Amerika Vizem Reddedildi, Ne Yapmalıyım, İtiraz Edilir mi ?

Amerika Vizesi / Seyahat Rehberi / Vize Reddi

Amerika Vizem Reddedildi, Ne Yapmalıyım, İtiraz Edilir mi ?


Görkemli günler ! Amerika vizesi alma yolundaki rehberliğime devam ediyorum. Bugün “Amerika vize reddi” alanlar için yeniden başvuru önerilerim ve vize reddine itiraz konusunda yorumlarım olacak.

Tüm bunları onlarca ülkedeki deneyimlerim ve bizzat Amerika vizesi başvurum ile edindiğim bilgilerle yazdığımı hatırlatmak isterim. Şimdi ABD vizesinde red sonrası rehberi başlasın !

Santa Monica İskelesi, Los Angeles / Batı Amerika Gezimden

Neden Reddedildi ?

Öncelikle Amerika’ya olan vize başvurumuzun neden reddedildiğini iyi bilmeliyiz. Vize görüşmesi esnasında görevli memur bunu bize söyleyecek ya da bu konuda ipuçları verecektir. Peki bu nedenler ne olabilir ?

“Maddi Yeterliliğin Sağlanamaması”

Ekonomik eksiklikler en sık karşılaştığım vize red sebebi. Çünkü 2018 dünyasında Türkiye’den Amerika’ya gitmek her koşulda masraflı bir iş. Ülkemizin çok zengin olmadığı da aşikar. Bu yüzden Amerika sizden, kendi kendinize yetecek maddi güçte olup olmadığınızı öğrenmek ve bunu garanti almak istiyor.

“Ben yeterliydim, neden az görüldü ?” gibi bir düşünceniz varsa, Amerika vizesi başvurusunda bankada ne kadar para göstermemiz gerektiğini anlattığım yazımı incelemenizi öneririm, buradadır.

Amerika Gezim Öncesi Maddi Hazırlıkları Yaptığım Sıralar

“Göçmen Potansiyeli Görülmesi”

Amerika vizesinden red yemeye sebep olan diğer bir konuda göç meselesi. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, aklınızdan bir geçirmediniz mi ? Bence geçirdiniz 🙂 Bu her türlü planınıza da yansır, görüşmedeki tavrınıza da başvurunuza da…

Amerika’ya göçmen olmayan vize almak istiyorsanız ( turistik, öğrenci, iş seyahati ) aklınızdan bu fikri silmelisiniz. Artık Amerika’ya göç etmek o kadar kolay değil. Onlar yalnızca kendilerine gezmeye gelen insanları kabul ediyor. Hatta son aylarda Amerikan Hükümeti, sosyal medya yazışmalarının bile filtrelendiğini kabul etti.

Yani sosyal medyaya “Amerika’ya göç etmeyi düşünüyorum” yazmak bile sizi vize reddine götürebilir !

Peki göçmen potansiyeli görülüp vize alamayanlar neler yapabilir ? Bu konuyu da kapsamlı gördüğüm için Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyler adı altında bir yazı yazdım, okumanızı tavsiye ederim.

Doğu Amerika’ya olan Turistik Gezimden, Boston

“Vize Başvurusunda Hata Yapılması”

Bu en trajik sebep olmalı 🙂 Amerika size vizeyi verecekti fakat siz işleri düzgün yapamadınız !

Amerika vizesine başvururken oldukça titiz bir çalışma içinde olmalısınız. Tüm beyanlarınız harfiyen doğru olmalı, rakamlarda yuvarlama, abartmalar, saklanılan şeyler sizi bu sona götürür.

Başvuru esnasında doldurduğunu DS-160 formu zaten oldukça kapsamlı. Bu formu Türkçe şekilde okuyup anlayıp doğru yanıtlamalısınız. Ayrıca belgeleyemeyeceğiniz beyanlarda bulunmayın ! Atıyorum eylülde üniversiteye kayıt olacaksınız fakat hala öğrenci belgeniz yok, orada öğrenciyim yazamazsınız…

Belki de siz herşeyi düzgün yaptınız ama aracı firma hata yaptı, olamaz mı ? Ben turistik vizelerde bireysel başvuruyu önersem de acenteler de Amerika vizesi konusunda oldukça tecrübeli, tabii işini iyi yapanlar. Eğer bir acente ile başvuracaksanız işini iyi yaptığından emin olun, size baştan vize alma şansınız çok düşük diyen bi acenta ile böyle bir son sürpriz mi sizce ?

