Görkemli günler! Bugün yurtdışında yaşama ve mesleğini bir süre bile olsa orada icra etmek isteyen öğretmenlerimiz için “yurtdışı öğretmenlik” konusunda harika bir yazı hazırladım !

Tamamen güncel olarak 2020’nin şartlarıyla yurtdışında çalışmak isteyen öğretmenler bu yazıyı kaçırmasınlar 🙂 Toplamda 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile bugün sizlere yurtdışında öğretmenlik yapmaya nasıl gidilebileceğini anlatacağım, başlıyorum 🙂

Yurtdışında Öğretmenlik Yapabileceğiniz İtalya’dan / Gizli Cennetlerinden Garda Gölü

Yurtdışı Öğretmenlik Nedir?

Aslında konu gayet açık 🙂 yurtdışında öğretmenlik yapacak kişilerden bahsediyorum. Fakat “yurtdışı öğretmenlik” diye özel bir kalıba sokmamın sebebi bunun MEB tarafından organize edilmiş özel bir program olmasından kaynaklanıyor !

Milli Eğitim Bakanlığı kendi bünyesinde devlette okullarında çalışan öğretmenler için bir süreliğine yurtdışında öğretmenlik yapma şansı sunuyor. Bu özel program ile bir süre için yurtdışında yaşama, yurtdışında öğretmenlik yapma tecrübesine erişebilirken ayrıca maddi konuda da oldukça avantajlı konuma geçilebiliyor.

Dünyaca ünlü MIT’de / Boston / Öğretmen Değilim ama Burası Bir Üniversite 🙂

Hangi Ülkelerde Öğretmenlik Yapabilirim?

Programın yılına ve ilanına göre değişebilmekle beraber neredeyse tüm Avrupa ülkeleri artı öteki ülkelerde öğretmenlik yapılabiliyor. 2020 için açıklanan programa göre MEB aşağıdaki ülkelerde öğretmenlik yapacak öğretmenler arıyor;

2020 İçin MEB’in açıkladığı ülkeler ve gidecek öğretmen sayıları

Ülke Sayı
Almanya 120
Fransa 9
İsviçre 6
İngiltere, İtalya Belçika 62
Arnavutluk, Moldova,

Romanya ve Batı Trakya

11
Suudi Arabistan 23
Kuveyt, Katar ve İran 17
Tacikistan, Lübnan, Tunus 7
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 50
Gürcistan ve Diğer Türk Cumhuriyetleri 102
Sadece TC Kimliğimle Gittiğim Kıbrıs’tan / Girne Limanı / Kıbrıs’ta Yurtdışı Öğretmenlik Projesinde Bir Ülke

Başvuru Şartları Neler ?

Yurtdışı öğretmenlik için başvuru şartları yıldan yıla çeşitli farklılık gösterse de 2020 için genel olarak aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor. Aslında daha kapsamlı bir başvuru şartı olsa da kısaca özet olarak aşağıdaki gibi, tamamı için yazının sonunu beklemelisiniz 🙂

 • TC Vatandaşı Olmak
 • En az 5 yıl devlette hizmette bulunmak
 • Askerliği tamamlamış ya da muaf olmak
 • Yurtdışı engeli olmamak
 • Herhangi bir kınama v.s ceza almamış olmak
 • İlgili dilde YDS veya YÖKDİL sınavlarından minimum 50 almış olmak
Sens, Fransa / İsviçre – Fransa Gezimden / 

MEB Yurtdışı Öğretmenlik 2020 Başvuruları Ne Zaman ?

2020 için güncel olarak MEB yurtdışı öğretmenlik başvuruları 10-23 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak. Aslında bu süreç toplamda üç ay alacak ve sonuçlanması Mart 2020’yi bulacak.

Süreç içerisinde “mesleki yeterlilik sınavı” ve “temsil yeteneği sınavı” isimli iki sınava girilmesi gerekiyor. Tüm bu sınav ve değerlendirmelerin sonucunda da yurtdışında öğretmenlik yapacak kişiler belirlenmiş oluyor.

İngiltere’de Öğretmenlik Yapabileceğiniz Ülkeler Arasında

Başvuru Ücreti ve Sınav Takvimi Nasıl, Nerede ?

MEB Bu sene yurtdışı öğretmenlik için 130 TL başvuru ücreti alıyor. Sınav takvimine göre ilk olarak mesleki yeterlilik sınavı 23 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da yapılacak.

