Görkemli günler! Bugün konumuz “uçağa binerken gerekli evraklar” Aslında öyle ahım şahım bir belge de istenmiyor 🙂 Ama uçuşların herkesin üzerinde bir gerginlik yarattığı bir gerçek.

Havalimanlarının o aşırı kontrolü havasından mıdır bilmiyorum 50’den fazla ülkeye gitmiş olup 100’lerce uçuş yapsam da ben de gerilmiyor değilim. İşte bu yüzden sizlere net olarak uçuş öncesi hazır bulundurmanız gereken belgeleri listelemek istedim.

Yıllar Yıllar Önce 🙂 İtalya’da Ryaniar’a Binerken /  O Zamanlar Uçağa Binerken Gerekli Belgeleri Ben de İyi Bilmezdim 🙂

Yurtdışı Uçuşlarda Gereken Belgeler

Uçak seyahatini genel hatlarıyla iki başlığa ayırmak gerekir. Çünkü yurtdışı ve yurtiçinde uçağa binerken farklı belgeler gerekebiliyor. Şimdi ilk olarak yurtdışı uçuşunuz varsa hangi evraklara ihtiyacınız var onlardan başlıyorum.

1.Pasaport

İlk olarak pasaport lazım size! Bunu bilmeyen yoktur. Ama söyleyeyim de kendinizi rahat edin. Fakat bir de geçerli olması lazım 🙂 Malum 2022 yılında pasaport harç ücretleri aldı başını gitti ve herkes kıtı kıtına geçerlilikle kullanıyor.

Pasaport çıkarmak aşamaları ve türleri için şurayı inceleyebilirsiniz.

İşte Burada 🙂 / Benim Hem Yeşil Hem Bordo Pasaportum Var! / Nasıl Oluyor Diye Merak Edenler Tıklasın!

2.Boarding Pass

“Uçağa Biniş Kartı” desek daha doğru ama bu teknik bir kelime olduğundan İngilizce olarak bahsettim. Boarding passiniz olmadan uçağa binemezsiniz! Peki nasıl alacağız bu kartı?

Kısaca Chech-in yapmanız gerekiyor bunu havalimanındaki kiosk, gişelerden ya da online olarak yapabilirsiniz. Sonucunda da elinizde uçakta oturacağınız koltuğun yazdığı bir kart ya da a4 çıktısı olur işte o lazım! Artık bunun direkt mobil versiyonları da kabul görüyor ama her yer de değil, dikkat edin!

3.Yurtdışı Çıkış Harcı

Bu aslında yurtdışına giderken gerekli bir belge sonuçta bu olmadan uçağa gidemezsiniz! Oyüzden demiş olayım 🙂 2022 için fiyatı da 50 lira olarak devam ediyor.  Alış aşamaları v.s v.s ayrıntı isteyen şuradan yurtdışı çıkış harç pulu hakkında bilgi alabilir.

4. Seyahat Sağlık Sigortası

Koronavirüs pandemisiyle beraber artık yurtdışına giderken “covid-19” için geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Çoğu ülkeye girişte bu sağlık sigortası giriş şartlarından biri.

5. Koronavirüs Test Sonucu ve Aşı Belgesi

2022 yılı ile beraber Koronavirüs döneminde bazı ülkeler koronavirüs negatif pcr testi sonucu isteyebiliyor. Bunun dışında koronavirüs aşısı olduğunuza dair bir belge de yakın zamanda istenebilir. 

*Koronavirüs sürecinde yurtdışına giderken gerekli belgeleri şuradan kontrol etmenizi öneririm!

İşte Şu Ünlü Harç Pulumuz / Hatta Yenisinden 🙂 50 Lira

Yurtiçi Uçuşlarda Gerekli Belgeler

Gelelim yurtdiçi uçuşlarımıza 🙂 En güzeli bu uçuşlar, neredeyse hiç belgeye gerek yok!

1.Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet

Evet sadece nüfus cüzdanına ihtiyacımız var. Şu yeni çipli olan kimliklerden aldınız sanırım?

Merak etmeyin eski kimliklerle de seyahat edebilirsiniz. Hatta resmi sürücü belgeniz (ehliyet) ile de uçağa binmeniz mümkün.

2.Boarding Pass

Yukarıda yurtdışı için bahsettiğim biniş kartı aynen burada da geçerli uzun uzun tekrar açıklamıyorum 🙂 Ama bunu edinin! Üzerinde koltuk numarası yazacak karışmasın…

Bu şekilde aslında uçağa binişte gerekli şeyleri tamamlamış olduk ama bazı sorular var neler mi?

Bangkok’a İnerken / Uçaktan Gördüğüm Manzara

3. HES Kodu

Koronavirüs önlemleri kapsamındaki 2022 yılı itibariyla da yurtiçi uçuşlarda HES Kodu alınması zorunlu tutulmuştur.  

Eğer biletinizi satın almadıysanız daha alırken bu kodu girmeniz gerekecektir.

Bakanlığın Hes Kodu Konusundaki Rehberi

Fotoğrafsız Kimlikle Uçağa Binebilir miyim?

Böyle biri kaldı mı inanın bilmiyorum 🙂 Ama bence fotoğraflı bir kimlik bulundurun. Yalnızca 15 yaşının altındakiler için kabul görebilir.

En azından kimlikte fotoğrafınız yoksa aynı isim ve tc numarasını taşıyan başka bir resimli kimliğiniz olsun ki eşleştirip birlikte gösterebilin.

Kimliksiz Uçağa Binilebilir mi?

“Peki kimliğim bile yok Görkem!” Olur ya uçuşlar önce kaybettim…

Evet bir şansınız var, kimliksiz uçağa binilebilir fakat biraz meşakkatli bir işlem, bu yüzden ayrı bir yazı yazdım, kimliksiz uçağa binmeyi öğrenmek isteyenler şuradan yazımı inceleyebilir. ( yakında yayında!)

Beni Miami’ye Götüren 787-9 Dreamliner 🙂 İlk Kez Kompozit Gövdeli Yeni Nesil Bir Uçağa Bindim!

Bu şekilde uçağa binerken gerekli belgeleri anlatmış oldum. Bu belgeler sizi uçağın kapısından içeri sokar ve koltuğunuza oturtur 🙂 gideceğiniz yer yurtdışı ise oradaki ülkeden içeri sokmaz! Yani yurtdışına gidiyorsanız gerekli belgeleri şuradan detaylıca kontrol, edin karışmasın…

Eğer sorularınız olursa yorum bölümünden bekliyorum, daima sorabilirsiniz ben hepsini keyifle yanıtlıyorum, sevgiler!

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolünden Geçiş Tüyolarım!

4 Yorum Yapılmış

  1. Gaziantepten bir misafir gelecek 17 yaşında kimliğinde fotoğraf yok uçağa binebilir mi?

  2. Merhaba ben assagi yukari 1 hafta sonra ingiltereden turkiyeye ucus yapacam ve duyumuma gore korona sebebiyle turkiyeye gelmeden once doldurmam gereken bikac belge varmis bunlar hakkinda bilginiz varsa benide bilgilendirirmisiniz lutfen

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.