Vize başvurusunda hata yaptığını düşünenler Amerika vizesi için gerekli belgeleri güncel olarak anlattığım yazımı okuyabilir, belgelerin isteniş mantıkları üzerinde de duruyorum !

Amerika Vizesi alarak giriş yaptığım Los Angeles’tan / Santa Monica

Red Sonrası Neler Yapılmalı ?

Gelelim başvurumu red edildikten sonra yapılması gerekenlere;  “Amerika’dan bir kez red yedinmi daha vize alamazsın”

Bu söyleyenler beni hep güldürmüştür, gören de Amerikan başkonsolosu sanacak 🙂 O işler öyle değil !

Amerika’nın sizi reddetmesi elbette ki bir sebebe bağlıdır. Önce yukarıdaki sorunlardan bir ya da birkaçını kendinizle bağdaştırıp bunu nasıl çözebileceğinizi düşünmelisiniz.

Bana vize alabilir miyim diye soranlara hep şunu diyorum, “yeterlilikleri sağlayabilirsen o an alırsın”. Siz red almış olabilirsiniz, fakat o yetersizliği kaldırırsanız vize almanız gayet olasıdır.

Vize almanıza engel olan yetersizlikler kişiye özgü olsa da ben genel olarak bir bütün altında topladım ve Amerika vizesinde elinizi güçlendirecek şeyler isimli makalemi yayına aldım, yazının sonunda incelemelisiniz !

Kaliforniya Bilim Müzesindeki Haritada Ülkemizi Buldum ! / San Francisco

İtiraz Edilebilir mi ?

Amerika vizesine itiraz etmek pek mümkün değil, yeniden başvuru yapabilirsiniz. Fakat red sonrası anında yapılan 2. başvuru da tekrar red alma oranınız çok yüksektir. Çünkü bu kadar kısa sürede birşeyleri değiştirmeniz bence zor…

Tabii lafım, vize red sebebi evrak eksikliği ya da başvuru hatasından olanlara değil. Onlar bu kez doğru şekilde başvururlarsa vizeyi alacaklardır 🙂

Grand Canyon National Park, Arizona / Batı Amerika Gezimden

Başka Konsolosluktan Başvurmak Etkiler mi ?

Bir de bu efsane var ! Ankara’daki görevli hiç vize vermiyormuş, İstanbul’daki çok sevecen 🙂 Buna gerçekten inanıyor musunuz…

Amerika belkide dünyanın en güçlü ülkesi. Bu gücünün altında da sağlam bir devlet yapısı bulunuyor. Öyle bir kişinin keyfi ile mi bu işler ?

Eğer siz yeterlilikleri sağlayamamışsanız nereye giderseniz gidin aynı sonucu alırsınız. Vize alacak birine o görevli daima dünyanın en iyi insanı, alamayacak birine de en kötü insanı olarak gözükür.

San Francisco Şehri Genel Görünüm / Görkem’in Objektifinden

Tekrar Başvuruda Nelere Dikkat Edilmeli ?

Amerika’dan üzücü şekilde vize reddi aldık, yeterlilikleri gördük, bunları düzelttik ve yeniden başvurmaya karar verdik. Bu sefer nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle 3. de şansımızın daha da düşeceğini bilerek aynı hataları yapmamalıyız. Bu bir piyango değil, önce kendiniz tatmin olun sonra da onları ikna edin. Kesin olarak eksiklikler giderilmiş olmalı !

Bu seferli başvurunuzda, geçen seferki red sebebiniz sorulabilir. Bu konuda bilinçli olduğunuzu hissettirip açıkça söyleyin, ardından da bunu nasıl bertaraf ettiğinizi, ardından vizeniz hazır.

Golden Gate Köprüsü Üzerinden, San Francisco, Kaliforniya

Yeniden Başvuruda Vize Alma Şansı Ne ?

Aslında böyle bir soru sormak bence saçma 🙂 Fakat çok sorulduğu için kendi şahsıma münasır cevap vereceğim. “Görkem yeniden başvuracağım Amerika vizesi alabilir miyim ?”

Evet alabilirsin ! Şansın da hiç düşmedi 🙂 Sen yeterki sorunu çöz ve kendine birşeyler kat, elini güçlendir. Benim birebir rehberlik ettiğim birkaç arkadaşım gözlerimin önünde 2. başvurusunda 10 yıllık vizeyi kaptı, neden sen almayasın ?

