Herkese sevgiler ! Bugün Amerika’yı gezme hayalleri olanların kendine bile itiraf edemediği o soruya yanıt arayacağız 🙂 “Ya Görkem şu Amerika vizesini almak cidden çok mu zor ?”

Ya da “Amerika’ya gitmek istiyorum ama amerika vizesinden korkuyorum !” diyenlere de bence ilaç gibi bir yazı… Hadi gelin benimle 🙂

Amerika’ya Turist Olarak Vize Almak

Bir ülkeye turistik bir gezi yapmak en doğal şey ! Her ülke kendi ülkesini gezmeye turist gelsin ister ( İtalya artık istemiyor sanırım 🙂 ) Ama olsun konumuz Amerika ve Amerika vizesi…

Bana kalırsa bir ülkeye alınabilecek en kolay vize türü Turistik vizedir. Çünkü bir açıklama yapmanıza gerek olmaz, turistik olarak bir ülkeyi gezmek hatta tüm dünyayı gezmek 21. yüzyılın en önemli yaşama sebebi.

Amerika’ya İlk Gittiğim Günden / San Francisco, Kaliforniya

Amerika Vizesi Almak Gerçekten Zor mu ?

Hayır değil tabii ki, benim var ! Özel biri falan değilim, zengin de değilim 🙂

Amerika vizesini kolay ya da zor olarak değerlendirmek bana biraz ters geliyor açıkçası. Çünkü kimisi için çok kolay alınabilecekken kimisi bu vizeyi asla elde edemeyecek gibi görünebilir…

Evet görünebilir dedim ! Çünkü asla sonucu bilemeyiz, her ülkenin kendine has kriterleri var. Amerika’nın en önemli kriteri, sizin ülkenize döneceğinizden emin olmak istemeleri. Maalesef ülkemiz son zamanlarda göçmen potansiyeli yüksek insanlar barındırmaya başladı. Siz “ben bu değilim” diyebilirseniz vizeyi de kolayca alırsınız.

Santa Monica Beach, Los Angeles / Batı Amerika Gezimden

Siyasi İlişkiler ve Dönemsel Olarak Zorlaşır mı ?

Bu da diğer bir tabu ! Evet Amerika Birleşik Devletleri zaman zaman bazı ülkelere vize ambargosu uyguladı bunlara şahit olduk. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’na karşı çoook uzun zamandır vize konusunda ciddi bir yaptırım uygulanmadı.

Sadece geçtiğimiz yıllarda kısa bir süre için vize randevuları askıya alınmıştı. Kısacası aşırı önemli bir kriz yaşamadığımıza göre günlük siyasi dalgalanmalar ile Amerika vizesi alma ihtimaliniz çok da değişmez.

Olay tamamen kişisel olarak sizde bitiyor. Eğer siz onlar için değerli, düzgün bir turist profilindeyseniz, Amerika turist vizenizi kolayca alırsınız.

Ülkemizin Zor Bir Siyasi Dönemden Geçtiği Sürece Denk Gelen New York Gezimden

Bireysel Başvuru Şansımızı Düşürü mü ?

Şurada anlaşalım, aklınıza gelebilecek hiçbir başvuru ihtimalinde şansınız değişmiyor olacak. Fakat dolaylı yoldan başvuru şekliniz ihtimali değiştirebilir, nasıl mı ?

Amerika vizesi almanın en önemli kriterlerinden biri, doğru ve uygulanabilir bir seyahat planına sahip olmaktır. Çoğu insan bireysel olarak böyle bir plan yapamadan başvuru yapınca doğal olarak şansı düşmüş oluyor.

Turla Amerika Vizesi Almak Daha mı Kolay ?

Turla Amerika’ya gideceğiniz zaman ise, seyahat planınız konusunda Amerikan hükümetinin kafası en azından rahat oluyor diyelim 🙂 Ama bu demek değil ki bireysel olarak da turdan daha iyi plan yapılmaz !

Ama genel olarak herkesin benim gibi onlarca kez yurtdışı tecrübesi olmadığı için Amerika turist vizesine turla yapılacak bir planla başvurmak vize alma ihtimalinizi azıcık da olsa arttırır gibi duruyor.

New York’ta Gün Batımı / Doğu Amerika Gezimden

Dil Okulu İle Vize Almak Kolay mı ?

Bu en büyük yapılan hatalardan biri. Turistik vize için yeterlilik sağlayamadığını düşünenler dil okulu limanına sığınmaya çalışıyor !

Oysaki dil okulu şartları daha ağır 🙂 Sonuçta daha uzun bir süre Amerika’da kalacaksınız ve orada kısa da olsa bir yaşam süreceksiniz. Ayrıca orada dil okuluna gitmenizin iyi bir sebebi olmalı. Evet bu işlerin yaşla alakası olmaz ama gidip de 30 yaşında birisi ben dil okulu için Amerika’ya gideceğim dediğinde pek inandırıcı olmaya biliyor…

Şu Ünlü Grand Canyon ve Ben / Arizona, Birleşik Devletler

Work And Travel Vizesi Zor mu Alınır ?

Aslında bu yazıda Amerika turist vizesinin zorluğundan bahsettim ama alternatif olarak Work And Travel’dan da bahsetmezsek olmaz. WAT ile Amerika vizesinin üniversite öğrencilerine daha kolay bir seçenek sunduğu kesin. Yani Work And Travel ile daha kolay vize alınır önermesine katılabilirim.

Ancak buradaki sıkıntı, WAT sonrasında doğal bir göçmen potansiyeline sahip olmanız. Yani ben sonraki sene de turistik vizeye başvurayım derseniz o zaman Amerikan turistik vizesi sizin için biraz zorlaşacak.

Bu şekilde genel olarak Amerika turist vizesi almanın zor mu ? kolay mı ? olduğu konusuna cevap vermiş oldum. Amerika vizesi yazı dizimde aklınıza gelecek tüm konulara yanıt bulabilirsiniz. Genel olarak Amerika vizesi nasıl alınır, amerika vize görüşmesi, amerika vize randevusu, amerika vizesi almak için tüyolarıma yazı üstü linklerden ulaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Kolay Amerika Vizesi Almak İçin Neler Gerekir ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.