Amerika’ya Gitmek İstiyorum, Ama Nasıl ?

Gezi Rehberi

Amerika’ya Gitmek İstiyorum, Ama Nasıl ?


Dünyayı gezmek, keşfetmek içimizde var ! Yeni yerler görmek, farklı iklimlerle tanışmak istiyoruz. Hepimizin aklında farklı bir rota… fakat çoğumuz Amerika’ya gitmenin hayalini çokça kurmuşuzdur. Peki nasıl gideceğiz bu Amerika’ya ?

Aslında gezmeyi ülkelerle sınırlamayı pek sevmem, ama bu yazıyı yazmadan da yapamazdım. Sizden çokça bu konuda sorular alıyorum ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için küçük bir rehber oluşturacağım.

Las Vegas Havalimanı / Batı Amerika Gezimin Son Dakikaları

Amerika’ya Nasıl Gidebilirim ?

Amerika’ya gitmek için öncelikle bir nedene ihtiyacımız var. Bizim önceliğimiz gezmek olacak, bunun dışında Amerika’da okumak, çalışmak hatta yaşamak bile olabilir !

Şimdi ABD’ye gitme yollarını başlıklar halinde anlatacağım.

Work And Travel

Öğrenciler arasında en popüler olan bu ! Work and Travel, Amerikan Hükümeti’nin yıllardır desteklediği bir seçenek. Bu programla 3-6 ay için Amerika’da çalışma ve kazandığınız parayla gezme şansınız var.

Wat, üniversite öğrencileri için güzel seçeneklerden biri olarak gözükse de gitmeden aracı firmalara yaptığınız ödemelerle beraber toplam maliyetinin mantıklı seviyeden çıkmaya başladığını düşünüyorum !

Work And Travel’ı Amerika’da hayat tecrübesi yaşamak isteyenlere tavsiye edebilirim.

New York Silueti / Doğu Amerika Gezim 2016

Turist Olarak Amerika’ya Gitmek

Bana kalırsa en makul seçenek. Çünkü biz hayallerimizdeki bu ülkeyi keşfetmek istiyoruz, hiçbir aracı kuruma bağlı kalmadan ve tamamen kendi programımızı çizerek.

Amerika’nın, amacı sadece bizim gibi gezmek olan insanlara karşı cömert vize politikasını da unutmamak gerek.

Çoğu insan aslında hiçbir programa bağlı olmadan Amerika’ya gitmenin daha pahalıya geleceğini düşünür ancak ben kendi planladığım Amerika seyahatlerimi çok komik denebilecek maliyetlere getirebiliyorum.

Santa Monica Pier, Los Angeles / Batı Amerika Gezim 2015

Dil Okulu ile Amerika

İngilizce öğrenmek hiçbirimiz için kolay olmadı. Dil öğrenmenin en hızlı ve kolay yolu, o dilin konuşulduğu ülkelerden birine gidip fazlaca vakit geçirmek olmalı. Bir de bu ülkede hem ders alıp hem de gezme şansımız varsa değmesinler keyfimize !

Amerika dil öğrenmek için oldukça güzel seçenekler sunuyor. Dil okulları artan kurla beraber biraz pahalıya geliyor olsa da ülkemizde de bu eğitim ücretsiz değil sonuçta.

Bu şekilde Amerika’ya gitmenin bence en büyük handikapı sıkı bir programla okul ve dolayısıyla şehre bağlı kalmak zorunda olmanız.

Amerika Haritası ve Eyaletler

Yüksek Lisans İçin Amerika

Artık üniversite okumayanımız yok gibi. Ülkemizde iş bulmak için artık üniversite bitirmek de yetmiyor haliyle. Yüksek lisans hayalleri daha fazla kurulmaya başlandı. Pekiya yüksek lisans için Amerika’ya gitmek ?

Amerika’ya gitmenin en maliyetli yolu olduğunu düşünüyorum, ancak imkanı olanlar için de en mantıklı seçeneklerden !

Amerika’da bitirilmiş bir okul hem iş hayatınıza hem de ingilizcenize tahminin ötesinde olumlu bir etki yaratacaktır. Okurken geçirdiğiniz uzunca sürede zaten gezmediğiniz yer de kalmaz !

New York / Doğu Amerika Gezim 2016

Amerika’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Ben ülkemizden Amerika’ya temelli gitme fikrinin karşısında bir insanım. Zaten yazdıklarım ve tecrübelerim de geziler üzerine. Bu kadar yere gidince ülkelerin yaşam standartları hakkında da fazlaca bilginiz oluyor. Benim bu fikrim sadece milliyetçilikten değil !

Amerika’nın abartıldığı kadar iyi yaşam standartları sunmadığını düşünüyorum, ekonomisi ve dünyadaki konumu tartışılmaz, fakat yaşam standartı ne ölçüde ?

Amerika’nın çoğu eyaletinde başta güvenlik ve devlet imkanları okadar da iyi değil. Avrupa’da adını bile duymadığınız küçük bir ülkeyi tercih ederim doğrusu !

Tüm bunların ardından ben yine de Amerika’da yaşamak, çalışmak istiyorum diyenlere ilk önerim, ülkemizde belirli bir konuda yetkinlik kazandıktan sonra gitmeden iş başvurularında bulunmak. Bu Amerika’da yasal çalışma imkanı yaratmanın en kolay yolu.

Ben staj için mail attığım inşaat firmalarının çoğundan olumlu, olumsuz ya da neyin eksik olduğu konusunda ayrıntılı geri dönüşler aldım.

Bunun dışında Amerika’da varolan tanıdıklarınız ile iletişime geçip, belirli bir pozisyon için özel çalışma izni alabilirsiniz.

Yasal anlamdaki seçenekleriniz başlıca bunlar. Yasa dışı konusuna hiç girmiyorum !

Rockefeller Binasının Tepesinden New York ve Ben

Green Card

Green Kart denince çocukluğumdan beri internetin alakasız köşelerinde çıkan reklamlar aklıma gelir hep. Zaman geçtikçe araştırdım tabii nedir bu yeşil Amerika anahtarı ?

Kişisel fikrim Amerika’nın tüm dünyadaki göç potansiyeli bulunan insanları tespit etme yolu. Orana vurursak belki yüzde 1 ine iyilik edip çalışma ve oturma izni sağlarken kalanları da veritabanına katmış oluyor. Bu insanların ileride Amerika Vizesi alması da bence hiç kolay değil !

Belki de ben abartıyorumdur ! Ama siz yine de bence bu programdan bir umut beklemeyin. Boş yere de gelecekteki vize alma şansınızı zora sokmayın.

Amerika’ya Gitmeye Hazırlanırken

Amerika’ya Gitmek Ne Kadara Mal Olur ?

Bu en çok merak edilen sanırım. Herkesin yaptığı gibi genel geçer konuşmayacağım. 2018’in ikinci yarısında bu yazımı yazarken güncel kurla beraber ( 6.50 TL ) kendi planladığınız bir haftalık Amerika gezisinin 6.000-8.000 TL civarına mal edilebileceğini düşünüyorum.

Uçak biletleri gidiş dönüş 2500-3000 TL bandında kolayca bulunabiliyor. Vize ücreti 900 TL civarında. Bundan sonraki harcamalar size kalmış. Öğrenciyseniz, hostel kullanabilir ve tasarrruflu gezerseniz ortalama gecelik 30 dolar kalma ücreti ile 1500 liranız da konaklamaya gidecektir. Günlük harcamalar için ayırdığım tutarı da toplayınca başta söylediğim tutara ulaşabilirsiniz. Kaldığınız süre arttıkça oranla gün başına harcama çok daha aşağı inebilir !

Aileler için ise tutar biraz daha yüksek. Otelde konaklamak, bu kalemdeki harcamanızı 2-3 katına çıkarabilir. Ayrıca günlük harcamalarınıza da daha fazla bütçe ayırmalısınız. Aileler için ortalama kişi başı maliyeti 9.000-12.000 TL civarında öngörüyorum.

Bu rakamlar kendi planladığınız seyahatler için. Örneğin Work And Travel için gitmeden hali hazırda 13.000 TL civarında bir harcama yapmanız gerekiyor. Döndükten sonra amorti ettirebilecek insanlar var ama ne kadar mümkün ?

Dil Okulları ve yüksek lisans için zaten bu tutarların çokça katına ihtiyacınız var. Ülkemizdeki harcamanızı 1 TL eşittir 1 USD olarak düşünürseniz mantıklı bir yaklaşım yaparsınız.

San Francisco, Kaliforniya / Arkada Golden Gate

Amerika’ya Gitmeden Yapılması Gerekenler

 • Öncelikle Amerika’ya gitme nedeninizi iyi seçmelisiniz.
 • Gitmeyi düşündüğünüz programı ya da kendi planınızı iyi araştırarak oluşturmalınız.
 • Amerika’ya gitmek için gerekli maliyeti tespit etmelisiniz.
 • Amerika’da gezmek istediğiniz yerlere göre şartların değişebileceğini bilmelisiniz.

İnstagram’da Beni Takip Edin !

Amerika’ya gitmek hakkındaki tüyolarımı ve fotoğraflarımı yakından incelemek için serüvenime İnstagram’da ortak olun. Takip etmek için tıklayın 🙂

Amerika’ya Gitmek İçin Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için güncel koşullardaki Amerika Vizesi‘ni almanız gerekiyor. Bu konudaki ayrıntılı yazımı okuyarak, kendi tecrübelerim ışığında vize hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazının Devamı: Amerika Vizesi Nasıl Alınır ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

84 Yorum Bırakılmış

 1. Barış Soner says:

  Merhaba.Tam iki defa green card icin başvuru yaptım.İkisinde de cıkmadı.ABD vizesine başvururken sistemde green carda basvurduğum gözukur mu? Green carda basvurmak vize reddine bir sebep midir.Ya da vize başvurusunda green card basvurusu yaptığımı sorarlar mı. Yardımcı olursan sevinirim.

  • Merhabalar !

   Amerika vize başvurusu yaparken Greed Card başvurularınız tabi iki gözükecektir ve bu sizin vize almanızı ciddi şekilde zorlaştırır. Onlar için potansiyel bir göçmen adayısınız hem de resmi şekilde.

   Bence bu dakikadan sonra eğer Türkiye ile güçlü bir bağınız yoksa, “evlilik, taşınmaz mülkler, üzerinize şirket, en az 2-3 yıl devamlı çalıştığınız şirket, devam eden okulunuz” boşu boşuna başvurup red almayın.

   Yukarıda saydığım koşullardan bir veya birkaçını yerine getirip ülkemize döneceğinizin garantisini onlara verin. Sorarlarsa da geçmişte düşünmüştüm artık ülkemde mutluyum şeklinde bir cevap verirsiniz

 2. Iyi gunler. Amerikadan doneli 5 sene oldu. Simdi amerikaya tekrardan gitmek istiyorum. Vatandasligim var sadece korkmamin nedeni hemen is bulamama korkusu. Giderken minimum ne kadar para getirmeliyim. Dolar zaten aldi basini goturdu. Burdada pek birikimim olmadi. 2000 dolar yeter mi ?

  • Merhabalar ! Vatandaşlığınız varsa zaten paranız olmasa bile Amerika’ya dönebilirsiniz. Yani şartlar buradan daha kötü olmaz tüm olanaklardan faydalanabiliyorsunuz.

   Doğu Amerika ve metropoller için konuşursak 2bin dolar size ancak 1 ay yeter ortalama bi yaşantı için. O şekilde hesap yapabilirsiniz. Biletler de 300-500 usd civarı

   • Görkem merhaba,

    Bloğunla bugün Abd’ye gitmek hakkında araştırma yaparken tanıştım ve çokta iyi yapmışım 🙂

    Benim sorum biraz detay olacak ama olsun, Abd teknik ressamlık (Autocad,Solidworks) mesleği nasıl çalışma koşulu ve maaşı mesela?

    İnşaat şirketlerine başvuru yaptıysan mesleğim hakkında biraz bilgin olup benimle paylaşabileceğini düşündüm.

    Teşekkürler şimdiden 🙂

    • Merhaba !

     Teşekkür ederim yararlı bilgiler edinebildiysen ne mutlu 🙂

     Aslında beni aşan bir soru ama bir inşaat mühendisi olarak da yanıtlayabilirim. Amerika çalışma koşulları konusunda oldukça ileri bir ülke, aklınızda bir şüphe olmasın. Sektördeki beyaz yaka maaşları da 3-5 bin dolar arasındadır ortalama olarak.

     Autocad ve Solidworks uzmanlığı aranan bir dal açıkçası, kendinize güveniyorsanız tatminkar işler bulabilirsiniz, bu başvuruları internetten yapabilirsin, iyi şanslar diliyorum

 3. ŞEHMUS GÜNAY says:

  MRB . AMERİKADA KUAFÖR SALONUNDA ÇALIŞAMAK İSTİYORUM ŞEHİR OLARAK HANGİ ŞEHRİ ÖNERİRSİZ VE ORTALAMA AYLIK KAZANCIM NE OLUR SİZCE ?

  • Merhabalar ! Bu konunun pek muhattabı sayılmam Şehmus bey. Fakat özellikle Batı Amerika’nın yaşam standartları daha iyidir.

   Amerika’daki orta düzey insanların aylık kazançları genelde 2-4 bin dolar bandındadır.

 4. Dogukan nadir says:

  Merhaba Gorkem abi yasim 18 amerika gibi bi imkansiz hayalim var 😀 saka maka gercekten gitmek istiyorum ama hic bir akrabam yok ve elimde meslekte yok (kuafor,sanayicilik,tekstil) gitme ihtimali nedir size sormak istedim cevap verirseniz cok sevinirm tesekkurler

  • Bence en büyük şansın gençliğin 🙂 Üniversite okumaya başlamalısın Türkiye’de. Sonrasında Work And Travel programıyla Amerika’ya gidebilirsin. Bu süreçte orada kendine iş bulup ortamı tartabilirsin.

 5. barış ünal says:

  Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum görkem bey insanlara bu denli faydalı bilgiler verdğiniz bu blogta bizelere yardımcı oldugunuz için. Konu ben olunca ankara gibi büyükşehirde asgari ücrete çalışan bir vatandaşım üstelik evli ve bir çocuk babasıyım amarikada çalışmak stiyorum yani tamimiyle maddi kaynak bulmak için oraya gitmek istiyorum hangi gitme koşullarını tavsiye edersiniz tekrar teşekkürler.

  • Barış bey öncelikle Amerika’da iş bulmak ve çalışmak için gitmek pek kolay değil. Özellikle aileler için, maddi kaynak olmadan zor. Bu konunun ayrıntısı benim çok da alanım olmuyor zaten. Bence ülkemizdeki şartlarınızı iyileştirmeye çalışmanız daha realist bi yol olacaktır.

 6. Azad Doğan Soydaş says:

  Merhaba Görkem Bey! Ukrayna’da yaşıyorum, bir ay önce Ukraynalı bir kız arkadaşım ile evlendim. Bu sene üniversitemin son senesi ingilizce ve fransızca üzerine uluslararası tercümanlık okuyorum. Ben ve ukraynalı eşim ikimizde Amerika ya gitmeyi çok istiyoruz. Ne yapmalıyız?

  • Amerika vizesi almanız gerekiyor tabii ki Azad bey. Siz Türk vatandaşı olduğunuz için burada bahsettiğim prosedürü uygulamak zorundasınız. Kız arkadaşınız için Ukrayna’ya uygulanan koşullar esas. Nerede başvurursanız başvurun kurallar aynı olacaktır.

 7. Bahadır toygun says:

  Merhaba görkem kardeşim bende abd’ye gitmek istiyorum tanıdık götürcek kısmetse,atalanta’ya gideceğim orada 3 restourant zinciri var yanında çalışacağım yol paramı tüm giderlerimi tanıdık kişi karşılşcak akraba değiliz aile dostu lakin Trump işleri zorlaştırdı baya sence gidebilirmiyim ya da napabilirim? Herhangi bir bilgin varsa paylaşırsan sevinirim kardeşim…

  • Merhabalar Bahadır Bey,

   Öncelikle sahip olduğunuz imkan oldukça güzel. Fakat vizeye yansıması konusunda şüphelerim var. Ben insanlara genellikle Amerika’daki tanıdıklarını hiç hesaba katmadan turist vizesi almaya çalışmalarını öneriyorum.

   Çünkü, başvuruda durumu iyi ve size sponsor olabilecek bir tanıdığı gören görevli, sizi potansiyel bir göçmen olarak algılayacak.

   Eğer tanıdık dışında, kendi başına yeterlilikleri sağlayabiliyorsan bence tanıdığı hesaba katmadan başvurman vize konusunda işine yarar. Eğer sağlayamıyorsan zaten başka şansın yok. O durumda da dil okulu v.s gibi bir yol haritası sunabilirsin başvuruda. Direkt ben gidip çalışacağım izlenimi uyanırsa bu dönemde vize alman zor olur.

   • Bahadır toygun says:

    Anladım kardeşim,peki dil okulu demişsin orayı anlamadım.Dil okulu derken yetkililere dil öğrenmek için gittiğimi mi söyleyeceğim? Bu şekilde gidebilirmiyim ? Artı birde tırist olarak demişsin turist olarak gidersem sürem bittiğinde kaçak mı yaşa diyorsun. Kardeşim ?

    • Öyle söyleyecek ve öyle yapacaksınız 🙂 Yanıltmak zaten red sebebi olacaktır. Ben kaçak yaşayın demiyorum, vize almanız, gitmeniz için seçenekleri söylüyorum.

 8. Tevfik Amerika says:

  Merhaba Görkem o zaman greencard almak zor ise seyahat vizesi ile giriş yapıp orda biriyle anlaşmalı evlilik yapıp belirli bir süre evli kalsak sonra vatandaşlık veriyorlar sanırım

  • Merhabalar !

   Greencard isi tamamen piyango gibidir. Cikacagi uzerine plan yapmak olmaz. Turist vizesiyle gidip biriyle evlenirseniz ilk planda tabii ki oturma izni alirsiniz. Fakat vatandasligin garantisi olmaz. Vatandaslik icin uzun sure kalmaniz vs ekstra sartlar var

 9. Furkan Çalış says:

  Merhabalar abi 17 yasindayim work and travel Düşünüyorum sınavdan sonraki yaz tatilinde fakat universite yilimda da ERASMUS programina katilmayi düşünüyorum ,erasmus nasıl işliyor onu da bir bahsetseniz

 10. Murad Yalov says:

  İyi günler, ben ve yabancı arkadaşım tecrübeli aşçı, barmen ya da bartista olsak orada bir iş bulmamız durumunda bizi direk işe alırlar mı, almaları durumunda h1b işlemleri gerçekleştirmeleri mümkün mü, bu durumda biz hangi vize türğne başvurmalı ve 3500 dolarlık bütçeyle kınaklama imkanı bulabilir miyiz, tabi abd iş olmasına rağmen vize vermekten vazgeçebilir mi, yabancı arkadaşımla birlikte kalmayı isteriz, ikimizin beraber gitmesi vize olayında bir avantaj sağlar mı? Yardımcı olursanız teşekkürler.

