Hepinize merhaba ! Amerika vizesi hakkında onu aşkın yazı kaleme aldım, bugün daha çok “amerika vizesinin avantajları“ndan söz edeceğim. Ne gibi bir avantaj mı ?

Amerika vizesi sahibi olmak başka ülkelere de giriş hakkı sağlayabilir. Çoğu kişinin bundan haberi yok ya da yanlış bilgileri var. Gelin 2020’ye yaklaştığımız şu günlerde “ABD vizesinin geçerli olduğu ülkeleri” bir inceleyelim 🙂

Los Angeles Sokaklarında Bir Görkem 🙂

ABD Vizesi İle Gidilecek Ülkeler

Adı üzerinde Amerika vizesi 🙂 ama gelin görün ki başka ülkelere giriş hakkı da sağlıyor şu kağıt parçası !

Bu ülkeler öyle çok fazla değil, aslından tek bir tane diyebilirim. Çünkü asıl önemli olan yer Meksika. Amerika vizesi sahipleri herhangi bir vize almadan direkt olarka Meksika’ya giriş yapabiliyor. Görkem Meksika’ya vize almak çok mu zor ? Hayır değil, ama en azından prosedürlerle uğraşmamış oluyorsunuz.

Bunun yanında yönetimi Amerikaya bağlı U.S. Virgin Adaları, Porto Rico ve Hawaii’de Amerikan vizesiyle gidebileceğiniz yerler arasında. Bunun dışında Bahamalar’a da ABD vizesiyle giriş yapabilirsiniz, çünkü ABD toprakları dışında bir ulaşım şansınız yok.

Amerika’ya Kadar Gidip de Türk İzleri Görmeyeceğiz Sanmayın 🙂 / Las Vegas’ın Maraş Dondurmacısı

Amerika Vizesi İle Transit Vize İstemeyen Ülkeler

Aslında en önemli avantaj burada. Eğer Amerika vizeniz varsa normalde transit vize isteyen bazı ülkelerden, ek bir belge ihtiyacınız olmadan aktarma yapabilirsiniz, bu daha uygun uçak bileti bulmanıza imkan yaratacaktır.

Bu ülkelerin başında İngiltere geliyor, fakat aktarmanın aynı havalimanından olduğuna dikkat etmelisiniz. Bunun dışında Hollanda ve Fransa’da ABD vizesi olanlardan aktarma için vize talep etmiyor.

San Francisco’dan Los Angeles’a Giderken / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vizesi İle Kanada’ya Giriş

Bu yanlış bilinen konulardan biri. Amerika vizesi ile Kanada’ya giriş yapılamıyor. Eğer Kanada’ya gitmek istiyorsanız, Kanada vizesi almanız gerekli. Fakat Amerika vizesinin burada da küçük bir avantajı yok değil.

Kanada hükümeti, Amerika vizesi sahipleri için özel bir kolaylaştırılmış vize prosedürü uyguluyor. Eğer hali hazırda geçerli bir Amerika vizeniz varsa Kanada’ya vize başvurusu yaparken bu avantajı kullanmayı unutmayın.

Amerikan Vizesiyle Avrupa’ya Gidilir mi ?

Amerika vizesiyle Avrupa’ya yani Schengen bölgesine giriş yapılamıyor. Eğer Schengen vizesi almak istiyorsanız şu yazımdan başvuru aşamalarına bakabilirsiniz.

Tabi yine burada da bir avantaj var ama somut bir şekilde değil 🙂

Kadrajımdan San Francisco’nun Ünlü Painted Ladies’i

Amerika Vizesi İle Schengen Vizesi Almak

Amerika vizesi olanlar için Schengen vizesi almak bir nebze daha kolay. Çünkü hem yurtdışı tecrübesi konusunda bir avantaj sağlamış oluyorsunuz hem de Amerika sizi önceden detaylı bir şekilde test edip vize verdiği için Avrupa’nın gözünde iyi bir referansa sahip olmuş oluyorsunuz.

Ayrıca ABD Vizesi olanların uzun süreli Schengen vizesi alma şansları da daha yüksek.

ABD Vizesi İle İngiltere’ye Gidilir mi ?

Bilinen öteki bir yanlış da Amerika vizesiyle, İngiltere’ye girilebildiği. İngiltere tamamıyla farklı bir vize prosedürüne sahip !

İngiltere konusundaki en fark, az önce söylediğim gibi normalde Türk Vatandaşları’ndan transit vize isteniyorken, Amerika vizesi sahiplerinden transit vize istenmiyor. Tabii bu durumun da belli koşulları var, bilet almadan önce resmi konsolosluk sitesinden en güncel bilgiyi almalısınız.

Las Vegas’ın Büyüleyici Sanal Dünyasındayken / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vizesiyle Küba’ya Giriş

Son olarak Küba konusu var. Küba maalesef ki standart Türk Pasaportları’ndan vize isteyen bir ülke. Amerika ve Küba arasındaki siyasi problemlerden ötürü bırakın vizeyi ortak kullanmayı, vizenin olması sorun bile yaratabilir 🙂

2020’ye yaklaştığımız şu günlerde bile ABD ile Küba arasında sorunlar devam ediyor ve günden güne prosedürler değişiyor. Eğer bu iki ülke arasında bir gezi yapacaksanız ya da ABD vizesi ile Küba’ya gitmeyi düşünüyorsanız, konsolosluktan güncel bilgiyi teyit etmeyi unutmayın.

Bu şekilde Amerika vizesinin hangi ülkelerde geçerli olduğu konusunu açıklamış oldum. Genel olarak Amerika vizesi yazı dizimden her konuda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ABD vize başvuru aşamalarına şuradan, vize görüşmesi için tüyolarıma da buradan bir bakın derim. Başka bir yazıda görüşmek üzere, keyifli günler !

Yazının Devamı: Amerika Vize Başvurunda Danışmanlık Gerekli mi?

4 Yorum Yapılmış

 1. melisa usta

  Amerikan vizesi ile Finlandiya aktarmali bir Amerika ucusu yapabilir miyim?

  • Merhabalar Melisa Hanım,

   Bildiğim kadarıyla zaten Finlandiya havayolları Türkiye ye uçmuyor. Yani bağlantılı aktarma yapmanız imkansız. Dolayısıyla schengen vizesi isteyecektir.

 2. Merhaba Görkem, kuzenimle yılbaşında Amerika’da olmayı planlıyoruz ama öncelikle idari işlem sürecinden geçen vizemin onaylanıp gonderilmesini bekliyorum 🙂 Uygun bilet bulabilmek adına önce Washington yada New York’ a uçmayı ordan da fuar için Las Vegas’a gecmeyi düşünüyoruz. Airbnb üzerinden konaklama yeri seciyoruz sanırım yine en uygun yerleri buradan bulabiliriz diye düşünüyorum. Tabi Newyork – Las vegas geçişinde yine uçak bileti almak gerekecek sanırım. Eğer tavsiye edecegin konaklama için uygun lokasyonlar ve ulaşım seçenekleri var ise paylaşırsan sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Merhabalar Ebru Hanım,

   Aslında pek uygun başlık olmamış burası 🙂 Fakat yine de cevaplayayım.

   Açıkçası kalacağınız yer belli olmadan gidiş dönüş lokasyonlarınız bu kadar karışıkken vize alabildiniz mi emin değilim. Bunlar belli olmadan Amerika vizesi almak bence imkansız gibi birşey.

   Bunun dışında Las Vegas’ta oteller uygun ben Amerika’da Airbnb çok önermiyorum. Çok genel sorular sormuşssunuz, hepsini yanıtlaya kalksam 5-10 sayfa yazarım…

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir