Herkese merhaba! Bugün konumuz “Moldova’ya gitmek” 🙂 Biliyorum son zamanlarda Moldova’ya gitmek isteyenlerin sayısı oldukça arttı. Ben de sizler için Moldova’ya nasıl gidilebileceğini detaylı şekilde açıklayacağım.

Moldova’ya ben de gittim! Görkemliyollar’da tecrübeye dayanmayan bir yazı olamaz 🙂 Şimdi Moldova’daki ve dünya çapında 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile Moldova’ya gidiş rehberim başlasın.

Moldova’dan Selamlar! / Kişinev

Moldova’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Moldova’ya neden gitmek istediğinizi belirlemelisiniz. Aslında öteki ülkeler için farklı seçenekler koysam da siz büyük ihtimalle Moldova’ya gezmeye gitmek istiyorsunuz.

Moldova’ya gezmeye gitmek için öncelikle kararlı olmanız ve maddi kaynak yaratmanız gerekiyor. Sonrasında da size somut olarak uçak v.s Moldova’ya direkt olarak nasıl gidilebileceğini anlatacağım.

Turist Olarak Moldova’ya Gitmek

Turist olarak gezmeye heryere gitmek güzel 🙂 Moldova aslında çok popüler bir turizm destinasyonu değildi. Fakat pasaportların kalkmasıyla adeta Türk vatandaşlarının akınına uğruyor desem yeri. Ben gittiğimde daha bu uygulamaya geçilmemişti.

Moldova öyle çok büyük bir ülke değil. Turistik olarak da sahip olduğu çok fazla şey yok, ama Moldova’ya gitmeye görmeye değer mi derseniz evet değer 🙂

Moldova Sokakları / Kişinev / Ben Şanslıyım İlk Gün Kar Yoktu Böyle 🙂 İkinci Günkü Fotolar Çoook Başka!

Uçakla Moldova’ya Gitmek

Moldova’ya ulaşımın en rahat ve kolay yolu tabii ki uçak. İstanbul’dan Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları ile 1.5 saatte başkent Kişinev’e ulaşabilirsiniz.

Özellikle dönemine göre THY bu hatta gidiş dönüş 400-500 lira gibi fiyatlara bilet satabiliyor. Bu tarihler genellikle bahar ayları. Ama siz daimi olarak kampanyaları takip edin derim.

Karayolu İle Moldova’ya Gitmek

Moldova’ya karayolu ile gitmek de mantıksız değil 🙂 Bulgaristan ve Romanya üzerinden Moldova’ya ulaşabilirsiniz. Aslında uzak gibi dursa da sınır geçişlerini saymazsanız İstanbul’dan Gaziantep kadar bir yol Kişinev.

Karayolu ile gitmek en ekonomik yollardan biri. Başta Varna sonra Bükreş ve sonra da Kişinev’e otobüs veya trenle gidilebilir. Bu rotadaki tek program Romanya ve Bulgaristan’ın vize istiyor oluşu. Benim tavsiyem hazır vizesi ya da yeşil pasaportu olanlar bu yolu tercih etsin.

Kişinev Sokakları’ndan Moldova / Moldova Gezimden

Ukrayna Üzerinden Moldova Ulaşımı

Evet işte bu benim! Bence en mantıklı yollardan da biri 🙂

Ukrayna’ya artık neredeyse dolmuş gibi uçak seferleri var ülkemizden. Başta Kiev olmak üzere Lviv, Odessa, Kharkov…

İşte siz bileti Odessa’ya alırsanız, benim gibi Odessa’dan Kişinev’e sadece 3-4 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem Ukrayna hem de Moldova tek seferde görülmüş olur.

Moldova’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Moldova’da eminim ki uzun süreli kalmak isteyenler olacaktır. Moldova açıkçası Avrupa’nın ekonomik olarak en geri kalmış ülkelerinden biri. Yaşadıkları siyasal sorunlarla beraber açıkçası halleri çok da iyi değil.

Benim Moldova’da tanıştığım herkes kendini Romanya’ya atmaya bakıyordu. Ama tabii ki bu ülkede hiç çalışma fırsatı yok değil 🙂 Moldova’da çalışmak isteyenler bence önce Rumence’yi biraz konuşabilmeli. Çünkü ülkede İngilizce ile iş yapmanız biraz zor. Sonrasında da eğer iş bulursanız zaten çalışma izni alabileceksiniz.

Moldova’nın Sessiz Sakin Hayatına İtafen / Kişinev

Moldova’da Okumak ve Öğrencilik

Moldova son yıllarda özellikle sağlık alanındaki üniversiteleri ile ülkemizden öğrenciler alır hale geldi. Tıp eğitimi için Moldova’yı düşünen çok arkadaşım olmuştu. Moldova’da öğrencilik iyi araştırılmalı. Çünkü Moldova biraz geri kalsa da hızlı gelişim gösterebilecek potansiyelde bir ülke

Moldova’da öğrencilik ise çok keyiflidir eminim 🙂 Çünkü Moldovalılar eğlenmeli seviyor, özellikle başkent Kişinev de refah seviyesi fena olmayan bir yer.

Pasaportsuz Moldova’ya Gitmek

“Peki Moldova’ya vize var mı Görkem?” Pasaport bile yok!

Moldova TC kimliğimizle giriş yapabildiğimiz birkaç ülkeden biri. Bu yüzden de Moldova’ya gitmek gerçekten çok kolay. Ama bu demek değilki öyle elimizi kolumuzu sallayıp gideceğiz. Özellikle pasaportsuz ülkelere girişte özenli olmak gerekiyor, okumaya devam edin!

Moldova’ya Gidip bir İz Bırakmadan Olur mu? 🙂

Moldova’ya Giriş Şartları Neler?

Moldova’ya girişte aslında öyle acayip bir şart aranmıyor. Sadece rutin olarak Moldova’da kalacağınız yer, dönüş bileti gibi rezervasyonlarınız olmalı. Ayrıca seyahat sağlık sigortası da Moldova’ya girişte kesinlikle yaptırılmalı.

Bunun yanında standart olarak pasaportsuz yurtdışına giderken dikkat edilmesi gerekenler ve gerekli belgeleri anlattığım şu yazımı kesinlikle okumalısınız.

Kişinev, Moldova’ya Gitmiş Bir Görkem!

Moldova’ya Giderken Gerekli Belgeler Neler?

Genel hatlarıyla Moldova’ya giderken bu belgeleri hazırda bulundurmanız gerekiyor. Fakat her ihtimale karşı olarak şu yazımdan genel yurtdışına çıkarken gerekli belgeler yazımı kesin okuyun! Çünkü ülkemizden çıkış bile ayrı prosedür 🙂

Bu şekilde Moldova’ya gitmek isteyenler için olan yazımı bitiriyorum. Umarım faydalı olmuştur eğer sorularınız varsa daima bekliyorum 🙂 Aşağıdaki yorum bölümünden hemen yanıtlıyorum! Şimdilik bu kadar sevgiler…

Yazının Devamı: Yurtdışına Gitmek İstiyorum, Nasıl Başlarım?

İlginizi Çekebilir: Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir