Görkemli seyahatler ! Bugün batı sınırımızdaki Yunanistan’a gitmek konusundan bahsedeceğim. Yüzyıllarca Osmanlı egemenliğinde kalmış topraklarda gezmek harika bir seçim. Atamızın şehri Selanik’ten, her bir karışında Türk izlerine rastlayabileceğiniz Trakya ve Ege’ye kadar Yunanistan’ı gidip görmek için birçok haklı sebebiniz var.

Peki komşu ülke Yunanistan’a gezmeye nasıl gidebiliriz ? Hangi gidiş yolları daha makul, benimle gelin 🙂

Kavala, Yunanistan @tripelonia

Deniz Yolu İle Yunanistan

İlk seçeneğimiz deniz üzerinden. Ülkemiz ile Yunanistan’ı yalnızca Ege Denizi ayırıyor. Son yıllarda Türkiye – Yunanistan arasındaki deniz ulaşımı oldukça gelişti. Denizyoluyla Yunanistan’a gitmek hem keyifli, hem zahmetsiz bir yol.

Ülkemiz batı sahillerindeki şehirler; Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris’ten her gün Yunan adalarına seferler düzenleniyor. Bu adalar ile artık Yunanistan’dasınız !

Eğer bu yolu seçecekseniz, Türkiye – Yunanistan arasındaki feribot seferlerinden ayrıntılı olarak bahsettiğim yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Kos Limanı ve Türkiye’ye Giden Motorlar

Otobüsle Yunanistan’a Gitmek

Ben sınırlarımızın ötesini çıplak gözle göreceğim ! Diyorsanız otobüslerle Yunanistan turu yapmak tam size göre. Tur dediğime bakmayın bunlar tarifeli otobüs seferleri.

İstanbul’dan her gün direkt olarak Dedeağaç, Kavala, Selanik ve Atina’ya otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca bu seferlerin fiyatları da oldukça uygun. 2020 yılı içerisinde İstanbul – Dedeağaç tek yön otobüs bileti 130 lira, erkenden almanıza da gerek yok.

Otobüsle Yunanistan’a gitmeyi düşünüyorsanız bu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kos Adası Plajlarından / Yunanistan

Kendi Aracımla Yunanistan’a Gidebilir miyim ?

Tabii ki gidebilirsiniz 🙂 Araç ile yurtdışına çıkmanın da ayrı bir keyfi var. Kafamız esip güney sahillerine sürdüğümüz gibi, istediğimiz şekilde Yunanistan’a özel aracımızla gidebiliriz.

Fakat Yunanistan’a araçla giderken dikkat etmemiz gereken nokta, aracın uluslararası trafik sigortasına ( yeşil sigorta ) sahip olması. Bu sigortayı öncesinden ya da sınır geçişi esnasında kolayca yaptırabilirsiniz.

Bunun dışında aracın ruhsat sahibinin de yurtdışına çıkması ve sahibinin geçerli bir Yunan vizesi sahibi olması gerekiyor.

Bisikletle Yunanistan’a Gidilir mi ?

Bunu ben yaptım ! Kulağa ne kadar garip geldiğinin farkındayım ama mümkün 🙂

Yalnızca bisikletiniz ve siz Yunanistan’a gitmek için yeterlisiniz, hem de ulaşım ücretini sıfırlamış oluyorsunuz. Öyle çok bir kondisyona da gerek yok. İpsala sınır kapımızdan Dedeağaç ( Alexandroupolis ) yalnızca 50 kilometre.

Bisikletle Yunanistan’a gitmek hakkındaki yazımdan gezimi incelemeniz mümkündür 🙂

Bisikletimle Yunanistan’da Pedallarken

Trenle Yunanistan’a Gidiş Yolları

Trenle Yunanistan’a gitmek şeklinde bir başlık kullanmadım çünkü ülkemizden bu mümkün değil. Bu durumu anlamam da pek mümkün değil, yapılamaz mıydı ? Maalesef ülkeler ikili ilişkilerde sorun yaşarken bazen bu tarz konularda karşılıklı olarak geride kalabiliyor.

E trenle gidemeyecek miyiz peki Görkem ? Aslında bir yolu var. Ülkemizden Sofya’ya ( Bulgaristan ) tarifeli tren seferleri düzenleniyor. Sofya ekspresi ile Bulgaristan’a geçip oradan Yunanistan’a gitme şansınız var.

Bunun dışında Dedeağaç’a kadar otobüsle gidip oradan sonra Atina’ya varacak bir rotayı trenle geçebilirsiniz.

Yunanistan’a Uçak Biletleri

Uçakla gitmek de pek bir rahat 🙂 Öyle tabii !

