Görkemli günler ! Hepinizin hayallerini kurduğu Amerika’ya gitmenin, bizler için ilk aşaması olanAmerika vizesi” konusunda önceki yazılarımda biraz bilgilendiğinizi düşünüyorum.

Bugün Amerika vizesi alırken dikkat etmemiz gerekenlerden bahsederken daha çok “amerika vize mülakatı” üzerinde duracağım. Bu görüşmeden çok korkuluyor biliyorum 🙂 Tecrübelerim ışığında, Amerika vizesi aldıran tavsiyelerime başlıyorum !

San Francisco’nun Ünlü Tramvayı ve Geçtiği Yol Üzerindeki Ayaklarım 🙂

Görüşme Türkçe mi Yapılmalı ?

Tekrar hatırlatıyorum, bir ülkeyi ziyaret ederken o ülkenin dilini bilme şartı aranmıyor ! Vize görüşmesinde, kendinizi nasıl rahat ifade edebiliyorsanız o dili kullanın. 

Ben mülakatı İngilizce yapacağım derken, kendimizi doğru ifade edemezsek Amerika vizesi almak bizim için oldukça zorlaşır. Görüşmeyi hangi dilde yaptığınızın, vize alma ihtimalinizle bir alakası yok.

One World Trade Center Binası ve Ben / New York

Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular Neler ?

Bu konudan da Amerika vizesi alma aşamalarını anlattığım yazıda biraz bahsettim. Şimdi biraz açmak istiyorum, öncelikle size sorulan soruları birkaç başlığa ayıracağım.

Bunlardan ilki orada bulunma sebebinizi içeren sorular. Yani “Amerika’ya neden gideceksiniz ?” ve türevleri. Bu görüşmeyi sınav gibi düşünenler biraz şanslı 🙂 çünkü sorular elimizde !

İkinci olarak  sosyo-kültürel statü belirten sorular var. Bunlar “Nerede çalışıyorsunuz ?” , “Ne iş yapıyorsunuz ?”, “Mesleğiniz Nedir ?” ya da “Hangi Bölümde Okuyorsunuz ?” benzeri olacak. Burada sizin sosyal konumunuz saptanmaya çalışılıyor.

Bu Yazıyı Youtube’da İzleyebilirsiniz!

 

Bir de maddi ve kişisel yeterlilik ile ilgili olanlar var. Bu sorular “Daha önce yurtdışına çıktınız mı ?”, “Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız ?” gibi olanlar. Burada öyle cevaplar verebilirsiniz ki banka hesabınıza falan bakılmaz ! Okumaya devam edin.

Son olarak seyahat planlamanızı içeren sorular. “Amerika’da kaç gün kalacaksınız ?” , “Amerika’da hangi şehirlere gideceksiniz ? “Amerika’ya ne zaman gideceksiniz ?”… Bu sorular bence vizenin en kilit soruları. Önceki sorular ışığında görevlinin kafasında bir profil oluştu sizin için. Fakat burada işin ciddiyeti ortaya çıkıyor !

Brooklyn Köprüsü ve New York Gezim

Görüşmeye Nasıl Gidilmeli ?

Şık Bir Kıyafet İle Gidin

Öyle arkadaş buluşmasına gitmiyoruz değil mi ? Amerika vizesi almak ciddi bir iş ve burada kendimizi iyi şekilde temsil etmemiz gerekiyor. Bunun da ilk aşaması, kaliteli bir kıyafet giyinmek.

Kaliteden kastım pahalı giyinmek değil ! Örneğin erkekler için polo yaka bir tişört ya da hoş bir gömlek olabilir. Ciddi olacağız derken smokin de giymeyelim 🙂

Eğer doğru giyinirsek, görevlinin kafasındaki imaj daha bir farklı olacaktır, önce kendimize saygı gösterelim !

Kendinizden Emin Bir Duruş Sergileyin

Güzel kıyafetleri giyindik de içindekinin önemi yok mu ? 🙂 Bakışlarınız net, boyununuz yukarıda olsun ! Karşımızdaki Amerika da olsa bizden kıymetli değil. Kendimize güveneceğiz ki onlar da size güvenecek ve ülkelerine gitmeniz için vize verecek.

Bu sadece mimiklerle ilgili de değil. Konuşurken ağzımız titrememeli, etkileyici ve güvenli bir ses tonu kullanmalıyız.

Amerika’nın Simgelerinden Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Vize Aldıracak Tavsiyeler

Az önce saydığım koşullar ile Amerika vize mülakatına geldik artık. Ne dedik, soruları biliyoruz, e kendimizden de eminiz, vize alabilmek için şimdi ne yapmalıyız ?

Şimdi vize görüşmesi esnasında dikkat etmenizi önerdiklerimi listeleyeceğim. Bu tüyolar ile vize almanız sandığınızdan kolay olacak !

Amerika’da Alışmanız Gereken Gökdelenler

Sadece Sorulanlara Cevap Verin

E Görkem zaten kendi hikayemizi anlatacak değiliz, neden bunu diyorsun ?” Çünkü size sadece kaç gün kalacaksınız diye soran görevliye başlıyoruz anlatmaya; “10-15 gün kalmayı düşünüyoruz, duruma göre 3 gün şurada sonra burada, arkadaşlarımız da var zaten, onlar vizesini almıştı“. 

Bunu duyan görevli ne diyor peki ; “arkadaşlarınız kimler, onlar ne iş yapıyor ?” 

Durduk yerde konu sapıp gidiyor, bu sohbetler ile sizi psikolojik bir baskıya sokan görevli illaki bir açık buluyor 🙂 Sonu ise vize reddine varıyor.

Size sadece kaç gün kalacaksınız dedi ! “10 gün kalacağım” söylememiz gereken bu kadar.

San Francisco Sokakları’nda Gezerken

Amerika’daki Planınızı Net Tarihler İle Anlatın

Aklımızda net tarihler olmadan başka bir kıtaya gidecek değiliz herhalde ? Vize öncesinde seyahat planlamanız tamam olmalı. Bunu hisseden görevli size bir başka yaklaşacak, yukarıdaki tavırlar ile birleşen bu cevaplar sizi Amerika vizesine götürecek.

Ben, bana “Amerika’ya ne zaman gideceksiniz ?” diyen memura 23 nisan 2015 demiştim ! Bu kadar net. Hatta dönüş tarihimi de söyledim. Sonrasında bu tarihleri kontrol etmiyorlar mı sizce ?

Eğer bu tarihlere uygun bir seyahatiniz olursa, ikinci, üçüncü gidişlerde kimse değmesin keyfimize 🙂

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Yaptığınız İş ve Kapsamından Kısaca Bahsedin

Bu Türkiye’de hep başıma geliyor. “Ne iş yapıyorsunuz ?” , “ticaret” 🙂 Tamam da ne ticareti ya da bu ticaretin neresindesiniz ?

Hadi bana dediğinizde tamam. Ama karşınızdaki vize memuru bunları irdelemek için çabalayacak mı sizce ? Direkt olarak sizden banka hesabınızı görebilir miyim diyecek. Çünkü siz ona tamin edici bir yanıt veremediniz.

Oysa ki burada “bilgisayar ticareti yapıyorum, kendi işletmemiz var, aktif olarak yönetiyorum” gibi bir yanıtınız olsa. Belki de kendi ekranındaki bilgilerle örtüştüğünü görüp de yeterli diyecek içinden ?

Manhattan’ı Seyrederken / Doğu Amerika Gezim

Amerika Sevgisi İçeren Cümlelerden Kaçının

Tamam çoğumuzun çocukluk hayallerindendir Amerika’ya gitmek. Hatta ben direkt olarak “hayallerini kurduğum San Francisco’ya gideceğim” diye başladım cümleye. Fakat daha fazla sevgi cümlesi koymadım !

Eğer Amerika’yı öven, hayranlık içeren kelimeleri aşırı kullanırsanız, karşınızdaki insan sizi potansiyel bir göçmen olarak görebilir. Belki de yaşama hayali kuruyorsunuz ?

Bu yüzen onlara çok da muhtaç ve hayran izlenimi yaratmayın 🙂

San Francisco’dan / Kaliforniya, Birleşik Devletler

Samimi Olmayı ve Gülümsemeyi Unutmayın

Hepimiz insanız ! Bazen cümlelerden çok bakışlar, gülüşler akılda kalır. Amerika vize görüşmesinde de kendiniz gibi olun. Söylediklerimi tabii ki dikkate alın ama içinde siz de olun 🙂

Bahsettiğim tüm detaylara sahip olan tatlı turistler olarak, Amerika vizesi için önümüzde hiçbir engel yok!

Yazımı burada bitiriyorum. Amerika vizesi alma aşamaları hakkındaki ya da Amerika’ya gitmek isteyenler için olan yazılarımı okuyabilirsiniz. Umarım Amerika’ya gitmek isteyen, Amerika vizesi mülakatı öncesi biraz gerilen biraz da heyecanlanan insanlar için umut dolu bir yazı olmuştur. Bu umutlar boş değil 🙂 Gidin ve vizenizi alın !

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Kaç Yıllıktır ? 10 Yıllık Alınır mı ?

136 Yorum Yapılmış

 1. merhabalr görkem bey öncelikle bi kaç sorum olucaktı. mülakat ingilizcemi yoksa türkçemi yapılıyo ve ardından turist vizesini kaç yıllık alabiliyorum benim amacım üniversiteyi okuyup ardından orada temelli yaşamak sizce bu mümkün mü 19 yaşındayım burda ön lisans okuyorum ve sizce ön lisansı bitirip gitmek mi yoksa diğer yıla sarkmadan gitmek mi ve mülakata giderken okuduğum okulun ve transkriptini götürmeliyim ve başka hangi evrakları götürmeliyim teşekkürler

 2. Merhaba Görkem Bey
  Ben Leyla Turistlik Amerika vizesi için başvuru yapmayı planlıyorum on yılı aşkın bir süredir sigortalı olarak bir şirkette yönetici olarak çalışıyorum daha önce Fransa Almanya ve Lüksemburg a gittim hesabımda yeteri kadar $ var sizce vize alabilme ihtimalim nedir.

 3. görkem abi öncelikle selamlar , 19 yaşındayım liseyi bitirdim fakat istediğim üniversiteyi kazanamadım o nedenle mezuna kaldım şuan dershanede üniversite sınavına hazırlanıyorum şubat gibi f1 dil okulu için vize görüşmem var babamın hesabında yaklaşık 400 bin tl gibi para var benimde adıma bir araba var , asıl nedenim mart başında gidip haziran 10 da ülkeye dönmek çünkü üniversite sınavım var , bana verebileceğin bir tavsiye varmı çok korkuyorum vize mülakatından

  • Merhabalar Sevgili Beşir,

   Bana burada yazdıklarını kendinden emin biçimde yalansız dolansız 🙂 anlatırsan bir sorun olacağını sanmıyorurum. Temel olarak doğru beyan ve iyi hazırlanılmış bir seyahat planı sana vizeyi aldırabilir.

 4. Ben üniversite eğitimim sırasında work and travel ve erasmus gibi programlara katılarak yurt dışında seyehat etmek ve para kazanmak istoyrum. Bilişim üzerine bir bölüm okumayı, üniversite sonrasında Amerika’ya çalışmak ve yaşamak için gelmeyi planlıyorum. Özellikle bilişim sektörünün belkide bel kemiği olan San Francisco veya California’nın farklı bir eyaletinde çalışmak istiyorum. Aklımda bazı pasif gelir kaynağı elde etmenin yolları var,çalışmanın yanı sıra bu şekilde’de para kazanmayı düşünüyorum. Work and travel’a gittiğim zaman orada bana yardım edecek kişiler bulsam ve sosyal çevremi gitmeden kursam bana yardımcı olur mu? Ki zaten orada yaklaşık 30 yılı aşkın süredir yaşayan bir tanıdığım var. Onun istihdam sağladı kişilerin bana iş bulmam ve orada yaşamam konusunda faydası olur mu?

 5. merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederi. ama aklıma takılan bir iki soru var yardımcı olursanız sevinirim:) ben 18 yaşımdayım Amerika’ya 5 yıllık bir üniversite eğitimi için gitmek istiyorum. okulun istediği bir sınavda istediği bir puan aldım. ama vize alım konusunda biraz çekincelerim var. üzerimde bir ev tapusu ve banka kartımda bir miktar para var. hem annem hem babam memur ve yeşil pasaporta sahibim. sizce öğrenci vizesi almak için uygun mudur? mülakat konusunda biraz çekincelerim var konuşurken duraksama yaşıyorum.

  • Merhabalar Sevgili Aslı,

   Söylediklerinizde bi sorun yok ama bi yorum yapmam için 50 katı bilgiye ihtiyacım var 🙂 Bunu en iyi siz bilebilirsiniz buradaki bilgileri okuduktan sonra.

   Sonuçta eğitim için gidiyorsunuz ve hazırlık eğitimi vardır diye düşünüyorum kimse sizden çok harika bi ingilizce beklemez.

 6. Merhabalar Görkem bey bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben de vizeye başvurmak istiyorum. Chicago üniversitesinden yüksek lisansa kabul aldım ama burslu olarak değil. Kendi üzerime tapum var ve bankada yeteri kadar param abilerimin de tapusu var ancak babam vefat etti ve annemin üzerine bir malı yok. Sizce vizeyi alabilme ihtimalim nedir?
  İkinci olarak şu an konsolosluklar kapalı ve benim okulum Eylül’de başlıyor. Normalleşme sürecine girdiğimize göre tahmini olarak ne zaman açılır?

  • Merhabalar Tuba Hanım,

   Başınız sağolsun öncelikle. Açıkçası yüksek lisans için kabul aldıysanız vizede tek dikkat etmeniz gereken maddi kaynaklar olmalı. Tapu v.s den çok nakit para, maaş, burs, kira geliri v.s gibi teminatlar iş görecektir.

   Ben yaz içerisinde amerika vize başvurularının kısıtlı da olsa başlayacağını düşünüyorum, sizin gibi eğitim için gidecek çok insan var çünkü.

 7. Merhabalar. Ben 21 yaşındayım. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Benim ablam hem Amerikan hem de Türk vatandaşı. (Aynı anneye fakat farklı babalara sahibiz.) Onun babası Amerikan ve Amerikada yaşıyor fakat Ablam ise Türkiye’de yaşıyor. Kendisi bir kaç sene önce Amerika’ya gitmişti.Sorum şu olacak ki ablamın babası bana Amerika’dan davet mektubu ve finansal destek sağlayacağına dair belgeler gönderirse ve ablam abd vatandaşı olduğu için turist vizesi almam kolaylaşır mı? Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Emir Bey,

   Hayır kolaylaşmaz, çünkü turistik vize ayrı birşey, aile bağı olması ve davet mektubu almak birbirinden farklı. Önce Amerika’ya gidiş amacını belirlemelisin.

 8. merhaba görkem bey, ben 29 yaşında, 10 yıllık devlet memuruyum, evliyim. banka hesabıma gerekli kadar para koydum. ev tapusu araba ruhsatı gibi evraklarıda hazırladım. cuma günü amerikan konsolosluğunda vize görüşmem var. görüşmede nasıl davranmalıyım. ve vize çıkma ihtimali sizce nedir? ben sadece 10 gün turist olarak gezip gelmek istiyorum. mesela orada spor aktivitelerinde bulunmak istiyorum.

  • Merhabalar İbrahim Bey,

   Yani vize çıkma ihtimali ile ilgili birşey diyemem ama çıkmaması için bir sebep yazmamışsınız. Sadece planınız net olsun derim şu tarihte gidip şu tarihte dönüyoruz şehirler biletler v.s.vs belli gibi. Bu koşulda vize alabilirsiniz bence.

 9. Görkem Bey Merhaba,

  Mayıs ayında başlayacak olan 3 aylık bir dil eğitimi için LSI New York dil okuluna kayıt yaptırdım. Fakat vizeyle ilgili bazı tereddütlerim var. Özetlemek gerekirse; 26 yaşındayım, mühendisim ve kendi sektörümde özel bir firmada aktif olarak çalışmaktayım(İş hayatında 1,5 yıldır bulunmaktayım). Daha önce malesef hiç yurtdışı deneyimim olmadı (ki en çok kafamı meşgul eden nokta bu). Vize işlemleri için kendi hesabıma yeterli meblayı yatırıp yazıyı aldıktan sonra çektim. Şu an babamı sponsor olarak göstermeyi düşünüyorum ve parayı onun hesabına aktarıyorum. Kendisi 30 yıldır THY’de çalışıyor gelir durumu iyi. Bu hafta içerisinde vize randevusu almayı planlıyorum. Şu anki durumumla ilgili bir yorumda bulunabilir misiniz ? Özellikle daha önce çıkış yapmamış olmam konusu kafamı çok kurcalıyor. Sizin yorumunuz nedir ?

  Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Merhabalar Berk Bey,

   Çalışan birinin sponsor göstermesi çok saçma bence, babanızın ya da ailenizin maddi durumu sizi pek ilgilendirmiyor şuanda. Ve dil eğitimi için amerikaya gitmeniz de ne kadar mantıklı bilemiyorum, açıkçası gidiş amacınızı iyi belirleyin derim seçtiğiniz okul iyi mantıklı olmalı maddi kaynaklarınız da.

 10. Merhabalar Görkem Yüksel, öncelikle tecrüberelerinziden yola çıkarak verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. ben ankaradan emkeli bir devlet memuruyum ve yeşil pasaport sahibiyim. son 3yıldır Antalyada bir sahil kasabasında kırsal hayata geçip yerleşik olma gayesi içinde evcil hayvanlar ve toprak ile ugraşma faaileyleri içindeyim. ATOdan girişimcilik sertifikam da var. henuz bir çiftçilik sertifikam yok ama.. ayrıca faal oalrakda sokak hayvanları koruma ve kurtarma işiylede ilgiliyim.ABD de ki yiğenimi ziyarete gitmek istiyorum birkaç haftalıgına ama gidiş dönüş tarıhım onlar vizeyi verince netleşecek o yüzden görüşmede 3 hafta için gideceğim desem bu yeterli olurmu ve ayrıca yiğenimin dadılık yaptıgı aileden davet mektubu alsam mı ? bir etkisi olurmu? yada hiç onları ve yiğenimi işin içine karıştırmasam bana nerede kalcaksın dediklerinde otelde mi demeliyim otel ve ucak bilgisini net olarak görüşmede vermem mi gerekir? birde bu vize görüşmesi vize alıncaya kadar toplamda kaç ay surer sizce ? görüşem ve vize
  çin sürede bir kesinlik olmadıgı için biletiminde tarihi kesın değil oyuzden. ayrıcada yaptıgım STK işi ile ilgili olarak AÖF de veterinerlik okumaktayım. sizce bütün bunlar yeterli olurmu? illa şişkin bir banka hesabım olmalımı?? şimdiden teşekkürler ederim size 🙂

  • Merhabalar Şengül Hanım,

   Yeğeniniz vatandaşı ise oranın mektup isteyebilirsiniz. Devletten emekli olduğunuza göre zaten çok göçmen risk grubunda sayılmazsınız. Seyahat planınızı iyi yapın tarihleri netleştirin ve maddi yeterliliği sağlayın tamamdır. Ayrıca amerika vizesinde daima doğru beyan esas olmalı.

 11. Merhabalar öncelikle teşekürler bizi daha iyi aydınlattığın için.Ben şuan dış ticaret {ingilizce}hazırlık okuyorum bu yaz gitmeyi düşünüyorum. 1.sorum 2 ay orda kalmayı düşünüyorum tek başıma hiç bir kuruma baş vurmadan nekadar para gerekli{sadece orda kalma yeme içme vs}2.sorum vizeye başvurmadan kaç gün önce uçak bileti alıyım yada baş vurduktan sonramı alıyım.3.sorum en düşük otel fiyatları nekadar yada sence nerde kalmalıyım.Bu arada gidiceğim yer california.teşekürler

  • Merhabalar Halil Bey,

   Rica ederim…

   2 ay kalman açıkçası pahalıya mal olur. Gecelik hosteller 20-30 dolar ortalamaya sahip Amerika’da. Hatta New York’ta daha da fazla. Yani hiç yoktan bence 2 ayda 2-3 bin dolar harcanır.

   Vizeye gitmeden 3-4 ay önce başvurulmalı bence uçak bileti de vizeden önceki bir tarihte alınabilir.

 12. selam bifirmada çalışıyorum. Texsastan potansiyel makina egitimleri için davetiye geldi benim adıma vize almama gibi bi bisıkıntı olur mu. Tüm masraflar texsas firması tarafından karşılanacak. 12yıl önce abd vizesi reddi aldım sorun olurmu.

  • Merhabalar Hasan Bey,

   12 yıl öncesinin önemli olduğunu çok düşünmüyorum uzunca zamna geçmiş. Bu gideceğiniz eğitimin kapsamına önemine bağlı. Ama masrafları karşılıyorlarsa vize de alabilirsiniz belki. Bu kadar kısıtlı bilgiyle birşey söylemem zor.

 13. Merhaba,Benim abim yaklaşık 6 yıldır San Francisco da yaşıyor.Evli ve 6 yıldır Türkiye ye gelemiyor.Çalışma izni var ama oturma izni yok sanırım yani sığınmacı gibi.Ben onun yanına gitmek istiyorum.Devlet hastanesinde hemşireyim.Vize almam kolay olur mu devlette çalıştığım için?Birde açıksözlü olmak mı gerekiyor açık açık söyliyim mi abimin yanına gidiyorum diye yoksa turistik amaçlı mı diyim?Öyle de böyle de belli olur orada yaşadığı bence.Ne yapmalıyım ?

  • Merhabalar Tuğba Hanım,

   Ondan bahsederseniz hiç kolay olmaz, bahsetmeseniz de kolay olmaz, siz komple turistik bir gezi yapıyormuş gibi planlasanız daha iyi olur.

 14. Görkem merhaba
  Benim de bu sene Work and travel düşüncem var başvuru yapıp kayıt işlemlerini tamamladım lakin dönem ortasında kaldığım bi ders ortalamamı 2’nin altına düşürdü. Sadece ortalama konusunda sıkıntı yaşıyorum vize alma konusunda çok büyük bi problem olur mu acaba ?

  • Merhabalar Yusuf Bey,

   Yani bunu hep diyorum, ODTÜ’de TIP okuyorsunuzdur esprisine diyorum 🙂 1.80 dir sorun olmaz. Ama xx ünide xx bölüm okursunuz 2.50 sorun olur bunlar görecelidir. Bence çok sorun olmaz.

 15. Görkem Bey slm Bügün Ankara’daki abd elçiliğinden red aldım.Esim kamu personeli ben kamu personeliyim, geçerli Şengen vizem var.Fakat bana bir beyaz kağıt verdiler.ve bu seferlik vizenizi onaylamıyorum dedi.Daha önceden Kanada’ya 2 kere baş vurdum ve red aldım.ABD elçiliğindeki memur kaç yıldırlı çalıştığımı Avrupa da nereleri gezdiğimi sordu sorun yok sonrasında Bana ABD üzerinde Kanada yamı geçeceksin dedi .Bende ona hayır öyle bir düşüncem yok dedim.Ve bana beyaz kağıt uzattı.Sizden fikir almak istiyorum .Yeniden başvuru yapmak sonucu değiştirir mi. Tabi neden red yediğim ide anlayamadım.Eğer düşünceniz değiştirir yönünde ise ne kadar zamanda başvurada bulunmamı öneririsiniz. Tşl iyi çalışmalar

  • Merhabalar Yaşar Bey,

   Herşeyi yazmışsınız ama neden ABD ye veya Kanada’ya gitmek istediğinizi söylememişsiniz. Bence onlar da gidiş sebebinizi anlamamış olabilir

   • Hem ABD hemde Kanadaya turistik amaçlı gitmek istiyordum fakat her ikisinden de ret aldım.Bir aylık zaman diliminde tekrar başvuruda bulunmak istiyorum bunu önerirmisiniz. Beyaz kağıt ile ret almam ikinci başvurumu etkilermi. Beyaz kağıtta çok sayıda sebep sunuluyor .Kndime uygun olanı seçemedim ve eksiğim ne olduğunu bilmiyorum.Bu konuda sizin yorumunuz benim için önemli. TŞK iyi çalışmalar.

 16. Merhabalar Görkem Bey,
  Öncellikle yazınızdaki bilgilendirmeden dolayı çok teşekkür ediyorum.
  Ben, Amerika’daki bir koleje kayıt yaptım. Kolejin benden istedikleri belgeleri tamamladım ve I-20 formu geldi. Benim amacım orada üniversite okumak. Ama ben şuan Türkiye’de üniversite okuyorum. Vize mülakatına girmeden önce okulu dondurmalı mıyım yada kaydımı sildirmeli miyim ? Bu arada Amerika New Jersey eyaletinde oturan arkadaşım var okul işlemlerini onunla birlikte halletik ve oraya gidersem onlarda kalacağım. Muhtemelen mulakattakiler bana arkadaşım hakkında soru sorarlar. Yani kısacası bu durumuma ragmen vize mulakkat sürecinde ne yapmam gerekir ?

  • Merhabalar Ali Bey,

   Teşekkür ederim 🙂

   Öncelikle doğru beyan esas derim. Uydurmalara hikayelere girmeyin. Üniversiteyi bırakıp Amerika’da devam etme isteğinizin sebebini iyi açıklamalısınız. Bunu göçmenlik isteği yani iyi yaşam eğitim şartları v.s nin ötesinde bir açıklama ile sunmalısınız. Ayrıca orada bir tanıdığınızda kalma planınızın da pek hoşlarına gideceğini sanmıyorum. Burada önemli olan sizin ne tarz bir okuldan kabul aldığınız.

   • Okulum; Bergen Community College
    Vizem kabul olana kadar Türkiye’deki okulumun kaydını dondurmamayı veyahut sildirmemeyi düşünüyorum. Sizce doğru bir karar mı ? Çünkü buradaki okulumun yurtdışındaki koleje gitmemi engellemesini istemiyorumml. Bu arada arkadaşımdan bahsetmemeyi planlıyorum ama bana nerede kalacaksın diye soracaklar,arkadaşım haricinde bir cevap vermem gerekiyor sanırım. Son olarak öğrenci olmama rağmen mülakatta Türkçe konuşabilme ihtimalim var mı

 17. selamlar Görkem bey

  2007 yılından bugüne kadar kendimize ait aile şirketinde çalışmaktayım Almanya, Fransa,İtalya ,Bosna Hersek, Maldives bu ülkelere gittim. DS160 formunada doldurdum bu bilgileri evliyim eşimle beraber başvuru yaptık. Aralık ayında 7 gün seyahat edeceğimi belirttim bankada 20bin Tl ve 6000 dolar param var. Eşimle benim hala devam süresi devan eden schengen vizemiz mevcut sizce alma olasılığımız nedir dip not (4000 günü aşan pirimim gözükmektedir 10 sene önce ret yemiştim amerikadan 🙂

  • Merhabalar Burak Bey,

   Bana kalırsa seyahat planınızda kilitleniyor olay. Eğer gidiş tarihleriniz, gideceğiniz şehir kalacağınız yer belli ise, oradaki plan da mantığa uygunsa vize almamanız için bir sebep olmaz. 10 sene önceki reddin çok bir etki yapacağını sanmam çünkü o günden bugüne eminim çok şey değişmiştir hayatınızda 🙂

 18. mrb ben 2 yıllık üni bitirdim saglık bitirdim ama daha iş bulamadım dil egitimi almak için vize basvurusunda bulluncam st.gilles new yorkdaki okula 4 aylık dil egitimi istiyorum bankada 200 bin tl var acaba vize alabilirmiyim yada ne yapmam gerekiyorr

  • Merhabalar Tamer Bey,

   Net birşey demem imkansız. Fakat anlıyorum ki yaşınız genç yani dil eğitimi alma isteğiniz normal bir durum. Eğer iyi bir okul ayarladıysanız ve maddi şartları yerine getirebiliyorsanız neden olmasın. Doğru beyan ve doğru seyahat amacı belirtmenizi öneririm anahtar bu.

 19. Hellö Görkem! Amerika Yazı Dizini çok yararlı buldum, henüz diğer yol maceralarına bakma şansım olmadı, eminim onları da büyük bir özenle yazmışsındır!
  Benim sorum da şu şekilde: Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümü mezunuyum(2017) öncesinde Schengen vizem ve 1 yıl Paris’te Erasmus(2016) deneyimim var, pasaportum zaten 10 yıllıktı, 2023’te bitiyor. Şu an 10 aydır bir ajansta Dijital Pazarlama Direktörü olarak çalışıyorum, öncesinde de yine iş (yani sigorta) tecrübem vardı. Ailemle yaşıyorum ve üzerime herhangi bir taşınmaz yok, öğrencilik durumu da yok. Çok fazla birikmişim yok ama tabi ailemden aldığım maddi desteği bankada gösterebilirim. Verebileceğim detaylar şimdilik bu kadar, senin tecrübelerine göre bana vize çıkması olasılığı nedir?
  + DS-160 belgesini doldururken sosyal medya hesaplarımızdan hangilerini vermeliyiz? Mesela LinkedIn? Ya da Instagram ama gizli bir hesap etc..

  • Merhabalar Zeynep Hanım,

   Teşekkür ederim, vize konusunda yorum yapmak için yeterli bilgiye sahip değilim hakkında 🙂

   Bence önemli olan senin gerçek iç sesin gidiş amacın ve yapmak istediklerin. Eğer sadece güzel turistik bir gezi planlıyorsan neden alamayasın ? DS-160 formunda esas olan doğruluk ve dürüstlüktür, farketmez, iyi şanslar !

 20. Merhabalar görkem, ben universite 3. Sınıf öğrenciyisim 23 yaşındayım, uçak mühendisliği okuyorum. Ds-160 formunu gerekli şekilde doldurdum yazın arkadaşım ile 12 günlük bir tatil düşünüyoruz. Bu tatilde nasayı görmek istiyoruz. Arkadaşım daha önce Avrupa ve başka ülkelerden vize aldı fakat benim ilk yurt dışı vize başvurum. Hesabımda 7 bin dolar bulunuyor ve üzerime tescilli lüks diyebileceğimiz iki adet araç bulunmakta. Sadece otel rezervasyonu yaptık. Vize çıkmaz diye henüz bilet almadık. Sponsor olarak büyükbabamı gösterdim emekli ve bankada giriş çıkışı var,Tapu vs. Kafamda şu sorular var 1) daha önce hiç yurt dışına çıkmamış olmam problem olurmu 2) uçak bileti almamız ne kadar etkili olur

  • Merhabalar Sevgili Oğuzhan,

   Amerika’ya gitmek için öncesinde başka ülkelere de gitme koşulu yok. Fakat gitmiş olsaydın iyi bir referans olacaktı. Uçak bileti almak da aynı şekilde…

   Maddi yeterliliği sağlıyor gibi duruyorsun, iyi bir planlama ile başvurursan vizeyi almaman için bir sebep yok.

 21. MERHABA GÖRKEM BEY öncelik le size iyi bayramlar!!! size bir kaç soru sormak istiyorum ben turkmenıstan vatandaşıyım 09.04.2019 da turkmenıstan da bir kere red aldım tekrar turkıyeden denemek istiyorum red aldıktan sora FRANSYA ALMANYA İSVİÇRE AZARBEYCAN giriş çıkışlarım var! 2012-2017 de MARMARA ÜNİVERSİTESİNİ BİTİRMİŞTİM.YAŞIM DA 30 ŞUANDA TÜRKİYE DE KASTAMONU ÜNİVERSİTESİNDE İLK ÖĞRETİM MATEMATİK OKUYORUM 1 sınıf ama ben F1 VİZESİNİ ALMAK İSTİYORUM TATİLİMİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUM 2 ÇOCUK BABASIYIM GEÇİM KAYNAĞIM OLARAK DA BANYO AKSESUARLARINI SATIYORUM TÜRKİYE DEDE BİR FABRIKANIN BAYILIĞI OLARAK DA ANLAŞMAM VAR SİZCE BANA BU SEFER VİZA ALMA ŞANSIM VAR MI ACABA ????

 22. Abi birşeyi çok merak ediyorum .üniversite son sınıf ögrencısıyım fakat okuldan mezun olamıyorum alttan 2 dersim kalıyo ,bu yaz amerikadan dil eğitimi almak istediğim için bir dil okuluna kayıt oldum 3 aylık ve cuma günü vize görüşmeme gidicem.evraklarımda vs hiç birşeyde problem yok ayrıca bana sponsor olucak annemin hesabındada 15.000 dolar para var ayrıca sürekli girdiler ve cıktılar var son 3 aylık hesap geçmişnde ama bir sıkntı var ki speaking im hiç yok ve kendimi orada ingilizce konusarak ıkna edebılecegımı düşünmüyorum. Bu yüzden bu mülakatı türkçe gerçekleştirebiliyormuyum? yada bu durum bana dezavantaj olarak yansır mı ? sonuçta dil eğitimine gidiyorum

  • Merhabalar Tuna Bey,

   Normalde turistik vize görüşmeleri Türkçe yapılabiliyor. Fakat öğrenci vizelerinde duruma göre İngilizce mülakat zorunlu olabiliyor diye biliyorum. Ama zaten dil eğitimi için gideceğinden öyle harika bir İngilizce beklenmez, yetecek kadar…

 23. Görkem bey merhabalar,yazılarınızı dikkatle takip ediyorum.
  Ben yeni pasaport aldım ve hayatım da ilk defa yurt dışı seyahatim olacaktır.30 yaşındayım,yaklaşık 10 aydır bir yeme içme firmasında restaurant müdürü olarak görev yapıyorum,aynı zamnda üzerime istanbulda 1 ev ve 1 araba vardır.bankada bir miktar dolar ve euro mevcuttur,sizce bu koşullarda vize de zorluk yaşarmıyım.Size şimdiden teşekkür ederim

 24. Merhaba Görkem Bey,
  Ben Agustos Ayı’nda 10 günlüğüne Amerika’ya gitmek istiyorum. Öncesinde vizesiz 2 ülke gezeceğim. 10 yıllık pasaportum var. Çalışıyorum. Bekar ve 34 yaşındayım. O kadar çok ret yorumları okudum ki moral kalmadı. Schengen almakta yarar olur mu yoksa Saraybosna ve Budva gibi ülkeler yeterli olur mu?

  • Merhabalar Hande Hanım,

   Vize konusunun bir genellemesi olmaz, Amerika vizesi için de durum aynı. Kişisel özellikleriniz ve yeterlilikleri sağlayıp sağlayamadığınız önemli.

   Amerika vizesi öncesi schengen vizesi almış olmanız iyi bir referanstır ama zorunluluk değildir.

 25. Merhaba Görkem ben 2015’te 5 yıllık öğrenci vizesi aldım. İki yıl abd de kaldım 2017 temmuzda türkiyeye dönmüştüm. Askere felan gittim evlendim. Burada 6 ay kalınca öğrenci vizesi geçersiz sayılıyormuş. Bu arada ben abd de pasaportumu kaybettiği sanıyordum. Türk konsolosluğundan yeni pasaport almıştım fakat 1 yıl sonra kaybettğimi sandığım pasaportum biryerylerden çıktı. Şuan 2 pasaportum var. 09.04.2019 da istanbul konsolosluğunda randevu aldım. Görevli kişi sadece okuldan gelen kabul belgesi ve pasaportumu aldı. 2 yıldır burda ne yapıyorsun dedi. Evlendim dedim, geriye kalan 23 ay ne yaptın burda dedi. Beni gerdiği için aklıma bişey gelmedi geveledim sanırım. Çalısıyormusun dedi yok dedim. Bu arada görüşme ingilizce gerçekleşti. Velhasıl herzamanki şey vermedi. Ben şimdi 29.04.2019 için ankaradan randevu aldım ne önerirsin teşekkürler.

  • Merhabalar Tufan Bey,

   Ben ne amaçla Amerika’ya gitmek istediğinizi anlamadım 🙂 Konsolosluğun da anladığını sanmıyorum bu da red sebebiniz diye düşünüyorum.

 26. Görkem bey merhabalar. 3 yıllık diş hekimiyim. Şuanda devlet hastanesinde calisiyorum 9 aydir. 30 yaşındayım bekarim. Düzenli sigortam maaş hesabim var zaten. Ayrica 1 tanede arabam var. Amerika turist vizesine başvurup, yazin ağustos ayinda 20 günlük yillik izin kullanıp new yorka gezi planliyorum tek başıma. Hollywood u , metropolitan müzesini falan gezmek istiyorum. Bankada suan 10 15 bin tl param mevcut. Önümüzdeki günlerde vize başvurusu yapacağım. Sizce profilim nasil gorunmekte? Ekstra gözümden kaçan sizin tecrübenizle dikkat ettiğiniz bi husus varmı? Şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhabalar Behzat Bey,

   Hakkınızda detaylı bir bilgim yok ama devlet hastanesinde çalışan bir diş hekimi, hakkında özel bir olumsuzluk yoksa ve maddi şartları karşılayabiliyorsa, iyi bir seyahat planı ile amerika vizesini kolayca alabilir diye düşünüyorum.

   Seyahat planmalanızı iyi yapın ve net tarihler ile bahsedin görüşmede, 10-15 bin tl yeterli ama imkanınız varsa biraz daha arttırabilirsiniz bu miktarı.

 27. Merhaba yaşım 17 ve 1 yıldır müzik yapmakla uğraşmaktayım ve yakında müziklerimi paylaşmaya başlayacağım müzik konusunda kendimi herkesten farklı hisediyorum müziklerimi insanlara sevdirebileceğime inanıyorum ve yaptığım müzikler yabancı olucak benim sorum eğer müziklerimi 50 milyon 100 milyon gibi rakamlarda dinlettirebilirsem ünlü bir dj ve prödüktör olursam yeşil kart alabilirmiyim

 28. Merhabalar Gorkem;
  Iki kez work and travel programina katildim. Birincisine hazirlikta, ikinciisine ikinci sinifta gittim. Simdi ucuncu sinifim ve turist vizesine basvurdum. Mulakat sirasinda voleybolcu oldugumu ve okudugumu soyledim. Fakat istanbuldan red yedim. Yarin ankarada sansimi deneyecegim. Bana verebilcegin oneriler var mi?

  • Merhabalar Sevgili Sıla,

   Keşke yeniden başvurmasaydın ben sonucun değişeceğini sanmam. İki kez work and travel ardından son sınıfa yaklaştığın şu günlerde Amerika vizesi alman için güçlü bir ziyaret sebebin olmalı. Bunu da iyi bir plan ile destekleyebilmelisin. Göçmen potansiyelini düşürecek konulara çalışmanı öneririm.

 29. Merhaba görkem bey
  Ben üniversiteden mezun olduktan sonra 3 yıldır aynı şirkette çalışıyorum Amerika’da çalıştığım iş ile ilgili bir konferanstan şirketim dahilinde davetiye aldım.Amerika’ya ticari vize başvurumu yaptım davetiyem ile bütün evraklarımı büro dahilinde hazırladım bankadaki 70 bin tl hesabımı da gösterdim 25 Nisa’nda vize görüşmem var davetiye tarihi 5-10 Mayıs arası mülakata Türkçe girsem sorun olur mu Ve red yeme ihtimalin var mı
  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar Hıdır Bey,

   Vize görüşmesine hangi dilde girdiğinizin vize almanıza bir etkisi olmaz. Verdiğiniz bilgiler iyi duruyor ancak size alırsınız v.s demem için hakkınızda çok daha fazla şey bilmem gerekiyor, iyi şanslar.

 30. Görkem iyi günler. Abd vize mülakatım var. Gidiş sebebim düğün için akrabalarım oranın vatandaşı. Düğüne davet ettiler beni ve bende turist olarak başvurdum. Düğün davetiyesi ve davet mektubu atıcaklar bana bunun avantajı olur mu ve öğrenciyim açık öğretim, çalışmıyorum sorun olur mu bu ds160 forma ibrahim yerine ıbrahım yazmışız buda sorun olur mu ve gidiş dönüş için bilet rezerve yapıp kağıt çıktısını götürsem avantaj olur mu benim için teşekkürler cevapların için şimdiden ?

  • Merhabalar İbrahim Bey,

   Eğer düğün için gideceğim diyorsanız düğüt davetiyesi ve davet mektubu kesinlikle şart. Fakat bu tarz bi ziyaret sebebi fazlaca göçmen riski içeriyor, açık öğretimde okumanız ve çalışmamanız da bu konuda olumsuz etkenler.

   Göçmen riskinizi düşürecek parametlerelere çalışmanızı öneririm, ayrıca uçak bileti otel v.s seyahat planınız net olmalı.

 31. Merhaba!. 2 yıl önce turist olarak başvuru yaptım 15 günlük tatil amaçlı 2 kere red aldım. Kuzenlerim orada yaşıyor Kardeşim Amerika da yasal degil sanırım onun için vize reddi aldım. 6 ay önce Amerika vatandaşı eşimle turkıye de evlilik yaptık , eş olarak başvuruda bulunduk eşim sponsor oldu ve dilekçemiz onaylandı. Şimdi mülakat tarihi için haber bekliyoruz . Kardeşimin olumsuz etkisi olur mu benim vize almam için teşekkürler

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Geçmişteki red sebebinizi tam olarak bilemiyorum ama birinci derece yakınlardaki kaçak v.s durumlar maalesef bize de olumsuz etkilebiliyor.

   Ancak bu sefer evlilik gibi bir durum söz konusu olmuş. Büyük ihtimalle aile birliği için vize alacaksınızdır diye düşünüyorum eğer yasal olarak evli gözüküyorsanız.

 32. Merhaba yakın tarihte randevum var Amerika da hukuk okumuş ve Hawaii de amerikan askeri tarafından davet edilmiş 2-3 kişiye sponsor olmuş hepside vizesini almış evliyim birde çocuğum var şuan sigortalı çalışıyorum hem gezi hem de ticaret başvurusunda bulunduk sponsor olan kişiyle beraber gidecegimizi planladık new York ta ticaret fuarı bulduk bunuda belirttik böyle birisinin sponsor olması ne kadar etkili olur sizce Rusya ya gidip gelmişliğimde var ayrıca.

  • Merhabalar Kadir Bey,

   Tam olarak anlayamadım ne demek istediğinizi 🙂 Sanırım üstte özelliklerini söylediğiniz kişi size sponsor olacak.

   Sponsor olan kişinin özellikleri siz hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Vize de önemli olan sizin kendi yeterliliklerinizdir. Geçerli bir ticari gezi için firmanız size sponsor olabilir fakat gezi ya da alakasız bir kişi sponsor olacaksa açıkçası şansınız düşer çünkü zannediyorum en az 25-30 yaşında birisiniz, eğer bu geziyi kendi imkanlarınızla karşılayamıyorsanız pek iyi bir izlenim oluşmayacaktır.

 33. merhaba görkem bey… ben evliyim mayısta cocugum olacak… hemşirim. bi aile saglık merkezınde hemşir olarak sözleşmelı calısıyorum 20 aydır…evım arabam var …san francisco ya gitmek ıstıyorum. 10 günlüğüne.. pasaportum var ama boş daha yurt dısı deneyımım olmadı… sizce vize alabilirmıyım.. yada vize almam ıcın neler yapmalıyım.. tşkler sizmdiden

  • Merhabalar Enver Bey,

   Alabilirsiniz neden alamayasınız 🙂 Fakat maddi konuya dikkat etmeniz gerekiyor ayrıca daha önce yurtdışına çıkmamış olduğunuzdan tek gitmeyi düşünmenizi önermem.

   Amerika vizesi yazı dizime bir göz atın kapsamlıca kafanızda başvuru aşamaları oluşacaktır 🙂

 34. Gorkem Bey merhabalar
  Oncelikle tecrubelerinizi aktardiginiz,insanlari hayallerine bir adim daha yaklastirdiginiz icin tesekkurler.
  Kendi vize basvurum icin birkac konuda fikrinizi almak istiyorum.
  26 yasinda 3 yillik Insaat Muhendisiyim.Turkiyenin onde gelen insaat firmalarinin birisinde 2 yili Turkiyede,1 yili Rusyada olmak uzere 3 yildir calismaktayim.Halen Rusyada oturma ve calisma iznim var ve isime devam etmekteyim.Universitede kullandigim yesil pasaportum ile son 5 yil icerisinde 12 farkli ulkeye giris cikisim ve 1 yillik Shengen oturma iznim vardi.Eski pasaportumu kaybettim ama basvuru formumda bundan bahsederek eski pasaport numarami ekledim.Heralde kayitlara ulasirlar 🙂 Onumuzdeki izin suremde Mart ayinda Turkiyede vize gorusmem var.Bu gorusmede de, bir sonraki ki iznimde ( 5 ay sonra ) Amerikaya gezi planimdan bahsederek turist vizesi almaya calisacagim.Yazilarinizi okudum ilgili hesap dokumleri,sirketten alacagim evraklar ile donusumu mumkun oldukca kesin gostermeye calisacagim.Seyahat planimdan tarih ve yerler olarak sozlu bahsedecegim.Onumde 5 6 ay gibi bir sure oldugu icin ucak bileti ve yer rezervasyonu yapmamayi dusunuyorum. Sizce bu sartlar altinda vize alma sansim nedir ? Bu surecte bana tavsiyeleriniz olur mu ?

  • Merhabalar Güven Bey,

   Rica ederim böyle tarif etmeniz beni mutlu etti. Meslektaşmışız 🙂 Firmayı da tahmin ettim.

   Bence herşey güzel gözüküyor, devamlı iş, yurtdışı giriş çıkışlar ve kendinizden emin net bir seyahat planı var gibi. Maddi konuya dikkat ederseniz sorun olacağını sanmam. 5-6 ay önceden otel rezervasyonu yapılmaz tabi ama uçak bileti düşünülebilir 🙂 ben almıştım mesela. Dediğim gibi şansınız iyi gibi söylediklerinize göre, iyi şanslar!

 35. Merhabalar Bircan Hanım,

  Ben şu eğitim kısmını pek anlamadım 🙂 Açık öğretimin bi getirisi olmaz, eğer bunun dışında devam eden bir okulun kalmayacaksa yaz için göçmen potansiyeli görülebilir sende. Ayrıca bi tanıdığının yanına gidiyor olman bu konuyu daha da derinleştiriyor, sitedeki yazılarım ile nasıl göçmen potansiyelini düşürebileceğini öğrenebilirsin

  Ayrıca seyahat planı ve maddiyat konusunda da güçlü olmalısın 🙂

  • Tanidigimin yanina gidiyor olmamdam bahsetmez ve dondugumde ise basliyor olarak gorunursem sansimin articagini anladim sanirim sitendeki yazilardan. Sadece turist olarak seyahat plani ve banka hesabi bir de dondugumde calisacagim yerden bir yaziyla basvurursam sansim artar mi ?

  • Döndüğümde başlayacağım yer v.s gibi bir yazının çok faydası olacağını sanmıyorum eğer bir devlet kadrosuna gibi önemli bir konuma atanmamışsanız.

 36. Merhaba Görkem,
  Ben İstanbul Üniversitesinde İngilizce İktisat okuyorum fakat bu sene son yılım aynı zamanda çift diploma fırsatıyla okulumda okuduğum bu sene başladığım bir bölüm daha var. Babam yeşil pasaportlu bir devlet memuru. Yurtdışına daha önce çıkmadım. Sorum burda başlıyor. Erkek arkadaşım bir değişim programıyla 1 sene amerıkaya gıdecek, haziranda yanı benim son senesını okudugum bolumden mezun olduğum surece denk geliyor.Yazın turistlik amaçla ben de gitmek istiyorum. Bir yerde eylül ekim aylarında işe başlıyor gibi gösterebilirim. Ya da zaten açık öğretimde öğrenci olduğum için ve 25 yas altı olduğum için böyle bişeye gerek yok mu? Sanırım danışmanlık alacağım ama sana da sormak istedim. Teşekkürler!

 37. merhaba sevgili görkem benim eşim amerikan vatandaşı 5 yıllık evliliğimiz var eşim 5yıl türkiyede kaldı ve şu an oğlum ile amerikada daha önce eşim türkiyedeyken vize başvurusunda bulunmuştum aile ziyareti için ama red aldım ben altın sekteründe çalişmaktayım şirketim beni ve iş arkadaşımı newyok altın fuarına 5 günlüğe fuar davetiyemiz ve fuar yazısı elimizde mevcut olarak gönderiyor ve fuar bitiminde ben türkiyeye dönüş yapıcağım bu esnada eşim ilede 2gün görüşeceğim eşim benim döneceğime dair konsolosluğa hitaben imzalı yazısı dosyomda mevcut eşim pensilvanyada ailesinin yanında ve bir giyim firmasında çalışıyor sizce benim için bir yorumunuz olurmu saygılar sunarım.

  • Merhabalar Kahraman Bey,

   Ben pek anlayamadım açıkçası durumu… Eşiniz eğer Amerikan vatandaşı ise zaten sizin oturma izni alabiliyor olmanız gerekiyor. Sanrım nikah Amerika’da geçerli değil ya da sizde buna rağmen red alacak kadar büyük bir sorun görmüşler.

   İş gezisi konusu bundan tamamıyla farklı. Eğer geçerli bir sebep için gidiyorsanız aslında alabilirsiniz ama ne kadar inandırıcı bulurlar bilemiyorum…

 38. Merhaba Görkem bey
  Ben son sınıf tıp öğrencisiyim, 27 yaşındayım.Eylül ayında 10 günlük bir New York gezisi planlıyorum. Tabii o zamana mezun olmuş olacağım. Vize başvurusunu Şubat’ta halletmeyi düşünüyorum. New York’ta o tarihlerde bir tıp kongresi buldum oradan davet mektubu alsam sizce mezun halimde oraya gitmem bir problem olur mu?

  • Merhabalar Semih Bey,

   Tam da en kötü zamanı bulmuşsunuz amerikaya gitmek için 🙂 Her ne kadar iyi bir mesleğiniz olsa da okul ve iş hayatı arasındaki boşluk sıkıntılı bir süreç vize için.

   Tıp kongresine davet mektubu iş görebilir fakat Amerika’yı bu geziyi bu kongre için düzenlediğinize inandırabilir misiniz bilmiyorum. Bence çok acelesi yoksa atanıp işe başladıktan sonra başvurun neredeyse almanız sadece evrak işine döner 🙂

 39. Görkem Bey merhaba,

  Ayın 22 sinde vize görüşmemiz var. Eşimle beraber seyahat etmeyi planlıyoruz Başvurumuz turistik oldu. Maddi kısımları karşıladığımızı düşünüyoruz. Aklımıza takılan bir kaç soru var sadece. Vize görüşmeleri bireysel mi oluyor yoksa eşimle beraber mi alıyorlar bu konuda bilgin var mı. Eşim daha önce work and travel ile amerikaya vize almıştı bunun bize artısı olur mu . Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar İsmail Bey,

   İkili olan başvurularda beraber gidebiliyorsunuz görüşmeye ama tek tek de istenebilir belli olmuyor, siz her iki duruma da hazırlıklı olsanız iyi olur.

   Work And Travel vizesi duruma göre avantaj da dezavantaj da sağlayabilir ama evli olduğunuza göre aradan belli bir süre geçmiş olmalı büyük ihtimalle olumsuz bir etkisi olmaz ama olumlu konusuna da çok birşey diyemem.

 40. Merhaba Gorkem;
  Birkac sorum olacak

  1- Ben dil egitimi icin St. Giles-New York okuluna (24 hafta-6 ay) gidecegim. Bugun okul ucreti danismanlik aldigim firmaya geldi.
  Sponsorum babam olacak, emekli oldugu icin fakat okul icin gerekli olan (ucak bileti+okul masrafi+yasam giderleri) 70 bin TL’yi babamin bir hesabina yatiracagiz su anda hesabinda yok. (Babam su an calismiyor, emekli)
  Babamin emekli maasi 2000 tl gibi bir rakam. Yani gosterecegimiz rakam yastik alti birikimi aslinda.
  Ayriyetten 1 araba, 1 arsa ve 1 evimiz var. Ablam da eski THY hostesi ve 10 yillik USA vizesi mevcut su an.
  Annem ve babam da yurt disina cikip gelmis insanlar. Pasaportlarinda farkli ulkelerin vizeleri mevcut. Fakat ben hic yurt disina cikmadim, pasaportumu gecen hafta aldim, yani basvurdum bu hafta gelecek.

  Vize asamasinda bana sorun yaratacak bir durum var mi?

  2- Amerika’da tanidigimiz var New Jersey’de ama ben New York’ta okuyacak ve New York’ta kalacagim. Onlardan bahsetmeli miyim? Vize asamasinda olumsuz etki eder mi?

  3- Bir de bankada gosterdigimiz meblayi vize gorusmesinden sonra ceksek bir sorun olur mu? Sonucta aylik olarak bana gondermeleri daha iyi diye dusunuyorum. O kadar buyuk meblayla yola cikmak istemiyorum.

  Tum bu durumlardan sonra (kesin bilgi veremezsiniz biliyorum ama) vize alma durumum tahmini nedir?

  • Merhabalar Tülin Hanım,

   Başta dil okulundan bahsettiğiniz için tanıdıklarınızı kesinlikle araya katmamalısınız, yoksa yanıltmaya yönelik bir hareket olarak algılanabilir.

   Bahsettiğiniz özellikler anne baba ya da kardeşinizin, sizin değil 🙂 Vize de önemli olan sizin özellikleriniz. Amerika’ya vize alırken başka bir ülkeye gitme zorunluluğu yok.

   Son olarak da paranın son anda yatırılması tabii ki iyi bir durum değil. Devamlı kullanılan ve işlem hacmi olan bir hesap daha önemli. Vizeden sonraki hareketi kimse kontrol etmez zaten öyle bi tutarı nakit olarak yanınızda götüremezsini kurallar gereği. Sırf bu bilgilerle bir varsayım yapmam çok zor 🙂 Yaş eğitim iş güc v.s v.s bilgiler gerekir.

 41. Merhabalar Görkem bey..
  Kızımla Amerikaya bir arkadasimizi ziyaret etmek hem de kızıma ödül olarak vaad ettiğimiz Amerika gezisini gerçekleştirmek istiyoruz. 40 yaşındayım. Son 2.5 yıldır aktif olarak çalışmıyorum.Kizim 1 yaşında lise öğrencisi.Ben de ozel bir üniversitede yüzde yüz burslu psikoloji okuyorum.Hazirlik sınıfındayım. Aktif olarak derslere devam ediyorum.vize başvurusunda son yıllarda çalışmıyor olmam sıkıntı olur mu?Geren karta başvurmadık bunu sorma ihtimalleri var Mİ?üzerime kayıtlı bir evimiz var.ayrica iki çocuğum daha var.maddi olarak ne kadar göstermeliyiz?Arkadaşımdan davet mektubuna gerek var mı?bizim vize alabilme sansimizi var mı bu durumda?yardımcı olursanız sevirim.simdiden tesekkurler

  • Merhabalar Aysun Hanım,

   Aslında sizin ve kızınızın yaşlarından ötürü vize alabilirsiniz gibi geliyor. Çünkü göçmen potansiyeliniz düşük sayılır okula devam ediyorsunuz.

   Bence maddi yeterliliklere yoğunlaşmanız gerekir. Örneğin 10 günlük bir seyahat için iki kişi toplamda 5-10bin usd bankada gösterebilmelisiniz. Davet mektubu kısmı size kalmış. Eğer arkadaşınızı ziyaret ön plandaysa davet alabilirsiniz, turistik ise hiç onları hesaba katmaya da bilirsiniz.

 42. Merhaba Görkem,
  Annem ve 4 yasindaki Kizim ile mayis ayında Amerikaya gitmeyi planlıyoruz. Annemin vizesi schengen ve amerika vizesi var bir cok kez fransa ingiltere ve amerikaya gitti (bunu söyleme amacım dosyaya annemin pasaport vize fotoğraflarını koymam faydalı olur mu diye) dayımlar ABD vatandaşı 40 yıldır orada yaşıyorlar ve bende annem ve kızımla birlikte ilk kez onların yanına ziyarete gitmeyi istiyorum. Geçen sene kızımla 3 aylik schengen vizesi alarak 15 günlük almanya seyahatimiz oldu. Eşim kurumsal bir firmada çalışıyor. Amerikan vizesi başvurusunda bulunurken dayimlarin oradan davetiye gondermesi amerika vizesi vermemelerini yada verirlerse de kısa süre vermelerini etkiler mi merak ediyorum. Buarada eşim sponsor olacak ben çalışmıyorum bankada 22.000 dolar ve 20.000 tl hesabim kendi adima aracim ve evimin tapusu var. Turist olarak mi başvurmalıyım? dayimlardan davet mektubu avantaj mi? Yoksa hic davet almadan ve onlardan hic bahsetmemelimiyim?Yardimci olursan bu konuda çok memnun olurum simdiden tesekkurler….

  • Merhabalar Aslı Hanım,

   Anladığım kadarıyla Amerika’ya gitme amacınız turistik. Bu da demektir ki turistik b1/b2 vizesine başvurmalısınız.

   Bahsettiğiniz maddi ve sosyal özellikler vize almak için yeterli ölçülerde gözüküyor. Annenizin vize alması sizi pek bağlamaz açıkçası 🙂 Dayınızın da orada yaşıyor olması duruma göre iyi ya da kötü etki edebilir. Fakat temel tek bir esas var. O da Amerika’yı yanıltmaya çalışmamak. Eğer dayınızı ziyaret edecekseniz dayınızdan bahsetmelisiniz. Bu durumda da davet mektbu işinize yarar.

 43. Merhaba
  Gorkem bey Tesekkur edirem cok guzel altmissiniz.
  Gurcistan vatandasiyim ingilizce Ogretmeniyim. Gecen sene intensive English course icin vize mulakatina gittim ama vize vemediler. Bu sene TESOL seminar icin tekrar bas vuru yapacagim vize icin. Gecen sene refuse yeni vize bas vurusuna etki edermi? Tesekkurler simdiden

  • Merhabalar Sevgili Shakhmir,

   Rica ederim 🙂 Yüz kızartıcı bir durum olmadığı sürece vize redlerinin bir sonraki başvuruya etkisi olmaz. Red sebebi bertaraf edilmişsse ve geçerli bir gidiş sebebi varsa vizeyi alabilirsiniz.

   Amerika vizesinden red alanlar için yazdığım özel yazıyı okursan çok faydalı olacaktır, iyi şanslar !

   https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vize-reddi/

 44. Merhaba Görkem İnstagram üzerinden hesabına mesaj bıraktım ancak geri dönüş yapmadın, buradan yazayım dedim. 4 ocak 2019’da randevum var , kamu personeliyim ve daha önceden hiç yurtdışı tecrübem olmadı, ocağın sonunda new york’a tatile gitmek istiyorum, aylık gelirim 3000 Tl , bankada da 15 bine yakın param var , bekarım sence vizemin red olmasına bir sebep teşkil eden bir durum var mı? birde eski pasaportumu kaybettim bana sorarlar mı eski pasaportumun nerede olduğunu ? acil cevap verirsem sevinirim dostum.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   İnstagram da okadar çok soru geliyor ki 🙂 Hepsine maalesef dönemiyorum. Ama burada herkese yardımcı oluyorum yazan.

   Maddi olarak bi sorun gözükmüyor yani alt limitte de olsa yetebilecek bir miktar. Eski pasaportta da bir sorun olmaz. Ama sadece bu iki kriterle vize durumuna karar veremeyiz, iyi şanslar diliyorum şimdiden !

 45. Merhaba
  Ben 1 yillik dis hekimiyim 7 aydir bir klinikte calisiyorum. Agustos ayinda amerikaya gitmek istiyorum. Ama şoyle bir sorun var. 1-2 ay sonra calistigim klinikten ayrilmayi dusunuyorum. Şubat ayinda isten ayrilmadan vize basvurusunda bulunsam agustosa cok zaman oldugu icin reddedilir miyim? Bir de maasim asgari ucret olarak gozukuyor bordroda bu sorun olusturur mu? Simdiden tesekkurler 🙂

  • Merhabalar Şule Hanım,

   Öncelikle diş hekimleri Amerika’da oldukça saygın kabul ediliyor bu konuda şanslısınız. Fakat iş konusu evet önemli. Ayrılmadan önce başvurmanızı öneririmi 5-6 aylık süreler de çok sorun değil. Zaten ideal olarak 3-4 ay öncesinden başvurmak gerekiyor.

   Maaş bordrosunun asgari ücretten olması tabii maddi yeterlilik konusuna olumsuz etkir. Bu yüzden daha yüksek bir meblayı hesapta gösterebilmelisiniz, iyi şanslar 🙂

 46. Merhaba Görkem bey 1 adet Almanya giriş İsviçre çıkış vizem var yaz sezonunda turla ABD vizesine başvuru yapacağım bekarım bir bankada kendi bünyesinde 12 yıldır daimi çalışıyorum 2017 yılında canada vize başvurusundan ret aldım danışman yanlış yönlendirmesinden ABD başvurusundan önce bir ülkeye daha giriş yapmamı tavsiye edermisin edersen nereye gideyim ABD başvurusu tek başıma tur ayarlayacağım handikap olurmu bana kısa bir izlemem gereken yolu ve mülakatta ne söylememi istersin yaklaşık 200 bin son bir senelik hesap hareketi vereceğim bana yardımcı olursan mutlu olurum tşkler

  • Merhabalar Özkan Bey,

   Öncelikle devamlı bir işiniz varsa bu iyi bir teminattır göçmen potansiyelinize karşı. 200 bin ve devamlı kullanılan bir hesap büyük oranda maddi yeterliliği sağlar. Bence iyi bir seyahat planı ile vize almanız hiç zor olmaz.

   Seyahat planı derken de işte tek başınıza gezeceğiniz için daha da önemsiyorum. Önceden uçak biletleriniz, kalacağınız yerler, gezeceğiniz yerler arası geçişler hazır olmalı. Bunları sunarsanız başvuruda ve görüşmede de iyi ve emin şekilde ifade ederseniz bir sorun olmaz.

   • Görkem kardeşim tur firması üzerinden yapmayı planlıyorum sence mantıklımı daha planlı olur diye düşünüyorum, bir yurt dışı daha düşünüyorum sence nereye gitmeliyim ABD vize başvurusu önce teşekkürler

   • Turla gitmek tabii ki seyahat planınız açısından bir güvence verir. Fakat kendi başınıza da yapması hiç zor değil 🙂 yani size kalmış.

    Öncesinde de bir ülkeye gitme şartı yok. Fakat Avrupa ülkelerine gitmiş olmanız tabii ki iyi bir referans sağlayacaktır.

 47. Merhaba Görkem,

  Deneyimlerin için teşekkürler. ailemle yaz tatili için gitmeyi düşünüyorum. eşim ve 1 yaşındaki çocuklarım için de mi ayrı ayrı mı başvuru formu doldurmam gerekli mi?
  şu an için aklımdaki soru. şimdiden teşekkürler.

 48. Merhaba Görkem Umarım iyisindir

  Yakın bir zamanda ABD vizesine başvuracağım.
  Pasaportumda Irak, Yemen, Afganistan vizeleri var. Fakat bu ülkelere ABD büyükelçiliğinde çalışmak için gittim. En son Rusya Moskova’daki elçiliğe gitmem için Amerika firması vizemi aldı. Sence vizem nasıl sonuçlanabilir. Bir sıkıntı yaşar mıyım? Çalıştığım Türk firmasından bu süre içinde ABD elçiliğinde çalışmıştır diye yazı da aldım.

  • Merhabalar Hamza Bey,

   Herhangi bir sorun olmaz, çünkü resmi bir görev ile gitmişsiniz. Sonuçta Amerikan vatandaşları da bu ülkeleri ziyaret ediyor. Bence normal başvuru kriterlerine konsantre olabilirsiniz.

 49. Merhabalar benim sorum şöyle üniversite son sınıf öğrencisiyim abim work and travel ile gitti evlendi boşandı 10 yıldır abd yasıyor 1 yıldır amerikan vatandaşı ben 3 sınıfım suan. Okul bitince yüksek lisans için amerika düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim vizede abimle alakalı soru sorarlarmı ?

  • Merhabalar Umut Bey,

   Öncelikle abinizin durumu maalesef ki sizin için kötü bir izlenim oluşturacaktır. Bu konuda eğer soru gelirse yetişkin bir insan olup ayrı yaşayıp bilginiz olmadığını söyleyebilirsiniz yani o konuyu detaylandırmayın.

   Eğer yüksek lisans için iyi bir okuldan kabul alırsanız bu bi sorun olmaktan çıkar. Sadece iyi hazırlanarak güçlü bir başvuru yapmaya yoğunlaşın.

 50. Görkem Bey ,
  Merhabalar öncelikle yazılarınız çok faydalı olmuş. Sayfanızı vize sorularına bakarken tesadüfen gördüm ve bunun için size özellikle teşekkür etmek istedim.
  Ben geçen yıl amerikada öğrenci olarak bulunmuştum ve daha öncede öğrenci olarak giriş çıkışım vardı. Şimdi turist vizesiyle gitmek istiyorum. Turist vizesi için randevuya gittiğimde sizde ne demeliyim ? Askerlik ve okul bitti. Türkiyede çiftçilikle uğraşıyorum. Buraya kuvvetli bir baglayıcı sebebim yok. Cevaplarınız için teşekkürler.

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   Rica ederim elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.

   Turist olarak ülkenizi gezmek istiyorum demelisiniz 🙂 Eğer çiftçiliğinizi belgeleyebilirseniz bu bağlayıcı bir sebep olabilir.

 51. Merhabalar, amerikada 2 yıldır yaşayan oğlumun( kendisi orada çalışıyor) yanına gitmek icin bugün eşimle vize görüşmemiz vardı.
  İstenilen zorunlu evrakların haricinde üzerimize ait olan tapuları ve evlilik cüzdanımızı koymuştuk. Sorulan sorularda çocugunuz nerede yasıyor dogum tarihi ne iş yapıyorsunuz kaç cocugunuz var onlar nerede yasıyorlar sorularıydı. Neticesinde elimize bir kagıt vereiler gerekli kriterlere uygun olmadığımız yazıyordu. Neden kaynaklanmış olabilir?
  1. Ben emekliyim eşim ev hanımı bu etken olabilir mi?
  2. Davet mektubu almadık almalımıydık?
  3. Seyahatimizin gidiş dönüş tarihlerini içeren ve dönüş yapacagımıza dair taahhütname yazılı olarak sunmamız gerekir ?
  4. Banka hesap dökümü koymak mı gerekirdi?

  Şimdi tekrar basvurmak icin neler yapmalıyız? Yardımlarınızı rica ederiz. Çok teşekkürler şimdiden.

  3.

  • Merhaba Samet Bey,

   Aslında kendi çıkarımlarınız kısmen doğru. Net tarihler olmadan kıta değiştirmeyi düşünmek sizce onların gözünde ciddi ve iyi bir ziyaretçi profili oluşturabilir mi ?

   Ayrıca dediğiniz gibi günümüz koşullarına döviz bu kadar yükselmişken en az 5-10 bin dolar kişi başı bütçe gösterebilmelisiniz.

   Davet mektubu da bence almalıydınız. Böyle sanki kendi kendinize plan yapmışssınız gibi olmuş. Tekrar başvuru yapmak size kalmış. Eğer önceki başvuruya göre birşeyleri değiştirmişseniz aynen şansınız devam eder. Fakat en büyük yapılan hata tekrar başvuruda da yine benzer bir profil sunmak oluyor. Red için olan yazımı okumanızı öneririm, keyifli günler.

 52. Merhaba
  Beden eğitimi öğretmeni yim ama atanmadim iki yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum bu eğitim öğretim yılı çalışmayi düşünmedim
  Amerika turslik vizesi başvuru yapsam sonuc ne olur sizce
  Banka da bütçem var abim sponsor olcak bana

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Bence devamlı çalışmıyorsanız ve öğrenci değilseniz vize alma şansınız düşük. Abinizin sponsor olması da olumlu bir etken sayılmaz. Önerim önce devamlı bir iş.

 53. Merhabalar,

  Görkem bey ben Mertcan üniversitede öğrenciyim. Okulu dondurup

  Amerika’ya gitmek istiyorum. Vize için ne kadar umutlu olmalıyım ? Turist

  başvurusu ya da öğrenci başvurusu için hangisini seçmem gerekiyor öncelikli

  olarak ?

  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Mertcan bey,

   Vize başvurusu bir seçenek içermez, ne için gidecekseniz o vizeyi almalısınız. Okulunuzu dondurmanız tespiti halinde vize alma şansınızı olumuz etkileyecektir.

 54. Görkem bey iyi günler turist vizesi için başvurmayı düşünüyorum fakat işimden ayrılcam bi kaç ay içinde yani işsiz olucam kendi üzerime sadece arabam var fakat ailemin mal varlığını tapularını banka hesaplarını gösteremezmiyim ya da çalışmıyor olmak çok büyük dezavantaj mı olucak benim için aklımda deli sorular ?

  • Merhabalar Dilara Hanım,

   Yaşınızı bilmiyorum ama eğer 25’ten büyükse ve okumaya devam etmiyorsanız ben ailenizi sponsor göstermenizi pek tavsiye etmem. Onlar için parantez içinde kendi kendini idare edemeyen insan şekline dönüşebilirsiniz.

   Bence işinizden ayrılmadan önce kendi imkanlarınızla başvurun. Maaş bordronuz olsun, bunun yanında da ailenizin banka hesabını teminat olarak verebilirsiniz ama iş bence önemli. Yalnız maddiyat yönüyle bakmayın, göçmen potansiyeliniz de artmış olacak.

   Bu arada şanslısınız ki tam yorumları cevapladığım sırada yazmışsınız 2 dakika sonra bana ulaşabildiniz 🙂

 55. Merhabalar görkem bey , yazılarınız için teşekkürler öncelikle ben size bir şey danışacaktım . Öncelikle kanadaya dil eğitimi için gidiyorum . Kanada vizem cıktı fakat ben amerikayıda görmek istediğim için amerika vizesinede başvuruda bulundum . Tek sıkıntım yabancı dilimin olmaması mülakatta ingilizcemi oluyor ve hiç bu sekilde vize alan oldu mu ? Sorun yaşar mıyım ?

  • Merhabalar Erkan Bey,

   Mülakat istediğiniz dilde oluyor. Hiçbir ülke vize verirken anadilini bilme şartı aramaz. Kanada vizenizin olması iyi bir referanstır. Diğer yazılarımı da dikkatlice okumanızı öneririm, keyifli seyahatler !

 56. Merhabalar Görkem Bey,
  Yazınız biraz olsun içimi rahatlattı. 24 Eylül’de mülakatım var. Medya sektöründeyim. Şimdiki çalıştığım şirkette 1.5 yıldır çalışıyorum. Stüdyo şefiyim. Şirketim Ekim ayı sonunda bazı stüdyo ekipmanları hakkında fiyat araştırması ve bağlantılar için New York’taki PhotoPlus Expo Fuarı’na gönderiyor. Fuar bileti ve A.B.D.’deki organizatörün imzasıyla Konsolosluğa hitaben yazılmış vize mektubu var. Ayrıca güzel bir niyet mektubu ve şirketin antetli dilekçesi de mevcut… Şirket yurt dışı harcamalarım için hesabıma bir miktar para yatırdı. Yani “harcamalarımı kendim karşılayacağım” diye belirttim formda… Maaşım iyi ama malum Türkiye’deki özel sektör şartlarını bilirsiniz; bordroda asgari ücret gözüküyor. Freelance olarak da çalıştığım için gelirim iyi durumda… Banka hesabımdaki hareket dökümünde bunu kanıtlayabilirim. Evliyim ve A.B.D.’ye tek gideceğim. Bu durumda şansım nedir acaba? Yurt dışı deneyimim yok ve açıkçası sonraki zamanlarda olası A.B.D. seyahatlerim için şirketin beni bu konuda görevlendirmesini bir fırsat olarak görüyorum.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Yazdıklarınız baştan sona olumlu bir görüntü sergiliyor. Ben vize alabileceğinizi düşünüyorum.

   Sıkıntı olan kalemler, içine yalan giren noktalar 🙂 Bankaya birden yatan para ve ben kendim karşılayacağım demeniz bence iş fuar gezisi ile çelişmiş. Ben olsam doğrusunu belirtirdim.

   Evli olup tek gitmeniz olumlu bir etken, yani geri dönersiniz diye düşünürler. Yurtdışı deneyimi olmaması bi dezavantaj değil ama olsa iyi olurdu. Şimdiden keyifli seyahatler 🙂

 57. Selam Görkem..Ben 36 yaşındayım. 12 yıllık işletme sahibiyim. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Pasaportumda 2 Almanya, 1 Yunanistan vizesi var. Toplamda 7-8 ülke dolaşımım var. Amerikaya aslında net tarihli bir seyahat planlamadım. Çalıştığım Amerikan markaları ile yüzyüze baģlantı kurabilmek, yeni araştırmalar yapmak ve fuarlara gidebilmek için vizemi pasaportuma şimdiden yapıştırtmak istiyorum. Mülakat esnasında ne tavsiye edersin?

  • Merhabalar Serkan Bey,

   Amerika vizesi alma konusunda sorun yaşayacağınızı sanmam fakat bu öyle alayım da dursun gibi bir vize değil. Bu tarz ilk organizasyonda, ona gideceğinize dair başvurun zaten onlar 10 senelik verirler büyük ihtimalle.

   Eğer seyahat planı sunmaz iseniz reddetme şansları yüksek.

 58. Merhaba Görkem bey. Yazılarınız bizler için çok aydınlatıcı. Çok teşekkür ediyorum bunlar için size. Benimde bir sorum olacaktı. Bende açık öğretim öğrencisiyim ve aralık ayına amerika tatili yapma fikrim var. Gidişime ailem sponsor olacak. İkiside emekli. İlk defa yurtdışına çıkacağım. Freelance dövme ve grafik tasarım yaparak çalışıyorum. Haliyle bir kesin maaş göstergem yok. Siz bir kesinlik veremezsiniz tabii ki ama bu şartlarda vize alabilme olasılığım var mıdır?
  Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

  • Merhabalar Cemre Hanım,

   Rica ederim öncelikle, eğer 25 yaşının altındaysanız maaş tarzı bir gösterge yapmanıza gerek yok. Ailenizin sponsorluğu olacağından bahsedersiniz.

   Açıköğretim de okuyor olmanız öğrencilik için iyi bir referans olmaz belki ama eğer notlarınız iyiyse kurtarabilir. Grafik tasarım ve dövme konusunu da öğrencilikte kendinizi geliştirdiğiniz bir alan olarak bahsedersiniz. Eğer maddi yeterliliği sağlayabiliyorsanız vize almanız da bence büyük bir engel yok. Siz” Amerika tatili yapacağım” dedikten sonra zaten alırsınız bence.

   • Çok teşekkür ederim açıklayıcı cevap için. 25 yaşındayım ne yazık ki. Öğrenciliğimi ülkeme kesin dönüş referansım olarak kullanmak niyetindeyim. Maaşlı değilim Çalışmıyorsun kalıcı durumu olur gibisinden düşünülmesin diye. Ailem bu sponsor yeterliliğini sağlamak için elinden geleni yapıcak. Zaten noeli yaşamak için new yorka gitmek istiyorum. İki ay kalmak istiyorum. Belki bir iki etkinliğe de katılabilirim araştırıyorum. Sadece red yemek istemiyorum herkes gibi 🙂 pasaportum bu gün geldi. Eylülde randevu için harekete geçeceğim. Burada yani türkiyede sosyal sorumluluk sokak hayvanlarıyla ilgileniyorum yani sorumluluklarım büyük 🙂 bunu da söylemem onlar için iç rahatlatıcı olur mu bilmiyorum. Ya da konusu geçer mi.. ama önemli olan denemek sanırım. Nazik ve doğrucu olursam sorun çözülebilir gibi duruyor. Size bolca sağlıklı, mutlu ve huzurlu seyahatler dilerim. Tanıştığıma memnun oldum. 🙂

 59. Merhaba. Çok iyi bir site. Tşk.
  Amerika vizesi ile ilgili birkaç sorum olacak. Bilgilerinit cok onemli benim için.
  Ailecek ilk defa yurt dışına çıkmak istiyoruz.Bununda aralik ayında turist olarak ABD olmasını istiyoruz. (Chrismas☺)Pasaport larimiza bile yeni basvurduk.Bankaciyim.Eşim de devlet memuru hemşire. 2 çocuğumuz var. Kendi evim var.Tapumu da yanıma alacağım.SGK dökümü vb.götüreceğim. maas bordlarinida aliriz.Ayrıca bankada biraz para ve hesap dokumune de ihtiyaç olrmu bilemedim.
  *Bu bilgiler ışığında, lk defa yurt dışına çıkacak olmamız , onlerine daha once hic vize alinmamis tertemiz bir pasaport koymamiz ve ilk gidecegimiz yerin de
  ABD olması vize onayi
  anlamında sıkıntı yaratirmı?
  *160 formu herkes icin ayrı ayrı dolmayacak dimi.Aile için tek bir keremi dolacak.bununla bağlantılı olarakta tek bir 160 usd odenecek sanırım.
  *Ne zaman doneceksiniz gibi bir soru varmıydi. Onemlimi donus tarihi cevabı. Yani bunu bir kontrolü filan varmi sonradan onlar tarafından.
  Şimdiden çok tsk.

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   İlk sorunuzdan başlayayım, evet daha önce hiçbir ülkeye gitmemiş olmanız ve vize geçmişinizin olmaması çok iyi bir durum değil. Olumsuz bir etki yaratmasa da eğer gitmiş olsanız olumlu etki edecekti 🙂

   DS 160 formu kişiye özel bir formdur. 160 usd başvuru ücreti de aynı şekilde kişiye özel. Her bir birey için ayrı ayrı ücret ödenmesi ve form doldurulması gerekiyor.

   Donuş tarihiniz başvuru aşamasında zaten net olarak belli olmalı. Bu tarihi onlar sormasa da söylemeniz avantaj sağlayacaktır.

   Eğer maddi yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız, ailecek vize almanız çok zor olmaz, fakat net bir plan şart, şimdiden keyifli seyahatler !

 60. Merhaba Görkem 🙂

  Ben şuan 26 yaşındayım ve üniversiteyi bırakıp askere gidip geleli 5 ay oluyor yani kısaca şuan için lise mezunuyum ama liseyide açıktan okuyup bitirdiğim için askerliği dahil etmezsek uzun bi çalışma deneyimim var. Bir önceki iş yerim çok büyük bi şirketti ve askere gidip geldikten sonrada farklı ama amerikan firmalarının (Nike-Adidas-Puma-Under Armour) üretimlerini yapan yine büyük bir firmadayım ve burda bazı kişiler iş yerinden yazı alıp evraklarını tamamlayıp vizelerini aldılar ama ortalama bu şirkette 5-10 sene çalışmış kişiler ve maaşları en az 5-6 Bin tl olan kişiler. Ben şuan 2 bin tl aldığım ve sadece biriktirdiğim 8-10 bin tl param var . Sorum şu: Yaş – Öğrenim Durumu – İş tecrübesi ve Şuanki iş yerimde yeni oluşumla birlikte maaşım Turist vizesi almamı ne kadar + veya – olarak etkiler. Çok uzun oldu ama cevaplayacığı umuyorum. Şimdiden teşekkürler. 🙂

  • Merhabalar sevgili Ali,

   Öncelikle açık gönüllülükle bunları anlattığın için teşekkürler. Günümüzde Amerika vizesi almak bazı insanlar için gerçekten zor. Eğitim, devamlı iş ve para en çok dikkat ettikleri şeyler. Fakat kimse size bu olursa kesin red alırsınız diyemez, her sonuç ihtimal dahilindedir.

   Sizin şu koşulda vize almanız da maalesef ki zor. Çünkü askere gidip geldikten sonra giriş-çıkış yapmış olduğunuzdan devamlı bir işiniz yok gözükecek. Benim size tavsiyem, 1 sene boyunca biraz daha birikim yaparak o şekilde turist vizesine başvurun. Onların gözünde hem devamlı iş sahibi hem de birikimi olan bir turist adayı olursunuz. Tüm bunları iyi bir planla, aklı başında bir tavırla görüşmede onlara anlatırsanız neden almayasınız ?

   En yakın zamanda Amerika’ya gidip gezebilmeniz dileğiyle 🙂

 61. Merhaba
  Kardeşim bir sorum olacak şimdi eşim üniversite den mezun olalı 3 yıl oldu 2 yıldır bir bankada çalışıyor bende elektrik işi ile uğraşıyorum new jersey de akrabamız var oraya gitmek için vize başvurusuna hazırlıyoruz ordan davet mektubu da gelecek sence onu götürmelimiyiz yoksa direk turist olarak mı baş vuralım
  Birde mülakatta onları ziyarete gidiyoruz onlar bizi gezdirecek tatlimizi onlarla birlikte geçireceğiz mi demek etkili olur sence nasıl bir konuşma yapmalıyız

  • Merhabalar,

   Eğer onları hesaba katacaksanız, davet almalısınız. Fakat ben turist olarak başvurmanın daha garanti olduğu tarafındayım daima. Tabii yeterlilikleri karşılayabiliyorsanız. Fakat devamlı iş ve evlilik olumlu bir teminat olacaktır. Bu yüzden iyi bir seyahat planı sunarsanız davetle de sorun yaşamazsınız.

 62. Merhaba Görkem yazılarını büyük bir keyifle okumaktayım ve her okuduğumda senden ilham almaktayım.Senden bir kaç bilgi ve tavsiye paylaşmanı istemekteyim.Amerikaya gitmek en büyük hayalim özellikle San Francisco ya gitmek üniversite öğrencisiyim fakat üniversitesimi açık öğretimden tamamlamaktayim Açıköğretim olduğu için Erasmus programı için kabul edilmiyor 3_ 4 yıl önce green card başvurusu yapmıştım daha sonra bu fikrimden vazgeçtim senin bu konu hakkında fikrini almak durumundayım yardımın için sağol (inşallah birgün bende giderim) 🙂

  • Merhaba sevgili Filiz !

   Sözlerin için teşekkür ederim ne mutlu bana. Benim de hayalim San Francisco’yu görmekti ve ilk olarak oraya gittim 🙂

   Senin de gitmen konusunda aslında bir engel gözükmüyor. Öğrenci olduğun süreçte vize alman daha kolay olacaktır. Green card başvurusu senin için iyi bir referans değil fakat doğru bir seyahat planı ve yeterliliği sağlayabilecek kadar maddi olanağın varsa vize verebileceklerini düşünüyorum.

   Ayrıca daha önce yurtdışına çıktın mı bilmiyorum. Eğer çıkmışssan bu bir artı olacaktır hanene. Amerika vizesi almakla ilgili yazımdaki mantığı anlamışssan ve bu bilgilerin yanında kendini yeterli göreceksen başvur, yoksa her zaman dediğim gibi, bile bile lades olmaya gerek yok, yeterlilik yoksa vize de yoktur bu işte şans faktörü çok az.

 63. Görküm bey, merhaba.
  İlk önce tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.
  Ben Azerbaycan Türküyüm ve ikinci kez lisans okumak için Türkiyede üniversite kazandım.
  Net olarak 15 Kasım tarihine uçak bileti almak istiyorum. Bunun için kaç ay önce vize başvurusu yapmam gerekiyor ve vizeyi alıp almamam bilgisi randevudan kaç gün sonra belli oluyor?
  Thanks in advance, Görkem bey! 🙂

  • Merhabalar

   Öncelikle rica ederim sözleriniz için. Ben açıkçası tam olarak anlamadım nereye gideceğinizi. Fakat konu gereği amerika vizesi almaktan bahsettiğinizi düşünüyorum.

   Eğer Türk vatandaşlığınız varsa yukarıda bahsettiğim prosedür geçerli. Randevu günü vizeyi alıp almadığınız size söyleniyor.

   Azeri vatandaşı olarak Türkiye’den başvuracaksanız da kendi ülkenizin prosedürünü öğrenmelisiniz.

 64. Meraba Görkem. Yazılarını ilgi ve beğeniyle okudum. Daha önce work and travel ile Amerikada bulundum. Erasmus ile Avrupa’da bulundum yaklaşık 12ülke gezdim. Fakat bu sene iki defa B2 vizesinden red yedim (Amerikan ordusunda görevli bir arkadaşımdan davet mektubu olduğu halde)
  Belgelerimi almadılar yeni mezunsun deyip red verdiler. Sen olsan bir dahaki stratejin ne olurdu?

  • Merhabalar,

   Öncelikle, eskiden Work And Traval yapmış kişilerin ileride turist vizesi alma şanslarının düşük olduğu bilinen birşey. Çünkü siz orada yaşamış, çalışmışsınız ve onlar için yüksek bir göç potansiyeliniz var.

   İkinci risk unsuru olan davet mektubunu da koyduğunuza göre sizin zaten vize almanız için, Türkiye ile güçlü bir bağa sahip olmanız gerekiyor.

   Üçüncü olarak yeni mezun olmak da en büyük risklerdenken sizin bu şekilde başvurmanız bence hata olmuş 🙂 Belgelerinize bile bakmamaları da işte bu saydığım nedenlerden.

   Bence bu dakikadan sonra siz ülkemizde bir işe girin en az 3-6 ay çalışın, birikim yapın ve hiçkimseden davet mektubu olmadan iyi bir seyahat planı ile vizeye başvurun.

 65. Merhabalar. Ben 2 defa amerika vizesi icin basvurdum hem ankaradan hem istanbuldan. Ikisinde de red yaniti aldim. Amerikayi gormek ve gezmek cok istiyorum. Bundan sonraki surec icin ne yapabilirim sizce ? Bunun icin sizden fikir almak istedim. Tesekkurler.

  • Merhabalar,

   Öncelikle red sebebinizi tahmin etmeniz gerekli. Bu yazı, vize alırken dikkat edilmesi gerekenler ve genel amerika vizesi yazımda söylediklerimle size uymayan şeyi bulmalısınız.

   Eğer bu sebebi bulamamış yada değiştirememişseniz 10 kez de başvursanız sonuç farklı olmaz. Günümüzdeki siyasi olaylar ile Amerika’nın daha seçiçi olduğu aşikar, fakat yine de vize alabilirsiniz, ben sizin hakkınızda hiçbirşey bilmiyorum bi yorum yapamam siz sorunu bulup düzeltmelisiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.