Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Amerika Vizesi / Öne Çıkanlar / Seyahat Rehberi

Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?


Amerika Vizesi” son zamanlarda Amerika Birleşik Devleti ile yaşadığımız çeşitli siyasi durumlar ile beraber, televizyonlarda ve sosyal medyada sıkça gündeme geliyor. Peki bizim için Amerika’nın anahtarı olacak bu vizeyi nasıl alabiliriz ? Bu konuda kendi tecrübelerimle size yol göstermek istiyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Amerika Vizesi

Bildiğiniz gibi Türk Vatandaşları’nın Amerika’ya olan ziyaretlerinde ABD Vizesi alması gerekiyor. Bu vize ile ilgili çevremde oldukça fazla efsane durumla karşılaştım doğrusu !

Ancak bu söylemlerin efsaneden öteye geçemediğini ve bu konu hakkında okuduğum onlarca yazıyla tecrübelerimin hiç de uyuşmadığını düşünerek bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.   

Günümüzde 6 lirayı aşan dolar kuruyla beraber bu vizeyi almak pek de ucuz değil, maddi şartlar da zorlaştı. Fakat hiçbiri sizde umutsuzluk yaratmasın, okumaya başlayın !

Amerikan Vizesi Örneği

Amerika Vizesi Neden Gerekli ?

Öncelikle Amerikan Vizesi’ni neden almanız gerekebilir ? Bu vize öylesine başvurup gitmemiz gerekirse kullanırız şeklinde değerlendirebileceğiniz gibi değil. Turistik, eğitim veya farklı şekilde bir seyahat sebebiniz olması şart.

Bugün ben daha çok benim gibi Amerika’yı gezmek ve keşfetmek isteyenlerin alacağı ” B1/B2 Turistik Vize’den” söz edeceğim. İlk olarak dünyanın her noktasını gezmeye hakkınız olduğunu unutmayın ! ABD dahil tüm ülkeler, kendi topraklarının turizm ile gelişmesini ve keşfedilmesini fazlaca ister. Yani onlar da gelmenizi istiyor ! 

E peki neden vize var o zaman ? Diyebilirsiniz. Evet vize var çünkü herkes böyle düşünmüyor. Kişisel olarak bile bulunduğum ortamlarda orada devamlı yaşama hayali kuranlara rastladım. Hal böyle olunca da Amerika aslında bizi bir teste tabi tutuyor diyebiliriz.

Alcatraz Adası, San Francisco / Batı Amerika Gezimden

Bireysel Başvuru mu Acente mi ?

Bu konuda en çok merak edilenlerden biri Amerika Vizesi’ne bireysel mi başvurmalıyız ? yoksa aracı acenteler ile mi ?

Alanında başarılı turizm ve vize şirketleri olduğunu biliyorum ancak ben özellikle turistik vizeler için bireysel başvuru yapmanızı öneriyorum. Çünkü bu çok daha ekonomik ve garantili bir yöntem olacaktır.

Ayrıca ABD Hükümeti başvurunuzu sizin direkt veya aracı şekilde yaptığınızı zaten biliyor ve bunu size soruyor. Sadece gezmek için giden ve kendine güvenen birisi neden aracıya ihtiyaç duysun ki ? Onlar da böyle düşünemez mi sizce ?

Amerika Vizesine Başvuru Aşamaları

Şimdi bu vizeyi almaya karar verip, kapsamını ve sebebini anladıktan sonra geçelim başvuru aşamasına ;

İlk olarak Türkiye’deki Amerikan Konsoloslukları’na resmi başvuru yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur, Amerikan Hükümeti’nin resmi sitesinde bu birimleri bulabilirsiniz. Ben özetle İstanbul, Ankara ve Adana’da bulunduklarını söyleyebilirim.

Las Vegas Havalimanı’nda Uçağımı Beklerken

DS-160 Formu Nasıl Doldurulmalı ?

Bu bilginin ardından bu siteden Amerika’ya gitmenin ilk adımı olan DS-160 isimli formu doldurmanız gerekiyor. Bu form oldukça kapsamlı ve net bilgiler istiyor sizden, iyi anlamak çok önemli. Zaten üzerine geldiğinizde soruların Türkçe’sine de ulaşabileceksiniz.

DS-160’ta dikkat etmeniz gereken tek şey açık, anlaşılır ve doğru biçimde doldurmak. Burada sizi tanımaya çalışıyorlar sadece değil mi ?

Vize Randevusu Nasıl Alınır ? Ücreti Nedir ?

Bu formun ardından size en yakın konsolosluktan randevu talep etmeniz gerekiyor. Amerika Vizesi için almak istediğiniz randevular genellikle haftalar önceden dolabiliyor. Bu yüzden elinizi çabuk tutmalısınız !

Amerikan vizesi için randevu alırken 160 dolar ücret ödemelisiniz. Bu aslında vize başvurusu için toplamda ödeyeceğiniz tutar oluyor. Amerika vize ücreti yerine, vize başvuru ücreti tanımı kullanıyor. Yani vizeyi alsanız da alamazsanız da bu tutarı gözden çıkarmış olacaksınız !