Sadece gidilen şehri gezmek isteyen ve rotasını belirlemiş insanlar için uçaklar harika bir seçenek. Ankara, İstanbul ve İzmir’den başkent Atina’ya fazlaca sefer var, fiyatları da hiç pahalı değil…

Hatta bir sene öncesinde yalnızca 3 euro’ya İstanbul – Atina rotasında Olympic Air’den bir uçak bileti almışlığım var. Atina’yı sizler için keşfettim.. Bu biletleri nereden mi buluyorum, ucuz uçak bileti bulmak konulu yazıma bir göz atın.

Dedeağaç’ta Kamp Alanımız / Yunanistan

Turla Yunanistan’a Gitmek

Yunanistan yakınlığı itibariyle birçok tatil acentesinin de uğrak noktası. Bazen oldukça uygun fiyatlarla Yunanistan’a ulaşımı sağlayabiliyorlar, hem de hiçbir uğraşa gerek kalmadan.

Yunanistan turlarının, gemi ve otobüs ile olanları var. Bence gemi ile olanlar farklı bir deneyim sunuyor, denemenizi öneririm. Otobüsle olanlar için de programa iyice dikkat edilmeli, çünkü uzun yolculuklar epey yorucu olabiliyor.

Eramus İle Yunanistan’da Okumak

Aslında hep turist olarak Yunanistan’ gitmekten söz ettim. Şimdi de öğrenciler için önerilerim var. Yunanistan Erasmus ile gidilebilen ülkelerden birisi. Çoğu Avrupa ülkesine göre sönük gözükse de bence gidilesi bir destinasyon.

Yunanistan’da hem benzer bir kültür var, hem de yaşam maliyeti daha düşük. Maliyetten kastım diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olması.

Kos Sokakları, Yunanistan

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır ?

Buraya kadar herşey güzel de işte şu vize olmasa keşke…

Halk arasında Yunanistan vizesi olarak adlandırdığımız bu vize Schengen vizesi oluyor. Çünkü Yunanlılar Avrupa Birliği üyesi oldu 🙂 Schengen vizesi için standart prosedürler var ve bunun için harika da bir yazı dizim. Buradan başlayarak okumanızı öneririm, vize almanıza yardımcı olacak detaylar içeriyor.

Yeşil Pasaport’la Yunanistan’a Vize Var mı ?

Bu yazıyı yazdığım 2020 yılında güncel olarak Yunanistan’a yeşil pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebiliyor. Son 6 ayda 3 ayı geçmemek şartıyla konaklama izinleri var.

Fakat yeşil yani hususi pasaportlarla yurtdışına giderken OHAL ve benzeri güncel konularda özel belge gerekliliği olabiliyor. Yunanistan’a yeşil pasaportla gitmeden önce, yeşil pasaportla yurtdışı yazımı okuyup güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Dedeağaç’tan Dönerken / Bisikletle Yunanistan Gezimden

Yunanistan’a Vizesiz Giriş ve Kapıda Vize

Yunanistan’a vizesiz giriş de kısmen mümkün. Bazı gemi turları kısıtlı şartlar ile vizesiz Yunan adalarına ayak basma imkanı sağlayabiliyor. Bunun dışında Kapıda vize adında özel bir prosedür de var, Yunan adalarını ziyaret ederken öncesinde hazırlık yapmadan vize verilebiliyor.

Vizesiz giriş ve Kapı vizesi sadece Yunan adaları ( Rodos, Kos, Midilli, Sakız, Samoz, Meis) için geçerli.

Yunanistan’a gidiş yolları konusunda oluşturduğum rehber burada bitti. Yunan adaları için yazdığım yazıyı okuyarak daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca yurtdışına çıkmak konusunda genel yol haritası bulabileceğiniz yazım da buradadır. Hepinize esenlik dolu günler diliyorum 🙂

Yazının Devamı: Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

8 Yorum Yapılmış

 1. Betül Kocatürk

  Sevgili Görkem beraber gezelimden kastın nedir acaba ? Ona göre formu dolduracağım 🙂 sevgiler

 2. Erkan karateke

  Merhaba görkem bey ben izmir den pazartesi bisikletim le çıkıp Yunanistan’a
  Gitmek istiyorum ve adaya bisikletle geçiş paralımı sokaklarda kalabilirmiyim güvenlimi
  Bana yardımcı olursan sevinirim
  Hayırlı günler

  • Merhabalar Erkan Bey,

   Bisikletle yunanistana giden ender insanlardan biri de benim 🙂 Herhangi bir prosedür yok direkt olarak geçiş yapabilirsiniz, keyifli bir anı olacağına eminim !

 3. Baran ahmet

  Yunan adalari disinda yunanistana vize almak munkun degil mi

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir