Görkemli günler! Son günlerde Ukrayna’ya giderken sorun yaşayan, pasaport kontrolünden geri çevrilen insanları sıkça duymaya başlayınca, sizler için Ukrayna’ya giderken gerekli evrakları özel bir biçimde anlatmak istedim. Bu yazımı çok büyük dikkatle okumanıız öneriyorum!

Toplamda iki kez Ukrayna’dakiler dahil olmak üzere 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile sizlere sorunsuz bir Ukrayna’ya giriş garanti ediyorum! Başlayalım 🙂

Heey Ukrayna! / Karadeniz’in Kuzey Sahilleri, Odessa

Ukrayna’ya Girişte Sıkıntı Olur mu?

Görkem, Ukrayna’ya girişten çekiniyorum, geri dönderirler mi, deport v.s?

Öncelikle gönlünüz rahat olsun, Ukrayna’ya gitmek bence ne kolay olan yurtdışı seyahatlerinden. Öyle bizim pasaporta takmış oldukları falan da yok ! Sadece malaesef ki kimlikle bile gidilebildiğini duyan vatandaşlarımızdan bazıları öyle hazırlıksız gidince maalesef ki kötü durumlar yaşamışlar.

Şimdi sizde bu yazıyı dikkatlice okuyup dikkate alırsanız emin olun Ukrayna’ya giderken hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Ukrayna’ya Giderken Pasaport Gerekiyor mu?

Ukrayna’ya girişte ilk gerekli belgemiz pasaport yada TC Kimlik kartımız. Ukrayna pasaportsuz yurtdışına gidebildiğimiz ülkelerden birisi 🙂 Yani Ukrayna’ya giderken pasaporta gerek yok!

Fakat kimliğimiz en yeni olanlardan olmalı. Hani şu kredi kartı boyutunda olan çipli küçük kimliklerimizden söz ediyorum.

Ukrayna Sokakları / Hava Son Gittğimde -10 Dereceydi!! / Odessa 🙂

Ukrayna’ya Giriş Şartları – İstenen Belgeler

Şimdi şu korkulan Ukrayna’ya girişi çoook kolaylaştıracak belgelere geçiyorum. Ukrayna’ya girişte ilk olarak istenen belgenin pasaportunuz ya da kimliğiniz olduğundan bahsettim.

Bunun dışında gerekli belgeleri üç ana başlıkta toplayacağım;

1.Otel Rezervasyonu

İlk olarak Ukrayna’ya giderken ve Ukrayna’ya girişte otel rezervasyonunuzun olması kesinlikle gerekli! Burada bir istisna yok.

Otel rezervasyonunuz kalacağınız tarihleri tamamen kapsamalı ve geçerli olmalı. Çünkü pasaport görevlisi o an arayıp kontrol edebilir. Eğer bir arkadaşınızda v.s kalacaksanız da kesinlikle ve kesinlikle, o arkadaşınızın ulaşılabilir olması gerekiyor. O an anında ulaşabileceğiniz bir Ukrayna telefon hattı olmalı üzerine kalacağınız evin net bir açık adresi.

Odessa’da Bir İstanbul Park’ımız da Var 🙂

2.Dönüş Uçak Bileti

Ukrayna’ya girişteki ikinci önemli belge ise dönüş uçak bileti rezervasyonu. Buna rezervasyon denilince yanlış anlaşılıyor. Bunun ingilizcesinde zaten rezervasyon dediğiniz satın alınmış demek. Yani dönüş biletiniz kesinlikle parası ödenmiş biçimde alınmış olmalı.

Eğer dönüş biletiniz yoksa içeri alınmazsınız!

“Görkem ben karayoluyla Ukrayna’dan ayrılacağım”

Eğer böyle bir durum varsa da ben önceden otobüs biletinizi almanızı öneririm. Eğer alınamıyorsa da bunu pasaport görevlisine çok iyi şekilde açıklayabilecek durumda olmalısınız.

3.Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası aslında Ukrayna’ya giriş şartlarından biri değil. Fakat günümüz dünyasında Türk Pasaportu maalesef ki çok güvenilir görünmediğinden bu belge artık hayati önem taşıdı.

Ben Ukrayna’ya giden herkesin seyahat sağlık sigortası yaptırmasını öneriyorum. Şu yazımdan da detaylı şekilde fiyat, nasıl yaptırılır v.s bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’ya Gidip de Opera’ya Gitmeden Olur mu ?

Ukrayna’ya Girişte Nakit Para’ya Gerek var mı ?

Ukrayna’ya giriş pasaport kontrolünde gerekli diğer bir unsur ise nakit para!

Nakit para tabii ki olması gereken birşey. Yani paranız yoksa orada ne yapacaksınız ki zaten? Bu tüm ülkelere olduğu gibi Ukrayna’ya girişte de hayati önem taşıyor.

“Peki Ukrayna’ya girişte ne kadar para lazım Görkem?”

Bu gezinize göre değişmekle 3-4 gün kalacaklar için en az 100usd, 1-2 hafta kalacaklar için ise 200-300usd olmalı. Tabii ki bunun yanında debit hesap kartı da gösterebilmelisiniz.

Para Birimiyle Gidilmeli?

“Bu da çok merak ediliyor, Ukrayna’ya giderken dolar mı euro mu ?”

Açıkçası farketmez. Aslında ben x bir ülkeye giderken genelde Amerikan Doları önersem de Ukrayna’ya giderken euro öneriyorum. Neden mi ? Çünkü orası Avrupa, sonuçta Schengen bölgesine sınırı olan bir ülke. Ayrıca doları bilmeyen çok güzel sahte parayı yutabilir 🙂 Euro ise kaliteli bir para kağıt olarak yani sahte olsa anlarsınız anında, bence euro daha güvenli.

Ortodoks Kilisesi’nin Pazar Ayini Değişik Bir Tecrübe Oldu Benim İçin / Odessa, Ukrayna

Ukrayna’ya Girişte Doldurulan Form

Sıra geldi şu ünlü Ukrayna’ya kimlikle giriş formuna!

Benim gibi sık seyahat edenler bu formlara alışkındır. Amerika başta olmak üzere çoğu Asya ülkesi zaten rutin olarak form doldurtuyor size. Bu form sizin yararınıza olan birşey. Çünkü pasaport görevlisi sözlü olarak soracaklarını kağıda yazmış 🙂

Eğer bu formu dikkatle güzelce doldurursanız soru bile sorulmadan içeri girersiniz. Bu form sıkça güncellendiğinden sizi yanıltmamak için burada paylaşmıyorum ama öyle fantastik sorular içermeyecek, şimdi bahsedeceğim sorulardan.

Yazın Burada Denize Giriyorlar 🙂 Ama Şuan -10 Derece! / Odessa, Ukrayna

Ukrayna’ya Girişte Sorulan Sorular

Ukrayna’ya girişteki pasaport kontrolünde neler sorulduğu da oldukça önem taşıyor. Bu soruları aslında size bağlı. Eğer yukarıda söylediğim Ukrayna’ya giriş belgelerini eksiksiz sunarsanız formu da doldurmuşsanız büyük ihtimal birşey sorulmaz.

Eğer belgeler v.s eksikse o zaman korkun 🙂 Şaka şaka,

Ukrayna’ya girişte pasaport görevlisi size “neden geldiniz” “kaç gün kalacaksınız” “nereye gidiyorsunuz” “ne kadar paran var” gibi sorular soracaktır. Kısa cevaplar vermeniz yeterlidir, “tourist” “5 days” “to Kiev” gibi…

Pasaport kontrolü konusu tabi çok detaylı olduğundan, size avantaj sağlayacak tüyolarımı anlattığım bir yazım var onu buradan tıklayarak kesin inceleyin 🙂

Ukrayna’ya Giderken Bilinmesi Gerekenler

Son olarak Ukrayna’ya gideceklere birkaç hatırlatma yapacağım. Öncelikle Ukrayna’da İngilizce bilen sayısı çok fazla değil, buna pasaport memurları da dahil 🙂 O yüzden kendinizi kolay ve basit şekilde açıklamaya hazır olun.

Eğer Rusça bilmiyorsanız Ukrayna’da absürd işlerden kaçının ve kurallara uyun, yoksa polise derdinizi anlatamayabilirsiniz.

Ayrıca Ukrayna bu saydığım belgelere titizlikle dikkat eden bir ülke, sakın olaki dediklerimi dikkate almadan yola çıkmayın!

Eğer Ukrayna’da Böyle Gülümsemek İstiyorsanız Tavsiyelerime Uyun Derim 🙂

Ukrayna’ya Giderken Yapılması Gerekenler

Evet Ukrayna’ya giderken gerekli evrakları ve Ukrayna’ya girişte dikkat edilmesi gerekenleri sanırım detaylı bir şekilde anlattım. Eğer sorularınız varsa lütfen yorum bölümünden bana sorun. Ben keyifle hepsini yanıtlıyorum, hepinize keyifli bir Ukrayna gezisi dilerim!

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir?

İlginizi Çekebilir: Ukrayna’ya Gidiş Yolları Neler?

10 Yorum Yapılmış

 1. Dilara Göksu

  Merhaba şuan Ukrayna’ ya giriş var mı ? Turist olarak gidiliyor mu ?

  • Merhabalar Sevgili Dilara,

   Yakın bir zamana kadar gidilebiliyordu fakat koronavirüs ikinci dalga önlemleri kapsamında Ukrayna şuan yeniden turistik amaçlı ülkeye girişleri yasakladı.

 2. Hikmet Yılmaz

  Merhaba, turist amaçlı çipli kimlikle ukraynaya gitmek istiyorum, ülkeye girişte pasaport kontrolünde otel rezervasyonu ve dönüş bileti mailinin fotoğrafını göstersem yeterli olurmu? birde yurt dışına çıkışta ve dönüşte covid için pcr testi yaptırmam gerekiyormu. özellikle dönüş için ukraynada ülkeden çıkış için bunu şart koşuyorlar mı? oraya gittiğimizde ve ülkemize dönüşte 14 gün kuralı varmı teşekkür ederim…

 3. Cemal utku başkan

  Merhaba görkem bey . Ben ukrayna ya gitmek istiyorum . Orada Ukraynalı arkadaşımın evinde kalacağım . Kasım ayında gitmeyi planlıyorum. Arkadaşımın bana davetiye göndermesi şart mı ? Gönderirse girişim daha mı rahat olur ? YouTube da havalimanından geri gönderilenleri görüyoruz. Bende geri gönderilmekten korkuyorum. İlk yurt dışı tecrübem olacak . Yardımcı olursanız sevinirim . Şimdiden teşekkürler..

  • Merhabalar Cemal Bey,

   Davetiye şart değil, burada yazılanları ve sitedeki diğer ilgili yazıları okursanız geri gönderilme şansınız neredeyse sıfır olur

 4. Erkan sert

  Merhaba internetten tanıştığım bir bayan var boşanmış eşinden iyi anlasiyoruz iyi bir insan onunla tanışmak için gitmeyi düşünüyorum. Onun gelmesi mi benim gitmem mi daha kolay olur yurt dışına çıkmak istemem

 5. Merhaba ben Ukrayna’ya gitmeyi düşünüyorum turist olarak devlet memuruyum sizce pasaport ile mi gitmem bir avantaj yoksa kimlik ile mi ? Ayrıca bazı sitelerde okudum havalimanından yurt dışı çıkış harcı ödemek gerekiyor diye yazı yazmışlar bu harcın bedeli yüksek mi? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir