Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Schengen Vizesi / Vize

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?


Avrupa’ya gitmek herkesin hayallerinde vardır 🙂 Gitmeden önce ben de çokça hayal kurmuştum, hatta hala gitmek istediğim bir sürü yeri var. Fakat Avrupa’ya giderken önümüzde Schengen vizesi engeli var !

Schengen vizesi ile ilgili genel konuları bu yazımdan okuyarak geldiğinizi varsayıyorum. Bugün Schengen vizesi alırken gereken belgelerden bahsedeceğim. Bu belgeler Avrupa’yı gezmek için alınan C tipi Turist Schengen vizesi için olacak. Sizi rahatlatacak şekilde, kült bilgilerden çok mantığı üzerinde duracağım, benimle gelin 🙂

Schengen Vizesi İle Ziyaret Edebileceğiniz Milano, İtalya

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Öncelikle Schengen vizesi için gerekli başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurmamız gerekiyor. Önceki yazımda başvuracağımız ülkenin hangi aracı kurumla çalıştığını söylemiştim. Bu aracı kurumların sitesinden ve konsolosluk sayfalarından bu formlara ulaşabiliyorsunuz, ulaşamazsanız yorum bırakın ben bulayım !

Schengen’e başvururken tek bir belge var gibi düşünün, o da bu. Dikkatlice doldurulması gerekiyor, hataya yer yok. Güzelce tamamladıktan sonra bu sizin dosyanıza ekleyeeceğiniz ilk gerekli belge oldu 🙂

Sicilya’da Gün Doğarken

Vize Başvuru Dilekçesi

Bu nasıl anlatılır bilemedim şimdi. Hani işe başvururken, bir önyazı yazarsınız ya o hesap !

Başvuracağınız ülke burada sizden, hayallerinizden mantıklı bir çerçevede bahsetmenizi istiyor. İçinizden ne geçiyorsa onu yazın ve gerçekçi temellere dayandırın, sebebini bildirin ve bunu nasıl yapabileceğinizi anlatın.

Burada dikkat etmeniz gereken konu şu, “Fransa’ya gitmek benim hayalim” gibi cümlelerden kaçının. Bunun yerine “Eyfel Kulesi, görmek istediğim yapılardan biri” şeklinde kullanın. İlk cümle sanki saf bir sevgi ve potansiyel göçmen içeriyor gibi durmuyor mu ?

Yurtdışındaki İlk Günümden 🙂 / Schengen Gereken Avusturya

Kimlik, Pasaport ve Fotoğraf İşleri

Schengen vizesine başvururken gerekli belgelerden bir diğeri ise kimliğinizle ilgili bilgileri içerenler. Türkiye Cumhuriyeti Kimliğiniz ve 2 adet olacak şekilde biyometrik fotoğrafınız yeterli.

Geçerli bir pasaporta da ihtiyacınız olduğunu söylememe gerek yok sanırım 🙂

Eğer varsa geçmiş döneme ait bir pasaport ve orada gösterebileceğiniz geçmiş seyahatleriniz size olumlu bir referans olabilir !

Pisa’ya Giderken / Pasaportum ve Biniş Kartım

Seyahat Sağlık Sigortası

Sağlık herşeyden önemli. Aslında bu konudan sitedeki diğer yazılarımda da sıkça bahsediyorum. Yurtdışında, ülkemizdeki sağlık güvenceleri geçerli değil. Orada başımıza gelecek birşey olursa ciddi maddi yükler altına girebiliriz. Bu yüzden de seyahat sağlık sigortası yaptırmamız önemli.

Schengen Vizesi veren ülkeler de bunu sizde temin almak istiyor. Bu yüzden kendinize göre bir firma seçip seyahat sağlık sigortasınızı planladığınız tarihler için yaptırmalısınız, poliçesi ise vize için gerekli belgelerden biri oluverecek 🙂

Schengen Ülkeleri Arasında Serbest Dolaşırken / Yürüyerek Fransa’dan İsviçre’ye

Seyahat Planlaması İçeren Detaylar

Planlı olmayan seyahate vize yok ! Gideceğiniz ülke kendinden emin ve tuttuğunu koparan insanlar istiyor ki kendilerine yük olmasın. Gidiş – dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarınız çok önemli.

Şimdi Görkemliyollar’a özel bir sır daha vereceğim. Bu rezervasyonlarınızın yanına, örneğin aylar önceden alınan Eyfel Kulesi biletinizi ya da Opera Garnier’daki keyifli bir oyuna aldığınız biletinin çıktısını eklerseniz, vize çalışanları için ciddi bir olumlu etki bırakacaksınız 🙂

Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?

Prag Sokaklarını Keşfederken / Çekya

Davet Mektubu

Bu belge iyi mi kötü mü, gerekli mi değil mi bilemiyorum 🙂 Çünkü işler sandığınız gibi yürümüyor. “Benim davet mektubum var işim kolaylaşır.” diye düşünmeyin.

Burada mesele davet eden kişide. Eğer gittiğiniz ülkede iyi bir sosyo-kültürel düzeyi olan ve herhangi bir suç, risk unsuru barındırmayan birinden davet mektubu alıyorsanız hâşâ.

Eğer davet mektubu alacağınız kişiye kefil değilseniz bu işlere hiç girmeyin !

Sizi olumsuz etkileyebilecek bir diğer yönü de, orada tanıdıklarınızın olması sizin orada göçmen olma şansınızı kolaylaştıran ve ülke için potansiyel göçmenlik riskinizi arttıran bir unsur.

Venedik’ten / İnterrail Gezim 2013

Maddi Yeterlilik İçin Gerekli Belgeler

Bu kısım önemli. Çünkü ütopik bir dünyada yaşamıyoruz, paranız yoksa kimse size acımıyor !

Avrupa ülkeleri Schengen vizesi verirken, sizin kendi ülkelerinde gezdiğiniz süreç için yeterli paranız olup olmadığının teminatını almak istiyor. Bunun için de sizden aktif bir banka hesabı ve özeti isteyecek.

Burada öyle çok yüksek tutarlardan söz etmiyoruz. Örneğin 1 haftalık bir İtalya gezisi için 2.000 Euro gösterebilmeniz yeterli olacaktır. Bu tutar arttıkça olumlu etki yaratacağı kesin.

Fakat vize görüşmesinden önce hesaba yüklü para transferleri yapmaya çalışmayın ! Bunu gördüklerinde, kendilerini yanıltmaya yönelik bir tutum sezecek olan görevliler vizenize red verebilirler. Önemli olan aktif maaş yatan v.s kullanılan bir hesap olması.

Bahsettiğim maddi yeterliliğin size ait olması da şart değil. Çekirdek aileden birisini sponsor olarak göstermek de yeterli olacaktır. Bunun için o kişi başvuruyormuş gibi onun adına maddi belgeler alıp, sadece size sponsor olacağına dair bir mektup yazması gerekli.

Floransa’nın Hoş Köprülerinden Biri

Öğrencilik ve Çalışma İle İlgili Evraklar

Öğrencilik, öğrencilik !

Sunabileceğiniz, iyi bir üniversitenin, iyi bir bölümünden alınmış iyi bir transkript size direk olarak vize kapılarını açabilir 🙂 İşte bu derece önemli vize için…

Vize başvuru belgelerinizin arasına öğrenci belgenizi ve transkriptinizi eklemeyi sakın unutmayın. Vize veren bu ülkeler önce sizin sosyo-kültürel düzeyinizle ilgileniyor !

Bir de çalışma var. Aynı şekilde iyi bir firmadan alınan bir pozisyon belgesi, herşeyi değiştirebilir. Çalıştığınız yerleri kesinlikle belgeleyin. İşiniz iyi ya da kötü veya maaşınız düşük veya yüksek olsun, önemli olan devamlı olan bir işinizin olup olmadığıdır.

