Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Amerika Vizesi / Öne Çıkanlar / Seyahat Rehberi

Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?


Amerika Vizesi” son zamanlarda Amerika Birleşik Devleti ile yaşadığımız çeşitli siyasi durumlar ile beraber, televizyonlarda ve sosyal medyada sıkça gündeme geliyor. Peki bizim için Amerika’nın anahtarı olacak bu vizeyi nasıl alabiliriz ? Bu konuda kendi tecrübelerimle size yol göstermek istiyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Amerika Vizesi

Bildiğiniz gibi Türk Vatandaşları’nın Amerika’ya olan ziyaretlerinde ABD Vizesi alması gerekiyor. Bu vize ile ilgili çevremde oldukça fazla efsane durumla karşılaştım doğrusu !

Ancak bu söylemlerin efsaneden öteye geçemediğini ve bu konu hakkında okuduğum onlarca yazıyla tecrübelerimin hiç de uyuşmadığını düşünerek bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.   

Amerikan Vizesi Örneği

Amerika Vizesi Neden Gerekli ?

Öncelikle Amerikan Vizesi’ni neden almanız gerekebilir ? Bu vize öylesine başvurup gitmemiz gerekirse kullanırız şeklinde değerlendirebileceğiniz gibi değil. Turistik, eğitim veya farklı şekilde bir seyahat sebebiniz olması şart.

Bugün ben daha çok benim gibi Amerika’yı gezmek ve keşfetmek isteyenlerin alacağı ” B1/B2 Turistik Vize’den” söz edeceğim. İlk olarak dünyanın her noktasını gezmeye hakkınız olduğunu unutmayın ! ABD dahil tüm ülkeler, kendi topraklarının turizm ile gelişmesini ve keşfedilmesini fazlaca ister. Yani onlar da gelmenizi istiyor ! 

E peki neden vize var o zaman ? Diyebilirsiniz. Evet vize var çünkü herkes böyle düşünmüyor. Kişisel olarak bile bulunduğum ortamlarda orada devamlı yaşama hayali kuranlara rastladım. Hal böyle olunca da Amerika aslında bizi bir teste tabi tutuyor diyebiliriz.

Alcatraz Adası, San Francisco / Batı Amerika Gezimden

Bireysel Başvuru mu Acente mi ?

Bu konuda en çok merak edilenlerden biri Amerika Vizesi’ne bireysel mi başvurmalıyız ? yoksa aracı acenteler ile mi ?

Alanında başarılı turizm ve vize şirketleri olduğunu biliyorum ancak ben özellikle turistik vizeler için bireysel başvuru yapmanızı öneriyorum. Çünkü bu çok daha ekonomik ve garantili bir yöntem olacaktır.

Ayrıca ABD Hükümeti başvurunuzu sizin direkt veya aracı şekilde yaptığınızı zaten biliyor ve bunu size soruyor. Sadece gezmek için giden ve kendine güvenen birisi neden aracıya ihtiyaç duysun ki ? Onlar da böyle düşünemez mi sizce ?

Amerika Vizesine Başvuru Aşamaları

Şimdi bu vizeyi almaya karar verip, kapsamını ve sebebini anladıktan sonra geçelim başvuru aşamasına ;

İlk olarak Türkiye’deki Amerikan Konsoloslukları’na resmi başvuru yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur, Amerikan Hükümeti’nin resmi sitesinde bu birimleri bulabilirsiniz. Ben özetle İstanbul, Ankara ve Adana’da bulunduklarını söyleyebilirim.

Las Vegas Havalimanı’nda Uçağımı Beklerken

DS-160 Formu Nasıl Doldurulmalı ?

Bu bilginin ardından bu siteden Amerika’ya gitmenin ilk adımı olan DS-160 isimli formu doldurmanız gerekiyor. Bu form oldukça kapsamlı ve net bilgiler istiyor sizden, iyi anlamak çok önemli. Zaten üzerine geldiğinizde soruların Türkçe’sine de ulaşabileceksiniz.

DS-160’ta dikkat etmeniz gereken tek şey açık, anlaşılır ve doğru biçimde doldurmak. Burada sizi tanımaya çalışıyorlar sadece değil mi ?

