Moda, Moda, Moda… O kadar çok anlatacak şey var ki nereden başlasam nerede bitirsem diye düşünürken dedim Görkem Moda’yı zaten anlatamazsın yaşayabilirsin 🙂 O yüzden size Kadıköy Moda’yı yaşatmaya çalışacağım.

Moda, Kadıköy’ün ve İstanbul’un en ikonik, tarihi ve sanatsal semtlerinden birisi. Moda’da yıllarım geçti, kendimizi bulduğumuz lise yıllarımda Moda sokaklarında, Moda sahilinde….Ben Moda’nın en güzel yerlerinden birinde bulunan İstanbul Kadıköy Lisesi mezunuyum ya da eski adıyla Kadıköy Kız Lisesi. Okulun içinde bir de tarihi köşkümüz var siz düşünün 🙂

Bugün Kadıköy Moda’nın rutinlerini, Moda’da yapılacakları, Moda etkinliklerini ve Moda Sahili’nin dününü bugünün anlatmaya çalışacağım. Tabi Moda’da gezilecek yerler de çok onlara da girmeden olmaz. İlhami Gencer’in “Bu Gece Moda Koyunda”sından, Cemal Süreyalara derkenn…

En iyisi siz kahveleri hazırlayın ve bi cumartesi Moda gezi planı öncesinde bu yazıyı iyice bir okuyun! İnternetin en iyi Moda rehberi: Moda’da ne yapılır, ne edilir, nereler gezilir… Moda’da Kadıköy Rutinleri başlasın 🙂

Moda’da Yapılacaklar & Moda Sahil Trendleri

Moda Denilince Herkesin Aklına Tramvay ve İskele Gelebilir Ama Bence Önce Moda Sokakları 🙂 / @Jorge Franganillo

Moda Tramvayı İle Bi Tur Atın ve Yolda Kalın 🙂

İlk olarak Moda’ya nasıl gidilir diyenlere ayrıntılı anlattığım şu yazım var. Ama bence Moda’ya bi Modalı gibi gitmek istiyorsanız binin nostaljik Moda tramvayına!

Bu tramvaya biz lise zamanı genelde sadece yağmurlu havalarda binerdik. Çünkü Kadıköy’den Moda’ya yürüyerek gitmek daha kısa süre alıyor. İşte bu yüzden aslında eğlenceli bi espri konusu. Moda’ya tramvayla gidiyorsanız Moda’nın o eski havasını rutinlerini de içinize çekmeye başlarsınız. Moda’ya gidecekler ilk olarak bu deneyimi yaşamalı derim.

Not: Moda tramvayı ara sokaklardan geçerken genelde, yol üzerine park etmiş arabalardan dolayı yolda kalır 🙂 O aracın sahibi bulunana kadar öylece bekleyebilirsiniz, bunu yaşarsanız Moda’yı yaşamaya başladınız demektir.

Moda tramvayına nereden binilir ve benzeri tüm yazıdaki konumlar en sonda haritada…

Araçların Arkasında Trafikte Bi Moda Tramvayı Var! / @Zeynep Oncel

Moda İskelesi’nde Bi Fotoğraf Çekin!

Moda demek Moda İskelesi demektir!

İstanbul’da birçok tarihi iskele var ama Moda İskelesi’nin yanında hepsi biraz sönük kalır. Bence Moda İskelesi en duygusal, üzerine şiirler yazılası olanı 🙂 Moda İskelesi 20. yüzyılın başlarında Moda-Adalar-Plaj şeklindeki keyifli bir Şirket-i Hayriye hattının başında yer alıyormuş.

Bi düşünün Moda İskelesi’nden vapura binip Kınalı, Burgaz, Heybeli gidiyorsunuz…

Biz artık 21. yüzyılda yaşıyoruz 🙂 Maalesef şimdilik sadece uzaktan bakabiliyoruz ama Moda’ya gezmeye geldiyeniz Moda İskelesi ile bi fotoğraf çektirin derim. Yeni trendler bunlar, hatta bi reels de atılabilir 🙂

Ek Bilgi: Moda İskelesi uzuun zamandır restorasyon, dönüşüm v.b sebeplerle kapalı. Ancak yakın bi tarihte İBB burayı kütüphane yapmayı düşünüyormuş.