Venedik’te Gondol Turu Yaparken / Eskidenler 🙂 İnterrail Gezim 2013

Bu şekilde Schengen Vizesi için gereken evrakları bitirmiş oluyorum. Schengen vizesi ile ilgili genel bilgileri paylaştığım ve Schengen vizesi ile ilgili sıkça sorulanları yanıtladığım yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Umarım belgelerin tamamının isteniş mantığını anlamışssınızdır. İnternette o kadar çok sabit bilgiler var ki sanarsınız herkes aynı 🙂

Her zaman dediğim gibi eğer Görkemliyollar’da bu yazıyı okuyorsanız siz de benim gibi tatlı turistlerdensiniz onlar için. Bizim alamayacağımız vize yok, keyifli günler !

Yazının Devamı: Schengen Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

10 Yorum Bırakılmış

 1. İyi günler. Ben üniversitede artık son sınıfa geçiyorum ve okulum bitmeden yurtdışına gidebilmek adına planlamalarıma başladım fakat aklımda bazı sorular var ve bu konuda size danışmak istedim. Ben Roma dan başlayarak yaklaşık 20 günlük bir avrupa turu planlıyorum. Bu planlama içerisinde interrail bileti almaya karar verdim lakin bunu vize çıkmadan önce yapmak istemiyorum. Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonumu da thy üzerinden ücretsiz yapacağım lakin avrupa içi seyahat planımı hazırladığım zaman ayriyeten bir ulaşım planım olmaması bana sıkıntı yaratır mı ? Yani şu anda almak istediğimde avrupa içi ücretsiz bir uçak , otobüs veya tren rezervasyonu alamıyorum. Bu nedenle seyahat planımın yanında sadece gidiş ve dönüş uçak biletimin olması sizce yeterli olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. 🙂

  • Merhabalar,

   İnterrail yapacağınızı belirtirseniz yalnızca tren-interrail şeklinde plana ekleyebilirsiniz, sizden zaten dah ayrıntılı bir plan beklenmez.

   Şu dönemde vize almadan önce çok harcama yapmamanızı öneriyorum, çünkü Schengen ülkeleri bu tarz Avrupa turu planlarında vize vermekten çekinebiliyor.

   Öğrenci belgeniz, transkriptiniz ve 20 gün için en az 10.000 tl bulunan bir hesap karnesi yanınızda bulunsun. Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum 🙂

 2. Reyhan ceylan says:

  Henüz 13 yaşındayım,gezmek ve öğrenmek için
  Schengen vizesi almak istiyorum bunu devletten aldığım bursu kullanarak yapıcam ama herhangi bir gelirim yok yani banka özeti için bana schengen vizesi verirler mi verirlerse
  Eğer schengen vizesi her ülke için geçerlimi yani
  Vizenin geçerliliği boyunca istediğim ülkeye gidebilir miyim yoksa her ülke için ayrı ayrı mi lazim

 3. slm benim adıma ev var ama evin üzerine kredi çektim acaba başvurumda tapuyuda eklesem kredi çekilmiş diye olumsuz olarak yansırmı başvuruma..

 4. İsa kahraman says:

  Merhaba Schengen vizesi polonya için sağlık raporu gerekiyor mu?

  • Merhabalar İsa Bey,

   Schengen ülkeleri sizden sağlık raporu istemez. ( Eğer bulaşma riski taşıyan bir hastalık barındırmıyorsanız ) . Ancak seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gereklidir. Kısa ve uygun fiyatlı bir işlemdir, Türk sigorta firmaları tarafından gerçekleştirebilirsiniz.

 5. Öğrenciyim ve Hollanda’ya gideceğim. Öğrenciler için de gelir belgesi isteniyor mu?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*