Amerika vizesi” her daim Amerika Birleşik Devleti ile yaşadığımız çeşitli siyasi durumlar ile beraber, televizyonlarda ve sosyal medyada sıkça gündeme geliyor. Peki bizim için Amerika’nın anahtarı olacak bu vizeyi nasıl alabiliriz ?

Sıradan yazıları unutun, 2022’nin şu günlerinde birebir kendi Amerika vizesi başvurumdan yola çıkarak sizlere detaylı olarak Amerika vizesi başvurusunu anlatmak ve yol göstermek istiyorum. Tabii toplamda gezdiğim 55’ten fazla ülkedeki tecrübelerimi de katarak, burası Görkemliyollar ! Hadi başlayalım 🙂

Amerika’ya İlk Gittiğim Günden / San Francisco, Kaliforniya

Yeni Başlayanlar İçin Amerika Vizesi

Bildiğiniz gibi Türk Vatandaşları’nın Amerika’ya olan ziyaretlerinde ABD Vizesi alması gerekiyor. Bu vize ile ilgili çevremde oldukça fazla efsane durumla karşılaştım doğrusu !

Ancak bu söylemlerin efsaneden öteye geçemediğini ve bu konu hakkında okuduğum onlarca yazıyla tecrübelerimin hiç de uyuşmadığını düşünerek bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.   

Günümüzde yüksek dolar kuruyla beraber bu vizeyi almak pek de ucuz değil, maddi şartlar da zorlaştı. Fakat hiçbiri sizde umutsuzluk yaratmasın, okumaya başlayın !

Amerikan Vizesi Örneği

Amerika Vizesi Neden Gerekli ?

Öncelikle Amerikan Vizesi’ni neden almanız gerekebilir ? Bu vize öylesine başvurup gitmemiz gerekirse kullanırız şeklinde değerlendirebileceğiniz gibi değil. Turistik, eğitim veya farklı şekilde bir seyahat sebebiniz olması şart.

Bugün ben daha çok benim gibi Amerika’yı gezmek ve keşfetmek isteyenlerin alacağı ” B1/B2 Turistik Vize’den” söz edeceğim. İlk olarak dünyanın her noktasını gezmeye hakkınız olduğunu unutmayın ! ABD dahil tüm ülkeler, kendi topraklarının turizm ile gelişmesini ve keşfedilmesini fazlaca ister. Yani onlar da gelmenizi istiyor ! 

E peki neden vize var o zaman ? Diyebilirsiniz. Evet vize var çünkü herkes böyle düşünmüyor. Kişisel olarak bile bulunduğum ortamlarda orada devamlı yaşama hayali kuranlara rastladım. Hal böyle olunca da Amerika aslında bizi bir teste tabi tutuyor diyebiliriz.

*Yazının bu bölümünden sonraki başlıklarda öteki yazılarımın linkleri mevcut. Dilerseniz anında inceleyebilir, isterseniz de yazı sonundan “yazının devamı”na tıklayarak döngü halinde tüm Amerika vize yazı dizimi sırayla okuyabilirsiniz, böylesi daha mantıklı !

Alcatraz Adası, San Francisco / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vizesi Almak Zor mu ?

Başvuru aşamalarına geçmeden biraz önyargıları da kırmam gerekiyor. Amerika vizesi adete korkulan bir vize türüne dönüşmüş durumda. Kulislere göre 🙂 ABD Vizesi almak oldukça zormuş !

Ben vizeleri kolay ya da zor olarak nitelendirmiyorum. Eğer başvuru aşamalarında bahsettiğim yeterliliklere sahipseniz sizin için vize almak çok kolayken, eğer eksiklikler varsa çok zor olabilir. Bu konu fazlaca detaylı, “Amerika vizesi almak zor mu ?” başlıklı yazımdan ince bilgiler alabilirken ben dahil başvuru örneklerini görüp kendinizi değerlendirebilirsiniz.

Amerika’nın Ünlü Grand Canyon’ındayım / Batı Amerika Gezimden, Arizona

Bireysel Başvuru mu Acente mi ?

Amerika’dan önce ben sizi bir teste tabi tutayım 🙂 Çünkü ancak bu şekilde Amerika vize başvurumuzu bireysel mi danışmanlık altında mı ya da acente ile yapmamız gerektiğini anlarız.

Amerika vize başvurusu ne korkulacak kadar zor ne de basite indirgenecek kadar kolay bir iş. Hal böyle olunca bireysel başvuru yapacakalar oldukça iyi hazırlanmalı.

Şimdi sıra testime geldi 🙂 Eğer bireysel başvuru ile danışmanlık hizmeti arasında kaldıysanız bu konudaki kapsamlı yazımı okumalısınız, işte buradadır.

Amerika Vizesi Alarak Gittiğim Washington’dan

Amerika Vizesine Başvuru Aşamaları

Şimdi bu vizeyi almaya karar verip, kapsamını ve sebebini anladıktan sonra geçelim başvuru aşamasına ;

İlk olarak Türkiye’deki Amerikan Konsoloslukları’na resmi başvuru yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur, Amerikan Hükümeti’nin resmi sitesinde bu birimleri bulabilirsiniz. Ben özetle İstanbul, Ankara ve Adana’da bulunduklarını söyleyebilirim.

DS-160 Formu Nasıl Doldurulmalı ?

Bu bilginin ardından bu siteden Amerika’ya gitmenin ilk adımı olan DS-160 isimli formu doldurmanız gerekiyor. Bu form oldukça kapsamlı ve net bilgiler istiyor sizden, iyi anlamak çok önemli. Zaten üzerine geldiğinizde soruların Türkçe’sine de ulaşabileceksiniz.

DS-160’ta dikkat etmeniz gereken tek şey açık, anlaşılır ve doğru biçimde doldurmak. Burada sizi tanımaya çalışıyorlar sadece değil mi ?

Las Vegas Havalimanı’nda Uçağımı Beklerken

Vize Randevusu Nasıl Alınır ? 

Bu formun ardından size en yakın konsolosluktan randevu talep etmeniz gerekiyor. Amerika Vizesi için almak istediğiniz randevular genellikle haftalar önceden dolabiliyor. Bu yüzden elinizi çabuk tutmalısınız !

*Koronavirüs döneminde ABD Vize başvuruları 1 yıl sonraya kadar verilebiliyor. Randevu konusunda erken davranılmalı!

Amerika vizesi için randevu almak şu günlerde komplike bir hal aldı. Ayrıca 2019 yılının başında kısa bir süreliğine konsolosluk vize randevularını askıya almıştı.( Aynı şekilde koronavirüs döneminde de başvurular askıya alındı ) Randevu alış aşamaları ve dikkat etmeniz gerekenler ile randevu esnası hakkındaki tecrübelerimi sizin için başka bir yazıda paylaştım, randevu alırken dikkatle göz atın bence.

Hollywood Sokaklarında Tom Cruise İle Takılırken 🙂

Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar ?

Amerikan vizesi için randevu alırken 160 dolar ücret ödemelisiniz. Bu aslında vize başvurusu için toplamda ödeyeceğiniz tutar oluyor. Amerika vize ücreti yerine, vize başvuru ücreti tanımı kullanıyor. Yani vizeyi alsanız da alamazsanız da bu tutarı gözden çıkarmış olacaksınız ! 160 Amerikan Doları’nı randevu alırken resmi internet sitesine online olarak kolayca ödeyebiliyorsunuz.

Aslında kısaca herşeyden söz ettim 🙂 Ama detay konular da olmuyor değil, kartla mı öderiz, ne zaman öderiz v.s derseniz şuradaki yazımdan Amerika vize başvuru ücreti ile ilgili herşeyi öğrenebilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü, San Francisco, California / Sausalito’ya Yürürken

Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bu aşamaya geldikten sonra aslında geriye tek bir şey kalıyor ; gerekli gördüğünüz belgeleri toparlamak ve mülakata katılmak.

Şimdi Amerikan Vizesi için gerekli belgeler konusunu açmak istiyorum. Burada “gerekli gördüğünüz” şeklinde bir söylemde bulundum. Çünkü ABD Hükümeti sizden, pasaport, fotoğraf ve varsa öğrenci belgeniz dışında bi belge talep etmiyor.

Peki Amerika Vizesi için mülakata giderken hangi belgeleri yanımda götürmeliyim ? Bu aslında tamamen size kalıyor. Başta bahsettiğim gibi sizin orada ihtiyacınız olan belgeler sadece bir teminat. Sizin sadece turistik amaçla gittiğinizin, geri döneceğinizin ve oradaki masraflarınızı karşılayabileceğinizin teminatı !

Bu örnek teminat belgeler neler olabilir ? Çalıştığınız yerden alacağınız maaş ve pozisyon gösteren belgeler, yetkinlik veya projelerinizi gösteren evraklar, sizin buraya bağlılığınızın garantisi olabilecek üzerinize tapu v.s taşınmazlar veya banka hesap borduroları…

Golden Gate Köprüsü Altından Geçen Kocaman Cruise Gemisi 🙂 Batı Amerika Gezimden

Aslında önemli olan bu belgelerin isteniş mantığını iyi anlamak. Banka hesabımda gösterebileceğim bir tutar yok, veya az sizce vize alabilir miyim ? Böyle düşünmek yerine siz mantığınızla bunun yerine de sunabileceğiniz şeyleri düşünmelisiniz. Belki de bizler gibi düşük bütçelerle dünyayı keşfetmeye çalışan biri orada mülakata gelen değil mi ? 

Amerika vize başvurusunda kullanacağınız evraklar vize alma şansınıza direkt olarak etki edeceğinden, ayrı bir yazıda ayrıntılı olarak bahsetmeye karar verdim. 2021’de güncel olarak turistik, öğrenci ve ticari Amerika vizesi için gereken evrakları mantığıyla anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü, ABD / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vize Görüşmesi – Mülakat Aşaması

Artık hazırlıklarımızı yapıp, randevumuzu aldık ve mülakat günü geldi çattı !

Amerikan Konsoloslukları’nda benim deneyimlediğim iyi işleyen bir sistem var. Oranın soğuk ve gergin atmosferi sizi hiç germesin. Sonuçta işlerini yapıyorlar, dünyanın güncel hali ortada ve siz iyi niyetli, kendi halinde bir turist adayısınız !

Şu çok konuşulan ve üzerinde efsaneler dönen Amerika Vize Mülakatı‘na geçiyorum ;

Aslında mülakat kelimesi belki de biraz hatalı. Vize görüşmesi şeklinde düşünmek gerekli. Size soracağı sorular da öyle fantastik olmayacak. Amerika’ya neden gideceksiniz ? Ne kadar kalacaksınız ? , Hangi Şehire ? gibi sorular içeriyor.

Ben de MIT’li oldum 🙂 / Boston, ABD

Vize Görüşmesinden Deneyimlerim

Kendi vize görüşmemi anlatmam gerekirse. Kendimden emin bir şekilde soruları net ve eksiksiz bir biçimde yanıtladım. Hiçbir gereksiz detaya yer vermedim sadece sorulanı söyledim ve 30-40 saniyelik bir konuşma ardından yanımda getirdiğim hiçbir belgeye dahi bakılmadan, iyi yolculuklar ! şeklinde bir ses duydum.

Anlatırken çok kolay değil mi ? Ama bu durumu yaratan kendi içinde küçük anekdotlar var. Benim cevaplarımda ve tavrımda dikkat ettiğim ve kendimi daha iyi anlatabildiğim şeyler. Bu konu için özel bir yazı yazmaya karar verdim. Size Amerika vizesinin kapılarını aralayacak vize görüşme tavsiyelerimi bir inceleyin.

Sausalito’ya Giderken / California

Amerika Vize Görüşmesi Türkçe mi ?

Görüşme konusundaki son eklemem gereken bu konuşmanın Türkçe şekilde de yapılabiliyor oluşu. Dilerseniz İngilizce de yapabilirsiniz tabii ki. Ancak hiçbir ülkeye giderken oranın yerel dilini çok iyi bilme şartı aranmıyor. Yani İngilizce’m harika izlenimi vermenize gerek yok.

Bu eklemeyle beraber Amerikan Vizesi başvuru aşamaları hakkındaki kısım sona ermiş oluyor. Şimdi Amerika vizesi hakkında merak edilen birkaç konuya daha parmak basacağım, devam edin 🙂

Amerika Vize Görüşmesinde İşte Böyle Gülümseyin 🙂 / Los Angeles

Vize Reddi Aldım, Ne Yapmalıyım ?

Amerika vizesine başvuranların maalesef ki hatırı sayılır bir kısmı vize reddi ile karşılaşıyor. Aslında bu durumun temelinde vize başvurusundaki yetersizlikler yer alıyor.

Amerika vize başvurusu reddedilenler için yazdığım yazı ile nelerin eksik olduğunu görüp, tekrar başvuru şansı elde edebilirsiniz, bir göz atın.

Walk Of Fame’de Beni Bulun 🙂 / Hollywood Bulvarı, Los Angeles

Yeşil Pasaport ile Başvuru

Yeşil pasaportla Amerika vizesine başvurmak aslında farklı bir prosedür içermiyor. Yine bu yazıdaki işlemleri sırayla uygulamalısınız.

Fakat yeşil pasaportu olanların ABD vizesi almak konusunda biraz daha şanslı olduğu ortada, önemli olan bu avantajı iyi kullanabilmek. Yeşil pasaportu olanlar için yazdığım Amerika vizesi rehberimden bu avantajı kullanmayı öğrenebilirsiniz !

İşte Yeşil Pasaport Burada 🙂 Sıra Amerika Vizesinde

Banka Hesabımda Ne Kadar Para Göstermeliyim ?

Amerika vizesi alırken bankada para teminatı göstermek zorunda olmadığını söylemiştim, fakat bu gerek olmayacak anlamı taşımıyor. Özellikle günümüzde hızla artan dövizle beraber maddi yeterlilik konusu gittikçe önem kazandı.

Banka hesabında gösterilecek para miktarı, vize çeşidi ve kalış süresine göre değişeceğinden, farklı bir makale kaleme aldım. Amerika vizesi için banka hesap rehberim buradadır, anlatın ne kadar gerekiyor söyleyeyim 🙂

Santa Monica İskelesi, Los Angeles / Batı Amerika Gezimden

Vize Alma Şansımı Neler Yükseltir ?

Aslında daha vizeye başvurmadan alıp alamayacağınız az çok bellidir, ortada gerçekçi argümanlar var !

Amerika sizden çeşitli sosyo-kültürel durum göstergesi ve göçmen potansiyelinizi düşürecek özellikler ister. Sizler için hazırladığım bu listeye göz atarak, Amerika vizesi alma şansınızı yükseltecek özellikleri öğrenebilirsiniz.

On Yıllık Amerika Vizesi ile Gittiğim New York Sokaklarından

Öğrenciler İçin Turistik Vize Başvurusu Nasıl Olmalı ?

Öğrenciler Amerika denildiğinde aklına direkt olarak Work And Travel’ı getiriyor 🙂 Peki “travel and travelcılar” ne olacak ? 

İşte ben de onlardandım, öğrenci olmanın turistik Amerika vizesi almaya artıları çok fazla. Öğrencilerin alması gereken ekstra belgeler ve dikkat etmeleri gereken konular için özel bir yazı kaleme aldım, şuradan öğrenciler için Amerika turist vizesi yazıma ulaşabilirsiniz.

Öğrencilik Dönemimde Turistik Vizemle Gittiğim Amerika Gezimden / Las Vegas

Amerika Vizesi Kaç Yıllık Verilir ?

Peki tüm bu Amerika vize başvuru zahmetine ne için katlanıyoruz 🙂 Yani Amerika bize kaç yıllık bir vize verecek ? Genellikle 10 yıllık olarak verildiğini hepimiz bilsek de ben bu konuyu 2021 için mercek altına almak istedim.

Ayrıca Amerika’da maksimum kalış süresi ve son geçerlilik tarihi gibi konular da var. Amerika vizesinin kaç yıllık verildiğini anlattığım yazım işte burada !

Los Angeles Yolları 🙂 / Turistik Olarak Ziyaret Ettiğim Kaliforniya’dan

Amerika Vizesi İle Başka Hangi Ülkelere Gidilebilir ?

Amerika vizesiyle sadece Amerika’ya seyahat izni aldığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz 🙂 Bu vize öyle birşey ki tüm kapıları açar!

Abartıyorum tabii, ama mesela Meksika’nın kapılarını açtığı kesin. Trump sınıra duvar örmek istiyor ama biz vizeyle onu da aşarız 🙂

Amerika vizesi ayrıca bazı ülkelerde vize prosedüründe değişiklik ya da transit vizeden muafiyet sağlayabiliyor. Bu konudaki detaylı yazıma şuradan ulaşarak, Amerika vizesi ile başka nerelere gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Las Vegas Bulvarı’ndan, Nevada, Birleşik Devletler

Amerika Vizesi Alabilir miyim ?

Ben vizeden, görüşmeden çekinmemenizi ve kendinize güvenmenizi öneriyorum ! Burada bu yazıyı okuyan ve kendini görkemliyollar’da bulmak isteyen herkesin kolayca alabileceğini düşünüyorum.

Ekstradan size belki biraz cesaret vermek ve varsa eksiklerinizi görmek adına yorum bölümünden de yardımcı olmaya çalışacağım. Hatta çalışacağım demek az kalır 🙂 Siz sorun ben usanmadan yanıtlarım ! Vize sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca Amerika’ya gitme seçeneklerini anlattığım yazımı okuyabilirsiniz. Hepinize sevgiler dilerim 🙂

Bu Yazıyı Youtube’da İzleyebilirsiniz!

İnstagram’da Beni Takip Edin !

Amerika vizesi hakkındaki tüyolarımı ve fotoğraflarımı yakından incelemek için serüvenime İnstagram’da ortak olunTakip etmek için tıklayın ?

Not: “Ocak 2018 itibariyle ülkemizdeki Amerikan Konsoloslukları vize randevularına yeniden açılmıştır. Başvuru yapacaklar müsait en yakın tarihe randevu alabilirler.”

“Ocak 2019 için randevu alınabilmektedir”

27 Aralık 2018’deki açıklamayla beraber Amerikan Hükümeti , İstanbul, Ankara ve Adana’da bulunan Amerikan Konsolosluğu ve Büyükelçilikleri’nin sosyal medya hesaplarının güncellenmeyeceğini duyurdu. Bu durum 2019 Ocak ayı ve devamındaki vize başvurularına etki etmemekte ve vize başvuru sistemi çalışmaktadır.”

“24 Şubat 2020 Amerika vizesi başvuruları normal seyrinde ilerlemektedir.”

21 Haziran 2020 Koronavirüs sonrası Amerika uçuşlari yeniden başladı ve konsolosluk vize işlemleri için açıklama beklenmektedir”

“2022 Turistik B1/B2 Vizesi başvuruları açıktır ancak önceden randevu alınması gerekiyor.”

İlginizi Çekebilir: Amerika’da Gezilecek Yerler Listesi!

Yazının Devamı: Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır ?

192 Yorum Yapılmış

 1. Sevgili Görkem,
  Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Ama bir daha böyle yazılar yazmak istersen ve de iyi ,net ve işe yarar bir yazı olmasını istiyorsan yazı yazmasını bilen birisinden yardım alabilirsin. Okurken çok sıkıldım ve bu işe yarar bilgiler nerede diye çok göz gezdirdim.

  • Merhabalar Eren Bey,

   Amerika vizesi için net diye bir şey yok 🙂 Çünkü olay net değil ayrıca sıkılmamak bolca araştırmak iyi anlamak gerekiyor. Amacım sıkılmadan akıcı okunacak bir roman yazmak değil, herşeyi en detayıyla size mantığıyla anlatabilmek ve vize almanıza yardımcı olabilmek.

   Keyifli bi okuma istiyorsanız gezi notlarımdan keyif alacağınıza eminim, sevgiler

 2. Merhaba, tüm videolarınızı izledikten sonra aklımda olan soruları sorabilmek adına buradayım. Tüm videolarınız çok bilgilendiriciydi, teşekkürler. Ben Amerika’daki bir okuldan international transfer başvurusu yapıp kabul aldım ve youtube’da bazı videolarda Türkiye’deki okulunu yakıp son yıllarında Amerika’ya gitmek vize red nedeni olabilir tarzı bir cümle duymuştum ve bu korkmama neden oldu, sizce böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Ben F1 vizesi için başvurduğum için internette gerekli belgeler adı altında gördüğüm tüm belgeleri toplamaya çalıştım ve mülakatta bana kaç yıl kalacaksın sorusuna kesin bir cevap vermeli miyim çünkü Türkiye’deki aldığım dersler ve orada saydırabileceğim derslerin sayısıyla orantılı olarak 2 ila 3 yıl kalacağımı planlamaktayım demek uygun olur mu? Lisans derecesinde international transfer başvurusu yaptığım için lisansımı orada bitirdiğimde yüksek lisans/Doktora başvurusu yapacağım demek göçmen potansiyeli olarak görülebilecek bir şey mi sizce? Cevabınızı bekliyor olacağım, zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Mustafa,

   Şimdi anlattıklarını benim değerlendirmem doğru olmaz 🙂 Kendi kendine sor , bu mantıklı bi hareketse senin kariyerin/eğitimin için onlar da öyle değerlendirirler. Fakat mantıksız duruyorsa bu dönemde bu tarz bi vize başvurusunda güçlü bir maddi kaynak göstermenizi öneririm.

 3. Merhaba öncelikle bu açıklamalar ve aktardığın deneyimlerden dolayı ben çok teşekkür ederim çok güzel ve açıklayıcı olmuş. 21 yaşında 3. Sınıf ekonomi öğrencisiyim ve ortalamam iyi. Ben başka ülkelerden daha çok amerikaya gitmek istiyorum orayı gezmek görmek o yüzden B1 turist vizesine babam sponsorluğunda başvuracağım fakat tek sorun yurt dışına hiç çıkmadım pasaportum boş o yüzden direkt vize reddi mi alırım sizce? Cevap verirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Şeyda,

   Bu kesin bir red sebebi değil ama öncesinde birkaç vizesiz ülke ve avrupa ülkesine gitsen iyi olur diye düşüyorum, seyahat tecrübesi önemli bi konu.

 4. Turistik B1/B2 Vizesi başvuruları ne zaman açılır onlarda mı mart sonuna kadar ertelendi

 5. Gitme nedenim 15 günlük tatil Görkem bey tek başıma başvuru yapmam daha mı olumlu olur diyorsunuz. Teşşekürler

  • Tekrardan Merhabalar,

   Bence öyle daha iyi. Zaten Türkiye ile güçlü bağlantılarınız var. Sadece kalacağınız yer v.s gezi planı konusunda amcanızdan bahsedebilirsiniz. Doğru beyan esas diyorum 🙂

 6. Merhaba görkem bey. Eşim öğretmen ve 10 sene önce WAT yaptık, geçen sene de F1 ile bir sene ABD kaldı. Şimdi yaz tatili için beraber seyahat planladık ABD’ye ancak eşim formu doldururken seyahat süresini 1 ay değil de 2 ay olarak belirtmiş.sizce bu yanlışlık yeniden form doldurularak düzeltilmeli mi yoksa görüşme sırasında şu anki form da belirttiğimiz gibi 2 aylık süre için planladık şeklinde söylesek sıkıntı olur mu ayrıca çok uzun süre olması da sıkıntı yaşatır mı. Bu arada ben de memurum ve 10 yıllık vizem var.sizin öneriniz hangi yönde acaba?

  • Merhabalar Selda Hanım,

   Bildiğim kadarıyla formu düzenleyebilirsiniz eğer imkanınız varsa düzeltseniz iyi olur. Ancak aksi durumda görüşmede yanlışlığı söyleseniz sorun olmayacaktır.

   • Merhaba öncelikle seyahat deneyimlerinize gıpta ettim doğrusu. Cesaretinizi, deneyimleme hevesinizi, kendinizi ifade edişinizdeki olgunluk halini tebrik ediyorum. Vize işlemlerinin neredeyse tamamını okudum. Soru soracağım konuda tecrübeniz ya da duyumunuz var mı bilmiyorum. Ben 8 yıllık kadrolu öğretmenim. Eşim(yeni evliyiz) Amerikada yaşıyor. Ancak vatandaş değil, çalışma izni var. Amerikan pasaportu için 15 ay gibi bir süreye ihtiyacı var. Türkiye ye her gelişi onun bu süresinin uzamasına neden oluyor. Bu sebeple ben vize alarak zaman zaman yanına gitmek istiyorum. Çünkü Türkiye de öğretmenlik zaman yönünden oldukça ideal bir meslek. Vize başvurusunu 10 yıllık yapmak istiyorum. Evli olmam acaba gidip dönmemek konusunda güvensizlik oluşturur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim? 3 hafta önce evlendim. Sizce ne zaman basvurmaliyim? Ve son olarak 10 yıllık vizede yılda max 6 ay orda bulunulabiliyor. Bu vizeyi alırsam gelecek seneye master için tekrar başvuru yapmak istiyorum. Bu mümkün mü? Çok teşekkür ederim.

   • Merhabalar Özge Hanım,

    Temel gidiş amacınız neyse ona göre başvurmalısınız. Bence ilk planda turistik vize başvurusu yapıp eşinizi görmeye gideceğinizi beyan edebilirsiniz. Zaten kadrolu öğretmen olmanız önemli bir avantaj buraya bağlılık konusunda.

 7. Abi merhaba.öncelikle çok teşekür ederim bunca şey paylaştığın için.sorum şu vize almadan öncemi uçak bileti alıyım sonramı.pasaport öncemi veriliyo bide nerden alıyoruz pasaportu ücreti nekadar.bu arada üni.öğrencisiyim ilk yılım dersler bu sene uzuycak okul temmuz sonunda bitiyo zor olurmu amerikaya gitmek şimdiden teşşekürler

 8. Merhaba, vize ücretini öderken kredi kartı illa benim adıma mı olmalı yoksa başkasının kartıyla da ödeyebilir miyim?

 9. Merhaba, mülakata gidince ds160 formunu da götürmemiz gerekmiyor mu? Ben formu doldurup başvuru yaptım ama bilgisayara kaydedilmedi, bu nedenle çıktı da alamıyorum. Elimde sadece “ds160 confirmation” var, form yok. Ne yapmam gerekiyor?

