Avrupa’ya gitmek herkesin hayallerinde vardır 🙂 Gitmeden önce ben de çokça hayal kurmuştum, hatta hala gitmek istediğim bir sürü yeri var. Fakat Avrupa’ya giderken önümüzde Schengen vizesi engeli var !

Schengen vizesi ile ilgili genel konuları bu yazımdan okuyarak geldiğinizi varsayıyorum. Bugün Schengen vizesi alırken gereken belgelerden bahsedeceğim. Bu belgeler Avrupa’yı gezmek için alınan C tipi Turist Schengen vizesi için olacak. Sizi rahatlatacak şekilde, kült bilgilerden çok mantığı üzerinde duracağım, benimle gelin 🙂

Schengen Vizesi İle Ziyaret Edebileceğiniz Milano, İtalya

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Öncelikle Schengen vizesi için gerekli başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurmamız gerekiyor. Önceki yazımda başvuracağımız ülkenin hangi aracı kurumla çalıştığını söylemiştim. Bu aracı kurumların sitesinden ve konsolosluk sayfalarından bu formlara ulaşabiliyorsunuz, ulaşamazsanız yorum bırakın ben bulayım !

Schengen’e başvururken tek bir belge var gibi düşünün, o da bu. Dikkatlice doldurulması gerekiyor, hataya yer yok. Güzelce tamamladıktan sonra bu sizin dosyanıza ekleyeeceğiniz ilk gerekli belge oldu 🙂

Sicilya’da Gün Doğarken

Vize Başvuru Dilekçesi

Bu nasıl anlatılır bilemedim şimdi. Hani işe başvururken, bir önyazı yazarsınız ya o hesap !

Başvuracağınız ülke burada sizden, hayallerinizden mantıklı bir çerçevede bahsetmenizi istiyor. İçinizden ne geçiyorsa onu yazın ve gerçekçi temellere dayandırın, sebebini bildirin ve bunu nasıl yapabileceğinizi anlatın.

Burada dikkat etmeniz gereken konu şu, “Fransa’ya gitmek benim hayalim” gibi cümlelerden kaçının. Bunun yerine “Eyfel Kulesi, görmek istediğim yapılardan biri” şeklinde kullanın. İlk cümle sanki saf bir sevgi ve potansiyel göçmen içeriyor gibi durmuyor mu ?

Yurtdışındaki İlk Günümden 🙂 / Schengen Gereken Avusturya

Kimlik, Pasaport ve Fotoğraf İşleri

Schengen vizesine başvururken gerekli belgelerden bir diğeri ise kimliğinizle ilgili bilgileri içerenler. Türkiye Cumhuriyeti Kimliğiniz ve 2 adet olacak şekilde biyometrik fotoğrafınız yeterli.

Geçerli bir pasaporta da ihtiyacınız olduğunu söylememe gerek yok sanırım 🙂

Eğer varsa geçmiş döneme ait bir pasaport ve orada gösterebileceğiniz geçmiş seyahatleriniz size olumlu bir referans olabilir !

Pisa’ya Giderken / Pasaportum ve Biniş Kartım

Seyahat Sağlık Sigortası

Sağlık herşeyden önemli. Aslında bu konudan sitedeki diğer yazılarımda da sıkça bahsediyorum. Yurtdışında, ülkemizdeki sağlık güvenceleri geçerli değil. Orada başımıza gelecek birşey olursa ciddi maddi yükler altına girebiliriz. Bu yüzden de seyahat sağlık sigortası yaptırmamız önemli.

Schengen Vizesi veren ülkeler de bunu sizde temin almak istiyor. Bu yüzden kendinize göre bir firma seçip seyahat sağlık sigortasınızı planladığınız tarihler için yaptırmalısınız, poliçesi ise vize için gerekli belgelerden biri oluverecek 🙂

*Koronavirüs dönemindeki Schengen vize başvurularında “covid-19 kapsamlı” bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor.

Schengen Ülkeleri Arasında Serbest Dolaşırken / Yürüyerek Fransa’dan İsviçre’ye

Seyahat Planlaması İçeren Detaylar

Planlı olmayan seyahate vize yok ! Gideceğiniz ülke kendinden emin ve tuttuğunu koparan insanlar istiyor ki kendilerine yük olmasın. Gidiş – dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarınız çok önemli.

Şimdi Görkemliyollar’a özel bir sır daha vereceğim. Bu rezervasyonlarınızın yanına, örneğin aylar önceden alınan Eyfel Kulesi biletinizi ya da Opera Garnier’daki keyifli bir oyuna aldığınız biletinin çıktısını eklerseniz, vize çalışanları için ciddi bir olumlu etki bırakacaksınız 🙂

Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?

Prag Sokaklarını Keşfederken / Çekya

Davet Mektubu

Bu belge iyi mi kötü mü, gerekli mi değil mi bilemiyorum 🙂 Çünkü işler sandığınız gibi yürümüyor. “Benim davet mektubum var işim kolaylaşır.” diye düşünmeyin.

Burada mesele davet eden kişide. Eğer gittiğiniz ülkede iyi bir sosyo-kültürel düzeyi olan ve herhangi bir suç, risk unsuru barındırmayan birinden davet mektubu alıyorsanız hâşâ.

Eğer davet mektubu alacağınız kişiye kefil değilseniz bu işlere hiç girmeyin !

Sizi olumsuz etkileyebilecek bir diğer yönü de, orada tanıdıklarınızın olması sizin orada göçmen olma şansınızı kolaylaştıran ve ülke için potansiyel göçmenlik riskinizi arttıran bir unsur.

Venedik’ten / İnterrail Gezim 2013

Maddi Yeterlilik İçin Gerekli Belgeler

Bu kısım önemli. Çünkü ütopik bir dünyada yaşamıyoruz, paranız yoksa kimse size acımıyor !

Avrupa ülkeleri Schengen vizesi verirken, sizin kendi ülkelerinde gezdiğiniz süreç için yeterli paranız olup olmadığının teminatını almak istiyor. Bunun için de sizden aktif bir banka hesabı ve özeti isteyecek.

Burada öyle çok yüksek tutarlardan söz etmiyoruz. Örneğin 1 haftalık bir İtalya gezisi için 2.000 Euro gösterebilmeniz yeterli olacaktır. Bu tutar arttıkça olumlu etki yaratacağı kesin.

Fakat vize görüşmesinden önce hesaba yüklü para transferleri yapmaya çalışmayın ! Bunu gördüklerinde, kendilerini yanıltmaya yönelik bir tutum sezecek olan görevliler vizenize red verebilirler. Önemli olan aktif maaş yatan v.s kullanılan bir hesap olması.

Bahsettiğim maddi yeterliliğin size ait olması da şart değil. Çekirdek aileden birisini sponsor olarak göstermek de yeterli olacaktır. Bunun için o kişi başvuruyormuş gibi onun adına maddi belgeler alıp, sadece size sponsor olacağına dair bir mektup yazması gerekli.

Floransa’nın Hoş Köprülerinden Biri

Öğrencilik ve Çalışma İle İlgili Evraklar

Öğrencilik, öğrencilik !

Sunabileceğiniz, iyi bir üniversitenin, iyi bir bölümünden alınmış iyi bir transkript size direk olarak vize kapılarını açabilir 🙂 İşte bu derece önemli vize için…

Vize başvuru belgelerinizin arasına öğrenci belgenizi ve transkriptinizi eklemeyi sakın unutmayın. Vize veren bu ülkeler önce sizin sosyo-kültürel düzeyinizle ilgileniyor !

Bir de çalışma var. Aynı şekilde iyi bir firmadan alınan bir pozisyon belgesi, herşeyi değiştirebilir. Çalıştığınız yerleri kesinlikle belgeleyin. İşiniz iyi ya da kötü veya maaşınız düşük veya yüksek olsun, önemli olan devamlı olan bir işinizin olup olmadığıdır.

Venedik’te Gondol Turu Yaparken / Eskidenler 🙂 İnterrail Gezim 2013

Bu şekilde Schengen Vizesi için gereken evrakları bitirmiş oluyorum. Schengen vizesi ile ilgili genel bilgileri paylaştığım ve Schengen vizesi ile ilgili sıkça sorulanları yanıtladığım yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Umarım belgelerin tamamının isteniş mantığını anlamışssınızdır. İnternette o kadar çok sabit bilgiler var ki sanarsınız herkes aynı 🙂

Her zaman dediğim gibi eğer Görkemliyollar’da bu yazıyı okuyorsanız siz de benim gibi tatlı turistlerdensiniz onlar için. Bizim alamayacağımız vize yok, keyifli günler !