160 Amerikan Doları’nı randevu alırken resmi internet sitesine online olarak kolayca ödeyebiliyorsunuz.

Golden Gate Köprüsü, San Francisco, California / Sausalito’ya Yürürken

Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bu aşamaya geldikten sonra aslında geriye tek bir şey kalıyor ; gerekli gördüğünüz belgeleri toparlamak ve mülakata katılmak.

Şimdi Amerikan Vizesi için gerekli belgeler konusunu açmak istiyorum. Burada “gerekli gördüğünüz” şeklinde bir söylemde bulundum. Çünkü ABD Hükümeti sizden, pasaport, fotoğraf ve varsa öğrenci belgeniz dışında bi belge talep etmiyor.

Peki Amerika Vizesi için mülakata giderken hangi belgeleri yanımda götürmeliyim ? Bu aslında tamamen size kalıyor. Başta bahsettiğim gibi sizin orada ihtiyacınız olan belgeler sadece bir teminat. Sizin sadece turistik amaçla gittiğinizin, geri döneceğinizin ve oradaki masraflarınızı karşılayabileceğinizin teminatı !

Bu örnek teminat belgeler neler olabilir ? Çalıştığınız yerden alacağınız maaş ve pozisyon gösteren belgeler, yetkinlik veya projelerinizi gösteren evraklar, sizin buraya bağlılığınızın garantisi olabilecek üzerinize tapu v.s taşınmazlar veya banka hesap borduroları…

Golden Gate Köprüsü Altından Geçen Kocaman Cruise Gemisi 🙂 Batı Amerika Gezimden

Aslında önemli olan bu belgelerin isteniş mantığını iyi anlamak. Banka hesabımda gösterebileceğim bir tutar yok, veya az sizce vize alabilir miyim ? Böyle düşünmek yerine siz mantığınızla bunun yerine de sunabileceğiniz şeyleri düşünmelisiniz. Belki de bizler gibi düşük bütçelerle dünyayı keşfetmeye çalışan biri orada mülakata gelen değil mi ? 

Amerika vize başvurusunda kullanacağınız evraklar vize alma şansınıza direkt olarak etki edeceğinden, ayrı bir yazıda ayrıntılı olarak bahsetmeye karar verdim. 2018’de güncel olarak turistik, öğrenci ve ticari Amerika vizesi için gereken evrakları mantığıyla anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

*Yazının bu bölümünden sonraki başlıklarda öteki yazılarımın linkleri mevcut. Dilerseniz anında inceleyebilir, isterseniz de yazı sonundan “yazının devamı”na tıklayarak döngü halinde tüm Amerika vize yazı dizimi sırayla okuyabilirsiniz, böylesi daha mantıklı !

Golden Gate Köprüsü, ABD / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vize Görüşmesi – Mülakat Aşaması

Artık hazırlıklarımızı yapıp, randevumuzu aldık ve mülakat günü geldi çattı !

Amerikan Konsoloslukları’nda benim deneyimlediğim iyi işleyen bir sistem var. Oranın soğuk ve gergin atmosferi sizi hiç germesin. Sonuçta işlerini yapıyorlar, dünyanın güncel hali ortada ve siz iyi niyetli, kendi halinde bir turist adayısınız !

Şu çok konuşulan ve üzerinde efsaneler dönen Amerika Vize Mülakatı‘na geçiyorum ;

Aslında mülakat kelimesi belki de biraz hatalı. Vize görüşmesi şeklinde düşünmek gerekli. Size soracağı sorular da öyle fantastik olmayacak. Amerika’ya neden gideceksiniz ? Ne kadar kalacaksınız ? , Hangi Şehire ? gibi sorular içeriyor.

Ben de MIT’li oldum 🙂 / Boston, ABD

Vize Görüşmesinden Deneyimlerim

Kendi vize görüşmemi anlatmam gerekirse. Kendimden emin bir şekilde soruları net ve eksiksiz bir biçimde yanıtladım. Hiçbir gereksiz detaya yer vermedim sadece sorulanı söyledim ve 30-40 saniyelik bir konuşma ardından yanımda getirdiğim hiçbir belgeye dahi bakılmadan, iyi yolculuklar ! şeklinde bir ses duydum.

Anlatırken çok kolay değil mi ? Ama bu durumu yaratan kendi içinde küçük anekdotlar var. Benim cevaplarımda ve tavrımda dikkat ettiğim ve kendimi daha iyi anlatabildiğim şeyler. Bu konu için özel bir yazı yazmaya karar verdim. Size Amerika vizesinin kapılarını aralayacak vize görüşme tavsiyelerimi bir inceleyin.

Sausalito’ya Giderken / California

Amerika Vize Görüşmesi Türkçe mi ?

Görüşme konusundaki son eklemem gereken bu konuşmanın Türkçe şekilde de yapılabiliyor oluşu. Dilerseniz İngilizce de yapabilirsiniz tabii ki. Ancak hiçbir ülkeye giderken oranın yerel dilini çok iyi bilme şartı aranmıyor. Yani İngilizce’m harika izlenimi vermenize gerek yok.

Bu eklemeyle beraber Amerikan Vizesi başvuru aşamaları hakkındaki kısım sona ermiş oluyor. Şimdi Amerika vizesi hakkında merak edilen birkaç konuya daha parmak basacağım, devam edin 🙂

Amerika Vize Görüşmesinde İşte Böyle Gülümseyin 🙂 / Los Angeles

Vize Reddi Aldım, Ne Yapmalıyım ?

Amerika vizesine başvuranların maalesef ki hatırı sayılır bir kısmı vize reddi ile karşılaşıyor. Aslında bu durumun temelinde vize başvurusundaki yetersizlikler yer alıyor.

Amerika vize başvurusu reddedilenler için yazdığım yazı ile nelerin eksik olduğunu görüp, tekrar başvuru şansı elde edebilirsiniz, bir göz atın.

Walk Of Fame’de Beni Bulun 🙂 / Hollywood Bulvarı, Los Angeles

Yeşil Pasaport ile Başvuru

Yeşil pasaportla Amerika vizesine başvurmak aslında farklı bir prosedür içermiyor. Yine bu yazıdaki işlemleri sırayla uygulamalısınız.

Fakat yeşil pasaportu olanların ABD vizesi almak konusunda biraz daha şanslı olduğu ortada, önemli olan bu avantajı iyi kullanabilmek. Yeşil pasaportu olanlar için yazdığım Amerika vizesi rehberimden bu avantajı kullanmayı öğrenebilirsiniz !

İşte Yeşil Pasaport Burada 🙂 Sıra Amerika Vizesinde

Banka Hesabımda Ne Kadar Para Göstermeliyim ?

Amerika vizesi alırken bankada para teminatı göstermek zorunda olmadığını söylemiştim, fakat bu gerek olmayacak anlamı taşımıyor. Özellikle günümüzde hızla artan dövizle beraber maddi yeterlilik konusu gittikçe önem kazandı.

Banka hesabında gösterilecek para miktarı, vize çeşidi ve kalış süresine göre değişeceğinden, farklı bir makale kaleme aldım. Amerika vizesi için banka hesap rehberim buradadır, anlatın ne kadar gerekiyor söyleyeyim 🙂

Santa Monica İskelesi, Los Angeles / Batı Amerika Gezimden

Vize Alma Şansımı Neler Yükseltir ?

Aslında daha vizeye başvurmadan alıp alamayacağınız az çok bellidir, ortada gerçekçi argümanlar var !

Amerika sizden çeşitli sosyo-kültürel durum göstergesi ve göçmen potansiyelinizi düşürecek özellikler ister. Sizler için hazırladığım bu listeye göz atarak, Amerika vizesi alma şansınızı yükseltecek özellikleri öğrenebilirsiniz.

Las Vegas Bulvarı’ndan, Nevada, Birleşik Devletler

Amerika Vizesi Almak Zor mu ?

Ben vizeden, görüşmeden çekinmemenizi ve kendinize güvenmenizi öneriyorum ! Burada bu yazıyı okuyan ve kendini görkemliyollar’da bulmak isteyen herkesin kolayca alabileceğini düşünüyorum.

Ekstradan size belki biraz cesaret vermek ve varsa eksiklerinizi görmek adına yorum bölümünden de yardımcı olmaya çalışacağım. Vize sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca Amerika’ya gitme seçeneklerini anlattığım yazımı okuyabilirsiniz. Hepinize güzel günler !

İnstagram’da Beni Takip Edin !

Amerika vizesi hakkındaki tüyolarımı ve fotoğraflarımı yakından incelemek için serüvenime İnstagram’da ortak olunTakip etmek için tıklayın 🙂

Not: “Ocak 2018 itibariyle ülkemizdeki Amerikan Konsoloslukları vize randevularına yeniden açılmıştır. Başvuru yapacaklar müsait en yakın tarihe randevu alabilirler.”

Yazının Devamı: Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler Neler ? Mantığıyla Anlatım

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

60 Yorum Bırakılmış

 1. Berk yoruk says:

  Amerika vize görüşmem olacak yakın bir zaman sonra eğitim için gideceğim. Bu dönemde randevu bile zor alabildik, vize mülakatında nasıl davranmalıyım sizce , yüksek lisans başvurum var şuan öğrenciliğim de yeni bitti yorumunuzu merak ediyorum teşekkürler

  • Bu dönemde vize randevusu alabilmeniz sevindirici 🙂 Doğal olmalısınız fakat üniversite bitmiş olduğundan potansiyel bir göçmen olarak değerlendirilme ihtimaliniz var, karşı taraftaki okulla ilgili resmi belgeler sunabilirseniz çok zorluk yaşayacağınızı sanmam.

 2. selçuk says:

  tayfun abi birşey sorcam ben şimdi 18 yaşındayım hemşire öğrencisiyim üniversiteyi 4 yıl okuduktan sonra amerikaya gitmek istiyorum sadece turistlik amaçlı 1 ay falan orada kalıcam 4 yıl üniversiteyi bitirirsem eğer amerikaya hangi pasaportu almam gerekiyor birde ne olarak görürler beni oraya gidersem?

  • Sevgili selcuk, oncelikle universiteden mezun olup olmamanin pasaport turune etkisi olmayacaktir. Her sekilde amerika vizesine basvuru yapman gerekiyor

   Benim tavsiyem okurken gitmen olur. Cunku amerika ogrenciler icin daha olumlu bir vize politikasina sahip. Bitirdikten sonra sadece turist olduguna inanmalari zor olabilir.

   Eger dogru bi seyahat plani kurarsan, ucak bileti kalacagin yer ve sehir gecisleri belli olursa vize alma sansin da cok yukselir. Oncelikle bol arastirma, dogru karar ve basvuru, umarim en yakin zamanda gidersin 🙂

 3. selçuk says:

  abi birşey daha sorucam da ben üniversiteyi bitirdikten sonra gitmek istiyorum fakat mesela bu ds-160 formunu anlayamadım bana ayrıntılı bir şekilde anlatırmısın ve hangi renkli pasaportu almam gerekir gidersem ? (abi bu arada kusura bakma şuan merak ettiklerimi sana soruyorum yardımcı olduğun için teşekkür ederim senin sitenden nasıl amerikaya gidilebiliceğini anladım biraz sağol tekrardan 🙂 )

  • Oncekikle bu benim icin bir mutluluk, istedigin kadar sorabilirsin 🙂

   Pasaporta devlet karar verecek 🙂 sen bordo renk alirsin zaten buyuk ihtimal.

   DS160 formu icin de bahsettigim linkten amerikan hukumetinin sayfasina giriyorsun orada elektronik olarak dolduruluyor. İngilizce gibi gozukse de yazilarin uzerine gelince Turkce si gozukur. Genel bilgiler icerir yaklasik 30 dk da tamamlarsin

   • selçuk says:

    abi çok teşekkür ederim tekrardan normalde benim abim var teyzemin oğlu ama ben abi diyorum amerikada inşaat sektöründe çalışıyor bu soruları ona sordumda söylemedi ama sen söyledin abi sağol gerçekten takip ettiğim bir sayfamsın aradıklarımı senden bulabiliyorum 🙂

 4. Merve Özcan says:

  Dil egitimi amacıyla bi dil okulu aracılığıyla gideceğim bilgin varsa paylaşır mısın

  • Sanırım dil okulun belli ve işlemler tamam. Sırada da vize aşaması olmalı. Bu şekilde başvururken eğer 6 aydan uzun bir süre orada kalacaksan F1 öğrenci vizesi almalısın. Eğer okulla ilgili resmi belgelere sahipsen vize kısmı prosedürden ibaret olacaktır senin için, öyle ahım şahım bir zorluk yok, Şimdiden keyifli seyahatler !

 5. Tolga alkan says:

  İyi günler Görkem bey ben şuanda Bakü’de tıp fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim ve okulum bitmeden gidip İngilizce öğrenmek istiyorum sizce Bakü’den mi başvurmam mantıklı yoksa Türkiye den mi ve acente ile mi şahsi mi başvurmam mantıklı şimdiden teşekkürler ..

  • Merhabalar Tolga bey, bana kalırsa önce kendinize iyi bir dil okulu bulmalısınız. İngilizce öğrenmek için gideceğinizden, turistik bir program yapmanız doğru olmaz. Dil okulunu önceden ayarlamanız şart.

   Dil okulunu Azerbaycan’da da Türkiye’de de bulabilirsiniz. Bu konuda işini iyi yapan aracı firmalar bulunuyor. Eğer fiyatlar daha iyi ise Azerbaycan’ı tercih edebilirsiniz. Vize aşaması bu işlemleri hallettikten sonra olmalı. Ardından bireysel başvurmanızda yarar var. Aracı firmaların sizden isteyeceği ücretlerden de kurtulmuş olursunuz.

 6. Merhaba Görkem Bey,
  Ben Üniversitede Öğretim Görevlisiyim. Wisconsin Üniversitesinin 18 Haziran -10 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2 aylık yaz kursuna kabul edildim I-20 Belgemi bekliyorum. Amerika ziyaretimi 1 ay daha ( 11 Ağustos- 18 Eylül) ‘tarihlerine kadar uzatmak istiyorum. Fakat bunun için üniversitede herhangi bir öğrenciliğim olmayacak, yıllık iznimden alıp gideceğim. Ziyaretimin iki ayı öğrenci bir ayı turistik gibi oluyor. Öğrenci vizesine başvuracağım elbette ama son bir ay için sıkıntı yaşatırlar mı? Bide yeni uygulamalar geldiği söyleniyor. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Emel Hanım,

   Öncelikle öğrenci vizesi almanızda bir sorun gözükmüyor. Bilimsel çalışmalar, kurslarda Amerika öyle bir cömert ki 🙂

   Sizin orada ayrı bir başvuru yapmanız imkansız. Bana kalırsa öğrenci vizesi başvuru esnasında bunu onlara belirtmelisiniz. Work And Travel programlarında da turist vizesiyle gidilmemesine karşın sonunda 1 aya yakın gezilebiliyor sonuçta.

   Siz kurs tarihlerini belirtirken, sonrasında gezmek istediğinizi ve o plana göre dönüş tarihlerinizi söylerseniz vizeniz de ona göre verilir diye düşünüyorum.

   Yeni uygulamalar günden güne oluyor tabii. Son günlerde Amerika’nın insanların sosyal medya geçmişlerini de inceleyip, vize puanlamasına kattıklarını söylemişlerdi. Fakat temel mantık hep aynı 🙂 Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum !

 7. Görkem Bey merhaba,

  Bir sorum olacaktı size. I-20 Belgemde okul eğitimi başlangıç tarihi 18 Haziran bitiş tarihi 12 Ağustos ( 2 Ay).İş yerinden 18 Eylülde dönüşüme dair izin aldım.Çünkü F-1 Vizesiyle eğitim programından 1 ay önce ülkeye giriş yapabilecğimi ve program bittikten sonra ise 60 gün daha yasal olarak kalma süremin olduğunu belirttiler. Buna istinaden 18 Eylül’de Amerikadan çıkış yapmayı planlıyorum. DS 160 formunda kalma süresine 3 ay yazıp (gerçi toplam 95 gün ediyor) ve dönüşe 18 Eylül mü yazmalıyım? Mülakat esnasında F-1 Belgemdeki son güne takılıp umarım sorun çıkarmazlar.

  Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi akşamlar !

  • Merhabalar,

   Öncelikle bu kadar tarih hesabı yapmanıza gerek yok. Siz planınıza göre ne zaman gidip ne zaman dönmek istediğinizi yazarsanız yeterlidir. 3 aydan fazla ise süre 3 buçuk ay diyebilirsiniz. Onlar zaten vize verecek ve sizin planınıza onay vermişlerse düz hesap 6 ay da verebilirler 🙂

 8. Anisa Yildiz says:

  Merhaba turkiyada calisan yabanci uyruklular turkiyadan amerikaya gitme sansi varmi? Turkiyadan amerika konsuloslugu yabanci uyruklilarda viza verirlarmi o hakida bilgi verirmisiniz. Ben esimla amerikaya seyahat amaciyla gitmek istiyorum ama nasil olup olmayacagina aid tevsiye verirmisiniz

  • Merhabalar,

   Olur tabii neden olmasın. Ben şuan vatandaşlık durumunuzu bilmiyorum. Eğer TC vatandaşı iseniz aynı prosedür geçerli. Yabancı pasaportunuz varsa da yine Türkiye’deki konsolosluklardan başvuru yapabilirsiniz.

 9. merhabalar Gorkem bey bn turkmenistan vatandaşıyım ama şuan turkiyedeyim oturma iznim var amerikaya gitmek istiyorum gitme şansım varmı acaba veya nasl gidebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim ..şimdiden tşk ederim
  saygılar

 10. Burak Tezcan says:

  Selam görkem kardesm benimde dogal olarak bi kac sorum olacak 2009-2011 tarihleri arasında australia sydney de dil egitim aldım calıstım vs. Şimdi ise amerikaya gitmek istiyorum calısıyorum düzenli sigortam yatıyor ama maasım cok asırı yüksek degil malum TR sartları hesaptada 7-8bin max 10 bin gostericem isyerinden izin belgem vs hepsi hazır bu arada kurumsal bi şirketteyim bu sartlarda bende b2 yi 10 yıllıl alabilirmiyim ? Tşkler

  • Selamlar Burak Bey,

   Avustralya geçmişiniz olumlu bir etki yaratabilir detayları tam bilmiyorum tabii. Eğer devamlı çalıştığınız kurumsal bir firma var ise bu vize almanızı kolaylaştıracak. Malum 10 bin tl 2 bin dolar ediyor neredeyse. Eğer kısa bir süre ziyaret edeceğinizi söylerseniz yeterli gibi fakat 1 ay kalacağım derseniz yetersiz bulabilirler.

 11. Hilmi Güreken says:

  Merhaba Görkem bey,
  Benim ABD’de yaşayan kuzenim var. Ondan alacağım davetiye vize almamda yardımcı olur mu? Ayrıca kızmın lise eğitimini ABD’de kuzenlerin yanında yapmasını istiyorum, eşim de kuzunlerin yanında bakıcı olarak çalışabilir belki. Yada sizin öneriniz nedir? Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

  • Merhabalar Hilmi Bey

   Amerika’ya şuan için çalışmak için gitmek biraz zor. Davetiye aldığınız zaman eğer çalışmak ve dönmemek gibi bir izlenim yaratırsanız red yemeniz muhtemeldir.

   Eğer turist vizesini davetiyesiz alabileceğinize, yeterlilikleri karşılayabildiğinize inanıyorsanız bence hesaba katmadan başvurmanız daha garantidir.

   Kızınız için durum daha olumlu. Eğer gitmeden önce burada lise eğitimi için okullarla görüşme sağlarsanız aracı firmalarla onun vize alması çok kolay olur.

 12. Hemşir Ferdi says:

  Merhaba Görkem Bey
  Amerika’ya turist vizesi alabilirsek orada çalışıp para kazanma şansını da yakalamış sayılır mıyız? sonrasında, altı aylık bu vize süresini uzatabilir miyiz?
  Teşekkürler..

  • Merhabalar !

   Adı üzerinde 🙂 Turist vizesi ile çalışma izniniz bulunmuyor. Buna karşın turist vizesiyle gidip, sonradan çalışma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

   Aynı şekilde vize süresini de uzatabilirsiniz, bunun için güçlü bir bağ şart.

 13. Fethullah says:

  Öncelikle bu yazınız için çok teşekkür ediyorum bende turist olarak vize başvurusu yapacağım 1 hafta kalmayı düşünüyorum tabi bunun yanında orada bir iş yeri açmayı düşünüyorum şartlar uygun olursa ve maddi açıdan beni zorlamazsa, diyelim ki kafama yattı ve iş yapmaya karar verdim döndükten sonra çalışma vizesi mi almalıyım yani kısacası orada iş yapabilmem için şartlar nedir.

  • Rica ederim öncellikle.

   İş yeri açma bir nevi yatırım işi olduğundan çoğu ülke bu tarz şeylere olumlu bakar. Fakat bu tarz bir başvuru için, yeterli sermayeniz olup olmadığını görmek isteyebilirler.

   Amerika’da iş kurma konusu benim alanıma girmediğinden ayrıntılı bilgi için Amerikan prosedürünü, konsolosluklardan öğrenmelisiniz.

 14. Melek Yardimci says:

  Merhabalar.
  12.sınıf öğrencisiyim. Mesleki ve Teknik Liseden mezun olacğaım. Dolayısıyla iti bir İngilizce eğitimi almam gerekli. Okul bittikten hemen sonra, yazın vize alma şansım ne düzeyse acaba? Bir şirket aracılığıyla dil eğitimine gidersem şansım artarmı? Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhabalar !

   Burada bir üniversite programına kayıt yapmadan vize alma şansın zor olur, eğer yeterlilikleri karşılayabilecek iyi başka göstergelerin yoksa.

   Dil okulu ile eğitim için gitmen tabii ki vize alma şansını arttırır hatta büyük ihtimalle de alırsın.

 15. Merve navruz says:

  Merhaba
  Ben şuan Toronto da bir dil okuluna gidiyorum 3 aylık bir programa kayıt oldum. Elimde 2 yıllık Kanada vizem var ve öğrenci vizesi. Ben Amerika’ya geçip Nyc gitmek istiyorum ama Amerika vizem yok. Toronto dan nasıl Amerika vizesi alabilirim bir fikriniz var mı?

  • Merhabalar, oncelik biraz gec cevabim icin kusura bakmayin birkac gundur yuksek lisans ve is gorusmeleri nedeniyle seyahat ediyorum.

   Amerika vizesini toronto’daki abd konsoloslugundan alabilirsiniz. Turkiyedeki prosedur gecerli olacaktir fakat teminat icin gerekebilecek belgeleri orada sunamayabilirsiniz. Kanada vizenizin olmasi onlar icin iyi bir referans olacaktir, randevu almalisiniz dedigim gibi toronto abd biriminden

 16. İnce dal says:

  Merhaba Görkem kardeşim çekya, polanya, Fransa’ya gittim şimdi bana yardımcı olurmusun hesabımda para var Amerika’ya başvurmak istiyorum nasıl bi yol izleyim 2017 mart ayında Londra ya başvurdum gezmek amaçlı ret yedim maaşımı yanlış yazmışım bu sorun olurmu Amerika ya gitmek için SSK lı çalışan biriyim şimdiden teşekkürler bana dönüş yaparsan sevinirim 🙏🏻🙏🏻

  • Merhabalar,

   Amerika vizesi almak icin yukarida bahsettigim proseduru uygulamalisin. Daha once avrupa ulkelerine gitmis olman senin icin bir avantaj. İngiltere vizesi konusunda aci bir tecrube ile dikkatli basvuru yapilmasi gerektigini anlamissin. Maas tutarini dogru yazip is yerinden de bordro almalisin kesinlikle

 17. Merhaba Görkem Bey,

  Bir kuruma yazılım üreten taşeron bir firmada çalışıyorum. Şimdi vize görüşmesine maaş bordromu, falan filan götüreceğim de şöyle bir durum var. Haftaya firmanın adı vb. değişecek. Aslında aynı firmada kağıt üzerinde böyle bir durum var. Dolayısıyla ben yeni bir işe giriyor gibi gözüküyorum kağıt üzerinde… Bu durum acaba vize görüşmesi için sıkıntı yaratır mı yani kağıt üzerinde yeni işe girdim de yıllık izin almış gibi olacağım. Yoksa kurumdan bir belge falan mı almalıyım bilemedim?

  • Merhabalar,

   Sorun yaratacagini sanmam, cunku is degisikligi olsa bile bu normal bir durum. Fakat siz eski ve yeni belgelerinizin ikisini de yaninizda bulundurursaniz iyi olur. Ayrica suan calistiginiz kuruma, amerikan konsolosluguna itafen seyahat icin bilgi sahibi olup izin verildigine dair bir dilekce yazdirirsaniz isin bu boyutu kapanmis olur en azindan.

 18. Ali yurt says:

  Merhabalar tıp okuyorum 1 sınıf durumum iyi abd gitmek için neler yapmalıyım hangi evraklar lazım ve sponsora gerekirmi turist olarak gitcem.

  • Merhabalar,

   Ogrenci olmaniz sizin icin iyi bir referans. Kendi adiniza hesabiniz varsa sponsor gostermenize gerek yok. Gerekli belgeleri yukarida bulabilirsiniz, baslica transkript gerekir.

 19. Oğuz Acarlar says:

  Meraba görkem bey ben standart kurumsal bir fabrikada çalışan işçiyim orta okul mezunu bi adamım 3 bin gibi maaşım bide 50 bin kadar birikimim var ingilizcem yok amerikada amcam yaşıyor 25 senedir ona ziyarete gitmek istiyorum turist amaçlı mümkünmüdür sizce teşekkürler

  • Merhabalar,

   Oğuz bey bence gitmeniz için herhangi bir engel bulunmuyor. Eğer devamlı çalışan biriyseniz, iş yerinizden maaş bordrosu ve kaç yıldır çalıştığınızı gösteren bir belge almanızı öneririm. Bunun yanında 50 bin tl civarı hesap göstermeniz yeterli bir tutardır. İngilizce bilme şartı zaten yok, idare edecek kadar anlıyorum v.s gibi bir tavırda olun yine de.

   Amcanızı hesaba katarken, turistik olarak gideceğinizin altını çizmelisiniz. Gidiş ve dönüş tarihlerinizi net olarak sunun, ayrıca buraya bağlılığınızı kanıtlayacak evlilik, devam eden projeler, taşınmaz v.s daima işinize yarayacaktır.

 20. Üzeyir buke says:

  Merhaba. Ben bayan kuaförüyüm aile dostumuz virginya da kuaför salonu var kendine ait ve vatandaşlığı var. Bana devetiye yollayıp oraya aldirabilecegini söyledi , bu bukadar kolaymi açıkçası heyacanlandim. Benden nasıl evraklar isteyeceklerdir. Bu ay sonu istekde bulunacak

  • Merhabalar, açıkçası o kadar kolay değil. Eğer iş yeri sahibi ise ve özel davette bulunursa böyle bir şansınız var, fakat kabul etmeme ihtimalleri de var. Bahsettiğiniz göçmen vizesi olacağından açıkçası ayrıntılı bilgim yok ama benzer evrakları isterler genel olarak burada söz ettiklerimle, iyi şanslar !

 21. Tunay bakış says:

  Merabalar görkem bey
  Amerikaya turist olarak gitmek istoyorum Yani üstüme arabalar war we hesabımda para war gerekli belgeleri eksiksiz yaptģımda ne gibi bir sıkıntı olursa wize wermezler yani şansım yüzde kaç olur teşekkür ederim cewplsnz

  • Merhabalar,

   Eger gereklilikleri saglarsaniz vize almaniz onunde bir engel olmaz. Maddi konu onemlidir ancak bunun yaninda sosyo kulturel durum ve buraya baglayici sebepler de dikkate alinir

 22. Alemdar soyupak says:

  Merhaba Görkem bey saygılarımı sunarım ben ve nişanlım qnb finansbankta çalısıyoruz ben daha önce Yunanistan ve Çek cumhuriyetine gittim 11. Ayın 11 de nikah var nikahtan sonra balayına gitmek istiyoruz . Vize çıkma ihtimali nasıl durumdadır nasıl bir yol izlememiz ve hangi tarihte başvurmamız uygun olur .

  • Merhabalar Alemdar bey teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Bankalar kurumsal firmalar oldukları için çalıştığınızı gösteren belgeler oldukça işinize yarayacaktır. Eğer maddi yeterlilikleri de sağlayabilirseniz neden olmasın. 11. ayda gidecekseniz şimdiden başvuru yapmanızı öneririm.

 23. Cihan Coban says:

  Merhaba. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Ben üniversiteden yeni mezun oldum ve herhangi bir yerde çalışmıyorum. Ailemin de benim için sponsor olma durumu yok. Ama orada yaşayan tanıdıklarım var ve oraya gittiğim takdirde maddi bir sıkıntım olmayacak. Biliyorum çok zor ama sizce vize alma durumum nedir?

  • Merhabalar Cihan bey,

   Söylediğiniz şartlarda vize alma şansınız çok düşük. Çünkü açık bir göçmen potansiyeliniz var. Ya gerçekten göçmen olmak istediğinizi belirtip, size istihdam sağlayacak ve sponsor olacak kişilerin olduğunu belirtin ya da turistik bir amaçla seyahat edin. Turistik vize almanız için ise maddi teminat göstermeniz gerekir, ayrıca devamlı iş de önemli.

 24. Merhaba Görkem Bey !
  Size bir sorumuz olacaktı . Ben ve eşim ikimiz de kurumsal firmalarda çalışan birer beyaz yakalıyız. Benim 7 eşimin de 3 yıllık iş deneyimimiz var ancak İngilizce konusunda kendimizi belirli bi seviyenin üzerine çıkarmak için yurt dışında dil eğitimi almaya karar verdik . Muhtemelen 6 aylık bir okulum yeterli olacağını düşünüyoruz ancak bu dönemdeki vize alırkenki sorunlar nedeniyle red korkusu yaşıyoruz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz .Acentalarla görüştüğümüzde bize hep vize alma şansımızın çok düşük olduğunu söylüyorlar . Aklımızda iki ülke var biri Amerika biri Avustralya . Biz öğrenci vizesine başvuru yapacağız . Hangi ülkenin vize verme olasılığı sizce daha yüksektir ?

  • Merhabalar Hazal hanim !

   Ben vize alma şansinizin neden dusuk oldugunu pek anlamadim 🙂 Devamli isi olan evli iki insan, bankada sunabilecegi az da teminat varsa neden vize alamasin. Bence yeterlilikleri karsiliyorsaniz bir sorun olmaz.

   Fakat ayarladiginiz okul ve acente cok onemli. Bastan size sansiniz dusuk diyen acenta olumsuz bir durumun yolunu yapiyor gibi geldi 🙂 İsini bilen duzgun yerlere basvurmalisiniz, eger kaliteli bir okula duzgun baglantilarla kaydolursaniz vize almaniz da bir sorun olmayacaktir. Bence Amerika’ya gitmeniz Avustralya’ya gore hem vize hem de maddi acidan daha iyi bir secenek, Simdiden keyifli seyahatler !

 25. Bekir yılmaz says:

  Görkem bey iyi günler ünüversite 2. sınıfa gidiyorum amerika ya kalıcı olarak gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

  • Merhabalar,

   Ben turistik vize konusunda yardimci olmak istedim bu yazida. Amerika’ya 2018 itibariyle kalici olarak gitmek biraz zor. Ya çok paraniz ya da sizi farkli kilan bir yeteneginiz olmali.

 26. Mehmet ÜZÜMCÜ says:

  Merhaba Görkem bey

  Öncelikle bıkmadan usanmadan bizlere zaman ayırarak yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

  Qatarda çalışıyorum ve eylül ayında 45 günlük bir tatilim var. Bunu 1 ayını amerikada geçirmek istiyorum. Orda Kardeşim ve ailesi 5 yıldır yaşıyorlar fakat amerikan vatandaşı değiller. Hem onları ziyaret hemde tatil yapmak istiyorum.
  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve uçak biletini vize başvurusundan sonra almamda bir sakınca var mı ?
  Tekrar teşekkür ederim.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Rica ederim sözleriniz beni mutlu etti.

   Vize başvurusu yaparken, turistik veya akraba ziyareti olarak bir yol haritası belirlemeniz gerekiyor. Eğer kardeşiniz yasal bir çalışan ise onları ziyaret için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Katar’da çalışıyor olmanız iyi bir referans olacağı için direkt turistik bir gezi planladığınızı söyleyip bu yolla da vize alabilirsiniz. Eğer kendi imkanlarınıza güveniyorsanız bence turistik vize alın, zaten 10 yıllık olarak veriliyor ve bu süreçte birden fazla kez giriş çıkış da yapabiliyorsunuz.

   Uçak biletinizi önceden almanız onlar için iyi bir referanstır, kendinize güven ifade eder ve planınız net olur. Fakat risk unsuru içerdiğinden bu kısmı size bırakıyorum, zaten almanız zorunlu değil.

 27. SABRİ IŞIKALP says:

  Görkem kardeşim öncelikle sana kolay gelsin ben amerika vizesi için başvurmak istiyorum yalnız ben daha önce yurtdışına çıkmadım üniversite mezunuyum dil okulu için gidecem acaba vize görüşmesinde bu aralar açıköğretim başvuruları varya ikinci üniversiteye başlayıp hani hem diplomayı hem öğrenci belgesinide götürsem evrakların arasında nasıl geçer onay gelirmi kardeşim

  • Merhabalar sevgili Sabri,

   Üniversiteyi tamamlamışsan ve devamlı bir işin yoksa açıkçası vize alma şansın oldukça düşer. Bunu toparlamak için iyi bir maddi güç ya da alternatif belgelere ihtiyacın olur.

   İkinci bir üniversiteye başlarsan tabii olumlu bir etkisi olur fakat açıköğretimi çok da önemseyeceklerini sanmam. Bence bankada iyi bir tutar göstermelisin ya da buraya bağlılığını gösterecek yeni şeyler ortaya koymalısın. Dil okulunu ayarlayan aracı firma da çok önemli. Kaliteli bir firma ve kaliteli bir okul olursa vize alma şansın artar, iyi günler !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*