  • Merhabalar,

   H1B Amerika’nın çalışma vizesi presedürüne giriyor. Öncelikle yetkinliğinizi kanıtlamanız ve ABD Göç idaresine başvurmanız gerekli.

   Ben vize türlerinin birbiriyle karıştırılmaması taraftarıyım. Yani zaten siz bu amaçla gidecekseniz direkt çalışma vizesi başvurusu yapmalısınız. Hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu bilemiyorum, şartlar ve şansınız ülkenize göre değişecektir.

   3500 dolarlık bir bütçe en azından birkaç ay idare etmenizi sağlayabilir Amerikada. Yalnız uçak bileti ve vize işlemleri için 500-700 dolar gibi bi ücret kişi başı harcayacağınızı da hatırlatmalıyım

 11. Idris ergül says:

  Merhaba Görkem bey
  Benim kız arkadaşım annesi Amerika da ve davet edip göçmen vizesi ile bu sene gitti 9 ay için de sanırsam Green cart alabiliyor. Şimdi sorum Amerika ya gitmek için hangi yolu seçmem gerek ciddi evlilik düşünüyoruz onun Green card alıp evlilik yolu ile gidebilir miyim veya başka bir yol var mıdır teşekkür ederim

  • Merhaba İdris Bey,

   Öncelikle kız arkadaşınız Green Card’ı daha almadığı için oranın vatandaşlık haklarından yararlanamaz. Bu durumda da evlilik size oturma izni sağlamaz. Sizin normal yollardan vizeye başvuru yapmanız gerekli. Bu da turist vizesi olacaktır. Amerika vizesi yazımdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

   • Idris ergül says:

    Peki görkem bey eğer kız arkadaşım Green card aldıktan sonra evlilik yolu ile oturum alabilir miyim yada Nişanlilik vizesi veya turist vizesi ile gidip orda evlenip kalabilir miyim

    • Eğer kız arkadaşınız green card alırsa işiniz kolaylaşır. Sonrasında evlenmeniz durumunda aile birliği esasına bağlı olarak sizin vize ve oturma izni alma şansınız da artar. Fakat o green card almadan sizin göçmen tarzı bir vizeye başvurmanız bence olumsuz sonuçlanacaktır, buna dikkat etmenizi öneririm.

     Bu arada tüm bu bahsettiklerimin, kendi tecrübe ve bilgilerimle kurduğum mantık ve tahminlerimi içerdiğini söylemeliyim, çünkü sizinki biraz komplike bir durum 🙂

     • Idris ergül says:

      Evet malesef değişik bi durumdayım şaşkın bi vaziyette bir yol arıyorum çok kişi ayrı şeyler söylüyor kafam iyice bulandı . Vize danışmanlık şirketlerine başvurmayı tavsiye eder misiniz araştırmaktan biraz bunaldım yada hangi yolu izlemeliyim ilginiz ve yardımlarınız teşekkür ediyorum

 12. Aysu altın says:

  Merhaba Gorkem Bey
  Arastirma taparken blogunuza rastladim ve sorulara cevap verdiginizi ve güncel oldugunu görünce iletisime gecmek istedim
  Oncelikle vakit ayirdiginiz icin tesekkurler
  Ben uzunca bir dusunmenin arkasindan amerikada yasama konusuna oldukca sicak bakiyorum ve artik bunun icin bir plan olusturma fikrindeyim ögretmenim ve evliyim esimle boyle bir yola girmek icin nasil bir yol haritasi cikarmaliyiz lisans mezunu oldugum icin dil kursu olabilir ki sanirim esimde bu durumdan faydalanabiliyor green card mevzusu var ama piyango malum oda istikrarli ve en mantikli basil bir yol izlemeliyiz bir danismanlik bürosuylami iletisime gecmeli ki sanirim fazlaca maliyetli olabiliyor tavsiyeniz veya yararlanabilecegimiz bir kaynak varmidir bildiginiz.
  İyı seyahatler.

  • Merhabalar,

   Görkemliyollar benim dünyayı gezme serüvenimi içeren bir site. Ben Amerika’ya herhangi bir şekilde görme seçeneklerinden bahsettim. Amerika’da yaşama, göçme v.s konuları benim uzmanlık alanım değil. Fakat tabii ki belirli düzeyde bilgi ve tecrübe sahibiyim bu yüzden zaman zaman bu şekildeki sorulara yanıt veriyorum.

   Size benim önerim karı koca öğretmen olan bireylerin ülkemizde kalıp Amerika’ya yalnızca gezmek için gitmeniz, zaten vize almanız zor olmaz. Ben ısrarla yaşamaya gideceğim diyorsanız, linkedin ve danışmanlık şirketi üzerinden iş başvuruları yapabilirsiniz. Bunun dışındaki tüm seçenekler 16 yıllık eğitim hayatınızı çöpe atmak ve “Afrikalı vs.” mültecilerden bi farkınız kalmaması olur. Bu durumda da greencard ve iltica konusunda konsolosluğun göçmen vize dairesine başvurabilirsiniz. İyi akşamlar

 13. Yeşim yılmaz says:

  Merhabalar . Benim de davetiye konusunda merak ettiğim bir kaç şey var. Davetiye gonderebilmeleri için vatandaşlık şart mı yoksa oturma iznide yeterli mi? Bir de akrabalık vs gerekiyor mu?

  • Merhabalar Yeşim Hanım,

   Davetiye gönderebilmeleri için herhangi bir akrabalık ilişkisine ihtiyaç yok, arkadaş vs. de kabul edilebiliyor.

   Bu konu direkt benim uzmanlık alanım değil, fakat davetiye gönderilmesi için vatandaşlık sahibi olmaları gerektiğini biliyorum, belki belirli bir süreyi aşan oturma izinlerinde de bu hak Amerikan hükümeti tarafından veriliyordur, fakat vatandaşlığı olmayan birinden gelen davetin vizede çok bir olumlu etki yapacağını sanmam.

 14. Buket Eren says:

  Öncelikle bu bilgiler için çok teşekkürler ben de size birkaç şey danışmak istiyorum.Şu anda 12.sınıfa geçeceğim hayalim Amerikada öğrenim görmek Bahçeşehir Üniversitesinin sanırım varmış okulu Amerikada yalnız tam net bilgi bilmiyorum bu konu hakkında illa Bahçeşehir mi olmalı erasmus falan da olabilir ama ben temelli istiyorum.Gitme amacıma gelirsek orda öğrenimimi görüp holywood da oyuncu olmak belki çok uç bir hayal biliyorum ama galiba tek isteğim.Bildikleriniz varsa paylaşabilir misiniz?

  • Merhaba Buket !

   Bence temelli gitme 🙂 Eğitim için gidebilirsin. Eğer çok iyi notların ve İngilizcen yoksa yurtdışında okumak için biraz maddi desteğe ihtiyacın var. Bununla ilgili ailenle görüşmelisin.

   Yurtdışında kampüsleri olan özel üniversiteler mevcut Türkiye’de fakat oradaki bir okulda okumak daha başkadır tabii… Böyle güzel hayallerin olması çok hoşuma gitti, araştırmaya devam !

 15. Benim abim 4-5 senedir Amerika’da yaşıyor. Bende onun yanında temelli kalmak istiyorum daha 18 yaşındayım. Arkadaşıyla beraber bana sponsor olsalar gitme olasılığım yüksekmi ? Veya başka türlü nasıl gidebilirim.

  • Merhabalar !

   Açıkçası abinin Amerika’daki maddi durumu fazlaca iyi değilse biraz zor. Yanı 18 yaşını bitirip eğer üniversiteye kayıt yapmamışssan şu sıralar Amerika vizesi alma için kolay değil.

   Bence çalış iyi bir okula gir, mesleğini kazan değerli bi birey ol ve Amerika’da iş bulup bizleri temsil et.

 16. Erhan Alemdar says:

  Merhabalar, Amerikada master yapmak istiyorum. Şu an bir otomasyon firmasında çalışıyorum 6 ay oldu. Newyork da abim var, abimin orada bulunması benim içi bir dezavantaj mı ?
  TOEFL/IELTS alarak mı yoksa direk dil okulu ayarlayıp vize başvurusu yapmak mı daha avantajlı olur, vize alabilmek için ?
  Üniversitede iken dil okuluna başvurmuştum o zamanlar dikkat etmediğim için eksik evrak yüzünden red almıştım. Bu durumun olumsuz bir etkisi olur mu ?
  Biraz bol sorulu oldu 🙂 şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Erhan Bey,

   Hayır abinizin orada olması bir dezavantaj değil. Devamlı çalışan ve akademik ilerlemesi olan bi insan için sorun olmaz.

   Eğer iyi bir TOEFL vb. sınav sonucu ile kabul edildiğiniz kaliteli bir okul ise o zaman dil okuluna başvurmanız daha iyidir. Fakat herkesin alındığı öylesine bir okulsa bunu emin olun Amerika’da biliyor ve vize konusunda daha katı davranıyor.

   Vize reddi iyi bir geçmiş değil ama adi üzerinde geçmiş 🙂 Şu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz; https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vize-reddi/

   Keyifli seyahatler !

 17. Merhaba. Ben ve eşim yabanci ülke vatandaşıyız . Türkiyede turistik vizesi ile oturyoruz . Benim de her kez gibi amerikaya gitme isteğim var. Ama orada hiç bir tanıdığımız yok. Çalışmak için gitmek istiyoruz tabikide. Bize bir yol gösterirseniz çok memnun olurduk. Birde vizeyi nerede yaptırabiliriz? Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   Öncelikle Türk konsolosluklarından Amerika vizesi alabileceğinizi hatırlatayım. Yabancı vatandaş olmanız farketmez.

   Her Amerika’ya çalışmak için gidene söylediğim gibi önce yetkinliklerinizi ön plana koymalısınız. Yani orada işe yarar birşeyler yapabileceğiniz göstermelisiniz. Bu şekilde çalışma izni ve şansı elde edebilirsiniz.

   Ayrıca tanıdık ya da internet vasıtasıyla gitmeden önce iş ayarlayıp sonra başvurmak harika bir artı sağlar.

 18. Hayri Ergin says:

  slm… çoğu kişi gibi bende gitmek isterim amerikaya… yaşım 33 okul okumuyorum kendimi amerikada dil okuluna yazdırsam daha sonra vize başvurusu yapsam sizce alabilirmiyim vize? yada mulakatta sorarlarmı neden ingilizce öğrenmek istiyorsun gibi sorular… çünkü turist olarak başvuru yapsam vize alacağımı sanmıyorum bu sebeple kendimi dil okuluna yazdırıp daha sonra başvuru yapmayı düşünüyorum…

  • Merhabalar Hayri Bey,

   Vize yeterlilikleri ortada, Amerika vizesi yazımdan ayrıntıı bilgi alabilirsiniz. Dil okuluna da neden kaydolduğunuzu tabii ki soracaklardır. Ayrıca kişisel kanaatim dil okulunun daha masraflı olduğu yönünde. Yani turist vizesi bence sizin durumunuzda daha iyi bir ihtimal sunuyor.

   • Hayri Ergin says:

    Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız ve cevap yazdığınız için teşekkür ederim…..Yazınızı okudum hepside değerli bilgiler…Arkadaşım türkiye’de güzel bir işi var ve gayet sizin dediğiniz gibi vize yeterliliklerine sahip biri.. iki defa başvuru yaptı ama vize alamadı… mülakatta yüzüne bile bakmamışlar… benimde düşüncem direk dil okuluna yazılıp sonra başvuru yapmak… çünkü iki defa ret cevabı alsan her başvuru için,, zaten dil okuluna verdiğin parayı yine veriyorsun…bence tek sıkıntı onlara neden kendimi dil okuluna yazdırdığım.. bunun için sizin bir cevabınız varmıdır diye sormak isterim.. tekrar teşekkür ederim….

    • Şimdi bi kere bu anlayış hatalı. Vizeyi alamıyorsanız öyle de alamazsınız böyle de alamazsınız. Ayrıca o arkadaşınızın yıllar önce belki de minik bir suça karışmadığını, ya da öz ve öz akrabalarının Amerika’da yasadışı işlere girmediğini bilemezsiniz. Yeterlilikleri sağlamak vize almak için yeterli değildir.

