Palermo, Sicilya, İtalya Gezi Notlarım

Gezi Notları / Sicilya ve Malta Gezisi

Palermo, Sicilya, İtalya Gezi Notlarım


Bir önceki yazıda günün ilk yarısındaki Messina izlenimlerimden bahsetmiştim. Şimdi sırada günün devamındaki Palermo ve ünlü plajı Mondello var !

24 Haziran 2014 Salı. Sabah Taormina’dan başlayan yolcuğulumun ardından kısa sürede Messina’yı gezmeyi tamamladım. Şimdi Palermo’ya doğru ilerlemek için otobüsüme doğru yöneliyorum.

Palermo’ya Nasıl Gidilir ?

Messina izlenimlerim sırasında bahsettiğim gibi otobüsüm saat 09.00 da. Palermo’ya kadar toplam katedeceğim mesafe 228 kilometre. Otobüsüm bu süreyi yaklaşık 3 saatte alıyormuş.

Türkiye’den Palermo’ya ulaşmanın en kolay yolu ise direkt uçuşlar. Türk Hava Yolları’nın döneme göre haftada 5-7 kez düzenlediği uçuşlar İstanbul ile Palermo’yu birbirine daha da yaklaştırıyor.

Bunun dışında İtalya’nın kuzey şehirlerinden yapılan low-cost uçuşlar daha uygun bir seçenek sunabilir !

Daha otobüse bindiğim sırada ilginç bir olay yaşıyorum. Otobüs yolculuklarımda genellikle önde oturmayı severim. Hele ki böyle bir gezide iken bu etrafı görebilmem için daha da önemli. Bindiğim otobüste bizdeki belediye otobüsleri gibi ilk gelen istediği yere oturuyormuş.

messina-otobuse-palermo

Messina Sokakları / Palermo Otobüsünü Beklerken

Messina – Palermo Yolculuğu

Biraz hızlı adımlarla otobüse bindim ve ön tarafta sadece sağda genç bir bayanın yanında bir koltuğun boş olduğunu gördüm. Nezaket olarak “Oturabilir miyim” diye sordum. Gelen cevap beni oldukça şaşırttı; “Neden sordunuz tabiki oturabilirsiniz”. Evet neden soruyordum ki ? Ülkemde daha bileti alırken bayan yanı diye verilmeyen koltukları düşündüğümden olabilir mi ?

Bu sohbetin ardından otobüs yola koyuluyor. Palermo’ya giden yol doğruca kıyı şeridini takip ediyor. Artık bu sahiller Akdeniz’in bir diğer kolu olan Tren Denizi’ne ait. 

messina-palermo-bilet

Messina – Palermo Otobüs Biletim

Kıyı şeridi boyunca Milazzo, Cefalu gibi İtalya’nın popüler kasabaları da bulunuyor. Bahsettiğim yerler sahip oldukları güzel denizleri ve plajlar ile ünlü.

Sicilya’nın Messina’dan Palermo’ya kadar olan bölümü biraz dağlık. Bunların başında Etna yer alıyor. Yol boyunca en çok dikkatimi çeken zorlu şartlara rağmen yapılmış olan bu güzel yol oldu. Viyadükler ve tünellerle dolu bu yolla Sicilya’nın ucundaki Palermo’ya İtalya’nın diğer şehirlerinden ulaşım oldukça kolay.

messina-palermo-yolu-sicilya

Messina – Palermo Otoyolu

Palermo Nerededir ?

Yaklaşık üç saat süren yolculuğun ardından Palermo’ya ulaşıyorum. Palermo 700.000 nüfusu ile Sicilya’nın en büyük, İtalya’nın en kalabalık beşinci şehri. Çizmenin ucunda bulunan bu şehir Sicilya’nın da batısında yer alıyor. Konumu gereği İtalya’nın önemli limanlarından biri burada. Şehrin ismi “bütün liman” anlamına gelen Ponormus kelimesinden türemiş. Bu ismi şehre Antik Yunanlılar vermiş.

Şehir 2700 yıllık tarihi, zengin kültürü ve mimarisiyle oldukça önemli bir role sahip. Filmlere konu olan Sicilya Mafyası’nın da kalbi burada yer alıyormuş. Ancak bu günlerde bunlar efsanelerin ötesine pek geçemiyor gibi. Ayrıca burada Avrupa’nın ünlü plajları ve tatil yerleri de bulunuyor.

port_palermo_2

Havadan Palermo Şehri

Otobüs sizi Palermo Centrale istasyonunun hemen yanındaki otobüs peronlarına bırakıyor. İner inmez kavurucu Sicilya sıcağını yüzümde hissediyorum. Vakit kaybetmemek adına hızlı adımlarla önceden rezervasyonunu yaptığım hostelime doğru yola koyuluyorum.

Palermo Şehir İçi Ulaşım

Şehirde ilk olarak karşıma Piazza Giulio Cesare çıkıyor. Bu meydan şehrin kalbinin attığı yer diyebilirim. Palermo Centrale istasyonunun hemen önünde bulunuyor. Şehrin çeşitli noktalarına giden otobüsler de buradan kalkıyor. 

Palermo_-_Stazione_Centrale

Palermo Centrale İstasyonu ve Piazza Giulio Cesare

Hostelim şehir merkezine yürüme mesafesinde ancak ben bu seferlik otobüsü tercih ediyorum. Palermo’da otobüsler yoğun şekilde kullanılıyor. Şehir metro sistemine de sahip ancak bu yeterli düzeyde diyemeyiz.

Biletimi peronların oradaki görevliden aldıktan sonra otobüse biniyorum. Otobüs için ödediğim tutar 1.40 euro. Bu diğer Sicilya şehirlerine göre biraz yüksek sayılır. Ancak bu biletler okuttuğunuzdan itibaren tüm araçlarda 90 dakika boyunca geçerli oluyor.

palermo-

Via Roma / Yolun Sonunda Palermo Centrale İstasonu

Avrupa’nın çoğu yerinde olduğu gibi içeride bileti kendiniz okutuyorsunuz. Bu durum kaçak binmelere sebep olabiliyor. Ancak daha ilk otobüse binişimde kontrol görevlilerine rastlıyorum. Tek tek biletlere bakıp bilet almayanlara ceza kesiyorlar. Size tavsiyem Palermo’da böyle bi işe kalkışmamanız !

Palermo’da Nerede Kalınır ?

Sonunda Sunny Side Up isimli hostelime varıyorum. Aslına bakarsanız bir apartman dairesinden ibaret küçük bir yer. Küçük aile işletmesi tarzında işletiliyor kanımca. Burayı tercih etmemin asıl sebebi uygun olması. Bir gece için 4 kişilik odada sadece 14 euro ödeyeceğim.

Sizde Palermo’da benim gibi butik hostelleri tercih edebilirsiniz. Şehre de uzak sayılmazlar !

palermo-hostele-giderken

Palermo Sokakları / Hostele Doğru Giderken

Saat öğlen 1 e yaklaşıyor. Biraz erken bir saat olmasına karşın hosteldeki odam hazır. Eşyalarımı bırakıp gezmeye başlamadan önce biraz internette araştırma yapıyorum. Bu sırada telefonumun hava durumu servisi anlık sıcaklığı 39 derece olarak güncelliyor. Bunu daha ilk indiğim anda hissetmiştim. Dışarıda gerçekten bayıltıcı bir sıcak var.

Palermo’da Denize Girilir mi ?

Bu durumu da hesaba katıp planımdan küçük bir değişiklik yapıyorum. Bahsettiğim üzere Palermo muhteşem bir denize ve harika plajlara sahip. Bunlardan en ünlüsü Modello. İnternette yaptığım kısa bir araştırma sonucunda Mondello’ya otobüsle yarım saatte ulaşabileceğimi öğreniyorum. Bu sıcakta gezmek imkansız olacağından önce denizin keyfini çıkarıp akşam da serinleyen havada şehri keşfedebilirim !

mondello-palermo

Havadan Mondello Plajı ve Tren Denizi

Palermo Mondello Plajı’na Nasıl Gidilir ?

Hemen mayomu ve havlumu alıp hostelden ayrılıyorum. Mondello şehrin 10 kilometre kadar kuzeyinde bulunuyor. Buraya Palermo’dan 806 numaralı otobüsle gidebiliyorsunuz. Bu otobüs Politeama Garibaldi Tiyatrosu’nun önündeki caddeden geçiyor. On dakikada bir geçtiği için planınızı saatten bağımsız yapabilirsiniz. Ücreti ise sadece 1.40 euro.

Otobüsün kalktığı yere kadar zor yürüyorum. Sıcak gerçekten çok bunaltıcı. Hemen otobüse atlıyorum. Otobüste dikkatimi çeken neredeyse herkesin turist olması. İnsanların çoğu benim gibi plan değiştirip plaja yönelmiş gibi duruyor. Ayrıca içerisi İstanbul otobüslerini aratmayacak kalabalıklıkta.

Mondello Plajı Nerededir ?

Yaklaşık 45 dakika sonunda Mondello’ya varıyorum. Otobüsten indikten sonra bikaç yüz metre ileride kumsalı görebiliyorsunuz. Burası gerçekten fotoğraflarda olduğu kadar etkileyici. Beyaza kaçan kumu ve mavinin en güzel tonlarında bir denizi var.

mondello-palermo-plaj

Mondello Plajı / Palermo

Plaja giriş tabiki ücretsiz. Isola Bella Taormina’da olduğu gibi şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Sahil şeridi boyunca büfeler ve cafeler bulunuyor. Ben hemen denize doğru yaklaşıyorum.

Denize kadar kumda biraz yürümeniz gerekiyor. Bana kalırsa bu çok keyifli çünkü kumu gerçekten çok güzel. Vakit kaybetmeden hemen denize atlıyorum. Suyun soğuk olmadığını söyleyebilirim ancak oldukça ferahlatıcı. Dibi de genellikle kumluk ve ayağınıza hiçbirşey batmıyor.

mondello-palermo-plaj-tren-akdeniz

Mondello Plajı / Tren Denizi

Yaklaşık 2-3 saat kadar burada vakit geçiriyorum. Benim için sabah erken saatte Taormina’da başlayan günün yarısı oldukça yorucu geçmişti. Mondello Plajı ve Tren Denizi tüm yorgunluğumu aldı bile !

Plajdan ayrılırken Mondello’da biraz dolanıyorum. Burası tam bir tatil beldesi. Yazlık evler ve oteller her yerde. Bu beni pek şaşırtmıyor çünkü Mondello Avrupa’da en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisi. Mondello Plajı Avrupa’nın en iyi plajları arasında gösteriliyor.

modello-palermo-ben

Mondello Plajında Ben / Palermo

Güneşin yakıcılığı biraz azalıyor ve dönüş için yola koyuluyorum. Gelirken kullandığım 806 numaralı otobüse atlıyorum. Gelirken olduğu gibi yine oldukça kalabalık. Yol boyunca yanımda duran İsveçli çift ile biraz sohbet ediyoruz. İskandinavya’dan sonra havanın sıcaklığı onları oldukça etkilemiş.

Tekrar Palermo’dayım. Otobüsten indikten sonra doğruca hostelime gidiyorum. Duş alıp hazırlandıktan sonra bu sefer şehri keşfetmeye hazırım. Saat 6 ya yaklaşıyor. Güneş etkisini iyice kaybetti. Havanın kararmasına yaklaşık üç saat var. Yaptığım plan doğrultusunda artık başlıyorum Palermo’yu gezmeye !

palermo-mondello-sonrasi-hostele-donus

Palermo Evleri / Hostele Doğru Giderken

Palermo Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle söylemem gereken rakamlarda olduğu gibi Palermo şehri Sicilya’daki diğer şehirlere göre çok daha kalabalık ve büyük. Metropol havasında bir şehir diyebiliriz. Sicilya’nın genel Barok mimarisi burada da hakim. Akdeniz’in sıcaklığı buranın taşını toprağını vurmuş. İnsanları da insanımıza oldukça benziyor.

Palermo turistik açıdan da İtalya’nın önemli şehirlerinden biri. Şehirde görmeye değer çok fazla kilise ve benzeri yapılar bulunuyormuş. Bunun yanında zaten genel hatlarıyla atmosferik bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Açıkcası daha önceden gördüğüm Roma, Floransa, Venedik, Milano gibi şehirlere göre beni daha fazla etkiledi ilk bakışta. Zaten her zaman Güney İtalya’ya daha bir yakın hissetmişimdir kendimi.

palermo-sokaklari

Massimo Tiyatrosu’na Giderken / Palermo

Palermo’da Gezilecek Yerler

Şehirdeki ilk durağım ünlü Massimo Tiyatrosu. Orjinal adıyla Teatro Massimo Vittorio Emanuele. Bu tiyatro İtalya’nın en önemli tiyatrolarından biri. Bulunduğu Verdi Meydanı’nda 1897 yılında kapılarını açan bu yapı neo-klasik tarzın en önemli örneklerinden biriymiş.

