Pisa, İtalya Gezi Notlarım

Gezi Notları / Toskana Gezisi

Pisa, İtalya Gezi Notlarım


Eminim hepiniz Pisa Kulesi’ni tanıyorsunuzdur, şu eğik olan ya da halk arasındaki deyişle pizza kulesi. Peki ismini aldığı Pisa şehrini hiç duydunuz mu ?

Görkemliyollar’da bugün İtalya’nın hem ünlü hem de saklı kalmış Pisa kentini sizlere anlatacağım. Pisa, İtalya gezi notlarım içerisinde, bu şehirdeki gezilecek yerleri, ünlü Pisa Kulesi’ni ve genel Toskana izlenimlerimi bulabilirsiniz, keyifli okumalar !

Pisa Şehri ve Arno Nehri Genel Görünüm

Pisa’ya Nasıl Gidilir ?

30 Haziran 2014 Pazartesi. Daha üç gün önce bulunduğum Sicilya, ve Türkiye’de kısa bir haftasonu ardından tekrar İtalya’ya gitme vakti. Aslında bu kadar kısa aralıklarla iki İtalya gezisi benim de planlarımda yoktu !

Aylar önceden planını yaptığım Sicilya seyahatimden sonra yakın bir arkadaşım Pisa ve Floransa teklifiyle gelince hayır diyemedim ve Toskana yolculuğum için biletler alınmış oldu 🙂

Pisa Uçuşumun Biniş Kartı

Sabahın erken saatleri, bugün Toskana ve İtalya’nın göz bebeği Pisa’ya gidiyorum. Uçağım Atatürk Havalimanı’ndan kalkıyor. Türk Hava Yolları’nın direkt seferi bizi birkaç saat içerisinde bu şehre ulaştıracak. Kontrollerin ardından havalanıyoruz !

Öncelikle Pisa’ya gitmekten söz etmeliyim. Ülkemizden Pisa’ya ulaşmanın en kolay yolu benim kullandığım gibi direkt seferler. Fakat bu uçuşlar genellikle yazın var ve çok sık değil. Bu yüzden Pisa’ya gelmek isteyenlerin başta Bologna ve Roma olmak üzere çeşitli İtalya şehirlerine bilet almasını öneririm.

İtalya’nın sahip olduğu gelişmiş tren ağı sayesinde kuzeyden güneye tüm bu şehirlerden Pisa’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Hem de benim rotamda olan Floransa ve diğer güzel İtalyan şehirlerini de ziyaret etmiş olursunuz. Özellikle Pegasus’un Bologna uçuşları bu rota için en iyi fiyatları sunuyor.

Mucizeler Meydanı / Pisa

Pisa Nerededir ?

Şimdi Pisa ve Toskana hakkında bilgiler vereceğim. İtalya’dan çok bahsetmiyorum, burası Güney Avrupa’nın bilinen ve ünlü bir ülkesi. Hiçbir şey bilmiyorum diyen bile çizme şeklindeki coğrafyasını ve başkent Roma’yı tanıyordur.

Pisa, İtalya’nın orta-kuzey bölümünde yer alan küçük bir şehir. Ülkenin batı sahillerindeki Akdeniz’in 5-6 kilometre içerisinde bulunuyor. Nüfusu yaklaşık 100 bin kadar. Pisa, İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden biri. Özellikle barındırdığı Pisa Kulesi, İtalya’nın ve dünyanın en ikonik yapılarından biri.

Pisa Genel Görünüm / Arno Nehri

Toskana Hakkında Bilgiler

Pisa’yı da kapsayan Toskana ise ülkenin 20 özerk bölgesinden biri. Toskana özellikle Rönesans döneminden izleri, zengin sanat eserleri ve şarapları ile anılır. Rösenans’ın doğduğu Floransa da Toskana sınırları içerisinde yer alıyor.

Son olarak Pisa ve İtalya’yı ziyaret ederken malumunuz Schengen Vizesi almanız gerekiyor. İtalya, AB üyesi bir ülke. Eğer diğer Avrupa ülkelerinden geliyorsanız herhangi bir pasaport kontrolü yok. Resmi pasaportların bu vizeden muaf olduğunu da hatırlatayım.

Pisa’ya İnmeden Birkaç Dakika Önce / Viareggio Sahilleri

Galileo Galilei Havalimanı 

Yalnızca iki saatlik kısacık bir uçuş ardından Toskana toprakları gözükmeye başladı ! Hava açık ve güneşli olduğundan daha uçaktan inerken keyifli bir manzaraya şahit oluyorum. Pisa’nın yanı başındaki Livorno ve Viareggio kentleri ile beraber Akdeniz de görüş alanımda.

Yerel saatle 11.30’da Pisa Galileo Galilei Havalimanı’na iniyoruz. Kısa süre ardından terminalden ayrılıyorum. Pasaport kontrolü sırasında hiçbir soru dahi sorulmadı, 1 hafta içindeki ikinci İtalya girişim olduğu için biraz çekincem vardı doğrusu.

Pisa’nın Sevimli Havalimanıyla Hatıra Fotoğrafı

Terminalin önüne çıkıyorum, manzara alışık olduğum havalimanlarından çok farklı. Pisa Havalimanı türünün tek örneği denebilir, burası sanki bir cafe ya da park !

Pisa Galileo Galilei Havalimanı kesinlikle gördüğüm en sempatik terminale sahip, adete yemyeşil bir örtüyle süslenmiş. Havalimanının girişindeki butik restoranlar ve bahçesindeki heykellerle beraber burası çok keyifli bir nokta. İlk kez bir havalimanından, şehirde gezilecek yer olarak bahsedeceğim 🙂

Havalimanının Bahçesindeki Heykeller

Pisa Havalimanı Ulaşım

Şimdi Pisa Havalimanı’ndan şehre ya da Pisa Kulesi’ne nasıl ulaşacağımızdan bahsedeyim. Sizce bu sevimli havalimanına ne yakışır ?

Tabii ki sadece yürüyerek şehre ulaşabilirsiniz, hem de öyle otoban kenarı falan değil ! Bildiğiniz keyifli evlerin bulunduğu bir yol. Yalnızca 1 kilometre sonra şehrin merkezine varmış oluyorsunuz. Bu deneyimden sonra diğer havalimanlarını kullanmak bana eziyet gibi gelecek !

Havalimanı Caddesi / Pisa

Pisa’da Gezilecek Yerler

İnanmak güç ama havalimanından yürüyerek şehre doğru ilerlemeye başlıyoruz, bugün yanımda bana eşlik eden yakın arkadaşım Furkan var. Neşeli ve enerjiğiz, hava da öylesine güzel ki…

Havalimanı Caddesi’nden kuzeye ilerliyoruz. Bu cadde üzerinde birkaç katlı yazlık tarzı evler var. Cadde bakımlı ve yeşil bir görüntü sunuyor, böyle bir ortamda yürümeye asla doyamazsınız.

Pisa Tren İstasyonu

Pisa Tren İstasyonu

Kısa bir süre ardından şehrin tren istasyonundayız, Pisa Centrale.

İşi gücü bıraktım havalimanı ve istasyon tanıtıyorum 🙂 Pisa’nın tren istasyonu da görülmeye değer. Zaten büyük ihtimalle bu istasyondan şehre ulaşacaksınız, karşınızdaki manzaradan sonra bu güzel istasyonu da seyredin !

Piazza Vittorio Emanuele II

Piazza Vittorio Emanuele II

Biraz ileride şehrin görülmesi gereken ilk ana noktasına varıyorum. Burası Piazza Vittorio Emanuele II. İtalya’ya o kadar çok geldim ki bazen bu meydanlardan ben bile piazza olarak söz ediyorum. Bu kelimeleri şimdiden öğrenin, piazza meydan, torre kule, ponte köprü ve fontana çeşme demek.

Vittorio Emanuele II Meydanı şehrin merkezi sayılabilir. Dört bir yanınızda açık renk ağırlıkla boyanmış binalar var. Meydanın tam ortasındaki heykel de, ismini veren  Vittorio Emanuele II’ye ait. Vittorio Emanuele bildiğiniz üzere eski Sardinya Kralları’ndan biri ve İtalya Krallığı’nın ilk kralı.

Poste Italiane

Meydanda dikkat çekici diğer bir yapı ise St Anthony Abbey Kilisesi. Şehirdeki en ihtişamlı kilise olmadığı doğru fakat meydana hoş bir görüntü vermiş, mimarisi ile yalnızca İtalya’da rastlayabileceğiniz cinsten.

Klisenin hemen karşısında Poste Italiane yer alıyor. Bu posta binası hala kullanımda. Yaya yolunu kaplayan sütunları ve pencerelerinin üzerindeki Rönesans izleri ile dikkat çekici.

Corso Italia / Pisa

Corso Italia Caddesi

Artık Pisa Şehri’nin havasına girmeye başlıyorum. Şehrin turistik açıdan en önemli caddesindeyim; Corso Italia.

Corso Italia, klasik söyleyişle buranın İstiklal’i. Caddenin rengarenk evleri, ilk bakışta içinizi ısıtıyor. Öğle saatleri yaklaşırken burası o kadar canlı ki anlatamam, tam bir turistik cennetin içindeyim. Dört bir yanımda faklı ülkelerden gelen turistler ve bunları tamamlayan butik İtalyan kafeleri.

Corso Italia Caddesi

Pisa’da alışveriş, yeme-içme ve turistik aktiviteler, ne ararsanız Corso Italia’da mevcut. Güneşle beraber renklerine canlılık katan evleri saatlerce inceleyebilirim, Pisa insanın içine mutluluk katan bir yer.

Caddenin en tarihi üyesi Chiesa di Santa Maria del Carmine Kilisesi. Görüntüsü dışarıdan büyük bir köy evini anımsatan yapının rengi Pisa ile oldukça uyumlu. Kilisenin içini ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz, abartıdan uzak tatlı bir mekan.

Arno Nehri ve Pisa Şehri

Arno Nehri

Corso Italia’nın sonunda nehir gözüktü ! Nehir dersek alınabilir, burası kitaplara, filmlere ve tarihe konu olan Arno Nehri. Bu sular Rönesans’a tanıklık etmiş, şimdi ise bir bakışta anlatıyor sanki, etrafındaki bir sürü yapıyı kendi üzerinde bize yansıtmış.

Arno Nehri, Alpler’den Akdeniz kolu Tren Denizi’ne kadar dökülen uzun bir nehir. Debisi de epey fazla. Tarih boyunca Pisa ve Floransa’yı çokça sular altında bırakmış. Bu afetlerde yaralanan ve ölenler bile olmuş.

Arno, Pisa’nın kuzey ve güneyini iki parçaya ayırıyor. Bu nehrin kıyısına geldiğiniz an büyülenmemeniz imkansız. Pisa’nın gökkuşağı evleriyle adeta bütünleşmiş. Onlarca kare fotoğraf çeksem de içimdeki heyecanı atamıyorum, görmeniz lazım, öylesine güzel.

Logge Dei Banchi

Mezzo Köprüsü ve Kuzey Pisa

Ponte di Mezzo üzerindeyim. Buradan Arno Nehri ve Pisa Şehri’ni çok daha net inceleyebiliyorsunuz. Köprünün benim geldiğim güney ucundaki Logge Dei Banchi dikkatimi çekiyor. Art Nouveau denilen yenilikçi bir anlayışla yapılmış olan bu yapı şehir atmosferini tamamlıyor doğrusu.

Köprünün kuzey ucundaki Garibaldi Meydanı’ndan, Borgo Stretto’a giriyorum. Burası daracık bir sokak. Orta İtalya’da rastladığım şekilde evlerin uçlarından inen birer sütun ve altında yaya yolu var. Bu bölge Pisa’nın daha mistik bir hava sunan kısmı.

Arno Nehri ve Pisa’nın Rengarenk Evleri

San Michele in Borgo Kilisesi

Cadde üzerinde San Michele in Borgo Kilisesi’ne rastlıyorum. Burası şehrin farklı yapılarından biri. Rengarenk olanlarının aksine, burada beyaz hakim renkler kullanılmış. Girişinin bulunduğu daracık sokakla beraber sanki saklı bir cennet gibi.