Vize Randevusu Nasıl Alınır ? Ücreti Nedir ?

Bu formun ardından size en yakın konsolosluktan randevu talep etmeniz gerekiyor. Amerika Vizesi için almak istediğiniz randevular genellikle haftalar önceden dolabiliyor. Bu yüzden elinizi çabuk tutmalısınız !

Amerikan vizesi için randevu alırken 160 dolar ücret ödemeniz gerekiyor. Bu aslında vize başvurusu için toplamda ödeyeceğiniz tutar oluyor. Amerika vize ücreti yerine, vize başvuru ücreti tanımı kullanıyor. Yani vizeyi alsanız da alamazsanız da bu tutarı gözden çıkarmış olacaksınız !

160 Amerikan Doları’nı randevu alırken resmi internet sitesine online olarak kolayca ödeyebiliyorsunuz.

Golden Gate Köprüsü, San Francisco, California / Sausalito’ya Yürürken

Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bu aşamaya geldikten sonra aslında geriye tek bir şey kalıyor ; gerekli gördüğünüz belgeleri toparlamak ve mülakata katılmak.

Şimdi Amerikan Vizesi için gerekli belgeler konusunu açmak istiyorum. Burada “gerekli gördüğünüz” şeklinde bir söylemde bulundum. Çünkü ABD Hükümeti sizden, pasaport, fotoğraf ve varsa öğrenci belgeniz dışında bi belge talep etmiyor.

Peki Amerika Vizesi için mülakata giderken hangi belgeleri yanımda götürmeliyim ? Bu aslında tamamen size kalıyor. Başta bahsettiğim gibi sizin orada ihtiyacınız olan belgeler sadece bir teminat. Sizin sadece turistik amaçla gittiğinizin, geri döneceğinizin ve oradaki masraflarınızı karşılayabileceğinizin teminatı !

Bu örnek teminat belgeler neler olabilir ? Çalıştığınız yerden alacağınız maaş ve pozisyon gösteren belgeler, yetkinlik veya projelerinizi gösteren evraklar, sizin buraya bağlılığınızın garantisi olabilecek üzerinize tapu v.s taşınmazlar veya banka hesap borduroları…

Aslında önemli olan bu belgelerin isteniş mantığını iyi anlamak. Banka hesabımda gösterebileceğim bir tutar yok, veya az sizce vize alabilir miyim ? Böyle düşünmek yerine siz mantığınızla bunun yerine de sunabileceğiniz şeyleri düşünmelisiniz. Belki de bizler gibi düşük bütçelerle dünyayı keşfetmeye çalışan biri orada mülakata gelen değil mi ?

Golden Gate Köprüsü, ABD / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vize Görüşmesi – Mülakat Aşaması

Artık hazırlıklarımızı yapıp, randevumuzu aldık ve mülakat günü geldi çattı !

Amerikan Konsoloslukları’nda benim deneyimlediğim iyi işleyen bir sistem var. Oranın soğuk ve gergin atmosferi sizi hiç germesin. Sonuçta işlerini yapıyorlar, dünyanın güncel hali ortada ve siz iyi niyetli, kendi halinde bir turist adayısınız !

Şu çok konuşulan ve üzerinde efsaneler dönen Amerika Vize Mülakatı‘na geçiyorum ;

Aslında mülakat kelimesi belki de biraz hatalı. Vize görüşmesi şeklinde düşünmek gerekli. Size soracağı sorular da öyle fantastik olmayacak. Amerika’ya neden gideceksiniz ? Ne kadar kalacaksınız ? , Hangi Şehire ? gibi sorular içeriyor.

Vize Görüşmesinden Deneyimlerim

Kendi vize görüşmemi anlatmam gerekirse. Kendimden emin bir şekilde soruları net ve eksiksiz bir biçimde yanıtladım. Hiçbir gereksiz detaya yer vermedim sadece sorulanı söyledim ve 30-40 saniyelik bir konuşma ardından yanımda getirdiğim hiçbir belgeye dahi bakılmadan, iyi yolculuklar ! şeklinde bir ses duydum.

