Görkemli günler ! Amerika’ya turist olarak gitmek birçoklarının hayali. Bu yüzden bugün “Amerika turistik vizesi almak” konusudan bahsedeceğim. Amerikan turist vizesine ben de sahibim, sizi en iyi ben anlarım 🙂

Ben de aynı aşamalardan geçtim. Hatta üzerine 50’den fazla ülkedeki tecrübelerimi koyun, işte Görkemliyollar’a hoşgeldiniz ! Konumuz “amerikan turist vizesi almak” ve “abd turist vizesi hakkında bilgiler” tabi bunu istiyorum diyenler için, gelin benimle…

Turistik Vizemle Gittiğim Amerika Gezimden / Las Vegas

Amerika Turist Vizesi Nedir ?

Kısacası Amerika’ya turistik olarak kısa süreli geziler için verilen bir vize türüdür. Teknik olarak ismi B1/B2 vize türü olarak geçiyor. Eğer bu tarz bir ABD vizeniz varsa, West Coast, East Coast her yeri gezebilirsiniz 🙂

Amerikan turistik vizeleri genellikle 10 yıllık olarak veriliyor ve giriş çıkış sınırlaması bulunmuyor. Abd vize süresi konusunda detaylı bilgiye şu yazımdan ulaşabilirsiniz.

Hollywood Bulvarı Bir Başka / Los Angeles Gezimden

Turistik Bir Amerika Gezisi mi Yapacaksın ?

Benim sizlere asıl sormak istediğim bu ! Vize asla bir amaç değil araçtır. Öncelikle sen turistik olarak mı Amerika’ya gideceksin ?

Kendi içinizde bu soruya dürüstçe evet cevabın veriyorsanız doğru yerdesiniz 🙂 Eğer hayır diyen varsa şu yazımdan genel olarak Amerika vizesi başvurusuna bakabilir.

Yapılan en büyük hatalardan biri yanlış vize türüne başvurmak oluyor. Turist olmak, dil okulu okumak ya da çalışmak demek değildir. Bazıları bunların ikisini aynı anda yapmaktan da bahsedebiliyor, işte bu en tehlikeli olan ! Çünkü öncelikle gidiş amacımız net ve tek olmalı.

Walk Of Fame ve Ayaklarım 🙂 / Los Angeles

Turistik ABD Vizesi Almak Zor mu ?

Bu başlıkta size sayfalar dolusu şey yazabilirim, zaten yazdım 🙂 Şu yazımdan Amerika turistik vizesi almanın zor olup olmadığını enine boyuna öğrenebilirsiniz. 

Fakat ben sizi yoracak mıyım ? Hayır 🙂 Kısaca ne kolay ne de zor yani okumanız lazım !

Ben herhangi bir vizeyi kolaylık ya da zorlukla ilişkilendirmeyi sevmiyorum. Çünkü şartları sağlayan herkes için Amerika vizesi kolayken, sağlayamayanlar için de zordur.

Manhattan ve Ben / New York

Amerika Seyahat Planı’mı Nasıl Yapmalıyım ?

Madem turistik olarak Amerika’ya gidiyoruz ve bir turistik vize başvurusu yapacağız. O zaman en önemli konu seyahat planlaması olacak.

Seyahat planı Görkemliyollar’da üzerinde en çok durduğum konu belki de. Çünkü çoğu yerde bu önemli başlık es geçiliyor, sadece para ve mevki sahibi olan insanlar Amerika vizesi alırlarmış gibi bir algı var !

Seyahat planınızın net, doğru ve uygulanabilir olması Amerika gözünüzdeki insiyatifinizi iyi derecede arttırıp sizi vizeye götürebilecek bir etken. Bu konuda da detaylı bir yazım var tabii ki, buradan okuyun özümseyin ve seyahat planınızı oluşturarak başvurun.

Amerika Turistik Vize Ücreti Ne Kadar ?

Amerikan vizesine turistik başvuru ücreti kısaca 160 dolar. Bu tek bir sefer için ödeniyor ve uzun bir süre o vizeyle Amerika’ya giriş yapabiliyorsunuz.

Tabii bu konunun detayları da var. Nereye öderiz, ne zaman öderiz ya da vizem reddedilirse iade alabilir miyim diyorsanız bu yazıma girin kesinlikle faydalı bilgiler var.

Los Angeles Yolları 🙂 / Turistik Olarak Ziyaret Ettiğim Kaliforniya’dan

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Eğer turistik Amerika vizesinin ne olduğu ve bize uygun olup olmadığını öğrendiysek sıra başvuru aşamalarına gelebilir.

Vize başvurusu yapmak biraz teknik bir konu, ben burada size genel olarak “amerika turist vizesi almak istiyorum, ne yapayım?” sorusuna cevap aradığım için sizi boğmayacağım, şuradaki Amerika vize başvurusu yazımda detaylı olarak vize başvurusunu anlattım. Anlattığım tüm aşamalar turistik vize için birebir geçerli ve kendi tecrübelerim.

Özgürlük Heykeline Doğru Giderken, New York / Doğu Amerika Gezimden

ABD Turist Vizesi Alanların Yorumları

Bu başlığa özel olarak değinmek istiyorum. Çünkü hazır bir örnek görmeden tam olarak olayı anlamayabiliyoruz. “abd turist vizesi alanlarkümesinin ilk üyesi olarak kendi yorumlarımdan bahsedeceğim.