Daha sonra belirlenen bir tarihte de temsil yeteneği sınavına giriş sağlanacak. Bu süreçte ilçe milli eğitim kurumlarına evrak teslimleri de yapılması gerekiyor.

İseo, İtalya

Yurtdışı Öğretmenlik Maaşları Ne Kadar ?

En çok merak edilen konulardan biri de yurtdışında öğretmenlik yapmak için seçilmiş öğretmenlerin ne kadar maaş alacağı. Aslında bu konuda tam olarak net bir rakam verilmese de ;

Hem yurtiçindeki maaşın devam edip üzerine bir de yurtdışı için maaş alınacağından bahsediliyor. Rakamı tam olarak telaffuz edemesem de iyi bir koşul sağlayacağı kesin gibi.

Floransa, İtalya / Ben de Bir Süredir İtalya’da Öğrenciyim!

Yurtdışında Öğretmenlik Avantajları Neler ?

Bence bunu sormak bile biraz saçma 🙂 Bu satırları İtalya’da eğitim alırken yazınca daha da iyi anlıyorum. Yurtdışında yaşam ya da çalışma tecrübesi edinmek kesinlikle insanın ufkunu açan birşey. Özellikle geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz için bence çok daha önemli bir tecrübe olacaktır.

Bunun yanında yukarıda bahsettiğim gibi maddi anlamda da getirisi olurken, dil konusunda da büyük bir gelişim imkanı sağlayacağı açık.

Köktepe, Almati / Kazakistan Gezimden / MEB Kazakistan’a da Öğretmen Alımı Yapıyor

Yurtdışı Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

2020 için MEB yurtdışı öğretmenlik için gerekli başvuru kılavuzunu yayınladı. Şuradan 2020 kılavuzuna ulaşabilirsiniz. Fakat ben kısaca kısaca başvuru aşamalarını da sizlere anlatacağım;

 • Öncelikle Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’na 130 liralık sınav ücretinin yatırılması gerekiyor
 • Ardından şu adresten online başvuru yapılmalı.
 • Sonrasında duyurular takip edilerek sınava giriş yapılmalı ve süreç beklenmeli.

Bu şekilde öğretmenlerin yurtdışında çalışması için önemli bir fırsat olan MEB’in bu programından bahsetmiş oldum. Umarım faydalı olabilmiştir, eğer konu hakkında ek sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz, herkese sevgiler !

Yazının Devamı: Avrupa’nın En Yaşanılır Şehirleri Hangileri ?

27 Yorum Yapılmış

 1. Görkem bey, evli olanlar için süreç nasıl işliyor? Eşim de ben de İngilizce öğretmeniyiz. Benim 5 senem dolduğunda başvuracağım fakat görevlendirilmem durumumda eşimi de yanımda getirebiliyor muyum? Sanırım, bazı görevlendirilmelerde eşlerden biri, diğerinin yanına şartsız bir şekilde gidebiliyordu. Bu görevlendirmelerde de bu durum söz konusu mu acaba ?

  • Merhabalar Dilara Hanım,

   Açıkçası bu konuda net bi bilgim yok. Fakat büyük ihtimalle eşlere yönelik bir ekstra bir kolaylık yoktur. Yani sadece sizin oradaki bulunmanızı kapsar. Yani normal x turistik vize alıp gelebilir sadece.

 2. hasan Erdogdu

  Merhabalar güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Ben yurtdışına öğretmenlik yapıyorum. Eksik kalan kısımları tamamlayayım. Öncelikle maaş Almanya için 1900€ civarı. Kimi konsolosluklar buna ilave yok ücreti de vermekteler. Türkiye maaşınız da alınmaya devam ediyor. Görevlendirme şeklinde gelindiği için 5 yılı geçmemek üzere her yıl görev süreniz uzatılıyor. Sağlık sigortası Türkiye ile bulunduğunuz ülkenin antlaşması var ise burada da geçerli oluyor.(Almanya’da geçerli)
  Haliyle Türkiye’de mülakat sınavını geçmek gerekiyor. Dil durumu için B2 sertifikası veya dil sınavından en az 50 alınması gerekiyor. Bir öğretmen yurt dışı göreve iki defa gelebiliyor(toplam 10 yıl)
  Ben 2010 yılında Almanya Stuttgar’a geldim. 2105 yılına kadar görev yaptım. Ardından Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde göreve başladım. Alman kadrosundayım şu an. Maaşım 2450€ MEB dan istifa ettim ve burada yaşıyorum.
  İlgilenen arkadaşlara başarılar dilerim. Umarım aydınlatıcı olmuştur. Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

  • Merhabalar Hasan Bey,

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, faydalı olacaktır okuyanlara da, sevgiler!