Moda İskelesi / @Tolga Ahmetler /
Moda İskelesi / Tek Fotoğrafla Geçmek Olmazdı 🙂 / Bu Daha Neşeli

Moda Caddesi’ndeki Detayları Bulun!

Moda Caddesi, Moda’nın en ikonik yerlerinden birisi. Aslında çoğu insan üzerinden geçer gider ama kimse bu ismi farketmez…

Dondurmacı Ali Usta, Wafflecı Kemal Usta diye sorarsınız ama aslında Moda Caddesi’nde olduklarını bilmezsiniz 🙂

Moda Caddesi adı üzerinde Kadıköy’ün göbeğinden Moda’ya açılan keyifli bir cadde. Moda Caddesi üzerinde hala eski gelenekten gelen yerel büfe, restoran v.b esnaflara rastlayabileceğiniz gibi bir sürü keyifli detayı da yakalayabilirsiniz.

Mesela Moda Caddesi’ndeki şu keyifli köşkü bulabilir misiniz? Bu sefer konum vermiyorum gezin bulun 🙂

Sarıca Paşa Köşkü / @Emrah Bakkaloğlu

Kadıköy Kız Lisesi ve Köşkü’nü Keşfedin!

Tam da Moda Caddesi demişken, sevgili okulum İstanbul Kadıköy Lisesi namıdiğer (Kadıköy Kız Lisesi) ve ev sahipliği yaptığı Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’ne de hemen Moda Caddesi üzerinde rastlayabilirsiniz.

Kadıköy Kız Lisesi aslında Moda Caddesi’nden sahile kadar uzanan bir yeri kaplıyor. Moda Caddesi üzerindeki kapısından girerseniz genellikle kadınların el işi ürünlerini sattığı kermesleri görebilir ve güzel yerel şeyler alabilirsiniz.

Mahmut Muhtar Paşa Köşkü / İstanbul Kadıköy Lisesi

Ayrıca asıl olarak bu lisenin ve Kadıköy’ün simgelerinden biri olan Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nü yakından inceleyebilirsiniz. Lise zamanlarımda yasak da olsa gizlice içine girip keşfettiğimiz bu köşk 🙂 yakın zamanda çekilen Hababam Sınıfı filmlerinden birinde de boy gösterdi.

Mahmut Muhtar Paşa Köşkü 19. yüzyıl sonlarında yapılmış ve mimarının bi İtalyan olduğu söyleniyor. Son yıllarda restorasyonu konusunda okul mezunları olarak bi çaba içine girsek de hala çok iyi durumda olduğunu söyleyemem. Umarım tez zamanda bu değerli köşkümüz eski heybetini günümüzde de yaşatır.

Muhtar Paşa Köşkü’nün İçi / Gizli Bir Ziyaretimizden 🙂 / Soldaki Köşkün Enfes Manzarası / Sağ’da Köşkün Merdivenlerinde Bi Görkem 🙂
Mahmut Muhtar Paşa Köşkü İçinden / Aslında Çok Keyifli Sanatsal Detaylara Sahip Fakat Bakım Gerekiyor 🙁

Bir Şeyler Alın ve Moda Sahil’de Oturun!

Hani şu Caddebostan konseptinin bi diğeri de tabii ki Moda’da 🙂

Özellikle tatlı yaz akşamlarında hemen Moda’nın yerel bir esnafından güzel yiyecek, içecek bir şeyler alın ve Moda sahiline oturun 🙂 Moda Sahili’nde oturmadan Moda’ya gittim denmez!

Moda Sahil’de otururken sahilin farklı noktalarından Moda İskelesi, Fenerbahçe, Adalar, Sultanahmet, Sarayburnu….bir çok yeri izleyebilirsiniz.

Moda Sahili / Moda Sahil’i Böyle Boş Görmek İçin Benim Sabah 8 De Okulda Olmanız Gerekiyor 🙂 / Kadıköy Kız Lisesi’nden Çekimim

Moda’da Butik Kafe Avına Çıkın!

2000’lerin hatta 2020’lerin yeni Moda trendlerine hazır mıyız?

