Amerika Vize Görüşmesi İçin Tavsiyelerim

Amerika Vizesi / Seyahat İpuçları

Amerika Vize Görüşmesi İçin Tavsiyelerim


Görkemli günler ! Hepinizin hayallerini kurduğu Amerika’ya gitmenin, bizler için ilk aşaması olanAmerika vizesi” konusunda önceki yazılarımda biraz bilgilendiğinizi düşünüyorum.

Bugün Amerika vizesi alırken dikkat etmemiz gerekenlerden bahsederken daha çok “amerika vize mülakatı” üzerinde duracağım. Bu görüşmeden çok korkuluyor biliyorum 🙂 Tecrübelerim ışığında, Amerika vizesi aldıran tavsiyelerime başlıyorum !

San Francisco’nun Ünlü Tramvayı ve Geçtiği Yol Üzerindeki Ayaklarım 🙂

Görüşme Türkçe mi Yapılmalı ?

Tekrar hatırlatıyorum, bir ülkeyi ziyaret ederken o ülkenin dilini bilme şartı aranmıyor ! Vize görüşmesinde, kendinizi nasıl rahat ifade edebiliyorsanız o dili kullanın. 

Ben mülakatı İngilizce yapacağım derken, kendimizi doğru ifade edemezsek Amerika vizesi almak bizim için oldukça zorlaşır. Görüşmeyi hangi dilde yaptığınızın, vize alma ihtimalinizle bir alakası yok.

One World Trade Center Binası ve Ben / New York

Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular Neler ?

Bu konudan da Amerika vizesi alma aşamalarını anlattığım yazıda biraz bahsettim. Şimdi biraz açmak istiyorum, öncelikle size sorulan soruları birkaç başlığa ayıracağım.

Bunlardan ilki orada bulunma sebebinizi içeren sorular. Yani “Amerika’ya neden gideceksiniz ?” ve türevleri. Bu görüşmeyi sınav gibi düşünenler biraz şanslı 🙂 çünkü sorular elimizde !

İkinci olarak  sosyo-kültürel statü belirten sorular var. Bunlar “Nerede çalışıyorsunuz ?” , “Ne iş yapıyorsunuz ?”, “Mesleğiniz Nedir ?” ya da “Hangi Bölümde Okuyorsunuz ?” benzeri olacak. Burada sizin sosyal konumunuz saptanmaya çalışılıyor.

Bir de maddi ve kişisel yeterlilik ile ilgili olanlar var. Bu sorular “Daha önce yurtdışına çıktınız mı ?”, “Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız ?” gibi olanlar. Burada öyle cevaplar verebilirsiniz ki banka hesabınıza falan bakılmaz ! Okumaya devam edin.

Son olarak seyahat planlamanızı içeren sorular. “Amerika’da kaç gün kalacaksınız ?” , “Amerika’da hangi şehirlere gideceksiniz ? “Amerika’ya ne zaman gideceksiniz ?”… Bu sorular bence vizenin en kilit soruları. Önceki sorular ışığında görevlinin kafasında bir profil oluştu sizin için. Fakat burada işin ciddiyeti ortaya çıkıyor !

Brooklyn Köprüsü ve New York Gezim

Görüşmeye Nasıl Gidilmeli ?

Şık Bir Kıyafet İle Gidin

Öyle arkadaş buluşmasına gitmiyoruz değil mi ? Amerika vizesi almak ciddi bir iş ve burada kendimizi iyi şekilde temsil etmemiz gerekiyor. Bunun da ilk aşaması, kaliteli bir kıyafet giyinmek.

Kaliteden kastım pahalı giyinmek değil ! Örneğin erkekler için polo yaka bir tişört ya da hoş bir gömlek olabilir. Ciddi olacağız derken smokin de giymeyelim 🙂

Eğer doğru giyinirsek, görevlinin kafasındaki imaj daha bir farklı olacaktır, önce kendimize saygı gösterelim !

Kendinizden Emin Bir Duruş Sergileyin

Güzel kıyafetleri giyindik de içindekinin önemi yok mu ? 🙂 Bakışlarınız net, boyununuz yukarıda olsun ! Karşımızdaki Amerika da olsa bizden kıymetli değil. Kendimize güveneceğiz ki onlar da size güvenecek ve ülkelerine gitmeniz için vize verecek.

Bu sadece mimiklerle ilgili de değil. Konuşurken ağzımız titrememeli, etkileyici ve güvenli bir ses tonu kullanmalıyız.

Amerika’nın Simgelerinden Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Vize Aldıracak Tavsiyeler

Az önce saydığım koşullar ile Amerika vize mülakatına geldik artık. Ne dedik, soruları biliyoruz, e kendimizden de eminiz, vize alabilmek için şimdi ne yapmalıyız ?

Şimdi vize görüşmesi esnasında dikkat etmenizi önerdiklerimi listeleyeceğim. Bu tüyolar ile vize almanız sandığınızdan kolay olacak !

Amerika’da Alışmanız Gereken Gökdelenler

Sadece Sorulanlara Cevap Verin

E Görkem zaten kendi hikayemizi anlatacak değiliz, neden bunu diyorsun ?” Çünkü size sadece kaç gün kalacaksınız diye soran görevliye başlıyoruz anlatmaya; “10-15 gün kalmayı düşünüyoruz, duruma göre 3 gün şurada sonra burada, arkadaşlarımız da var zaten, onlar vizesini almıştı“. 

Bunu duyan görevli ne diyor peki ; “arkadaşlarınız kimler, onlar ne iş yapıyor ?” 

Durduk yerde konu sapıp gidiyor, bu sohbetler ile sizi psikolojik bir baskıya sokan görevli illaki bir açık buluyor 🙂 Sonu ise vize reddine varıyor.

Size sadece kaç gün kalacaksınız dedi ! “10 gün kalacağım” söylememiz gereken bu kadar.

San Francisco Sokakları’nda Gezerken

Amerika’daki Planınızı Net Tarihler İle Anlatın

Aklımızda net tarihler olmadan başka bir kıtaya gidecek değiliz herhalde ? Vize öncesinde seyahat planlamanız tamam olmalı. Bunu hisseden görevli size bir başka yaklaşacak, yukarıdaki tavırlar ile birleşen bu cevaplar sizi Amerika vizesine götürecek.

Ben, bana “Amerika’ya ne zaman gideceksiniz ?” diyen memura 23 nisan 2015 demiştim ! Bu kadar net. Hatta dönüş tarihimi de söyledim. Sonrasında bu tarihleri kontrol etmiyorlar mı sizce ?

Eğer bu tarihlere uygun bir seyahatiniz olursa, ikinci, üçüncü gidişlerde kimse değmesin keyfimize 🙂

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Yaptığınız İş ve Kapsamından Kısaca Bahsedin

Bu Türkiye’de hep başıma geliyor. “Ne iş yapıyorsunuz ?” , “ticaret” 🙂 Tamam da ne ticareti ya da bu ticaretin neresindesiniz ?

Hadi bana dediğinizde tamam. Ama karşınızdaki vize memuru bunları irdelemek için çabalayacak mı sizce ? Direkt olarak sizden banka hesabınızı görebilir miyim diyecek. Çünkü siz ona tamin edici bir yanıt veremediniz.

Oysa ki burada “bilgisayar ticareti yapıyorum, kendi işletmemiz var, aktif olarak yönetiyorum” gibi bir yanıtınız olsa. Belki de kendi ekranındaki bilgilerle örtüştüğünü görüp de yeterli diyecek içinden ?

Manhattan’ı Seyrederken / Doğu Amerika Gezim

Amerika Sevgisi İçeren Cümlelerden Kaçının

Tamam çoğumuzun çocukluk hayallerindendir Amerika’ya gitmek. Hatta ben direkt olarak “hayallerini kurduğum San Francisco’ya gideceğim” diye başladım cümleye. Fakat daha fazla sevgi cümlesi koymadım !

Eğer Amerika’yı öven, hayranlık içeren kelimeleri aşırı kullanırsanız, karşınızdaki insan sizi potansiyel bir göçmen olarak görebilir. Belki de yaşama hayali kuruyorsunuz ?

Bu yüzen onlara çok da muhtaç ve hayran izlenimi yaratmayın 🙂

San Francisco’dan / Kaliforniya, Birleşik Devletler

Samimi Olmayı ve Gülümsemeyi Unutmayın

Hepimiz insanız ! Bazen cümlelerden çok bakışlar, gülüşler akılda kalır. Amerika vize görüşmesinde de kendiniz gibi olun. Söylediklerimi tabii ki dikkate alın ama içinde siz de olun 🙂

Bahsettiğim tüm detaylara sahip olan tatlı turistler olarak, Amerika vizesi için önümüzde hiçbir engel yok!

Yazımı burada bitiriyorum. Amerika vizesi alma aşamaları hakkındaki ya da Amerika’ya gitmek isteyenler için olan yazılarımı okuyabilirsiniz. Umarım Amerika’ya gitmek isteyen, Amerika vizesi mülakatı öncesi biraz gerilen biraz da heyecanlanan insanlar için umut dolu bir yazı olmuştur. Bu umutlar boş değil 🙂 Gidin ve vizenizi alın !

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Almanızı Kolaylaştıracak Şeyler Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

33 Yorum Bırakılmış

 1. Neziha GÜRSEL says:

  Merhabalar. Ben 2 defa amerika vizesi icin basvurdum hem ankaradan hem istanbuldan. Ikisinde de red yaniti aldim. Amerikayi gormek ve gezmek cok istiyorum. Bundan sonraki surec icin ne yapabilirim sizce ? Bunun icin sizden fikir almak istedim. Tesekkurler.

  • Merhabalar,

   Öncelikle red sebebinizi tahmin etmeniz gerekli. Bu yazı, vize alırken dikkat edilmesi gerekenler ve genel amerika vizesi yazımda söylediklerimle size uymayan şeyi bulmalısınız.

   Eğer bu sebebi bulamamış yada değiştirememişseniz 10 kez de başvursanız sonuç farklı olmaz. Günümüzdeki siyasi olaylar ile Amerika’nın daha seçiçi olduğu aşikar, fakat yine de vize alabilirsiniz, ben sizin hakkınızda hiçbirşey bilmiyorum bi yorum yapamam siz sorunu bulup düzeltmelisiniz.

 2. Abdullah Arslan says:

  Meraba Görkem. Yazılarını ilgi ve beğeniyle okudum. Daha önce work and travel ile Amerikada bulundum. Erasmus ile Avrupa’da bulundum yaklaşık 12ülke gezdim. Fakat bu sene iki defa B2 vizesinden red yedim (Amerikan ordusunda görevli bir arkadaşımdan davet mektubu olduğu halde)
  Belgelerimi almadılar yeni mezunsun deyip red verdiler. Sen olsan bir dahaki stratejin ne olurdu?

  • Merhabalar,

   Öncelikle, eskiden Work And Traval yapmış kişilerin ileride turist vizesi alma şanslarının düşük olduğu bilinen birşey. Çünkü siz orada yaşamış, çalışmışsınız ve onlar için yüksek bir göç potansiyeliniz var.

   İkinci risk unsuru olan davet mektubunu da koyduğunuza göre sizin zaten vize almanız için, Türkiye ile güçlü bir bağa sahip olmanız gerekiyor.

   Üçüncü olarak yeni mezun olmak da en büyük risklerdenken sizin bu şekilde başvurmanız bence hata olmuş 🙂 Belgelerinize bile bakmamaları da işte bu saydığım nedenlerden.

   Bence bu dakikadan sonra siz ülkemizde bir işe girin en az 3-6 ay çalışın, birikim yapın ve hiçkimseden davet mektubu olmadan iyi bir seyahat planı ile vizeye başvurun.

 3. Görküm bey, merhaba.
  İlk önce tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.
  Ben Azerbaycan Türküyüm ve ikinci kez lisans okumak için Türkiyede üniversite kazandım.
  Net olarak 15 Kasım tarihine uçak bileti almak istiyorum. Bunun için kaç ay önce vize başvurusu yapmam gerekiyor ve vizeyi alıp almamam bilgisi randevudan kaç gün sonra belli oluyor?
  Thanks in advance, Görkem bey! 🙂

  • Merhabalar

   Öncelikle rica ederim sözleriniz için. Ben açıkçası tam olarak anlamadım nereye gideceğinizi. Fakat konu gereği amerika vizesi almaktan bahsettiğinizi düşünüyorum.

   Eğer Türk vatandaşlığınız varsa yukarıda bahsettiğim prosedür geçerli. Randevu günü vizeyi alıp almadığınız size söyleniyor.

   Azeri vatandaşı olarak Türkiye’den başvuracaksanız da kendi ülkenizin prosedürünü öğrenmelisiniz.

 4. Filiz Algan says:

  Merhaba Görkem yazılarını büyük bir keyifle okumaktayım ve her okuduğumda senden ilham almaktayım.Senden bir kaç bilgi ve tavsiye paylaşmanı istemekteyim.Amerikaya gitmek en büyük hayalim özellikle San Francisco ya gitmek üniversite öğrencisiyim fakat üniversitesimi açık öğretimden tamamlamaktayim Açıköğretim olduğu için Erasmus programı için kabul edilmiyor 3_ 4 yıl önce green card başvurusu yapmıştım daha sonra bu fikrimden vazgeçtim senin bu konu hakkında fikrini almak durumundayım yardımın için sağol (inşallah birgün bende giderim) 🙂

  • Merhaba sevgili Filiz !

   Sözlerin için teşekkür ederim ne mutlu bana. Benim de hayalim San Francisco’yu görmekti ve ilk olarak oraya gittim 🙂

   Senin de gitmen konusunda aslında bir engel gözükmüyor. Öğrenci olduğun süreçte vize alman daha kolay olacaktır. Green card başvurusu senin için iyi bir referans değil fakat doğru bir seyahat planı ve yeterliliği sağlayabilecek kadar maddi olanağın varsa vize verebileceklerini düşünüyorum.

   Ayrıca daha önce yurtdışına çıktın mı bilmiyorum. Eğer çıkmışssan bu bir artı olacaktır hanene. Amerika vizesi almakla ilgili yazımdaki mantığı anlamışssan ve bu bilgilerin yanında kendini yeterli göreceksen başvur, yoksa her zaman dediğim gibi, bile bile lades olmaya gerek yok, yeterlilik yoksa vize de yoktur bu işte şans faktörü çok az.

 5. Yıldıray ok says:

  Merhaba
  Kardeşim bir sorum olacak şimdi eşim üniversite den mezun olalı 3 yıl oldu 2 yıldır bir bankada çalışıyor bende elektrik işi ile uğraşıyorum new jersey de akrabamız var oraya gitmek için vize başvurusuna hazırlıyoruz ordan davet mektubu da gelecek sence onu götürmelimiyiz yoksa direk turist olarak mı baş vuralım
  Birde mülakatta onları ziyarete gidiyoruz onlar bizi gezdirecek tatlimizi onlarla birlikte geçireceğiz mi demek etkili olur sence nasıl bir konuşma yapmalıyız

  • Merhabalar,

   Eğer onları hesaba katacaksanız, davet almalısınız. Fakat ben turist olarak başvurmanın daha garanti olduğu tarafındayım daima. Tabii yeterlilikleri karşılayabiliyorsanız. Fakat devamlı iş ve evlilik olumlu bir teminat olacaktır. Bu yüzden iyi bir seyahat planı sunarsanız davetle de sorun yaşamazsınız.

 6. Ali ARSLAN says:

  Merhaba Görkem 🙂

  Ben şuan 26 yaşındayım ve üniversiteyi bırakıp askere gidip geleli 5 ay oluyor yani kısaca şuan için lise mezunuyum ama liseyide açıktan okuyup bitirdiğim için askerliği dahil etmezsek uzun bi çalışma deneyimim var. Bir önceki iş yerim çok büyük bi şirketti ve askere gidip geldikten sonrada farklı ama amerikan firmalarının (Nike-Adidas-Puma-Under Armour) üretimlerini yapan yine büyük bir firmadayım ve burda bazı kişiler iş yerinden yazı alıp evraklarını tamamlayıp vizelerini aldılar ama ortalama bu şirkette 5-10 sene çalışmış kişiler ve maaşları en az 5-6 Bin tl olan kişiler. Ben şuan 2 bin tl aldığım ve sadece biriktirdiğim 8-10 bin tl param var . Sorum şu: Yaş – Öğrenim Durumu – İş tecrübesi ve Şuanki iş yerimde yeni oluşumla birlikte maaşım Turist vizesi almamı ne kadar + veya – olarak etkiler. Çok uzun oldu ama cevaplayacığı umuyorum. Şimdiden teşekkürler. 🙂

  • Merhabalar sevgili Ali,

   Öncelikle açık gönüllülükle bunları anlattığın için teşekkürler. Günümüzde Amerika vizesi almak bazı insanlar için gerçekten zor. Eğitim, devamlı iş ve para en çok dikkat ettikleri şeyler. Fakat kimse size bu olursa kesin red alırsınız diyemez, her sonuç ihtimal dahilindedir.

   Sizin şu koşulda vize almanız da maalesef ki zor. Çünkü askere gidip geldikten sonra giriş-çıkış yapmış olduğunuzdan devamlı bir işiniz yok gözükecek. Benim size tavsiyem, 1 sene boyunca biraz daha birikim yaparak o şekilde turist vizesine başvurun. Onların gözünde hem devamlı iş sahibi hem de birikimi olan bir turist adayı olursunuz. Tüm bunları iyi bir planla, aklı başında bir tavırla görüşmede onlara anlatırsanız neden almayasınız ?

   En yakın zamanda Amerika’ya gidip gezebilmeniz dileğiyle 🙂

 7. Mehmet aribol says:

  Merhaba. Çok iyi bir site. Tşk.
  Amerika vizesi ile ilgili birkaç sorum olacak. Bilgilerinit cok onemli benim için.
  Ailecek ilk defa yurt dışına çıkmak istiyoruz.Bununda aralik ayında turist olarak ABD olmasını istiyoruz. (Chrismas☺)Pasaport larimiza bile yeni basvurduk.Bankaciyim.Eşim de devlet memuru hemşire. 2 çocuğumuz var. Kendi evim var.Tapumu da yanıma alacağım.SGK dökümü vb.götüreceğim. maas bordlarinida aliriz.Ayrıca bankada biraz para ve hesap dokumune de ihtiyaç olrmu bilemedim.
  *Bu bilgiler ışığında, lk defa yurt dışına çıkacak olmamız , onlerine daha once hic vize alinmamis tertemiz bir pasaport koymamiz ve ilk gidecegimiz yerin de
  ABD olması vize onayi
  anlamında sıkıntı yaratirmı?
  *160 formu herkes icin ayrı ayrı dolmayacak dimi.Aile için tek bir keremi dolacak.bununla bağlantılı olarakta tek bir 160 usd odenecek sanırım.
  *Ne zaman doneceksiniz gibi bir soru varmıydi. Onemlimi donus tarihi cevabı. Yani bunu bir kontrolü filan varmi sonradan onlar tarafından.
  Şimdiden çok tsk.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   İlk sorunuzdan başlayayım, evet daha önce hiçbir ülkeye gitmemiş olmanız ve vize geçmişinizin olmaması çok iyi bir durum değil. Olumsuz bir etki yaratmasa da eğer gitmiş olsanız olumlu etki edecekti 🙂

   DS 160 formu kişiye özel bir formdur. 160 usd başvuru ücreti de aynı şekilde kişiye özel. Her bir birey için ayrı ayrı ücret ödenmesi ve form doldurulması gerekiyor.

   Donuş tarihiniz başvuru aşamasında zaten net olarak belli olmalı. Bu tarihi onlar sormasa da söylemeniz avantaj sağlayacaktır.

   Eğer maddi yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız, ailecek vize almanız çok zor olmaz, fakat net bir plan şart, şimdiden keyifli seyahatler !

 8. Cemre habrak says:

  Merhaba Görkem bey. Yazılarınız bizler için çok aydınlatıcı. Çok teşekkür ediyorum bunlar için size. Benimde bir sorum olacaktı. Bende açık öğretim öğrencisiyim ve aralık ayına amerika tatili yapma fikrim var. Gidişime ailem sponsor olacak. İkiside emekli. İlk defa yurtdışına çıkacağım. Freelance dövme ve grafik tasarım yaparak çalışıyorum. Haliyle bir kesin maaş göstergem yok. Siz bir kesinlik veremezsiniz tabii ki ama bu şartlarda vize alabilme olasılığım var mıdır?
  Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

  • Merhabalar Cemre Hanım,

   Rica ederim öncelikle, eğer 25 yaşının altındaysanız maaş tarzı bir gösterge yapmanıza gerek yok. Ailenizin sponsorluğu olacağından bahsedersiniz.

   Açıköğretim de okuyor olmanız öğrencilik için iyi bir referans olmaz belki ama eğer notlarınız iyiyse kurtarabilir. Grafik tasarım ve dövme konusunu da öğrencilikte kendinizi geliştirdiğiniz bir alan olarak bahsedersiniz. Eğer maddi yeterliliği sağlayabiliyorsanız vize almanız da bence büyük bir engel yok. Siz” Amerika tatili yapacağım” dedikten sonra zaten alırsınız bence.

   • Cemre habrak says:

    Çok teşekkür ederim açıklayıcı cevap için. 25 yaşındayım ne yazık ki. Öğrenciliğimi ülkeme kesin dönüş referansım olarak kullanmak niyetindeyim. Maaşlı değilim Çalışmıyorsun kalıcı durumu olur gibisinden düşünülmesin diye. Ailem bu sponsor yeterliliğini sağlamak için elinden geleni yapıcak. Zaten noeli yaşamak için new yorka gitmek istiyorum. İki ay kalmak istiyorum. Belki bir iki etkinliğe de katılabilirim araştırıyorum. Sadece red yemek istemiyorum herkes gibi 🙂 pasaportum bu gün geldi. Eylülde randevu için harekete geçeceğim. Burada yani türkiyede sosyal sorumluluk sokak hayvanlarıyla ilgileniyorum yani sorumluluklarım büyük 🙂 bunu da söylemem onlar için iç rahatlatıcı olur mu bilmiyorum. Ya da konusu geçer mi.. ama önemli olan denemek sanırım. Nazik ve doğrucu olursam sorun çözülebilir gibi duruyor. Size bolca sağlıklı, mutlu ve huzurlu seyahatler dilerim. Tanıştığıma memnun oldum. 🙂

 9. Serkan Girgin says:

  Selam Görkem..Ben 36 yaşındayım. 12 yıllık işletme sahibiyim. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Pasaportumda 2 Almanya, 1 Yunanistan vizesi var. Toplamda 7-8 ülke dolaşımım var. Amerikaya aslında net tarihli bir seyahat planlamadım. Çalıştığım Amerikan markaları ile yüzyüze baģlantı kurabilmek, yeni araştırmalar yapmak ve fuarlara gidebilmek için vizemi pasaportuma şimdiden yapıştırtmak istiyorum. Mülakat esnasında ne tavsiye edersin?

  • Merhabalar Serkan Bey,

   Amerika vizesi alma konusunda sorun yaşayacağınızı sanmam fakat bu öyle alayım da dursun gibi bir vize değil. Bu tarz ilk organizasyonda, ona gideceğinize dair başvurun zaten onlar 10 senelik verirler büyük ihtimalle.

   Eğer seyahat planı sunmaz iseniz reddetme şansları yüksek.

 10. Mustafa Furkan says:

  Merhabalar Görkem Bey,
  Yazınız biraz olsun içimi rahatlattı. 24 Eylül’de mülakatım var. Medya sektöründeyim. Şimdiki çalıştığım şirkette 1.5 yıldır çalışıyorum. Stüdyo şefiyim. Şirketim Ekim ayı sonunda bazı stüdyo ekipmanları hakkında fiyat araştırması ve bağlantılar için New York’taki PhotoPlus Expo Fuarı’na gönderiyor. Fuar bileti ve A.B.D.’deki organizatörün imzasıyla Konsolosluğa hitaben yazılmış vize mektubu var. Ayrıca güzel bir niyet mektubu ve şirketin antetli dilekçesi de mevcut… Şirket yurt dışı harcamalarım için hesabıma bir miktar para yatırdı. Yani “harcamalarımı kendim karşılayacağım” diye belirttim formda… Maaşım iyi ama malum Türkiye’deki özel sektör şartlarını bilirsiniz; bordroda asgari ücret gözüküyor. Freelance olarak da çalıştığım için gelirim iyi durumda… Banka hesabımdaki hareket dökümünde bunu kanıtlayabilirim. Evliyim ve A.B.D.’ye tek gideceğim. Bu durumda şansım nedir acaba? Yurt dışı deneyimim yok ve açıkçası sonraki zamanlarda olası A.B.D. seyahatlerim için şirketin beni bu konuda görevlendirmesini bir fırsat olarak görüyorum.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Yazdıklarınız baştan sona olumlu bir görüntü sergiliyor. Ben vize alabileceğinizi düşünüyorum.

   Sıkıntı olan kalemler, içine yalan giren noktalar 🙂 Bankaya birden yatan para ve ben kendim karşılayacağım demeniz bence iş fuar gezisi ile çelişmiş. Ben olsam doğrusunu belirtirdim.

   Evli olup tek gitmeniz olumlu bir etken, yani geri dönersiniz diye düşünürler. Yurtdışı deneyimi olmaması bi dezavantaj değil ama olsa iyi olurdu. Şimdiden keyifli seyahatler 🙂

 11. Merhabalar görkem bey , yazılarınız için teşekkürler öncelikle ben size bir şey danışacaktım . Öncelikle kanadaya dil eğitimi için gidiyorum . Kanada vizem cıktı fakat ben amerikayıda görmek istediğim için amerika vizesinede başvuruda bulundum . Tek sıkıntım yabancı dilimin olmaması mülakatta ingilizcemi oluyor ve hiç bu sekilde vize alan oldu mu ? Sorun yaşar mıyım ?

  • Merhabalar Erkan Bey,

   Mülakat istediğiniz dilde oluyor. Hiçbir ülke vize verirken anadilini bilme şartı aramaz. Kanada vizenizin olması iyi bir referanstır. Diğer yazılarımı da dikkatlice okumanızı öneririm, keyifli seyahatler !

 12. Dilara Kahyaoğlu says:

  Görkem bey iyi günler turist vizesi için başvurmayı düşünüyorum fakat işimden ayrılcam bi kaç ay içinde yani işsiz olucam kendi üzerime sadece arabam var fakat ailemin mal varlığını tapularını banka hesaplarını gösteremezmiyim ya da çalışmıyor olmak çok büyük dezavantaj mı olucak benim için aklımda deli sorular ?

  • Merhabalar Dilara Hanım,

   Yaşınızı bilmiyorum ama eğer 25’ten büyükse ve okumaya devam etmiyorsanız ben ailenizi sponsor göstermenizi pek tavsiye etmem. Onlar için parantez içinde kendi kendini idare edemeyen insan şekline dönüşebilirsiniz.

   Bence işinizden ayrılmadan önce kendi imkanlarınızla başvurun. Maaş bordronuz olsun, bunun yanında da ailenizin banka hesabını teminat olarak verebilirsiniz ama iş bence önemli. Yalnız maddiyat yönüyle bakmayın, göçmen potansiyeliniz de artmış olacak.

   Bu arada şanslısınız ki tam yorumları cevapladığım sırada yazmışsınız 2 dakika sonra bana ulaşabildiniz 🙂

 13. Merctan Yıldırım says:

  Merhabalar,

  Görkem bey ben Mertcan üniversitede öğrenciyim. Okulu dondurup

  Amerika’ya gitmek istiyorum. Vize için ne kadar umutlu olmalıyım ? Turist

  başvurusu ya da öğrenci başvurusu için hangisini seçmem gerekiyor öncelikli

  olarak ?

  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Mertcan bey,

   Vize başvurusu bir seçenek içermez, ne için gidecekseniz o vizeyi almalısınız. Okulunuzu dondurmanız tespiti halinde vize alma şansınızı olumuz etkileyecektir.

 14. Ömer Şakar says:

  Merhaba
  Beden eğitimi öğretmeni yim ama atanmadim iki yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum bu eğitim öğretim yılı çalışmayi düşünmedim
  Amerika turslik vizesi başvuru yapsam sonuc ne olur sizce
  Banka da bütçem var abim sponsor olcak bana

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Bence devamlı çalışmıyorsanız ve öğrenci değilseniz vize alma şansınız düşük. Abinizin sponsor olması da olumlu bir etken sayılmaz. Önerim önce devamlı bir iş.

 15. Samet Tuman says:

  Merhabalar, amerikada 2 yıldır yaşayan oğlumun( kendisi orada çalışıyor) yanına gitmek icin bugün eşimle vize görüşmemiz vardı.
  İstenilen zorunlu evrakların haricinde üzerimize ait olan tapuları ve evlilik cüzdanımızı koymuştuk. Sorulan sorularda çocugunuz nerede yasıyor dogum tarihi ne iş yapıyorsunuz kaç cocugunuz var onlar nerede yasıyorlar sorularıydı. Neticesinde elimize bir kagıt vereiler gerekli kriterlere uygun olmadığımız yazıyordu. Neden kaynaklanmış olabilir?
  1. Ben emekliyim eşim ev hanımı bu etken olabilir mi?
  2. Davet mektubu almadık almalımıydık?
  3. Seyahatimizin gidiş dönüş tarihlerini içeren ve dönüş yapacagımıza dair taahhütname yazılı olarak sunmamız gerekir ?
  4. Banka hesap dökümü koymak mı gerekirdi?

  Şimdi tekrar basvurmak icin neler yapmalıyız? Yardımlarınızı rica ederiz. Çok teşekkürler şimdiden.

  3.

  • Merhaba Samet Bey,

   Aslında kendi çıkarımlarınız kısmen doğru. Net tarihler olmadan kıta değiştirmeyi düşünmek sizce onların gözünde ciddi ve iyi bir ziyaretçi profili oluşturabilir mi ?

   Ayrıca dediğiniz gibi günümüz koşullarına döviz bu kadar yükselmişken en az 5-10 bin dolar kişi başı bütçe gösterebilmelisiniz.

   Davet mektubu da bence almalıydınız. Böyle sanki kendi kendinize plan yapmışssınız gibi olmuş. Tekrar başvuru yapmak size kalmış. Eğer önceki başvuruya göre birşeyleri değiştirmişseniz aynen şansınız devam eder. Fakat en büyük yapılan hata tekrar başvuruda da yine benzer bir profil sunmak oluyor. Red için olan yazımı okumanızı öneririm, keyifli günler.

 16. Ahmet Kır says:

  Görkem Bey ,
  Merhabalar öncelikle yazılarınız çok faydalı olmuş. Sayfanızı vize sorularına bakarken tesadüfen gördüm ve bunun için size özellikle teşekkür etmek istedim.
  Ben geçen yıl amerikada öğrenci olarak bulunmuştum ve daha öncede öğrenci olarak giriş çıkışım vardı. Şimdi turist vizesiyle gitmek istiyorum. Turist vizesi için randevuya gittiğimde sizde ne demeliyim ? Askerlik ve okul bitti. Türkiyede çiftçilikle uğraşıyorum. Buraya kuvvetli bir baglayıcı sebebim yok. Cevaplarınız için teşekkürler.

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   Rica ederim elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.

   Turist olarak ülkenizi gezmek istiyorum demelisiniz 🙂 Eğer çiftçiliğinizi belgeleyebilirseniz bu bağlayıcı bir sebep olabilir.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*