Görkemli haftalar ! Bugün arkadaş arasında bir yazıyla karşınızdayım, çünkü ben de bir öğrenciyim 🙂 Birebir bu yollardan ben de geçtim ve öğrenciyken Amerika turist vizeme kavuştum.

Doğal olarak öğrencilik dönemimde de Amerika’yı gezme şansına eriştim. Şimdi sizler için “öğrencilikte amerika vizesini almanın inceliklerini” anlatacağım, başlıyorum !

New York’un Büyüleyici Dünyasından Selamlar !

Üniversitede Öğrenciyken Amerika’ya Gitmek

İlk olarak üniversitede Amerika’ya gitmek harika bir tecrübe. Çünkü Amerika dünyanın öbür ucu ve oralarda neler olduğu görmek, bilmek kesinlikle vizyonunuzu açan birşey.

Bu tecrübeyi yaşamak için de tabi iki ABD Vizesi engelimiz var.  Ama engel olarak görmemek lazım, şimdi okuyacaklarınız sizi biraz heyecanlandırabilir 🙂

Öğrenci Olmak ABD Vizesi İçin Avataj mı ?

Evet, tabii ki avantaj ! Her ülke eğitimli ve bilgili insanları ülkesinde misafir olarak ağırlamak ister. Hatta onlardan etkilenin ister 🙂

Amerika’ya gitmek için en güzel zaman üniversite yılları. Ayrıca üniversite öğrencisi olanlar, Amerika turistik vizesi almanın en önemli şartlarından birini direkt olarak sağlamış oluyor.

Amerika vizesinde göçmen potansiyelinizi düşürmenin en iyi yolu Türkiye ile güçlü bir bağlantı sunmak olacaktır. Söyleyin bakalım iyi bir üniversite bölümünden ve transkriptten iyi bağlantı mı olur ?

Öğrenciyken Gittiğim Las Vegas’tan / Batı Amerika Gezim

Amerika Turist Vizesi İçin Ne Gibi Ek Belgeler Gerekir ?

İşte vizeye başvururken de bu avantajınızı onlara gösterebilmelisiniz. Peki nasıl olacak ?

Öncelikle ıslak imzalı ya da karekodlu resmi bir öğrenci belgesi şart. Bunun yanında transkriptiniz de çok önemli. Transkriptinizi okulunuzdan mühürlü bir zarf içerisinde almayı da unutmayın.

Son olarak eğer okul dönemi içerisinde bir Amerika gezisi yapacaksanız, bu tarihlerde okuldan izinli olduğunuzu ya da okula gitmeyecek olmanızın engel teşkil etmeyeceğini gösteren bir belge almanız işinize fazlasıyla yarayacaktır. Genel olarak Amerika vizesi için gerekli belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Nevada – Arizona Sınırındayım 🙂

Madem öğrenciyiz 🙂 Maddi kaynaklar gösterirken de illa kendi üstümüze bir şeyler olmasına gerek yok. Yani sponsorluk kartı hazır !

Hatta kesin olarak ailenizi sponsor olarak göstermenizi öneririm. Eğer benim kendi banka hesaplarımda para var v.s diyorsanız onları göstermekten de zarar gelmez. Ama herşeyi para olarak düşünmeyin, eğer anne ve babanızın sizi maddi olarak her konuda destekleyeceğine dair, kendi elleriyle yazılmış imzalanmış bir dilekçe manevi olarak da destekleneceğinizin bir kanıtı olur.

Kimler Bana Sponsor Olabilir ?

Bu konuda benim ABD Turist vizesine başvuran herkes için tavsiyem anne ya da baba. Eğer özel durumu olup amcası, halası v.s ile yaşayanlar varsa anne ve babaya o kişileri de ekleyebilirim. Fakat onun dışında bir sponsorluğu ben önermiyorum.

Şimdi hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz, bu sponsorluğun sadece bir kağıt ve laftan fazlası olmadığını biliyoruz. Yani x bir kişi bana sponsor olacak diye belgeler topladığınızda yasal olarak size sponsor olmak zorunda diye birşey yok. E bunu konsolosluk da biliyor, kim çekirdek ailesi dışındaki birine binlerce lira verir ?

Hollywood Sokaklarında Yürüyen Bir Görkem Bir de Tom Cruise 🙂

Üniversite Son Sınıftayım Vize Alabilir Miyim ?

Üniversite son sınıfta olanlara ayrı parantez açmam şart. Çünkü başta söylediğim avantaj son sınıfta biran da dezavantaja dönüşebilir. Çünkü artık bir bağlantınız kalmamış oluyor. Amerika’nın gözünde bir göçmen adayına dönüşmüş olabilirsiniz !

Bu tabii ki kesin bir yargı değil. Son sınıfta olup da abd turist vizesi almanız da mümkündür ve çok örneği vardır. Fakat şansınızın 2 veya 3. sınıfa göre düştüğü bir gerçek. Ben üniversitedeki ilk yılımda almışım…

Work And Travel ile Gitmek Daha mı Mantıklı ?

Work And Travel, öğrencilik ve Amerika dendiğinde es geçilemez bir konu 🙂 Ama biz “travel and travel” cıyız !

Eğer amacınız Amerika’yı gezip görmekse inanın çoğu zaman bireysel turistik geziler çok daha uyguna geliyor, hem de sadece geziyoruz 🙂 Work And Travel, Amerika’da yaşam tecrübesi edinmek isteyenler için bir seçenek.

Vize açısından baktığımızda WAT’ ile daha kolay vize alınabildiği bir gerçek. Fakat sonrasında turistik bir vize kaf dağının ardında kalabilir !

Burası Venedik Değil Las Vegas 🙂 / Batı Amerika Gezimden

Üniversite ve Bölüm Farkeder mi ?

Son olarak değinmek istediğim, öğrenci olmanın çok geniş bir yelpazede kullanılıyor olması. Açık öğretimde okuyan insanla tıp fakültesinde okuyan bir insanın Amerika vizesine başvururken şansının eşit olması asla düşünülemez.

Burada bahsettiğim tüm bu avantajlar daha iyi bölüm, okul ve dereceye ( yüksek lisans, doktora ) artış ya da azalış gösterecektir. Kendinizi genel Türkiye normlarında tartın ve cevabı bulun !

Öğrencilikte Amerika turistik vizesine başvuru hakkındaki yazım burada bitiyor. Ben açıkça tüm ihtimalleri burada sizinle paylaşmak istedim.

Amerika vizesi yazi dizime şuradan ulaşabilirsiniz vize başvuru aşamalarıve vize tüyolarım da buradadır. Sevgiyle kalın 🙂

Yazının Devamı: Amerika Turist Vizesi Almak İstiyorum, Nasıl Olur ?

1 Yorum Yapılmış

  1. Merhaba görkem bey ben 20 yaşında üni.öğrencisiyim amerikaya gidişim okul zamanına denk geliyo yani dersler bitmeden ama bunu hocalarla konuştuk.tek başıma gidip orda iş bulabilirmiyim haziran ayında siz ne önerirsiniz

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.