaya gerek yok, önce vizeye hazırlık yapılmalı.

Rus Devlet Tarih Müzesi Binası ve Ben / Kızıl Meydan, Moskova, Rusya

Seyahat Planlamanızı İyi Yapın

Görkemliyollar’da size ilk, planlı seyahat etmeyi anlattım. Gezilerinizi planlama oldukça önemli. Ülkeler vize verdikleri insanların kendini bilen bir tavır içinde olmasından hoşlanıyor.

Vize alacağınız bir ülkeye giderken, seyahat planlamanız hazır olmalı. Öncesinde gideceğiniz tarihler, yapacağınız aktiviteler ve bulunacağınız şehirler netlik kazanmalı. Örneğin ben Amerika vize görüşmemde bunları direkt sunabilerek iyi bir izlenim oluşturduğumu düşünüyorum.

Batam Adası, Endonezya / Güneydoğu Asya Gezim 2017

Efsanelere Kulak Asmayın

Kanada kimseye vize vermiyor, Schengen en kolay şu ülkeden alınıyor… “Bunlara kafa yormak ne kadar saçma değil mi ? Önünüzde kendi argümanlarınız, fikriniz ve planlarınız var, bu duyumlara kulak asmayın !

Vize almanın genellemesi olmaz, şartları sağlayamayan biri için imkansız olabilecek vizeyi, birisi hiç uğraşmadan alabilir. Bu konuda hevesinizin baştan kırılmasına izin vermeyin.

Monte Carlo, Monako’dan / İnterrail 2013 Gezim

Dünya Gündemini Takip Edin

Bazen bizden kaynaklı olmayan sorunlar da yaşanabiliyor, örneğin birkaç sene öncesinde vizesiz ziyaret edebildiğimiz Rusya’ya artık vize var, ya da çeşitli siyasi krizlerle beraber vize almak o dönem için zorlaşabiliyor.

Eğer Dünya’dan haberiniz olursa, vize başvurusundan önce sürprizler yaşamazsınız. Bunun en yakın örneği Amerika ile yaşadığımız vize krizi. Bu durumdan habersiz onlarca insan seyahat planlarını iptal etmek zorunda kaldı, hem de mağdur olarak.

Angkor Tapınağı, Siem Reap, Kamboçya / Güneydoğu Asya Gezim 2017

Mümkün Oldukça Aracı Firmalara Başvurmayın

Sanki aracı firma olmadan vize alınamazmış gibi bir anlayış var. Oysa ki kendi başvurunuzu sizden titiz kimse yapamaz. Eğer ben bu işle ilgilenip, araştırıp sonuca gideceğim diyorsanız en güzeli kendi kendinize halletmek.

Benim vaktim olmuyor, çalışıyor ya da kendime güvenemiyorum diyenler aracı firma kullanabilir. Fakat bu yolu seçenler ekstra maliyetlere ve vize alma aşamasındaki ekstra risklere hazırlıklı olmalı. Burada ekstra risk olarak nitelediğim, işini iyi yapamayan firmalar. Eğer güvenilir vize acentalarına giderseniz bu sorunu aşabilirsiniz !

Floransa’da Gün Batımı / Toskana Gezimden / İtalya

Vize Görüşmesinde Açık Olun

Her ülke vize için görüşme talep etmiyor ama edenler de var, genelde en titiz olan ülkeler. Görüşmelerden çekinecek bir şey yok hatta bu avantaja bile dönüşebilir. Çünkü evrak üzerinde belki de yanlış şekilde anlatılan ziyaret sebebi ve planını siz kendi ağzınızdan kararlılıkla anlatabilirsiniz.

Vize görüşmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus açık ve net olmak, gereksiz bilgi vermemek. Sadece sizden istenen sorulara yanıt verin ve gülümseyin !

Vize Alarak Ziyaret Ettiğim Amerika / Brooklyn Köprüsü, New York

Öncesinde Birkaç Vizesiz Ülkeye Gidin

Öncelikle bu bir şart değil, yanlış anlaşılmasını istemem. Fakat vize başvurusunda bulunduğunuz ülkenin, sizin daha önce yurtdışına çıktığınızı bilmesi iyi bir referans olacaktır. Bu şekilde sizin seyahatinizde kendi kendinize yetebileceğiniz konusunda bir dayanakları olur.

Zaten vizesiz ülkeler genellikle daha uygun bir alternatif sunuyor, fırsatınız varsa siz önce vizesiz ülkelerden birkaçını ziyaret edin sonra vize alırken kolaylık yaşayın !

Vize alma konusunda bahsedeceklerim şimdilik bunlar. Bu yazıyla beraber ilk kez yurtdışına çıkacaklara önerdiğim ülkeleri de incelemenizi tavsiye ederim, vize almanıza gerek bile kalmayabilir, bol seyahatli günler.

Yazının Devamı:  Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir ? 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

4 Yorum Bırakılmış

 1. Cok faydalı detaylar, elinize sağlık.

 2. Halit Celepi says:

  Merhaba Görkem bey.
  10 yıllık memurum ve yeşil pasaport hakkına sahip değilim.
  Eşim ve 8 yaşımdaki çocuğum ile vize isteyen bir ülkeye gezmek için
  gitmek istiyorum. Daha önce hiç yırtdışına çıkmadım. Kısaca
  bilgilendirir misiniz?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*