Görkemli günler! Son günlerde Ukrayna’ya giderken sorun yaşayan, pasaport kontrolünden geri çevrilen insanları sıkça duymaya başlayınca, sizler için Ukrayna’ya giderken gerekli evrakları özel bir biçimde anlatmak istedim. Bu yazımı çok büyük dikkatle okumanıız öneriyorum!

Toplamda iki kez Ukrayna’dakiler dahil olmak üzere 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile sizlere sorunsuz bir Ukrayna’ya giriş garanti ediyorum! Başlayalım 🙂

Heey Ukrayna! / Karadeniz’in Kuzey Sahilleri, Odessa

Ukrayna’ya Girişte Sıkıntı Olur mu?

Görkem, Ukrayna’ya girişten çekiniyorum, geri dönderirler mi, deport v.s?

Öncelikle gönlünüz rahat olsun, Ukrayna’ya gitmek bence en kolay olan yurtdışı seyahatlerinden. Öyle bizim pasaporta takmış oldukları falan da yok ! Sadece malaesef ki kimlikle bile gidilebildiğini duyan vatandaşlarımızdan bazıları öyle hazırlıksız gidince maalesef ki kötü durumlar yaşamışlar.

Şimdi sizde bu yazıyı dikkatlice okuyup dikkate alırsanız emin olun Ukrayna’ya giderken hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Ukrayna’ya Giderken Pasaport Gerekiyor mu?

Ukrayna’ya girişte ilk gerekli belgemiz pasaport yada TC Kimlik kartımız. Ukrayna pasaportsuz yurtdışına gidebildiğimiz ülkelerden birisi 🙂 Yani Ukrayna’ya giderken pasaporta gerek yok!

Fakat kimliğimiz en yeni olanlardan olmalı. Hani şu kredi kartı boyutunda olan çipli küçük kimliklerimizden söz ediyorum.

Ukrayna Sokakları / Hava Son Gittğimde -10 Dereceydi!! / Odessa 🙂

Ukrayna’ya Giriş Şartları – İstenen Belgeler

Şimdi şu korkulan Ukrayna’ya girişi çoook kolaylaştıracak belgelere geçiyorum. Ukrayna’ya girişte ilk olarak istenen belgenin pasaportunuz ya da kimliğiniz olduğundan bahsettim.

Bunun dışında gerekli belgeleri üç ana başlıkta toplayacağım;

1.Otel Rezervasyonu

İlk olarak Ukrayna’ya giderken ve Ukrayna’ya girişte otel rezervasyonunuzun olması kesinlikle gerekli! Burada bir istisna yok.

Otel rezervasyonunuz kalacağınız tarihleri tamamen kapsamalı ve geçerli olmalı. Çünkü pasaport görevlisi o an arayıp kontrol edebilir. Eğer bir arkadaşınızda v.s kalacaksanız da kesinlikle ve kesinlikle, o arkadaşınızın ulaşılabilir olması gerekiyor. O an anında ulaşabileceğiniz bir Ukrayna telefon hattı olmalı üzerine kalacağınız evin net bir açık adresi.

2.Dönüş Uçak Bileti

Ukrayna’ya girişteki ikinci önemli belge ise dönüş uçak bileti rezervasyonu. Buna rezervasyon denilince yanlış anlaşılıyor. Bunun ingilizcesinde zaten rezervasyon dediğiniz satın alınmış demek. Yani dönüş biletiniz kesinlikle parası ödenmiş biçimde alınmış olmalı.

Eğer dönüş biletiniz yoksa içeri alınmazsınız!

“Görkem ben karayoluyla Ukrayna’dan ayrılacağım”

Eğer böyle bir durum varsa da ben önceden otobüs biletinizi almanızı öneririm. Eğer alınamıyorsa da bunu pasaport görevlisine çok iyi şekilde açıklayabilecek durumda olmalısınız.

3.Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası aslında Ukrayna’ya giriş şartlarından biri değil. Fakat günümüz dünyasında Türk Pasaportu maalesef ki çok güvenilir görünmediğinden bu belge artık hayati önem taşıdı.

Ben Ukrayna’ya giden herkesin seyahat sağlık sigortası yaptırmasını öneriyorum. Şu yazımdan da detaylı şekilde fiyat, nasıl yaptırılır v.s bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’ya Gidip de Opera’ya Gitmeden Olur mu ?

Ukrayna’ya Girişte Nakit Para’ya Gerek var mı ?

Ukrayna’ya giriş pasaport kontrolünde gerekli diğer bir unsur ise nakit para!

Nakit para tabii ki olması gereken birşey. Yani paranız yoksa orada ne yapacaksınız ki zaten? Bu tüm ülkelere olduğu gibi Ukrayna’ya girişte de hayati önem taşıyor.

“Peki Ukrayna’ya girişte ne kadar para lazım Görkem?”

Bu gezinize göre değişmekle 3-4 gün kalacaklar için en az 100usd, 1-2 hafta kalacaklar için ise 200-300usd olmalı. Tabii ki bunun yanında debit hesap kartı da gösterebilmelisiniz.

Para Birimiyle Gidilmeli?

“Bu da çok merak ediliyor, Ukrayna’ya giderken dolar mı euro mu ?”

Açıkçası farketmez. Aslında ben x bir ülkeye giderken genelde Amerikan Doları önersem de Ukrayna’ya giderken euro öneriyorum. Neden mi ? Çünkü orası Avrupa, sonuçta Schengen bölgesine sınırı olan bir ülke. Ayrıca doları bilmeyen çok güzel sahte parayı yutabilir 🙂 Euro ise kaliteli bir para kağıt olarak yani sahte olsa anlarsınız anında, bence euro daha güvenli.

Ortodoks Kilisesi’nin Pazar Ayini Değişik Bir Tecrübe Oldu Benim İçin / Odessa, Ukrayna

Ukrayna’ya Girişte Doldurulan Form

Sıra geldi şu ünlü Ukrayna’ya kimlikle giriş formuna!

Benim gibi sık seyahat edenler bu formlara alışkındır. Amerika başta olmak üzere çoğu Asya ülkesi zaten rutin olarak form doldurtuyor size. Bu form sizin yararınıza olan birşey. Çünkü pasaport görevlisi sözlü olarak soracaklarını kağıda yazmış 🙂

Eğer bu formu dikkatle güzelce doldurursanız soru bile sorulmadan içeri girersiniz. Bu form sıkça güncellendiğinden sizi yanıltmamak için burada paylaşmıyorum ama öyle fantastik sorular içermeyecek, şimdi bahsedeceğim sorulardan.

Ukrayna’ya Girişte Doldurulan Form (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İşte Ukrayna’ya Girişte Doldurulan Form Burada!

Ukrayna’ya Girişte Sorulan Sorular

Ukrayna’ya girişteki pasaport kontrolünde neler sorulduğu da oldukça önem taşıyor. Bu soruları aslında size bağlı. Eğer yukarıda söylediğim Ukrayna’ya giriş belgelerini eksiksiz sunarsanız formu da doldurmuşsanız büyük ihtimal birşey sorulmaz.

Eğer belgeler v.s eksikse o zaman korkun 🙂 Şaka şaka,

Ukrayna’ya girişte pasaport görevlisi size “neden geldiniz” “kaç gün kalacaksınız” “nereye gidiyorsunuz” “ne kadar paran var” gibi sorular soracaktır. Kısa cevaplar vermeniz yeterlidir, “tourist” “5 days” “to Kiev” gibi…

Pasaport kontrolü konusu tabi çok detaylı olduğundan, size avantaj sağlayacak tüyolarımı anlattığım bir yazım var onu buradan tıklayarak kesin inceleyin 🙂

Ukrayna’ya Giderken Bilinmesi Gerekenler

Son olarak Ukrayna’ya gideceklere birkaç hatırlatma yapacağım. Öncelikle Ukrayna’da İngilizce bilen sayısı çok fazla değil, buna pasaport memurları da dahil 🙂 O yüzden kendinizi kolay ve basit şekilde açıklamaya hazır olun.

Eğer Rusça bilmiyorsanız Ukrayna’da absürd işlerden kaçının ve kurallara uyun, yoksa polise derdinizi anlatamayabilirsiniz.

Ayrıca Ukrayna bu saydığım belgelere titizlikle dikkat eden bir ülke, sakın olaki dediklerimi dikkate almadan yola çıkmayın!

Eğer Ukrayna’da Böyle Gülümsemek İstiyorsanız Tavsiyelerime Uyun Derim 🙂

Ukrayna’ya Giderken Yapılması Gerekenler

Evet Ukrayna’ya giderken gerekli evrakları ve Ukrayna’ya girişte dikkat edilmesi gerekenleri sanırım detaylı bir şekilde anlattım. Eğer sorularınız varsa lütfen yorum bölümünden bana sorun. Ben keyifle hepsini yanıtlıyorum, hepinize keyifli bir Ukrayna gezisi dilerim!

Covid-19 Pandemisi’nde Ukrayna’ya Gidiş

Koronavirüs döneminde Ukrayna’ya gidecekler için bir güncelleme ekleme ihtiyacı hissettim. 2021 itibariyla Ukrayna’ya karantina olmadan seyahat edebiliyorsunuz. Yani Ukrayna’a gittiğinizde ya da döndüğünüzde bir karantina bulunmuyor.

Ukrayna’ya girişte İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanları’ndan alacağınız negatif pcr testi sonucu ile Ukranya’ya giriş yapabilirsiniz.

Güncelleme: Ukrayna 2021 Ocak ayı itibariyla Türkiye’den seyahat edeceklere 14 gün zorunlu karantina uygulayacak. Ayrıca poliçesinde COVID-19 kapsamı olan bir seyahat sağlık sigortası gerekiyor.

Güncelleme 15 Ocak 2021: Ukrayna Türkiye’yi yeniden yeşil listeye aldı! Yani Ukrayna’ya giderken test ve karantina zorunluluğu ortadan kalktı. Kurallar anlık olarak değiştiğinden yine de seyahat öncesi de son bilgiler kontrol edilmeli.

Güncelleme 2 Nisan 2021: Ukrayna, ülkeye girişte son 72 saat içinde alınmış negatif pcr test sonucu talep ediyor!

Güncelleme 2022: Ukrayna’ya gitmeden önce Ukrayna resmi makamlarının hazırladığı şu siteden anlık belge taleplerini ve Ukrayna’ya giriş kurallarını öğrenebilirsiniz.

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolünden Nasıl Kolay Geçilir?

İlginizi Çekebilir: Ukrayna’ya Gidiş Yolları Neler?

54 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, ilk olarak gördüm ki bu kalma süresine beş gün eklenerek her güne 50 dolardan hesaplanarak bir nakit bulundurmamız isteniyormuş. Biz 250 dolar civarı bir parayla gidip bir hafta kalacaktık fakat o zaman bu kurala bağlı kalıp bizi ülkeye almazlar mı sizce? Bir de şu Ukrayna ile anlaşmalı sigorta şirketlerini nereden bulabilirim. Yoksa Allianz seyahat sigortası yeterli olur mu?

  • Merhabalar Öykü Hanım,

   O farazi bir rakam kredi kartı v.b de dahil olabilir. 250 dolar 1 hafta için yeterli olacaktır. Ukrayna covid travel resmi sitesinden sigorta yapılabiliyor

 2. İyi günler, öncelikle elinize sağlık buradaki bilgilendirmeler için, benim çok sorum var kusura bakmayın şimdiden aslında konsolosluk, büyükelçilik hepsini aradım ama telefona bakan yok o yüzden size sormak istedim; yeni çipli kimlik ile gideceğim, pasaportumu yeniletmedim ama yine de eski pasaportumu yanıma alacağım her ihtimale karşı en azından geçmiş gezilerimi görsünler istiyorum siz ne dersiniz? Yeni pasaport alacak zamanım ve durumum pek yok şu an açıkçası… İkinci olarak Büyükelçilik sitesinde pcr testi ya da aşılarınızı tamamladığımıza dair belge istemişler, ben HES uygulamasından Aşı Sertifikası aldım 2 Biontech aşım da yazıyor orada aynı zamanda Kare-kod da var bu yeterli olur mu? Sigorta için herhangi bir öneriniz var mı, siz nerede yaptırdınız? Birkaç bilindik sigorta firmasıyla konuştum ama bana çok konu hakkında bilgileri yokmuş gibi geldi… Param olduğuna dair ibrazı nasıl yapabilirim nakit taşımak istemiyorum açıkçası banka kartına yüklesem ve onun çıktısını alsam yeter mi yoksa illa nakit şart mı? Airbnb ile ev kiraladım vize işlemleri için pdf çıktısı verdi bu uygulama bana sizce bu yeterli olur mu? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhabalar,

   Sigorta işini kolayca online olarak yaptırabilirsin 5-15 euroyu geçmeyecektir ücreti. Yazıda verdiğim ukrayna makamlarının resmi sitesinden bilgi alabilirsin orada anasayfada herşey yazıyor. E devletten alacağın ab uyumlu sertifika yeterli olacaktır.

   Para ibrazına gerek yok ancak yanınızda en azından 100-150 euro dengi bi para olmasını öneririm. Airbnb rezervasyonu yeterli olacaktır.

 3. Merhaba ,
  Debit kartta para olduğunu ispat etmek için hesap dökümü mü almak gerekiyor ? ve seyahatimizde 2 tane de çocuk var . Biri 13 diğeri de 3 yaşında . Bunlar için de nakit para bulundurmak gerekiyor mu ?

  Çok teşekkürler

  • Merhabalar Naci Bey,

   Debit kart yeterlidir, şüpheye düşerlerse zaten o kartı kullandırırlar size 🙂 Ben yine de nakit bulundurun derim, çocukları da düşünseniz iyi olur bu bütçede

 4. Merhabalar, yazınızı okudum ve gerçekten çok faydalı buldum. Yalnız başka bir yazıda bulunan, COVID-19 kapsamlı sağlık sigortası ile ilgili bölüm kafamı karıştırdı.

  fakat yazı Ocak 2021 tarihli olduğu için emin de olamadım. Son durumu açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Tamer Bey,

   Başka sitelerdeki her yazının doğruluğunu burada size açıklayamam ki 🙂 Ben resmi siteleri kaynak gösteriyorum, son durum da yazıdaki son kısımda mevcut, ayrıca bakanlık sitesi linki de oradan bakabilirsiniz.

 5. Gorkem kardesim ben ukraynada bi kac sehir dolasmak istiyorum pasaportumu cikaricam ilk seyahatim olacak. Devamli ayni sehirde kalmayacagim, temmuz 25 te gitmeyi düsunüyorum 3 4 sehir dolasicam bunun icin yinede otel rezervasyonunu yaptirmam gerekiyor mu, yanima 700 yada 1000 euro alabilirim. bide suan pcr testi yada asi karti istiyorlar mi bu sekil sikinti yasar miyim bilgilendirirsen sevinirim…

  • Merhabalar Kadri Bey,

   Gideceğini rotadaki her aşama için rezervasyon şart, yanınıza öyle bi tutar almanız yeterlidir. Güncel bilgileri yazı sonundaki güncellemelerden ve oradaki ukrayna bakanlık sitesinden öğrenebilirsiniz.

 6. Merhaba ukrayna lviv için otel rezervasyonu yaptırdık ve kalacağımız ev sahibinden ismimizin yazılı olduğu adres ve tarihleride belirten imzalı bi kağıt mail attırdık. Ama otelin ödemesini oraya gittiğimizde yapacağız pasaport kontrolünde bu sıkıntı çıkarır mı ?

  • Merhabalar Hilal Hanım,

   Otelden kastınız airbnb tarzı birşey sanrıım. Resmi bir site v.b den rezervasyon çıktısı alsanız daha iyi olur. Ama bahsettiğiniz kağıt da iş görecektir.

 7. Merhaba bir yerde artık Ukrayna giriş ve çıkışında covid testine gerek kalmadığı yazıyordu doğru mu

  • Merhabalar Yılmaz Bey,

   Şuan girişte pcr testi gerekiyor diye biliyorum. Yazıda verdiğim ukrayna resmi makamlarının sitesini kontrol etmenizi öneririm gitmeden hemen önce

 8. Merhabalar iyi günler görkem. Benim kız arkadaşım ukraynalı 4 aydır beraberiz kieve yanına gideceğim ve onda kalacağım. Maddi olarak iyi durumdayım yanında nakit de bulundururum nekadar yanıma alsam rahat ettirtir beni ama otel rezervasyonuna gerek varmı bunu belirtir ve gösterirsem. Sonucta hotel de kalmicam

   • Merhaba Görkem, arkadaşımla 10 günlük bir Ukrayna tatili planladik. Ancak Kiev konsolosluğunun sayfasında banka hesabinda kalacagimiz her gün 50 dolarımizin olmasi gerektiğine dair bir yazı okudum(hatta tam su şekilde 10+5 gün x50 dolar)Bunun geçerliliği var mi? Yani boyle bir hesap dökümü gosteriyor muyuz?

    • Merhabalar Sevgili Elif,

     Bu rakam tam olarak kontrol edilmiyor fakat gün başına ortalama böyle bir para gösterebilmeniz gerekiyor girişte. Hesap kartı nakit v.b şeklinde olabilir hesap dökümüne gerek yok.

 9. Ilk kez ukraynaya gidecem iki çocuk yaşları 15ve 11 net olarak belgeler nedir eşim ukraynada 5 yıldır çalışıyor iki ay tatil için gitmeyi düşünüyorum zorluk cekermiyiz üzerimizde nekadar para olması gereklidir ilginiz için tesekkürler

  • Merhabalar Neslihan Hanım,

   Gerekli belgeleri sağladığınız durumda sorun olmayacaktır eğer eşiniz yasal olarak çalışıyorsa. Eşiniz ile ilgili dökümenları da hazır tutun derim, çalıştığı yer adresi v.b

 10. Görkem Bey merhaba, daha önce turistik amaçlı gezi için Ukrayna’ya gelecektim ama yanımda nakit para olmadığı için ülkeye alınmamıştım ve bordo pasaportuma kırmızı bir damga vuruldu. Fakat haftaya görevlendirme kapsamında Ukrayna’ya geleceğim. Bütün evraklarım tamam ve bu sefer gri(hizmet) pasaportu ile giriş yapacağım. Sizce bir sıkıntı çıkar mı?

  • Merhabalar Muhammed Bey

   Hiç kimse size ülkeye alınmanızın garantisini veremez. Fakat eğer bu yazıdaki gerekli belgeler, şartlar sağlanırsa ve resmi bir görev için uygun şekilde gidiyorsanız bir sıkıntı olacağını sanmam.

 11. Merhabalar Ukrayna’ya gittmeyi düşünüyorum ve ilk kez gidecek girişte banka hesabimfakinparayi ve kredi kartlarımi ve ne iş yapiyorsun sorusuna üzerime kayitli olan işyerini nasıl gösterebilirim onlara bu söylediklerimin bı artısi olurmu benim için ilk giriste

  • Merhabalar Sevgili Emre,

   Yanında yeterli miktarda nakit para ve kredi kartı olduğu sürece sorun olmaz. ( ve buradaki belgeleri yanında taşıdığın sürece)

 12. Görkem Bey merhaba. Mayıs ayında 5 günlüğüne lvive gitmeyi planlıyorum yazdığınız yazıyı okudum fakat 14 günden bahsetmişsiniz. Oraya gittiğimde 14 gün karantinada kalmam mı gerekiyor tam anlayamadım. Bilgilendirici yazı için de teşekkürler.

  • Merhabalar Ceren Hanım,

   Şuan güncel olarak karantina zorunluluğu yok ama bu kurallar anlık olarak değişebiliyor. Benim kanaatim son 72 saatte alınmış pcr test sonucu istenecektir. Seyahatinizden 3-5 gün önce tekrar kontrol etmenizi öneririm

 13. Merhaba , önümüzdeki günlerde 1 haftalığına Ukrayna’ya gideceğim. Aynı zamanda ilk yurtdışı çıkışım olacak. Hem pasaportumu hem de yeni kimliğimi yanıma alacağım. Planım 2-3 gün Kharkiv’de arkadaşımda kalmak sonrasında trenle diğer arkadaşımın yanına Kiev’e geçmek.Konaklama ile ilgili olarak arkadaşlarımda kalmayı düşünüyorum ama otel rezervasyonu yapmamı söyledi bir arkadaşım formalite gereği , buna istinaden 1 haftalık Kharkiv’de bir hostelde rezervasyon yaptım. Bir sorun yaşar mıyım ? Sonuçta ücrette ödemedim.

 14. Görkem öncelikle paylaştığın değerli bilgiler için çok teşekkürler. Benimde ek olarak bi kaç sorum olacak. 4-7 Mart tarihlerinde kız arkadaşımla birlikte lvive gideceğiz. Otel masraflarını düştükten sonra 3gün kalacağız ortalama masraf tutarı 2 kişi için ne olur ? Birde kalınacak gün başına 50 dolar yanısıra + 5 gün içinde 50şer dolardan hesaplanacak bir paranın yanımızda bulunması gerekiyormuş bu konu güncel midir ?

  • Merhabalar Sevgili Onur,

   Şu masraf konusu hep soruluyor ama bu çok kişisel bi konu 🙂 bedavaya gezdiğini iddia edenler bile var. Ama söylediğin tutarlar yeterli gözüküyor bence.

 15. Merhaba, erkek arkadaşımla Mart ayında 50 günlüğüne Ukrayna’ya gitmeyi planlıyoruz. Bu uzun süre olduğu için bir problem yaşar mıyız? Bu süre için 40-50 bin liramız olmak zorunda mıdır? Yeşil pasaport girişte kolaylık sağlar mı? Teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Mina,

   bu kadar uzun kalmanızın sebebini soracaklardır öncelikle 🙂 ve tabii ki yüksek bir mebla gerekli olacak. yeşil pasaportun çok bi etkisi olacağını sanmam.

 16. merhaba, arkadaşımla şubat ayının ikinci haftası 7 gün civarı ukraynaya bir tatil planlıyoruz. covid ile ilgili net bir bilgiye ulaşamadım. karantina süreci ile bilginiz varsa aktarabilir misiniz?

 17. Merhabalar elimde şuan 10bin tl gibi bi miktar para var hiç bir evrak hazırlamadım 1 haftalik tatil için yeter midir tek gidicem parayı euroya cevirmek istiyorum gidecegim sıra iyi günler

  • Merhabalar Sevgili Barış,

   Maddi kaynak olarak yeterlidir onun dışında burada yazılan belgelerin tamamını temin etmeniz gerekiyor. Ayrıca güncel covid karantina uygulamasına dikkat etmenizi öneririm

 18. Görkem bey merhabalar,
  Ukrayna gezimiz için bilgi topluyoruz. Konsolosluk sayfasında yanınızda (kalacağınız gün+5)*50 dolar bulunmalıdır gibi bir ibare var. Bu konu hakkında bilginiz var mı ? Kesin olarak bu kadar bulundurmak zorunda mıyız ?

  • Merhabalar Sevgili Merih,

   Bu kesin bir rakam değil ama yanınızda aşağı yukarı o miktarda bir para kesinlikle bulundurmalısınız. İlla nakit olması gerekmiyor debit kart içinde de olabilir.

 19. Merhaba görkem bey ben aralık sonu gibi Lviv ukraynaya gitmek istiyorum rusça bilmiyorum beni karşılamaya gelecekler ama yeni kimlikle gitmek istiyorum tek korkum orada arkadaşım var beni karşılayacak olan orada yardımcı olabilirmi kontrolden geçerken

  • Merhabalar Sevgili İbrahim,

   Kontrol esnasında onun gelmesi imkansız, senin burada bahsettiğim soruları kendin yanıtlaman gerekiyor. Ukraynaya girişte basit bir ingilizce de yeterli olacaktır.

 20. Merhabalar,
  İnternetten ukrayna uçak bilrtletine baktım, fakat fiyatları pahalılaşmış sanırım. Öğrenci gidiş dönüş 1600 lira yazıyor 10 ocak 2021’den 15 ocak 2021’e kadar olan biletler neden bu kadar pahalı ¿

  • Merhabalar Sevgili Emir,

   Covid döneminde uçak biletleri maalesef yer yer biraz pahalandı. Ayrıca genellikle okulların yarıyıl tatili vs hesaba katılarak ocak sonu dönem biraz daha pahalı olabiliyor. Havayolu kampanyalarını takip etmeni öneririm. Ayrıca şubat ortası daha uygun olacaktır.

  • Merhabalar Sevgili Dilara,

   Yakın bir zamana kadar gidilebiliyordu fakat koronavirüs ikinci dalga önlemleri kapsamında Ukrayna şuan yeniden turistik amaçlı ülkeye girişleri yasakladı.

 21. Merhaba, turist amaçlı çipli kimlikle ukraynaya gitmek istiyorum, ülkeye girişte pasaport kontrolünde otel rezervasyonu ve dönüş bileti mailinin fotoğrafını göstersem yeterli olurmu? birde yurt dışına çıkışta ve dönüşte covid için pcr testi yaptırmam gerekiyormu. özellikle dönüş için ukraynada ülkeden çıkış için bunu şart koşuyorlar mı? oraya gittiğimizde ve ülkemize dönüşte 14 gün kuralı varmı teşekkür ederim…

 22. Merhaba görkem bey . Ben ukrayna ya gitmek istiyorum . Orada Ukraynalı arkadaşımın evinde kalacağım . Kasım ayında gitmeyi planlıyorum. Arkadaşımın bana davetiye göndermesi şart mı ? Gönderirse girişim daha mı rahat olur ? YouTube da havalimanından geri gönderilenleri görüyoruz. Bende geri gönderilmekten korkuyorum. İlk yurt dışı tecrübem olacak . Yardımcı olursanız sevinirim . Şimdiden teşekkürler..

  • Merhabalar Cemal Bey,

   Davetiye şart değil, burada yazılanları ve sitedeki diğer ilgili yazıları okursanız geri gönderilme şansınız neredeyse sıfır olur

 23. Merhaba internetten tanıştığım bir bayan var boşanmış eşinden iyi anlasiyoruz iyi bir insan onunla tanışmak için gitmeyi düşünüyorum. Onun gelmesi mi benim gitmem mi daha kolay olur yurt dışına çıkmak istemem

 24. Merhaba ben Ukrayna’ya gitmeyi düşünüyorum turist olarak devlet memuruyum sizce pasaport ile mi gitmem bir avantaj yoksa kimlik ile mi ? Ayrıca bazı sitelerde okudum havalimanından yurt dışı çıkış harcı ödemek gerekiyor diye yazı yazmışlar bu harcın bedeli yüksek mi? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.