Görkemli günler ! Bugün son zamanların ünlü yurtdışı destinasyonu Ukrayna’dan bahsedeceğim sizlere. Ukrayna’ya gitmek şu sıralar oldukça popüler 🙂 Peki Ukrayna’ya nasıl gideceğiz ?

Sizler için Ukrayna ve 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile Ukrayna’ya gidiş yollarını anlatacağım, başlayalım 🙂

Odessa Genel Görünüm / Ukrayna’da Kar ve Güneşi Aynı Anda Yakaladım 🙂

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir ?

Ukrayna’ya gitmek istiyorum diyorsanız öncelikle birşeye karar vermeniz gerekiyor; o da neden gideceğiniz. Ukrayna’ya gitmenin birçok farklı yolu bulunuyor ama bunlar farklı amaçlara göre çeşitlendirilebilir.

Ben Ukrayna’yı gezip görmeye gideceğim diyorsanız yapmanız gerekenler farklı iken, ben Ukrayna’da okumak, yaşamak istiyorum derseniz tüm anlatacaklarım değişir. Ya da kararsızsınız ! Evet ben her ihtimale karşı sizler için tüm gidiş yollarını anlatacağım.

Ukrayna’da Kış Genel Görünüm / Odessa’da Gezerken

Turist Olarak Ukrayna’ya Gitmek

Bu en yaygın gidiş yolu kesinlikle. Ukrayna gerçekten Avrupa ve Slav izlerinin karışımını görebileceğiniz güzide bir gezi destinasyonu 🙂 Ayrıca turistik Ukrayna gezileri sanırım en ucuz yurtdışı alternatif.

Ukrayna’ya turistik bir gezi yapma düşünceniz varsa bence planlamaya başlayabilirsiniz ! Genel olarak Ukrayna’ya gitmek farklı bir seyahat ritüeli içermiyor fakat yazının sonuna doğru farklı tavsiyelerim olacak, devam edin 🙂

Ukrayna’da Turist Görkem 🙂 Hava -10 Derece Olunca Güzel Bir Kafaye Sığınmışım

Karayolu İle Ukrayna’ya Gitmek

Bu da turistik bir Ukrayna gidiş yolu denebilir. Nedense yurtdışına gitmek dendiğinde tamamen uçaklar akla geliyor. Oysaki Balkanlar üzerinden keyifli bir gezi ile Ukrayna’ya ulaşılabilir.

Örnek bir rota olarak Varna ( Bulgaristan ), Bükreş ( Romanya), Kişinev ( Moldova) üzerinden Odessa’ya ( Ukrayna) ulaşabilirsiniz. Bu rotadaki tek problem Bulgaristan ve Romanya’nın vize istiyor oluşu. Bu yüzden bu rotayı hazırda vizesi olanlara daha çok öneriyorum.

Türkiye’den Ukrayna’ya direkt otobüs seferleri bulunmuyor. Fakat Romanya aktarmalı olarak otobüsler bulabilirsiniz. Ayrıca kendi aracınızla da yurtdışına gidebilirsiniz, şurada detayları anlatıyorum.

Odessa’da İstanbul Parkı da Var 🙂

Ukrayna’ya Eğlenmeye Gitmek

Görkem bu da turistik bir gezi değil mi ya ?” 🙂 Bence tam olarak öyle değil !

Ukrayna’ya gitmek dendiği zaman çoğu kişinin aklına hemen Ukrayna’nın güzel kızları ve eglence hayatı geliyor. Evet gerçekten bu toplum kadın erkek sarışın ve güzeller 🙂 En güzeli de eğlenmeyi biliyorlar… Yerel içkisi Vodka olan bir toplum düşünün. Bu yüzden Ukrayna eğlenmek için daima güzel bir destinasyon.

Fakat Ukrayna’ya gece hayatı için gidecekleri bir konuda uyarmalıyım. Son yıllarda bu amaçla gelen Türk turist sayısı çok arttığı için işler artık para koparmaya dönmüş ve gece hayatı oldukça pahalı bir hal almış. Ucuz ve eğlenceli alternatif arayanlar belki Moldova’yı düşünebilir.

