Amerika Vizem Reddedildi, Ne Yapmalıyım, İtiraz Edilir mi ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi / Vize Reddi

Amerika Vizem Reddedildi, Ne Yapmalıyım, İtiraz Edilir mi ?


Görkemli günler ! Amerika vizesi alma yolundaki rehberliğime devam ediyorum. Bugün “Amerika vize reddi” alanlar için yeniden başvuru önerilerim ve vize reddine itiraz konusunda yorumlarım olacak.

Tüm bunları onlarca ülkedeki deneyimlerim ve bizzat Amerika vizesi başvurum ile edindiğim bilgilerle yazdığımı hatırlatmak isterim. Şimdi ABD vizesinde red sonrası rehberi başlasın !

Santa Monica İskelesi, Los Angeles / Batı Amerika Gezimden

Neden Reddedildi ?

Öncelikle Amerika’ya olan vize başvurumuzun neden reddedildiğini iyi bilmeliyiz. Vize görüşmesi esnasında görevli memur bunu bize söyleyecek ya da bu konuda ipuçları verecektir. Peki bu nedenler ne olabilir ?

“Maddi Yeterliliğin Sağlanamaması”

Ekonomik eksiklikler en sık karşılaştığım vize red sebebi. Çünkü 2018 dünyasında Türkiye’den Amerika’ya gitmek her koşulda masraflı bir iş. Ülkemizin çok zengin olmadığı da aşikar. Bu yüzden Amerika sizden, kendi kendinize yetecek maddi güçte olup olmadığınızı öğrenmek ve bunu garanti almak istiyor.

“Ben yeterliydim, neden az görüldü ?” gibi bir düşünceniz varsa, Amerika vizesi başvurusunda bankada ne kadar para göstermemiz gerektiğini anlattığım yazımı incelemenizi öneririm, buradadır.

Amerika Gezim Öncesi Maddi Hazırlıkları Yaptığım Sıralar

“Göçmen Potansiyeli Görülmesi”

Amerika vizesinden red yemeye sebep olan diğer bir konuda göç meselesi. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, aklınızdan bir geçirmediniz mi ? Bence geçirdiniz 🙂 Bu her türlü planınıza da yansır, görüşmedeki tavrınıza da başvurunuza da…

Amerika’ya göçmen olmayan vize almak istiyorsanız ( turistik, öğrenci, iş seyahati ) aklınızdan bu fikri silmelisiniz. Artık Amerika’ya göç etmek o kadar kolay değil. Onlar yalnızca kendilerine gezmeye gelen insanları kabul ediyor. Hatta son aylarda Amerikan Hükümeti, sosyal medya yazışmalarının bile filtrelendiğini kabul etti.

Yani sosyal medyaya “Amerika’ya göç etmeyi düşünüyorum” yazmak bile sizi vize reddine götürebilir !

Peki göçmen potansiyeli görülüp vize alamayanlar neler yapabilir ? Bu konuyu da kapsamlı gördüğüm için Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyler adı altında bir yazı yazdım, okumanızı tavsiye ederim.

Doğu Amerika’ya olan Turistik Gezimden, Boston

“Vize Başvurusunda Hata Yapılması”

Bu en trajik sebep olmalı 🙂 Amerika size vizeyi verecekti fakat siz işleri düzgün yapamadınız !

Amerika vizesine başvururken oldukça titiz bir çalışma içinde olmalısınız. Tüm beyanlarınız harfiyen doğru olmalı, rakamlarda yuvarlama, abartmalar, saklanılan şeyler sizi bu sona götürür.

Başvuru esnasında doldurduğunu DS-160 formu zaten oldukça kapsamlı. Bu formu Türkçe şekilde okuyup anlayıp doğru yanıtlamalısınız. Ayrıca belgeleyemeyeceğiniz beyanlarda bulunmayın ! Atıyorum eylülde üniversiteye kayıt olacaksınız fakat hala öğrenci belgeniz yok, orada öğrenciyim yazamazsınız…

Belki de siz herşeyi düzgün yaptınız ama aracı firma hata yaptı, olamaz mı ? Ben turistik vizelerde bireysel başvuruyu önersem de acenteler de Amerika vizesi konusunda oldukça tecrübeli, tabii işini iyi yapanlar. Eğer bir acente ile başvuracaksanız işini iyi yaptığından emin olun, size baştan vize alma şansınız çok düşük diyen bi acenta ile böyle bir son sürpriz mi sizce ?

Vize başvurusunda hata yaptığını düşünenler Amerika vizesi için gerekli belgeleri güncel olarak anlattığım yazımı okuyabilir, belgelerin isteniş mantıkları üzerinde de duruyorum !

Amerika Vizesi alarak giriş yaptığım Los Angeles’tan / Santa Monica

Red Sonrası Neler Yapılmalı ?

Gelelim başvurumu red edildikten sonra yapılması gerekenlere;  “Amerika’dan bir kez red yedinmi daha vize alamazsın”

Bu söyleyenler beni hep güldürmüştür, gören de Amerikan başkonsolosu sanacak 🙂 O işler öyle değil !

Amerika’nın sizi reddetmesi elbette ki bir sebebe bağlıdır. Önce yukarıdaki sorunlardan bir ya da birkaçını kendinizle bağdaştırıp bunu nasıl çözebileceğinizi düşünmelisiniz.

Bana vize alabilir miyim diye soranlara hep şunu diyorum, “yeterlilikleri sağlayabilirsen o an alırsın”. Siz red almış olabilirsiniz, fakat o yetersizliği kaldırırsanız vize almanız gayet olasıdır.

Vize almanıza engel olan yetersizlikler kişiye özgü olsa da ben genel olarak bir bütün altında topladım ve Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyler isimli makalemi yayına aldım, yazının sonunda incelemelisiniz !

Kaliforniya Bilim Müzesindeki Haritada Ülkemizi Buldum ! / San Francisco

İtiraz Edilebilir mi ?

Amerika vizesine itiraz etmek pek mümkün değil, yeniden başvuru yapabilirsiniz. Fakat red sonrası anında yapılan 2. başvuru da tekrar red alma oranınız çok yüksektir. Çünkü bu kadar kısa sürede birşeyleri değiştirmeniz bence zor…

Tabii lafım, vize red sebebi evrak eksikliği ya da başvuru hatasından olanlara değil. Onlar bu kez doğru şekilde başvururlarsa vizeyi alacaklardır 🙂

Grand Canyon National Park, Arizona / Batı Amerika Gezimden

Başka Konsolosluktan Başvurmak Etkiler mi ?

Bir de bu efsane var ! Ankara’daki görevli hiç vize vermiyormuş, İstanbul’daki çok sevecen 🙂 Buna gerçekten inanıyor musunuz…

Amerika belkide dünyanın en güçlü ülkesi. Bu gücünün altında da sağlam bir devlet yapısı bulunuyor. Öyle bir kişinin keyfi ile mi bu işler ?

Eğer siz yeterlilikleri sağlayamamışsanız nereye giderseniz gidin aynı sonucu alırsınız. Vize alacak birine o görevli daima dünyanın en iyi insanı, alamayacak birine de en kötü insanı olarak gözükür.

San Francisco Şehri Genel Görünüm / Görkem’in Objektifinden

Tekrar Başvuruda Nelere Dikkat Edilmeli ?

Amerika’dan üzücü şekilde vize reddi aldık, yeterlilikleri gördük, bunları düzelttik ve yeniden başvurmaya karar verdik. Bu sefer nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle 3. de şansımızın daha da düşeceğini bilerek aynı hataları yapmamalıyız. Bu bir piyango değil, önce kendiniz tatmin olun sonra da onları ikna edin. Kesin olarak eksiklikler giderilmiş olmalı !

Bu seferli başvurunuzda, geçen seferki red sebebiniz sorulabilir. Bu konuda bilinçli olduğunuzu hissettirip açıkça söyleyin, ardından da bunu nasıl bertaraf ettiğinizi, ardından vizeniz hazır.

Golden Gate Köprüsü Üzerinden, San Francisco, Kaliforniya

Yeniden Başvuruda Vize Alma Şansı Ne ?

Aslında böyle bir soru sormak bence saçma 🙂 Fakat çok sorulduğu için kendi şahsıma münasır cevap vereceğim. “Görkem yeniden başvuracağım Amerika vizesi alabilir miyim ?”

Evet alabilirsin ! Şansın da hiç düşmedi 🙂 Sen yeterki sorunu çöz ve kendine birşeyler kat, elini güçlendir. Benim birebir rehberlik ettiğim birkaç arkadaşım gözlerimin önünde 2. başvurusunda 10 yıllık vizeyi kaptı, neden sen almayasın ?

Bu şekilde vize reddi konusunda merak edilenleri açıkladığımı düşünüyorum. Bu yazı ile beraber Amerika vizesinde bankada ne kadar para gösterilmeli ve Amerika vizesi aldırken elimizi güçlendirecek şeyler isimli makalelerimi okumanızı şiddetle öneriyorum. Komple Amerika vizesi alma rehberim de buradadır, yeşil pasaportun varsa da bu yazı ! Aklınızda kalanlar için ise yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz, birkaç saate kadar yanıtlıyorum, hepinize sağlık dolu günler !

Yazının Devamı: Amerika Vize Reddi Sonrası Elinizi Güçlendirecek Şeyler Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

57 Yorum Bırakılmış

 1. Orcun hisarli says:

  Dostum merhaba, B1/b2 vizesine basvurdum ve randevumu aldim. Suan icin randevu tarihimi bekliyorum basvurum ile ilgili bi sorum var fakat bundan once ufak bi kendimden bahsedicem. Ben turkmenistanda bi hala aktif olarak calisiyorum. Burada oturumum var ve turkmen vizesi sadece calisma izniyle aliniyo. Randevumda burada ki konsoloslukta. Maasim dolar uzerine bordromu banka hesabimi calisma belgemi yanimda goturucem. Yani demem o ki turkiyede ki basvurularda skintili oldugu donemde ben biraz daha sansliyim. Fakat d-160 belgesini doldururken gidicem adrese bir dil okulu adresini verdim. Fakat daha sonra ogrendim ki bu vizeyle ogrenci olunamiyomus. Aslinda almak istedgimde 10 yillik viza zaten dil ile ilgili problemim yok sadece gittigim zaman bos durmak yerine kisa bir tatil ve ingilizcemi bi seviye daha atlatmak olarak dusunmustum. Biraz fazla uzattim ama sence ret alirmiyim veya oraya gittigimde hangi yolu izlemeliyim bir olumsuzluk olmamasi icin ? Simdiden tesekkur ederim

  • Merhabalar !

   Öncelikle başvuruyu nereden yaptığınızın bi önemi yok, şanslı veya şanssız olamazsınız Türkiye’ye göre.

   Eğer turist vizesi başvurusuna dil okulu adresi verdiyseniz red alma şansınız yüksek. Çünkü hep dediğim gibi önce neden gittiğinizi doğru açıklamalısınız, bence DS 160 I güncellemeye çalışın ya da öğrenci vizesine başvurun.

   Ayrıca bildiğim kadarıyla 4-6 haftalık dil okullarına turist vizesiyle kabul oluyor, eğer böyle bir programa katılırsanız belki sorun düzelmiş olur.