Moda hem nostaljik havası, hem kendine has nezih yaşam tarzıyla öne çıkarken hem de yeni nesil trendleri de barındıran harika bi Kadıköy semti. Madem trendler demişiz;

Gelsin 1,2,3,4,5. nesil kahveciler!

Moda adı üzerinde, her neslin modasına ayak uyduran bi semt. Moda’da gezmediğiniz sokak kalmasın ve aralardaki güzel butik kahvecileri keşfedin!

Moda Kafeleri Bana Çok Kızacak 🙂 Ama Birini Seçmek Zorundaydım! İlerde Moda’nın Butik Kafeleri İle İlgili Bi Yazı da Kaleme Alıp Gönüllerini Hoş Edeceğim 🙂

“Mehtaplı Geceler Moda Koyunda Manzaraya Bak, Dolu Bi Kadeh At!”

Moda’yı anlatırken İlham Gencer’in sesinden şöyle bi alıntı yapmamak olmaz;

90’lı yaşlarında hala konserler vermeye devam eden ünlü jaz sanatçısı ve piyanist İlham Gencer’in tavsiyeleri ile “Manzaraya bir bak, dolu bir kadeh at, bu gece Moda koyunda”

İlham Gencer’in Akustikhane’deki Mehtaplı Geceler Moda Koyunda performansına hemen bi göz atın derim;

Moda Sahil 1 ve 2 Farkını Öğrenin 🙂

Moda Sahili ve Moda Parkı aslında Moda Deniz Kulübü ve Moda İskelesi ile iki parçaya ayrılıyor. Gencler arasında Moda 1 sahil denilen yer Kadıköy İskelesinden direkt sahilden yürüyerek ulaşabildiğiniz kısım oluyor. Moda 1 sahili ve parkında oturursanız, karşınızda Sultanahmet Camii, Ayasofya, Sarayburnu ve hatta Bakırköy kalıyor…

Moda 2 sahili ise Moda İskelesi’ni izleyebildiğiniz kısım oluyor. Moda iki sahilinde oturuyorsanız da bahsettiğim gibi Moda İskelesi, Fenerbahçe ve ucundan Adalar manzaranız var.

Manzara Şuna Benziyorsa Moda 2 🙂

Ferit Tek Sokağından Gün Batımını İzleyin

İşte bu Moda’nın iki sahili arasında geçiş yaparken size keyifli bir Moda önerisi!

Bu iki sahilin tam arasında bulunan Ferit Tek sokağı aslında Moda’nın özel noktalarından birisi. Ferit Tek sokağından sahili biraz yukarıdan keyifli biçimde izleyebilirsiniz. Ayrıca burada gün batımının keyif de bir başka olur 🙂

Ferit Tek Sokak’tan Moda İskelesi Manzarası / Moda’dan Kalamış’ın Yelkenlilerini İzlemeden de Olmaz!

Moda’nın Tarihi ve Sanat Eseri Apartmanlarını Keşfedin

Kadıköy ve Moda pek bilinmese de aslında kendine has mimari stille yapılmış tarihi apartmanları, köşkleri ile meşhurdur. Moda’da gerçekten hoş, sanatsal detaylarla süslenmiş birçok apartmana rastlayabilirsiniz.

Hatta geçenlerde Hande Tulum ve Efsun Ekenyazıcı Güney’in “Kadıköy Apartmanları” adındaki keyifli instagram sayfalarına rastladım.

İşte Gazete Kadıköy’de yayımlanan haberde Efsun hanım Moda’nın apartmanları için ne önerilerde bulunmuş;

Kadıköy bu anlamda çok sürprizli bir bölge. Örneğin dışarıdan bakıldığında, oldukça sade gözükebilen apartmanların giriş holleri, kullanılan malzemeler, heykelsi merdivenler ve mimarlık-sanat ilişkisinin birer örneği olan seramik panolar ile göz alıcı olabiliyor. Hamit Duru’nun 1961 yılında tasarladığı Moda’daki Leylak Apartmanı, giriş holü ile çarpıcı bir atmosfere sahip olan apartmanlardan. Yine Moda’da konumlanan başka bir ilgi çekici yapı ise Emin Onat’ın 1956-57 yılları arasında tasarladığı Marmara Apartmanı’dır.”

