Yurtdışı Öğretmenlik İstiyorum, Nasıl Başvururum?

Yurtdışı Öğretmenlik

Yurtdışı Öğretmenlik İstiyorum, Nasıl Başvururum?

Görkemli günler! Bugün yurtdışında yaşama ve mesleğini bir süre bile olsa orada icra etmek isteyen öğretmenlerimiz için “yurtdışı öğretmenlik” konusunda harika bir yazı hazırladım !

Tamamen güncel olarak 2020’nin şartlarıyla yurtdışında çalışmak isteyen öğretmenler bu yazıyı kaçırmasınlar 🙂 Toplamda 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile bugün sizlere yurtdışında öğretmenlik yapmaya nasıl gidilebileceğini anlatacağım, başlıyorum 🙂

Yurtdışında Öğretmenlik Yapabileceğiniz İtalya’dan / Gizli Cennetlerinden Garda Gölü

Yurtdışı Öğretmenlik Nedir?

Aslında konu gayet açık 🙂 yurtdışında öğretmenlik yapacak kişilerden bahsediyorum. Fakat “yurtdışı öğretmenlik” diye özel bir kalıba sokmamın sebebi bunun MEB tarafından organize edilmiş özel bir program olmasından kaynaklanıyor !

Milli Eğitim Bakanlığı kendi bünyesinde devlette okullarında çalışan öğretmenler için bir süreliğine yurtdışında öğretmenlik yapma şansı sunuyor. Bu özel program ile bir süre için yurtdışında yaşama, yurtdışında öğretmenlik yapma tecrübesine erişebilirken ayrıca maddi konuda da oldukça avantajlı konuma geçilebiliyor.

Dünyaca ünlü MIT’de / Boston / Öğretmen Değilim ama Burası Bir Üniversite 🙂

Hangi Ülkelerde Öğretmenlik Yapabilirim?

Programın yılına ve ilanına göre değişebilmekle beraber neredeyse tüm Avrupa ülkeleri artı öteki ülkelerde öğretmenlik yapılabiliyor. 2020 için açıklanan programa göre MEB aşağıdaki ülkelerde öğretmenlik yapacak öğretmenler arıyor;

2020 İçin MEB’in açıkladığı ülkeler ve gidecek öğretmen sayıları

Ülke Sayı
Almanya 120
Fransa 9
İsviçre 6
İngiltere, İtalya Belçika 62
Arnavutluk, Moldova,

Romanya ve Batı Trakya

11
Suudi Arabistan 23
Kuveyt, Katar ve İran 17
Tacikistan, Lübnan, Tunus 7
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 50
Gürcistan ve Diğer Türk Cumhuriyetleri 102

Sadece TC Kimliğimle Gittiğim Kıbrıs’tan / Girne Limanı / Kıbrıs’ta Yurtdışı Öğretmenlik Projesinde Bir Ülke

Başvuru Şartları Neler ?

Yurtdışı öğretmenlik için başvuru şartları yıldan yıla çeşitli farklılık gösterse de 2020 için genel olarak aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor. Aslında daha kapsamlı bir başvuru şartı olsa da kısaca özet olarak aşağıdaki gibi, tamamı için yazının sonunu beklemelisiniz 🙂

 • TC Vatandaşı Olmak
 • En az 5 yıl devlette hizmette bulunmak
 • Askerliği tamamlamış ya da muaf olmak
 • Yurtdışı engeli olmamak
 • Herhangi bir kınama v.s ceza almamış olmak
 • İlgili dilde YDS veya YÖKDİL sınavlarından minimum 50 almış olmak

Sens, Fransa / İsviçre – Fransa Gezimden / 

MEB Yurtdışı Öğretmenlik 2020 Başvuruları Ne Zaman ?

2020 için güncel olarak MEB yurtdışı öğretmenlik başvuruları 10-23 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. Aslında bu süreç toplamda üç ay alacak ve sonuçlanması Mart 2020’yi bulacak.

Süreç içerisinde “mesleki yeterlilik sınavı” ve “temsil yeteneği sınavı” isimli iki sınava girilmesi gerekiyor. Tüm bu sınav ve değerlendirmelerin sonucunda da yurtdışında öğretmenlik yapacak kişiler belirlenmiş oluyor.

İngiltere’de Öğretmenlik Yapabileceğiniz Ülkeler Arasında

Başvuru Ücreti ve Sınav Takvimi Nasıl, Nerede ?

