Amerika Vizem Reddedildi, Ne Yapmalıyım, İtiraz Edilir mi ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi / Vize Reddi

Amerika Vizem Reddedildi, Ne Yapmalıyım, İtiraz Edilir mi ?


Görkemli günler ! Amerika vizesi alma yolundaki rehberliğime devam ediyorum. Bugün “Amerika vize reddi” alanlar için yeniden başvuru önerilerim ve vize reddine itiraz konusunda yorumlarım olacak.

Tüm bunları onlarca ülkedeki deneyimlerim ve bizzat Amerika vizesi başvurum ile edindiğim bilgilerle yazdığımı hatırlatmak isterim. Şimdi ABD vizesinde red sonrası rehberi başlasın !

Santa Monica İskelesi, Los Angeles / Batı Amerika Gezimden

Neden Reddedildi ?

Öncelikle Amerika’ya olan vize başvurumuzun neden reddedildiğini iyi bilmeliyiz. Vize görüşmesi esnasında görevli memur bunu bize söyleyecek ya da bu konuda ipuçları verecektir. Peki bu nedenler ne olabilir ?

“Maddi Yeterliliğin Sağlanamaması”

Ekonomik eksiklikler en sık karşılaştığım vize red sebebi. Çünkü 2018 dünyasında Türkiye’den Amerika’ya gitmek her koşulda masraflı bir iş. Ülkemizin çok zengin olmadığı da aşikar. Bu yüzden Amerika sizden, kendi kendinize yetecek maddi güçte olup olmadığınızı öğrenmek ve bunu garanti almak istiyor.

“Ben yeterliydim, neden az görüldü ?” gibi bir düşünceniz varsa, Amerika vizesi başvurusunda bankada ne kadar para göstermemiz gerektiğini anlattığım yazımı incelemenizi öneririm, buradadır.

Amerika Gezim Öncesi Maddi Hazırlıkları Yaptığım Sıralar

“Göçmen Potansiyeli Görülmesi”

Amerika vizesinden red yemeye sebep olan diğer bir konuda göç meselesi. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, aklınızdan bir geçirmediniz mi ? Bence geçirdiniz 🙂 Bu her türlü planınıza da yansır, görüşmedeki tavrınıza da başvurunuza da…

Amerika’ya göçmen olmayan vize almak istiyorsanız ( turistik, öğrenci, iş seyahati ) aklınızdan bu fikri silmelisiniz. Artık Amerika’ya göç etmek o kadar kolay değil. Onlar yalnızca kendilerine gezmeye gelen insanları kabul ediyor. Hatta son aylarda Amerikan Hükümeti, sosyal medya yazışmalarının bile filtrelendiğini kabul etti.

Yani sosyal medyaya “Amerika’ya göç etmeyi düşünüyorum” yazmak bile sizi vize reddine götürebilir !

Peki göçmen potansiyeli görülüp vize alamayanlar neler yapabilir ? Bu konuyu da kapsamlı gördüğüm için Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyler adı altında bir yazı yazdım, okumanızı tavsiye ederim.

Doğu Amerika’ya olan Turistik Gezimden, Boston

“Vize Başvurusunda Hata Yapılması”

Bu en trajik sebep olmalı 🙂 Amerika size vizeyi verecekti fakat siz işleri düzgün yapamadınız !

Amerika vizesine başvururken oldukça titiz bir çalışma içinde olmalısınız. Tüm beyanlarınız harfiyen doğru olmalı, rakamlarda yuvarlama, abartmalar, saklanılan şeyler sizi bu sona götürür.

Başvuru esnasında doldurduğunu DS-160 formu zaten oldukça kapsamlı. Bu formu Türkçe şekilde okuyup anlayıp doğru yanıtlamalısınız. Ayrıca belgeleyemeyeceğiniz beyanlarda bulunmayın ! Atıyorum eylülde üniversiteye kayıt olacaksınız fakat hala öğrenci belgeniz yok, orada öğrenciyim yazamazsınız…

Belki de siz herşeyi düzgün yaptınız ama aracı firma hata yaptı, olamaz mı ? Ben turistik vizelerde bireysel başvuruyu önersem de acenteler de Amerika vizesi konusunda oldukça tecrübeli, tabii işini iyi yapanlar. Eğer bir acente ile başvuracaksanız işini iyi yaptığından emin olun, size baştan vize alma şansınız çok düşük diyen bi acenta ile böyle bir son sürpriz mi sizce ?

Vize başvurusunda hata yaptığını düşünenler Amerika vizesi için gerekli belgeleri güncel olarak anlattığım yazımı okuyabilir, belgelerin isteniş mantıkları üzerinde de duruyorum !

Amerika Vizesi alarak giriş yaptığım Los Angeles’tan / Santa Monica

Red Sonrası Neler Yapılmalı ?

Gelelim başvurumu red edildikten sonra yapılması gerekenlere;  “Amerika’dan bir kez red yedinmi daha vize alamazsın”

Bu söyleyenler beni hep güldürmüştür, gören de Amerikan başkonsolosu sanacak 🙂 O işler öyle değil !

Amerika’nın sizi reddetmesi elbette ki bir sebebe bağlıdır. Önce yukarıdaki sorunlardan bir ya da birkaçını kendinizle bağdaştırıp bunu nasıl çözebileceğinizi düşünmelisiniz.

Bana vize alabilir miyim diye soranlara hep şunu diyorum, “yeterlilikleri sağlayabilirsen o an alırsın”. Siz red almış olabilirsiniz, fakat o yetersizliği kaldırırsanız vize almanız gayet olasıdır.

Vize almanıza engel olan yetersizlikler kişiye özgü olsa da ben genel olarak bir bütün altında topladım ve Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyler isimli makalemi yayına aldım, yazının sonunda incelemelisiniz !

Kaliforniya Bilim Müzesindeki Haritada Ülkemizi Buldum ! / San Francisco

İtiraz Edilebilir mi ?

Amerika vizesine itiraz etmek pek mümkün değil, yeniden başvuru yapabilirsiniz. Fakat red sonrası anında yapılan 2. başvuru da tekrar red alma oranınız çok yüksektir. Çünkü bu kadar kısa sürede birşeyleri değiştirmeniz bence zor…

Tabii lafım, vize red sebebi evrak eksikliği ya da başvuru hatasından olanlara değil. Onlar bu kez doğru şekilde başvururlarsa vizeyi alacaklardır 🙂

Grand Canyon National Park, Arizona / Batı Amerika Gezimden

Başka Konsolosluktan Başvurmak Etkiler mi ?

Bir de bu efsane var ! Ankara’daki görevli hiç vize vermiyormuş, İstanbul’daki çok sevecen 🙂 Buna gerçekten inanıyor musunuz…

Amerika belkide dünyanın en güçlü ülkesi. Bu gücünün altında da sağlam bir devlet yapısı bulunuyor. Öyle bir kişinin keyfi ile mi bu işler ?

Eğer siz yeterlilikleri sağlayamamışsanız nereye giderseniz gidin aynı sonucu alırsınız. Vize alacak birine o görevli daima dünyanın en iyi insanı, alamayacak birine de en kötü insanı olarak gözükür.

San Francisco Şehri Genel Görünüm / Görkem’in Objektifinden

Tekrar Başvuruda Nelere Dikkat Edilmeli ?

Amerika’dan üzücü şekilde vize reddi aldık, yeterlilikleri gördük, bunları düzelttik ve yeniden başvurmaya karar verdik. Bu sefer nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle 3. de şansımızın daha da düşeceğini bilerek aynı hataları yapmamalıyız. Bu bir piyango değil, önce kendiniz tatmin olun sonra da onları ikna edin. Kesin olarak eksiklikler giderilmiş olmalı !

Bu seferli başvurunuzda, geçen seferki red sebebiniz sorulabilir. Bu konuda bilinçli olduğunuzu hissettirip açıkça söyleyin, ardından da bunu nasıl bertaraf ettiğinizi, ardından vizeniz hazır.

Golden Gate Köprüsü Üzerinden, San Francisco, Kaliforniya

Yeniden Başvuruda Vize Alma Şansı Ne ?

Aslında böyle bir soru sormak bence saçma 🙂 Fakat çok sorulduğu için kendi şahsıma münasır cevap vereceğim. “Görkem yeniden başvuracağım Amerika vizesi alabilir miyim ?”

Evet alabilirsin ! Şansın da hiç düşmedi 🙂 Sen yeterki sorunu çöz ve kendine birşeyler kat, elini güçlendir. Benim birebir rehberlik ettiğim birkaç arkadaşım gözlerimin önünde 2. başvurusunda 10 yıllık vizeyi kaptı, neden sen almayasın ?

Bu şekilde vize reddi konusunda merak edilenleri açıkladığımı düşünüyorum. Bu yazı ile beraber Amerika vizesinde bankada ne kadar para gösterilmeli ve Amerika vizesi aldırken elimizi güçlendirecek şeyler isimli makalelerimi okumanızı şiddetle öneriyorum. Komple Amerika vizesi alma rehberim de buradadır, yeşil pasaportun varsa da bu yazı ! Aklınızda kalanlar için ise yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz, birkaç saate kadar yanıtlıyorum, hepinize sağlık dolu günler !

Yazının Devamı: Amerika Vize Reddi Sonrası Elinizi Güçlendirecek Şeyler Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*