San Michele in Borgo’nun içini gezmek serbest, bana kalırsa görmelisiniz. Kilisenin içindeki orta çağı anımsatan hava ve kenar boyunca uzanan sütunlar etkileyici.

San Michele in Borgo Kilisesi

Piazza dei Cavalieri

Pisa’nın kuzey bölümünde keşfedebileceğiniz onlarca kilise ve meydan var, vakti olanlar keşfedebilir. Ben şimdi şehirde görmek istediğim diğer bir yerdeyim. Burası Piazza dei Cavalieri yani Şövalyeler Meydanı.

Cavalieri, Pisa’da atlanmaması gereken önemli bir turistik nokta. Meydanın dört bir yanı güzel, tarihi binalarla kaplı. Bunlardan en ünlüsü Palazzo della Carovana.

Carovana Sarayı

Carovana Sarayı

Carovana Sarayı, 16. yüzyılda yaptırılmış şehrin eski yapılarından. Mermer ve çeşitli figürlerle kaplı dış cephesi oldukça özel. Yapı günümüzde Pisa’da bir üniversiteye ev sahipliği yapıyormuş.

Sarayın karşısında Canonica isimli bir benzeri daha ve yanında Santo Stefano dei Cavalier kilisesi bulunuyor. En keyifli olan da bu meydandan açılan sokaklara, yapıların tam ortasından geçebiliyor olmanız.

Şövalyeler Meydanı’nın Güzel Bir Üyesi / Bahsettiğim Sokak Girişleri

Pisa Kulesi Nerededir ?

Artık hepinizin beklediği Pisa Kulesi’ne doğru ilerliyorum. Pisa Kulesi şehrin kuzeybatı bölgesinde bulunuyor. Buraya çıkan en güzel yol Via Santa Maria. Eğer bu sokaktan ilerlerseniz Pisa Kulesi ve Katedrali sizi harika bir manzara ile karşılayacak !

Via Santa Maria çevresi oldukça hareketli. Yol kenarında minik dükkanlar ve çeşitli turistik aktiviteler var. Öğle saatleri olduğu için turistlerden geçilmiyor.

Via Santa Maria ve Arkada Ucu Gözüken Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

Miracoli Meydanı’na varıyorum, diğer bir deyişle Mucizeler Meydanı. Bu meydan gerçekten de isminin hakkını veriyor. Adeta bir mucizeyi andıran eğimiyle Pisa Kulesi karşımda.

Pisa Kulesi hepinizin nerde görse tanıyacağı bir yapı. 1173’te yanı başındaki Pisa Katedrali’nin çan kulesi olarak inşa edilmiş. 56 metre yüksekliğindeki kule, üst üste konmuş 6 sütun dizisinden meydana geliyor.

Kule ihtişamlı bir Roma Mimarisi’ne sahip. Yapıldığı dönemdeki Pisa’nın gücünü simgeliyormuş. Günümüzde de bu şehrin en büyük turizm gücü durumunda, şehirden önce bu kule tanınıyor !

Pisa Kulesi 

Pisa Kulesi Neden Yamuk ?

Pisa Kulesi’ni ünlü yapan, yapıldığı tarihten itibaren yavaşca eğilmesi. Üzerine yapıldığı kararsız yumuşak zeminden dolayı ortalama 100 yılda 0.7 cm eğiliyormuş.

Kulenin günümüzdeki eğimi 5.5 derecelere kadar ulaşmış durumda. Pisa Kulesi’nin tepesinden aşağı sallandırılan bir şakül, kule duvarlarından tam 4.3 metre açığa düşüyormuş. İtalyanlar, kulenin ayakta kalması için belirli aralıklarla çalışmalar yürütüyor.

Pisa’nın Yamuk Görünümü ve Ben

Pisa Kulesi Efsaneleri

Pisa Kulesi çeşitli efsanelere de konu olmakta. Bunların en bilineni, Pisa’da yaşayan Galileo Galilei’nin, bu kuleden aşağı attığı farklı ağırlıklardaki cisimlerin aynı anda düştüğünü tespit etmesi. Ayrıca kulenin doğa üstü şekilde eğildiğini söyleyenler bile var.