MEB Bu sene yurtdışı öğretmenlik için 130 TL başvuru ücreti alıyor. Sınav takvimine göre ilk olarak mesleki yeterlilik sınavı 23 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da yapılacak.

Daha sonra belirlenen bir tarihte de temsil yeteneği sınavına giriş sağlanacak. Bu süreçte ilçe milli eğitim kurumlarına evrak teslimleri de yapılması gerekiyor.

İseo, İtalya

Yurtdışı Öğretmenlik Maaşları Ne Kadar ?

En çok merak edilen konulardan biri de yurtdışında öğretmenlik yapmak için seçilmiş öğretmenlerin ne kadar maaş alacağı. Aslında bu konuda tam olarak net bir rakam verilmese de ;

Hem yurtiçindeki maaşın devam edip üzerine bir de yurtdışı için maaş alınacağından bahsediliyor. Rakamı tam olarak telaffuz edemesem de iyi bir koşul sağlayacağı kesin gibi.

Floransa, İtalya / Ben de Bir Süredir İtalya’da Öğrenciyim!

Yurtdışında Öğretmenlik Avantajları Neler ?

Bence bunu sormak bile biraz saçma 🙂 Bu satırları İtalya’da eğitim alırken yazınca daha da iyi anlıyorum. Yurtdışında yaşam ya da çalışma tecrübesi edinmek kesinlikle insanın ufkunu açan birşey. Özellikle geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz için bence çok daha önemli bir tecrübe olacaktır.

Bunun yanında yukarıda bahsettiğim gibi maddi anlamda da getirisi olurken, dil konusunda da büyük bir gelişim imkanı sağlayacağı açık.

Köktepe, Almati / Kazakistan Gezimden / MEB Kazakistan’a da Öğretmen Alımı Yapıyor

Yurtdışı Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

2020 için MEB yurtdışı öğretmenlik için gerekli başvuru kılavuzunu yayınladı. Şuradan 2020 kılavuzuna ulaşabilirsiniz. Fakat ben kısaca kısaca başvuru aşamalarını da sizlere anlatacağım;

 • Öncelikle Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’na 130 liralık sınav ücretinin yatırılması gerekiyor
 • Ardından şu adresten online başvuru yapılmalı.
 • Sonrasında duyurular takip edilerek sınava giriş yapılmalı ve süreç beklenmeli.

Bu şekilde öğretmenlerin yurtdışında çalışması için önemli bir fırsat olan MEB’in bu programından bahsetmiş oldum. Umarım faydalı olabilmiştir, eğer konu hakkında ek sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz, herkese sevgiler !

Yazının Devamı: Avrupa’nın En Yaşanılır Şehirleri Hangileri ?


GörkemliyollarTakip

2 Yorum Bırakılmış

 1. merve yalnız çeşme says:

  Merhabalar,
  Yazınız için teşekkürler. Ben herkesin merak ettiği ve benim de aklımı kurcalayan bir soru soracağım. Yurt dışı öğretmenlik konusunda torpil, kayırma gibi bir durumun olduğu hissine kapıldınız mı? Herhangi bir sendikaya üye olmak bir engel ya da fayda sağlıyor mu? (Meslek hayatım boyunca hiçbir sendikada olmadım bu arada ve olmayı da düşünmüyorum.) Kazananlar gerçekten hakkıyla mı kazanıyor? Açıkçası bu sebeplerden ötürü içim rahat olmadığından yurt dışı öğretmenlik istesem de çaba gösterme konusunda isteksizlik hissediyorum. Ankara’ya çok uzak bir yerde de yaşadığımdan okul dönemine denk gelen sınav ve mülakat zamanlarında git gel yapacaksam bu işin hakkıyla yürütüldüğüne dair bende bir netlik oluşması lazım. Maalesef etrafımda böyle bir deneyim yaşayan da yok. Cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim. Bir de yazılı sınava ve mülakata nasıl ve hangi kaynaklardan hazırlanılabilir sizce? Mülakatta nelere hazırlıklı olunmalı? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhabalar Merve Hanım,

   Söylediğiniz şeylerin olmadığını düşünüyor ve temenni ediyorum, ülkemize ve devletimize güvenmek zorundayız. Eğer bu düşüncelere kapılmanızı destekleyen bir argümanınız varsa da lütfen bunu paylaşmaktan çekinmeyin. Ben sınavlara hakkıyla hazırlanmanızı öneririm. Çünkü bu düşüncelere çok fazla kapılmak öğrenilmiş çağresizlik gibi birşeye dönüşebiliyor.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*