  • Merhaba hasan bey. Teşekkürler bilgilendirme için. Seneye ben de düşünüyorum ancak ülke konusunda çok kararsızım ve süreçle alakalı hiçbir bilgim yok. Ayrıca sınava girmeden ülke seçiyormuşuz sanırım değil mi? Kontenjanlara bakınca almanya seçmek en mantıklısı görünüyor ama, İngiltere ya da italya’da yaşama düşüncesi daha cazip geliyor. Oradaki yaşam koşullarından bilginiz var mı? Bir arkadaşım Avrupa’da geçinmenin zor olduğunu söylemişti. 1900 euro almanya için yeterli bir ücret mi? İngilizce öğretmeniyim bu arada.

 3. Merhabalar yurt dışında 6 ay – 1 yil arasi ogretmenlik yapip ülkeye geri mi dönüyoruz?
  yoksa devam edebiliyor muyuz ? iyi günler

  • Merhabalar Emre Bey,

   Genel olarak bi değişim programı sonuçta. Süresi değişkenlik gösterebilir ama sonunda dönmeniz gerekli tabii ki. Devam etme gibi durumlar sizin bağımsız çabalarınızla olabilir ancak.

  • Birer yıllık görevlendirmeler halinde toplam beş yıl çalışabiliyorsunuz. İkinci bir kez daha yurtdışı göreve gitme şansınız da var. Tabi ki bu ilk görevin başarı ile tamamlanmış olması ve aradan iki yıl görev yapılması şartıyla gerçekleşiyor. Bu arada dil sınavını da unutmamak lazım.

 4. Hezan KARATAŞ

  Merhaba, yazınız çok açıklayıcı ve yalın olmuş teşekkürler. Ben de bu programa başvurmak istiyorum. Yurtdışında en fazla kaç yıl öğretmenlik yapılabiliyor? Benim 2 kedin var, yurtdışında öğretmenlik yapmaya hak kazanırsam kedilerimi de yanıma alabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Hezan,

   Bu anlaşmaya göre değişir ama standart olarak 6 ay ya da 1 sene oluyor benim bildiğim. Evcil hayvanlarınızı yurtdışına götürebilirsiniz fakat biraz prosedürleri var uğraşmanız gerekecek.

  • Görev süresi bir yıllık görevlendirmeler halinde en fazla beş yıl. Kedilerinizin aşı ve kimlik kartları olmalı.

 5. Ali Bozduman

  bu sene kazanalra ne zaman gidecek görkem hocam??

  • Merhabalar Ali Bey,

   Bildiğim kadarıyla yeni dönem başında gidilmesi gerekiyor ama bu gidilecek ülkenin takvimine bağlı. Örneğin İtalya’da eylül ayı itibariyle eğitim öğretim normal olarak başlayacak.

  • Bu sene kazananlar maalesef gidemeyecekler. Burada görev süresi dolan öğretmenlerin süreleri bir yıl uzatılacak.

   • Gülsüm Pınar

    Ben önümüzdeki sınavlara hazırlanmak istiyorum. Ama 5. Yılım 2021 mart ayında doluyor. Başvuramaz mıyım? İlla tam beş yıl mı olmak zorunda

 6. Hilal yılmaz

  Selamlar çok çok güzel bir yazı olmuş. Az önce mevzuatı okudum ve neredeyse hemen hemen her şeyden bahsedilmiş. Bu konu uzun zamandır isteyip araştırdığım bir şeydi. Ne yazık ki yeterli kaynak ya da bu konuda tecrübeli biri yok. Teşekkür ederiz 🙂

 7. Özgü ulku

  MEB görevlendirmesi dışında öğretmenlik yapmanın bir yolu var mıdır?

  • Merhabalar Özgü Hanım,

   Bu alanınıza ve yabancı dil bilginize bağlı. Fakat genelde öğretmenlik yapabilmeniz için farklı bi alan olmalı, yani atıyorum Türkçe öğretmenini Amerika’da bulamazsınız 🙂 Ama matematik öğretmeniyseniz bence onlar kendi öğretmenlerini tercih ederler. Fakat tabii ki seviye arttıkça uzmanlaşıldıkça üniversite hocalığı gibi matematik de olsa şans artar.

   • Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Fizik öğretmeniyim. Yabancı dilim İngilizce. Araştırmaya devam edeyim. İyi günler dilerim.

   • Almanya için iki eyalet Türkçe öğretmenini kendisi alıyor. Yani Türkiye’den görevlendirme ile gelen öğretmenler değil kendi seçtiği öğretmenlerle Türkçe derslerini yürütüyorlar. Ben bu şekilde bir kadroya atandım. Bunun için Valiliklerde ilanlar oluyor ve buna başvuruyorsunuz. Sizi görüşmeye çağırıyorlar, göreve uygun iseniz Alman kadrosunda çalışmaya başlıyorsunuz. Türkiye’deki öğretmenlik tecrübesi burada Türkçe öğretmenliği için tanınıyor. Ancak başka branşlar için yeterli olmuyor. Tekrardan bir kaç dönem üniversitede tamamlama eğitimi gerekiyor.

 8. EZGİ yılmaz

  Merhaba Görkem Bey
  ben ingilizce öğretmeniyim, görev yaptığım ülkede türk okullarında aynı şekilde ingilizce öğretmenliği mi yapacağım ? hangi okulda çalışacağımız nasıl belirleniyor? teşekkürler şimdiden

  • Merhabalar Ezgi Hanım,

   Bu söylediğiniz programa göre değişir. Ama genelde Türkçe öğretmenliği yaparsınız diye düşünüyorum.

  • Gittiğiniz ülkenin okullarında Türkçe ve Türk kültürü öğretmenliği yapacaksınız. Eğer Türk cumhuriyetleri, KKTC, Romanya Gibi MEB bağlı okullara görevlendirilirseniz kendi branşınızda derslere gireceksiniz. Burada alımlar branşlara göre oluyor. Ama ben Avrupa tavsiye ederim.

 9. merve yalnız çeşme

  Merhabalar,
  Yazınız için teşekkürler. Ben herkesin merak ettiği ve benim de aklımı kurcalayan bir soru soracağım. Yurt dışı öğretmenlik konusunda torpil, kayırma gibi bir durumun olduğu hissine kapıldınız mı? Herhangi bir sendikaya üye olmak bir engel ya da fayda sağlıyor mu? (Meslek hayatım boyunca hiçbir sendikada olmadım bu arada ve olmayı da düşünmüyorum.) Kazananlar gerçekten hakkıyla mı kazanıyor? Açıkçası bu sebeplerden ötürü içim rahat olmadığından yurt dışı öğretmenlik istesem de çaba gösterme konusunda isteksizlik hissediyorum. Ankara’ya çok uzak bir yerde de yaşadığımdan okul dönemine denk gelen sınav ve mülakat zamanlarında git gel yapacaksam bu işin hakkıyla yürütüldüğüne dair bende bir netlik oluşması lazım. Maalesef etrafımda böyle bir deneyim yaşayan da yok. Cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim. Bir de yazılı sınava ve mülakata nasıl ve hangi kaynaklardan hazırlanılabilir sizce? Mülakatta nelere hazırlıklı olunmalı? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhabalar Merve Hanım,

   Söylediğiniz şeylerin olmadığını düşünüyor ve temenni ediyorum, ülkemize ve devletimize güvenmek zorundayız. Eğer bu düşüncelere kapılmanızı destekleyen bir argümanınız varsa da lütfen bunu paylaşmaktan çekinmeyin. Ben sınavlara hakkıyla hazırlanmanızı öneririm. Çünkü bu düşüncelere çok fazla kapılmak öğrenilmiş çağresizlik gibi birşeye dönüşebiliyor.

  • Mülakat çok alakasız oluyor. Resmen sinirlenme tepkinizi ölçüyorlar. MEB, maliye Bakanlığı ve dışişleri baknlığından temsilciler birer ikişer soru soruyorlar. En önemlisi gitme nedenini iyi açıklamanız ve gergin olmamanız. Torpil konusu biraz tartışılır. Benim kimsem yoktu ama gidebildim. Bu kadar söyleyim. Zaten mülakat sonrası hazırlık için gitmeden önce uyum semineri oluyor. Orada daha detaylı bilgilendiriliyorsunuz. Ayrıca sınav ve mülakat tarihlerinde görevli izinli olduğunuzdan yol ücreti vs tarafınıza ödenir.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir