Tek Başıma Gittiğim Doğu Amerika Gezimden

Tek Başıma Gittiğim Doğu Amerika Gezimden

Amerika Vizesi / Seyahat İpuçları

Amerika Vize Görüşmesi İçin Tavsiyelerim


Görkemli günler ! Hepinizin hayallerini kurduğu Amerika’ya gitmenin, bizler için ilk aşaması olanAmerika vizesi” konusunda önceki yazılarımda biraz bilgilendiğinizi düşünüyorum.

Bugün Amerika vizesi alırken dikkat etmemiz gerekenlerden bahsederken daha çok “amerika vize mülakatı” üzerinde duracağım. Bu görüşmeden çok korkuluyor biliyorum 🙂 Tecrübelerim ışığında, Amerika vizesi aldıran tavsiyelerime başlıyorum !

San Francisco’nun Ünlü Tramvayı ve Geçtiği Yol Üzerindeki Ayaklarım 🙂

Görüşme Türkçe mi Yapılmalı ?

Tekrar hatırlatıyorum, bir ülkeyi ziyaret ederken o ülkenin dilini bilme şartı aranmıyor ! Vize görüşmesinde, kendinizi nasıl rahat ifade edebiliyorsanız o dili kullanın. 

Ben mülakatı İngilizce yapacağım derken, kendimizi doğru ifade edemezsek Amerika vizesi almak bizim için oldukça zorlaşır. Görüşmeyi hangi dilde yaptığınızın, vize alma ihtimalinizle bir alakası yok.

One World Trade Center Binası ve Ben / New York

Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular Neler ?

Bu konudan da Amerika vizesi alma aşamalarını anlattığım yazıda biraz bahsettim. Şimdi biraz açmak istiyorum, öncelikle size sorulan soruları birkaç başlığa ayıracağım.

Bunlardan ilki orada bulunma sebebinizi içeren sorular. Yani “Amerika’ya neden gideceksiniz ?” ve türevleri. Bu görüşmeyi sınav gibi düşünenler biraz şanslı 🙂 çünkü sorular elimizde !

İkinci olarak  sosyo-kültürel statü belirten sorular var. Bunlar “Nerede çalışıyorsunuz ?” , “Ne iş yapıyorsunuz ?”, “Mesleğiniz Nedir ?” ya da “Hangi Bölümde Okuyorsunuz ?” benzeri olacak. Burada sizin sosyal konumunuz saptanmaya çalışılıyor.

Bir de maddi ve kişisel yeterlilik ile ilgili olanlar var. Bu sorular “Daha önce yurtdışına çıktınız mı ?”, “Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız ?” gibi olanlar. Burada öyle cevaplar verebilirsiniz ki banka hesabınıza falan bakılmaz ! Okumaya devam edin.

Son olarak seyahat planlamanızı içeren sorular. “Amerika’da kaç gün kalacaksınız ?” , “Amerika’da hangi şehirlere gideceksiniz ? “Amerika’ya ne zaman gideceksiniz ?”… Bu sorular bence vizenin en kilit soruları. Önceki sorular ışığında görevlinin kafasında bir profil oluştu sizin için. Fakat burada işin ciddiyeti ortaya çıkıyor !

Brooklyn Köprüsü ve New York Gezim

Görüşmeye Nasıl Gidilmeli ?

Şık Bir Kıyafet İle Gidin

Öyle arkadaş buluşmasına gitmiyoruz değil mi ? Amerika vizesi almak ciddi bir iş ve burada kendimizi iyi şekilde temsil etmemiz gerekiyor. Bunun da ilk aşaması, kaliteli bir kıyafet giyinmek.

Kaliteden kastım pahalı giyinmek değil ! Örneğin erkekler için polo yaka bir tişört ya da hoş bir gömlek olabilir. Ciddi olacağız derken smokin de giymeyelim 🙂

Eğer doğru giyinirsek, görevlinin kafasındaki imaj daha bir farklı olacaktır, önce kendimize saygı gösterelim !

Kendinizden Emin Bir Duruş Sergileyin

Güzel kıyafetleri giyindik de içindekinin önemi yok mu ? 🙂 Bakışlarınız net, boyununuz yukarıda olsun ! Karşımızdaki Amerika da olsa bizden kıymetli değil. Kendimize güveneceğiz ki onlar da size güvenecek ve ülkelerine gitmeniz için vize verecek.

Bu sadece mimiklerle ilgili de değil. Konuşurken ağzımız titrememeli, etkileyici ve güvenli bir ses tonu kullanmalıyız.

Amerika’nın Simgelerinden Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Vize Aldıracak Tavsiyeler

Az önce saydığım koşullar ile Amerika vize mülakatına geldik artık. Ne dedik, soruları biliyoruz, e kendimizden de eminiz, vize alabilmek için şimdi ne yapmalıyız ?

Şimdi vize görüşmesi esnasında dikkat etmenizi önerdiklerimi listeleyeceğim. Bu tüyolar ile vize almanız sandığınızdan kolay olacak !

Amerika’da Alışmanız Gereken Gökdelenler

Sadece Sorulanlara Cevap Verin

E Görkem zaten kendi hikayemizi anlatacak değiliz, neden bunu diyorsun ?” Çünkü size sadece kaç gün kalacaksınız diye soran görevliye başlıyoruz anlatmaya; “10-15 gün kalmayı düşünüyoruz, duruma göre 3 gün şurada sonra burada, arkadaşlarımız da var zaten, onlar vizesini almıştı“. 

Bunu duyan görevli ne diyor peki ; “arkadaşlarınız kimler, onlar ne iş yapıyor ?” 

Durduk yerde konu sapıp gidiyor, bu sohbetler ile sizi psikolojik bir baskıya sokan görevli illaki bir açık buluyor 🙂 Sonu ise vize reddine varıyor.

Size sadece kaç gün kalacaksınız dedi ! “10 gün kalacağım” söylememiz gereken bu kadar.

San Francisco Sokakları’nda Gezerken

Amerika’daki Planınızı Net Tarihler İle Anlatın

Aklımızda net tarihler olmadan başka bir kıtaya gidecek değiliz herhalde ? Vize öncesinde seyahat planlamanız tamam olmalı. Bunu hisseden görevli size bir başka yaklaşacak, yukarıdaki tavırlar ile birleşen bu cevaplar sizi Amerika vizesine götürecek.

Ben, bana “Amerika’ya ne zaman gideceksiniz ?” diyen memura 23 nisan 2015 demiştim ! Bu kadar net. Hatta dönüş tarihimi de söyledim. Sonrasında bu tarihleri kontrol etmiyorlar mı sizce ?

Eğer bu tarihlere uygun bir seyahatiniz olursa, ikinci, üçüncü gidişlerde kimse değmesin keyfimize 🙂

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Yaptığınız İş ve Kapsamından Kısaca Bahsedin

Bu Türkiye’de hep başıma geliyor. “Ne iş yapıyorsunuz ?” , “ticaret” 🙂 Tamam da ne ticareti ya da bu ticaretin neresindesiniz ?

Hadi bana dediğinizde tamam. Ama karşınızdaki vize memuru bunları irdelemek için çabalayacak mı sizce ? Direkt olarak sizden banka hesabınızı görebilir miyim diyecek. Çünkü siz ona tamin edici bir yanıt veremediniz.

Oysa ki burada “bilgisayar ticareti yapıyorum, kendi işletmemiz var, aktif olarak yönetiyorum” gibi bir yanıtınız olsa. Belki de kendi ekranındaki bilgilerle örtüştüğünü görüp de yeterli diyecek içinden ?

Manhattan’ı Seyrederken / Doğu Amerika Gezim

Amerika Sevgisi İçeren Cümlelerden Kaçının

Tamam çoğumuzun çocukluk hayallerindendir Amerika’ya gitmek. Hatta ben direkt olarak “hayallerini kurduğum San Francisco’ya gideceğim” diye başladım cümleye. Fakat daha fazla sevgi cümlesi koymadım !

Eğer Amerika’yı öven, hayranlık içeren kelimeleri aşırı kullanırsanız, karşınızdaki insan sizi potansiyel bir göçmen olarak görebilir. Belki de yaşama hayali kuruyorsunuz ?

Bu yüzen onlara çok da muhtaç ve hayran izlenimi yaratmayın 🙂

San Francisco’dan / Kaliforniya, Birleşik Devletler

Samimi Olmayı ve Gülümsemeyi Unutmayın

Hepimiz insanız ! Bazen cümlelerden çok bakışlar, gülüşler akılda kalır. Amerika vize görüşmesinde de kendiniz gibi olun. Söylediklerimi tabii ki dikkate alın ama içinde siz de olun 🙂

Bahsettiğim tüm detaylara sahip olan tatlı turistler olarak, Amerika vizesi için önümüzde hiçbir engel yok!

Yazımı burada bitiriyorum. Amerika vizesi alma aşamaları hakkındaki ya da Amerika’ya gitmek isteyenler için olan yazılarımı okuyabilirsiniz. Umarım Amerika’ya gitmek isteyen, Amerika vizesi mülakatı öncesi biraz gerilen biraz da heyecanlanan insanlar için umut dolu bir yazı olmuştur. Bu umutlar boş değil 🙂 Gidin ve vizenizi alın !

Yazının Devamı: Vize Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

8 Yorum Bırakılmış

 1. Neziha GÜRSEL says:

  Merhabalar. Ben 2 defa amerika vizesi icin basvurdum hem ankaradan hem istanbuldan. Ikisinde de red yaniti aldim. Amerikayi gormek ve gezmek cok istiyorum. Bundan sonraki surec icin ne yapabilirim sizce ? Bunun icin sizden fikir almak istedim. Tesekkurler.

  • Merhabalar,

   Öncelikle red sebebinizi tahmin etmeniz gerekli. Bu yazı, vize alırken dikkat edilmesi gerekenler ve genel amerika vizesi yazımda söylediklerimle size uymayan şeyi bulmalısınız.

   Eğer bu sebebi bulamamış yada değiştirememişseniz 10 kez de başvursanız sonuç farklı olmaz. Günümüzdeki siyasi olaylar ile Amerika’nın daha seçiçi olduğu aşikar, fakat yine de vize alabilirsiniz, ben sizin hakkınızda hiçbirşey bilmiyorum bi yorum yapamam siz sorunu bulup düzeltmelisiniz.

 2. Abdullah Arslan says:

  Meraba Görkem. Yazılarını ilgi ve beğeniyle okudum. Daha önce work and travel ile Amerikada bulundum. Erasmus ile Avrupa’da bulundum yaklaşık 12ülke gezdim. Fakat bu sene iki defa B2 vizesinden red yedim (Amerikan ordusunda görevli bir arkadaşımdan davet mektubu olduğu halde)
  Belgelerimi almadılar yeni mezunsun deyip red verdiler. Sen olsan bir dahaki stratejin ne olurdu?

  • Merhabalar,

   Öncelikle, eskiden Work And Traval yapmış kişilerin ileride turist vizesi alma şanslarının düşük olduğu bilinen birşey. Çünkü siz orada yaşamış, çalışmışsınız ve onlar için yüksek bir göç potansiyeliniz var.

   İkinci risk unsuru olan davet mektubunu da koyduğunuza göre sizin zaten vize almanız için, Türkiye ile güçlü bir bağa sahip olmanız gerekiyor.

   Üçüncü olarak yeni mezun olmak da en büyük risklerdenken sizin bu şekilde başvurmanız bence hata olmuş 🙂 Belgelerinize bile bakmamaları da işte bu saydığım nedenlerden.

   Bence bu dakikadan sonra siz ülkemizde bir işe girin en az 3-6 ay çalışın, birikim yapın ve hiçkimseden davet mektubu olmadan iyi bir seyahat planı ile vizeye başvurun.

 3. Görküm bey, merhaba.
  İlk önce tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.
  Ben Azerbaycan Türküyüm ve ikinci kez lisans okumak için Türkiyede üniversite kazandım.
  Net olarak 15 Kasım tarihine uçak bileti almak istiyorum. Bunun için kaç ay önce vize başvurusu yapmam gerekiyor ve vizeyi alıp almamam bilgisi randevudan kaç gün sonra belli oluyor?
  Thanks in advance, Görkem bey! 🙂

  • Merhabalar

   Öncelikle rica ederim sözleriniz için. Ben açıkçası tam olarak anlamadım nereye gideceğinizi. Fakat konu gereği amerika vizesi almaktan bahsettiğinizi düşünüyorum.

   Eğer Türk vatandaşlığınız varsa yukarıda bahsettiğim prosedür geçerli. Randevu günü vizeyi alıp almadığınız size söyleniyor.

   Azeri vatandaşı olarak Türkiye’den başvuracaksanız da kendi ülkenizin prosedürünü öğrenmelisiniz.

 4. Filiz Algan says:

  Merhaba Görkem yazılarını büyük bir keyifle okumaktayım ve her okuduğumda senden ilham almaktayım.Senden bir kaç bilgi ve tavsiye paylaşmanı istemekteyim.Amerikaya gitmek en büyük hayalim özellikle San Francisco ya gitmek üniversite öğrencisiyim fakat üniversitesimi açık öğretimden tamamlamaktayim Açıköğretim olduğu için Erasmus programı için kabul edilmiyor 3_ 4 yıl önce green card başvurusu yapmıştım daha sonra bu fikrimden vazgeçtim senin bu konu hakkında fikrini almak durumundayım yardımın için sağol (inşallah birgün bende giderim) 🙂

  • Merhaba sevgili Filiz !

   Sözlerin için teşekkür ederim ne mutlu bana. Benim de hayalim San Francisco’yu görmekti ve ilk olarak oraya gittim 🙂

   Senin de gitmen konusunda aslında bir engel gözükmüyor. Öğrenci olduğun süreçte vize alman daha kolay olacaktır. Green card başvurusu senin için iyi bir referans değil fakat doğru bir seyahat planı ve yeterliliği sağlayabilecek kadar maddi olanağın varsa vize verebileceklerini düşünüyorum.

   Ayrıca daha önce yurtdışına çıktın mı bilmiyorum. Eğer çıkmışssan bu bir artı olacaktır hanene. Amerika vizesi almakla ilgili yazımdaki mantığı anlamışssan ve bu bilgilerin yanında kendini yeterli göreceksen başvur, yoksa her zaman dediğim gibi, bile bile lades olmaya gerek yok, yeterlilik yoksa vize de yoktur bu işte şans faktörü çok az.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*