Mucizeler Meydanı’nda Pisa Kulesi’ne eşlik eden diğer yapı ise Pisa Katedrali.

Kulenin Detaylı Yapısı

Pisa Katedrali

Pisa Katedrali 11. yüzyılın sonunda yaptırılmış özel bir kilise ve Pisa ismiyle anılan Romanesk Mimari’nin karakteristik bir örneği. Katedraldeki plan, Bizans’ın yanı sıra geniş kubbesi ile İslami izler de taşımakta.

Katedralin içi de dışı kadar güzel bir deneyim sunuyor. İç dizaynını Roma’daki birkaç kiliseye benzettim, altın işlemeli tavan ve devasa sütunlar…

Pisa Katedrali

Pisa Vaftizhanesi

Meydanın ve Pisa Katedrali’nin son üyesi ise Pisa Baptistery.

14. yüzyıl ortalarında yaptırılan bu vaftizhane, Pisa Katedrali’nin, Pisa Kulesi’nden sonraki diğer bir parçası şeklinde anılıyor. Dev kubbesi ile dikkat çeken yapı aynı Pisa Kulesi gibi biraz eğik durumda.

Bu bölgede neredeyse düz bina yok. Binalardaki eğimleri gözünüzle de farkedebiliyorsunuz. Özellikle Pisa Kulesi beklentimden ve fotoğraflarda görünenden çok daha yamuk !

Pisa Vaftizhanesi

Pisa Kulesi Fotoğrafları

Mucizeler Meydanı’nın kuzey ve batı uçları surlarla çevrili. Surların içinde çimlerle kaplı geniş bir alan var. Yapılara çok yaklaşmamak kaydı ile bu çimler üzerinde dilediğiniz yerde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Pisa Kulesi’nin en önemli aktivitesi fotoğraf çektirmek olmalı. Burada bu eğik kuleyle beraber yaratıcılık sınırlarınızı zorlamalısınız. Biz de bundan nasibimizi aldık tabii…

Ben Kuleyi Tepeden Tutuyorum 🙂

Pisa Kulesi’ne Çıkılıyor mu ?

Pisa Kulesi ve Katedrali’ni dışarıdan deneyimledik peki ya en tepeye çıkamaz mıyız ? Evet çıkabilirsiniz fakat önceden bilet almanız şart. Pisa Kulesi çevresindeki her yere giriş paralı. Önünüzde iki seçenek var;

Eğer Pisa Kulesi’nin en üstünden Pisa’yı izlemek istiyorsanız 18 euro vermeniz gerekiyor. Bunun için önceden rezervasyon şart, çünkü kulenın belirli bir kapasitesi var !

Pisa Pozlarından Biriyle Fotoğraf Çektiren Turistler

Vaftizhane, Camposanto Mezarlığı ve buradaki müzeyi kapsayan paket bilet ise 8 euro. Bu iki biletten birini aldığınız takdirde Pisa Katedrali’ni ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Benim tavsiyem 8 euroluk olan. Etrafı deneyimlemek için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bu şekilde Pisa’da gezilecek yerleri tamamlamış oldum. Bu dakikadan sonra Pisa Kulesi’nin orada bir çimde oturup hem manzarayı seyredip hem de birşeyler atıştırıyoruz. Daha bu sabah İstanbul’dan gelmiş olmamızın avantajıyla getirdiğimiz yiyecekler hala taze !

Mucizeler Meydanı’nı Çevreleyen Surlar

Pisa’ya Neden Gelinmeli ?

Toparlayacak olursam Pisa benim için beklentimin ötesinde bir şehir oldu. Belki de hiçbir şey beklemeden yalnızca Pisa Kulesi’ni görmeyi planladığımdandır !

Pisa’ya geliyorsanız bu şehrin sokaklarında dolaşıp atmosferini iyice içinize çekmeniz lazım. O kadar keyifli ve kendi halinde bir havası var ki anlatılmaz. Burası aileler ve romantik anlar yaşamak isteyen çiftler için hoş bir nokta.

Şehirde bir dolu turist olduğu kadar, ana caddelerin ötesi de bomboş ! Arno Nehri boyunca keşfedilecek bir sürü yer var ve fazla kalabalığa rastlamayacaksınız.

Pisa Sokakları’ndan

Pisa Pahalı Bir Yer mi ?

Pisa’da sokak ekonomisinden de söz edelim. Burası şaşırtıcı şekilde çok pahalı değil. Sanki Pisa Kulesi’nin çevresi ayrı ve şehrin kalanı ayrı bir dünya. Pisa Kulesi’nden uzaklaştıkça daha mütevazi fiyatlara rastlayacaksınız.

Şehir içinde birkaç da küçük market var. Buralarda su 0.50 cent kadar, ayrıca hediyelik eşya dükkanları pazarlığa açık, yalnızca 1 euro’ya güzel bir Pisa anahtarlığı aldım !

Pisa’nın Dar Sokaklarında

Pisa’da Ne Yenir ?

Pisa’da yemek yemek için de uygun alternatifleriniz var. Burası İtalya, ne yiyeceğiz diye sormazsınız sanırım. İtalyan Mutfağı’nın en özel üyeleri pizza ve makarnanın her türünü Pisa’da bulabilirsiniz.

Pisa’nın dar sokakları arasındaki keyifli restoranlar bana Napoli’deki samimi havayı anımsattı. Bunun dışında Corso Italia üzerinde daha modern ve turistik restoranlar bulmanız mümkün.

Floransa’ya Giderken / Pisa Tren İstasyonu

Pisa Yakınlarındaki İtalya Şehirleri

Peki buraya kadar geldik, daha nereleri görmeliyiz ? Pisa’yı Floransa’dan ayrı düşünebileceğinizi sanmıyorum. Pisa’dan trenle yalnızca 1 saatte Floransa’ya ulaşabiliyorsunuz. Bu trenlerin ücretleri de oldukça makul, öncesinde hazırlık yapmanıza gerek yok.

Bunun dışında batı sahilindeki Viareggio, Pisa’da denize girmek için güzel bir nokta. Viareggio Plajı’nda onlarca otel ve eğlence merkezi var. Özellikle yazları bu bölge İtalya’nın en hareketli noktalarından.

Arno Nehri Kenarında Ben / Pisa, Toskana

Pisa Kaç Günde Gezilir ?

Pisa’da ne kadar sürede gezilir diyenler için de önerim 1 gün. Burası yürüyerek 3-5 saatte zaten gezilebiliyor. Benim gibi daha derinleri keşfetmek niyetinde bile olsanız, en fazla birkaç günde tamamlarsınız. Pisa’dan artan vaktinizi bahsettiğim diğer şehirlerde değerlendirmeniz daha karlı olacaktır !

Pisa’daki gezi notlarımı bu şekilde bitiriyorum. İtalya’nın bu sevimli şehrindeki izlenimlerimi sizlere olabildiğince yansıtmaya çalıştım. Rotamda akşamüstü Floransa var. Buradaki gezi notlarımı da yakın zamanda tamamlayıp sizlerle paylaşacağım, keyifli günler !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

4 Yorum Bırakılmış

 1. serpil öztürk says:

  bu kadar güzel bir şehri bu kadar güzel ve detaylı anlattığınız için teşekkürler

 2. sarp aslan says:

  Görkem bey merhabalar,

  Pisa gezinizi beğendim, ben de gitmek istiyorum ama sizin gibi şu sempatik havalimanından… Thy nin uçuşlarında göremiyorum acaba kaldırıldı mı bilginiz var mıdır, kaldırıldıysa nası bir rota önerirsin, sevgiler

  • Merhabalar Sarp Bey,

   Bildiğim kadarıyla kaldırılmadı…Fakat THY Pisa’ya yalnızca yüksek sezonda yani yaz aylarında uçuyor olabilir. Pisa Havalimanı’na ulaşmanın bir diğer yoluda Avrupa’dan aktarmalı olarak gelmek. Özellikle Ryanair ve Wizzair’ın Pisa’ya uygun uçuşları var.

   Bunun dışında en kolay geçebileceğiniz yer Bologna’dır. Bologna’ya Pegasus’la uçup oradan da trenle Pisa’ya varabilirsiniz, sevgiler 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*