Yazının Devamı: Schengen Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ? →

57 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba,
  Ben Bulgaristana erasmus için gideceğim.Galiba D tipi vize yeterli olmuyor diğer avrupa ülkelerini gezebilmek için. Schengeni Bulgaristan konsolosluğundan mı almalıyım? Nereden alıyorsanız ilk oraya gitmeniz gerekiyor diye okumuştum bir yazınızda. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Deniz,

   Oradan da alabilirsin buradan da ama uzun bi prosedür pek tavsiye etmem. Yani türkiye den gitmekten bi farkı yok

   Romanya ve Hırvatistan a bulgaristandan alacağın d tipi vize ile gidebilirsin ama oraları gezmeni öneririm

 2. Selam görkem bey biz macaristan şengay vizesine başvurduk ama fıransaya gitmek istiyoruz önce macaristana gitmek zorundamıyız vizemiz D kategorisinde ve fıransaya girişte sıkıntı çıkarmı bize birde bu vizenin içindemi oluyor bu seyahat sağlık sigortası yani biz macaristana gidecektik çalışmak için lakin şimdi fıransaya gitmek istiyoruz ve seyahat sigortasıyla fıransaya gidebilir miyiz adam bize altı aylık sigortanız oldu dedi teşekkürler iyi geceler

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Eğer zorunlu açıklanabilir bir sebebi yoksa vize aldığınız ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Fakat D tipi vizeler uzun dönemli olduğu için daha da dikkatli olmalısınız. Sizz atıyorum macaristanda eğitim alacaksınızdır ama neden fransaya geldiniz diyebilirler.

 3. Merhaba Görkem bey öncelikle benim ilk sorum yurtdışı kısa bir tatile gitmek istiyorum bir yıllık pasaport almam yeterli olurmu yoksa daha uzun sürelimi almammı gerekiyor ikincisi Almanya Hollanda Fransa arasında kararsızım hangisi vize daha kolay verir üçüncüsü kendim çalışmıyorum babam emekli devlet memuru sponsor olacak hesapta hareket olması gerekiyormu yoksa hesapta para olsa yeterli olurmu

  • Merhabalar Ela Hanım,

   Kolay vize diye birşey yoktur 🙂 Ama fransa çok kısa sürede sonuçlandırıyor onu tavsiye ederim. 1 yıllık yeterlidir ama bence ne az 2-5 yıllık çıkartın zaten fiyatı da daha ekonomik olacaktır.

   Para ve biraz hareket olsa yeterlidir.

 4. merhaba;

  9 yildir ayni isyerinde calisiyorum . Schengen vizesi almak istiyorum fakat annemin gecirmis oldugu kaza sebebiyle 1 ay ucretsiz izin kullandim. Yanı son 3 aylik maas bordromun birtanesi ^0^ olarak gozukecek. 2 bordro sunabilmis olucam. Sizce bu sorun teskil eder mi?

 5. Merhaba Görkem bey Prontodan 6 gunluk italya turu satın aldık ilk defa yurt dısına esim ve oglum ( 13 yasında ögrenci )ailecek cıkacağız (eşimin vizesiz belgrad cıkısı var ) ben bankacıyım ancak eşim suan çalışmıyor emeklilik bekliyor sponsor ben olacağım evimiz aracımız var sormak istediğim sponsor benım; aylık maaş geliri 7.000 tl civarı esimin hesabında 15.000 tl bakıye olması yeterli olur mu benım hesabımda da aynı seviyede bir bakıye olmalı mı yada minimum banka hesaplarımızda olması gereken tutar ne kadardır biraz daha uzun süreli vize alma hedefindeyim o nedenle sormak istedim

  • Merhabalar Sibel Hanım,

   Bence söylediğiniz tutarlar 3 kişi için yeterli sayılır. Uzun vize almak için uzun vizeyi gerektirecek bir durum olması lazım aslında. İlk kez alacağınız için çok fazla umutlanmayın derim.

 6. Meraba kolay gelsin görkem bey. Ben aöf öğrencisiyim bir haftalık almanya turistik vizesi başvurusu yapacağım. kalacağım otel rezervasyonu yapıldı uçak bileti rezervasyonu yapıldı sponsor ablam olacak devlet memuru kendisi hesapta 5 6 bin TL var. benim kendi hesabımda 2 3 bin TL var bu sonuçlara göre bir hafta vize alma şansım ne olur

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Ben birşey diyemem buradaki bilgilerle 🙂 Yani vize de 1000 tane kıstas var ama Schengen almak zor birşey değildir büyük ihtimalle alırsınız bir sorun gözükmüyor dediklerinizde

 7. Bir üniversite öğrencisi olarak uçak biletlerini, schengen vizesi öncesi mi yoksa sonrası mı almalıyım ? Çünkü vize verilmeme ihtimalini şüphe ederek uçak biletlerimin yanmasından korkuyorum.

  • Merhabalar Sevgili Mehmet,

   Önce almalısın 🙂 Ben turistik bir gezi için vize verilmeyeceğini sanmam bir öğrenciye. Sadece burada bahsettiğim yeterlilikleri sağladığından emin ol.

 8. Merhaba bende ilk kez schgen için başvuracam ilk sorum şu olacak benim icralik dosyamvar ama bir sirkette maasli calisanim turist olarak 3 veya 5 gun luksemburg a gitmek istiyorum icralik dosya sorun acarmi vize ici simdiden tessekkur ederim

  • Merhabalar Selim Bey,

   Büyük ihtimalle sorun olmaz, Schengen vizesi öyle kapsamlı bir incelemeyi içermiyor. Yalnızca gezinizi çıkaracak maddi şartları sağlayın yeter. Ama tabii ki kimse size vize konusunda garanti veremez…

  • Merhaba Görkem Bey
   4. kez vize başvurusu yapıcam bu ay ama bu sefer kendime ait bir hesapta para gösteremicem sadece maaş hesap özetim ve eşimin hesap dökümünü ekleyeceğim dosyama eşimle beraber yapıcaz seyahati sıkıntı olur mu vize çıkmasında size danışmak istedim

 9. Merhaba kolay gelsin ben Fransa için vize alıcam öğrenciyim davet mektubu almam zorunlumu bide bu resmi başvuru formunda sürekli sorun yaşıyorum bi fikir verebilirmisiniz teşekkür ederim

  • Merhabalar Bilal Bey,

   Eğer turistik bir gezi yapacaksanız davet mektubu zorunluluğu yok. Başvuru formunda ne gibi bir sorun yaşadığınızı belirtirseniz yardımcı olabilirim

 10. Merhaba bende ilk kez schgen için başvuracam ilk sorum şu bir kaç hesap dökümü birden belgelere ekleyebiliyor muyuz maaş hesabım ile birikim yaptığım hesap farklı, Hesabın tl yada Euro üzerinde olması fark eder mi ? Dilekçe ve seyahat planlamasını yazarken dil fark eder mi Türkçe yada İngilizce. Çok oldu ama son olarak bir kaç ülkeye birden gitmeyi düşünüyorum seyahat planlamasında bunları detaylı olarak anlatmalımıyım. Öğretmenim vize de konusunda sıkıntı yaşar mıyım sizce ? şimdiden teşekkürler ?

  • Merhabalar Suna Hanım,

   Birden fazla hesap gösterebilirsiniz, paranın cinsi de farketmez. Dil de farketmez ama rezervasyonların ingilizce çıktısını alabilirsiniz.

   Şart değil ama anlatmanızda yarar olur 🙂 Sanıyorum genç bir öğretmensiniz, sorun yaşamazsınız ileride de yeşil pasaport ile direkt giriş yaparsınız diye düşünüyorum.

   • Görkem Bey, yanıtlarınız için teşekkür ederim yeşil pas için beklemek istemiyorum :-). Birkaç sorum daha var izninizle vizeye başvururken çoklu yada tekli giriş istemek ya da kısa veya uzun dönemli vize istemenin sonuca bir etkisi olur mu? Birde sizden vize başvuru dilekçesi örneği ve seyahat planı örneği istesem mümkün müdür acaba ? Teşekkürler 🙂

   • Tekrardan Merhaba Suna Hanım,

    Olabilir ama asıl etkisi olan şey uzun dönem vize istemenizi gerektirecek bir sebep 🙂 Yani uzun istiyorum demek yeterli değil, neden? sorusuna cevap olacak belgeler gerekli.

    Vize başvurusu için özel bir dilekçeye ihtiyacınız yok, dolduracağınız form yeterlidir vize evrakı teslimi sırasında.

    Seyahat planı için yazıma da göz atmanızı öneririm

    https://www.gorkemliyollar.com/seyahat-plani-nasil-yapilir/

 11. Merhaba kızım 1 yaşında babası norveçte evli değiliz onun yanına gitmek kızını götürmek istiyorum ama benim hıc bir gelirim yok nasıl yapabilirim

  • Merhabalar Sude Hanım,

   Açıkçası biraz özel bir duruma giriyor, eğer babasının Norveç’te resmi bir oturma izni v.s bulunuyorsa çocuğunu yanına getirebilme şansı olabilir. Bunun dışında maddi yeterlilik sağlanmadan Schengen vizesi almanız imkansız maalesef.

 12. Merhaba hesap dökümanında o an yüklü miktarda para olması mı gerekir yoksa hesapta dönen işlemler yeterli olacak mı çünkü yıllardır düzenli maaş girişi ve ödemeler var

  • Merhabalar Remzi Bey,

   Düzenli para giriş çıkışı daima iyi bir referanstır olumlu bir etkisi olur fakat maddi yeterliliği karşılamaz. Sizin seyahat planınız için gerekli olan bir tutarı Schengen başvurunuzda teminat olarak gösterebilmelisiniz.

 13. Merhaba. Almanyaya 2 aylik staja gidecegim. Masraflarimin karsilacagina dair belge hakkinda cekincelerim var. Annem ev hanimi ve babamin banka hesabi yok. Sadece anne ve babam uzerinden mi bu belgeyi gosterebilirim? Ya da kendi banka hesabimda okulun verdigi aylik 600 euro hibe haricinde ne kadar olursa sorun olmaz? Simdiden tesekkur ederim.

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Aylık 600 euro hibeyi belgeleyebilirsen zaten büyük oranda maddi şartı karşılamış olursun. Aylık 1000 euro gibi düşünürsek 5-6 bin liralık bir hesap işini görür, senin ya da ailenin üzerine olabilir. Ama öteki etkenlere bakarak yalnızca hibe garantisi ile de vize alma şansın var.

 14. Merhaba;
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ?
  25 yaşındayım. Düzenli olarak çalışıyoruz. Ben ve arkadaşım turla italyaya gitmek istiyoruz bunun içinde yine aynı şekilde mi oluyo işlemler?
  Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim ☺️

  • Merhabalar Hilal Hanım,

   Rica ederim 🙂 Evet işlemler aynıdır düzenli olarak çalışmanız çok güzel, vize de kolayca alabilirsiniz diye düşünüyorum.

 15. Merhaba,ben üniversiteyi bitirdim,24 yaşındayım ve şu an çalışmıyorum. 1 haftalık schengen vizesı istiyorum Hollanda’dan.1 haftalık geziyi karşılayacak kadar yeterli param var bankada.Bu arada yüksek lisansa kayıtlıyım ama ders seçmediğim için pasif öğrenci durumundayım.Sponsor işleriyle uğraşmak istemiyorum. Benim iki sorum olacaktı.
  1)Benim sponsor göstermem zorunlu mu hollanda veya başka bir ülkeye başvurmak için çalışmadığım ve pasif öğrenci olduğumdan dolayı?
  2)öğrenci belgesini göstermem gerekiyor mu pasif öğrenci gözüksem de?

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Sponsorluğa ihtiyacınzı yok, yeterli paranız varsa. Öğrenci belgeniz işe yarayabilir ama pasif gözükmesi bence yok hükmünde olacaktır. Ama öğrenci olma şartı bulunmuyor sonuçta Schengen alırken…

   • Merhabalar yüksek lisans öğrencisiyim Ağustos ayında bir hafta gibi süreyle İtalya’ya gitmek üzere bir tura Katılacağım. yalnız tur acentasına Parayı hemen yatırmam gerekiyor. pasaport sürem 1 Ocak 2020’de sona erecek sorum şu Schengen vizesi için sorun yaşar mıyım izleyeceğim prosedür ne yani banka hesabımda ne kadar para olması gerekecek ve vize çıkmama ihtimali var mı. Vize için pasaport sürem yeterli mi yoksa ekstra pasaportumu da yenilemem gerekecek mi çünkü eğer vize çıkmazsa tur için yatırdığım para yanmış olacak 🙁

   • Merhabalar Merve Hanım,

    İtalya için 6 ay geçerliliği kalmış bir pasaport yeterlidir sorun olmaz ama varsa fırsatınız süresini uzatmanız daha iyidir.

    Eğer maddi yeterliliği sağlayabiliyorsanız büyük ihtimalle alırsınız, turla gidiyorsunuz programınız bellidir, yüksek lisans öğrencisi olmanız da olumlu bir etken.

    Harcadığınız paranın dışında vize başvurusunda 1 hafta için 5-10 bin tl gösterebilmenizi tavsiye ederim.

 16. Merhaba Görkem Bey öncelikle verdiğiniz güzel ve akıcı bilgiler için teşekkürler.?
  Babam Hollanda seyahatim için sponsor olacak. Hollanda konsolosluğu sitesinin vize için gereken evrak açıklaması bölümünde kişinin hesabında azamî 3000 tl olması yazıyodu benim sponsorumun bunun 2 katı sence hesabına havale yaptırayım mı yoksa yeterli olur mu? Ayrıca öğrenciyim okulumun resmi tatili 2-17 şubat arası ben 2-24 şubat kalmayı planlıyorum otel ve bilet rezervasyonum da böyle ancak 17-24 şubat arası için okul yan çizdi ve izin belgesini randevu saatimden sonra teslim edeceklermiş? Vizeden ümidimi keseyim mi ne dersin? Seni de yordum sori :/ ilgin için şimdiden teşekkürler:)))

  • Merhabalar Hande Hanım,

   Rica ederim 🙂 Okuldan izin belgesi almak çok da şart değil güncel transkript ve öğrenci belgesi yeterlidir.

   2-24 şubat 2019 arası uzunca bir dönem en azından bi 6000 tl olsa iyi olurmuş hatta daha da arttırabilirsin. Ümit kesecek birşey yok alırsın diye düşünüyorum iyi şanslar 🙂

 17. Merhaba öğrenciyim ve 23 günlük turist vizesiyla hollandaya gideceğim. Bana sponsor olacak kişinin 3 aylık hesap hareketi dışında hangi belgeyi vermem gerekiyor? Baya bir araştırma yaptım ama kafam çok karıştı..(Sponsor olacak kişi esnaf bu arada) Ayrıca sponsor olacak kişinin hesabında azamî bulunması gereken miktar var mı? Bi de spinsor dilekçesini kendim doldurursam başıma iş alire mıyım 🙂 ?

  • Merhabalar Sevgili Handenur,

   Schengen vizesinde bu belge işlerine aşırı kafa yormana gerek yok 🙂 Sen varsa gelir belgesi ve banka hesap dökümü beyan etsen yeterlidir. Ayrıca sponsor olacak kişinin kaleminden bir de durumu anlatacak dilekçe yazdırsan tamamdır.

   Umarım sponsor olacak kişi yakın birisidir sana 🙂 çünkü en çok yapılan hatalardan biri alakasız kişileri sponsor göstermek olabiliyor. 23 günlük bir Schengen vize başvurusu için ben 3-5 bin euro öneriyorum en azından.

 18. iyi günler bir kaç sorum olacak müsadenizle. ben erasmusla şubat haziran arası italyaya gitmeye hak kazandım. vize başvurusunda bulunacağım fakat aklıma takılan sorular var. maddi yeterlilik belgesi olarak anne veya babamın maaşının yattığı hesap özeti yeterli olur mu? yoksa bir hesapta toplu paranın görünmesine gerek var mı? varsa bu para 4 ay için ne kadar olmalı? bunun dışında sağlık sigortasının fiyatı ne civarda olur? en önemlisi vize işlemleri için maddi yeterlilik dahil ne kadar para gerekli? yarımınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Buse Hanım,

   Aslında 4 ay gibi bir süre için Schengen vizesi alırken iyi bir tutarı gösterebilmek gerekir. Fakat Erasmus ile gideceğin için daha esnek olur bu iş. Büyük ihtimalle anne ve babanın maaş bordroları yeterli olur. Fakat yine de bankada birkaç bin euro gösterebilsen zararı olmaz 🙂

   Sağlık sigortası pahalı birşey değil, ülkemizdeki sigorta firmalarının tamamı bunu yapıyor ve ücretleri seni yormayacak düzeyde diyeyim.

 19. Merhabalar Görkem Bey,

  Standart bir turist vizesi almak istiyorum fakat daha önce yurt dışı deneyimim olmadı ve öğrenci değilim. Gerekli evrakları tamamladığımı farz saysak vize alamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

  • Merhabalar Mete Bey,

   Vize işini kimse kimseye garanti edemez. Fakat Schengen vizesi almak için daha önce bir ülkeye gitme şartı bulunmuyor. Aynı şekilde öğrenci olmak da gerekli değil.

   Eğer yeterlilikleri sağlarsanız alırsınız, bu yeterlilikler maddi, göçmen potansiyeli ve seyahat planı şeklinde sıralanabilir.

 20. Almanya ya müzisyen olarak çalışmaya gideceğim bunun için extra bir belge almak lazım mı kültür bakanlığı bunun için bir müzisyen kimliği veriyor diye duydum yada normal çıkış yapabilir miyim gelir belgesi bunun için de geçerli mi

  • Merhabalar Gamze Hanım,

   Zorunlu değil ama ekstra belgeler sunmanız avantajınıza olacaktır. Kültür bakanlığından alacağınız belge ya da orada müzik ile ilgili bir iş yapacaksanız onu gösterebilecek bir örnek iyi olur.

   Ülkeye giriş çıkışla bahsettiğimiz belgelerin bir alakası yok, tek esas pasaporttur.

  • Merhabalar İsa Bey,

   Schengen ülkeleri sizden sağlık raporu istemez. ( Eğer bulaşma riski taşıyan bir hastalık barındırmıyorsanız ) . Ancak seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gereklidir. Kısa ve uygun fiyatlı bir işlemdir, Türk sigorta firmaları tarafından gerçekleştirebilirsiniz.

 21. slm benim adıma ev var ama evin üzerine kredi çektim acaba başvurumda tapuyuda eklesem kredi çekilmiş diye olumsuz olarak yansırmı başvuruma..

   • Merhaba, öğrenciyim ve iki aylık Almanya gezisine akrabalarımın yanına gitmek istiyorum. Sponsor olarak babamı göstereceğim, hesabı aktif sürekli para girişi ve çıkışı oluyor, fakat sormak istediğim hesap dökümünü sunarken hesapta belli bir miktar paranın gözükmesi gerekli mi? Gerekliyse iki aylık süreç için yaklaşık ne kadar olmalı? Teşekkür ederim şimdiden ?

 22. Henüz 13 yaşındayım,gezmek ve öğrenmek için
  Schengen vizesi almak istiyorum bunu devletten aldığım bursu kullanarak yapıcam ama herhangi bir gelirim yok yani banka özeti için bana schengen vizesi verirler mi verirlerse
  Eğer schengen vizesi her ülke için geçerlimi yani
  Vizenin geçerliliği boyunca istediğim ülkeye gidebilir miyim yoksa her ülke için ayrı ayrı mi lazim

 23. İyi günler. Ben üniversitede artık son sınıfa geçiyorum ve okulum bitmeden yurtdışına gidebilmek adına planlamalarıma başladım fakat aklımda bazı sorular var ve bu konuda size danışmak istedim. Ben Roma dan başlayarak yaklaşık 20 günlük bir avrupa turu planlıyorum. Bu planlama içerisinde interrail bileti almaya karar verdim lakin bunu vize çıkmadan önce yapmak istemiyorum. Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonumu da thy üzerinden ücretsiz yapacağım lakin avrupa içi seyahat planımı hazırladığım zaman ayriyeten bir ulaşım planım olmaması bana sıkıntı yaratır mı ? Yani şu anda almak istediğimde avrupa içi ücretsiz bir uçak , otobüs veya tren rezervasyonu alamıyorum. Bu nedenle seyahat planımın yanında sadece gidiş ve dönüş uçak biletimin olması sizce yeterli olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. ?

  • Merhabalar,

   İnterrail yapacağınızı belirtirseniz yalnızca tren-interrail şeklinde plana ekleyebilirsiniz, sizden zaten dah ayrıntılı bir plan beklenmez.

   Şu dönemde vize almadan önce çok harcama yapmamanızı öneriyorum, çünkü Schengen ülkeleri bu tarz Avrupa turu planlarında vize vermekten çekinebiliyor.

   Öğrenci belgeniz, transkriptiniz ve 20 gün için en az 10.000 tl bulunan bir hesap karnesi yanınızda bulunsun. Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.