Ben üniversite birinci sınıfta başvuru yaptım, Amerika’yı gezmek ve görmek için bir kapsamlı bir planım vardı. Vizeye başvurmadan önce iade edilemez gidiş dönüş bir San Francisco uçak biletim ve oradaki tüm gezi sürecimi kapsayan otel ve ülke içi otobüs, uçak rezervasyonlarım vardı. Daha önce de 15’ten fazla ülkede yurtdışı tecrübesi edinmiştim. Bu geziyi çıkarabilecek makul bir maddiyata da sahiptim, başvurumu bireysel olarak yaptım ve abd turistik vizemi aldım.

Yakında bu başlığı farklı insanların tecrübeleri ve durumları ile güçlendireceğim, ilk örnek bendim. Anlattığım cümleleri rastgele yazmadım, önemli gördüğüm ve beni vizeye götüren yerlere parmak bastım.

“if you are going to San Fransicso dırırırım” Batı Amerika Gezim

Amerika Vizesi Almamızı Neler Kolaylaştırır ?

Amerika vizesi almak kişisen kişiye göre değişir dedim ya. İşte bu özellikleri de iyi bilmek lazım. Nelere sahip olursak bu turistik vizeyi kolayca alabiliriz ?

Kısacası kendinize güvenmenizi sağlayacak herşey, ne mi demek istiyorum ? Bu yazımdan detaylı olarak sizi ABD vizesine götürecek özelliklere ulaşabilirsiniz.

Yazımı burada noktalıyorum, umarım farklı bir bakış açısıyla Amerika turist vizesi almak isteyenler’e yol gösterebilmişimdir. Sizlere her zaman aşılamak istediğim şey olayların mantığı.. Bu yazıdan sonra Amerika turist vizesine başvuru yapacaklar şu yazıyla devam ederek başvuru aşamalarını net şekilde görebilir. Benden şimdilik bu kadar, sevgiyle kalın 🙂

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Nasıl Alınır ? ( Başvuru Aşamaları )

12 Yorum Yapılmış

 1. Merhabalar. b2 ile ABD’ye gitme niyetim var. 10 yıllık vize alırsam orada 6 ay kaldıktan sonra birkaç günlüğüne Türkiye’ye gelirsem hemen ardından ABD’ye yeniden 6 aylığına gidebilir miyim?

 2. Görkem, öncelikle merhaba.
  Annemin yeşil pasaport hakkından yararlanıyorum ve reşit değilim. (Annem ile yaşıyorum)
  A.B.D vizesi hakkında soracağım ilk soru;
  Vizeye bir tek ben başvuracağım. Pasaport’um olduğu için yurt dışına çıkarken (tek başıma) yanımda Annem’in olmasına ve muvafakatname almama gerek yok. Amerika Vizesi alırken Annem’den noter onaylı bir belge almalımıyım ya da her ihtimale karşı elle yazılmış bir ıslak imzalı dilekçe yeterli olur mu?
  İkinci sorum ise çok fazla AB’ye gittiğim için pasaportlarım düzensiz damgadan müzdarip.?
  İki Pasaportum bu damgalardan dolayı süresi gelmeden yenilendi?
  En az iki yan yana sayfa gerektiğini biliyorum bu yüzden pasaportumu yenileyeceğim. Bir yerde okuduğum yazıda eski pasaportları işlem görmüş sayfalarının fotokopileri destekleyici dökümandır diye belirtmişler, ben direk eski pasaportların kendisini destekleyici döküman yapsam nasıl olur?
  Şimdiden teşekkür ederim ?

 3. Mrb Gorkem bey..Abd tutist vizesine basvurdum ds 160 formunu doldurdum ..5 yildan bu yana ayni firmada calisiyorum 2 kez schengen vizem Almanya dan var 8 gunluk Newyork gezisi planliyorum bankada 14 bin tl var ..yorumunuzu almak isterim..tsk ederim.

 4. Merhabalar, İngilizcem ileri seviye ve dayım Amerikan vatandaşı. 2021 Kışında Amerikay’ya 20 gün seyahat etmek istiyorum. Öğrenciyim ve kabarık bir banka hesabım yok. Bazıları akrabamın vatandaş olmasının aleyhime işleyebileceği görüşünde(oraya yerleşirim vb. diye) sizce vize alma ihtimalim yüksek midir?

  • Merhaba Sevgili Kaan,

   Eğer amacın turistik bir gezi ise sorun olmayacaktır ama bu geniş bir konu tüm amerika vizesi yazılarımı okursan aslında sorunun kapsamlı cevapları da var.

 5. Görkem abicim hayırlı günler,fazla uzatmadan soruma geçmek istiyorum…29 yaşındayım,evli ve iki çocuk babasıyım,2007 den beri yani 17 yaşımdan beri SGK alı olarak sabit kendi işimizde toptan ve perakende pazarlama işi yapıyorum,bankada 200.000.00 TL birikmişim var,son derece temiz bir sicile sahibim ve herhangi bir derneğe,vakıfa,siyasi bir partiye bağlantım da yok yalnız daha önce yurt dışına çıkmışlığım yok ama ben oraya turistik maksatla ve tur aracılığı ile sadece bir haftalığına tek başıma gideceğim,gideceğim tarihte bundan 3 ay sonra olacak şekilde ds160 ta belirttim;şimdi saygı değer abim benim vize alabilmem hususunda bir tahminde bulunabilir misiniz acaba…Bu arada tüm işlemlerimi bireysel olarak gerçekleştirdim…

  • Merhabalar Halil Bey,

   Ben kimse için birşey diyemem ama eğer turla giderseniz, devamlı bir iş geçmişiniz ve yeterli paranız varsa abd turistik vizesi almanız için bir engel yoktur. Bir sorun gözükmüyor.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.