Dünyayı gezmek, keşfetmek içimizde var ! Yeni yerler görmek, farklı iklimlerle tanışmak istiyoruz. Hepimizin aklında farklı bir rota… fakat çoğumuz Amerika’ya gitmenin hayalini çokça kurmuşuzdur. Peki nasıl gideceğiz bu Amerika’ya ?

Aslında gezmeyi ülkelerle sınırlamayı pek sevmem, ama bu yazıyı yazmadan da yapamazdım. Sizden çokça bu konuda sorular alıyorum ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için küçük bir rehber oluşturacağım.

*Koronavirüs güncellemeleri yapıldı!

Las Vegas Havalimanı / Batı Amerika Gezimin Son Dakikaları

Amerika’ya Nasıl Gidebilirim ?

Amerika’ya gitmek için öncelikle bir nedene ihtiyacımız var. Bizim önceliğimiz gezmek olacak, bunun dışında Amerika’da okumak, çalışmak hatta yaşamak bile olabilir ! 

Etrafımda gördüğüm çoğu insanın Amerika’ya gitmek konusunda yaptığı en büyük hata da bu sorudan geçiyor. “Amerika’ya gideceğim, dil okulu olur gezmeye olur..” Yani siz kıta değistireceksiniz ama sebebi sanki minibüse atlayıp Kadıköy’e gider gibi mi ? “Çay olabilir, yemek de yiyebiliriz

Sanırım şimdi beni daha iyi anladınız 🙂 Önce Amerika’ya gidiş amacımızı iyi belirlemeliyiz. Sonrasında da ona göre bir hazırlık yapılmalı. “Görkem ben hangi amaçla gideceğime karar veremiyorum?”

İşte tam da bunun için sizlere çeşitli gidiş amaçlarına göre Amerika’ya gitme yollarını listeliyor olacağım, başlıyorum !

Şu Ünlü Golden Gate Köprüsü İle 🙂 / San Francisco, Amerika

Turist Olarak Amerika’ya Gitmek

Bana kalırsa en makul seçenek. Çünkü biz hayallerimizdeki bu ülkeyi keşfetmek istiyoruz, hiçbir aracı kuruma bağlı kalmadan ve tamamen kendi programımızı çizerek.

Amerika’nın, amacı sadece bizim gibi gezmek olan insanlara karşı cömert vize politikasını da unutmamak gerek.

Çoğu insan aslında hiçbir programa bağlı olmadan Amerika’ya gitmenin daha pahalıya geleceğini düşünür ancak ben kendi planladığım Amerika seyahatlerimi çok komik denebilecek maliyetlere getirebiliyorum. Amerika’da gezilecek yerler de şurada…

Bu Yazıyı Youtube’dan İzleyebilirsiniz!

Dil Okulu ile Amerika

İngilizce öğrenmek hiçbirimiz için kolay olmadı. Dil öğrenmenin en hızlı ve kolay yolu, o dilin konuşulduğu ülkelerden birine gidip fazlaca vakit geçirmek olmalı. Bir de bu ülkede hem ders alıp hem de gezme şansımız varsa değmesinler keyfimize !

Amerika dil öğrenmek için oldukça güzel seçenekler sunuyor. Dil okulları artan kurla beraber biraz pahalıya geliyor olsa da ülkemizde de bu eğitim ücretsiz değil sonuçta.

Bu şekilde Amerika’ya gitmenin bence en büyük handikapı sıkı bir programla okul ve dolayısıyla şehre bağlı kalmak zorunda olmanız.

Santa Monica Pier, Los Angeles / Batı Amerika Gezim 2015

Work And Travel

Öğrenciler arasında en popüler olan bu ! Work and Travel, Amerikan Hükümeti’nin yıllardır desteklediği bir seçenek. Bu programla 3-6 ay için Amerika’da çalışma ve kazandığınız parayla gezme şansınız var.

Wat, üniversite öğrencileri için güzel seçeneklerden biri olarak gözükse de gitmeden aracı firmalara yaptığınız ödemelerle beraber toplam maliyetinin mantıklı seviyeden çıkmaya başladığını düşünüyorum !

Work And Travel’ı Amerika’da hayat tecrübesi yaşamak isteyenlere tavsiye edebilirim.

Amerika Haritası ve Eyaletler

Yüksek Lisans İçin Amerika

Artık üniversite okumayanımız yok gibi. Ülkemizde iş bulmak için artık üniversite bitirmek de yetmiyor haliyle. Yüksek lisans hayalleri daha fazla kurulmaya başlandı. Pekiya yüksek lisans için Amerika’ya gitmek ?

Amerika’ya gitmenin en maliyetli yolu olduğunu düşünüyorum, ancak imkanı olanlar için de en mantıklı seçeneklerden !

Amerika’da bitirilmiş bir okul hem iş hayatınıza hem de ingilizcenize tahminin ötesinde olumlu bir etki yaratacaktır. Okurken geçirdiğiniz uzunca sürede zaten gezmediğiniz yer de kalmaz !

New York / Doğu Amerika Gezim 2016

Amerika’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Ben ülkemizden Amerika’ya temelli gitme fikrinin karşısında bir insanım. Zaten yazdıklarım ve tecrübelerim de geziler üzerine. Bu kadar yere gidince ülkelerin yaşam standartları hakkında da fazlaca bilginiz oluyor. Benim bu fikrim sadece milliyetçilikten değil !

Amerika’nın abartıldığı kadar iyi yaşam standartları sunmadığını düşünüyorum, ekonomisi ve dünyadaki konumu tartışılmaz, fakat yaşam standartı ne ölçüde ?

Amerika’nın çoğu eyaletinde başta güvenlik ve devlet imkanları okadar da iyi değil. Avrupa’da adını bile duymadığınız küçük bir ülkeyi tercih ederim doğrusu…

New York Silueti / Doğu Amerika Gezim 2016

Tüm bunların ardından ben yine de Amerika’da yaşamak, çalışmak istiyorum diyenlere ilk önerim, ülkemizde belirli bir konuda yetkinlik kazandıktan sonra gitmeden iş başvurularında bulunmak. Bu Amerika’da yasal çalışma imkanı yaratmanın en kolay yolu.

Ben staj için mail attığım inşaat firmalarının çoğundan olumlu, olumsuz ya da neyin eksik olduğu konusunda ayrıntılı geri dönüşler aldım. Bunun dışında Amerika’da varolan tanıdıklarınız ile iletişime geçip, belirli bir pozisyon için özel çalışma izni alabilirsiniz.

Yasal anlamdaki seçenekleriniz başlıca bunlar. Yasa dışı konusuna hiç girmiyorum !

Rockefeller Binasının Tepesinden New York ve Ben

Green Card

Green Kart denince çocukluğumdan beri internetin alakasız köşelerinde çıkan reklamlar aklıma gelir hep. Zaman geçtikçe araştırdım tabii nedir bu yeşil Amerika anahtarı ?

Kişisel fikrim Amerika’nın tüm dünyadaki göç potansiyeli bulunan insanları tespit etme yolu. Orana vurursak belki yüzde 1 ine iyilik edip çalışma ve oturma izni sağlarken kalanları da veritabanına katmış oluyor. Bu insanların ileride Amerika Vizesi alması da bence hiç kolay değil !

Belki de ben abartıyorumdur ! Ama siz yine de bence bu programdan bir umut beklemeyin. Boş yere de gelecekteki vize alma şansınızı zora sokmayın.

Amerika’ya Gitmeye Hazırlanırken

Amerika’ya Gitmek Ne Kadara Mal Olur ?

Bu en çok merak edilen sanırım. Herkesin yaptığı gibi genel geçer konuşmayacağım. 2022’de bu yazımı yazarken güncel kurla beraber kendi planladığınız bir haftalık Amerika gezisinin 14.000-16.000 TL civarına mal edilebileceğini düşünüyorum.

Uçak biletleri gidiş dönüş 5000-6000 TL bandında kolayca bulunabiliyor. Vize ücreti 2000 TL civarında. Bundan sonraki harcamalar size kalmış. Öğrenciyseniz, hostel kullanabilir ve tasarrruflu gezerseniz ortalama gecelik 30 dolar kalma ücreti ile 3000 liranız da konaklamaya gidecektir. Günlük harcamalar için ayırdığım tutarı da toplayınca başta söylediğim tutara ulaşabilirsiniz. Kaldığınız süre arttıkça oranla gün başına harcama çok daha aşağı inebilir !

Amerika’ya Giderken ABD Vizesine Başvurmanız Gerekiyor / San Francisco’dayken

Aileler için ise tutar biraz daha yüksek. Otelde konaklamak, bu kalemdeki harcamanızı 2-3 katına çıkarabilir. Ayrıca günlük harcamalarınıza da daha fazla bütçe ayırmalısınız. Aileler için ortalama kişi başı maliyeti 20.000-25.000 TL civarında öngörüyorum.

Antalya’da Tatil Parasına Nasıl Amerika’ya Gittim? Youtube’da Gerçek Bütçem!

Bu rakamlar kendi planladığınız seyahatler için. Örneğin Work And Travel için gitmeden hali hazırda 30.000 TL civarında bir harcama yapmanız gerekiyor. Döndükten sonra amorti ettirebilecek insanlar var ama ne kadar mümkün ?

Dil Okulları ve yüksek lisans için zaten bu tutarların çokça katına ihtiyacınız var. Ülkemizdeki harcamanızı 1 TL eşittir 1 USD olarak düşünürseniz mantıklı bir yaklaşım yaparsınız.

San Francisco, Kaliforniya / Arkada Golden Gate

Amerika’ya Gitmeden Yapılması Gerekenler

 • Öncelikle Amerika’ya gitme nedeninizi iyi seçmelisiniz.
 • Gitmeyi düşündüğünüz programı ya da kendi planınızı iyi araştırarak oluşturmalınız.
 • Amerika’ya gitmek için gerekli maliyeti tespit etmelisiniz.
 • Amerika’da gezmek istediğiniz yerlere göre şartların değişebileceğini bilmelisiniz.
Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

İnstagram’da Beni Takip Edin !

Amerika’ya gitmek hakkındaki tüyolarımı ve fotoğraflarımı yakından incelemek için serüvenime İnstagram’da ortak olun. Takip etmek için tıklayın 🙂

Amerika’ya Gitmek İçin Gerekenler

Aslında genel olarak Amerika’ya gidiş konusunda size fikir verdiğimi düşünüyorum. Şimdi Amerika’ya gitmek için gereken en temel şeyden söz etme vakti; Amerika vizesi.

Amerika vizesi herkesin çok korktuğu ama belli başlı temel aynı hatalar yapıldığı için alınamayan bir vize. Oysa ki Amerika vizesi almak o kadar da zor birşey değil. Ben Amerika vizesi hakkında toplamda 15 i bulan yazılar kaleme aldım. Tamamı birebir tecrübelerimi ve 2022 için güncel koşulları içeriyor.

Amerika vizesini tanıttığım ve nasıl alındığını anlattığım ana yazıma şuradan ulaşabilirsiniz, devamında tüm yazıları da okumanızı öneriyorum ki iyi bir başvuru yapabilesiniz, hepinize sevgiler !

Koronavirüs Döneminde Amerika Seyahati

Koronavirüs pandemisinden dünyada en çok etkilenen ülkelerden biri olan Amerika’ya yapılan uçuşlar bir süre için askıya alındı ve çeşitli kısıtlamalar getirildi. Fakat Eylül 2020 itibariyle şuanda ülkemizden Amerika’ya olan seyahatlerde ek bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Güncelleme Ocak 2021: Amerika’ya olan uçuşlar aynen devam ediyor ve bir seyahat yasağı bulunmuyor. Yine de ABD’ye seyahat edeceklerin son seyahat kurallarını takip etmesini öneriyorum.

Güncelleme 2021: ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın yaptığı açıklamaya göre yakın zaman sonra Amerika’ya girişte negtif pcr testi sonucu aranacak ve 14 gün karantinaya girilmesi gerekecek.

Güncelleme 2022: ABD’ye girişlerde iki doz aşı ve negatif pcr testi gerekmektedir.

Okumalısınız! Avustralya’da Göç Edenlerden Bir Hikaye!

Amerika gibi birçok kişinin gitmek istediği Avustralya’ya göç etmiş, orada hayat kurmuş 20’li yaşlarda bir gencin hikayesini okumaya ne dersiniz? Oya ile yaptığım röportajda Avustralya’da yaşam üzerine konuştuk, Avustralya’da gezi tavsiyelerini öğrendik, anlayacağınız her şey var, okumadan olmaz, buradan ulaşabilirsiniz

         İlginizi Çekebilir: Amerika’da Gezilecek En Güzel Yerler!

         Yazının Devamı: Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Miami Gezimin Vlog’unu Merak Edenler 🙂

179 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Gorkem Bey 19 yasinda lise menzunuyum ve Amerikada omur boyu olarak asgari ucretli bir yerde ( hangi is oldugu farketmez garsonluk veya kasiyerlik gibi )calismak mumkunmu mumkunse nasil yapabilirim ?

 2. Merhaba. Seneye liseyi bitiriyorum. Üniversiteyi burda değil italyada okumak istiyorum ama bunun için baya bir paraya ihtiyacım var bu yüzden burda az bir miktar biriktirip amerikaya çalışmak için ( garsonluk vs) gelebilir miyim? Lise mezunu olacağım. Burda üniveriste okumayacağım için work and travel yapamam. Lise mezunu bir şekilde orda çalışma ihtimalim var mı? Varsa nasıl yapabilirim?

 3. Abi diyelim green card bana çıktı ama maddi yetersizlikten dolayı o sene gidemedim ne olacak istediğim zaman gidebiliyomuyum ?

 4. Görkem abi 18 yaşındaki takipçilerinin çok olduğunu düşünüyorum. Üniversite okurkan bulunduğumuz üniversitelerin sağladığı imkanları nasıl kullanabileceğimizi anlatan “üniversitede yurt dışına çıkmak” üzerine bir yazı yazabilir misin?

  • Merhabalar Sevgili Ozan,

   Güzel tavsiyen için teşekkür ederim, tam da yurtdışında üniversite okuduğum şu sıralarda aklımda olan bir başlıktı yakın zamanda kaleme alacağım takipte kal , sevgiler 🙂

 5. merhaba görkem, ben 21 yaşındayım ve bir kaç sene içerisinde hem siyaset bilimi ve kamu yönetimi(lisans) bölümünden hem grafik tasarım ( önlisans) bölümünden aynı anda mezun olacağım. şimdilik hedefim Türkiye’de kalıp bir miktar birikim yapmak ayrıca hem biraz daha eğitim hem iş tecrübesi konularına yoğunlaşmak daha sonra ise Amerika’ya yerleşmek istiyorum. böyle bir durumda nasıl bir süreç beni bekliyor ne gibi avantajlar edinebilirim. cevabını merakla bekliyor olacağım 🙂

  • Merhabalar Sevgili Naz,

   Bunun net bir cevabı yok kendine ne katarsan kar 🙂 Ayrıca buradaki süreçte amerikada iş başvuruları yapabilirsin. Ya da amerika da portfolyo olarak kullanabileceğin işleri burada gerçekleştirebilirsin.

 6. Merhaba ben 16 yaşındayım Amerika’da bir akrabam var vize gönderse alilemin iziniyle tek başıma gidebilir miyim

  • Merhabalar Sevgili Çağdaş,

   Akraban varsa gidebilirsin teknik olarak fakat vize gönderilmiyor öyle 🙂 bu uzun ve meşakkatli bir konu yani ziyaret sebebin v.s net olmalı.

 7. Merhaba Ben 14 Yaşındayım Ve 1 Yıldır Amerikaya Gitme Hayalim Var 18 Yaşıma Girdiğimde Çok Az Parayla Okula Gidebilirmiyim(Üniversite) Başka Ülke Değil Kesinlikle Amerikayı İstiyorum Okul Çok Pahalı İse Çok Ucuz Bi Yolla Girebilme İhtimalim Var Mı

   • Merhaba ben 14 yaşındayım, bu sene ortaokuldan mezun olacağım ve yaz tatilinde hem İngilizcemi geliştirmek, hem de biraz gezmek için Amerikaya gitmek istiyorum. Eğer vize alabilirsem ailemin izniyle akrabalarımın yanına gidebilir miyim?

 8. Selam Görkem Abi Lise 2 öğrencisiyim 16 yaşındayım amerikaya gidip18 yasımda dil eğitimi tamamladıktan sonra Türkiyeye dönmeden Amerika da üniversite mi bitirip amerikada yasamak istiyorum öğrenci vizesi ile gelip orada çalışıp okul ücreti mi karşılayabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Yunus,

   Bence bunlar için çok erken 🙂 Dil öğrenmek için Amerika’ya gitmek şart değil, sana bi abi olarak tavsiyem bol bol ders çalışmak burada. Sonra üniversite zamanlarda zaten eğer başarılı ve dili iyi biri olursan Amerika’ya kolayca gidebilirsin.

 9. merhaba Görkem Bey. ben daha önce Amerika’ya 2 defa turist vizesiyle gittim. 2 defasında da 6 ay kalarak ülkeme geri döndüm. yasal vize süresini ihlal etmedim. şu anda istanbul’da yaşıyorum ve tekrar Amerika’ya gitmek istiyorum. sizce vize verirlermi. vize almam kolay olurmu. kendime ait evim veya birikimim yok. şu anda çalışmıyorum. bir cevap yazarsanız sevinirim. teşekkürler.

  • Merhabalar Ramis Bey,

   Eğer düzgün bir vize geçmişiniz varsa açıkçası yeniden almanız pek zor olmaz. Sadece 6 ay uzun bir süre, bu süreçte nerede kaldığınızı ne yaptığınızı merak edebilirler. Fakat maddi koşulları sağlamanız gerekir.

 10. Merhaba Görkem , Amerika’ya gitmek hakkında araştırma yaparken blogunla karşılaştım. Amerika’ya gitmek isteme sebebim, bu yaz tatilini değerlendirmek aynı zamanda Dayım Amerika vatandaşı ve orada yaşadığı için kalabileceğim yer gibi sorunlarım yok. Work and travel için hem geç kaldım hemde bu süreçte virüsle ilgili sorunlarıda göz önüne alarak net bir sonuca varamadım. Yalnızca 2-3 aylığına böyle bir seyahat etmek için nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum. İzmir’de 4 yıllık bir üniversite öğrencisiyim,18 yaşındayım belki bana bir önerin olur :)?

  • Merhabalar Sevgili Dilara,

   Ama işte Amerika’nın gözünde tam anlattığın gibi değil 🙂 Turistik seyahat başka birşey akraba ziyareti başka birşey. Önce bu ikisi arasında bir seçim yapıp ona göre bir başvuru yolu belirlemelisin.

 11. Merhaba Görkem bey
  Ben 22 yaşındayım seneye iletişim tasarımı bölümünden mezun olacağım ve yüksek lisans için Amerika’ya gitmek istiyorum mantıklı mıdır maddi olarak çok mu fazla gider bilgilendirebilir misiniz

  • Merhabalar Sevgili Pınar,

   Tabii ki mantıklıdır ama tek bir ülke bazında düşünmeyin. Avrupa v.s ülkeleri de olabilir ben şuan İtalya’da yüksek lisans öğrencisiyim mesela tavsiye ederim. Maddi açıdan tabii ki giderler olacaktır ama düşünülenden daha az bence. Ayrıca burs programları da çok yaygın yüksek lisansta. Bu konuyu pes etmeden iyice bir araştırın peşini bırakmayın derim.

   • Çok teşekkür ederim bir şey daha sormak istiyorum Work And travel programına katıldınız mı katıldıysanız onu tercih eder misiniz dil geliştirme bulunduğun yeri tanıma açısından ve çalıştırılan işler zor işler diyenler var bu konuda yorumunuz nedir

   • Hayır ben kendi planladığım gezilerle geziyorum programlardan bağımsız olarak. Ben Wat’ın sadece tecrübe dışında birşey kattığını düşünmüyorum. 1 yıldır İtalya’da yaşıyorum ama İtalyancam mükemmel değil 🙂 Sadece 2-3 ayda ne kadar dil öğrenilebilir ki?

 12. selam, ben bu sene ingilizce çevirmenlik bölümünden mezun oluyorum, bu yaz okul bitince amerikaya gitmek istiyorum daha önce hiç yurtdışına çıkmadım. 1 2 ay kadar tatil için gitmek istiyorum, hemde dilimi biraz daha geliştirmek istiyorum. hesabımda ne kadar olmalı? Amcam senelerdir amerikada ve oranın vatandaşı onun yanına gideceğim, bunu vize mülakatında söylemelimiyim geri dönmeyeceğimi düşünebilirler diye açıkcası söylemek istememiştim. söylersem de bana davetiye yollasa gitmem daha mı kolay olur mu? eğer olmazsa üzerime ev araba vs olsa o zaman gitme ihtimalim var mıdır? red almak istemiyorum sizce benim için gitmemi kolaylaştıracak en iyi yöntem nedir?
  teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Miray,

   Açıkçası daha önce hiç yurtdışına gitmemiş olman ve mezun olman işleri zorlaştırıyor. Ben bu zamanlama ile pek tavsiye etmiyorum.

   Fakat eğer başvuracaksan, üzerine birşeyler olması çok çok işine yarar. Ayrıca davetiye ayrı gezmeye gitmek ayrı. Asıl gidiş amacını belirleyip ona göre doğru bir başvuru yapmalısın.

   • Merhaba Görkem,Benim Amerika’da yaşama gibi bir planım var , ama daha önce hiç yurtdışına çıkmadım. 20 yaşındayım ve hemşireyim, sağlıkçılar için kolaylık sağlandığını söyledi bazıları, böyle birşey var mı? Ya da nerden başlamam gerekiyor ?
    Teşekkür ederim şimdiden 🙂

   • Merhabalar Sevgili Betül,

    O korona döneminin başları için geçerliydi bildiğim kadarıyla 🙂 Onun dışında bu ucu açık bir konu, yani yaşamak istiyorum demek yeterli olmuyor, yol haritasını kendinize göre çizmeniz gerekiyor yazıda anlattığım seçeneklerle.