Tiyatro günümüzde de önemli oyunlara ev sahipliği yapıyor. Hepimizin bildiğii The Godfather filminin önemli sahnelerinden birkaçı da bu tiyatronun önünde çekilmiş.

massimo-tiyatrosu-palermo

Teatro Massimo Vittorio Emanuele / Palermo

Massimo Tiyatrosu önündeki Via Della Liberta’dan yürümeye devam ediyorum. Bu cadde şehrin en işlek caddelerinden biri. Yol boyunca sahip olduğu yapılar da görülmeye değer.

Via Della Liberta üzerinde Vigliena Meydanı’na ulaşıyorum. Orjinal adıyla Piazza Vigliena. Burası şehrin en görkemli yapılarından biri olan Quattro Canti’ye ev sahipliği yapıyor.

via-della-liberta-palermo-sicilya

Via Della Liberta / Palermo

Quattro Canti

Aslında Quattro Canti’den tek bir yapı olarak bahsetmek yanlış. Adından da anlaşılacağı üzere bu isim meydanda bulunan karşılıklı dört adet yapıyı simgeliyor. Bu isim meydanın ismi olarak da anılıyormuş. Bu yapılar eşine çok az rastlanır bir barok meydan örneği. 1608-1620 yılları arasında inşa edilen bu binaların her birinde bulunan çeşmeler göze çarpıyor.

Piazza Vigliena’nın hemen yanında San Giuseppe dei Teatini kilisesi bulunuyor. Aslında bu kilisenin bir tarafı, Quattro Canti’nin dört duvarından birisi oluyor. Sicilian Barok tarzda yapılan bu yapı Giacomo Besio tarafından 17. yüzyılın ortaların yaptırılmış.

quattro-canti-palermo

Quattro Canti / Piazza Vigliena

San Giuseppe dei Teatini kilisesinin hemen karşısında da Piazza Pretoria ve Santa Caterina kilisesi bulunuyor. Bu meydan ortasında bulunan Fontana Pretoria ile ünlü. Fontana kelimesi İtalyanca çeşme anlamına geliyor yani Pretoria Çeşmesi olarak da söz edebiliriz.

Şimdi Via Vittorio Emanuele üzerinden şehrin en önemli kilisesi olan Palermo Katedrali’ne doğru ilerliyorum. Bu arada yalnızca 1 kilometre bulunuyor.

piazza-pretori-palermo

Piazza Pretoria ve Santa Caterina Kilisesi

Palermo Katedrali

Palermo Katedrali 1185 yılında dönemin Sicilya Kralı II. William tarafından yaptırılmış. Yapıya 18. yüzyılın ortalarında çeşitli eklemeler, mimari değişliklikler ve restorasyon yapılmış, sonunda bugünkü görüntüsüne kavuşmuş. Kilise Palermo’daki Katolik Başpiskoposluğuna da evsahipliği yapıyormuş.

Bugünler de şehrin simgelerinden biri olan bu kilise benim de beğenimi oldukça kazandı. Farklı tarzı ve büyüklüğüyle gördüğüm en güzel katedrallerden biri diyebilirim.

palermo-katedrali

Palermo Katedrali

Normanni Sarayı

Katedrali geçtikten sonra az ileride karşıma şehrin bir diğer önemli yapısı olan Normanni Sarayı çıkıyor. Bu saray 9. yüzyılda Araplar tarafından yaptırılmış ve Normanlar’ın fethi üzerine saraya çevrilmiş.

Sarayın giriş bölümünde Cappella Palatina isminde Arap Norman eserlerine sahip bir şapel bulunuyor. Üst katlarında ise kraliyet ailesine ait odalar ve eşyalar sergileniyormuş.

normanni-sarayi-palermo

Normanni Sarayı

Palermo’nun Dar Sokakları

Şimdi sahile doğru yöneliyorum. Bu bölümde özellikle ara sokaklara dalıyorum. Palermo sokaklarında kaybolmak çok keyifli. Bazı binaların arasındaki mesafe birkaç metre civarında. Camdan karşı binaya elinizi uzatabilirsiniz o derece yakınlar birbirlerine.