     Bence turistik olarak alamazsanız dil okulu ile hiç alamazsınız. Çünkü dil okulunda kaliteli bir okula gitmek ile yaş konusu önemlidir. Onlar sizin vize almak için yanıltmaya kalktığınızı bence kolayca anlayabilirler.

 19. Onur korkmaz says:

  Merhabalar.
  Ben Türkiye’de yaşıyorum ve kendim işletme sahibiyim. Fakat ülkenin durumu malum ortada dolar artmakta ve herşeye zam gelmektedir. Demem o ki yaşam standartı gittikçe aşağıya doğru evrilmekte. 2 işletme sahibi olmama rağmen gelecek kaygısı güdüyorum ve Amerikaya gidip orada çalışmak istiyorum. Orada çalışıp kazandığım ile Türkiye’de yatırım yapmak bana mantıklı geleni. Dil okulu vasıtasıyla gidip hem ingilizce öğrenmek istiyorum hemde iş bulup çalışmak. Ve uzun süreli kalmak istiyorum. Düşüncelerinizi merak ettim.

  • Merhabalar Onur Bey,

   Öncelikle iki işletmeniz olduğuna göre eğitim alacak yaşın üzerinde olduğunuzu düşünüyorum. Öğrenci vizesi ile Amerika’ya gitme hayali maalesef kırıklıkla sonuçlanır. Amerika vizesi yazımda vize konusundaki stratejilerden ayrıntılı olarak bahsediyorum.

   Amerika, ülkesine yatırım yapmak isteyecek başarılı işletmecilere kolaylıklar sağlıyor. Bence yasal olarak yatırım yapabilirsiniz. Bu konuda çalışma ve iş vizelerini incelemelisiniz, iyi bir şansınız olabilir.

 20. Harun gokce says:

  Merhaba gorkem bey. Ben abd ye donerci ustasi olarak gitmek istiyorum. Bunun icin sartlari ne acaba. Sadece ustalik belgemin olması yeterlimi

  • Merhabalar Harun Bey,

   Hayır yeterli değil sonuçta bir Amerika vizesi almanız gerekiyor. Ustalık belgesi ve hali hazırda bir iş çalışma vizesi almanızı kolaylaştırır ancak bir garanti vermez.

 21. Merhaba Görkem Abi

  17 yaşındayım seneye lise son olucam.Amerika vatandaşıyım son sınıfta gitmemi önerirmisin yada liseyi burada bitirip üniversiteye gitmem mi daha mantıklı olur ?

  • Merhaba Sevgili Can,

   Bence lisede adapte olman çok zor olur. Amerika ile farklı bir müfredat mevcut. Liseyi burada tamamlayıp üniversite için Amerika’yı düşünmen bence en mantıklısı. Hem de güzelce gezme şansın olur 🙂

 22. Can Nisanoğlu says:

  Merhaba ben Can 18 yasindayim liseyi bitirdim şuan mezunum dershaneye gidiyorum Amerika benim kucuklukten belli hayalimdir.Amerikada yaşayan akrabalarım var maddi durumum iyi nasıl gidebilirim? Gidersen isim ve kalacak yerim var

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Öncelikle bir Amerikan vizesine ihtiyacın var, fakat okumuyor olman ciddi bir göçmen riski taşıdığından, eğer maddi durumun aşırı iyi değilse vize alman çok kolay olmaz. Önce bir okul kazanıp okumaya başlamanı öneririm, vize yazılarımdan ayrıntılı bilgi alabilirsin.

 23. kenan avşar says:

  merhaba GÖRKEM bey
  ben 38 yaşındayım,bu yaşına dek hep amerika hayalim oldu .Ben ilk okul mezunuyum okumadım imkansızlıklar sebebiyle.Fakat kendimi her anlamda geliştirdim.İyi bir şirkette kalıp ve metal teknolojilerinde bölüm şefi olarak çalışıyorum.autocad kalıp tasarım ve kalıp yapımında aktif çalışıyorum.İNGİLİZCEM yok denecek kadar.Ben bir şeyin gerçekleşmesi için önce çok istemek gerektiğini çok iyi bilen biri olarak gerçekten ABD’ye gitmeyi çok istiyorum.Ben nasıl gidebilirim.Bana her anlamda yapacagın yorumlarla katkın olacaktır,bu anlamda.TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhabalar Kenan Bey,

   Öncelikle vize almanız gerekiyor tabii ki. Devamlı bir iş geçmişi önemli avantaj. Sizin maddi kısım üzerinde durmanız gerekli gibi. Önce planladığınız gezi için gerekli bütçeyi ortaya koymalısınız. Sonra bu bütçeyi zaten vize başvurusunda da teminat olarak göstereceksiniz.

 24. Mehmet Alli says:

  Merhaba
  Yaşım 19 lise yi bitireli 2 yil oldu istedigim puanı alamayınca okumaktan vazgeçtim.Gemi yapımı ve Yat inşa bölümünden mezunum el becerim çok iyi teknolojik ürünler konusunda çok bilgiliyim iş bulma olanağim nedir ? Gitme sebebim orada çalışıp yabancı arkadaslar edinip oranin hayatını yasamak.Herhangi bi sabıkam hiçbir kişisel sorunum yok ingilizce seviyem şu an %20 civarında ama kendimi videolarla ve bi kaç tane oyundan yabancı arkadaşlarımla geliştiriyorum ilerde daha iyi seviyelere geleceğimi biliyorum.Vize konusu nasıl işler sizce çok zor olurmu almam.
  Şimdiden Teşekkürler…

  • Merhabalar Sevgili Mehmet,

   Şu koşullarda vize alman ya da Amerika’da çalışman biraz zor duruyor. Bence eğitimine Türkiye’de devam etmelisinin. Yetkinlikle olduğun konularda projeler üretip bunları elektronik olarak Amerikan şirketleri ile paylaşabilirsin. Böyle durumlarda davetler alınabiliyor. Ayrıca İngilizce’ni de geliştirmen gerekli.

 25. Muhammed kaydas says:

  Merhabalar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ben inşaat mühendisliğini yeni bitirdim eğitim dili İngilizce olan bi üniversitede .Amerika da iş bulma şansım nedir ve nerden iş başvurusu yapabilirim

  • Merhaba Sevgili Muhammed !

   Demekki meslektaşız 🙂 Amerika’da iş bulma şansımız pek yüksek değil ama düşükte sayılmaz. Ben linkedin üzerinden başvurduğum Amerikan şirketlerinden hep iyi bir dönüş aldım. Olumsuz da olsa söyledikleri şeyler iyi bir vizyon katıyor.

   Bunun dışında bildiğim kadarıyla Amerika’da iş yapan bir Türk firması yok. Özellikle Afrika ve Asya’da iş yapan Türk firmaları ile biraz tecrübe edinip Amerika’da iş başvuruları yapmak bence şansını arttırır.

 26. Abdullah Bahadır says:

  Merhaba hayırlı günler dilerim Görkem hocam.

  Yaşım 21 ve Amerika’ya yerleşmeyi veyahut 3-5 yıl kadar kalıp hem çalışmayı hem gezmeyi istiyorum extra olarak dilimi geliştirmek istiyorum, her hangi bir sabıka kaydım yok sicilim gayet temiz uzun süreli bir işim var İnşaatta duvar ustasıyım ama orada aynı sektöre atılmak istemiyorum sizce gitme şansım var mıdır ortalama maliyeti ne kadar pasaport+vize her hangi bir evrağım yok bir bilgi verirseniz çok makbul geçer.

  İyi forumlar.

  • Merhabalar Abdullah Bey,

   Bu istekle vize almanız pek mümkün gözükmüyor bu çoğu Türk vatandaşı için geçerli. Bence turistik ya da dil eğitimi için bir ziyaret düşünmelisiniz. Çalışma kısmı için de Work And Travel bence en iyi seçenek.

 27. Muharrem Bağlamış says:

  Çok tsk ederim bilgilerimiz için.cok açık ve içten cevaplamışsınız soruları o yüzden bende sorularımı sormak isterim.ben tıp öğrencisiyim ve amerikaya 2 aylığına gitmek istiyorum.Hem para kazanmak hem de dil için gitmek istiyorum .bolumum le alakali olarak yararlanabilecegim bi program var mi bildiğiniz

  • Merhabalar Muharrem Bey,

   Teşekkür ederim 🙂 Tıpla ilgili açıkçası bildiğim bir proje yok. Bu konuda üniversitedeki hocalarınızdan bilgi alabilirsiniz.

   Eğer ben Amerika’yı görmek istiyorum derseniz de bence tıp okuyor olmanız turistik vize alabilmeniz için iyi bir avantaj. Maddi yeterliliği de sağlayabilirseniz, gitmek için bir projeye ihtiyacınız olmaz.

 28. Burak Temiz says:

  Hayırlı günler Görkem bey americaya gidebilme ihtimalim sizce nekadar mümkünmüdür 33 yaşındayım. 6 yıldır kamuda çalışıyorum 1.seçeneğim amerikadan bir bayanla anlaşıp Türkiyede evlilik yapmak 2.seçeneğim dil kursuna kayıt yaptırıp orada eğitim almak ve çalışmak sizce hangi yolu tercih etmek daha kesin sonuçtur şuan amerikada akrabam var ve maddi açıdan durumu gayet iyi bunun faydası olurmu benim için teşekkür ederim iyi çaşışmalar dilerim

  • Merhabalar Burak Bey,

   Burak bey 🙂 Sizin amacınızı ben anlayamadım ki. Yani bahsettiğiniz tüm seçenekler ayrı bir amaca hizmet ediyor. Hepsinin de ayrı bir cevabı var.

   Amerika’ya gereklilikleri sağladığı sürece herkes gidebilir. İlk aşama neden gitmek istediğinize karar vermek ve sonrasında size uygun vize çeşidi için başvuru yapmak. Siz buna karar verdikten sonra Amerika vizesi için olan yazıma göz atabilirsiniz.

 29. Ramazan Kaya says:

  Görkem Abi benim orada bir tanıdığım var ve pizza salonu işletiyor türkiyeye geldiğinde gel çalış demişti ben istememiştim şimdi gitmek istediğimi söyledim beni götürecek kişide 4 yıllık passaport ve turist vizesi al dedi burada firmalar var sahte evlilik yaparız diyor.Abi Ben oraya çalışmaya gidecem sence hangi tür vizeden alıyım.Götürecek kişi aile dostumuz orada her masrafımı karşılayacak vizede ne tür belge isterler en kolay yol hangisi olur bilgi verirsen sevinirim.

  • Merhabalar Sevgili Ramazan,

   Amerika’yı kandırmaya çalışmanı önermem… Hangi amaçla gideceksen o vizeyi almalısın. Eğer göç etmeyi ve çalışmayı düşünüyorsan, çalışma izni ve göçmen vizesine başvurmanı öneririm. Hali hazırda bir işin olması da avantaj sağlar sana tabii ki.

 30. ŞEVKET YAKUT says:

  MERHABA GÖRKEM BEY BEN 48 YAŞINDAYIM 13 YILLIK BİR İŞLETMEM VAR YENİ YIL İÇİN EŞİM VE 21 YAŞINDAKİ OĞLUMLA BERABER 10 GÜNLÜK BİR TATİL PROGRAMI YAPTIK EŞİM 4 YILDIR SİGORTALI OLARAK YANIMDA ÇALIŞIYOR OĞLUM 2 YILDIR SİGORTALI OLARAK BAŞKA BİR FİRMADA ÇALIŞIYOR AMA MASRAFLARI BEN KARŞILAYACAĞIM YANİ BEN SPONSOR OLACAĞIM DAHA ÖNCE EŞİMİN 2 ALMANYA SEYAHATİ VAR BENİM 1 ALMANYA SEYAHATİM VAR OĞLUMUN 1 ALMANYA SEYAHATİ VAR YANLIZ EŞİM VE OĞLUMUN DAHA ÖNCEKİ PASAPORTLARI 1 YILLIK OLDUĞU İÇİN YENİ PASAPORTLARI BOŞ SİZDEN BU KONU HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM HESAPLARIM AKTİF AMA SÜREKLİ PARA GİRİŞ ÇIKIŞI VAR AMA BELİRLİ BİR MİKTAR YOK NE KADAR BAKİYEMİN OLMASI LAZIM VE VİZEDE NE KADAR ŞANSIMIZ VAR AİLECE GİTMEK İSTEMEMİZ POTANSİYEL GÖÇMEN OLARAK GÖRÜLÜRMÜ VE BU ARADA EŞİM HEPİMİZ İÇİN AYRI AYRI GREM KART BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞ 2020 İÇİN SORUN TEŞKİL EDERMİ

  • Merhabalar Şevket Bey,

   Öncelikle yıllardır kendinize ait bir işletmenizin olması iyi bir durum. Geçmişteki Almanya seyahatlerinizi ve Schengen vizenizi de eski pasaportunuzu yanınıza alarak gösterebilirsiniz, avantaj sağlayacaktır.