Bu şekilde vize reddi konusunda merak edilenleri açıkladığımı düşünüyorum. Bu yazı ile beraber Amerika vizesinde bankada ne kadar para gösterilmeli ve Amerika vizesi aldırken elimizi güçlendirecek şeyler isimli makalelerimi okumanızı şiddetle öneriyorum. Komple Amerika vizesi alma rehberim de buradadır, yeşil pasaportun varsa da bu yazı ! Aklınızda kalanlar için ise yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz, birkaç saate kadar yanıtlıyorum, hepinize sağlık dolu günler !

Yazının Devamı: Amerika Vize Reddi Sonrası Elinizi Güçlendirecek Şeyler Neler ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

19 Yorum Bırakılmış

 1. Orcun hisarli says:

  Dostum merhaba, B1/b2 vizesine basvurdum ve randevumu aldim. Suan icin randevu tarihimi bekliyorum basvurum ile ilgili bi sorum var fakat bundan once ufak bi kendimden bahsedicem. Ben turkmenistanda bi hala aktif olarak calisiyorum. Burada oturumum var ve turkmen vizesi sadece calisma izniyle aliniyo. Randevumda burada ki konsoloslukta. Maasim dolar uzerine bordromu banka hesabimi calisma belgemi yanimda goturucem. Yani demem o ki turkiyede ki basvurularda skintili oldugu donemde ben biraz daha sansliyim. Fakat d-160 belgesini doldururken gidicem adrese bir dil okulu adresini verdim. Fakat daha sonra ogrendim ki bu vizeyle ogrenci olunamiyomus. Aslinda almak istedgimde 10 yillik viza zaten dil ile ilgili problemim yok sadece gittigim zaman bos durmak yerine kisa bir tatil ve ingilizcemi bi seviye daha atlatmak olarak dusunmustum. Biraz fazla uzattim ama sence ret alirmiyim veya oraya gittigimde hangi yolu izlemeliyim bir olumsuzluk olmamasi icin ? Simdiden tesekkur ederim

  • Merhabalar !

   Öncelikle başvuruyu nereden yaptığınızın bi önemi yok, şanslı veya şanssız olamazsınız Türkiye’ye göre.

   Eğer turist vizesi başvurusuna dil okulu adresi verdiyseniz red alma şansınız yüksek. Çünkü hep dediğim gibi önce neden gittiğinizi doğru açıklamalısınız, bence DS 160 I güncellemeye çalışın ya da öğrenci vizesine başvurun.

   Ayrıca bildiğim kadarıyla 4-6 haftalık dil okullarına turist vizesiyle kabul oluyor, eğer böyle bir programa katılırsanız belki sorun düzelmiş olur.

 2. Erol öztürkmen says:

  4 Eylülde ABD vize mülakatına girdim. Türk-Amerikan işadamları derneği üyesiyim. Washington da Trup Towers’’ta yapılacak toplantıya davetiyemide sundum ancak,Pasaportumdaki IRAK vizesini görmemiştim. Iraka neden gittiğimi ve işid bölgesine gidip gitmediğimi sordu, bende Barzani yönetimdeki bölgeye gittiğimi söyledim.
  Görevli pasaportumu verip idari işleme tabi tutulduğumu söyledi. Yaklaşık 2 saat sonra sosyal medya hesaplarım, tlf numaralarım vs.. ile ilgili sorular olan ingilizce bir form gönderdiler Ancak ben türkçe olarak cevapladım. Hatamı yaptım acaba ?
  Çünkü cevap formunu 12 eylülde gönderdim ama vize durumumu kontrol ettiğimde son güncelleme 4 eylül görülüyor.

  • Merhabalar Erol Bey

   Aslında bahsettiğiniz özelliklere göre vize konusunda sorun yaşamanız düşük ihtimal. Fakat IRAK konusu onlarda bir soru işareti yaratmış olabilir.

   İngilizce cevaplamanız daha iyi olacaktı elbet ama Türkçe olanın da geçerli olacağı düşüncesindeyim. İdari kontrol ardından vizeniz onaylanır büyük ihtimalle.

   • Erol özt says:

    Görkem bey Merhaba

    Güvenlik soruşturmasını yürüten birim benim maillerimin içeriğini ve silmiş olsam bile sosyal medya geçmişimi görebilirlermi ? Umarım görebilirler benim lehime bi durum olacak

    • Merhabalar,

     Görmek isterlerse görebilirler tabii şüphesiz, fakat bu kadar derin bir inceleme yapacaklarını sanmam. Eğer ziyaret amacınız meşru ise bir sorun olmayacaktır içiniz rahat olsun.

     • 10 yıllık vizem geldi tşkr ederim

     • Erol ozt says:

      Görkem bey çok girişlii ABD vizesi ile Amerikadayken kanadaya gitmek istersem nasıl bir yol izlemem gerek ? Yada kanada vizesini Türkiyedeyken almam dahamı kolaydır ? Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

    • Merhabalar,

     Amerika vizeleri zaten çok girişli oluyor genellikle. Kanada vizesi almanız tabii ki kolaylaşacaktır. Zaten Kanada’nın Amerika vizesi olanlara özel bir vize prosedürü var. Türkiye’den ya da Amerika’dan başvurabilirsiniz.

 3. Emin ARSLAN says:

  Kardeşim merhaba. Ben bu yaz work and travel ile amerikada bulundum yaklaşık 3 ay 1 hafta. Travel hakkım olmasına rağmen bunu kullanmadan geri geldim. Ve gelmemden yaklaşık 1 hafta sonra vize başvurusunda bulundum ve red yedim. Konuşma gayet iyiydi fakat neden red yedim anlamakta zorlanıyorum(f1 vizesi -eğitim başlangıcı Ocak 7) ama gözüme batanlar
  1. fotoğrafımla ilgili girişte beni çok sorguya çektiler (6 aylık mı , vizedeki fotoğraf bumu diye vs.)
  2. sponsorum kardeşimdi
  3. amerikada bir trafik cezası yemiştim
  4. döner dönmez başvurdum
  5. work and travel alırkenki aynı kelimeleri kullandım yüksek lisans yapacagım , özel bir sektörde çalışıyorum yönetici olacagım vs. Ama bunların hepsi gerçek ve samimi cevaplardı.

  Sence nerede takılmış olabilirim.Geri döneceğime inanmıyorlar.Okulumun bitmiş olmasının büyük bir etken olacagını dusunuyorum ama oyle olsa bıle okulu biten bir adam geri dönmüş karşında duruyor bundan niye korkuyorsun ki :/

  cevabın ıcın sımdıden tesekkurler

  • Merhabalar Emim Bey,

   Bana kalırsa boşa bir başvuru yapmışssınız. Work And Travel sonrası tekrar vize almanın kolay olmadığı bilinen bir durum.

   Bahsettiğiniz herşey zaten vize almanızın zor olduğunu gösteriyor. Devamlı iş, kendi maddi gücünüz ve doğru bir ziyaret sebebi olmadan vizeye başvurmanızı önermem.

 4. Burak güngördu says:

  Merhaba Görkem nasılsın.. öncelikle beni ve benim gibi birçok insanı bu paylaşımlarından dolayı aydınlattığın için şahsım adına teşekkür ederim .gorkemcim Azerbaycan bakü’de oturum ve çalışma iznim var ,bütün gerekli belgeleri tamamlayıp mülakata girdim fakat red aldım ,bir yazılı kâğıt verdiler fakat açık bir dilde sebeb belirtilmiyor ,sadece mantık yürütme durumu oluştu kendimde ,benim tahminim evlilik durumu resmi bir ayrılık durumum var buradan red aldığımı düşünüyorum .senin yorumunu öğrenmek isterim ds160 ta medeni hal ne kadar etkiler teşekkürler emeğine sağlık..

  • Merhabalar Burak Bey,

   Teşekkür ederim iyiyim 🙂 Rica ederim güzel sözleriniz için.

   Medeni halin olumsuz bir etkisi olacağını hiç sanmam. Eğer tek başına gidiyorsan evli olmanın azıcık bir olumlu etkisi olabilir sadece. Burada hiçbir bilgi vermediğinden bi mantık yürütmem zor. Ayrıntı verirsen cevap olarak belki yardımcı olabilirim.