   • Merhabalar Görkem bey amcam Amerika’da daha önce bulunmuştu 3 4 yıl çalışmaktaydı ve bir çocuğu Amerika doğumlu. Ve tekrar Amerika’ya gitmek için vize başvurusu yaptı covid19 nedeniyle başvurusunu 3 aralığa ertelediler. Ve bende amcam ile birlikte Amerika’ya gitmeyi düşünüyorum size sorum amcam amerikaya gittikten sonra bana davet yollayıp ondan sonramı vize başvurusu yapayım ? Yoksa davet göndermedende başvuru yaparsam kabul olma ihtimali var mı? Davet edip etmemesi etkiler mi ? Hesabımda yaklaşık 40 bin TL var ve üzerime 1 adet dairem var ayrıyeten oğlum var oda türkiyede. Sizce sonuç ne olur nasıl ilerlemeliyim. Şimdiden teşekkürler

 10. Amma uzatmışssın her başlık için ayrı bi link felan neden boş boş uzattın hepsini tek seferde anlatıp kapatsaydın da milleti yormasaydın, bizde gittik geçtik bu yoldan ama okurken sıkıldım resmen kısa ve net tutmanı öneririm…

  • Merhabalar Ali Bey

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Burada eminim vize reddi alan sorun yaşayan onlarca insan var. Ben bu yüzden büyük bir titizlikle herşeyi baştan sona anlattım. “boş boş uzatmak” değil “önemli bir işi dikkatle anlatmak” desek daha iyi.

   “Eğer o linkleri vermeseydim de bu yazı ne kadar uzun ve karışık” derdiniz bence 🙂 Ayrıca tüm yazılar aynı anda yazılmadı. Ve konular birbirinden bağımsız, burada ben başvuruyu anlatırken vizeyle hangi ülkelere gidilir ayrıntıları ne onları anlatsam kime ne yarar ki 🙂 Herkes kendi istediği bilgiyi böylece kolayca alıyor.

   Bence siz” bu yollardan geçtiğiniz için” sıkılmışsınız. Hikaye anlatmıyorum 🙂 vizeniz varsa zaten okumanız gerekmiyor.

   Sevgiler!

 11. Merhabalar Görkem Bey
  Ben 2016 yılında dil okulu öğrenci vizesi için 2 kere red yedim. Sebebi garson olmamdı iyide kazanıyordum ama garsonsun mesleğini değiştir dediler. Meslek değiştirmek için uğraşıyorum ne değişti diye sorduklarında meslek ve birikim artısı diyebilirim onun bilincindeyim lakin değiştirdiğimde tekrar dil okulu mu yoksa turist vizesiyle mi başvuru yapmam Amerika’yı artık bir şekilde görmek için faydalı olur?

  • Merhabalar Azad Bey,

   Bence önce neden gitmek istediğine karar vermelisin. Vize bir amaç değil araçtır. Amacın turistik olarak gitmekse turist vizesine başvurmalısın.

   Meslek önemli ama tek kriter o değil. Amacını doğru belirleyip iyi de bir plan yaparsan maddi yeterlilikleri sağladıktan sonra devamlı da bir işin varsa neden olmasın.

 12. Merhaba Görkem. Dokuz eylülde Makina mühendisliği okuyorum 3. sınıf. Work and travel le başvurmaya düşünüyorum. Ama 1sene uzattım ve ortalamam düşük onun dışında sorun olcak birşey göremedim yazılarında. İngilizcemde iyi ama hem geliştirmek hemde gezmek istiyorum. Vizeyi sadece transcriptten dolayı alamama ihtimalim sence yüksek mi?

  • Merhaba Sevgili Hüseyin,

   Ortalama düşükten kastın ne bilmiyorum 🙂 Aslında amerikanın umrunda olan senin not ortalamandan çok, okula devamlı gidip gitmediğin. Eğer 2 nin üzerinde ise sorun olmaz.

 13. Merhaba yeni ABD vizesi aldım. Sorum şu Ocakta mexica cancun adası planım var sonrasında Amerika’ya ilk girişimde pasaportumda Meksika giriş çıkışı olduğunda sorun Yaşar mıyım

 14. Merhaba, bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Size sormak istediğim, şuan bir işte çalışmıyorum. Bilgisayar Mühendisiyim ve en son yazılım proje yöneticisi olarak çalıştım. Kendime ait evim ve 2 adet gayrimenkülüm var. Bunun hariicinde bankada da 50 bin doların üzerinde hesabım var. Turistik vize için seyehat planı hazırlayıp direk başvurduğumda red alma olasılığım yüksekmidir? Eğer yüksek ise ABD de yaşayan bir arkadaşımdan davet mektubu alıp, ailemden de sponsorluk yazısı almam gerekiyor mu? teşekkür ederim.

  • Merhabalar Şükrü Bey,

   Ben çalışılmayan bir süreçte ABD vizesine başvurmayı pek önermem. Fakat ilk seçenekte vize alma şansınız bence daha yüksek.

 15. Görkem bey merhaba ben 2016 da mezun oldum akademisyen olarak devam etmek istiyorum yüksek lisan için dil lazım amerikada 2 aylık dil okuluna gidicem aynı zamanda açıktan fotoğrafçılık bölümü okuyorum ve bununla ilgilide fotoğraf kursuna gitmek istiyorum amerikada(görüşmede belgesi Yanımda olucak).28 yaşındayım çalışmıyorum sponsor babam göstericem Emekli ev araba vb tapu göstericem ona ait sizce red yermiyim?

  • Merhabalar Sevgili Dünya,

   Şuanda bir iş ya da okula devam etmiyorsunuz anladığım kadarıyla bu şekilde vize almanızı çok yüksek ihtimalli görmüyorum. Gideceğiniz kurumun saygınlığı ve maddiyat konusu belirleyici olacaktır.

 16. Merhaba geçen sene Amerika vizesinden red cevabı aldım ilk vize tecrübem olduğu için tecrübesiz artı bide fazla hazırlık yapmadan gitmiştim şuan pasaportumda 4 shengen ülkesi giriş çıkışım var ek olarak uçak bileti rezervasyonuda olacak buna rağmen bile çok kaygılıyım ilkinde red yediğim için ikinci görüşmemde sonucun değişme olasılığı varmı denemeye değer mi

 17. Görkem kardeşim merhaba ;

  24 yaşındayım 2 yıllık üniversite öğrensiyim work and travel sanırım 4 yıllık olan öğrencileri kapsıyor ben amerika’ya kısa süreliğine bile olsa hep gezip hem çalışmak istiyorum ve dilimi geliştirmek istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Merhabalar Sevgili Ozan,

   Açıkçası tam emin değilim 4 yıllık konusundan. Amerika’ya gitmenin tek yolu work and travel değil. Turistik bir gezi ile yada workaway tarzı bir programla da gezip dil pratiği yapabilirsiniz. Yaştan ötürü Wat’a sıcak bakmayabilirler bu program daha çok üniversite 1-2-3. sınıf öğrencileri için. Ben öteki saydığım alternatifleri değerlendirmenizi öneririm.

 18. Gorkem kardesim merhabalar.usmim furkan.tekirdag cerkezkoyden yaziyorum soyle bir sorum olacak. 35 yasindayim atanamayan bir ogretmenim. Ozel guvenlik olarak yilin belli zamanlarinda calisiyorum. Yani tam zamanli bir isim yok.
  Fakat evliyim ve banka hesabimda 30 bin dolara yakin bir meblag gosterebilirim.
  Daha once de Amerikaya is kurma amacl ile b2 alan ve youtubede videosu olan birisiyle yazistik.o da turistik vize ile gelip bir foodtruck alip yatirimci vizesine sicramis.
  Kisacasi 35 yasinda evli ve 30 bin dolar civari bir miktar gosterebilen birisi olarak turist vizesi alabilir miyim?

  • Merhabalar Furkan Bey,

   Söyledikleriniz turistik vize için yeterli şartları sağlayabilir gibi gözüküyor, seyahat planınıza ve gidiş amacınıza konsantre olmanızı öneririm, iş kurma v.s dediğiniz zaman çünkü turistik vize anlamsız kalıyor.

 19. Merhaba Ben vize basvurusu yapacagim 6 yilldir sigortali buyuk bir sirkettte satis danismaniyim maas hesabimda para az fakat ayri Euro hesabim var maas hesabim yerine Euro hesabina bakarlar mi ? Cunku maas hesabimla degil ama euro hesabimla guzel bir gezim olur ve bana amerikali tanidigimiz yasli ciften imzali mektup email var . Address e gelmedi cikti aldim. Mektupta seni airtport tan alaxagiz suralara gezmeye gidecegiz. Sunlari yapacagiz tum masraflarini Ben odeyecegim yaziyor. Mektup re ikimizinde ev adres telefon hersey yaziyor sizce cikar mi ? Ve yillik izin alacagim. Sirketten.

  • Merhabalar Meryem Hanım,

   Her iki hesabınızı da sunabilirsiniz bir sorun olmaz ikisini de dikkate alırlar gerekirse. Ben masrafları kendinizin karşılamasını öneririm sonuçta yetişkin çalışan bir insansınız, aksi biraz vize şansınızı düşürebilir.

 20. Merhaba Görkem bey,ilk defa yurt dışı seyahatim olucak,amerikayı tercih ettim.Pasaportumuna yeni çıkardım.Bir firmada yaklaşık 1 senedir yönetici olarak çalışıyorum,29 yaşındayım üzerime kayıtlı ev ve araba vardır.Sizce Tur acentesina yazılıp mı gitmeliyim yoksa kendim bireysel olarak otel rezarvasyonu mu yapmalıyım,sizce hangi durumda daha kolay alabilirim vizeyi

  • Merhabalar Murat Bey,

   Ben turla gitmenizi daha çok öneririm çünkü ilk yurtdışı tecrübeniz olacağından kendi başınıza giderseniz bunu sorun edebilirler diye düşünüyorum.

 21. Merhaba,

  Öncelikle yazılarınıx için teşekkürler. Benim sorum vize tipi ile ilgili. Turistik vizeye basşvuracağım B tipi seçmem gerekiyor. Ancak sistem alt tipi olarak iki seçenekten hangisini seçmem getektiğine emin olamadım; B1/B2: iş&turistik olana mı yoksa B2: turistik&medikal olana mı? Yanlış bir şey yapmama adına size sormak istedim.

  • Merhabalar Müge Hanım,

   Rica ederim 🙂 İş / turistik olarak seçmeniz gerekli ikisi aynı vize türü olarak geçiyor, Amerika’ya gittiğinizde gidiş amacınızı söylüyorsunuz pasaport görevlisine ve b1 veya b2 olarak kendi yazıyor.

 22. Merhabalar görkem bey ben Ünüversite okuyorum Ukranya ya çalışmak için gitmek istiyorum çalışma izni almama okulum bir neden olurmu

  • Merhabalar Serhat Bey,

   Öncelikle burası Amerika vizesi yazısı 🙂 ama sizin için yanıtlayayım prosedür benzer çünkü. Okul ile çalışma birbirinden farklı şeyler. Herhangi bir avantaj ya da dezavantaj yaratacağını düşünmüyorum mezun olmadan önce.

 23. Görkem bey merhabalar.
  24 yaşında üniversite 3.sınıf öğrencisiyim.
  Annem büyükşehir Belediyesinde çalışıyor bir ev bir arabasi var. Babam devlet memuru öğretmen 1 evi 1 arabada onun var. İkisi ayrilar annem sponsor olacak. Maaş bordroları tapu fotokopileri hizmet belgeleri araç ruhsat fotokopileri hazirladim tamamen. 3 haftalik bir tatil için turist pasaportu almak için basvurcağım. Olumlu sonuçlanma ihtimali yüzde kaç acaba? Uçak ve otel rezervasyonu yaptıracağım tabii her ihtimale karşı iptal edilebilir rezervasyon yaptıracağım.

  • Merhabalar Sevgili Mithathan,

   Hep annen ve babandan bahsetmişsin 🙂 Aslında kendi okuduğun bölüm ve gezi planın bence daha önemli. Fakat anlattıkların kadarıyla herhangi bir sorun gözükmüyor. Gezi planına ve maddi gerekliliklere dikkat etmeni öneririm.

 24. Merhaba Görkem Bey
  Ben Biyomedikal Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim .Bu yaz amerikadaki arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum ,kendisi çalışma izni ile bi hastanede yazılım mühendisi. Arkadaşımın evinde kalacağım bu nedenle sadece uçak rezervasyonu göstermem yeterli olur değil mi? Yeşil pasaportum var ancak daha önce yurtdışına çıkma fırsatım olmadı.Bana davet mektubu gönderecek ancak bu mektubu Konsolosluğa mı göndermeli yoksa ben görüşmeye giderken yanımda mı götürmeliyim? Teyzem seyahat masraflarını karşılayacağına dair sponsor olacak (anne ve babam ayrı sponsor olarak gösteremem ,yine de annemin bu seyahat için bir belge göstermesi gerekir mi ? ) kendisi ve eşi yaklaşık 15 yıllık öğretmenler. Banka da ise yazılarınızda belirttiğiniz mebla kadar bulunmakta aynı zamanda tapularda var 15 günlük bir seyahat planlıyorum vize görüşmesinde sorun yaşamamak için önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim
  Teşekkürler

  • Merhabalar İrem Hanım,

   Vatandaş olmayan birinden davet mektubu almak ne kadar işe yarar bilmiyorum. Kendi statüsü bile tartışmalı sonuçta 🙂

   Ben seyahat masrafları konusunda en fazla birinci derece yakını öneriyorum (anne-baba). Kalacağınız yer için de kendiniz bir otel ayarlasanız bence daha iyi olur. 15 Günlük bir seyahat için ben en azından 20-30 bin tl bulunmasını öneririm

 25. Merhaba Görkem!

  Yazı dizini keyifle okudum öncelikle belirtmeliyim. Sorum ise şu, Ağustos’ta nişanlımı ziyarete Amerika’ya gideceğim ve kendisi Amerika vatandaşı. Ben henüz öğrenciyim. Onun evinde kalacağım seyahat boyunca. Ve hali hazırda incelenme aşamasında olan K1 Fiancé Visa başvurumuz var. Yani oyunu kuralına göre oynamak istediğimiz burdan anlaşılabilir sanıyorum 🙂 Sence davet yazısı yazmak gerekir mi vize başvurusu için ? Ve davet yazısında onun sponsor olduğuna dair bir ibare bulunmalı mı?

  P.s :Benim banka hesabında göstereceğim miktar yaklaşık 5000 TL ve 1 aylık bir seyahat.

  Şimdiden teşekkürler!!

  • Merhabalar Banu Hanım,

   Açıkçası göçmen olan vize türleri ile ilgili çok fazla bilgi sahibi değilim. Fakat bu işi resmiyete döktüğünüze göre tabii ki karşı taraftan da bu durumu onaylar bir yazı gerekecektir.

   Sponsorluk konusunu ne kadar geçerli sayarlar bir fikrim yok. Yani en azından maddi olarak kendiniz yeterli bir teminat gösterebiliyor olsanız iyi olurdu.

 26. Merhabaa,

  Üniversite öğrencisiyim ve Amerika’ya 5 günlüğüne bir aile dostumuzun yanına gitmeyi planlıyorum .Davet mektubu almadan vize başvurusu yapabilir miyim ? yoksa illa kalacağım yer otel olmadığından onların belge teslim etmesi mi gerekiyor ? kendileri 3 gün sonra türkiyeye gelecekler ve bu belgeyi teslim etmeleri için sadece 2 günüm var .

 27. Çok bilgi sahibi olduğunuzu ve bizleri aydınlattığınızı yazılarınızdan anladım, 12 yaşındaki çocuğum için amerikan vizesini daha önce yeşil pasaport ile almıştık, şu anda yeşil pasaport kullanım hakkımız ortadan kalktığı için yeniden bordo pasaport çıkardık, yeşil pasaporttaki vize ile çocuğum (noterden verdiğimiz muvafakatname yle) amerikaya gidebilirmi

  • Merhabalar Nuray Hanım,

   Rica ederim, eğer vizenin geçerlilik tarihi devam ediyorsanız yeni geçerli pasaportunuz ve eski vize olan pasaportunuz ile Amerika’ya giriş yapabilirsiniz.

   Çocuğunuzun kendi adına pasaportu varsa Türkiye’den sorunsuzca çıkar fakat Amerika’da muvafakatname gerekebilir, yanında kimin olacağına bağlı olarak.

 28. Merhaba Görkem Bey,

  Ben ds-160 formunu doldurdum fakat formu yanlış doldurdum. düzeltmem gerekiyor. vize başvurusu ücretini falan da ödedim. Ne yapmam gerekiyor? Ne olur yardım edin.

  • Merhabalar Sevgili Şeyma,

   Bildiğim kadarıyla DS-160 güncellenebilen bir form, eğer randevunuza az bir zaman kalmadıysa sistem üzerinden güncelleyebilirsiniz.

 29. Merhaba görkem bey benim sorum şu ben özel sektör de çalışıyorum maaşım 3500 amerika ya çalışmak için gitmek istiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim

  • Merhabalar Kıvanç Bey,

   Öncelikle Amerika’ya gidiş sebebinizi iyi belirleyin, Ardından da yeterlilikleri sağlamaya çalışın, başvuru aşamaları zaten burada yazıyor, takıldığınız yerler için daima soru sorabilirsiniz.

 30. Merhaba, ben eşim ve 2 çocuğum ile Amerika’ya gitmek istiyoruz. Erkek Kardeşim Amerika vatandaşı olmuş Houston’da yaşıyor. Bize Davetiye gönderirse vize verme ihtimaleri nedir? Ya da hiç kardeşimi karıştırmasam mı ? Otel rezervasyonu yaptırıp öyle mi vizeye başvursam. Not: eşim ve çocuklarım ile 2017 de bir haftalığına Budapeşte ve Viyana ya gitmişliğimiz var.

  • Merhabalar Serhat Bey,

   Amacınız neyse ona göre bir başvuru yapın, kardeşinizi ziyaret edecekseniz bunu söyleyin, eğer apayrı bir turistik seyahat yaptıysanız katmanıza gerek yok. Vize alma ihtimalinin davetiye ile ilgisi pek yok önemli olan gitme sebebiniz ve siz.

 31. Merhaba Görkem bey,
  Biz ailece Fransa’da 20 yıldır yerleşiğiz. İki oğlum Paris’te hukuk( 2. Sınıf lisans) okuyorlar. Onlara bir sürpriz yapıp Florida’da yerleşik kuzinime 2 hafta yollamak istiyorum. İşlemler Paris’ten mi yapılacaktır? Hala Türk vatandaşıyız biz. Neler önerirsiniz? Çok mersi şimdiden. Seyahat acentesinden alsak onlar yapıyorlar mı!?

 32. Görkem bey merhabalar. Ben üniversite mühendislik öğrencisi son sınıfım. Daha önce Bi vizem yok Amerika turist vizesi için randevu aldım. Sponsorum ailem ve 4-5 adet taşınmaz evler arsalar vb. Şeyler var. Banka da da 25 30 Bin gibi bir para aileme ait. 1 haftalık olarak gideceğimi belirttim bayram tatilinde. Sizce bu durum nasıl teşekkür ederim.

  • Merhabalar Eyüp Bey,

   Son sınıfta olmanız göçmen riskini arttırır bunun üzerine çalışmalısınız. Ailenizin üzerine olan taşınmazların size bir etkisi olmaz. Eğer gezi planınız 7-10 gün civarında ise maddi olarak da yeterliliği sağlarsınız gibi duruyor.

   Bu kadar bilgiyle yorum yapmam çok zor 🙂

 33. Merhaba,
  Ben Nisan ayında Amerika’ya gitmek üzere turist vizesi almak istiyorum.
  Eczacılık Fakültesi’nde okuyan bir üniversite öğrencisiyim.
  Fakat son sınıf olduğum için red edilmesinden korkuyorum.
  Ayrıca son 28 ayda alınmış toplamda 6 tane schengen ve 2018 Mayıs’da alınmış United Kingdom vizem var.
  Sizce vize alma şansım düşük mü ?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Gökay Bey,

   Nisan ayı için elinizi çabuk tutmalısınız öncelikle çünkü çok az bir vakit kalmış. Bu da plansız bir gezinin işareti ve pek olumlu durmuyor… Varolan vizeler iyi bir referanstır fakat yeterlilikleri karşılayamıyorsanız bi anlamı olmaz. Detaylı bilgi vermediğinizden bir fikir üretmem zor.

 34. Öncelikle merhaba görkem bey ben yeni mezun oldum amerikaya dil eğitimi için başvuru da bulunacaktım size sormak istediğim soru benim İsrail vizem var sponsor olarak amcamı göstermek istiyorum İsrail vizesi avantaj sağlar mı şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   İsrail vizesi zaten bildiğim kadarıyla herkese kolayca veriliyor 🙂 Bu yüzden bi avantaj sağlaması güç. Fakat sadece daha önce yurtdışı deneyiminizin olması yönünden iyidir.

   Yaşınızı bilmiyorum ama çekirdek aile dışından birini sponsor gösterirken ekstra dikkatli olunmalı.

 35. Merhabalar Görkem Bey.
  6 yıllık polis memuruyum, bekarım, hesabımda 16 000 dolara yakın para var.
  Ben sık sık memur olanların da vize alamadığı hakkında yazılar ile karşılaşıyorum.
  Amacım 1 aylık turist vizesi alıp las vegas bölgesini gezmek ve dalış turizmi yapmak. Sizce red almamak için önerebileceğiniz birşey var mı ?
  Sevgiler.

  • Merhabalar Ramazan Bey,

   Şansınıza hemen gördüm 🙂 Aslına bakarsananız tam tersi. Memuriyet sizi Türkiye’ye bağlayan ciddi bir argümandır. Yani uzun süredir memur olanlar Amerika vizesi başvurusunda göçmen potansiyeli yönünden avantajlıdır.

   Amacınız da oldukça net ve doğal 🙂 Bahsettiğiniz 16 bin dolar tutarı da bu gezi için yeterli. Aynen bu açıklıkta planlı olarak B1/B2 turistik vizesine başvurursanız ben büyük ihtimalle vizeyi alacağınızı düşünüyorum söylediğiniz argümanlara göre.

   Red konusunu başvurmadan düşünmek çok mantıklı değil ama bence kısaca Amerika vizesinden red alanlar için yazdığım yazıya bir bakın hataları da görmüş olursunuz, iyi akşamlar 🙂

 36. Merhabalar,
  Ben 2 yıl önce work and travel programıyla Amerikaya gittim şimdi ise B1 vizesiyle ağustos 2019-ağustos 2020 tarihleri arasında bir programa katılacağım. Gideceğim okul davet mektubunu bu tarihleri belirterek yolladı yarın vize görüşmem var bireysel başvuru yaptım. Ancak yakın tarihte gidip öncesinde gezmek istiyorum çünkü belirtilen tarihlerde yoğun olacağım sizce vizenin tarihini yarının tarihini mi verirler yoksa mektuptaki tarihi mi açıkcası benim için çok önemli ve ne yalan söyliyim ikinci kez girmeme rağmen içimde korku var şimdiden teşekkür ederim umarım sabah mülakata girmeden cevabınızı okuyabilirim iyi günler! ?

  • Merhabalar Ebru Hanım,

   Önemli olan doğruyu beyan etmek, ne zaman giriş yapacaksanız onu söyleyin. Öncesinde gezmek istemeniz de oldukça doğal bir davranış 🙂 Fakat bunu belirtmelisiniz, yoksa oradaki tarihle çeliştiğini düşünebilirler.

 37. Meraba görkem bey
  Ben 17 haziranda turistik amacla 15 gu gitmeyi düşünüyorum da Amerikaya sadece şunu sormak istiyorum vize mulakatini 22 martta İstanbulda olacagimdan gireyim bir daha masraf olmasjn diye girmek istiyorum simdiden randevu alsam mülakatta iki onceden girmem sonucu etkiler mi cvpnizi bekliyorum.
  İyi günler
  İyi çalışmalar.

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Açıkçası dediğiniz pek anlayamadım, randevu aldığınız tarihte gitmenzi gerekiyor Amerika vize görüşmesine. Randevu alış aşamaları hakkındaki yazıma bir bakın derim.

 38. Merhaba ben şu an 16 yaşımdayım ve lise 3 e gidiyorum ve ben liseyi bitirdikden 3 ay sonra 18 yasima giricem ve ozaman amerika ya gidip orada 5 veya 6 sene los angeles a gidip orada yaşamayı ve çalışmayı istiyorum neler yapmam gerek ve sizce ne kadar para biriktirmem gerek.teşekkür ederim

  • Merhabalar Sevgili Emir,

   Şimdi bunlar için biraz erken 🙂 Sen sadece İngilizce’ni geliştir ve para biriktir. Ayrıca derslerin de önemli. Eğer başarılı olursan belki de okuluna Amerika’da devam edersin 🙂

 39. Merhaba görkem bey . Öncelikle teşekkür ederim.
  2005 yılında aile yolu ile vizeli kanadaya gittim işçi ve oturumlu ve 3 yıl kadar çalıştım sonrasında 3-4 defa daha giriş çıkış yaptım kanadaya . Şuan türkiye de 7 yıldır belediye bünyesinde asgari ücret ile çalışıyorum . Ve yıllık izinim de Amerika ya turist amaçlı yani toplamda 3 hafta gibi bir süre gitmeyi planlıyorum . Yukarıda gerekli evrakları yazmışiniz teşekkür ederim. Sorum şu olacak kanada da kalmış olmam ben için avantaj mi ? Amerikan vizesini alabilirmiyim ? Üzerime ev ve tarla tapulari da mevcut . Şimdiden vereceğiniz cvp lar için teşekkür ederim

  • Merhabalar Turgay Bey,

   Aslında Kanada kısmının detayina inmek gerekiyor. Eğer Kanada’daki kalış sebebiniz ve işleyiş iltica tarzında ya da yasa dışı ise olumsuz etki edebilir. Fakat duruma göre olumlu da referans verebilir.

   Şimdilerde devamlı olarak belediyede çalıştığınız ve burada gayrimenkulleriniz olduğu için göçmen potansiyeli göreceklerini pek sanmam. Eğer öteki şartları sağlarsanız büyük ihtimalle alırsınız diye düşünüyorum.

 40. Merhaba,
  Biz arkadaşımla birlikte Amerika’ya bu yaz turistik amaçla gitmek istiyoruz. Ben 17 yaşındayım arkadaşım da Mayısta 16 sine girecek. Bir çok siteye baktım ama bir türlü aradığım cevabı bulamadım. Amerika ya gidebilmemiz için bir yaş sınırı var mı? Orada birlikte kalacağız yani bireysel olarak gideceğiz. Amerika da kaç yaşından sonra reşit kabul ediliyor? Orada otelde kalabilmemiz için sınır kaç? Şimdiden teşekkürler..

  • Merhabalar Sevgili İpek,

   Yaş sınırı yok ama vizeye başvuru ve ülkeden çıkış için aileden izin belgenizin olması gerekiyor. Ayrıca 18 yaşından küçükken tek başınıza da bir seyahat planı yapıp onunla başvurursanız vize almanız imkansız olur.

   Amerika’da eyaletlere göre değişse de hiçbiri sizi 16 yaşında reşit kabul etmez. Zaten ülkeden çıkana kadar Türkiye’nin kanunları geçerli burada izin şart. Bence Amerika’da dil okulu ya da gönüllülük kampları gibi programlarla gitmeyi deneyebilirsiniz.

 41. Selamlar,

  Erkek arkadaşım 1.5 senedir New Jersey’de E1 (Türkiye’de çalıştığı şirket vasıtasıyla alınan tüccar ve yatırımcı vizesi) vizesiyle çalışıyor, ve ben onun yanına gitmek istiyorum ancak yaşım 32, üniversite biteli 6 sene oldu, Fransızca öğretmenliği mezunuyum ancak zamanında zorunluluktan uzun yıllar hizmet sektöründe çalıştım. Son 4 aydır sonunda öğretmenliğe başladım bir dil kursunda İngilizce Öğretmeni olarak ancak şu an işten ayrılmam gerekiyor, Mart Nisan aylarında başlayacak bir dil kursu ayarlayarak F1 vizesi alma ihtimalim sizce nedir acaba? Konsoloslukta gidiş amacımın halihazırda İngilizce öğretmenliği yapıyor olduğumu ancak İngilizce bölümü mezunu olmadığım için TESOL,TESL,CELTA gibi bir sertifika programına kayıt yaptırmayı ve ilerde daha iyi bir ingilizce öğretmeni olarak çalışmak istediğimi belirtmeyi düşünüyorum. Aracı kurumlarla görüştüğümde öncelikle seviyenize uygun bir genel ingilizce kursuna kayıt olup devamında sertifika programına devam etmek istiyorum dememin mantıklı olacağı söylendi.
  Daha önce Kanada ‘dan turist vizesinde 2 kez red aldığım için turistik vize başvurusu yapmayı düşünmüyorum, kendimi görevlinin yerine koyduğumda bana da inandırıcı gelmiyor.
  Erkek arkadaşımın evinde konaklamayı , böyle bir fırsatım varken mesleğimle ilgili ilerleme amacı taşıyorum demek sizce inandırıcı olur mu? Ki şu anda bu da gerçek bir düşünce benim için.

  Üzerime herhangi bir tapu vs yok anca banka hesabımda vadeli olarak bulundurduğum satılan bir evimizin 45000 tl miktarında para gösterme şansım var, onu da yaşam giderleri, eğitim masrafları için değerlendireceğim diyerek. Ayrıca bir önceki işimden ayrıldığımda çıktığım Ukrayna tatili var, vizesiz bir ülke ama en azından kendim karşıladığım bir yurtdışı tatili deneyimi.
  Bu koşullarda izlenebilecek yol için önerilerinizi bekliyorum.

  • Merhabalar Burcu Hanım,

   Aslında tespitleriniz doğru. Fakat en büyük sorun burada devamlı bir çalışma geçmişiniz olmaması. Yani hala yüksek bir göçmen potansiyeliniz var. Bu potansiyel bahsi geçen erkek arkadaşınızla birleşince sonu büyük ihtimalle red e gidecektir.

   Ben sizin koşullarınızda birinin dil kursuna gitmesinin inandırıcı olmayacağı kanaatindeyim. Bu yaştan sonra alınan bir eğitimle İngilizce öğretmeni olunabilir mi ki sizce ?

   45.000 TL fena bir rakam değil ama sadece turistik ölçekte. Yani size avantaj sağlayabilecek kadar çok değil. Benim size önerim isteğiniz neyse ona göre başvuru yapın. Eğer amaç gezmekse turistik başvurun, emin olun vize türü sonucu çok da etkilemez.

   Zaten Amerika’ya gitme isteğinizdeki amacı ben pek anlayamadım hep bi kılıf uydurma tarzı gibi duruyor açık konuşalım 🙂 Siz gerçek nedende başvuru yapın ve söylediğim kriterlere yoğunlaşın sağlayabilirseniz vizeyi de alabileceksinizdir !

 42. Mrb.Görkem Bey 1 kaç defa israil vizesi aldım ve gittim abd orta doğu ülkelerine seyahati özellik dikkate alıyor .kamuya bağlı devlet şirketinde çalışıyorum. İsraille Ailevi bağım var abd vizesi Başvurum olumsuz değerlendirilir mi.

  • Merhabalar Birol Bey,

   Işık hızında bir yanıt oldu sizin için, tam denk gelmiş 🙂

   İsrail’e gitmek olumsuz bir referans değil öncelikle bu konuda anlaşmak gerekli. Hatta İsrail ile en güçlü bağları olan ülkelerden biri Amerika’dır. İsrail vizesi almanız ve orada bulunmanız bence olumlu bile değerlendirilebilir sonuçta bir seyahat tecrübesi var.

 43. Merhabalar Görkem Bey;

  Ben üniversite öğrenciyim fakat okulum uzadı ve transkriptim de pek iç açıcı değil.Daha önce de bitirmiş olduğum bir üniversite var, bu benim ikinci üniversitem.Önümüzdeki yaz için ablam ve eşiyle birlikte amerikaya seyahat etmeyi planlıyoruz. Transkriptim yüzünden vize için red alır mıyım?

  • Merhabalar Habibe Hanım,

   Transkriptiniz açıkçası önemli. Çünkü okul sizin buraya bağlılığınızın bir göstergesi olduğundan notlar da okula bağlılığınızı kanıtlayacak. Fakat sırf bu faktörle vize alırız alamayız gibi bir çıkarım yapılmaz.

   Siz bunun üzerine sizi Türkiye’ye bağlayacak ve göçmen potansiyelinizi düşürecek belgeler üzerine çalışmalısınız.

 44. Merhabalar Görkem bey. Sitenizi çok beğendim bilgilendirmeleriniz harika. Benim sorum Somali’de 4 ay devlet görevlisi uzman doktor olarak çalıştım. Yeşil pasaportum var. ABD’ye tur aracılığıyla turistik amaçlı vize alabilir miyim.

 45. Merhabalar..! 5. Yılını doldurmuş Askeri Personelim (Sözleşmeli Uzman Çavuş) 657 tabii devlet memuru statüsündeyim. Önlisans otomotiv teknikerliği mezunuyum. Yeni evlendiğim eşim ile birlikte 7 günlük bir amerika seyyahati istiyoruz. Sizce vize şansımız nedir? Askeri personel olmak bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

  • Merhabalar Mert Bey,

   Sondan başlarsam Askeri personel olmak tabii ki bir avantaj. Bu Türkiye ile güçlü bağlarınız olduğunun göstergesi. Ayrıca ortalama kendine yetecek bir yaşam standardınız olduğunu da gösteriyor.

   Yoğunlaşmanız gereken kısım doğru seyahat planı ve maddiyat olmalı. Eğer Amerika gezinizi çıkarabilecek maddi birikiminiz varsa vize almanız zor olmayacaktır.

 46. Merhaba Gorkem abı 2017 ağustos ayında vizeden red yemıstım nedeni ise 1 ay dil kursuna başvurdum ve abimde turist olarak ABD’daydı sonra birdaha başvurmadım şimdi ise yasım 18 oluyor mart ayında abım 21 yasında girecek 6 aydır bir e ticaret firmasında grafiker olarak çalışıyorum gerekli paralar hesabımda mevcut sence vizeyi alma ihtimalim nedir abim halen orda 1.5 yıl oldu nerdeyse statü değişikliği için başvurdu bostonda bende farklı şehirleri denesem diye düşünüyorum veya kanada vizesına başvurup kanada üzerinden mi gitmeyi denesem Benim gitmem lazım ama bir türlü yolunu bulamadım Sevgiler….

  • Merhabalar Sevgili Atakan,

   Bu felsefeyle yeniden red alman çok olası maalesef ki. Çünkü net bir gidiş sebebin yok, ayrıca orada kalmayı düşünüyorsun anladığım kadarıyla. Bence olabildiğinince Amerika’yı yanıltmadan bir başvuru yapmalısın.

   Eski reddi de yalnızca abine bağlamak hatalı olur. Kendini tek olarak düşünüp maddi ve göçmen potansiyeli kriterlerini karşılaman gerekir.

 47. Merhaba Tayfun Bey
  Eşim için Amerika vizesi almak istiyorum. Ds160 formunu doldurdum fakat birkaç yer ile ilgili bilgi verir misiniz
  1. Pasaportu veren makam kısmında city kutucuğunu doldurmam gerekli ama veren makam olarak osmangazi yani bursanın bir ilçesi yazılmış(artık ilçeler bu işlemi yapıyor deniliyor). City kısmında sadece pasaportta görünen ilçe olan Osmangazi’yi mi yazmalıyız? Bursa’ da pasaportta belirtilmemiş.

  2. Eşim müzik öğretmeni veözel bir okuda çalışıyor. Okuladan evrakları aldık ve onların ağzından dilekçe de. B1/B2 olarak belirtmemeizin bir sakıncası var mı? B2 olarak mı yazmalıyız? Ordaki bir arkadaşımız bize davetiye de gönderecek noterden onaylı, ordaki flarmoni orkestrasını ziyaret edeceğine dair. Sanırım kendisini de sponsor olarak göstermiş. Davetiye henüz elmize ulaşmadı.

  Şimdiden teşekkürler. Selamlar

  • Merhabalaar Abdullah Bey,

   Şehir denince illa ki il kavramı gelmesin aklınıza. Pasaportun üzerinde hangi şehir adı yazıyorsa onu yazabilirsiniz DS 160 formuna.

   arkadaşımız bize davetiye de gönderecek noterden onaylı, ordaki flarmoni orkestrasını ziyaret edeceğine dair” bu cümleyi pek anlayamadım. Davet filarmonu orkestrasından geliyorsa sıkıntı yok. Fakat arkadaşınız bireysel olarak yolluyorsa buna iyi karar vermelisiniz, artı mı eksi mi etkili olur diye.

   Sizin B1/B2 gibi bir ayrım yapmanıza gerek yok, siz yalnızca ne amaçla gideceğiniz söyleseniz yeterlidir…

 48. Merhabalar görkem bey, benim 5 yıllık şahıs firmam var 2tane aracım ve bankada yeterli miktarda param var ve 10 yıllık pasaport aldık eşimle ve eşim birbuçuk yıldır benim firmamda sigortalı olarak çalışıyor ve firmamın 2 tane banka hesabı var yani pos cihazı düzenli olarak bakiye giriyor ve çıkıyor daha önceden yurt dışına çıkmadık ve 2 oğlumuz var ama ben eşimle 10 gün seyahat etmek istiyoruz vize acenteleri %50 şansımız olduğunu söylüyorlar şhengen vizemiz olmadığı için sizce şansımız nedir… Şimdiden teşekkür ederiz

  • Merhabalar Tolga Bey

   Anlattığınız detayla maddi açıdan yeterli gözüküyor, ayrıca burada aktif bir şirketinizin olması göçmen potansiyelinizi de oldukça düşürüyor.

   Vize işini şansa bağlayamazsınız, vize alabilecek nitelikte bi insan daima alırken, yeterliliği sağlayamayanlar daima alamaz. Amerika’ya gitmek için Schengen vizesi gerekiyor gibi birşey demek delilik olur…!

   Daha önce yurtdışına çıkmış olmak tabii ki bir avantajdır çünkü seyahat tecrübesi edinmiş insanların vize alması daha kolaydır. Fakat Schengen yok diye bence endişe etmenize gerek yok, fakat seyahat planlamasına çok dikkat etmelisiniz. Nereye ne zaman gideceksiniz, nerede kalacaksınız v.s net olmalı. Bu koşullarda bir problem olacağını sanmam en azından burada yazdığınız bilgiler ile…

 49. Merhaba Görkem Bey
  Ben uluslararasi iliskiler mezunuyum ve suan işsizim askerligimi de henuz yapmadim. Gecmiste ucretli ingilizce ogretmenligi yaptim. Fakat egitim fakultesi mezunu degilim. Amerikaya TESOL Sertifikasi almak icin gitmek istiyorum. Bankada bir miktar param ve babama ait arsa tapusu disinda bir teminatim yok. Mantikli dusunmeye calistigimda olumlu bir profil olmadigimi goruyorum. Size sorum ise turist vizesine basvurmali miyim ? Yoksa ABD’den bir TESOL programina mi basvurmaliyim? Profilim goz onune alindiginda; her ikisi icinde sansimi degerlendirebilirmisiniz ? Simdiden tesekkurler

  • Merhabalar Yücel Bey,

   Öngörünüz doğru, eğitimden iş hatayına geçiş süresinceki boşlukta vize almak her Türk Vatandaşı için zordur. Fakat TESOL programına başvuru yaparsanız vize alabilirsiniz.Önemli olan Amerika’ya geçerli bir ziyaret sebebi belirtebilmek. Onun dışında turistik vize başvurusu yapmanızı önermem.

 50. görkem herhaba ,
  ben dogum günü parti malzeleri üzerine dükkanım var .bir kuzenim new york ta limuzin şirketi var. digeri florida’da şerif .. vize için hangi kategoriden başvurmalıyım ..(onların varlıgını kullanmalımıyım) suavinin gidipte dönmemek var dizeleri gibi de olabilir 🙂

  • Merhabalar,

   Ne amaçla gitmek istiyorsanız o vizeye başvurmalısınız 🙂 Gidip de dönmemek olacaksa zaten göçmen olmayan vize almanız çok zor. Ben her koşulda dürüstlük öneriyorum yoksa zaten onları yanıltamazsınız.

   Eğer bir bağlantınız var ise, oradaki tanıdıklarınız size iş ayarlayabilir ve o pozisyon için sizin çağırılmanızı talep edebilir. Bu şekilde yasal bir yolla amacınıza ulaşmış olursunuz.

 51. Merhaba, Ben de 3 kere vize reddi almış biriyim. öğrenci vizesine başvuru yapmıştım. 3 sınıftaydım yalnız okulu bıraktım ve çalışmaya başladım. şuan 27 yaşındayım ve en son 2016 yılının kasım ayında başvuru yapmıştım. Tekrar başvuru yapmak istiyorum bu sefer turist olarak başvuru yapsam olur mu ? ne değişti diye sorarlarsa öğrencilik bitti çalışma hayatı başladı diyebilir miyim ? ayrıca hangi belgeleri götürmem gerekir konsolosluğa ?

  • Merhabalar Ercan Bey,

   Öncelikle vize reddi konusundaki yazımı okumanızı öneririm. Siz kendiniz söylemişsiniz, ne değişti ? Eğer değişmedi ise başvurmanızın bir anlamı olmaz.

   İşinizin detayı, maaşınız pozisyonunuz çok önemli. Turist vizesi sizin için en iyi seçim, sonuçta gezmek için gideceksiniz. Belgelerle ilgili yazımı da ayrıca var, keyifli seyahatler !

 52. Öncelikle Merhabalar. Merak ettigim konu bize verilen vizeyle 10 yılin 6 ayı orada kalabilmemiz. Fakat 6 ay üzerinde kalırsak herhangi bir yakalanma ve sınırdışı edilme şansimiz varmi?
  Oraya truist olarak gidipte orada biriyle evlenebilirsek orada kalıcı olarakta kalabilirmiyiz? Teşekkürler.

  • Merhabalar Kağan Bey,

   Turistik B1/B2 Amerika vizesi size maksimum 6 ay kalış izni verir. Bu süreyi ülkeye girişteki pasaport memuru belirler ve pasaportunuza damgasını vurur.

   Süreyi aşmanız dahilinde ilk tespit edildiği ortamda sınır dışı işleminiz başlar ayrıca vizeniz iptal edilebilir ve tekrar ülkeye alınmayabilirsiniz.

   Eğer biriyle evlenirseniz aile birliği göz önünde bulundurularak oturma iznine sahip olabilirsiniz. Fakat vatandaşlığı garanti etmez.

 53. merhaba görkem bey,
  ağustos 28’de ankara’da bir vize görüşmem vardı f1 olarak eşimle birlikte oda f2 olarak dahil oldu. içeride sıramız geldiğinde aşşağı yukarı 100 sayfa evrakla banka dekontu maaş bordrosu şirketen izin kağıdı sertifikalarım (bu arada itfaiyeciyim) vs vs aklınıza gelmeyecek evrakları bile topladım. görüşmeye girdik camın arkasındaki beyfendi pasaportumu istedi verdim ve on saniye sonra rede verdi halbuki gayet ılımlı güler yüzlü geçmiştik karşısına ogün benimle birlikte 2 arkadasımda başvuruda bulundu onlarda başka bir konsolsoluk görevlisi tarafından red yediler. Şimdi biz tekrar başvuralım ama istanbuldan başvuralım diyoruz neden red yediniz sorusu yöneltildiğinde ise bu durumu söyleyelim diyoruz sizce durum ne olur malum kurları biliyorsunuz bir konsolosluğa gitmem evraklarla kargoyla sevisle vs 5000 tl ye patladı bana sizce ne yapmalıyız?

  • Merhabalar Saltuk Bey,

   Öncelikle 100 sayfa evrakla başvuru bana biraz abartı geldi 🙂 Sanıyorum ki orası bir mahkeme değil ve kendinizi kanıtlamak için bu kadar çok belgeye ihtiyaç duymamış olmalısınız.

   İkincisi itfaiyeci olduğunuzu söylüyorsunuz, çalışan ve yaşını almış kişilerin öğrenci vizesi (f1) başvurularına çok da sıcak bakılmadığı aşikar.

   Bahsettiğiniz gibi abd vizesine başvuru masraflı bir kalem, ben yeniden başvurmanızı pek de önermem. Farklı bir konsolosluktan farklı bir yanıt beklemeyin, yani arkadaşlarınıza da vize verilmedi diye “burası vize vermiyor” diye bir çıkarım yapamazsınız.

   Vize reddi yazımı okumanızı öneririm, siz başvurunuzda bir değişiklik yapmadığınız ve sizde vize almanızı etkileyecek bir farklılık olmadığı sürece yeniden başvurudan bir sonuç alamazsınız.

   Yalnızca 10 saniye sonra reddetmesi de sanki temelde öğrenci vizesi almanızın inandırıcı bulunmamış olması olabilir.

 54. Merhaba Görkem bey
  Ben 2.sınıf üniveriste öğrencisiyim 1 sene önce 1 haftalık almanya hiriş çıkışım oldu 3 ay lık vizem vardı hesabımda 15 bin dolar var abd vizesine başvurmak istiyorum fakat şuan ki diplomatik ilişkilerimiz sebebi ile vize verme oranları çok çok düşmüş diye duydum sizin bu konuda bir bilginiz varmı şuan beklemek gerekirmi sizce?

  • Merhabalar Sevgili Ömer,

   Öncelikle üniversitede öğrenci ve yakın tarihte bir schengen vizesi almış olman önemli avantajlar. Hesapta 15 bin dolar gösterebilmek de maddi yeterliliği sağlayacaktır.

   Eğer iyi bir seyahat planı ile birleştirirsen ( net gezi tarihleri, otel ve şehir geçişleri için rezervasyonlar ) bence vize alabilirsin. Diğer yazılarımı dikkatle okumanı ve doğru şekilde başvuru yapmanı öneririm.

   Diplomatik ilişkiler aslında vizeye çok da yansımıyor, yani ona yansıyacak kadar büyük şeyler yaşanmadı kanımca bunu sorun etmeyin onlar da her koşulda ülkelerinde turist görmek isterler 🙂

 55. Merhaba görkem bey
  Öncelikle bizlere Zaman ayırarak burada
  Aydınlattığınız için teşekkür ederim.
  Ben 2012 haziran ve 2018 şubat yılları arasında 6 yıl isveçte oturma ve çalışma izni ile yaşadım, bu süre zarfında 6 yıl bir restoranda chef aşçı olarak çalıştım yaklaşık 7 ay önce türkiyeye döndüm ve şu ana kadar hiç bir yerde sigortalı olarak çalışmadım. Miami de bir akrabamı turistik amaçlı ziyaret etmek istiyorum 3 haftalığına, kendime ait bir daire tapusu var, evliyim ve 2 kızım var ortaokul ve üniversitede okuyorlar bankaya 30 bin tl teminat göstermem yeterli olurmu? Ve son 7 aydır türkiyede herhangi bir sigortalı işte çalışmadığımdan dolayı red alırmıyım? Verceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhabalar Mahmut Bey,

   Rica ederim elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.

   Anladığım kadarıyla yasal bir süreç ile İsveç’te bir çalışma geçmişiniz var. Bunun vize için olumsuz bir durum yaratacağını sanmam. Ailenizin burada olması ve tapu gösterebilmeniz de bu konuyu pekiştirir.

   Çalışmıyor olmanız yazdıklarınızdaki tek sorun. Tabii ki Amerika’ya giderken çalışma zorunluluğu yok fakat bunu banka hesabıyla bertaraf etmelisiniz diye düşünüyorum. 30 bin tl yeterli bir tutar eğer 15 günden fazla bir kalma süresinden bahsetmez iseniz.

   Sonuç olarak vize alabileceğinizi düşünüyorum fakat durumu değiştirebilecek, hakkınızda bilmediğim onlarca bilgi vardır bunu unutmayın, iyi şanslar !

 56. Merhaba, ben 7 yıldır yabancı bir firmada (Amerikan Şirketi) satış sorumlusu olarak çalışıyorum. eşim 15 yıllık askeri personel. Henüz yeşil pasaport yok. Bordo pasaport yeni aldık. 10 yıllık. 5 yaşında oğlum ben ve eşim 15 günlük amerika tatili için bize başvurusu yapacağız. Lise mezunuyum. Evimiz var. Hesap cüzdanımızda 5’er bin tl ile başburu tapsak onaylanma şandı nedir sizce?

  • Merhabalar Sevgi Hanim,

   Sizin ve esinizin devamli isleri olmasi oldukca iyi bi durum. Ayrica tapu gosterebiliyor olmaniz da ayni sekilde. Yani gocmenlik konusunda cok bir sorununuz yok.

   Vize alma sansiniz maddiyata kaliyor gibi. Toplamda 10 bin tl bence ailece amerika seyahati icin biraz dusuk bir tutar. Dolarin 7 lirayi zorladigi bu gunlerde benim onerim size en az 5 bin usd civarlarinda olur yani 30-40 bin tl. Daha altindaki tutar red sansinizi arttirir, alir ya da alamazsiniz seklinde net birsey diyemem tabii…

 57. Merhaba Görkem Bey. benim durumum biraz karışık, fikir verirseniz sevinirim. 2 yıldır bir firmada çalışıyorum. bu arada mali müşavirlik sınavlarına girdim, yani bütün dersleri verirsem mali müşavir olacağım. kardeşim Abd de yaşıyor, Abd vatandaşı ile evli. ben yanına gitmek istiyorum 15-20 günlüğüne. kendime ait bir araç ve ailemin üstüne tapu var(etkili olabilir diye belirtiyorum) turistik vize almamın çok zor olduğunu söylediler. dil kurslarına yönlendirildim 4 haftalık bir program gibi. ama ben üniversiteden mezun olalı 10 yıl oldu. pasaportum 10 yıllık 4 yıl önce çıkarttım fakat hiç bir yere giriş çıkış yapmadım. Tecrübelerinize dayanarak nasıl bir yol izleyebilirim?

  • Merhabalar Nilüfer Hanım,

   Öncelikle turist vizesi ihtimali zor deyip dil kursuna yönlendirmek nasıl bir anlayıştır gerçekten okuyunca şaşıp kalıyorum bazı firmaların işine. Üniversiteden mezun olalı 10 yılı aşkın süre olmuş, normal turist vizesine göre çok daha fazla maddi kaynak gerekir dil kursu için.

   Ben durumunuzu tam anlamadım tabii, yani bu 10 yıllık süreçte devamlı bir işte çalışıyor musunuz, hangi okulu ve derecede bitirdiniz vs. Eğer devamlı iş ve benim görüşüme göre en az 5 bin usd banka teminatınız varsa vize alabilirsiniz.

 58. Merhaba yavrum benim çocuklarım Amerika da yaşıyorlar kızım doğum yapacak belgelerini gönderecek yalnız ben hangi forum doldurmam gerekiyor yardımcı olur musun.Teşekkürler

  • Merhabalar,

   Amerikaya turistik bir seyahat yapacaksınız demektir, bunun için DS-160 adı verilen online formu doldurup başvuru yapmallısınız. Yazı içerisinde detayları mevcut.

   Kızınızın gönderebileceği davet kağıtlarını da başvurunuza eklersiniz, şimdiden Allah bağışlasın, keyifli seyahatler 🙂

 59. Merhaba görkem bey öncelikle yazınız için teşekkürler. Amerikaya 1 aylık bir gezi planlıyorum halam orda yaşıyor new jersey de kalıyor ve bana konaklama ve bütün masraflarını karşılıyacağım dair bir davetiye yollayacak. Yaşım 23 daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Burda basit usülde vergi mükellefiyim kendi işimi yapıyorum gösterebileceğim araç ruhsatı ve daire tapusu mevcut banka hesabımda 30.000 ₺ gösterebilirim sizce vize alma durumum nedir?

  • Merhabalar, bence vize alma şansınız yüksek. Davetiye alacak olmanız göçmen şüphesi yaratabilir ancak tapu ve vergi mükellefliği durumu bertaraf edecektir, bence 30 bin tl de yeterli bir tutar, keyifli seyahatler !

 60. Görkem kardeşim öncelikle sana kolay gelsin ben amerika vizesi için başvurmak istiyorum yalnız ben daha önce yurtdışına çıkmadım üniversite mezunuyum dil okulu için gidecem acaba vize görüşmesinde bu aralar açıköğretim başvuruları varya ikinci üniversiteye başlayıp hani hem diplomayı hem öğrenci belgesinide götürsem evrakların arasında nasıl geçer onay gelirmi kardeşim

  • Merhabalar sevgili Sabri,

   Üniversiteyi tamamlamışsan ve devamlı bir işin yoksa açıkçası vize alma şansın oldukça düşer. Bunu toparlamak için iyi bir maddi güç ya da alternatif belgelere ihtiyacın olur.

   İkinci bir üniversiteye başlarsan tabii olumlu bir etkisi olur fakat açıköğretimi çok da önemseyeceklerini sanmam. Bence bankada iyi bir tutar göstermelisin ya da buraya bağlılığını gösterecek yeni şeyler ortaya koymalısın. Dil okulunu ayarlayan aracı firma da çok önemli. Kaliteli bir firma ve kaliteli bir okul olursa vize alma şansın artar, iyi günler !

 61. Merhaba Görkem bey

  Öncelikle bıkmadan usanmadan bizlere zaman ayırarak yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

  Qatarda çalışıyorum ve eylül ayında 45 günlük bir tatilim var. Bunu 1 ayını amerikada geçirmek istiyorum. Orda Kardeşim ve ailesi 5 yıldır yaşıyorlar fakat amerikan vatandaşı değiller. Hem onları ziyaret hemde tatil yapmak istiyorum.
  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve uçak biletini vize başvurusundan sonra almamda bir sakınca var mı ?
  Tekrar teşekkür ederim.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Rica ederim sözleriniz beni mutlu etti.

   Vize başvurusu yaparken, turistik veya akraba ziyareti olarak bir yol haritası belirlemeniz gerekiyor. Eğer kardeşiniz yasal bir çalışan ise onları ziyaret için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Katar’da çalışıyor olmanız iyi bir referans olacağı için direkt turistik bir gezi planladığınızı söyleyip bu yolla da vize alabilirsiniz. Eğer kendi imkanlarınıza güveniyorsanız bence turistik vize alın, zaten 10 yıllık olarak veriliyor ve bu süreçte birden fazla kez giriş çıkış da yapabiliyorsunuz.

   Uçak biletinizi önceden almanız onlar için iyi bir referanstır, kendinize güven ifade eder ve planınız net olur. Fakat risk unsuru içerdiğinden bu kısmı size bırakıyorum, zaten almanız zorunlu değil.

 62. Görkem bey iyi günler ünüversite 2. sınıfa gidiyorum amerika ya kalıcı olarak gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

  • Merhabalar,

   Ben turistik vize konusunda yardimci olmak istedim bu yazida. Amerika’ya 2018 itibariyle kalici olarak gitmek biraz zor. Ya çok paraniz ya da sizi farkli kilan bir yeteneginiz olmali.

 63. Merhaba Görkem Bey !
  Size bir sorumuz olacaktı . Ben ve eşim ikimiz de kurumsal firmalarda çalışan birer beyaz yakalıyız. Benim 7 eşimin de 3 yıllık iş deneyimimiz var ancak İngilizce konusunda kendimizi belirli bi seviyenin üzerine çıkarmak için yurt dışında dil eğitimi almaya karar verdik . Muhtemelen 6 aylık bir okulum yeterli olacağını düşünüyoruz ancak bu dönemdeki vize alırkenki sorunlar nedeniyle red korkusu yaşıyoruz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz .Acentalarla görüştüğümüzde bize hep vize alma şansımızın çok düşük olduğunu söylüyorlar . Aklımızda iki ülke var biri Amerika biri Avustralya . Biz öğrenci vizesine başvuru yapacağız . Hangi ülkenin vize verme olasılığı sizce daha yüksektir ?

  • Merhabalar Hazal hanim !

   Ben vize alma şansinizin neden dusuk oldugunu pek anlamadim 🙂 Devamli isi olan evli iki insan, bankada sunabilecegi az da teminat varsa neden vize alamasin. Bence yeterlilikleri karsiliyorsaniz bir sorun olmaz.

   Fakat ayarladiginiz okul ve acente cok onemli. Bastan size sansiniz dusuk diyen acenta olumsuz bir durumun yolunu yapiyor gibi geldi 🙂 İsini bilen duzgun yerlere basvurmalisiniz, eger kaliteli bir okula duzgun baglantilarla kaydolursaniz vize almaniz da bir sorun olmayacaktir. Bence Amerika’ya gitmeniz Avustralya’ya gore hem vize hem de maddi acidan daha iyi bir secenek, Simdiden keyifli seyahatler !

 64. Merhaba. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Ben üniversiteden yeni mezun oldum ve herhangi bir yerde çalışmıyorum. Ailemin de benim için sponsor olma durumu yok. Ama orada yaşayan tanıdıklarım var ve oraya gittiğim takdirde maddi bir sıkıntım olmayacak. Biliyorum çok zor ama sizce vize alma durumum nedir?

  • Merhabalar Cihan bey,

   Söylediğiniz şartlarda vize alma şansınız çok düşük. Çünkü açık bir göçmen potansiyeliniz var. Ya gerçekten göçmen olmak istediğinizi belirtip, size istihdam sağlayacak ve sponsor olacak kişilerin olduğunu belirtin ya da turistik bir amaçla seyahat edin. Turistik vize almanız için ise maddi teminat göstermeniz gerekir, ayrıca devamlı iş de önemli.

 65. Merhaba Görkem bey saygılarımı sunarım ben ve nişanlım qnb finansbankta çalısıyoruz ben daha önce Yunanistan ve Çek cumhuriyetine gittim 11. Ayın 11 de nikah var nikahtan sonra balayına gitmek istiyoruz . Vize çıkma ihtimali nasıl durumdadır nasıl bir yol izlememiz ve hangi tarihte başvurmamız uygun olur .

  • Merhabalar Alemdar bey teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Bankalar kurumsal firmalar oldukları için çalıştığınızı gösteren belgeler oldukça işinize yarayacaktır. Eğer maddi yeterlilikleri de sağlayabilirseniz neden olmasın. 11. ayda gidecekseniz şimdiden başvuru yapmanızı öneririm.

 66. Merabalar görkem bey
  Amerikaya turist olarak gitmek istoyorum Yani üstüme arabalar war we hesabımda para war gerekli belgeleri eksiksiz yaptģımda ne gibi bir sıkıntı olursa wize wermezler yani şansım yüzde kaç olur teşekkür ederim cewplsnz

  • Merhabalar,

   Eger gereklilikleri saglarsaniz vize almaniz onunde bir engel olmaz. Maddi konu onemlidir ancak bunun yaninda sosyo kulturel durum ve buraya baglayici sebepler de dikkate alinir

 67. Merhaba. Ben bayan kuaförüyüm aile dostumuz virginya da kuaför salonu var kendine ait ve vatandaşlığı var. Bana devetiye yollayıp oraya aldirabilecegini söyledi , bu bukadar kolaymi açıkçası heyacanlandim. Benden nasıl evraklar isteyeceklerdir. Bu ay sonu istekde bulunacak

  • Merhabalar, açıkçası o kadar kolay değil. Eğer iş yeri sahibi ise ve özel davette bulunursa böyle bir şansınız var, fakat kabul etmeme ihtimalleri de var. Bahsettiğiniz göçmen vizesi olacağından açıkçası ayrıntılı bilgim yok ama benzer evrakları isterler genel olarak burada söz ettiklerimle, iyi şanslar !

 68. Meraba görkem bey ben standart kurumsal bir fabrikada çalışan işçiyim orta okul mezunu bi adamım 3 bin gibi maaşım bide 50 bin kadar birikimim var ingilizcem yok amerikada amcam yaşıyor 25 senedir ona ziyarete gitmek istiyorum turist amaçlı mümkünmüdür sizce teşekkürler

  • Merhabalar,

   Oğuz bey bence gitmeniz için herhangi bir engel bulunmuyor. Eğer devamlı çalışan biriyseniz, iş yerinizden maaş bordrosu ve kaç yıldır çalıştığınızı gösteren bir belge almanızı öneririm. Bunun yanında 50 bin tl civarı hesap göstermeniz yeterli bir tutardır. İngilizce bilme şartı zaten yok, idare edecek kadar anlıyorum v.s gibi bir tavırda olun yine de.

   Amcanızı hesaba katarken, turistik olarak gideceğinizin altını çizmelisiniz. Gidiş ve dönüş tarihlerinizi net olarak sunun, ayrıca buraya bağlılığınızı kanıtlayacak evlilik, devam eden projeler, taşınmaz v.s daima işinize yarayacaktır.

 69. Merhabalar tıp okuyorum 1 sınıf durumum iyi abd gitmek için neler yapmalıyım hangi evraklar lazım ve sponsora gerekirmi turist olarak gitcem.

  • Merhabalar,

   Ogrenci olmaniz sizin icin iyi bir referans. Kendi adiniza hesabiniz varsa sponsor gostermenize gerek yok. Gerekli belgeleri yukarida bulabilirsiniz, baslica transkript gerekir.

 70. Merhaba Görkem Bey,

  Bir kuruma yazılım üreten taşeron bir firmada çalışıyorum. Şimdi vize görüşmesine maaş bordromu, falan filan götüreceğim de şöyle bir durum var. Haftaya firmanın adı vb. değişecek. Aslında aynı firmada kağıt üzerinde böyle bir durum var. Dolayısıyla ben yeni bir işe giriyor gibi gözüküyorum kağıt üzerinde… Bu durum acaba vize görüşmesi için sıkıntı yaratır mı yani kağıt üzerinde yeni işe girdim de yıllık izin almış gibi olacağım. Yoksa kurumdan bir belge falan mı almalıyım bilemedim?

  • Merhabalar,

   Sorun yaratacagini sanmam, cunku is degisikligi olsa bile bu normal bir durum. Fakat siz eski ve yeni belgelerinizin ikisini de yaninizda bulundurursaniz iyi olur. Ayrica suan calistiginiz kuruma, amerikan konsolosluguna itafen seyahat icin bilgi sahibi olup izin verildigine dair bir dilekce yazdirirsaniz isin bu boyutu kapanmis olur en azindan.

 71. Merhaba Görkem kardeşim çekya, polanya, Fransa’ya gittim şimdi bana yardımcı olurmusun hesabımda para var Amerika’ya başvurmak istiyorum nasıl bi yol izleyim 2017 mart ayında Londra ya başvurdum gezmek amaçlı ret yedim maaşımı yanlış yazmışım bu sorun olurmu Amerika ya gitmek için SSK lı çalışan biriyim şimdiden teşekkürler bana dönüş yaparsan sevinirim ????

  • Merhabalar,

   Amerika vizesi almak icin yukarida bahsettigim proseduru uygulamalisin. Daha once avrupa ulkelerine gitmis olman senin icin bir avantaj. İngiltere vizesi konusunda aci bir tecrube ile dikkatli basvuru yapilmasi gerektigini anlamissin. Maas tutarini dogru yazip is yerinden de bordro almalisin kesinlikle

 72. Merhaba
  Ben şuan Toronto da bir dil okuluna gidiyorum 3 aylık bir programa kayıt oldum. Elimde 2 yıllık Kanada vizem var ve öğrenci vizesi. Ben Amerika’ya geçip Nyc gitmek istiyorum ama Amerika vizem yok. Toronto dan nasıl Amerika vizesi alabilirim bir fikriniz var mı?

  • Merhabalar, oncelik biraz gec cevabim icin kusura bakmayin birkac gundur yuksek lisans ve is gorusmeleri nedeniyle seyahat ediyorum.

   Amerika vizesini toronto’daki abd konsoloslugundan alabilirsiniz. Turkiyedeki prosedur gecerli olacaktir fakat teminat icin gerekebilecek belgeleri orada sunamayabilirsiniz. Kanada vizenizin olmasi onlar icin iyi bir referans olacaktir, randevu almalisiniz dedigim gibi toronto abd biriminden

 73. Merhabalar.
  12.sınıf öğrencisiyim. Mesleki ve Teknik Liseden mezun olacğaım. Dolayısıyla iti bir İngilizce eğitimi almam gerekli. Okul bittikten hemen sonra, yazın vize alma şansım ne düzeyse acaba? Bir şirket aracılığıyla dil eğitimine gidersem şansım artarmı? Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhabalar !

   Burada bir üniversite programına kayıt yapmadan vize alma şansın zor olur, eğer yeterlilikleri karşılayabilecek iyi başka göstergelerin yoksa.

   Dil okulu ile eğitim için gitmen tabii ki vize alma şansını arttırır hatta büyük ihtimalle de alırsın.

 74. Öncelikle bu yazınız için çok teşekkür ediyorum bende turist olarak vize başvurusu yapacağım 1 hafta kalmayı düşünüyorum tabi bunun yanında orada bir iş yeri açmayı düşünüyorum şartlar uygun olursa ve maddi açıdan beni zorlamazsa, diyelim ki kafama yattı ve iş yapmaya karar verdim döndükten sonra çalışma vizesi mi almalıyım yani kısacası orada iş yapabilmem için şartlar nedir.

  • Rica ederim öncellikle.

   İş yeri açma bir nevi yatırım işi olduğundan çoğu ülke bu tarz şeylere olumlu bakar. Fakat bu tarz bir başvuru için, yeterli sermayeniz olup olmadığını görmek isteyebilirler.

   Amerika’da iş kurma konusu benim alanıma girmediğinden ayrıntılı bilgi için Amerikan prosedürünü, konsolosluklardan öğrenmelisiniz.

 75. Merhaba Görkem Bey
  Amerika’ya turist vizesi alabilirsek orada çalışıp para kazanma şansını da yakalamış sayılır mıyız? sonrasında, altı aylık bu vize süresini uzatabilir miyiz?
  Teşekkürler..

  • Merhabalar !

   Adı üzerinde 🙂 Turist vizesi ile çalışma izniniz bulunmuyor. Buna karşın turist vizesiyle gidip, sonradan çalışma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

   Aynı şekilde vize süresini de uzatabilirsiniz, bunun için güçlü bir bağ şart.

 76. Merhaba Görkem bey,
  Benim ABD’de yaşayan kuzenim var. Ondan alacağım davetiye vize almamda yardımcı olur mu? Ayrıca kızmın lise eğitimini ABD’de kuzenlerin yanında yapmasını istiyorum, eşim de kuzunlerin yanında bakıcı olarak çalışabilir belki. Yada sizin öneriniz nedir? Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

  • Merhabalar Hilmi Bey

   Amerika’ya şuan için çalışmak için gitmek biraz zor. Davetiye aldığınız zaman eğer çalışmak ve dönmemek gibi bir izlenim yaratırsanız red yemeniz muhtemeldir.

   Eğer turist vizesini davetiyesiz alabileceğinize, yeterlilikleri karşılayabildiğinize inanıyorsanız bence hesaba katmadan başvurmanız daha garantidir.

   Kızınız için durum daha olumlu. Eğer gitmeden önce burada lise eğitimi için okullarla görüşme sağlarsanız aracı firmalarla onun vize alması çok kolay olur.

 77. Selam görkem kardesm benimde dogal olarak bi kac sorum olacak 2009-2011 tarihleri arasında australia sydney de dil egitim aldım calıstım vs. Şimdi ise amerikaya gitmek istiyorum calısıyorum düzenli sigortam yatıyor ama maasım cok asırı yüksek degil malum TR sartları hesaptada 7-8bin max 10 bin gostericem isyerinden izin belgem vs hepsi hazır bu arada kurumsal bi şirketteyim bu sartlarda bende b2 yi 10 yıllıl alabilirmiyim ? Tşkler

  • Selamlar Burak Bey,

   Avustralya geçmişiniz olumlu bir etki yaratabilir detayları tam bilmiyorum tabii. Eğer devamlı çalıştığınız kurumsal bir firma var ise bu vize almanızı kolaylaştıracak. Malum 10 bin tl 2 bin dolar ediyor neredeyse. Eğer kısa bir süre ziyaret edeceğinizi söylerseniz yeterli gibi fakat 1 ay kalacağım derseniz yetersiz bulabilirler.

 78. merhabalar Gorkem bey bn turkmenistan vatandaşıyım ama şuan turkiyedeyim oturma iznim var amerikaya gitmek istiyorum gitme şansım varmı acaba veya nasl gidebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim ..şimdiden tşk ederim
  saygılar

 79. Merhaba turkiyada calisan yabanci uyruklular turkiyadan amerikaya gitme sansi varmi? Turkiyadan amerika konsuloslugu yabanci uyruklilarda viza verirlarmi o hakida bilgi verirmisiniz. Ben esimla amerikaya seyahat amaciyla gitmek istiyorum ama nasil olup olmayacagina aid tevsiye verirmisiniz

  • Merhabalar,

   Olur tabii neden olmasın. Ben şuan vatandaşlık durumunuzu bilmiyorum. Eğer TC vatandaşı iseniz aynı prosedür geçerli. Yabancı pasaportunuz varsa da yine Türkiye’deki konsolosluklardan başvuru yapabilirsiniz.

 80. Görkem Bey merhaba,

  Bir sorum olacaktı size. I-20 Belgemde okul eğitimi başlangıç tarihi 18 Haziran bitiş tarihi 12 Ağustos ( 2 Ay).İş yerinden 18 Eylülde dönüşüme dair izin aldım.Çünkü F-1 Vizesiyle eğitim programından 1 ay önce ülkeye giriş yapabilecğimi ve program bittikten sonra ise 60 gün daha yasal olarak kalma süremin olduğunu belirttiler. Buna istinaden 18 Eylül’de Amerikadan çıkış yapmayı planlıyorum. DS 160 formunda kalma süresine 3 ay yazıp (gerçi toplam 95 gün ediyor) ve dönüşe 18 Eylül mü yazmalıyım? Mülakat esnasında F-1 Belgemdeki son güne takılıp umarım sorun çıkarmazlar.

  Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi akşamlar !

  • Merhabalar,

   Öncelikle bu kadar tarih hesabı yapmanıza gerek yok. Siz planınıza göre ne zaman gidip ne zaman dönmek istediğinizi yazarsanız yeterlidir. 3 aydan fazla ise süre 3 buçuk ay diyebilirsiniz. Onlar zaten vize verecek ve sizin planınıza onay vermişlerse düz hesap 6 ay da verebilirler 🙂

 81. Merhaba Görkem Bey,
  Ben Üniversitede Öğretim Görevlisiyim. Wisconsin Üniversitesinin 18 Haziran -10 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2 aylık yaz kursuna kabul edildim I-20 Belgemi bekliyorum. Amerika ziyaretimi 1 ay daha ( 11 Ağustos- 18 Eylül) ‘tarihlerine kadar uzatmak istiyorum. Fakat bunun için üniversitede herhangi bir öğrenciliğim olmayacak, yıllık iznimden alıp gideceğim. Ziyaretimin iki ayı öğrenci bir ayı turistik gibi oluyor. Öğrenci vizesine başvuracağım elbette ama son bir ay için sıkıntı yaşatırlar mı? Bide yeni uygulamalar geldiği söyleniyor. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Emel Hanım,

   Öncelikle öğrenci vizesi almanızda bir sorun gözükmüyor. Bilimsel çalışmalar, kurslarda Amerika öyle bir cömert ki 🙂

   Sizin orada ayrı bir başvuru yapmanız imkansız. Bana kalırsa öğrenci vizesi başvuru esnasında bunu onlara belirtmelisiniz. Work And Travel programlarında da turist vizesiyle gidilmemesine karşın sonunda 1 aya yakın gezilebiliyor sonuçta.

   Siz kurs tarihlerini belirtirken, sonrasında gezmek istediğinizi ve o plana göre dönüş tarihlerinizi söylerseniz vizeniz de ona göre verilir diye düşünüyorum.

   Yeni uygulamalar günden güne oluyor tabii. Son günlerde Amerika’nın insanların sosyal medya geçmişlerini de inceleyip, vize puanlamasına kattıklarını söylemişlerdi. Fakat temel mantık hep aynı 🙂 Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum !

 82. İyi günler Görkem bey ben şuanda Bakü’de tıp fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim ve okulum bitmeden gidip İngilizce öğrenmek istiyorum sizce Bakü’den mi başvurmam mantıklı yoksa Türkiye den mi ve acente ile mi şahsi mi başvurmam mantıklı şimdiden teşekkürler ..

  • Merhabalar Tolga bey, bana kalırsa önce kendinize iyi bir dil okulu bulmalısınız. İngilizce öğrenmek için gideceğinizden, turistik bir program yapmanız doğru olmaz. Dil okulunu önceden ayarlamanız şart.

   Dil okulunu Azerbaycan’da da Türkiye’de de bulabilirsiniz. Bu konuda işini iyi yapan aracı firmalar bulunuyor. Eğer fiyatlar daha iyi ise Azerbaycan’ı tercih edebilirsiniz. Vize aşaması bu işlemleri hallettikten sonra olmalı. Ardından bireysel başvurmanızda yarar var. Aracı firmaların sizden isteyeceği ücretlerden de kurtulmuş olursunuz.

 83. Dil egitimi amacıyla bi dil okulu aracılığıyla gideceğim bilgin varsa paylaşır mısın

  • Sanırım dil okulun belli ve işlemler tamam. Sırada da vize aşaması olmalı. Bu şekilde başvururken eğer 6 aydan uzun bir süre orada kalacaksan F1 öğrenci vizesi almalısın. Eğer okulla ilgili resmi belgelere sahipsen vize kısmı prosedürden ibaret olacaktır senin için, öyle ahım şahım bir zorluk yok, Şimdiden keyifli seyahatler !

 84. abi birşey daha sorucam da ben üniversiteyi bitirdikten sonra gitmek istiyorum fakat mesela bu ds-160 formunu anlayamadım bana ayrıntılı bir şekilde anlatırmısın ve hangi renkli pasaportu almam gerekir gidersem ? (abi bu arada kusura bakma şuan merak ettiklerimi sana soruyorum yardımcı olduğun için teşekkür ederim senin sitenden nasıl amerikaya gidilebiliceğini anladım biraz sağol tekrardan 🙂 )

  • Oncekikle bu benim icin bir mutluluk, istedigin kadar sorabilirsin 🙂

   Pasaporta devlet karar verecek 🙂 sen bordo renk alirsin zaten buyuk ihtimal.

   DS160 formu icin de bahsettigim linkten amerikan hukumetinin sayfasina giriyorsun orada elektronik olarak dolduruluyor. İngilizce gibi gozukse de yazilarin uzerine gelince Turkce si gozukur. Genel bilgiler icerir yaklasik 30 dk da tamamlarsin

   • abi çok teşekkür ederim tekrardan normalde benim abim var teyzemin oğlu ama ben abi diyorum amerikada inşaat sektöründe çalışıyor bu soruları ona sordumda söylemedi ama sen söyledin abi sağol gerçekten takip ettiğim bir sayfamsın aradıklarımı senden bulabiliyorum 🙂

 85. tayfun abi birşey sorcam ben şimdi 18 yaşındayım hemşire öğrencisiyim üniversiteyi 4 yıl okuduktan sonra amerikaya gitmek istiyorum sadece turistlik amaçlı 1 ay falan orada kalıcam 4 yıl üniversiteyi bitirirsem eğer amerikaya hangi pasaportu almam gerekiyor birde ne olarak görürler beni oraya gidersem?

  • Sevgili selcuk, oncelikle universiteden mezun olup olmamanin pasaport turune etkisi olmayacaktir. Her sekilde amerika vizesine basvuru yapman gerekiyor

   Benim tavsiyem okurken gitmen olur. Cunku amerika ogrenciler icin daha olumlu bir vize politikasina sahip. Bitirdikten sonra sadece turist olduguna inanmalari zor olabilir.

   Eger dogru bi seyahat plani kurarsan, ucak bileti kalacagin yer ve sehir gecisleri belli olursa vize alma sansin da cok yukselir. Oncelikle bol arastirma, dogru karar ve basvuru, umarim en yakin zamanda gidersin 🙂

 86. Amerika vize görüşmem olacak yakın bir zaman sonra eğitim için gideceğim. Bu dönemde randevu bile zor alabildik, vize mülakatında nasıl davranmalıyım sizce , yüksek lisans başvurum var şuan öğrenciliğim de yeni bitti yorumunuzu merak ediyorum teşekkürler

  • Bu dönemde vize randevusu alabilmeniz sevindirici 🙂 Doğal olmalısınız fakat üniversite bitmiş olduğundan potansiyel bir göçmen olarak değerlendirilme ihtimaliniz var, karşı taraftaki okulla ilgili resmi belgeler sunabilirseniz çok zorluk yaşayacağınızı sanmam.

   • Görkem bey merhaba,

    Öncelikle değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.
    Herkesin gibi benim de hayalim Amerikaya gitmek ve orda birkaç sene çalışmak ve ikamet etmek. Bir kez red aldım. Ablamın oranın vatandaşı ve bana sponsor oduğu halde. Çalışmıyordum ve ülkeye geri dönmek için bir çoçüğüm ve eşim yeterli sebep olacak diye düşünmüştüm.
    Ailemle beraber göç etmek istiyoruz (kızım ve eşim).
    Bu durumda prosedürler nelerdir? Hangi yolu denemeliyim?
    Şimdiden teşekkür ederim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.