Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?

Gezi Rehberi

Yurtdışında Kalacak Yer Nasıl Bulunur ?


Yurtdışı Konaklama Rehberi

Bugün ayrıntılı olarak anlatmak istediğim, aslında hepinizin en fazla çekincesi olan ve önem taşıyan, “yurtdışında kalacak yer” bulma konusu.

İlk olarak kalacak yere karar verirken bazı tanımlardan söz etmem gerekiyor. Aşağıda yurtdışı konaklama seçenekleri ile ilgili özel yazılarım bulunuyor. Burada anlatacağım konu daha çok otel ve apart otel tarzında olan kalacak yerleri ayarlamayla ilgili olacak.

Yurtdışı Konaklama Seçenekleri

Kalacağınız yer yurtdışında sizin gideceğiniz eviniz gibidir ve buranın çok iyi şekilde seçilmesi seyahatinize direkt etki eder.

Yurtdışı Otel – Hostel Rezervasyonu

Etrafımda duyduğum sorulardan biri de kalacağım yerlere, gitmeden önce mi karar verdiğim yoksa gidip de mi bulduğum yönünde. Ben bu soruyu kabul bile etmiyorum. Seyahat öncesi kalacağınız yer rezervasyonunu yapmayı bir zorunluluk olarak gören biriyim.

Önceden rezervasyon yapmak ve iyice araştırmak en başta cebinizde kalacak yüzlerce lira demektir. Ayrıca paranın satın alamayacağı vaktinizi de doğru harcamanızı sağlayacaktır.

Kalacağınız yer türlerinden kısaca bahsettim farklı yazılarımla. Peki bunlardan hangisi bize göre ?

Normal şartlarda tabii ki şuan sizlere anlatacağım Otel ve Apart Otel konsepti size uygun olacaktır. Hostel kısaca gençlere göre daha sosyal bi seçenekken, couchsurfing biraz daha cesaretli ve maceracı insanlara göre. Ev kiralamak ise kalabalık gruplar için uygun olabilir.

Yurtdışı Konaklama Siteleri

Şimdi konumuz olan otellerdeki rezervasyonların nasıl yapılacağına geçiyorum. Ben yıllardır seyahatlerimde booking.com’u kullanıyorum. Piyasada çok fazla sayıda yerli-yabancı, site-acente bulunmakta. Fakat bunların içinde en köklü ve geniş yelpazedeki site bahsettiğim gibi booking. Ayrıca ben şuana kadar yaptığım onlarca seyahatte, gittiğimde asla bir süprizle karşılaşmadım !

Booking veya başka bir site üzerinden rezervasyon yaparken aslında iyi araştırmanız önem taşıyor. Benim bir otelde en çok dikkat ettiğim konu bulunduğu yer olur. Çünkü merkezi lokasyon sizin cebinizde kalacak ulaşım masrafı ve bolca zaman demektir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise rezervasyon yapacağınız yerin yorum ve puanları. Ben hiçbir seyahatimde puanı düşük ve yoruma sahip olmayan bir otel tercih etmiyorum. Yurtdışındaki kısa süreli sayılabilecek seyahatlerimde süprize yer yok !

Şuna da dikkat çekmek isterim ki, puanı yüksek ve merkezi yerdeki otelle her zaman en pahalılar demek değil. İyi araştırırsanız her bütçeye uygun bir seçeneğe rastlamanız mümkün.

Yurtdışı Otel Rezervasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi rezervasyonda dikkat etmeniz gereken küçük detaylarda sıra. Öncelikle çoğu yabancı ülkedeki otellerde yemek ekstra ücrete tabi oluyor. Kahvaltının dahil olması sizin için bir seçim sebebi olabilir. Ancak kahvaltılara ben genelde çok itibar etmeyen biriyim. Çünkü beklediğiniz şekilde güzel ve çeşitli bir kahvaltı kültürü çoğu ülkede bulunmuyor.

Ayrıca biraz daha uygun fiyatlı otellerde banyosu odanın dışında ortak olabiliyor. Bu konuya ayrıntılı olarak dikkat etmelisiniz. Aslında bütün bu şartları rezervasyon yaptığınız sitelerde bulabileceksiniz.

Fiyat konusuna gelirsek. Çoğu otel sizden gelmeden önce ücret veya provizyon talep edebilir ve bu durumlara göre farklı fiyatlar sunabilir. Örneğin rezervasyon sırasında ücreti öderseniz kartınızla 5 lira ücret talep edecekken, gidince ödemeniz durumuda 7 lira isteyebilirler. Tüm bu ayrıntıları sitelerde bulabilirsiniz.

Booking üzerinden yaptığınız rezervasyonlarınızda genellikle kredi kartı bilgisi provizyon için zorunlu tutuluyor. Ben bu durumdan çekinmemenizi öneriyorum. Çünkü otel ve kalacak yer ayarlamak ciddi bir iş, muhattap olacağınız kurumlar da resmi kurumlardır. Bir otelin sizden böyle bir garanti istemesi aslında sizin için de bir güvence oluşturur.

Çoğu zaman bu kredi kartı bilgileri sadece ücretli iptaller, yani son dakika iptallerinde, bir gecelik ücreti ceza olarak alabilmeleri için isteniyor.

Sonuç olarak herşeyin özeti sizin dikkatli ve seçici olmanız. İyice araştırırsanız, daima en uygun fiyata size göre oteli bulabilirsiniz. Asla kafanızda ya gittiğimde bulamazsam ya da bir sorun çıkarsa düşüncesi olmamalı. İyi yapılmış bir rezervasyon size asla sürprizler yaşatmaz !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

 1. zümrüt ergin says:

  Merhaba, Portekiz/ Guarada ya gideceğim.Guarda, Madrid ve Porto arasında bir yer ve uçak bileti Madrid için daha uygun fiyatlı. Sorum şu: Madrid e bileti alıp portekize geçebilirmiyim (izin verirler mi yoksa bileti iptal mi ederler) yoksa vizeyi portekiz için alacağımdan uçak biletini portoyo mu almalıyım?

  • Merhabalar,

   Önemli olan ilk giriş yapacağınız ülkenin Schengen vizesi aldığınız ülke olması. Sonrasında zaten serbest dolaşım kapsamında dilediğinizce Portekiz’e geçebilirsiniz herhangi bir sorun olmaz.

   Yani kısacası Portekiz’e alırsanız iyi olur, fakat İspanya’ya alırsanız da sorun olacağını pek sanmam, en iyisi konsolosluğu arayarak net politikayı öğrenmek.

   https://www.gorkemliyollar.com/schengen-vizesi/

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*