 5. Iyi gunler Görkem bey , Ben dün istanbul konsoloslugunda vize gorusmem de red aldim. Kendimi kisaca tanitayim. Makine muhendisiyim. Evliyim. 2017 yilinda mezun oldum . 27 yasindayim. 2016 yilinda evlendim
  Askerligimi yaptim. Makine muhendisi olarak calismadim. Daha once yurt disina cikmadim.Amerikada yakin bir arkadasimin yaninda kalarak orada dil okuluna gitmekti planim tüm evraklarim tamdi. Ancak konsolos hanim bakmadi bile evraklarima.Sanirim biraz heyecan vardi ben ds160 formunda 5 ay kalacagim demistim ama vize randevusunda 4 bucuk ay dedim Sizce ne yapmaliyim? Okula daha fazla gecikmemem adina tekrar bir randevu almali miyim ?

  • Merhabalar Onur Bey,

   4-5 ayın çok bir farkı olacağını sanmam. Yazınızda hiçbir işten söz etmemişsiniz. 27 yaşında bir insanın devamlı işe sahip olmaması vize şansını oldukça düşürür. Ayrıca dil okulu için de yaşca biraz geç kaldığınız için aldatıcı düşünülmüş olmali ki direkt red verilmiş.

   Bence önce Amerika’ya neden gitmek istediğinizi iyi şekilde belirlemiş olmalısınız. Arkadaşınızın yanında kalarak dil okulu tarzı birşey çok mümkün değil vize için.

 6. Meriç Dalkılıç says:

  merhaba Ben Şunu anlatmak işterim.söyle şimdi babam bir berber meslek erkek kuaför fakat ekonomik sıkıntıdan dolayı yurt dısına yanı amerika gitmek iştiyor çünkü ankara dikmen polis evi karsısında amerika üstünde çalıştı,amerika askerler vardı 5 yıl boyunda çalıstı. sonra trump baskan gelince amerika üstünde müdürler değişti,ve babam ihale aldı.ve cıktı.fakat

  Şimdi soru su,babam müsterisi arkadası vardı.o geldi ingilizce almanya ve japonca dili var adamda o yüzden amerika vize başvuru yapmak için çagırdı,geldi doldurdu 2 saat sürdü ve amerika üstüde diplomasıda var onu içinde vizeleri ekte doldurdu.ama vize işlem bitti randevu aldı ve amerika büyükelçiligi gitti ondan sonra sorular sordu .turistik olarak gidiyorum dedi.red ediyorum dedi,red edilen evrak cıktı 214b.maddeler yasadım. amerika göçmen olmayan vize demek anlamında.Bu yüzden Tekrar Vize başvurcam diyor.bu sefer kazanacam zannediyor.bu babam için hallediyor.

  Bize Yardımcı olurmusnuz.nelere dikkat etmemiz gerekir,veya amerika nasıl gidebilirim.

  • Merhabalar Sevgili Meriç,

   Anlatım biraz karışık olmuş 🙂 Fakat anladığım kadarıyla göçmen bir niyet ile turistik vize başvurusu yapılmış. Bu da doğal bir red sebebidir. Yine böyle bir niyeti varsa turistik için başvurması sonucu değiştirmeyecektir. Bence önce gidiş sebebinizi iyi belirlemelisiniz.

 7. idris göksay says:

  Merhabalar ben vize reddi aldım davetiye mektublarım vardı ama daha önce yurt dışına çıkışım yoktu . Ama italya ya gittim geldim davetiye mektubum var bir daha başvurmayı planlıyorum şirket yetkilisi olarak başvuru yapmıştım red aldığımda 2 ay sonra bir daha başvuracağım yine şirket yetkilisi olarak.3 aydır çalışıyorum onon da etkisi olmuştur sanırım. Sizce şansım ne kadar yükselmiştir yani yurt dışına giriş çıkış yaptıktan sonra .Ve de sizce ikinci de şansım ne olur?(biliyorum kesin birşey söyleyemezsiniz ama sadece sorayım dedim)
  teşekkürler

  • Merhabalar İdris Bey,

   Red sonrası başvuruda bazı şeyler değişmiş olmalı ki bu sefer vize alabilin. Evet işe yeni girmiş olmanız bi olumsuzluk yaratmış olabilir fakat belki de davetiye aldığınız kişi ile ilgili bir sorun vardır.

   Benim önerim eğer kefil olduğunuz biri değilse davetiye işini karıştırmayın ve kendi planladığınız bir turistik seyahat için başvurun. Daha önce İtalya’ya gitmiş olmanız bu sefer işinize yarayacaktır.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*