Anlatırken çok kolay değil mi ? Ama bu durumu yaratan kendi içinde küçük anekdotlar var. Benim cevaplarımda ve tavrımda dikkat ettiğim ve kendimi daha iyi anlatabildiğim şeyler. Bu konu için özel bir yazı yazmaya karar verdim. Size Amerika vizesinin kapılarını aralayacak tavsiyelerime yazının sonunda göz atmanızı öneririm !

Sausalito’ya Giderken / California

Amerika Vize Görüşmesi Türkçe mi ?

Görüşme konusundaki son eklemem gereken bu konuşmanın Türkçe şekilde de yapılabiliyor oluşu. Dilerseniz İngilizce de yapabilirsiniz tabii ki. Ancak hiçbir ülkeye giderken oranın yerel dilini çok iyi bilme şartı aranmıyor. Yani İngilizce’m harika izlenimi vermenize gerek yok.

Bu eklemeyle beraber Amerikan Vizesi ile ilgili genel yazımı burada noktalıyorum. DS-160 formu, mülakat sırasında dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili farklı yazıları sitede kaleme alıyor olacağım.

Ben vizeden, görüşmeden çekinmemenizi ve kendinize güvenmenizi öneriyorum ! Burada bu yazıyı okuyan ve kendini görkemliyollar’da bulmak isteyen herkesin kolayca alabileceğini düşünüyorum.

Ekstradan size belki biraz cesaret vermek ve varsa eksiklerinizi görmek adına yorum bölümünden de yardımcı olmaya çalışacağım. Vize sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca Amerika’ya gitme seçeneklerini anlattığım yazımı okuyabilirsiniz. Hepinize güzel günler !

Not: “Ocak 2018 itibariyle ülkemizdeki Amerikan Konsoloslukları vize randevularına yeniden açılmıştır. Başvuru yapacaklar müsait en yakın tarihe randevu alabilirler.”

Yazının Devamı: Amerika Vize Görüşmesi İçin Vize Aldıracak Tavsiyelerim ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

26 Yorum Bırakılmış

 1. Berk yoruk says:

  Amerika vize görüşmem olacak yakın bir zaman sonra eğitim için gideceğim. Bu dönemde randevu bile zor alabildik, vize mülakatında nasıl davranmalıyım sizce , yüksek lisans başvurum var şuan öğrenciliğim de yeni bitti yorumunuzu merak ediyorum teşekkürler

  • Bu dönemde vize randevusu alabilmeniz sevindirici 🙂 Doğal olmalısınız fakat üniversite bitmiş olduğundan potansiyel bir göçmen olarak değerlendirilme ihtimaliniz var, karşı taraftaki okulla ilgili resmi belgeler sunabilirseniz çok zorluk yaşayacağınızı sanmam.

 2. selçuk says:

  tayfun abi birşey sorcam ben şimdi 18 yaşındayım hemşire öğrencisiyim üniversiteyi 4 yıl okuduktan sonra amerikaya gitmek istiyorum sadece turistlik amaçlı 1 ay falan orada kalıcam 4 yıl üniversiteyi bitirirsem eğer amerikaya hangi pasaportu almam gerekiyor birde ne olarak görürler beni oraya gidersem?

  • Sevgili selcuk, oncelikle universiteden mezun olup olmamanin pasaport turune etkisi olmayacaktir. Her sekilde amerika vizesine basvuru yapman gerekiyor

   Benim tavsiyem okurken gitmen olur. Cunku amerika ogrenciler icin daha olumlu bir vize politikasina sahip. Bitirdikten sonra sadece turist olduguna inanmalari zor olabilir.

   Eger dogru bi seyahat plani kurarsan, ucak bileti kalacagin yer ve sehir gecisleri belli olursa vize alma sansin da cok yukselir. Oncelikle bol arastirma, dogru karar ve basvuru, umarim en yakin zamanda gidersin 🙂

 3. selçuk says:

  abi birşey daha sorucam da ben üniversiteyi bitirdikten sonra gitmek istiyorum fakat mesela bu ds-160 formunu anlayamadım bana ayrıntılı bir şekilde anlatırmısın ve hangi renkli pasaportu almam gerekir gidersem ? (abi bu arada kusura bakma şuan merak ettiklerimi sana soruyorum yardımcı olduğun için teşekkür ederim senin sitenden nasıl amerikaya gidilebiliceğini anladım biraz sağol tekrardan 🙂 )

  • Oncekikle bu benim icin bir mutluluk, istedigin kadar sorabilirsin 🙂

   Pasaporta devlet karar verecek 🙂 sen bordo renk alirsin zaten buyuk ihtimal.

   DS160 formu icin de bahsettigim linkten amerikan hukumetinin sayfasina giriyorsun orada elektronik olarak dolduruluyor. İngilizce gibi gozukse de yazilarin uzerine gelince Turkce si gozukur. Genel bilgiler icerir yaklasik 30 dk da tamamlarsin

   • selçuk says:

    abi çok teşekkür ederim tekrardan normalde benim abim var teyzemin oğlu ama ben abi diyorum amerikada inşaat sektöründe çalışıyor bu soruları ona sordumda söylemedi ama sen söyledin abi sağol gerçekten takip ettiğim bir sayfamsın aradıklarımı senden bulabiliyorum 🙂

 4. Merve Özcan says:

  Dil egitimi amacıyla bi dil okulu aracılığıyla gideceğim bilgin varsa paylaşır mısın

  • Sanırım dil okulun belli ve işlemler tamam. Sırada da vize aşaması olmalı. Bu şekilde başvururken eğer 6 aydan uzun bir süre orada kalacaksan F1 öğrenci vizesi almalısın. Eğer okulla ilgili resmi belgelere sahipsen vize kısmı prosedürden ibaret olacaktır senin için, öyle ahım şahım bir zorluk yok, Şimdiden keyifli seyahatler !

 5. Tolga alkan says:

  İyi günler Görkem bey ben şuanda Bakü’de tıp fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim ve okulum bitmeden gidip İngilizce öğrenmek istiyorum sizce Bakü’den mi başvurmam mantıklı yoksa Türkiye den mi ve acente ile mi şahsi mi başvurmam mantıklı şimdiden teşekkürler ..

  • Merhabalar Tolga bey, bana kalırsa önce kendinize iyi bir dil okulu bulmalısınız. İngilizce öğrenmek için gideceğinizden, turistik bir program yapmanız doğru olmaz. Dil okulunu önceden ayarlamanız şart.

   Dil okulunu Azerbaycan’da da Türkiye’de de bulabilirsiniz. Bu konuda işini iyi yapan aracı firmalar bulunuyor. Eğer fiyatlar daha iyi ise Azerbaycan’ı tercih edebilirsiniz. Vize aşaması bu işlemleri hallettikten sonra olmalı. Ardından bireysel başvurmanızda yarar var. Aracı firmaların sizden isteyeceği ücretlerden de kurtulmuş olursunuz.

 6. Merhaba Görkem Bey,
  Ben Üniversitede Öğretim Görevlisiyim. Wisconsin Üniversitesinin 18 Haziran -10 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2 aylık yaz kursuna kabul edildim I-20 Belgemi bekliyorum. Amerika ziyaretimi 1 ay daha ( 11 Ağustos- 18 Eylül) ‘tarihlerine kadar uzatmak istiyorum. Fakat bunun için üniversitede herhangi bir öğrenciliğim olmayacak, yıllık iznimden alıp gideceğim. Ziyaretimin iki ayı öğrenci bir ayı turistik gibi oluyor. Öğrenci vizesine başvuracağım elbette ama son bir ay için sıkıntı yaşatırlar mı? Bide yeni uygulamalar geldiği söyleniyor. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Emel Hanım,

   Öncelikle öğrenci vizesi almanızda bir sorun gözükmüyor. Bilimsel çalışmalar, kurslarda Amerika öyle bir cömert ki 🙂

   Sizin orada ayrı bir başvuru yapmanız imkansız. Bana kalırsa öğrenci vizesi başvuru esnasında bunu onlara belirtmelisiniz. Work And Travel programlarında da turist vizesiyle gidilmemesine karşın sonunda 1 aya yakın gezilebiliyor sonuçta.

   Siz kurs tarihlerini belirtirken, sonrasında gezmek istediğinizi ve o plana göre dönüş tarihlerinizi söylerseniz vizeniz de ona göre verilir diye düşünüyorum.

   Yeni uygulamalar günden güne oluyor tabii. Son günlerde Amerika’nın insanların sosyal medya geçmişlerini de inceleyip, vize puanlamasına kattıklarını söylemişlerdi. Fakat temel mantık hep aynı 🙂 Şimdiden keyifli seyahatler diliyorum !

 7. Görkem Bey merhaba,

  Bir sorum olacaktı size. I-20 Belgemde okul eğitimi başlangıç tarihi 18 Haziran bitiş tarihi 12 Ağustos ( 2 Ay).İş yerinden 18 Eylülde dönüşüme dair izin aldım.Çünkü F-1 Vizesiyle eğitim programından 1 ay önce ülkeye giriş yapabilecğimi ve program bittikten sonra ise 60 gün daha yasal olarak kalma süremin olduğunu belirttiler. Buna istinaden 18 Eylül’de Amerikadan çıkış yapmayı planlıyorum. DS 160 formunda kalma süresine 3 ay yazıp (gerçi toplam 95 gün ediyor) ve dönüşe 18 Eylül mü yazmalıyım? Mülakat esnasında F-1 Belgemdeki son güne takılıp umarım sorun çıkarmazlar.

  Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi akşamlar !

  • Merhabalar,

   Öncelikle bu kadar tarih hesabı yapmanıza gerek yok. Siz planınıza göre ne zaman gidip ne zaman dönmek istediğinizi yazarsanız yeterlidir. 3 aydan fazla ise süre 3 buçuk ay diyebilirsiniz. Onlar zaten vize verecek ve sizin planınıza onay vermişlerse düz hesap 6 ay da verebilirler 🙂

 8. Anisa Yildiz says:

  Merhaba turkiyada calisan yabanci uyruklular turkiyadan amerikaya gitme sansi varmi? Turkiyadan amerika konsuloslugu yabanci uyruklilarda viza verirlarmi o hakida bilgi verirmisiniz. Ben esimla amerikaya seyahat amaciyla gitmek istiyorum ama nasil olup olmayacagina aid tevsiye verirmisiniz

  • Merhabalar,

   Olur tabii neden olmasın. Ben şuan vatandaşlık durumunuzu bilmiyorum. Eğer TC vatandaşı iseniz aynı prosedür geçerli. Yabancı pasaportunuz varsa da yine Türkiye’deki konsolosluklardan başvuru yapabilirsiniz.

 9. merhabalar Gorkem bey bn turkmenistan vatandaşıyım ama şuan turkiyedeyim oturma iznim var amerikaya gitmek istiyorum gitme şansım varmı acaba veya nasl gidebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim ..şimdiden tşk ederim
  saygılar

 10. Burak Tezcan says:

  Selam görkem kardesm benimde dogal olarak bi kac sorum olacak 2009-2011 tarihleri arasında australia sydney de dil egitim aldım calıstım vs. Şimdi ise amerikaya gitmek istiyorum calısıyorum düzenli sigortam yatıyor ama maasım cok asırı yüksek degil malum TR sartları hesaptada 7-8bin max 10 bin gostericem isyerinden izin belgem vs hepsi hazır bu arada kurumsal bi şirketteyim bu sartlarda bende b2 yi 10 yıllıl alabilirmiyim ? Tşkler

  • Selamlar Burak Bey,

   Avustralya geçmişiniz olumlu bir etki yaratabilir detayları tam bilmiyorum tabii. Eğer devamlı çalıştığınız kurumsal bir firma var ise bu vize almanızı kolaylaştıracak. Malum 10 bin tl 2 bin dolar ediyor neredeyse. Eğer kısa bir süre ziyaret edeceğinizi söylerseniz yeterli gibi fakat 1 ay kalacağım derseniz yetersiz bulabilirler.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*