Moda’nın güzel apartmanlarını keşfetmeyi kesinlikle öneriyorum…

Moda’da Her Sokak, Her Apartman Bir Sürpriz / Ruşen Ağa Sokak, Moda / @Kasım Oktay

Barış Manço’nun Evine Gidin!

Moda sanata ve sanatçıya ilham veren bi semt olunca ünlü şahsiyetleri ile de meşhurdur. Moda dendiğinde ayrı düşünülemeyecek ilk isimlerden biri şüphesiz Barış Manço’dur…

Dünya çapında 55’ten fazla ülkede bulunduğum ve ülkemde de olabildiğinde çok yeri ziyaret etmeye çalışıp yazılar kaleme alınca aslında bi meslektaşım bi üstadım gibi de düşünüyorum onu 🙂

Barış Manço’nun pek tabii ki evi de Moda’da bulunuyor. Artık o ev bir müze ve Moda’da gezilecek yerlerden ya da yapılacak aktivitelerden biri konumunda. Moda’ya kadar gelirseniz Barış Manço’ya da bir uğrayın derim.

Barış Manço Müzesi / @Sedat Mimaroglu

Cemal Süreya İle Moda’ya Ulaşın

Moda ve sanat demişsek, kendisini “Kadıköy İskelesi’ne en yakın şair” olarak tanımlayan Cemal Süreya’dan da bahsetmeden olmaz.

Cemal Süreya Kadıköy’de yaşamaktan gurur duyan ve sahiplenen şairlerimizden biriymiş. Zaten Kadıköy’den Moda’ya açılan yollardan biri de ona ait 🙂 Kendi evinin de önünden geçen bu uzuun sokak Cemal Süreya sokağıdır. Moda’ya ulaşmanın yollarından biri de Cemal Süreya’nın evinden geçer…

Hatta bu sokağın en ucunda da bizim lisemizin kapısı var, az geçmedim, deneyin…

Cemal Süreya Sokak / Sevgili Liseme Giderken Cemal Süreya’nın Evinin Önünden Geçmek… Paha Biçilemez / @GoogleStreetView

Moda Çay Bahçelerinde Bir Çay Benden!

Kabul edin Moda diye okumaya başladınız ama bu kadar çok sırrı olduğunu bilmiyordunuz Moda’nın!

Şimdi Moda’nın Kadıköy rutinlerinden bir diğerine geçelim; Moda Çay Bahçesi

İstanbul’da çay bahçeleri ile meşhur birçok yer var tabii ama Moda’nın yeri bir başka. Moda’da bu adeta bir olmazsa olmaz, semt ritüeli… Moda çay bahçesi yüzyıllık koca ağaçların altındaki kocamaaan bir alanı oluşturuyor.

Burada sadece tek bir işletme de yok, yani siz gidin ve kafanıza göre oturun, çaylar benden!

Moda Çay Bahçesi’nin Keyifli Ortamı

İdea Kadıköy’de Bi Startup Açın!

Moda’da sanat var, ilham var, doğa var, tarih var… Yani yeni bir girişim için harika bir nokta!

Moda yine pek de bilinmeyen “İdea Kadıköy” adında yenilikçi bir kamusal alana sahip. Yani burayı tanımlamak biraz zor çünkü eşi benzerine pek rastlamadığımız bir oluşum.

İdea Kadıköy, belediyenin bir kamusal alanı. Burada ders çalışabilir, girişim faaliyetleri gösterebilir ve çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Demem o ki Moda’ya gezmeye gelmekle yetinmeyin, yaratıcılığınızı da konuşturun 🙂

Şu Manzarada Çalışınca İnstagram’a Rakip Bile Oluruz 🙂 / İdea Kadıköy / @İdeaKadıköyFacebook

Moda Sahil ve Moda Parkı’nda Arkadaşlarla Plan Yapın!

Az önce Moda sahilde bir şeyler alıp oturun dedim o daha anlık bir plandı 🙂 Bu sefer Moda’ya önceden planlı programlı gelin ve en az 4-5 kişi topluca keyifli bir sahil sohbeti yapın.

Bu plana sandalyeler ve masalar da dahil 🙂 Hatta sevimli dostlarımız “Köpükler, bademler, lusiler…”

Bir de böyle deneyin bence ayrı bir keyfi olacak, benden demesi 🙂

Moda Sahil / Şurada Oturan 4’lü Kim Olsun İstersiniz Etkiletleyin! Şaka Şaka 🙂

Eski Moda Fotoğraflarını Gitmeden İnceleyin!

Madem Moda gibi eski bir semti geziyoruz. “Ah nerede o eski Moda” diyebilecek kadar eski Moda’yı da tanıyın!

Eski Kadıköy’ün, eski Moda’nın fotoğraflarına şöyle bir detaylıca bakın ve aradaki farkları, benzerlikleri gezerken sezin, ayrı bir keyif alın. Hadi iyisiniz 🙂 ben işinizi görecek kadar eski Moda fotoğrafını yazının sonuna bolca bırakıyorum.

Bu fotoğraf işin esprisi 🙂 eski moda fotoğrafları yazının sonunda!

Artık Bu Fotoğraflar Bile Eski Oldu 🙂 Tahminen 2000’lı Yılların Başı /Moda Sokaklari / @Cemil Ozkan

Moda Sahilden Caddebostan’a Yürüyün / Bisiklete Binin

Şimdi Moda’yı sadece Moda’da bırakamayız. Moda’nın kardeşleri Kalamış ve Caddebostan’ı da unutmamak lazım. Eğer Moda’dan sonra Yoğurtçu Parkı ve Kurbağalıdere Parkları’nı takip ederseniz, sırayla Kalamış, Fenerbahçe ve Caddebostan Sahil’e ulaşabilirsiniz.

Bu rota en çok pedallayanlar için uygun 🙂 Sadece 20-25 dakikada bu rotayı keyifle bisikletle gerçekleştirebilirsiniz. Molalı biçimde gezecekler yürüyerek de Caddebostan’a ulaşabilir.

Biliyorsunuz Caddebostan sahil de en az Moda kadar önemli rutinlere sahip önemli bi yer. O yüzden bu yazımla beraber Caddebostan yazımı da kesinlikle okuyun derim, işte buradadır.

Caddebostan Sahil’de Çimlerde Oturmak mı Moda’mı ? / Caddebostan Yazımı da Kaçırmayın!

Moda Kiliseleri ile Kapanış! (klişe değil 🙂 )

Aslında genel olarak Kadıköy merkezde bir sürü tarihi kilise var. Hatta belki de Hristiyan bir ülkenin şehrinde bu kadar kiliseyi yan yana göremeyebilirsiniz 🙂 Bu da demektir ki kültürlerin birleşimi ve Kozmopolit bir gezi destinasyonu..

Moda’da tabii ki nasibini alıyor bu işten. Moda’da diyebileceğimiz All Saints Moda Kilisesi ve Kadıköy Fransız Katolik Kilisesi bulunuyor. Bunun dışında teknik olarak Moda’da yer almasa da çok yakında 3-4 kilise daha var. Moda’ya geldiyseniz ucundan kıyısından bu kiliseleri bulun keşfedin, bi kapıyı tıklatın…

Hep Hazır Yok 🙂 Kiliseleri Hadi Fotoğrafta Bulun / Moda Caddesi / @İsmail Akpınar

Moda’da Gezilecek Yerler

Moda’da yapılacakları anlattığım Kadıköy rutinlerimiz aslında Moda’da gezilecek yerleri de içeriyor. O yüzden ayrı ayrı uzatmıyorum size direkt Moda’da gezilecek yerlerin listesini sunuyorum.

 • Moda Caddesi ( cadde boyunca ilginizi çekecek bir sürü şey bulacaksınız eminim )
 • Moda Sahili ( sahilde yapılacaklar ayrı ama bi de gezecek yer gibi düşünün )
 • Moda Çay Bahçeleri ( çay içmeseniz bile bi gidin gezin 🙂 )
 • Mahmut Muhtar Paşa Köşkü ( okula girişe bazen izin vermiyorlar, iki dk bakıp çıkacağız deyip ikna edin 🙂 )
 • Moda’nın Kiliseleri ( Aslında Kadıköy’de birçok kilise var hepsini gezebilirsiniz ama Moda’daki: All Saints Moda Kilisesi )
 • Moda’nın Ara Sokakları ( Mümkün olan en dolanbaçlı yoldan gideceğiniz yere gidin ve Moda sokaklarını keşfedin 🙂 )
 • Moda’nın Tarihi Apartmanları ( Leylak ve Marmara apartmanları önerildi 🙂 kalanı sizde )
 • Saint Joseph Lisesi ( içeri girebilirseniz 🙂 bura da Moda’da gezilecek yerlerden biri )
Saint Joseph Lisesi’ni de Eklemeden Olmaz
Keyifli Moda Sokaklarından Biri Daha

Moda’yı Gezeceklere Tavsiyelerim

Bir de Moda’yı gezeceklere gezi önerileri vermiş olayım;

 • Moda’ya olabildiğinde fazla zamanınızı ayırın 🙂
 • Moda’nın sırları detaylarda gizli, detayları farkedin
 • Moda’da yapılacaklar tavsiyemden ne kadar çoğunu yapsanız o kadar iyi.
 • Eğer vaktiniz varsa hafta içi 10-12 arası sakinlikte gezmek için en iyi zaman.
 • Kesinlikle rahat bir spor ayakkabısı giyin! Yoksa ayaklarınız ağrır 🙂
 • Sakın aracınızla Moda sokaklarına gireyim demeyin yoksa tüm gününüz trafikte geçer…
 • Moda’yla beraber Caddebostan, Kalamış ya da Bahariye’yi de yakın zaman dilimi içinde keşfedin
 • Moda eşsiz restoran, butik kafelerle dolu… Dondurmacılar ve Wafflecıları saymıyorum bile! Aç gidin 🙂
Moda
Moda Çikolatacısı / @Devrim E.

Moda Sahil Etkinlikler & Aktiviteler

Moda’da bir sürü de etkinlik seçeneğiniz bulunuyor, kısa kısa onlardan da bahsedeyim 🙂

Moda Kayıkhane Konserleri

Moda iskelesinin yanı başındaki bu mekanda sıkça akustik konserler düzenleniyor, etkinlik takvimi

Moda Deniz Kulübü Etkinlikleri

Konser v.b etkinlikler düzenliyorlar ancak çoğu yalnızca kulüp üyelerinin katılımına açık oluyor, ayrıntılar

Moda Tiyatroları

Moda SahnesiAk’la Kara Tiyatro, Oyun Atölyesi, Duru Tiyatro, Baba Sahne olmak üzere bir sürü butik tiyatro sahnesi bulunuyor Moda’da. Normal sıradan bir zamanda bile size uygun bir tiyatro etkinliği yakalayabilirsiniz. Etkinlik takvimleri için tiyatro isimlerine tıklarsanız resmi adreslerine yönlendirecek sizi, çoğunun etkinlik biletlerini online olarak alabiliyorsunuz.

Moda Demişken Osman Zeki Üngor’ü de Unutmamak Lazım 🙂 Kendisi Zamanında Moda’da Yaşıyormuş

Barış Manço Kültür Merkezi

Aslında tam olarak Moda’da sayılmaz 🙂 Ama Caferağa Moda’ya komşu. Burası Kadıköy Belediyesi’nin bir kültür merkezi. Her daim çeşitli etkinlikler düzenleniyor, işte etkinlik takvimi ve bilet alma sitesi

İDEA Kadıköy Etkinlikleri

Hani şu bahsettiğim İdea Kadiköy’de de etkinlikler oluyor şuradan bakabilirsiniz.

Moda Sahil Organizasyonları & Aktiviteleri

Zaman zaman özel günlerde Kadıköy Belediyesi Moda sahilde çeşitli konser, yarışma, sergi v.b etkinlikler düzenleyebiliyor ayrıca sizlerin bizlerin açık hava enstruman performanslarına da denk gelebilirsiniz (sokak müzisyenleri 🙂 )

Kadıköy Moda Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi yılda bir kez genellikle eylül ayında plak günleri düzenliyor. Şu adresten kontrol edin derim.

Moda’dan Fenerbahçe / @Roman Tsirulnikov

Kadıköy Moda Sokakları

Moda sokaklarına da ayrı bir başlık açmazsam olmayacak 🙂 Moda’nın sokakları kesin olarak detaylıca gezilmeli.

