Amerika’ya Gitmek İstiyorum, Ama Nasıl ?

Gezi Rehberi

Amerika’ya Gitmek İstiyorum, Ama Nasıl ?


Dünyayı gezmek, keşfetmek içimizde var ! Yeni yerler görmek, farklı iklimlerle tanışmak istiyoruz. Hepimizin aklında farklı bir rota… fakat çoğumuz Amerika’ya gitmenin hayalini çokça kurmuşuzdur. Peki nasıl gideceğiz bu Amerika’ya ?

Aslında gezmeyi ülkelerle sınırlamayı pek sevmem, ama bu yazıyı yazmadan da yapamazdım. Sizden çokça bu konuda sorular alıyorum ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için küçük bir rehber oluşturacağım.

Las Vegas Havalimanı / Batı Amerika Gezimin Son Dakikaları

Amerika’ya Nasıl Gidebilirim ?

Amerika’ya gitmek için öncelikle bir nedene ihtiyacımız var. Bizim önceliğimiz gezmek olacak, bunun dışında Amerika’da okumak, çalışmak hatta yaşamak bile olabilir !

Şimdi ABD’ye gitme yollarını başlıklar halinde anlatacağım.

Work And Travel

Öğrenciler arasında en popüler olan bu ! Work and Travel, Amerikan Hükümeti’nin yıllardır desteklediği bir seçenek. Bu programla 3-6 ay için Amerika’da çalışma ve kazandığınız parayla gezme şansınız var.

Wat, üniversite öğrencileri için güzel seçeneklerden biri olarak gözükse de gitmeden aracı firmalara yaptığınız ödemelerle beraber toplam maliyetinin mantıklı seviyeden çıkmaya başladığını düşünüyorum !

Work And Travel’ı Amerika’da hayat tecrübesi yaşamak isteyenlere tavsiye edebilirim.

New York Silueti / Doğu Amerika Gezim 2016

Turist Olarak Amerika’ya Gitmek

Bana kalırsa en makul seçenek. Çünkü biz hayallerimizdeki bu ülkeyi keşfetmek istiyoruz, hiçbir aracı kuruma bağlı kalmadan ve tamamen kendi programımızı çizerek.

Amerika’nın, amacı sadece bizim gibi gezmek olan insanlara karşı cömert vize politikasını da unutmamak gerek.

Çoğu insan aslında hiçbir programa bağlı olmadan Amerika’ya gitmenin daha pahalıya geleceğini düşünür ancak ben kendi planladığım Amerika seyahatlerimi çok komik denebilecek maliyetlere getirebiliyorum.

Santa Monica Pier, Los Angeles / Batı Amerika Gezim 2015

Dil Okulu ile Amerika

İngilizce öğrenmek hiçbirimiz için kolay olmadı. Dil öğrenmenin en hızlı ve kolay yolu, o dilin konuşulduğu ülkelerden birine gidip fazlaca vakit geçirmek olmalı. Bir de bu ülkede hem ders alıp hem de gezme şansımız varsa değmesinler keyfimize !

Amerika dil öğrenmek için oldukça güzel seçenekler sunuyor. Dil okulları artan kurla beraber biraz pahalıya geliyor olsa da ülkemizde de bu eğitim ücretsiz değil sonuçta.

Bu şekilde Amerika’ya gitmenin bence en büyük handikapı sıkı bir programla okul ve dolayısıyla şehre bağlı kalmak zorunda olmanız.

Amerika Haritası ve Eyaletler

Yüksek Lisans İçin Amerika

Artık üniversite okumayanımız yok gibi. Ülkemizde iş bulmak için artık üniversite bitirmek de yetmiyor haliyle. Yüksek lisans hayalleri daha fazla kurulmaya başlandı. Pekiya yüksek lisans için Amerika’ya gitmek ?

Amerika’ya gitmenin en maliyetli yolu olduğunu düşünüyorum, ancak imkanı olanlar için de en mantıklı seçeneklerden !

Amerika’da bitirilmiş bir okul hem iş hayatınıza hem de ingilizcenize tahminin ötesinde olumlu bir etki yaratacaktır. Okurken geçirdiğiniz uzunca sürede zaten gezmediğiniz yer de kalmaz !

New York / Doğu Amerika Gezim 2016

Amerika’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Ben ülkemizden Amerika’ya temelli gitme fikrinin karşısında bir insanım. Zaten yazdıklarım ve tecrübelerim de geziler üzerine. Bu kadar yere gidince ülkelerin yaşam standartları hakkında da fazlaca bilginiz oluyor. Benim bu fikrim sadece milliyetçilikten değil !

Amerika’nın abartıldığı kadar iyi yaşam standartları sunmadığını düşünüyorum, ekonomisi ve dünyadaki konumu tartışılmaz, fakat yaşam standartı ne ölçüde ?

Amerika’nın çoğu eyaletinde başta güvenlik ve devlet imkanları okadar da iyi değil. Avrupa’da adını bile duymadığınız küçük bir ülkeyi tercih ederim doğrusu !

Tüm bunların ardından ben yine de Amerika’da yaşamak, çalışmak istiyorum diyenlere ilk önerim, ülkemizde belirli bir konuda yetkinlik kazandıktan sonra gitmeden iş başvurularında bulunmak. Bu Amerika’da yasal çalışma imkanı yaratmanın en kolay yolu.

Ben staj için mail attığım inşaat firmalarının çoğundan olumlu, olumsuz ya da neyin eksik olduğu konusunda ayrıntılı geri dönüşler aldım.

Bunun dışında Amerika’da varolan tanıdıklarınız ile iletişime geçip, belirli bir pozisyon için özel çalışma izni alabilirsiniz.

Yasal anlamdaki seçenekleriniz başlıca bunlar. Yasa dışı konusuna hiç girmiyorum !

Rockefeller Binasının Tepesinden New York ve Ben

Green Card

Green Kart denince çocukluğumdan beri internetin alakasız köşelerinde çıkan reklamlar aklıma gelir hep. Zaman geçtikçe araştırdım tabii nedir bu yeşil Amerika anahtarı ?

Kişisel fikrim Amerika’nın tüm dünyadaki göç potansiyeli bulunan insanları tespit etme yolu. Orana vurursak belki yüzde 1 ine iyilik edip çalışma ve oturma izni sağlarken kalanları da veritabanına katmış oluyor. Bu insanların ileride Amerika Vizesi alması da bence hiç kolay değil !

Belki de ben abartıyorumdur ! Ama siz yine de bence bu programdan bir umut beklemeyin. Boş yere de gelecekteki vize alma şansınızı zora sokmayın.

Amerika’ya Gitmeye Hazırlanırken

Amerika’ya Gitmek Ne Kadara Mal Olur ?

Bu en çok merak edilen sanırım. Herkesin yaptığı gibi genel geçer konuşmayacağım. 2018’in ilk günlerinde bu yazımı yazarken güncel kurla beraber ( 3.80 TL ) kendi planladığınız bir haftalık Amerika gezisinin 4.000-5.000 TL civarına mal edilebileceğini düşünüyorum.

Uçak biletleri gidiş dönüş 1500-2000 TL bandında kolayca bulunabiliyor. Vize ücreti 600 TL civarında. Bundan sonraki harcamalar size kalmış. Öğrenciyseniz, hostel kullanabilir ve tasarrruflu gezerseniz ortalama gecelik 30 dolar kalma ücreti ile 800-900 liranız da konaklamaya gidecektir. Günlük harcamalar için ayırdığım tutarı da toplayınca başta söylediğim tutara ulaşabilirsiniz. Kaldığınız süre arttıkça oranla gün başına harcama çok daha aşağı inebilir !

Aileler için ise tutar biraz daha yüksek. Otelde konaklamak, bu kalemdeki harcamanızı 2-3 katına çıkarabilir. Ayrıca günlük harcamalarınıza da daha fazla bütçe ayırmalısınız. Aileler için ortalama kişi başı maliyeti 6.000-8.000 TL civarında öngörüyorum.

Bu rakamlar kendi planladığınız seyahatler için. Örneğin Work And Travel için gitmeden hali hazırda 10.000 TL civarında bir harcama yapmanız gerekiyor. Döndükten sonra amorti ettirebilecek insanlar var ama ne kadar mümkün ?

Dil Okulları ve yüksek lisans için zaten bu tutarların çokça katına ihtiyacınız var. Ülkemizdeki harcamanızı 1 TL eşittir 1 USD olarak düşünürseniz mantıklı bir yaklaşım yaparsınız.

San Francisco, Kaliforniya / Arkada Golden Gate

Amerika’ya Gitmeden Yapılması Gerekenler

  • Öncelikle Amerika’ya gitme nedeninizi iyi seçmelisiniz.
  • Gitmeyi düşündüğünüz programı ya da kendi planınızı iyi araştırarak oluşturmalınız.
  • Amerika’ya gitmek için gerekli maliyeti tespit etmelisiniz.
  • Amerika’da gezmek istediğiniz yerlere göre şartların değişebileceğini bilmelisiniz.

Amerika’ya Gitmek İçin Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için güncel koşullardaki Amerika Vizesi‘ni almanız gerekiyor. Bu konudaki ayrıntılı yazımı okuyarak, kendi tecrübelerim ışığında vize hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Nasıl Alınır ? →

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*