Görkemli günler! Bugün “Ortaköy’e gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “ortaköy nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Ortaköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Ortaköy’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunu bilmeliyim 🙂 Eğer Anadolu yakasından Ortaköy’e gidiyorsan ilk olarak vapur ve metrobüs seçeneklerini düşünmelisin.

Avrupa yakasından Ortaköy’e gidecekler otobüs ve metrobüs seçeneklerine yoğunlaşmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, kendine uygun olan yolu seç ve alt başlıkları oku!

Ortaköy Nerededir?: Ortaköy Beşiktaş’ın boğaz kenarında bulunan tarihi bir semti. Tam olarak birinci boğaz köprüsünün altında bulunuyor. Yazi içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Ortaköy Camii’ne ve Ortaköy Sahil’e Nasıl Gidilir?

Yazıya başlamadan önce Ortaköy Camii’ne nasıl gidilir ve Ortaköy Sahil’e nasıl giderim diyenlere de ekleme yapmak istiyorum.

Ortaköy Camii ve Ortaköy Sahil zaten Ortaköy’ün tam göbeğinde olduğundan bu yazıdaki tüm Ortaköy’e gidiş yolları bu iki yer için de ortak olarak geçerli.

Vapurla Ortaköy’e Nasıl Giderim?

Ortaköy’e gitmenin bence en özel yolu tabii ki çayınızı yudumlarken boğazı geçip Ortaköy’e ulaşmak olacaktır. Ortaköy’e başta Üsküdar ve Kadıköy’den vapur seferleri düzenleniyor. Bu hatta genellikle 1-2 saatte bir sefer bulmanız mümkün.

Ayrıca Ortaköy’e Eminönü, Bebek, Beykoz, Sarıyer üzerinden de bir vapur hattı var. Fakat bu hat günde yalnızca 1-2 sefer olarak gerçekleştirildiğinden bu hatt çok da güvenmenizi önermem. Ortaköy’e vapur saatlerine şuradan bakabilirsiniz.

Yürüyerek Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Ortaköy’e gitmenin aslında en güzel yollarından biri de yürümek!

Beşiktaş’a gitmeyi zaten biliyorsunuzdur. Eğer Beşiktaş’tan, Boğaziçi Köprüsü yönüne doğru sahilden 1.5 km kadar yürürseniz Ortaköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu rotada Çırağan Sarayı ve Yıldız Parkı’nın da önünden geçtiğinizi unutmayın 🙂 Ek olarak Arnavutköy Sahil’den de Ortaköy’e yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İETT Otobüsleri ile Ortaköy’e Gidiş

Ortaköy’den herhangi bir metro hattı geçmediğinden otobüsle gitmek zorunda kalabilirsiniz 🙂 Fakat neyseki boğaz hattı boyunca Ortaköy’e giden güzel otobüs seçenekleri bulunuyor.

Ortaköy’den Geçen Otobüsler;

Ortaköy’e Beşiktaş, Kabataş, İstinye ve Bebek’ten 22, 22B, 40T otobüsleriyle, Zincirlikuyu ve Ulus’tan da U2 otobüsüyle gidebilirsiniz. Taksim ve Beşiktaş’tan Ortaköy’e gideceklerin binmesi gereken otobüs ise DT2.

Metro İle Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Maalesef direkt olarak Ortaköy’e giden bir metro hattı bulunmuyor. Hatta neredeyse yakınından geçen bile bir raylı sistem yok 🙂 Fakat metro ile Ortaköy’e gitmenin bi yolu tabii ki var!

İstanbul’un herhangi bir metrosundan Ortaköy’e giderken inmeniz gereken durak Zincirlikuyu-Gayrettepe!

Herhangi bir şekilde M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın ve Gayrettepe istasyonunda inerek Zincirlikuyu tarafından çıkış yapın. Sonrasında da U2 numaralı İETT otobüsüne binerek Ortaköy’e gidebilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs İstanbul’u boydan boya geçen en önemli ulaşım ağlarından biri Metrobüs’le Ortaköy’e gitmek için inmeniz gereken durak Zincirlikuyu!

Zincirlikuyu’da indikten sonra yukarıda bahsettiğim gibi U2 otobüsüne binerek kolayca Ortaköy’e gidebilirsiniz. U2 otobüsü bi ring hattı olduğundan bulduğunuz anda direkt binin 🙂

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Ortaköy’e Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğunuz yer Marmaray’a yakınsa, Marmaray’la da Ortaköy’e gidebilirsiniz. Özellikle Bakırköy, Kadıköy, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Pendik gibi yerlerden Ortaköy’e gitmek isteyenlere Marmaray’ı önerebilirim.

Marmaray’la Ortaköy’e gideceklere önerim Sirkeci’de inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına geçiş yapıp son durak olan Kabataş’a kadar gitmek. Kabataş’ta indiğiniz yerden geçen 22 numaralı otobüsle direkt olarak Ortaköy’e gidebilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Tramvay İle Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Tramvay ile de Ortaköy’e ulaşım mümkün. Özellikle Bağcılar, Eminönü, Fatih, Zeytinburnu gibi noktalardan gelecekler T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanarak Ortaköy’e gidebilir.

T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının en son durağına kadar gidip Kabataş’tan 22 numaralı otobüse binerseniz trafiğe bağlı olarak 15-20 dakika da Ortaköy’e ulaşabilirsiniz.

Ortaköy’e Araçla Yol Tarifi

Açıkçası özel aracınızla Ortaköy’e gitmenizi pek tavsiye etmem 🙂 Çünkü Beşiktaş-Ortaköy-Bebek hattının trafiği özel olarak meşhurdur 🙂 Ayrıca otopark bulmanız da zor olabilir.

Ben Ortaköy’e aracımla gideceğim diyenler nereden gelirse gelsin kendisini Beşiktaş-Sarıyer sahil yoluna atsın ve Ortaköy’e ulaşsın. Ayrıca size Ortaköy’e yol tarifi gösteren haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Ortaköy’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Otogar’dan Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Ortaköy’e gitmek isteyenler ilk olarak otogardaki M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Yenikapı’ya gitsin ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapsın.

M2 metrosuyla Ortaköy’e nasıl gidileceği de yukarıda metroyla ulaşım kısmında yazıyor zaten 🙂

Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Ortaköy’e gidecekler de hemen otogardaki tramvaya binip 2 durak sonra Alibeyköy’den M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosuna aktarma yapıp son durak Mecidiyeköy’e kadar gidebilir. Mecidiyeköy’den de DT2 otobüsüyle Ortaköy’e ulaşabilirsiniz.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Sabiha Gökçen’den Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Ortaköy’e gitmenin bence en kolay yolu direkt olarak E-10 ya da Havabüs otobüsleriyle direkt olarak Kadıköy’e gitmek ve vapurla Ortaköy’e geçmek. Bunun dışında Sabiha Gökçen’den Taksim otobüsüne binip oradan DT2 iett hattıyla da Ortaköy’e ulaşabilirsiniz. Ama benim önerim ilk seçenek olur 🙂

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Ortaköy’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Ortaköy’e gitmek için Havaist otobüslerini kullanabilirsiniz. Beşiktaş meydana giden otobüse binmeniz yeterli. Ayrıca yakın zaman sonra açılacak İstanbul Havalimanı metrosuyla da çok daha kolay şekilde Ortaköy’e ulaşım mümkün olacak.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Ortaköy’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Eğer Üsküdar ya da Kadıköy’den Ortaköy’e gidecekseniz en güzel yol tabii ki vapurla Ortaköy’e geçmek olur diye düşünüyorum 🙂

Eğer vapur yoksa mecbut metro ve marmaray seçeneklerine yoğunlaşın, ayrıntılar üst başlıkta yazıyor.

Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Zincirlikuyu’dan Ortaköy’e gitmenin en mantıklı yolu U2 otobüsüne binerek direkt olarak Ortaköy’e ulaşmak.

Beşiktaş’tan yürüyerek Ortaköy’e ulaşmayı özel olarak tavsiye ediyorum 🙂 Ama U2, 22, 22B otobüsleriyle de yürümeden Ortaköy’e gidebilirsiniz.

Mecidiyeköy ve Taksim’den Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy veya Taksim’den Ortaköy’e gideceklerin binmesi gereken otobüs DT2 hattı! Bu hatla trafiğe bağlı olarak 20-45 dakika da Ortaköy’e ulaşabilirsiniz.

Eminönü ve Karaköy’den Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Eminönü, Sultanahmet, Karaköy, Aksaray tarafından Ortaköy’e gideceklere önerim ilk T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına atlayarak Kabataş’a gitmeleri ve sonrasında da 22, 22B otobüs hatlarından birine binerek Ortaköy’e ulaşmaları. İsteyen Kabataş’tan 30-40 dakika yürüyerek de Ortaköy’e gidebilir.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası’nın sahil ilçeleri Maltepe, Kartal, Pendik ve Tuzla’dan Ortaköy’e gitmek isteyenler bence direkt olarak hangisi yakınsa ya metro ya ya da Marmaray’a binsinler. Marmaray ve metroyla nasıl gidileceği yukarıdaki başlıkta yazıyor 🙂

Bağcılar’dan Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar’dan Ortaköy’e gidecekler için de iki temel seçenek var. İlki, M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile Yenikapı üzerinden M2 Taksim metrosu ve U2 otobüsü…

İkinci seçenek ise direkt olarak T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile son durak Kabataş’a kadar gitmek ve sonrasında 22, 22B otobüslerine binmek.

Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy’den Ortaköy’e Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nın batı ilçelerinden Ortaköy’e gidecekler bence metrobüsü kullansınlar. Metrobüs’te inmeniz gereken durak Zincirlikuyu! Sonrası yukarıda ilgili başlıkta yazıyor 🙂

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Ortaköy’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Ortaköy’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Ortaköy’e en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Ortaköy’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Ortaköy’e ulaşımın en hızlı yolu vapur ve metro seçeneklerini kullanmak olur.

Ortaöy’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Ortaköy’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Ortaköy’de Otopark Var mı?: Ortaköy’de ücretli otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Ortaköy’e nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Ortaköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.