   Ailecek gitmeniz kadar normal bir durum yok… Fakat üç kişi için ben hesabınızda en azından 50-60 bin lira gösterebilmenizi öneririm. Giriş çıkışların miktarları yüksekse belki o şekilde daha az bir tutar da iş görebilir.

   Son cümlenizi okuyana kadar aslında pek sorun yoktu. Fakat greencard başvurusunun Amerika vizesi almakta göçmen potansiyelini oldukça arttırdığı bir gerçek. Bu durumu düşünerek göçmenliğe karşı elinizi güçlendirecek öğeler üzerinde durmalısınız.

   Amerika vizesi ile ilgili yazılarımdan detay bilgi alabilirsiniz…

   https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vizesi-rehberi/

 31. metin yazıcı says:

  Merhaba Görkem bey, üniversite son sınıf öğrencisiyim bende sizin gibi inşaat mühendisliği okuyorum. Duyumlarıma göre son zamanlarda j1 ile amerikaya gidip gelememe durumları yüzünden 4. sınıfların vize almalarını aşırı derecede zorlaştırmışlar ve bende bunun yanında bu sene ilk kez green carda başvurdum sizce j1 vizesi almam artık hayal mi oldu ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Sevgili Metin,

   Meslektaş sayılırız ne güzel 🙂 Şimdi öncelikle vize alıp alamamayı genelleştirmek en büyük hatadır, Ahmet kolayca alabilirken Mehmet’te bir eksiklik varsa on kez başvursa da alamaz.

   Fakat ortada şöyle bir durum var ki üniversite son sınıftaki gençlerin Amerika vizesi alması pek kolay değil. Çünkü yüksek bir göçmen potansiyeli olmuş oluyor. Fakat iyi bir dil okulu ya da work and travel programı ile başvuru yapılırsa neden alınmasın ?

   Green card’a başvurmak da tuzu biberi olmuş maalesef ki… Ben iyi bir hazırlık, geçerli bir sebep ya da iyi bir maddi durum dışında başvurmanı şimdilik önermem. Ama okuduğun gibi almanın da yolu var !

 32. Tahir Aydın says:

  Öğrenci olmadan 30 yaşından sonra Amerika’ya yada kanadaya çalışmak için gitme şansım olur mu

  • Merhabalar Tahir Bey,

   Tabii ki öğrenci olma ya da 30 yaşını geçmemiş olma gibi bir koşul yok. Hatta yaşınız belki de bir avantaj olabilir. İlla ki ülkemizde yaptığınız bir iş ve yetkin olduğunuz bir dal vardır. Bunları ortaya koyarak, orada kendinize iş bakabilirsiniz.

 33. Yasemin Yıldırım says:

  Merhaba
  Önceden beri abd hayalim var..isci olarak çalışıyorum..yillik izinimde turist amaçlı gidip gezmek görmek dönmek istiyorum..%44 engelli ve dulum vize alabilirmiyim?

  • Merhabalar Yasemin Hanım,

   Bahsettiğiniz sosyal ve elinizde olmayan koşulların vize ile hiçbir alakası yok 🙂 Eğer kendinizi idare edebilecek durumdaysanız hiç korkmayın, siz de bizler gibi normal bir vatandaşsınız ve aynı prosedürler geçerli.

   Amerika vizesi alacaklar için olan yazımı bi incelemeni öneririm, sorun olursa daima orada da sorabilirsin, sevgiler 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/amerika-vizesi-rehberi/

   • Yasemin y says:

    Bir arkadaşımın yakını dul diye kabul etmemişler..
    Engellilerede pek sıcak bakılmıyormuş.. bunları duyduğum icin size sormak istedim
    Çok teşekkür ederim

 34. Rukiye Kına says:

  Merhabalar benimde bir sorum olacaktı. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim herhangi bir sabika kaydım vs bulunmuyor akrabamda yok Amerikada . bir sene orada kalmak istiyorum gezip görme ülkeyi tanıma amaclı. Vize almakta sıkıntı olur mu ? Ve mülakatta illa ki ingilizce mı konuşacağız türkçe konuşmak dez avantaj mı ?

  • Merhabalar Rukiye Hanım,

   Öncelikle Amerika’da turistik olarak 1 yıl kalamazsınız. Turistik vizeler size kesintisiz maksimum 6 ay kalış izni sunar, daha fazlası için konsolosluğa özel talepte bulunmalısınız.

   Vize almak çok detaylı bir konu, elbette ki alabilirsiniz, mülakatta Türkçe konuşmak da serbest fakat hepsi için ayrıntılı yazılarım var. Aşağıdaki amerika vizesi alış rehberimden sırayla tüm yazılarımı okursanız aradığınızdan çok daha fazlası var, keyifli günler 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/amerikaya-gitmek-istiyorum/

 35. Onur cakir says:

  Hocam merbaha ben 2 yillik akdeniz universitesi mezunuyum itfaiye bolumunu bitirdim diplomam var 21 yasindayim ve amerikada itfaiyeci olmak istiyorum sence hangi yollari izlemem gerekir dil bilmek yeterli mi veya bilmesek olur mu yardimci olursan sevinirim :))

  • Merhabalar Onur Bey,

   Açıkçası Amerika’da alanında çalışma şansı bulmanız kolay bir iş değil. Çoğu gelişmiş ülkede itfaiyecilik de ülkemizdekinden daha prestijli bir meslek. Dil bilmek zaten şart tabii ki, fakat bence tek seçeneğiniz Amerikan konsolosluklarının göçmen birimlerine başvurmak olabilir.

 36. Bedirhan Taşkale says:

  Merhaba görkem abi..Ben türkiyede sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümünü okuyan(daha hazırlıktayım ve bölümüm ingilizce) birisiyim.Amerikaya 1 haftada olsa gitmek istiyorum tatil amaçlı ve turist vizesine başvurucam ekonomik olarak bir problemim yok sence vize alma olasılığım nedir..

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*