Benim Eğlence Anlayışım Bir Gecelik Opera İle Olmuştu 🙂 Odessa Devlet Operası / Ukrayna

Ukrayna’da Üniversite ve Yüksek Lisans

Ukrayna’da üniversite okumak, öğrenci olmak da güzel bir gidiş sebebi. Birebir bildiğim, yakın bir arkadaşım orada tıp eğitimi alıyor ayrıca çok da memnun 🙂

Ukrayna belki en gelişmiş ülkelerden değil ama en uygun bütçelerle yurtdışında okuyabileceğiniz bir yer. Ayrıca üniversite sınavından bağımsız olarak oradaki iyi bölümlere kabul alabilir sonra da geçerlilikleri ile Türkiye dahil çeşitli yerlerde mesleğinizi icra edebilirsiniz.

Odessa Sokaklarından / Şehrin Genel Mimarisi / Ukrayna Gezimden

Ukrayna’da Yaşamak ve Oturma İzni

Ukrayna’da yaşamak istiyorsanız önce kendinize bir sebep yaratmalısınız. Nasıl sebepler ?

Öğrenci olmak, çalışmak ya da evlenmek 🙂 Yani bir çok sebebi olabilir. Bunları oluşturduktan sonra zaten Ukrayna oturma izniniz kolayca gelecektir. Ukrayna yaşam şartları anlamında pek de fena konumda değil. Özellikle yaşadıkları siyasi istikrarsızlıklar ve ekonomik çöküşle beraber fakirlik baş gösterse de yine de sakin huzurlu bir atmosferi olduğunu söyleyebilirim.

Ukrayna’da Yaşayacaklar Şanslı 🙂 Çünkü Odessa’da Böyle Menemen Yiyebilirler

Ukrayna’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Çoğunlığunuz Ukrayna’da çalışmak isteyecektir, yani yaşamayı düşünenler 🙂

Ukrayna’da çalışmak hem çok kolay hem de çok zor. Zor kısımlar Rusça bilmek gerekli, ülkede İngilizce bilen insan sayısı oldukça az. İkinci bir zor kısım da ekonomik olarak çok iyi durumda olmamaları.

Ama iyi kısımlarda da bunlarla ilişkili ! Ukrayna küçük yatırımlarla iş kurulabilecek ve kolayca oturma izni hatta vatandaşlık alınabilecek bir ülke. Yani fırsatlara açık 🙂

Ukrayna’ya Gitmek İçin Gerekenler

Odessa Sokakları / Ukrayna Gezimden

Pasaportsuz Ukrayna’ya Gidiş

Evet sıra geldi şu pasaport vize işlerine 🙂 Aslında bu yurtdışına çıkmanın ritüeli gibi birşey !

Ama Ukrayna’ya gidecekseniz ne pasaporta gerek var ne de vizeye. Ukrayna tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın sadece yeni çipli kimlği ile gidebildiği bir ülke. Fakat pasaportsuz gidiyoruz diye 30 gün kalış iznimiz olduğunu unutmamalıyız.

Ayrıca pasaportsuz gittiğimiz ülkelere girişte belge gereklilikleri de oluyor. Şuradaki yazımdan Ukrayna’ya pasaportsuz giderken gerekli evrakları ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz.

Ukrayna’da Görkem 🙂 / Odessa’da Kış

Ukrayna’ya Gitmek Kaç Para Tutar ?

Ukrayna gezilerinin en ucuz yurtdışı gezileri olduğunu söylemiştim. Özellikle bazen kampanyalarla gidiş-dönüş uçak biletleri Kiev, Lviv gibi şehirlere 250 lira’ya kadar bulunabiliyor. Hatta ben zamanında 110 lira’ya gidip gelmiştim Odessa’ya 🙂

Bu rakamları 2022 için veriyorum ! 4-5 Günlük bir Ukrayna gezisi toplamda 3500-4000TL’ye mal edilebilir. Bu fiyatlara nasıl olacak diyorsanız yorum bölümünden sorabilirsiniz 🙂

Koronavirüs Pandemisi’nde Ukrayna Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle Ukrayna’ya gideceklerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bu süreçte seyahat kuralları günden güne değişmekte ve iyi bir araştırma istemekte. 

Koronavirüs döneminde Ukrayna’ya gidecekler 14 günlük zorunlu karantinaya girmek durumunda. Ayrıca ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Bu süreçte Ukrayna’ya gidecekler güncel kuralları takip etmeli.”

Bu şekilde Ukrayna’ya gidiş seçeneklerini anlattığım yazımı da bitiriyorum. Herşeyi açıklamaya tabii ki imkan yok. Fakat size özetlemek istedim, eğer sorularınız varsa yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, keyifle hepsini yanıtlıyorum 🙂 görüşmek üzere, sevgiler !

Güncelleme Ocak 2022: Koronavirüs döneminde Ukrayna’ya gidecekler aşağıdaki linkten gerekli belgeleri ve son güncellemeleri takip etmeli.

Yazının Devamı: Pasaportsuz Yurtdışına Giderken Nelere Dikkat Edilmeli ?

İlginizi Çekebilir: Ukrayna’ya Girişte Gerekli Belgeler Neler?

36 Yorum Yapılmış

 1. Ben ukranyaya gidip yaşamak istiyorum ama pasaportum yok senden rica etsem beni aydinlatirmisin ne yapam gerekiyo gide bilmem için bana gide bilmem için yardımcı olurmusun

 2. Selamlar pasaport kontrolünde girşte 400 dolar gibi bir ücret belirtmem gerekiyormuş 5 gün için bu kesin mi acaba daha az bir tutarla 100 dolar cep harçlığı ile giriş sağlanamz mı ?

  • Merhabalar,

   Ukraynaya girişte gerekli belgeler yazıma bakarsan orada herşey yazıyor aslında. 5 gün için ortalama 200-300 usd olsa iyi olur bu net bi rakam değil kontrol etmeyebilirler

 3. Ben de gezmeyi çok istiyorum ama her şey paraya bakıyor genç yaşınızda çoğu yeri gezmişsiniz. Ucuza nasıl gezilir bununla alakalı yazılarınız var mı?

 4. Merhaba, kız arkadaşımla Lviv’e gitmeyi düşünüyoruz. Pcr testi bazı kaynaklarda gerekli olduğunu okudum. 14 gün karantina süreci var mı? Biz 10 gün kalmayı düşünüyoruz. Gece clubleri, aquapark ve restoranlar açık mı? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Yiğithan,

   Ukrayna’ya giderken pcr testi ve karantina zorunluluğu kalktı ama dönüşte Türkiye’ye girerken test ve karantina zorunluluğu mevcut. Güncel olarak restoranlar v.b açık diye biliyorum Ukrayna’da ama bu kurallar her gün değişiyor gitmeden önce kontrol etmelisiniz. Ben açıkçası şu dönemde Ukrayna’ya gitmeyi pek önermiyorum

 5. 2 hafta sonra yani 8 şubatta ukrayna kieve gelicem ne yapmam lazım test olmam lazım mı birde sağlık sigortası istiyor sanırım detaylı bilgi verirseniz sevinin

  • merhabalar sevgili vural,

   ukraynaya gidişte test zorunluluğu kalktı türkiyeden gelenler için fakat sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor covid kapsamlı şekilde

 6. Merhabalar sitenizi yeni keşfettim aşırı iyi Bilgi veriyorsunuz öncelikle teşekkür etmek istiyorum size soruma gelince ucuz uçak biletini hangi siteden bulabilirim baktım Mart için 1200₺ falan ikinci sorum tahmini uçak biletini saymazsak kalacağımız yere ve cebimizde olması gereken para ne kadar sizce?

 7. Merhaba yazınızı okudum mart ayında ukraynaya gitmeyi düşünüyorum iki çocuğum eşim ve ben gerekli belgeleri okudum fakat tatil amaclı 4 5 gun gidiyoruz gezip görmek icin 14 gun nasil karantinada kalacaz

 8. Görkem Bey merhaba , arkadaşımla birlikte Şubat\Mart ayı gibi kimliğimizle Ukrayna , Kharkiv(Harkov)’a 3 gece 4 günlüğüne gitmek istiyoruz.Gereken belgeleri ve yapmamız gerekenleri yine sizin yazılarınızdan öğrendik teşekkür ederiz fakat biliyorsunuz ki Ukrayna son zamanlarda ülkeye Türk vatandaşları alırken oldukça seçici olabiliyor.İkimizde erkek , 20 yaşında ve üniversite öğrencisiyiz.Ülkeye alınmamaktan korkuyoruz.Sizce ülkeye alınabilir miyiz? Bir fikriniz varmı ? Teşekkürler.

 9. merhaba kharkiv gitmek istiyorum orda sevgilim var bana istek yapabilir mi? nasıl gitmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

   • İngilizce bilmiyoruz 4 kişi gitme planımız var 6-7 günlük. Girişte herhangi bir sıkıntı yaşarmıyız. Biletlerimizi ne kadar erken almalıyız. Her anlamda iyi gezmek iyi eğlenmek için ne kadar bir bütçe götürmemiz gerekiyor ortalama. Yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Merhabalar Görkem bey malum biliyorsunuz corona felan ben türkiyedeyim gitmeyi düşünüyorum fakat beni alır mı ukranya veyahut ukranya turist almaya başladı mı bayada uyguna bilet buldum ama gittikten sonra almazlarsa sıkıntı yani bilgin varsa bu durumla ilgili paylaşırsan çok sevinirim teşekkürlerimi iletiyorum şimdiden. 🙂

 11. Merhaba, Ağustos ayında iki arkadaş gitmeyi düşünüyoruz. Şu an için herhangi bir engel var mı?

  • Merhabalar Sevgili Feyza,

   Şuan için koronavirüs sebepli yasaklar Ukrayna için kalktı, gidebilirsiniz. Fakat ben böyle bir dönemde yurtdışı gezisi tavsiye etmiyorum 🙂 Ben de İtalya’dayım şuan burada yüksek lisans yapıyorum ve geçen hafta İspanya’ya gittim. Prosedürler insanı yıldırıyor gezinin keyfi çıkmıyor.

 12. Görkem merhabalar, ukraynaya araçla geçeceğim. Yeşil sigorta yaptırdım sanırım sağlık sigortasıda yaptırmam gerekiyor?
  Birde bulgaristan ve romanyadan geçmek için bu iki ülkenin herhangi birinin konsolosluğundan transit vize aldığımda bu ülkelerden geçebileceğimi söylediler doğrumudur? Bu vizelerin ücretleri vs nedir ? Vize başvurusunda ne gibi evraklar gerekir vs açıklarsan çok mutlu olurum. Şimdiden cevabın için teşekkür ederim. Sağlıcakla kal

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Benim bildiğim kadarıyla iki ülkeden de ayrı ayrı vize almak gerekebilir, bu konuda emin değilim konsolosluğa sorsan iyi olur hatta bizi de bilgilendirebilirsin.

   Fakat geçerli multi bir schengen vizen varsa bu iki ülkeden de vizesiz geçebiliyorsun. Bu en mantıklı yol oluyor genelde. Bulgaristan vizesi için özel bi yazım var inceleyebilirsin;

   https://www.gorkemliyollar.com/bulgaristan-vizesi/

 13. Merhabalar araç ile ukrayna odessaya gitmek istiyorum eşim ukrayna vatandaşı kendi aracım var nasıl vize almamız gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim ?

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Pratikte ukrayna için vize almanız gerekli değil. Fakat Bulgaristan ve Romanya’dan geçeceğiniz için bu iki ülkenin de ayrı ayrı vizesini almanız gerekli ya da 3. bir ülkeden Schengen vizesi de iki ülke için iş görür.

 14. özel aracımla ukraynaya girişte zorluk cıkarıyorlarmı.yeşil pasaport ve yeşil sigorta var

 15. Merhabalar sitenizi yeni kesfettim önümüzdeki yaz sonunda ya da Eylül gibi 3 kiz ogrenci olarak ilk kez yurtdisi gezisi yapmayı dusunuyoruz vize sorunu olmadığı için balkanlar ve ukrayna arasindayiz. Ukraynada turistik bir gezi icin kac gun kalinmali sehirlerarasi ulasimda otobus yolculugu hakkinda bir bilginiz var mi? Orada cok gezecek yer var mi? Bir de bunlarin disinda öğrenciler icin totalde daha uygun fiyatli tavsiye edebileceginiz baska destinasyonlar var mi? Cevaplarsanız çok sevinirim

  • Merhaba Sevgili Melike,

   Bence o kadar ileri bir tarihi beklemeyin 🙂 En azından nisan mayıs için plan yapabilirsiniz. Ben Ukrayna’yı ilk planda öneririm.

   Bence Lviv, Kiev ve Odessa görülmesi gereken şehirler. Birbirlerine çok yakın sayılmazlar, yani birinden gidiş birinden dönüş tarzı uçak bileti alırsanız çok işinize yarar. Ukrayna içi ulaşımda tren ve otobüs kullanabilirsiniz. Biletleri önceden almanız gerek olmaz.

   Şuradaki yazımdan Avrupa’da görülmesini önerdiğim yerlere bakabilirsiniz,

   https://www.gorkemliyollar.com/avrupa-gezilecek-yerler/

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.