 13. Merhaba görkem öncelikle bu faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum. Son miami seyahatinde uçakta doldurulan formların kaldırıldığından bahsettin bunu biraz açıklayabilir misin? Artık girişte herhangi bir form ya da gümrük bilgisi vermeden direk pasaport kontrolünden mi geçiyoruz Ve sonrasında online bir form mu dolduruyoruz? Giriş işlemleriyle ilgili bilgi verebilirsen çok sevinirim. Teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Merve!

   Evet eskiden form dolduruluyordu amerikaya giderken ama artık kalktı 2020 için. Evet herhangi bir form v.s yok online da yok 🙂 sadece pasaport kontrolü

  • Merhaba Görkem. 22 yaşındayım ve meslek yüksek okulunda muhasebe okuyorum. sadece dil öğrenmek için amerikada biraz zaman geçirmek istiyorum. bir vasfım yok gitmem imkansız mı

 14. Merhaba Gorkem Bey,

  Bende Amerikaya gitmek istiyorum vize almam icin ne yapmam gerek evliyim 2 cocugum var evimde var kendime ait bi sirkette 10 yildirda calisiyorum bana vize cikarmi bilgi verirseniz sevinirim.

 15. Merhaba Görkem bey,
  Öncelikle degerli tavsiyeleriniz teşekkürler. Bir sorum olacaktı.
  Amerikaya turistik vizeyle gittikten sonra iş bulup orada kalına biliyormu yasal olarak?

  • Merhabalar Bella Hanım,

   Söyledikleriniz soruda çelişiyor zaten 🙂 Turistik vize turistik seyahatler içindir. Yasal bir altyapısı olmaz dediğinizin.

 16. Merhaba yaşımı belirtmeyeceğim ama yaşımın küçük olduğunu soyleyeyim. Ben ilerde Amerika’ da yazılım mühendisi olarak calışmak istiyorum. Amerikaya temelli gitmek ve bu hayalimi gerceklestirmek için seçenekler nelerdir ? Babam öğretmen olduğu için yeşil pasaportu var ve 1. dereceden akrabası olduğum için benimde yeşil pasaportum var. Bir de son bir sorum yorumlar da greencard almak isteyenlere ve birkaç kişiye göçmen olma potansiyeli oluşuyor gibi şeyler yazmışsınız yani ülkemiz göçmen olmamıza karşı cıkmayamı calısıyor bu kısmı tam anlayamadım.

  • Merhabalar Sevgili Yusuf,

   Doğru anlamışssın 🙂 Amerika açıkçası işine yarayacak insanları istiyor. Sen de hayallerindeki bölümü okur ve kendini geliştirirsen tabii ki gidebilirsin.

 17. Merhaba Görkem bey Amerikada çalışmak ve yaşamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim neler gereklidir

  • Merhabalar Kağan Bey,

   Yazıda bahsettim aslında ama kısaca şöyle diyim gidiş amacınızı iyi belirlemelisiniz, yol haritası çıkarmalısınız ve bu doğrultuda vize almanız gerekiyor.

 18. Merhaba, bu yıl haziran ayında inşaat mühendisliğini bitirdim ve Gebze Teknik üniversitesinde yüksek lisans programına başladım. Şuan da ingilizce hazırlık okuyorum, 2. dönem irregular olarak bölüme başlayacağım. Dün WaT için ofislerle görüştüm ve çoğu yüksek lisans öğrencilerinin kayıtlarını almadıklarını söyledi. Fakat bi tane şirket kayıt alabileceklerini ama red alırsak 700$ kadar paramızın yanacağını söyledi. Şirket büyük ama internetteki yorumları hep olumsuz. Sizce nasıl bi yol izlemeliyim? Vize başvurusunda yüksek lisans öğrencilerinin red alma ihtimali diğer ögrencilerden ne kadar farklı? Çok teşekkür ediyorum şimdiden 🙂

  • Merhabalar Metin Bey,

   Meslektaşmışız ayrıca ben de yüksek lisans yapıyorum 🙂

   Ben de pek önermem Wat programını, çünkü Wat genelde “gençler” için 🙂 yani üniversite 1-2-3. sınıf öğrencileri için. Yüksek lisans öğrencileri ciddi bir göçmen potansiyeli oluşturuyor sonuçta bir mesleğe sahibiz artık. Fakat turistik vize almanıza engel bir durum yok.

 19. Merhaba, bir sorum olacaktı. Greencard’a başvurmak daha sonra turist vizesi almamıza bi engel olur mu? (Üniversite son sınıf öğrencisiyim şu an.)

  • Merhabalar Sevgli Deniz,

   Evet olur 🙂 Greencard göçmen potansiyeli olan insanların seçtiği bir yoldur. Eğer turistik bir gezi düşünüyorsanız kesinlikle amaca uygun bir başvuru yapın.

 20. Merhaba, yeni evlendim ve eşimle Amerikada hem çalışıp hem dil okuluna gitme planımız var.Ancak vize işlemleri olumsuz olur mu korkusu var vize alabilmemiz için neler yapmalıyız nasıl bir yol izlemeliyiz?

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Vize bir amaç değil araçtır. Hem çalışmak hem dil okuluna gitmek açıkçası kulağa çok hoş gelmiyor. Net bir sebep belirleyip onun üzerinden devam etmeniz daha mantıklı

 21. Merhabalar, ben aktör olarak hem çalışıp hemde oyunculuk kurslarıma felan orda devam etmek istiyorum. Bunun için hangi şehire gitmemi önerirsin? Los angales veya New york çok lüks olur diye onları eledim, bi’ önerin olur mu? 18-19 yaş civarında gitmeyi düşünüyorum, tek yaşamak çok mu zor olur bilen biriyle gitsem daha mı mantıklı olur? Yardımcı olursan müteşekkir olurum..

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   Los Angeles’ı lüks olarak düşünmek bence yanlış. Koskoca bir metropol ve her bütçeye göre kesimleri var diyebilirim. Eğer oyunculuk düşünüyorsanız bence LA öncelikli olmak üzere diğer Kaliforniya şehirleri ya da New York’u düşünmeniz daha iyi olur.

   Bence daha yolun başındasınız, herşeyi planladıktan sonra tek olmak sorun olmayacaktır, iyi şanslar !

 22. Görkem bey merhaba,

  Liseden mezun olduktan sonra eğitimimi yüksekokulda devam ettirdim ailevi sorunlardan dolayı son senemde bırakmak zorunda kaldım. Amerikada yaşayan bir aile dostumuz bana orada iş imkanı sağlıyabileceğini söylemekte. Evliyim ve 1 çocuğum var kısmetse 2’nci çocuğumda olacak eşim 3 aylık gebe. Şuan özel sektörde satınalma sorumlusu olarak çalışmaktayım. Bir önceki çalıştığım şirkette yine aynı pozisyondaydım. Bir önceki şirketim amerikan ortaklı büyük bir şirketti acaba bunun bir yararı olur mu? Aile dostumuzdan ne gibi bir destek istemeliyim hangi vize ile Amerikaya gidebiliriz. Amacımız temelli yerleşmek ve oraya yaşamak.

  • Merhabalar Yiğit Bey,

   Öncelikle bu zor bir süreç çünkü yalnızca siz değil aileniz de vize süreçlerinden geçmek durumunda. Orada kalmanızı meşru kılacak iş pozisyonunu resmi olarak sunabilmeniz gerekli konsolosluğa. Açıkçası ben en göçmen vizeler konusunda çok bilgili değilim, konsolosluk sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

 23. Selamlar Görkem Bey,
  İstanbul’ da yaşayan 26 yaşında 27’ye ramak kalan bir avukat Türk genciyim, 1 yıllık meslek hayatımın ardından hafif bir birikim yapıp ( USD BAZINDA 🙂 ) yurtdışına gitmeyi ve hatta şartların durumuna göre yaşım ilerlemeden oralara demir atmayı düşünüyorum, Ülkemden son derece memnunum fakat hayata bakış açımın genişlemesi farklı insanları tanımak istiyor ve kazancımı artırmak niyetindeyim, sizin sayfanıza denk geldim ve size birkaç soru sormak istiyorum.

  Görkem bey avukat olarak hiçbir tanıdığı olmayan birinin orada mesleğini 2-3 yıl civarına icra edebileceği kanaatine varırmısınız, gitmeyi önerirmisiniz?
  Mesleki yeterliliği sağlayana kadar farklı işlerde ( örneğin aşçılık tecrübem var ) iyi paralar kazanıp geçim sağlama konusunda problem yaşarmıyız?
  Ve ABD için genç bir bireyin umut dolu olduğunu kanısı sizde uyandımı eğer uyanmadı ise tecrübelerinize dayanarak muhasır medeniyet seviyesinde önerebileceğiniz bir ülke varmıdır?
  Cevaplarınız ışığında yol haritası bile değiştirebilirim :).
  Teşekkür ediyorum,
  Saygılar.

  • Merhabalar Mert Bey,

   Açıkçası 2019 Türkiye’sinde ben hiç kimsenin Amerika’ya kolayca gidebileceği (yaşamak anlamında) kanaatinde değilim. Yani Avukatlar için de geçerli 🙂

   Zaten bu konu çok da alanıma girmiyor. Size tek diyebileceğim, Amerika’nın aslında hayal ettiğiniz kadar da güzel şartlar sunuyor olmaması.

 24. Merhabalar! Öncelikle böyle bir yazı ile ihtiyacı olanlara yardım etmeyi yeğlediğiniz için teşekkür ederim. Şu anda 17 yaşında olmama rağmen ingilizcem ana dilim ile aynı seviyede ve 18 yaş veyahut üzerinde Amerika Florida’ya gitme arzularım var. Para yönünden bir sıkıntım yok, gitme nedenim ise arkadaşlarımı görmek, orada yaşamanın nasıl bir his olduğunu tatmak vs. Sizce mümkün müdür? Eğer öyle ise herhangi bir tavsiye?

 25. Selam görkem bey. Newyorkta yaşayan bi tanıdığım var 22 yıldır yasiyor orda bende gitmek istiyorum nisanlilik vizesi ile olabilir dedi ama aramizda 17 yas farki var ben 35 o 52 bu durum hakkinda ne söyleyebilirsiniz

 26. Merhaba, ben yazılım ve bilişim alanlarında ilerliyorum. bilişim son sınıf öğrencisiyim. belki seneye yüksek lisans yapabilirim. sence iş imkanları benim için nasıl? güncel teknolojileri takip ediyorum. Ve orada çalışmak istiyorum. Yüksek lisans yapıp gidersem nasıl olur veya bu sene işe başlayıp gidersem bir süre çalışıp gidersem nasıl olur? şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Samet Bey,

   Amerika bu konunun merkezi 🙂 Sormanıza gerek yok. Eğer akademik başarın ve dilin çok iyi değilse Amerika’da yüksek lisans yapman masraflı olacaktır. Ancak burada alanında çalışırsan belki çeşitli projeler geliştirip oradaki şirketlere sunabilirsin.

 27. Merhabalar gorkem bey,
  Esimle ben de bu yil amerikaya gitmek istiyoruz turistik olarak. Esim ozel bir turizm firmasinda calisiyor. Bense 1 yildir calismiyorum. Ikimiz de universite mezunuyuz. Evimiz kendimizin ancak esimin ve benim uzerimize gorunmuyor. (Aile buyugumuzun uzerine) 30 bin tl civari bankada nakit gösterebiliriz. Sormak istedigim evimizin kendimizin oldugunu yasal olarak kanitlayamiyoruz ustumuze olmadigi icin. Bu fazlasiyla dezavantaj gibi geliyor bize. Esimin amerikada kuzenleri var onlari ziyarete gidecegiz. Davetiye gondermeleri mi iyi olur? Yoksa biz hic onlari karistirmadan otel rezervasyonu mu yaptirsak daha iyi. Bir de 15- 20 gun kadar kuzenlerimizde kalicaz. Daha sonra 1 hafta baska bir eyaletteki arkadasimizda kalicaz. Farkli eyaletlerde 2 ayri davetiye ve otel rezervasyonu olmasi vize alisimizi kolaylastirir mi? Turistik amacli gittigimizi destekler mi? Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim

  • Merhabalar Emine Hanım,

   Paragrafın başında turistik derken sonrasında davetiye ve akraba ziyaretine dönmüşsünüz 🙂 İşte bu güzel bir red sebebidir. Önce gidiş amacınızı açık ve anlaşılır şekilde belirleyip başvurunuzu bu merkezde yönetmelisiniz.

   Bence ev v.s konuları çok sıkıntı değil çalışan evli insanlarsınız göçmen potansiyeliniz çok yüksek olmaz. Bence 30 bin tl biraz az iki kişi için, maddi konuya biraz daha ağırlık verip geçerli bir sebeple başvurursanız vizeyi alacaksınızdır. Amerika vizesi yazı dizimi dikkatlice incelemenizi öneririm 🙂

 28. Slm.yaş 42. 2.5 senedir kamuda çalışıyorum. Meslegim erkek kuaförü. Mesleki diplomam var.evliyim 5 aylık bebeğimiz. Var soru şu green karta başvuru yapsam. Bankada para yada üzerime bankada para gereklimi. Ne bankada para ne tapu ikiside yok. Green kart çıktı diyelim orda tanıdık yok. Ev iş gibi saglik sigortası yaptırmak nasıl olur. Yazıların la insanlara yardımcı oluyorsun.güzelce mantıklı cevaplar veriyorsun. Bir degersin sen bu halk için bil.samimi olarak söylüyorum. Allaha emanet ol.

  • Merhabalar Tarık Bey,

   Açıkçası Green Card hakkında çok fazla bilgim yok, bildiklerimi de yazıda paylaştım. Bu işe çok fazla umut bağlamanızı önermem, eğer Amerika’ya gitmek gezmek istiyorsanız Amerika vizesi yazıma yoğunlaşmalısınız, oradaki şartları sağlamaya çalışın ve kendinize göre karşılaştırın.

   Söyledikleriniz için çok teşekkür ederim elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyorum 🙂

 29. Merhaba görkem bey 35 senedìr demir dograma işi yapıyorum ustalık usta ögreticilik belgem var vergi mükellefiyim üzerime kayıtlı iş yeri arazi araç var evliyim amerikada çalışacak işde hazır nasıl bir yol izlemeliyim teşekkūrler

  • Merhabalar Bayram Bey,

   Açıkçası çok kolay bir yol değil. Yani işinizin hazır olmasını belgelemeniz lazım ve bu sayede göçmen vizesine başvurabilirsiniz. Üzerinize burada kayıtlı olanlar pek bi işinize yaramaz onları satıp bir mevduat olarak gösterebilirsiniz ancak. Vize yazılarıma göz atıp konsolosluğun göçmen birimiyle iletişime geçmenizi öneririm.

 30. Ben şu an Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim .Amerika ‘ya gitme gibi bir planım ve hayalim var.Ama bu planımı nasıl gerçekleştirecem pek fazla bilgim yok.Öğrencilğimden de yararlanarak Amerika ya nasıl gidebilir ?İkimci olarak da work and travel projesi nedir avantajları nelerdir ?

  • Merhabalar Sevgili Tolga,

   Bence en güzeli Work And Travel 🙂 Öğrenciyken hem iyi bir Amerika yaşam deneyimi hem dil gelişimi hem de daha kolay vize.

   Ama 2019 şartlarında wat için en azından bi 15-20 bin tl gerekiyor başvuru için.

 31. Kolay gelsin.Ayrintili bir durum var 🙂 yas 24 universitem bu sene bitiyo.Bolumum uluslararasi ticaret ve lojistik oldugu icin ingilizce sart.Amerikada dayim ve kuzenlerim bulunmakta.dayim,kuzenlerim yokmus gibi gecen sene abim davetsiz basvurdu ve red yedi.Ben bu yaz davet ile 6 aylik varsa 8,10 aylikta basvurabilirim.(kac aylik basvuruluyo bu konuda pek bi bilgim yok 🙂 )Konaklamamda ve dil egitimi icin okul bulmakta sıkıntı yok.1. Sıkıntı;6 aylik basvurmada hesabimda ne kadar para bulunmasini isterler? 2. Olarak askerligimi yapmadim orada kalicagimi dusunup red yiyebilirmiyim ?

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Bu mantalite ile vize alman pek kolay değil. Aile ziyaretine mi, dil okuluna mı yoksa turistik bir geziye mi gidiyorsun belli değil 🙂 Amerika’ya gitmek istiyorum başlıklı bu yazımda ilk olarak gidiş sebebinizi doğru belirlemenizi söylemiştim.

   Bunu net şekilde belirledikten sonra amerika vize yazılarıma bir göz atmalısın !

   • Amacim dil okuluna gitmek.akrabalarimin orda oldugunu soylememin sebebi konaklamada sıkıntı cekmem o yuzden dedim.6 aylik basvurumda hesabimda ne kadar isterler?

   • Ama işte konaklama için akraba yanına pek olumlu bakmayabilirler. Şimdi size net bi rakam vermem doğru olmaz hangi şehir ? hangi okul ? v.s değişir ücretler. Ama şöyle ki dil okuluna gitmek sanırım en masraflı olan yoldur. Ben en azından 20-30 bin dolar gösterebilmenizi öneririm.

 32. Kolay gelsin herkese. Ben 16 yaşındayım daha küçüğüm lisede dil okuyorum. Amerika diyince hep ağzım sulanırdı. Hayalimdi benim de Amerika. Yazınızı okudum teşekkürler cidden çok faydalı olmuş. Şimdiye kadar hep Green Card başvurusu yaparım derdim ama green card vizeyi zorlaştırır diyince siz vazgeçtim gibi. Ailecek durumumuz çok iyi değil Türkiye standartları. Vatandaşlık almayı düşünürdüm ama makul bir yolu yok benim için. Kanada’yı da Amerika kadar olmasa da severim. Onun vatandaşlığı daha kolay ama Amerika’da yaşamak farklı olur:) Haftalık 8000 tl civarı da pahalı benim için. Küçüklükten araba tutkum vardı. Arabamla giderim Amerika’ya. Dayım var Amerika’da ama akraba yoluyla zahmetli olur diyolar. Amerika’da yaşamak istiyorum sadece vatandaşlık şart değil. Bana ne uygun olur abi küçüğüm biraz ama yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Merhabalar Sevgili Utku,

   Bence sen umudunu kaybetme 🙂 Yani bu ülkeden ! Amerikan ya da Kanada vatandaşı olup ne yapacaksın. Oraları yalnızca gezmeye git derim.

   Bunun için de kendin küçük küçük birikimler yapabilirsiniz. En büyük birikim kendine kattığın yetenek, yekinlik ve okul çalışması olacak. Fırsatın olursa lise öğrencileri için yazdığım yazıya da bir bak, sonrasında da Amerika vizesi yazıma hazır olacaksın 🙂 Yolun açık olsun !

 33. Merhaba temelli amerikaya yerleşmek icin neler gerekli ( bankada şu kadar tutar vs.)

  • Merhabalar Mertcan Bey,

   Öncelikle size bir oturma izni lazım 🙂 Bunun için de Amerik’da kalmanızı meşru kılacak bir sebep. Sadece para üzerinden ilerlersek milyonlarınız olmalı ki size yerleşme izni sağlasınlar. Bence öncelikle orada yaşama sebebinizi ve oradaki varlığınızı sorgulamalısınız. Kendinize orada bir misyon yani iş, eğitim v.s bulursanız gitmenız de o kadar kolay olur.

 34. Merhaba görkem bey .
  Bende buradaki Arkadaşlar gibi Amerikaya gitmek istiyorum . Ablam orada 7 sene falan oldu hemen hemen, evli kendi işlerinde çalışıyorlar Teksas talar maddi durumları normal . Ben onun yanına gidip çalışmak istiyorum . Bir dil kursu üzerinden gitmeye çalıştım İstanbul daki bir acente yoluyla f1 vizesi olarak I20 te geldi sorun yoktu ilk etapta ablamla ilgili bir bilgi paylaşmadim ve ablamida hiç bir şekilde sponsor göstermedim o ara green carta başvuru yapmıştım ne olur ne olmaz çıkar hesabı tutar belki.2017-2018 tarihleri arasında gittim Bir çok soru sordular filan ,ama olumsuz dedi ikinci başvurumu çok geçmeden hemen yaptım yine red aldım ve şu anda tekrar kurs üzerinden başvurmayı düşünüyorum haziran da filan ve green card a başvurum var ne yapmam gerekiyor ne öneriyorsunuz gerçekten oraya gitmeyi çok istiyorum. Ne yol gösterebilir sınız bana

  • Merhabalar Yusuf Bey,

   Öncelikle birinci derece bir akraban orada yaşadığı için ve maddi durumununda iyi olduğunu söylüyorsun, çok yüksek bir göçmen potansiyelin var.

   Ayrıca Greencard ve çelişkili ziyaret sebepleri işi tetiklemiş. Bu dakikadan sonra birşeyleri değiştirmeden vize almanız biraz zor. Türkiye ile bağlarınızı güçlendirecek bir argüman ya da oraya gitmek için geçerli bir sebebe ihtiyacınız var. Amerika vizesi yazılarım size 2019 yılı için yol gösterecektir.

 35. Ben lise mezunuyum doğal gaz teknisyeni olarak bitirdim liseyi yaşım 19 ve amirakaya gitmek istiyorum üniversite okumuyorum ingilizcem çok az nasıl gidebilirim hangi vize türlerini kullana bilirim ??

  • Merhabalar Fatih Bey,

   Vizenin bir amaç değil araç olduğunu hatırlatmam gerekiyor. Yani hangi vize türünü alabilirim değil de hangi amaçla gidebilirim olmalı doğru soru.

   Buna karar verdikten sonra Amerika vizesi yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

 36. Merhaba Görkem beg ben Türkmenistan vatandaşı benim amerika devletine gitmek isteyorum ve orda tanadığım var bana daveti gönderecek benim sormak istedigim şuki hangi daveti kulansam uygun olur ve bu arada green carta baş vuru yapdım 2019 yılın mayıs ayında açıklanacak benim napmagım gerekyor kendim Türkiyede yaşıyorum ikamet izinim var bana tavsıyan nedir sizden ricam…

  • Merhabalar Sevgili Velmyrat

   Türkmenistan vatandaşı olarak Amerika’nın sizin için olan prosedürüne tabii olduğunu hatırlatmalıyım, yani başvuruyu nereden yaptığının bir önemi yok.

   Green card başvurusu ve orada tanıdığın olması göçmen riskini çok arttırıyor bu yüzden doğru amaçta vize başvurusu yapmanı öneririm.

 37. Merhaba, Bir sorum olacaktı. Ben green carda başvurumu yaptım. Çıktığını varsayarsak, lise öğrenciyim maddi durumum pekde iyi değil. Yani başvuru ücreti hastane vs. onları ödeyebilecek güçteyim ama 15 bin dolar civarı bir para göstermemizi söylüyorlar. O kadar gösterecek durumum da yok. Amerikada akraba olmayan aile dostumuz var aramız baya iyi konuşuyoruz aile dostumuz, amerikaya yasal olmayan yollardan girmiş, orada evlenmiş, çalışma izni, oturma izni hepsini almış. 2-3 sene sonrada emekli olacak. Bana yardım edebileceğini söyledi, kendine ait evi, arabası maddi durumu iyi. Bana sponsor olursa her hangi bir sorun olur mu acaba? cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhabalar Murat Bey,

   Eğer onlar size net olarak bir tutar gönderebilirse tamam ama sponsorluk kelimesi altında işe yarayacağını sanmam.

   Ayrıca orada yasa dışı geçmişi olan biriyle bağlantıyı önermem pek.

 38. Merhaba görkem abi ARKADAŞIM AMERİKAYA ÇAĞIRIYOR BENI ISIM HAZIR AMA COK TEDIRGINIM VIZE VERMEZLER DIYE BEN ORTAOKUL MEZUNUYUM TURİST OLARAK GITMEK ISTİYORUM BU KONUDA ÖNERIN VARMI ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhabalar Sevgili Ali,

   Cevap aslında sorunda 🙂 İşim hazır deyip altında da turistik olarak gitmek istiyorum diyorsun. Bu felsefe ile yapacağın bir başvuruda red alırsın.

   Öncelikle yol haritanı belirleyip, doğru adımlar atman gerekli. Amerika’yı yanıltıcı başvuruları asla önermiyorum, amerika vizesi yazılarımı dikkatle okursan eminim sorunu çözeceksindir.

 39. Merhaba görkem abi..Ben türkiyede sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümünü okuyan(daha hazırlıktayım ve bölümüm ingilizce) birisiyim.Amerikaya 1 haftada olsa gitmek istiyorum tatil amaçlı ve turist vizesine başvurucam ekonomik olarak bir problemim yok sence vize alma olasılığım nedir..

 40. Hocam merbaha ben 2 yillik akdeniz universitesi mezunuyum itfaiye bolumunu bitirdim diplomam var 21 yasindayim ve amerikada itfaiyeci olmak istiyorum sence hangi yollari izlemem gerekir dil bilmek yeterli mi veya bilmesek olur mu yardimci olursan sevinirim :))

  • Merhabalar Onur Bey,

   Açıkçası Amerika’da alanında çalışma şansı bulmanız kolay bir iş değil. Çoğu gelişmiş ülkede itfaiyecilik de ülkemizdekinden daha prestijli bir meslek. Dil bilmek zaten şart tabii ki, fakat bence tek seçeneğiniz Amerikan konsolosluklarının göçmen birimlerine başvurmak olabilir.

 41. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim herhangi bir sabika kaydım vs bulunmuyor akrabamda yok Amerikada . bir sene orada kalmak istiyorum gezip görme ülkeyi tanıma amaclı. Vize almakta sıkıntı olur mu ? Ve mülakatta illa ki ingilizce mı konuşacağız türkçe konuşmak dez avantaj mı ?

  • Merhabalar Rukiye Hanım,

   Öncelikle Amerika’da turistik olarak 1 yıl kalamazsınız. Turistik vizeler size kesintisiz maksimum 6 ay kalış izni sunar, daha fazlası için konsolosluğa özel talepte bulunmalısınız.

   Vize almak çok detaylı bir konu, elbette ki alabilirsiniz, mülakatta Türkçe konuşmak da serbest fakat hepsi için ayrıntılı yazılarım var. Aşağıdaki amerika vizesi alış rehberimden sırayla tüm yazılarımı okursanız aradığınızdan çok daha fazlası var, keyifli günler 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/amerikaya-gitmek-istiyorum/

 42. Merhaba
  Önceden beri abd hayalim var..isci olarak çalışıyorum..yillik izinimde turist amaçlı gidip gezmek görmek dönmek istiyorum..%44 engelli ve dulum vize alabilirmiyim?

  • Merhabalar Yasemin Hanım,

   Bahsettiğiniz sosyal ve elinizde olmayan koşulların vize ile hiçbir alakası yok 🙂 Eğer kendinizi idare edebilecek durumdaysanız hiç korkmayın, siz de bizler gibi normal bir vatandaşsınız ve aynı prosedürler geçerli.

   Amerika vizesi alacaklar için olan yazımı bi incelemeni öneririm, sorun olursa daima orada da sorabilirsin, sevgiler 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vizesi-rehberi/

   • Bir arkadaşımın yakını dul diye kabul etmemişler..
    Engellilerede pek sıcak bakılmıyormuş.. bunları duyduğum icin size sormak istedim
    Çok teşekkür ederim

 43. Öğrenci olmadan 30 yaşından sonra Amerika’ya yada kanadaya çalışmak için gitme şansım olur mu

  • Merhabalar Tahir Bey,

   Tabii ki öğrenci olma ya da 30 yaşını geçmemiş olma gibi bir koşul yok. Hatta yaşınız belki de bir avantaj olabilir. İlla ki ülkemizde yaptığınız bir iş ve yetkin olduğunuz bir dal vardır. Bunları ortaya koyarak, orada kendinize iş bakabilirsiniz.

 44. Merhaba Görkem bey, üniversite son sınıf öğrencisiyim bende sizin gibi inşaat mühendisliği okuyorum. Duyumlarıma göre son zamanlarda j1 ile amerikaya gidip gelememe durumları yüzünden 4. sınıfların vize almalarını aşırı derecede zorlaştırmışlar ve bende bunun yanında bu sene ilk kez green carda başvurdum sizce j1 vizesi almam artık hayal mi oldu ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Sevgili Metin,

   Meslektaş sayılırız ne güzel 🙂 Şimdi öncelikle vize alıp alamamayı genelleştirmek en büyük hatadır, Ahmet kolayca alabilirken Mehmet’te bir eksiklik varsa on kez başvursa da alamaz.

   Fakat ortada şöyle bir durum var ki üniversite son sınıftaki gençlerin Amerika vizesi alması pek kolay değil. Çünkü yüksek bir göçmen potansiyeli olmuş oluyor. Fakat iyi bir dil okulu ya da work and travel programı ile başvuru yapılırsa neden alınmasın ?

   Green card’a başvurmak da tuzu biberi olmuş maalesef ki… Ben iyi bir hazırlık, geçerli bir sebep ya da iyi bir maddi durum dışında başvurmanı şimdilik önermem. Ama okuduğun gibi almanın da yolu var !

 45. MERHABA GÖRKEM BEY BEN 48 YAŞINDAYIM 13 YILLIK BİR İŞLETMEM VAR YENİ YIL İÇİN EŞİM VE 21 YAŞINDAKİ OĞLUMLA BERABER 10 GÜNLÜK BİR TATİL PROGRAMI YAPTIK EŞİM 4 YILDIR SİGORTALI OLARAK YANIMDA ÇALIŞIYOR OĞLUM 2 YILDIR SİGORTALI OLARAK BAŞKA BİR FİRMADA ÇALIŞIYOR AMA MASRAFLARI BEN KARŞILAYACAĞIM YANİ BEN SPONSOR OLACAĞIM DAHA ÖNCE EŞİMİN 2 ALMANYA SEYAHATİ VAR BENİM 1 ALMANYA SEYAHATİM VAR OĞLUMUN 1 ALMANYA SEYAHATİ VAR YANLIZ EŞİM VE OĞLUMUN DAHA ÖNCEKİ PASAPORTLARI 1 YILLIK OLDUĞU İÇİN YENİ PASAPORTLARI BOŞ SİZDEN BU KONU HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM HESAPLARIM AKTİF AMA SÜREKLİ PARA GİRİŞ ÇIKIŞI VAR AMA BELİRLİ BİR MİKTAR YOK NE KADAR BAKİYEMİN OLMASI LAZIM VE VİZEDE NE KADAR ŞANSIMIZ VAR AİLECE GİTMEK İSTEMEMİZ POTANSİYEL GÖÇMEN OLARAK GÖRÜLÜRMÜ VE BU ARADA EŞİM HEPİMİZ İÇİN AYRI AYRI GREM KART BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞ 2020 İÇİN SORUN TEŞKİL EDERMİ

  • Merhabalar Şevket Bey,

   Öncelikle yıllardır kendinize ait bir işletmenizin olması iyi bir durum. Geçmişteki Almanya seyahatlerinizi ve Schengen vizenizi de eski pasaportunuzu yanınıza alarak gösterebilirsiniz, avantaj sağlayacaktır.

   Ailecek gitmeniz kadar normal bir durum yok… Fakat üç kişi için ben hesabınızda en azından 50-60 bin lira gösterebilmenizi öneririm. Giriş çıkışların miktarları yüksekse belki o şekilde daha az bir tutar da iş görebilir.

   Son cümlenizi okuyana kadar aslında pek sorun yoktu. Fakat greencard başvurusunun Amerika vizesi almakta göçmen potansiyelini oldukça arttırdığı bir gerçek. Bu durumu düşünerek göçmenliğe karşı elinizi güçlendirecek öğeler üzerinde durmalısınız.

   Amerika vizesi ile ilgili yazılarımdan detay bilgi alabilirsiniz…

   https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vizesi-rehberi/

 46. Görkem Abi benim orada bir tanıdığım var ve pizza salonu işletiyor türkiyeye geldiğinde gel çalış demişti ben istememiştim şimdi gitmek istediğimi söyledim beni götürecek kişide 4 yıllık passaport ve turist vizesi al dedi burada firmalar var sahte evlilik yaparız diyor.Abi Ben oraya çalışmaya gidecem sence hangi tür vizeden alıyım.Götürecek kişi aile dostumuz orada her masrafımı karşılayacak vizede ne tür belge isterler en kolay yol hangisi olur bilgi verirsen sevinirim.