Genel olarak Moda sokakları insana huzur veren bi yapıya sahip. Birbirine yakın evler olmasına karşın aralarda hep bi ağaçlar, çiçeklerle süslenmiş balkonlar görürsünüz. Moda’nın bu tarihi, sanatsal yapısı yaşayanlara da yansımıştır. Sokaklardan, keyifli apartmanları keşfederken göz ucuyla harika avizeler görebilirsiniz.

Moda’da yolun ortasında kocamann bir dev ağacın olduğu yerler de var 🙂 Ya da sahilde tramvayın geçtiği trafiğin tersten aktığı bir nokta…

Moda’da Sokaklar Sürprizlerle Dolu / @Ayhan Tosun

Moda Hakkında Soru & Cevap Bilgiler

Moda’ya Ne Zaman Gidilmeli? : Moda’ya yaz kış, ilkbahar, sonbahar, sabah, akşam gelin 🙂 Her an Moda güzeldir. Ama nacizane önerim farklı iki atmosferde de görün (yaz ve kış gibi 🙂 )

Moda’da Nerededir?: Moda, İstanbul’umuzun Kadıköy ilçesinde bulunan bir semt olur. Aslında Kadıköy’e geliyorsanız rahatça Moda’ya da gidersiniz. Moda’ya nasıl gidilir diyorsan yazım burada, Metro, Marmaray, Metrobüs Moda’ya nasıl gidileceği yazıyor.

Moda’ya Kimler Gider?: Moda’ya herkes gelir! Ama Moda nispeten yaşlı nüfusu ile nam salmıştır. Buna karşılık gezgin ziyaretçileri çoğunlukla gençtir 🙂 Yani Moda herkese uygun. Ne kadar kozmopolit olduğundan da bahsetmiştim.

Modalı Ünlüler Kimler?: Aklıma ilk gelenler Barış Manço, Cemal Süreya ve Osman Zeki Üngör. Ama Moda genel olarak şuan bile ünlülerin tercih ettiği bir nokta olarak biliniyor.

Lise’deki Sıramdan Moda Sahil 🙂 / Şurada Her Sabaha Bi Çayla Başlamak Enfes Olurdu
Mert Kahveci’nin Şu Muhteşem Fotoğrafını da Unutmayalım 🙂

Moda Gezi Haritası (Önemli Yerler)

Yazıda bahsettiğim Moda’da gezilecek yerler, Moda’da yapılacaklar, Moda aktiviteleri v.b konuların tümünde adı geçen yerleri harita üzerinde etiketledim ve size gezi rehberi olarak Moda gezi haritasını oluşturdum, buradan telefonunuza da indirerek önerdiğim yerleri kolayca bulabilirsiniz.

Moda’yı Doğa’yı Kültürünü Koru!

Yazıyı Moda’nın eski fotoğrafları ile kapatmak istiyorum. Moda’da yapılacaklar listemden biri de buydu. Ama öncesinde tüüüm bu doğal ve kültürel güzelliklerin bize ait olduğunu ve onları korumamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum 🙂 Moda’yı seviyoruz biliyorum ama küçük bi hatırlatma olsun.

Eski Kadıköy Moda Fotoğrafları

Eski Moda’nın nostaljik fotoğrafları ile Kadıköy, Moda yazımın sonuna geliyorum. Moda’da gezilecek yerleri, Moda’da Kadıköy rutinlerini, yapılacakları ve çoook daha fazlasını dilim yettiğince anlatmaya çalıştım.

Moda Koyu 1890 / @ İstanbul Tarih Vakfı, 1994, Cilt 5, s. 479
Tarihi Moda Plajı ve Moda İskelesi / Tahminen 1950-1970’ler
Veda Moda Sahilinde Mezun Olan İstanbul Kadıköy Lisesi 2013 Öğrencilerinden Olsun 🙂 Beni Bulun Bakalım! ( 1’in üst köşelerinin oralardayım )

Eğer Moda hakkında sorularınız varsa çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun, keyifle yanıtlıyorum! Bu yazıyla beraber Moda’ya nasıl gidilir ve Kadıköy’e nasıl gidilir yazılarımı okuyarak ulaşım sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Moda’dan sonra Kadıköy’ün bir diğer masalsı noktası Caddebostan yazım da işte burada; Onu da okumanızı öneririm, sevgiler 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.