Amerika Vizesi Almanızı Neler Kolaylaştırır ?

Amerika Vizesi / Seyahat İpuçları

Amerika Vizesi Almanızı Neler Kolaylaştırır ?


Amerika’ya gitmeden önce hepimizin Amerika vizesi alması gerekiyor. Vize almak başlı başına bir olay ! Vize başvurusundan, görüşmesine kadar her aşamada bir yazı yazdım sizler için. Bugün Amerika vizesine başvururken ya da vize reddi aldıktan sonra yeniden başvururken elinizi kuvvetlendirecek şeylerden bahsedeceğim.

Burada listeleyeceğim argümanları kullanarak, Amerika vizesini kolayca almak için neler yapabileceğimizi de görmüş olacaksınız, sıralamaya başlıyorum !

Brooklyn Köprüsü’nde Yürürken, New York / Doğu Amerika Gezim

İyi Bir Diploma

Bu 21. yüzyılda her yerde gerekli ! Çünkü ülkeler belirli konularda uzmanlaşmış insanları görmek istiyor. Öyle ben biliyorum demek yok, geçerli bir diplomanız olacak.

Amerika’ya vize başvurusu yaparken eğer iyi bir üniversite ya da iyi bir bölüm bitirmişseniz emin olun vizeyi alma şansınız çok daha yüksek, bu paranın satın alamadığı birşey.

Dünyaca ünlü MIT Üniversitesi’nde / Boston, Massachusetts

Öğrenci Olmak

İlla bu diplomayı almak gerekmez, belki de bu sonuca doğru gidiyorsunuz. Başarılı öğrenciler daima Amerika’nın ilgisini çekecektir, onlar potansiyel gördükleri insanları ülkelerinde isterler.

Eğer başarılı bir transkriptiniz varsa Amerika vizesi almanız hiç zor değil.

One World Trade Center Binası’nı Fotoğraflarken / New York, Doğu Amerika Gezim

Bol Sıfırlı Bir Banka Hesabı

Kapitalist dünyada yaşadığıımızı unutmayalım, her ne kadar birçok faktör olsa da para bazen her kapıyı açıyor. Çoğu ülke bol sıfırlı hesaplara vatandaşlık bile veriyor.

Amerika vizesi alırken de maddi yeterlilik bir yana fazlasını gösterebilmek vize almak için iyi bir şans, çünkü onların ülkesine yatırım yapma gibi bir ihtimaliniz doğmuş oluyor.

Amerika Seyahatim Öncesi Maddi Hazırlıkları Yaptığım Sıralar

Devamlı Bir İşte Çalışmak

İsterseniz asgari ücretli olun ! Eğer uzun yıllar çalıştığınız bir kurum ya da iş geçmişiniz varsa vize almanız, kariyerinizin ölçüsünde kolaylaşacak.

Amerika turistik seyahatlerde yalnızca kendini idare edebildiğine emin bireyler istiyor. Devamlı bir kariyer Amerika vizesi yolunda iyi bir argüman…

Alcatraz Adası’na Giderken, San Francisco, Kaliforniya / Arkada Amerikan Bayrağı

Daha Önce Yurtdışına Çıkmış Olmak

Seyahat tecrübesi denen birşey de var… Sonuçta bambaşka bir kıtaya gidiyorsunuz, orada kendinizi idare edebildiğinize emin olmak isteyecekler, bu sadece para değil !

DS-160 başvuru formunda da bu konu ayrıntılı olarak soruluyor, ne kadar fazla ülke o kadar fazla şans.

Daha Önce Vize Almak

Tabii bu seyahat tecrübesini vize almanız gereken ülkelerde de elde etmiş olabilirsiniz. Örneğin İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin vizelerini almış olmak onlar için iyi bir referans.

Daha önce vize almış kişilerin Amerika vizesi alma şansı çok daha yüksek, buna Schengen de dahil.

Daha Önce Gittiğim Norveç’ten / Opera Binası Üzerinden Oslo Şehir Silüeti 

Yeşil Pasaport Sahibi Olmak

Hususi pasaporta sahip olmak da önemli bir avantaj. Sonuçta yukarıdaki birkaç kriteri direkt olarak sağlamış oluyorsunuz. Eğer hak sahibi iseniz, devamlı bir iş ve devletin güvendiği bir insan…

Amerika vizesinde yeşil pasaportun direkt olarak bir artısı yok, fakat karar verme aşamasında daima iyi bir izlenimi olacaktır. Bu konuda yeşil pasaportla Amerika vizesi almak başlıklı yazımı incelemenizi öneririm.

Size Amerika Vizesinde Avantaj Sağlayabilecek Yeşil Pasaport ve Ellerim 🙂

Uluslararası Yarışmalarda Boy Göstermek

Amerika gibi ülkeler, sizin kişisel başarılarınızla da ilgilenir. Mesela milli bir sporcuysanız, başarılı bir akademisyenseniz ya da benzeri şekilde öne çıkan biri iseniz diğer şartlar tam sağlanamasa da sizin için insiyatif kullanabilirler.

Bu yarışmaları her açıdan düşünebilirsiniz, belki de Google’a bir kodlama hatası bildiriminde bulunmak ve bundan dolayı teşekkür almak bile geçerli ! Eğer böyle başarılarınız varsa daima vize başvurusunda bunu belirtin, emin olun Amerika size çok daha cömert olacak.

Las Vegas Bulvarı’ndan, Nevada, Birleşik Devletler

Amerika vizenizi alırken elinizi güçlendirecek detayları böylece bitirdim. Bu bahsettiklerimin Amerika vizesi almak için bir şart olmadığını yalnızca olursa avantaj sağlayacağını hatırlatmalıyım.

Amerika vizesinde gerekli belgeleri mantığıyla anlattığım yazımı da okumanızı öneririmAmerika vize görüşmesi ve vize reddi konularındaki yazılarım da buradadır. Sorularınızı yorum bölümünden bekliyorum, keyifli günler !

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

8 Yorum Bırakılmış

 1. Ömer Şakar says:

  Iyi akşamlar hocam
  Beden eğitimi öğretmeniyim atamadım halen
  ABD iki haftalık bir gezi yapmak istiyorm
  Banka hesaplarınmda 35bin tl var basvuru yaparsam kabul vize alma ihtimalim nasil olur

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Ben size kesin birşey diyemem çünkü burada bilmem gereken onlarca bilgi olur karar vermek için. Fakat devamlı bir işte çalışmıyor oluşunuz şansınızı düşürüyor.

   Ben başvurmanızı pek önermem eğer tersi güçlü argümanlar yoksa.

 2. Melis Şengül says:

  Merhaba Görkem Bey, yazılarınız için teşekkürler öncelikle. Ben Ağustos ayında başvuru yaptın ve ret aldım. 5 yıldır kamuda çalışıyorum, gelirim iyi ve yüklü miktarda bir hesap gösterdim. Oraya Amerikalı bir arkadaşıma ziyarete gideceğimi söyledim davetiye sordular yoktu. Tek eksik bu olabilir mi acaba?

  • Merhabalar Melis Hanım,

   Bence bu bir eksik değil fazla olmuş 🙂 Hep söylediğim gibi, vize başvurularında kefil olamayacağınız birisini ziyaret edeceğinizi söylememelisiniz. Bence direkt turistik amaçla başvursanız vizeyi alırdınız.

   Bundan sonra önerim kendinizin planladığı bir seyahat için turistik bir vize almanız olur.

 3. Murat yilmaz says:

  Merhabalar görkem bey . Ben hem touristik hemde arkadaşım i ziyaret edeceğim.davetiye alıp göstersem vize şansım artar mi.simdisen twsekkurler

  • Merhabalar Murat Bey,

   Bu yazıda dikkat ederseniz hep kişisel özelliklerden bahsettim. Yani vize alırken asıl önemli olan sizin özellikleriniz. Fakat davetiyenin de olumlu olumsuz bir etkisi olabilir. Bu durum daveti veren kişinin özelliklerine bağlı.

   Eğer davet alacağınız kişiye kefil değilseniz ben onu katmanızı önermem.

 4. Mehmet Yanık says:

  Merhabalar. Uzun süre Work and Travel düşünen biri olarak karşıma farklı bir yol açıldı. Doların yükselmesi ile Work and Travel yapmanın çok mantıklı olmadığını düşünürken, babamla konuştuğumda New Jersey’de ikamet eden bir akrabasının olduğunu söyledi. Yanlış hatırlamıyorsam yeşil kartı var ve 20 seneden daha uzun sene orada yaşıyor. Ondan gelen davetiye bize artı sağlar mı davetiyeler red sebebi de oluyormuş ama ben öğrenciyim. İstanbul Üniversitesi Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okuyorum ve ingilizce pratiği yaparken gezmek istediğimi söyleyeceğim. Cebimde de 4-5bin dolara yakın para olacak. Vizeyi alabilirsem 3 ay çalışmak bile istiyorum Work and Travel gibi. Sence bunlar imkansız mı özellikle sezonluk iş mevzusu. Bu arada yeşil pasaportum var. Akrabamın yanına gidip orada 1 ay kadar kalıp New Yorku gezmek istediğimi söyleyeceğim. Ki yalan da olmamış olacak New York planım var rezervasyon vs yapabilirim. Yeterki dil pratiği yapacak bir iş bulabilme imkanım olsun Akrabamın evinde kalırken

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Bence turistik Amerika vizesi alacak özelliklere sahipsiniz. Tanıdık, çalışma, dil okulu gibi değişken ziyaret sebepleri ile kafalarını karıştırmayın. Bunu sonu red olur 🙂

   Ya da bir tanesini belirleyip onun üzerinden ilerleyin. Şunu da unutmayın ki yeşil kartı olan birinden davetiye almanın çok bir olumlu etkisi olmaz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*