  • Merhabalar Sevgili Ramazan,

   Amerika’yı kandırmaya çalışmanı önermem… Hangi amaçla gideceksen o vizeyi almalısın. Eğer göç etmeyi ve çalışmayı düşünüyorsan, çalışma izni ve göçmen vizesine başvurmanı öneririm. Hali hazırda bir işin olması da avantaj sağlar sana tabii ki.

 47. Hayırlı günler Görkem bey americaya gidebilme ihtimalim sizce nekadar mümkünmüdür 33 yaşındayım. 6 yıldır kamuda çalışıyorum 1.seçeneğim amerikadan bir bayanla anlaşıp Türkiyede evlilik yapmak 2.seçeneğim dil kursuna kayıt yaptırıp orada eğitim almak ve çalışmak sizce hangi yolu tercih etmek daha kesin sonuçtur şuan amerikada akrabam var ve maddi açıdan durumu gayet iyi bunun faydası olurmu benim için teşekkür ederim iyi çaşışmalar dilerim

  • Merhabalar Burak Bey,

   Burak bey 🙂 Sizin amacınızı ben anlayamadım ki. Yani bahsettiğiniz tüm seçenekler ayrı bir amaca hizmet ediyor. Hepsinin de ayrı bir cevabı var.

   Amerika’ya gereklilikleri sağladığı sürece herkes gidebilir. İlk aşama neden gitmek istediğinize karar vermek ve sonrasında size uygun vize çeşidi için başvuru yapmak. Siz buna karar verdikten sonra Amerika vizesi için olan yazıma göz atabilirsiniz.

 48. Çok tsk ederim bilgilerimiz için.cok açık ve içten cevaplamışsınız soruları o yüzden bende sorularımı sormak isterim.ben tıp öğrencisiyim ve amerikaya 2 aylığına gitmek istiyorum.Hem para kazanmak hem de dil için gitmek istiyorum .bolumum le alakali olarak yararlanabilecegim bi program var mi bildiğiniz

  • Merhabalar Muharrem Bey,

   Teşekkür ederim 🙂 Tıpla ilgili açıkçası bildiğim bir proje yok. Bu konuda üniversitedeki hocalarınızdan bilgi alabilirsiniz.

   Eğer ben Amerika’yı görmek istiyorum derseniz de bence tıp okuyor olmanız turistik vize alabilmeniz için iyi bir avantaj. Maddi yeterliliği de sağlayabilirseniz, gitmek için bir projeye ihtiyacınız olmaz.

 49. Merhaba hayırlı günler dilerim Görkem hocam.

  Yaşım 21 ve Amerika’ya yerleşmeyi veyahut 3-5 yıl kadar kalıp hem çalışmayı hem gezmeyi istiyorum extra olarak dilimi geliştirmek istiyorum, her hangi bir sabıka kaydım yok sicilim gayet temiz uzun süreli bir işim var İnşaatta duvar ustasıyım ama orada aynı sektöre atılmak istemiyorum sizce gitme şansım var mıdır ortalama maliyeti ne kadar pasaport+vize her hangi bir evrağım yok bir bilgi verirseniz çok makbul geçer.

  İyi forumlar.

  • Merhabalar Abdullah Bey,

   Bu istekle vize almanız pek mümkün gözükmüyor bu çoğu Türk vatandaşı için geçerli. Bence turistik ya da dil eğitimi için bir ziyaret düşünmelisiniz. Çalışma kısmı için de Work And Travel bence en iyi seçenek.

 50. Merhabalar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ben inşaat mühendisliğini yeni bitirdim eğitim dili İngilizce olan bi üniversitede .Amerika da iş bulma şansım nedir ve nerden iş başvurusu yapabilirim

  • Merhaba Sevgili Muhammed !

   Demekki meslektaşız 🙂 Amerika’da iş bulma şansımız pek yüksek değil ama düşükte sayılmaz. Ben linkedin üzerinden başvurduğum Amerikan şirketlerinden hep iyi bir dönüş aldım. Olumsuz da olsa söyledikleri şeyler iyi bir vizyon katıyor.

   Bunun dışında bildiğim kadarıyla Amerika’da iş yapan bir Türk firması yok. Özellikle Afrika ve Asya’da iş yapan Türk firmaları ile biraz tecrübe edinip Amerika’da iş başvuruları yapmak bence şansını arttırır.

 51. Merhaba
  Yaşım 19 lise yi bitireli 2 yil oldu istedigim puanı alamayınca okumaktan vazgeçtim.Gemi yapımı ve Yat inşa bölümünden mezunum el becerim çok iyi teknolojik ürünler konusunda çok bilgiliyim iş bulma olanağim nedir ? Gitme sebebim orada çalışıp yabancı arkadaslar edinip oranin hayatını yasamak.Herhangi bi sabıkam hiçbir kişisel sorunum yok ingilizce seviyem şu an %20 civarında ama kendimi videolarla ve bi kaç tane oyundan yabancı arkadaşlarımla geliştiriyorum ilerde daha iyi seviyelere geleceğimi biliyorum.Vize konusu nasıl işler sizce çok zor olurmu almam.
  Şimdiden Teşekkürler…

  • Merhabalar Sevgili Mehmet,

   Şu koşullarda vize alman ya da Amerika’da çalışman biraz zor duruyor. Bence eğitimine Türkiye’de devam etmelisinin. Yetkinlikle olduğun konularda projeler üretip bunları elektronik olarak Amerikan şirketleri ile paylaşabilirsin. Böyle durumlarda davetler alınabiliyor. Ayrıca İngilizce’ni de geliştirmen gerekli.

 52. merhaba GÖRKEM bey
  ben 38 yaşındayım,bu yaşına dek hep amerika hayalim oldu .Ben ilk okul mezunuyum okumadım imkansızlıklar sebebiyle.Fakat kendimi her anlamda geliştirdim.İyi bir şirkette kalıp ve metal teknolojilerinde bölüm şefi olarak çalışıyorum.autocad kalıp tasarım ve kalıp yapımında aktif çalışıyorum.İNGİLİZCEM yok denecek kadar.Ben bir şeyin gerçekleşmesi için önce çok istemek gerektiğini çok iyi bilen biri olarak gerçekten ABD’ye gitmeyi çok istiyorum.Ben nasıl gidebilirim.Bana her anlamda yapacagın yorumlarla katkın olacaktır,bu anlamda.TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhabalar Kenan Bey,

   Öncelikle vize almanız gerekiyor tabii ki. Devamlı bir iş geçmişi önemli avantaj. Sizin maddi kısım üzerinde durmanız gerekli gibi. Önce planladığınız gezi için gerekli bütçeyi ortaya koymalısınız. Sonra bu bütçeyi zaten vize başvurusunda da teminat olarak göstereceksiniz.

 53. Merhaba ben Can 18 yasindayim liseyi bitirdim şuan mezunum dershaneye gidiyorum Amerika benim kucuklukten belli hayalimdir.Amerikada yaşayan akrabalarım var maddi durumum iyi nasıl gidebilirim? Gidersen isim ve kalacak yerim var

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Öncelikle bir Amerikan vizesine ihtiyacın var, fakat okumuyor olman ciddi bir göçmen riski taşıdığından, eğer maddi durumun aşırı iyi değilse vize alman çok kolay olmaz. Önce bir okul kazanıp okumaya başlamanı öneririm, vize yazılarımdan ayrıntılı bilgi alabilirsin.

 54. Merhaba Görkem Abi

  17 yaşındayım seneye lise son olucam.Amerika vatandaşıyım son sınıfta gitmemi önerirmisin yada liseyi burada bitirip üniversiteye gitmem mi daha mantıklı olur ?

  • Merhaba Sevgili Can,

   Bence lisede adapte olman çok zor olur. Amerika ile farklı bir müfredat mevcut. Liseyi burada tamamlayıp üniversite için Amerika’yı düşünmen bence en mantıklısı. Hem de güzelce gezme şansın olur 🙂

 55. Merhaba gorkem bey. Ben abd ye donerci ustasi olarak gitmek istiyorum. Bunun icin sartlari ne acaba. Sadece ustalik belgemin olması yeterlimi

  • Merhabalar Harun Bey,

   Hayır yeterli değil sonuçta bir Amerika vizesi almanız gerekiyor. Ustalık belgesi ve hali hazırda bir iş çalışma vizesi almanızı kolaylaştırır ancak bir garanti vermez.

 56. Merhabalar.
  Ben Türkiye’de yaşıyorum ve kendim işletme sahibiyim. Fakat ülkenin durumu malum ortada dolar artmakta ve herşeye zam gelmektedir. Demem o ki yaşam standartı gittikçe aşağıya doğru evrilmekte. 2 işletme sahibi olmama rağmen gelecek kaygısı güdüyorum ve Amerikaya gidip orada çalışmak istiyorum. Orada çalışıp kazandığım ile Türkiye’de yatırım yapmak bana mantıklı geleni. Dil okulu vasıtasıyla gidip hem ingilizce öğrenmek istiyorum hemde iş bulup çalışmak. Ve uzun süreli kalmak istiyorum. Düşüncelerinizi merak ettim.

  • Merhabalar Onur Bey,

   Öncelikle iki işletmeniz olduğuna göre eğitim alacak yaşın üzerinde olduğunuzu düşünüyorum. Öğrenci vizesi ile Amerika’ya gitme hayali maalesef kırıklıkla sonuçlanır. Amerika vizesi yazımda vize konusundaki stratejilerden ayrıntılı olarak bahsediyorum.

   Amerika, ülkesine yatırım yapmak isteyecek başarılı işletmecilere kolaylıklar sağlıyor. Bence yasal olarak yatırım yapabilirsiniz. Bu konuda çalışma ve iş vizelerini incelemelisiniz, iyi bir şansınız olabilir.

 57. slm… çoğu kişi gibi bende gitmek isterim amerikaya… yaşım 33 okul okumuyorum kendimi amerikada dil okuluna yazdırsam daha sonra vize başvurusu yapsam sizce alabilirmiyim vize? yada mulakatta sorarlarmı neden ingilizce öğrenmek istiyorsun gibi sorular… çünkü turist olarak başvuru yapsam vize alacağımı sanmıyorum bu sebeple kendimi dil okuluna yazdırıp daha sonra başvuru yapmayı düşünüyorum…

  • Merhabalar Hayri Bey,

   Vize yeterlilikleri ortada, Amerika vizesi yazımdan ayrıntıı bilgi alabilirsiniz. Dil okuluna da neden kaydolduğunuzu tabii ki soracaklardır. Ayrıca kişisel kanaatim dil okulunun daha masraflı olduğu yönünde. Yani turist vizesi bence sizin durumunuzda daha iyi bir ihtimal sunuyor.

   • Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız ve cevap yazdığınız için teşekkür ederim…..Yazınızı okudum hepside değerli bilgiler…Arkadaşım türkiye’de güzel bir işi var ve gayet sizin dediğiniz gibi vize yeterliliklerine sahip biri.. iki defa başvuru yaptı ama vize alamadı… mülakatta yüzüne bile bakmamışlar… benimde düşüncem direk dil okuluna yazılıp sonra başvuru yapmak… çünkü iki defa ret cevabı alsan her başvuru için,, zaten dil okuluna verdiğin parayı yine veriyorsun…bence tek sıkıntı onlara neden kendimi dil okuluna yazdırdığım.. bunun için sizin bir cevabınız varmıdır diye sormak isterim.. tekrar teşekkür ederim….

    • Şimdi bi kere bu anlayış hatalı. Vizeyi alamıyorsanız öyle de alamazsınız böyle de alamazsınız. Ayrıca o arkadaşınızın yıllar önce belki de minik bir suça karışmadığını, ya da öz ve öz akrabalarının Amerika’da yasadışı işlere girmediğini bilemezsiniz. Yeterlilikleri sağlamak vize almak için yeterli değildir.

     Bence turistik olarak alamazsanız dil okulu ile hiç alamazsınız. Çünkü dil okulunda kaliteli bir okula gitmek ile yaş konusu önemlidir. Onlar sizin vize almak için yanıltmaya kalktığınızı bence kolayca anlayabilirler.

 58. Merhaba. Ben ve eşim yabanci ülke vatandaşıyız . Türkiyede turistik vizesi ile oturyoruz . Benim de her kez gibi amerikaya gitme isteğim var. Ama orada hiç bir tanıdığımız yok. Çalışmak için gitmek istiyoruz tabikide. Bize bir yol gösterirseniz çok memnun olurduk. Birde vizeyi nerede yaptırabiliriz? Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   Öncelikle Türk konsolosluklarından Amerika vizesi alabileceğinizi hatırlatayım. Yabancı vatandaş olmanız farketmez.

   Her Amerika’ya çalışmak için gidene söylediğim gibi önce yetkinliklerinizi ön plana koymalısınız. Yani orada işe yarar birşeyler yapabileceğiniz göstermelisiniz. Bu şekilde çalışma izni ve şansı elde edebilirsiniz.

   Ayrıca tanıdık ya da internet vasıtasıyla gitmeden önce iş ayarlayıp sonra başvurmak harika bir artı sağlar.

   • Slm. Ben mc Donald’s ta calisoyirum. Amerika ya gitmek icin arti bir katkisi olur mu

    • Merhabalar Özcan Bey,

     Açıkçası pek bir katısı olmaz. Genel Amerika vizesi başvuru yazıma göz atmanızı öneririm.

 59. Merhabalar, Amerikada master yapmak istiyorum. Şu an bir otomasyon firmasında çalışıyorum 6 ay oldu. Newyork da abim var, abimin orada bulunması benim içi bir dezavantaj mı ?
  TOEFL/IELTS alarak mı yoksa direk dil okulu ayarlayıp vize başvurusu yapmak mı daha avantajlı olur, vize alabilmek için ?
  Üniversitede iken dil okuluna başvurmuştum o zamanlar dikkat etmediğim için eksik evrak yüzünden red almıştım. Bu durumun olumsuz bir etkisi olur mu ?
  Biraz bol sorulu oldu 🙂 şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Erhan Bey,

   Hayır abinizin orada olması bir dezavantaj değil. Devamlı çalışan ve akademik ilerlemesi olan bi insan için sorun olmaz.

   Eğer iyi bir TOEFL vb. sınav sonucu ile kabul edildiğiniz kaliteli bir okul ise o zaman dil okuluna başvurmanız daha iyidir. Fakat herkesin alındığı öylesine bir okulsa bunu emin olun Amerika’da biliyor ve vize konusunda daha katı davranıyor.

   Vize reddi iyi bir geçmiş değil ama adi üzerinde geçmiş 🙂 Şu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz; https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vize-reddi/

   Keyifli seyahatler !

 60. Benim abim 4-5 senedir Amerika’da yaşıyor. Bende onun yanında temelli kalmak istiyorum daha 18 yaşındayım. Arkadaşıyla beraber bana sponsor olsalar gitme olasılığım yüksekmi ? Veya başka türlü nasıl gidebilirim.

  • Merhabalar !

   Açıkçası abinin Amerika’daki maddi durumu fazlaca iyi değilse biraz zor. Yanı 18 yaşını bitirip eğer üniversiteye kayıt yapmamışssan şu sıralar Amerika vizesi alma için kolay değil.

   Bence çalış iyi bir okula gir, mesleğini kazan değerli bi birey ol ve Amerika’da iş bulup bizleri temsil et.

 61. Öncelikle bu bilgiler için çok teşekkürler ben de size birkaç şey danışmak istiyorum.Şu anda 12.sınıfa geçeceğim hayalim Amerikada öğrenim görmek Bahçeşehir Üniversitesinin sanırım varmış okulu Amerikada yalnız tam net bilgi bilmiyorum bu konu hakkında illa Bahçeşehir mi olmalı erasmus falan da olabilir ama ben temelli istiyorum.Gitme amacıma gelirsek orda öğrenimimi görüp holywood da oyuncu olmak belki çok uç bir hayal biliyorum ama galiba tek isteğim.Bildikleriniz varsa paylaşabilir misiniz?

  • Merhaba Buket !

   Bence temelli gitme 🙂 Eğitim için gidebilirsin. Eğer çok iyi notların ve İngilizcen yoksa yurtdışında okumak için biraz maddi desteğe ihtiyacın var. Bununla ilgili ailenle görüşmelisin.

   Yurtdışında kampüsleri olan özel üniversiteler mevcut Türkiye’de fakat oradaki bir okulda okumak daha başkadır tabii… Böyle güzel hayallerin olması çok hoşuma gitti, araştırmaya devam !

 62. Merhabalar . Benim de davetiye konusunda merak ettiğim bir kaç şey var. Davetiye gonderebilmeleri için vatandaşlık şart mı yoksa oturma iznide yeterli mi? Bir de akrabalık vs gerekiyor mu?

  • Merhabalar Yeşim Hanım,

   Davetiye gönderebilmeleri için herhangi bir akrabalık ilişkisine ihtiyaç yok, arkadaş vs. de kabul edilebiliyor.

   Bu konu direkt benim uzmanlık alanım değil, fakat davetiye gönderilmesi için vatandaşlık sahibi olmaları gerektiğini biliyorum, belki belirli bir süreyi aşan oturma izinlerinde de bu hak Amerikan hükümeti tarafından veriliyordur, fakat vatandaşlığı olmayan birinden gelen davetin vizede çok bir olumlu etki yapacağını sanmam.

 63. Merhaba Gorkem Bey
  Arastirma taparken blogunuza rastladim ve sorulara cevap verdiginizi ve güncel oldugunu görünce iletisime gecmek istedim
  Oncelikle vakit ayirdiginiz icin tesekkurler
  Ben uzunca bir dusunmenin arkasindan amerikada yasama konusuna oldukca sicak bakiyorum ve artik bunun icin bir plan olusturma fikrindeyim ögretmenim ve evliyim esimle boyle bir yola girmek icin nasil bir yol haritasi cikarmaliyiz lisans mezunu oldugum icin dil kursu olabilir ki sanirim esimde bu durumdan faydalanabiliyor green card mevzusu var ama piyango malum oda istikrarli ve en mantikli basil bir yol izlemeliyiz bir danismanlik bürosuylami iletisime gecmeli ki sanirim fazlaca maliyetli olabiliyor tavsiyeniz veya yararlanabilecegimiz bir kaynak varmidir bildiginiz.
  İyı seyahatler.

  • Merhabalar,

   Görkemliyollar benim dünyayı gezme serüvenimi içeren bir site. Ben Amerika’ya herhangi bir şekilde görme seçeneklerinden bahsettim. Amerika’da yaşama, göçme v.s konuları benim uzmanlık alanım değil. Fakat tabii ki belirli düzeyde bilgi ve tecrübe sahibiyim bu yüzden zaman zaman bu şekildeki sorulara yanıt veriyorum.

   Size benim önerim karı koca öğretmen olan bireylerin ülkemizde kalıp Amerika’ya yalnızca gezmek için gitmeniz, zaten vize almanız zor olmaz. Ben ısrarla yaşamaya gideceğim diyorsanız, linkedin ve danışmanlık şirketi üzerinden iş başvuruları yapabilirsiniz. Bunun dışındaki tüm seçenekler 16 yıllık eğitim hayatınızı çöpe atmak ve “Afrikalı vs.” mültecilerden bi farkınız kalmaması olur. Bu durumda da greencard ve iltica konusunda konsolosluğun göçmen vize dairesine başvurabilirsiniz. İyi akşamlar

   • Merhaba,
    Yazınızı ve genel olarak sitenizin içeriğini çok beğendim ancak bu yorumunuzu size yakıştıramadım, ”Afrikalı vs” derken insanları bu şekilde ayırmanıza üzüldüm, kimse bu şekilde hor görülmek istenmez, bizden de ‘Türkler vs’ diye bahsedilmesini istemeyiz netice itibariyle kimse doğacak ülkesini annesini babasını kendisi seçmiyor.

   • Merhabalar 🙂

    Öncelikle teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Son zamanlarda Akdeniz’de ve dünyada mülteci sorunu aşikar ve maalesef Afrikalı kardeşlerimiz daha çok bu duruma itiliyor. Ben orada gerçek bir durumu özetlemeye çalıştım…Zaten v.s derken benzer tüm insanlardan söz ettim. Bu bir aşağılama değil, hatta tam tersine Afrikalılar son zamanlarda dünyada oldukça söz sahibi ve onlar bu sözlerimden alınmayacaktır diye düşünüyorum 🙂 Ama yinede ben yanlış anlaşılmasına imkan verecek cümleler etmemeye daha gayret edeceğim, zaten bu sitede yazdığım her yazıdaki anafikir dünyanın ve yaşayan tüm insanların aynı gemide olup herkesin kardeş olduğu 🙂

 64. Merhaba Görkem bey
  Benim kız arkadaşım annesi Amerika da ve davet edip göçmen vizesi ile bu sene gitti 9 ay için de sanırsam Green cart alabiliyor. Şimdi sorum Amerika ya gitmek için hangi yolu seçmem gerek ciddi evlilik düşünüyoruz onun Green card alıp evlilik yolu ile gidebilir miyim veya başka bir yol var mıdır teşekkür ederim

  • Merhaba İdris Bey,

   Öncelikle kız arkadaşınız Green Card’ı daha almadığı için oranın vatandaşlık haklarından yararlanamaz. Bu durumda da evlilik size oturma izni sağlamaz. Sizin normal yollardan vizeye başvuru yapmanız gerekli. Bu da turist vizesi olacaktır. Amerika vizesi yazımdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

   • Peki görkem bey eğer kız arkadaşım Green card aldıktan sonra evlilik yolu ile oturum alabilir miyim yada Nişanlilik vizesi veya turist vizesi ile gidip orda evlenip kalabilir miyim

    • Eğer kız arkadaşınız green card alırsa işiniz kolaylaşır. Sonrasında evlenmeniz durumunda aile birliği esasına bağlı olarak sizin vize ve oturma izni alma şansınız da artar. Fakat o green card almadan sizin göçmen tarzı bir vizeye başvurmanız bence olumsuz sonuçlanacaktır, buna dikkat etmenizi öneririm.

     Bu arada tüm bu bahsettiklerimin, kendi tecrübe ve bilgilerimle kurduğum mantık ve tahminlerimi içerdiğini söylemeliyim, çünkü sizinki biraz komplike bir durum 🙂

    • Evet malesef değişik bi durumdayım şaşkın bi vaziyette bir yol arıyorum çok kişi ayrı şeyler söylüyor kafam iyice bulandı . Vize danışmanlık şirketlerine başvurmayı tavsiye eder misiniz araştırmaktan biraz bunaldım yada hangi yolu izlemeliyim ilginiz ve yardımlarınız teşekkür ediyorum

 65. İyi günler, ben ve yabancı arkadaşım tecrübeli aşçı, barmen ya da bartista olsak orada bir iş bulmamız durumunda bizi direk işe alırlar mı, almaları durumunda h1b işlemleri gerçekleştirmeleri mümkün mü, bu durumda biz hangi vize türğne başvurmalı ve 3500 dolarlık bütçeyle kınaklama imkanı bulabilir miyiz, tabi abd iş olmasına rağmen vize vermekten vazgeçebilir mi, yabancı arkadaşımla birlikte kalmayı isteriz, ikimizin beraber gitmesi vize olayında bir avantaj sağlar mı? Yardımcı olursanız teşekkürler.

  • Merhabalar,

   H1B Amerika’nın çalışma vizesi presedürüne giriyor. Öncelikle yetkinliğinizi kanıtlamanız ve ABD Göç idaresine başvurmanız gerekli.

   Ben vize türlerinin birbiriyle karıştırılmaması taraftarıyım. Yani zaten siz bu amaçla gidecekseniz direkt çalışma vizesi başvurusu yapmalısınız. Hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu bilemiyorum, şartlar ve şansınız ülkenize göre değişecektir.

   3500 dolarlık bir bütçe en azından birkaç ay idare etmenizi sağlayabilir Amerikada. Yalnız uçak bileti ve vize işlemleri için 500-700 dolar gibi bi ücret kişi başı harcayacağınızı da hatırlatmalıyım

 66. Merhabalar abi 17 yasindayim work and travel Düşünüyorum sınavdan sonraki yaz tatilinde fakat universite yilimda da ERASMUS programina katilmayi düşünüyorum ,erasmus nasıl işliyor onu da bir bahsetseniz

 67. Merhaba Görkem o zaman greencard almak zor ise seyahat vizesi ile giriş yapıp orda biriyle anlaşmalı evlilik yapıp belirli bir süre evli kalsak sonra vatandaşlık veriyorlar sanırım

  • Merhabalar !

   Greencard isi tamamen piyango gibidir. Cikacagi uzerine plan yapmak olmaz. Turist vizesiyle gidip biriyle evlenirseniz ilk planda tabii ki oturma izni alirsiniz. Fakat vatandasligin garantisi olmaz. Vatandaslik icin uzun sure kalmaniz vs ekstra sartlar var

 68. Merhaba görkem kardeşim bende abd’ye gitmek istiyorum tanıdık götürcek kısmetse,atalanta’ya gideceğim orada 3 restourant zinciri var yanında çalışacağım yol paramı tüm giderlerimi tanıdık kişi karşılşcak akraba değiliz aile dostu lakin Trump işleri zorlaştırdı baya sence gidebilirmiyim ya da napabilirim? Herhangi bir bilgin varsa paylaşırsan sevinirim kardeşim…

  • Merhabalar Bahadır Bey,

   Öncelikle sahip olduğunuz imkan oldukça güzel. Fakat vizeye yansıması konusunda şüphelerim var. Ben insanlara genellikle Amerika’daki tanıdıklarını hiç hesaba katmadan turist vizesi almaya çalışmalarını öneriyorum.

   Çünkü, başvuruda durumu iyi ve size sponsor olabilecek bir tanıdığı gören görevli, sizi potansiyel bir göçmen olarak algılayacak.

   Eğer tanıdık dışında, kendi başına yeterlilikleri sağlayabiliyorsan bence tanıdığı hesaba katmadan başvurman vize konusunda işine yarar. Eğer sağlayamıyorsan zaten başka şansın yok. O durumda da dil okulu v.s gibi bir yol haritası sunabilirsin başvuruda. Direkt ben gidip çalışacağım izlenimi uyanırsa bu dönemde vize alman zor olur.

   • Anladım kardeşim,peki dil okulu demişsin orayı anlamadım.Dil okulu derken yetkililere dil öğrenmek için gittiğimi mi söyleyeceğim? Bu şekilde gidebilirmiyim ? Artı birde tırist olarak demişsin turist olarak gidersem sürem bittiğinde kaçak mı yaşa diyorsun. Kardeşim ?

    • Öyle söyleyecek ve öyle yapacaksınız 🙂 Yanıltmak zaten red sebebi olacaktır. Ben kaçak yaşayın demiyorum, vize almanız, gitmeniz için seçenekleri söylüyorum.

 69. Merhaba Görkem Bey! Ukrayna’da yaşıyorum, bir ay önce Ukraynalı bir kız arkadaşım ile evlendim. Bu sene üniversitemin son senesi ingilizce ve fransızca üzerine uluslararası tercümanlık okuyorum. Ben ve ukraynalı eşim ikimizde Amerika ya gitmeyi çok istiyoruz. Ne yapmalıyız?

  • Amerika vizesi almanız gerekiyor tabii ki Azad bey. Siz Türk vatandaşı olduğunuz için burada bahsettiğim prosedürü uygulamak zorundasınız. Kız arkadaşınız için Ukrayna’ya uygulanan koşullar esas. Nerede başvurursanız başvurun kurallar aynı olacaktır.

 70. Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum görkem bey insanlara bu denli faydalı bilgiler verdğiniz bu blogta bizelere yardımcı oldugunuz için. Konu ben olunca ankara gibi büyükşehirde asgari ücrete çalışan bir vatandaşım üstelik evli ve bir çocuk babasıyım amarikada çalışmak stiyorum yani tamimiyle maddi kaynak bulmak için oraya gitmek istiyorum hangi gitme koşullarını tavsiye edersiniz tekrar teşekkürler.

  • Barış bey öncelikle Amerika’da iş bulmak ve çalışmak için gitmek pek kolay değil. Özellikle aileler için, maddi kaynak olmadan zor. Bu konunun ayrıntısı benim çok da alanım olmuyor zaten. Bence ülkemizdeki şartlarınızı iyileştirmeye çalışmanız daha realist bi yol olacaktır.

 71. Merhaba Gorkem abi yasim 18 amerika gibi bi imkansiz hayalim var 😀 saka maka gercekten gitmek istiyorum ama hic bir akrabam yok ve elimde meslekte yok (kuafor,sanayicilik,tekstil) gitme ihtimali nedir size sormak istedim cevap verirseniz cok sevinirm tesekkurler

  • Bence en büyük şansın gençliğin 🙂 Üniversite okumaya başlamalısın Türkiye’de. Sonrasında Work And Travel programıyla Amerika’ya gidebilirsin. Bu süreçte orada kendine iş bulup ortamı tartabilirsin.

 72. MRB . AMERİKADA KUAFÖR SALONUNDA ÇALIŞAMAK İSTİYORUM ŞEHİR OLARAK HANGİ ŞEHRİ ÖNERİRSİZ VE ORTALAMA AYLIK KAZANCIM NE OLUR SİZCE ?

  • Merhabalar ! Bu konunun pek muhattabı sayılmam Şehmus bey. Fakat özellikle Batı Amerika’nın yaşam standartları daha iyidir.

   Amerika’daki orta düzey insanların aylık kazançları genelde 2-4 bin dolar bandındadır.

 73. Iyi gunler. Amerikadan doneli 5 sene oldu. Simdi amerikaya tekrardan gitmek istiyorum. Vatandasligim var sadece korkmamin nedeni hemen is bulamama korkusu. Giderken minimum ne kadar para getirmeliyim. Dolar zaten aldi basini goturdu. Burdada pek birikimim olmadi. 2000 dolar yeter mi ?

  • Merhabalar ! Vatandaşlığınız varsa zaten paranız olmasa bile Amerika’ya dönebilirsiniz. Yani şartlar buradan daha kötü olmaz tüm olanaklardan faydalanabiliyorsunuz.

   Doğu Amerika ve metropoller için konuşursak 2bin dolar size ancak 1 ay yeter ortalama bi yaşantı için. O şekilde hesap yapabilirsiniz. Biletler de 300-500 usd civarı

   • Görkem merhaba,

    Bloğunla bugün Abd’ye gitmek hakkında araştırma yaparken tanıştım ve çokta iyi yapmışım 🙂

    Benim sorum biraz detay olacak ama olsun, Abd teknik ressamlık (Autocad,Solidworks) mesleği nasıl çalışma koşulu ve maaşı mesela?

    İnşaat şirketlerine başvuru yaptıysan mesleğim hakkında biraz bilgin olup benimle paylaşabileceğini düşündüm.

    Teşekkürler şimdiden 🙂

    • Merhaba !

     Teşekkür ederim yararlı bilgiler edinebildiysen ne mutlu 🙂

     Aslında beni aşan bir soru ama bir inşaat mühendisi olarak da yanıtlayabilirim. Amerika çalışma koşulları konusunda oldukça ileri bir ülke, aklınızda bir şüphe olmasın. Sektördeki beyaz yaka maaşları da 3-5 bin dolar arasındadır ortalama olarak.

     Autocad ve Solidworks uzmanlığı aranan bir dal açıkçası, kendinize güveniyorsanız tatminkar işler bulabilirsiniz, bu başvuruları internetten yapabilirsin, iyi şanslar diliyorum

 74. Merhaba.Tam iki defa green card icin başvuru yaptım.İkisinde de cıkmadı.ABD vizesine başvururken sistemde green carda basvurduğum gözukur mu? Green carda basvurmak vize reddine bir sebep midir.Ya da vize başvurusunda green card basvurusu yaptığımı sorarlar mı. Yardımcı olursan sevinirim.

  • Merhabalar !

   Amerika vize başvurusu yaparken Greed Card başvurularınız tabi iki gözükecektir ve bu sizin vize almanızı ciddi şekilde zorlaştırır. Onlar için potansiyel bir göçmen adayısınız hem de resmi şekilde.

   Bence bu dakikadan sonra eğer Türkiye ile güçlü bir bağınız yoksa, “evlilik, taşınmaz mülkler, üzerinize şirket, en az 2-3 yıl devamlı çalıştığınız şirket, devam eden okulunuz” boşu boşuna başvurup red almayın.

   Yukarıda saydığım koşullardan bir veya birkaçını yerine getirip ülkemize döneceğinizin garantisini onlara verin. Sorarlarsa da geçmişte düşünmüştüm artık ülkemde mutluyum şeklinde bir cevap verirsiniz

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.