Sahile doğru yaklaştıkça bu sokakların aralarında hoş cafelere rastlıyorum. Bunların çoğu rengarenk saldalyeleri ve masaları ile daracık sokağı kapatmış ve ortaya çok hoş bir görüntü çıkmış.

palermo-ara-sokaklar

Bahsettiğim Rengarenk Palermo Sokakları

Palermo Kıyı Şeridi

Sonunda denizi görüyorum. Palermo’nun kıyı şerifi bana İzmir Kordonu anımsattı. Tabi buradaki daha küçük ölçekli ve Sicilya’ya has mimarı ile birleşmiş şekliyle.

Burada La Cala adında küçük bir koy var. Bu koy küçük bir marinaya da evsahipliği yapıyor. Burası bana göre Palermo Sahili’nin en güzel yeri. Zaten biraz daha ileri gidecek olursanız limandan dolayı içeri dönmek zorunda kalacaksınız.

palermo-sahil

Palermo Sahili / La Cala Koyu ve Marina

San Domenico Meydanı

Hava artık kararmaya başladı hafiften. Sonunda güzel bir serinlik oldu. Şimdi şehirde görmeyi planladığım son yer olan Piazza San Domenico’ya doğru ilerliyorum. Yol boyunca balkonlarda İtalyan Bayrakları görüyorum. Bunun sebebi İtalya’nın da katıldığı 2014 Dünya Kupası sanırım.

San Domenico Meydanı’na ulaşıyorum. Burası bana kalırsa şehirdeki en güzel yer. San Domenico e Chiostro Kilisesi’de burada bulunuyor. Bu kilise 15. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. Sahip olduğu farklı barok tarzı ve üzerindeki işlemelerle bir adım öne çıkıyor kanımca.

palermo-bayrak-sicilya

İtalyan Bayrağı Asılı Palermo Evi

San Domenico Kilisesi’nin hemen karşısında bir de dikilitaş var. Meydanın çevresini palmiye ağaçları süslüyor. Ayrıca meydanda birçok restaurant ve cafe var. Bunların hepsi bir de güzel Sicilya evleri ile birleşince ortaya çıkan atmosfer harika. İnsan buradan ayrılmak hiç istemiyor.

Size tavsiyem tam güneşin battığı saatlerde buraya uğramanız. Çünkü serinleyen havayla beraber halk bu saatlerde burayı oldukça canlandırıyor. Bu Palermo İnsanı’nı da keşfetmek için harika bir şans !

san-domenico-klisesi-palermo

San Domenico e Chiostro Kilisesi ve Meydanı / Palermo

İtalya’da Dünya Kupası Heyecanı

Son olarak burada bi cafeye oturup dinleniyorum. Bu sırada İtalya milli takımının maçı varmış. İtalyanların coşkusuna ayak uydurup ülke olarak katılamadığımız kupanın keyfini Palermo’da yaşıyorum.

Üzülerek söylemem gerekiyor ki bu maçla beraber kupaya katılamayan ülkemizin ardından İtalya’da daha grup aşamasında kupaya veda ediyor.

dunya-kupasi-italya-palermo

Şehirdeki Dünya Kupası Coşkusu / Palermo

Hostelime doğru yola koyuluyorum. Bu sırada şehrin ikinci önemli tiyatrosu olan Teatro Politeama Garibaldi’nin de önünden geçiyorum. Genellikle  Massimo Tiyatro’su yanında ikinci plana atılsa da dışarıdan oldukça hoş durduğunu söyleyebilirim. Ayrıca öğrendiğime göre bu tiyatro akustik açıdan da önemli bir yere sahipmiş.

Sabah Taormina’da başlayan günümü sırasıyla Messina, Mondello ve Palermo’yu gezerek burada noktalıyorum. Geceyi Palermo’da geçireceğim. Oldukça uzun ama güzel bir gün oldu benim için.

san-domenico-meydani-palermo

San Domenico Meydanı

Palermo Çevresindeki Sicilya Şehirleri

Palermo konusundaki düşüncelerimi kısaca özetlemem gerekirse bence Palermo İtalya’da görmeniz gereken şehirlerin başında geliyor. Özellikle şehrin genel olarak sahip olduğu atmosfer harika. Ben kısa vaktimde önemli olan yerleri gezebildim. 

Yarın seyahatime öncelikle Sicilya’daki son durağım olan Trapani ve Akdeniz’in bir diğer adası Malta’dan devam ediyorum. Bu bölüme sonraki sayfadan ulaşabilirsiniz. Palermo gezi rehberimi burada noktalıyorum. Şimdi dinlenme zamanı !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*