 2. Erol öztürkmen says:

  4 Eylülde ABD vize mülakatına girdim. Türk-Amerikan işadamları derneği üyesiyim. Washington da Trup Towers’’ta yapılacak toplantıya davetiyemide sundum ancak,Pasaportumdaki IRAK vizesini görmemiştim. Iraka neden gittiğimi ve işid bölgesine gidip gitmediğimi sordu, bende Barzani yönetimdeki bölgeye gittiğimi söyledim.
  Görevli pasaportumu verip idari işleme tabi tutulduğumu söyledi. Yaklaşık 2 saat sonra sosyal medya hesaplarım, tlf numaralarım vs.. ile ilgili sorular olan ingilizce bir form gönderdiler Ancak ben türkçe olarak cevapladım. Hatamı yaptım acaba ?
  Çünkü cevap formunu 12 eylülde gönderdim ama vize durumumu kontrol ettiğimde son güncelleme 4 eylül görülüyor.

  • Merhabalar Erol Bey

   Aslında bahsettiğiniz özelliklere göre vize konusunda sorun yaşamanız düşük ihtimal. Fakat IRAK konusu onlarda bir soru işareti yaratmış olabilir.

   İngilizce cevaplamanız daha iyi olacaktı elbet ama Türkçe olanın da geçerli olacağı düşüncesindeyim. İdari kontrol ardından vizeniz onaylanır büyük ihtimalle.

   • Erol özt says:

    Görkem bey Merhaba

    Güvenlik soruşturmasını yürüten birim benim maillerimin içeriğini ve silmiş olsam bile sosyal medya geçmişimi görebilirlermi ? Umarım görebilirler benim lehime bi durum olacak

    • Merhabalar,

     Görmek isterlerse görebilirler tabii şüphesiz, fakat bu kadar derin bir inceleme yapacaklarını sanmam. Eğer ziyaret amacınız meşru ise bir sorun olmayacaktır içiniz rahat olsun.

     • 10 yıllık vizem geldi tşkr ederim

     • Erol ozt says:

      Görkem bey çok girişlii ABD vizesi ile Amerikadayken kanadaya gitmek istersem nasıl bir yol izlemem gerek ? Yada kanada vizesini Türkiyedeyken almam dahamı kolaydır ? Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

    • Merhabalar,

     Amerika vizeleri zaten çok girişli oluyor genellikle. Kanada vizesi almanız tabii ki kolaylaşacaktır. Zaten Kanada’nın Amerika vizesi olanlara özel bir vize prosedürü var. Türkiye’den ya da Amerika’dan başvurabilirsiniz.

     • Erol ozt says:

      Görkem bey Amerikadayken Kanada vizesine Elçilik yada konsolosluk aracılığı ilemi başvurmalıyım. Amerikadan Kanadaya geçişte Havalimanında vize alınabilindiğini duymuştum bu doğrumudur ?

     • Amerika’daki Kanada konsolosluklarına başvuru yapmanız gerekiyor. Bahsettiğiniz uygulama olsa bile bu Amerikan vatandaşları içindir. Türk vatandaşlarının vize müracatı yapması şart.

 3. Emin ARSLAN says:

  Kardeşim merhaba. Ben bu yaz work and travel ile amerikada bulundum yaklaşık 3 ay 1 hafta. Travel hakkım olmasına rağmen bunu kullanmadan geri geldim. Ve gelmemden yaklaşık 1 hafta sonra vize başvurusunda bulundum ve red yedim. Konuşma gayet iyiydi fakat neden red yedim anlamakta zorlanıyorum(f1 vizesi -eğitim başlangıcı Ocak 7) ama gözüme batanlar
  1. fotoğrafımla ilgili girişte beni çok sorguya çektiler (6 aylık mı , vizedeki fotoğraf bumu diye vs.)
  2. sponsorum kardeşimdi
  3. amerikada bir trafik cezası yemiştim
  4. döner dönmez başvurdum
  5. work and travel alırkenki aynı kelimeleri kullandım yüksek lisans yapacagım , özel bir sektörde çalışıyorum yönetici olacagım vs. Ama bunların hepsi gerçek ve samimi cevaplardı.

  Sence nerede takılmış olabilirim.Geri döneceğime inanmıyorlar.Okulumun bitmiş olmasının büyük bir etken olacagını dusunuyorum ama oyle olsa bıle okulu biten bir adam geri dönmüş karşında duruyor bundan niye korkuyorsun ki :/

  cevabın ıcın sımdıden tesekkurler

  • Merhabalar Emim Bey,

   Bana kalırsa boşa bir başvuru yapmışssınız. Work And Travel sonrası tekrar vize almanın kolay olmadığı bilinen bir durum.

   Bahsettiğiniz herşey zaten vize almanızın zor olduğunu gösteriyor. Devamlı iş, kendi maddi gücünüz ve doğru bir ziyaret sebebi olmadan vizeye başvurmanızı önermem.

 4. Burak güngördu says:

  Merhaba Görkem nasılsın.. öncelikle beni ve benim gibi birçok insanı bu paylaşımlarından dolayı aydınlattığın için şahsım adına teşekkür ederim .gorkemcim Azerbaycan bakü’de oturum ve çalışma iznim var ,bütün gerekli belgeleri tamamlayıp mülakata girdim fakat red aldım ,bir yazılı kâğıt verdiler fakat açık bir dilde sebeb belirtilmiyor ,sadece mantık yürütme durumu oluştu kendimde ,benim tahminim evlilik durumu resmi bir ayrılık durumum var buradan red aldığımı düşünüyorum .senin yorumunu öğrenmek isterim ds160 ta medeni hal ne kadar etkiler teşekkürler emeğine sağlık..

  • Merhabalar Burak Bey,

   Teşekkür ederim iyiyim 🙂 Rica ederim güzel sözleriniz için.

   Medeni halin olumsuz bir etkisi olacağını hiç sanmam. Eğer tek başına gidiyorsan evli olmanın azıcık bir olumlu etkisi olabilir sadece. Burada hiçbir bilgi vermediğinden bi mantık yürütmem zor. Ayrıntı verirsen cevap olarak belki yardımcı olabilirim.

 5. Iyi gunler Görkem bey , Ben dün istanbul konsoloslugunda vize gorusmem de red aldim. Kendimi kisaca tanitayim. Makine muhendisiyim. Evliyim. 2017 yilinda mezun oldum . 27 yasindayim. 2016 yilinda evlendim
  Askerligimi yaptim. Makine muhendisi olarak calismadim. Daha once yurt disina cikmadim.Amerikada yakin bir arkadasimin yaninda kalarak orada dil okuluna gitmekti planim tüm evraklarim tamdi. Ancak konsolos hanim bakmadi bile evraklarima.Sanirim biraz heyecan vardi ben ds160 formunda 5 ay kalacagim demistim ama vize randevusunda 4 bucuk ay dedim Sizce ne yapmaliyim? Okula daha fazla gecikmemem adina tekrar bir randevu almali miyim ?

  • Merhabalar Onur Bey,

   4-5 ayın çok bir farkı olacağını sanmam. Yazınızda hiçbir işten söz etmemişsiniz. 27 yaşında bir insanın devamlı işe sahip olmaması vize şansını oldukça düşürür. Ayrıca dil okulu için de yaşca biraz geç kaldığınız için aldatıcı düşünülmüş olmali ki direkt red verilmiş.

   Bence önce Amerika’ya neden gitmek istediğinizi iyi şekilde belirlemiş olmalısınız. Arkadaşınızın yanında kalarak dil okulu tarzı birşey çok mümkün değil vize için.

 6. Meriç Dalkılıç says:

  merhaba Ben Şunu anlatmak işterim.söyle şimdi babam bir berber meslek erkek kuaför fakat ekonomik sıkıntıdan dolayı yurt dısına yanı amerika gitmek iştiyor çünkü ankara dikmen polis evi karsısında amerika üstünde çalıştı,amerika askerler vardı 5 yıl boyunda çalıstı. sonra trump baskan gelince amerika üstünde müdürler değişti,ve babam ihale aldı.ve cıktı.fakat

  Şimdi soru su,babam müsterisi arkadası vardı.o geldi ingilizce almanya ve japonca dili var adamda o yüzden amerika vize başvuru yapmak için çagırdı,geldi doldurdu 2 saat sürdü ve amerika üstüde diplomasıda var onu içinde vizeleri ekte doldurdu.ama vize işlem bitti randevu aldı ve amerika büyükelçiligi gitti ondan sonra sorular sordu .turistik olarak gidiyorum dedi.red ediyorum dedi,red edilen evrak cıktı 214b.maddeler yasadım. amerika göçmen olmayan vize demek anlamında.Bu yüzden Tekrar Vize başvurcam diyor.bu sefer kazanacam zannediyor.bu babam için hallediyor.

  Bize Yardımcı olurmusnuz.nelere dikkat etmemiz gerekir,veya amerika nasıl gidebilirim.

  • Merhabalar Sevgili Meriç,

   Anlatım biraz karışık olmuş 🙂 Fakat anladığım kadarıyla göçmen bir niyet ile turistik vize başvurusu yapılmış. Bu da doğal bir red sebebidir. Yine böyle bir niyeti varsa turistik için başvurması sonucu değiştirmeyecektir. Bence önce gidiş sebebinizi iyi belirlemelisiniz.

 7. idris göksay says:

  Merhabalar ben vize reddi aldım davetiye mektublarım vardı ama daha önce yurt dışına çıkışım yoktu . Ama italya ya gittim geldim davetiye mektubum var bir daha başvurmayı planlıyorum şirket yetkilisi olarak başvuru yapmıştım red aldığımda 2 ay sonra bir daha başvuracağım yine şirket yetkilisi olarak.3 aydır çalışıyorum onon da etkisi olmuştur sanırım. Sizce şansım ne kadar yükselmiştir yani yurt dışına giriş çıkış yaptıktan sonra .Ve de sizce ikinci de şansım ne olur?(biliyorum kesin birşey söyleyemezsiniz ama sadece sorayım dedim)
  teşekkürler

  • Merhabalar İdris Bey,

   Red sonrası başvuruda bazı şeyler değişmiş olmalı ki bu sefer vize alabilin. Evet işe yeni girmiş olmanız bi olumsuzluk yaratmış olabilir fakat belki de davetiye aldığınız kişi ile ilgili bir sorun vardır.

   Benim önerim eğer kefil olduğunuz biri değilse davetiye işini karıştırmayın ve kendi planladığınız bir turistik seyahat için başvurun. Daha önce İtalya’ya gitmiş olmanız bu sefer işinize yarayacaktır.

 8. Merhaba Görkem bey
  Eşimin 2017 ekimde ABD vizesi vardı bitti.Geçen hafta uzatma için kargo ile evraklarını istanbul konsolosluga gönderdi turz firması.Ama hiç bakmadan tüm evraklarla geri gönderip lütfen basvurunuzu Ankara konsolosluguna gönderin yazmışlar.Bunu neden yaparlar fikrini alabilir miyim?

  • Merhabalar Tuğçe Hanım,

   Öncelikle başvurduğunuz vize türü ve detayları açmanız gerekiyor. Belki de İstanbul Konsolosluğu sizin başvuracağınız vize türüne kısa bir süreliğine bakmıyor olabilir. Bana olumsuz bir durum var gibi gelmedi, öyle olsa red verirlerdi.

 9. fırat usta says:

  merhaba görkem ben ilk defa turistlik vizesi basvurusunda buluncam amerikada kuzenim var istek gönderdi bana sağlık veya maddiyat olarakda herseyi bana aittir diye daha yeni evliyim 3 ay felan oldu evleneli eşimle balayını amerikada gecirmek istiyoruz evraklarımı felan hazırladım kendime ait giyim mağazam var esim bankada memur maas durumumuz iyi yuklu miktarda bankadada paramiz mevcut durumu nasıl değerlendirirsin bilgi alabilirmym

  • Merhabalar Sevgili Fırat,

   Öncelikle gördüğüm kadarıyla zaten eşiniz de siz de devamlı işe sahip insanlarsınız. Bence arkadaşınızın maddi desteğine ihtiyacınız yok. Vize görevlisine balayı ve arkadaş ziyareti demeniz de kafaları karıştıracaktır.

   Bana kalırsa kendiniz bir plan yapıp, arkadaşınızı katmadan turistik vizeye başvurmanız daha anlamlı. Eğer arkadaşınızı katarsanız bence balayından bahsetmeyin 🙂

 10. ZOYA KUTUEVA says:

  MERHABA GÖRKEM BEY.AMERIKA VİZE İÇİN MULAKATA GİTTİM AMA BENIM ELIME BİR KAĞIT TUTTURDU.SONRA ARKADAŞLARIM DAN RED ALDIĞIM ÖGRENİLDİ.EVRAKLARDA HİÇ EKSİKLİK YOKTU.NEDEN RED VERDİ ONU DA ANLAMIŞ DEĞİLİM.PEKI TEKRAR 2019 OCAK AYI TEKRAR BAŞVURU YAPARSAM TEKRAR BANA RED VEREBİLİR Mİ?NE ŞEKİLDE NE YAPAMAM GEREKTİĞİNİ BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ.ÖNCELIKLE TEŞEKKÜR EDERİM

  • Merhabalar,

   Benim size yardımcı olmam imkansız bu bilgilerle 🙂 Eminim ki reddin bir sebebi vardır. Yazıdan olası sebeplerden size uyanı bulup bunu değiştirmek için çabalamalısınız. Eğer aynı koşullarda tekrar başvuru yaparsanız sonuç değişmeyecektir…

 11. Günay dönmez says:

  2016 da kızım üniversitede okurken ABD vize başvurusunda bulundu fakat ret aldı ben eşimle başvuru yaptım bize 10 yıllık vize verdiler2 kere Amerika ziyaretinde bulunduk kızım hala öğrenci görünüyor şimdi kızım başvuru yapsa bizim pasaportlarımızda gösterse anne ve babam ziyarete gitceğini söylese bende onlarla gezmeğe gitçem dese vize alması daha kolay olurmu

  • Merhabalar Sevgili Günay,

   Aslına bakarsanız kişiler vizede birbirini çok bağlamaz. Fakat ailecek düzgün planlı bir seyahate gidecek olması tabii ki olumlu bir etki yaratır.

   Anne ve babası vize alabilen birisinin Amerika vizesi alması da tabii ki daha kolay. Çünkü siz o yeterlilikleri sağlamışsanız kızınız da büyük oranda sağlayacaktır.

   Kızınızın vize alamaması büyük ihtimalle başvuru hatası veya eğitimi ile ilgili şüpheler olabilir. Mesela okuduğu bölüm, sınıfı ve daha önceki yurtdışı tecrübesi gibi konuları açarsanız daha detaylı yardımcı olabilirim.

 12. 25 ekim 2018 de turistik vize randevum vardı evraklarım da eksiksizdi evlilik cüzdanı evimin tapusu hesabımda para otel rezervasyonu uçak bileti rezervasyonu vs ama görevli sadece daha önce amerikaya gittinizmi hayır dedim peki yurt dışına çıktınızmı daha önce diye sordu ona da hayır deyince hiçbir evrağımı istemedi direk red verdi yani sebep daha önce yurt dışına çıkmamış olmakmı çok saçma değilmi

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   İlk bakışta evet saçma duruyor fakat maalesef ki onlar da seyahat tecrübesini önemsiyor. Daha önce bir ülkeye gitmiş olmanız onlar için kendi başınıza tüm planı başarıyla yapıp gerçekleştirebildiğinizin bir garantisi.

   Tabii ki ilk kez yurtdışına çıkacak biri de vize alabilir ama ancak güçlü bir argüman sunması gerekiyor. Vize alması ortada kişiler için bu bir engel sayılır.

 13. Sinem Bulur says:

  Merhaba Görkem Bey , ben üniversitenin son senesinde okulumu dondurdum kendime iş yeri açtım 2 yıl olacak hala iş yerimde devam ediyorum. Bir yazınızda diplomanın veya iyi bir transcriptin önemli olduğunu yazmışsınız benim okulu dondurup iş yeri açmış olmam negatif bir özellik olarak görünebilir mi acaba:(?
  Teşekkürler

  • Merhabalar Sinem Hanım,

   Diplomanın artısı yadsınamaz fakat bir işyeri açıp 2 yıl ayakta tutmak da öyle 🙂 Devamlı bir işiniz olması hatta iş yeri sahibi olmanız iyi bir durum. Eğer maddi yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız neden vizeyi alamayasınız ?

 14. Merhabalar benim sormak istediğim konu ,yaz için bir ABD seyahati planlıyordum.Ama benim için ilk yurtdışı çıkışı olacağı için ABD’den vize alamayacağım izlenimine kapılmış durumdayım .
  Schengen vizem olmadan bu başvuruyu yapsam
  Boşa başvuru gibi birşey mi olur.Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim.Daha önce böyle bir duruma rastladınızmı teşekkürler

  • Merhabalar Yavuz Bey,

   Amerika’ya gitmek için daha önce yurtdışına çıkmış olma şartı yok. Fakat eğer diğer konularda muallakta bir başvuru ise yani net bi artınız yoksa, bu durumu sorun edip red verebilirler.

   Amerika vizesi yazımı dikkatle okumanızı öneririm. Eğer yeterlilikleri iyi şekilde karşılayabiliyorsanız başvurun ve vizeyi alın 🙂 Ama soru işareti konular varsa önce en azından vizesiz birkaç ülkeye gidin derim.

 15. Merhabalar. Amcam eşiyle beraber eşinin Amerika’daki kuzenini ziyaret etmek istiyor,kendisi TRT’den emekli ve yeşil pasaportu var. Eşi de Moldova’lı ve herhangi bir işte çalışmıyor. (Türk vatandaşı oldu,onun da eş durumundan yeşil pasaportu var) İlk ABD vize tecrübemiz olacak,açıkçası emekli olmasının bir avantaj mı,dezavantaj mı olduğu konusunda kafam karışık,ne gibi konularda dikkat etmemiz gerekiyor ?

  -Kendisine ait bir evi,arabası ve yazlığı mevcut.
  -Amerika’daki akrabalarından davet mektubu isteyeceğiz,konaklamalarını filan akrabalarında yapacak.
  -Düzenli bir emekli maaşı var. Miktarı seyahati fazlasıyla karşılamaya yetecek kadar büyük,ayrıca uçak biletini de Amerika’daki akrabası alacak.
  -Daha önce yurtdışına pek çok defa gidip gelmiş,pasaportunda pek çok giriş-çıkış damgası mevcut.

  • Merhabalar Tunç Bey,

   Bahsettiğiniz bilgilerle Amerika vizesi almasında bir sorun gözükmüyor amcanızın. Sadece davetiye verecek kişiye dikkat etmelisiniz. Yani kendisi bile Amerika’da zar zor duran birinden davetiye almak ters tepebilir 🙂 Eğer kefil olduğu biri değilse direkt turistik vize için de başvurabilirler.

 16. Burak şahin says:

  Selamlar. Daha önce iki kez ABD vizesine başvuru yaptım malesef ikisinde de alamadım. İlk görüşmem 2018 Mart ayında gerçekleşti. Klasik 3-5 tane soru soruldu ne il yapıyorsun ne zamandır çalışıyorsun daha önce yurt dışına çıktın mı bekarmısın. Yaklaşık 3 yıldır bir ilaç firmasında çalışıyorum maaşım, sorulması halinde hesabımda tuttuğum para bunlar olumlu yanlarımdı diye düşünüyorum. Daha önce gittiğim ülkeler arasında ise birleşik Arap emirlikleri Ukrayna Bosna Hersek vardı. Avrupa ya seyehat edip etmediğimi sordu hayır dedikten sonra onaylayamıyorum şuan için daha sonra tekrardan başvuru yapabilirsin ded. Ardından 6 ay sonra bugün yine başvuru yaptım ve görüşmeye gittim nereye gideceğimi sordu New York dedim kiminle gideceğimi sordu arkadaşımla dedim ve onun geçerli ABD vizesini gösterdim. maaşımı sordu ne kadar harcama yapacağımı ne kadar bir bütçe ayırdığımı sordu 10 gün için ve bi önceki başvurunuzdan bu yana ne değişti dedi. Bende 2 tane shengrn aldım Fransa Belçika ve Hollanda’ya gittim dedim. Geçen yaz tatil planımı Amerika olmadığı için thaylanda gittim dedim onun dışında işim mesleğim hala aynı dedim. Yine Red verdi yine onaylanmadı Nerede hata yapıyorum belki benim farkedemediğim senin farklı bi bakış açın vardır. Şimdiden teşekkürler.

  • Selamlar Burak Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun, aslında anlattığınız şeylerde bi soruna rastlamadım fakat biraz irdelemek lazım. Örneğin maddi yeterlilik konusunu sağlayabildiğinizden emin misiniz ? 2019’a yaklaşıyoruz doların yüksek olduğu şu dönemde hesapta bence en az 30-40 bin lira gösterebilmeliyiz elimizin kuvvetli olması için.

   Ayrıca uçak ve otel rezervasyonlarınız tam mıydı ? Seyahat planı dediğim konu da ayrı bir önemli. Onlara başvuruda net bir tarih ve seyahat planı sunabilmelisiniz.

   Son olarak göçmen potansiyeliniz olabilir. Daha önce belki green card başvurusu v.s ya da yaşınız genç olduğundan sizi buraya bağlayan şeyler azdır ve bunu önemsiyorlardır.

   Eğer konuyu açarak cevap verirseniz, daha derine inebiliriz, iyi günler !

 17. ayse kahya says:

  Merhaba, yazılarınız için teşekkürler gerçekten çok faydalı içerikler. Daha önceden hiç aklımda Amerika planı yokken orada bulunan bir arkadaşımın sürekli davet etmesi üzerine vize başvurusunda bulundum.2 hafta sonra randevum var. İçmimarım ve 2 yıl önce mezun oldum. 8 aydır da bir mobilya tasarım mağazasında çalışıyorum. Gerekli belgeleri hazırladım fakat maaşımı yeterli görmediğimden dolayı babamı sponsor olarak göstermiştim. Sonradan bir yazınızda bunun da kendi ayakları üzerinde duramayan bir birey olarak görülebileceğinden bahsetmişsiniz. Üzerime herhangi bir tapu vs yok, babam mağaza sahibi ve belgeler tapular daha çok onun üzerinden olacak. Amerikadaki arkadaşım ise orada çalışma iznine sahip ve yıllardır orada yaşıyor. Çalıştığım mobilya mağazasının ise yurt dışında da mağazaları bulunuyor. DS 160 formunda sadece ziyaret ve seyahat gerekçesi göstermiştim sonradan patronum bunun yeterli bir gerekçe olmadığını, Miami’deki mağazamızı ziyaret edeceğimi, bağlantılar kuracağımı vs söylemem gerektiğini söyledi. Ama elimde herhangi bir kanıt yok buna dair. Sonradan bir ekleme de yapmak istemiyorum ziyaret sebebimin yanına ama daha mı iyi olurdu iş amaçlı bir başvuru yapmak ya da randevuda bahsetmek? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Arkadaş ziyareti mi, turistik ziyaret mi, iş gezisi mi ben pek anlamadım 🙂 Amerika vizesinden red alanların büyük çoğunluğu gidiş nedenini doğru düzgün açıklayamadığı için bu sonucu alıyor.

   Ben Amerika’ya karşı yalan bir bildirimde bulunmanızı tavsiye etmem. Ne için gidecekseniz onun için gidin ve dediğinizi yapın.

   Maddi yeterlilik konusunu da eğer tek başınıza sağlayamıyorsanız babanızdan destek almanız da sorun yok. Gönül ister ki gerek olmasın ama ne yapalım 🙂

   Son olarak davetiye aldığınız kişi eğer Amerikan vatandaşı değilse ki çalışma izni olduğundan söz etmişsiniz. Yani kendisinin Amerika’da kalması bile garanti değil… Bu durumdaki birinin daveti de sizce ne kadar iyi olur ? Bu konuya da dikkat etmenizi öneririm.

 18. vedat şenkul says:

  gorkem bey merhaba ben erkek kuaförüyüm ve amerikaya gitmek istiyorum ama ilk okul mezunuyum ama yaklaşık 25 senedir bu işi yapıyorum ..yane 15 senedir ustalık belgem var ve duydugum kadarıyla mal varlıgına bakıyorlar bankadaki para durumu falan.. tabi ondan bahsedim 2 daire ve işyerim var evliyim 2 de çocuk var bunların faydası varmı kardeşim beni aydınlatırsan çok sevinirim ALLAHA emanet ol

  • Merhabalar Vedat Bey,

   Faydası olmaz olur mu ! Amerika’da ülkesine turist gelmesini istiyor, yalnızca amacınızdan ve kendinizi idare edebileceğinizden emin olmalılar.

   Evlilik, çocuklar, taşınmazlar ve iş yeriniz sizi Türkiye’ye bağlayan güçlü sebepler. Eğer maddi olarak bu Amerika gezisini karşılayabilecek durumda iseniz neden vize alamayasınız ki ? Amerika vizesi nasıl alınır başlıklı yazımdan adımları takip edebilirsiniz…

 19. Neslihan Ayar says:

  Merhaba Görkem Bey,
  5 temmuz 2017 civarlarında annem babam ve kendim adıma abd vize başvurusunda bulunduk. Abim orada yaşıyor 2010 dan beri. 2017 de dr mezuniyeti vardi,bu sebeple bizlere davetiye mektubu gönderdi. 3’ümuzun adi da yaziyordu. Annem babam emekli,bankada para,babamin ticaret ile ilgili belgeleri vs olmasina ragmen sadece emeklilikle ilgili belgelerine bakip ne kadar sure kalacagini ve ne amacla gittigini sorup onayladilar. Benimle ayrica görüştüler. Kac yasindasiniz diye sordu, 21 dedim, Ne is yaptigimi(calismiyordum o sirada yeni mezundum) gelecege dair planlarimi sordular ( okudugum alanda is aradigimi soyledim). Annemin ve babamin pasaportlarini alip benimkini alttan geri uzatti uygun degilsiniz dedi. Davetiyede adlarimiz yazili olmasina ragmen bana vermediler. Bu olayin uzerinden 16-17 ay gecti. Yeniden basvurmayi dusunuyorum. Gecen sene vize alamadiktan sonra agustos ta ise basladim 1 ay once istifa ettim. Dgs ye hazirlaniyorum, dershaneye dair senetlerim var. Yeniden basvurmam dogru mduur? Saglikli olur mu ? Yine calismiyorum diye reddedilir mi ? Ziyaret surem ortalama 1 ay kadar olucak.

  • Merhabalar Neslihan Hanım,

   Aslında sürpriz olmamış sonuç. Göçmen potansiyeliniz şuan için çok yüksek, Türkiye’de devamlı bir iş ya da okulunuz yok. Okuduğum kadarıyla bu durum hala geçerli. O yüzden başvurmanızı önermem.

 20. Aylin sancak says:

  Görkem bey merhaba,
  26 yaşındayım. 2015 te ingilice eğitim veren bir üniden mezun oldum avusturyada erasmus yaptım ve 2015 ten beri turizm işinde ailemle beraber çalşıyorum. Santa monica college intensive english programndan kabul aldım. Sponsor olarak babamı göstericem. Görüştüğüm bşr acenta zaten ingilizce biliyorsun bşzeden red yemen çok yüksek dedi . Fakat 5 ay kalıp döneceğim bunu nasıl ıspatlayabilirim sizce? Döndüğümde boğaziçinde yüksek lisasn yapmak istiyorum daha önce kabul aldım ama ingilizce yetrseiz görülüerek reddedildi sonra .
  Şimdidien teşekkür ederim,

  • Merhabalar Aylin Hanım,

   Bunları okuyunca vize danışmanlık firmalarının bazıları için iyi şeyler düşünemiyorum 🙂

   Böyle bir sebep olabilir mi Aylin hanım 🙂 İngilizce bilmenin bir sınırı var mıdır ki ? Her insan en iyi düzeyde bile olsa İngilizce eğitimi alıp üzerine katabilir bu doğal bir durumdur.

   Ben bahsettiğiniz okulu bilmiyorum. Eğer belli bir saygınlığı olan bi kurumsa ve belli yetkinliklere göre kabul gösteriyorsa zaten işiniz çok kolay. Bu tarz Amerika’ya gidişte gittiğiniz okulun önemi çok fazla.

   Eğer 2015ten beri sigortalı ve maaş bordrolu olarak çalışıyorsan harika ! Ayrıca yaptığın işin iyi bir dil gerekliliği olduğundan, ABD’li yetkililer de dil kursu isteğini normal karşılayacaktır.

   Eğer maddi yeterlilikleri sağlayabiliyorsan tabii ki vizeye başvurmalısın, alma şansın da yüksek 🙂

   • Aylin sancak says:

    Görkem bey hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgileri bu zamanda insanların bir çıkarı olmadan yapması mümkün olmadığı için dürüst bilgilendirme için çok çok sağolun.:) 2015 ten beri bordrolu çalışıyorum fakat iş yeri babamın üstüne olunca bir sıkıntı olmaz di mi? Konuştuğum acenta siz 26 yaşındasınız ingilizce eğitimli bir üniden mezunsunuz erasmus yapmışsınız zaten dil bildiğinizi anlayıp bı yaştan sonra orda kallacağınızı düşünüp vermezler neden amerikayı tercih ettiniz orda kurs tokmuydu gibi sorular sorup red verirler ve ayrıca önce sizi dil okuluna kayıt edelim direk community college olmaz dedi o gündür alamayacağımı düşünüyorum. Ve başvurumda sizcr kalacak yeri belitmeli miyim? Çünkü okulun bir yurdu yok paylaşımlı bir eve taşınacağım ama görmeden yapmak istemiyorum başta bir hotelde mi kalmayı göstermem daha mı iyi olur yoksa direk ev mi baksam daha iyi olur?

    • Rica ederim…İşyerinin sizin olması bence avantaj bile olabilir 🙂 Siz bence acentayı boşverin yukarıda dediğim gibi, fakat ben okul ayrıntısını çok bilemiyorum. Eğer başvurduğunuz okul ciddi bir kurumsa ve sizi kabul etmişsse o zaman sorun yaşanmaz.

     Kalacak yeri de belirtmelisiniz kesinlikle, hangi şekilde olursa olsun….

 21. İlknur yavuz says:

  Merhaba görkem bey, ben turist vizesi için başvurdum new yorkta akrabamda kalıcaktım 2 hafta boyunca bunu söylediğim an da vizeyi vermediler. Şimdi tekrar hemen başvursm red alır mıyım hoteld ekalıcam olarak göstersem?

  • Merhabalar İlknur Hanım,

   Sizde göçmen potansiyeli görmüşler belli ki… Bence ardı ardına iki başvuru da çok değişen birşey olmayacaktır. Eğer tekrar başvurudan sonuç almak istiyorsanız, kuvvetli bir seyahat planı yapmalısınız diye düşünüyorum, çünkü Amerika’yı kandırmaya çalışmak genelde vize reddiyle sonuçlanıyor.

   • İlknur yavuz says:

    Sizin önereceğiniz bir şey var mı peki bu kuvvetli pplan için nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

    • Öncelikle net tarihler lazım. Kaç gün kalacaksınız, hangi şehirlerde kaç gün, geçişler olacaksa otobüs tren v.s biletleri, gezeceğiniz şehirlerde örneğin New York’ta Top of Rocks bileti almışssınızdır, ardından otel rezervasyonları…Onlara New York’u gezmeye geldiğinizi inandırmalısınız ayrıca bunu yapabilecek yetkinlikte olduğunuza…

 22. taylan çetin says:

  ilk basvurumda ret aldm 1 dakıka surdu. kac gun kalıcaksınız dıye sordu. 10 gun dedım. baska ulkere gıttınız mı dedı. avrupanın cogunu gordugumu belırttım. evrakları ıstedı. 700 bın banka hesabı, 2 araba ruhsatı, 2 ev tapusu, 15 yıllık sırketımın evraklarını, ve emeklı oldugumu muzelerıı gezmek ıcın gıdecegımı soyledım. evraklara zaten anlamadan 10 sanıye bakıp ret dıye gerı verdı. toplam 1 dakıkada 3 soru sordu. şasırdım bırsey de eden döndum. dıger bankolarda mulakat mın 5 er dakıka soruyordu. bu bankonun hızlı gıtmesı zaten bır tuhaftı acıkcası. bankodakı kıişi bence kıskandı mı nefır mal varlıgımdan mı bılemedım hıcbır neden de soylemedı. bır daha ugrasmam acıkcası . tsk

  • Merhabalar Taylan Bey,

   Eğer Amerika’ya vize almak istiyorsanız realist olmak lazım. Bahsettiğiniz komplo teorilerinin olması imkansız. Amerika vize konularında oldukça ciddi ve sistemli çalışıyor. Ayrıca konuşmanın uzun sürmesi iyiye işaret değil 🙂

   Bence siz sorunun nerede olduğuna konsantre olup bunu düzeltmeye çalışmalısınız. Belli ki maddi konularda sorun yok. Avrupa’ya defalarca gittiğinize göre seyahat tecrübeniz de tam. Belli ki ya başvuru sürecine hatalı ,yanıltıcı bir bilgi sunmuşsunuz ya da hakkınızda çevrenizde size güvenilmemesi için gerekli ciddi bir sebep var. Bu yakın zamanda başınızdan geçmiş bir dava, hüküm, ya da çeşitli olumsuz şeyler olabilir.

   Göçmen potansiyeli de olabilir. Sizin kalmayı düşündüğünüz, gitmeyi istediğiniz yer ile ilgili tutarsınızlık ve güvensizlik oluşmuş olabilir. Bunu en iyi siz bilirsiniz, eğer bu sorunu bulup değiştirirseniz kolayca Amerika vizesi alabilirsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*