Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır ?


Görkemli günler ! Bugün benim de sahip olduğum yeşil pasaportla yurtdışına gitmek isteyenlerin en çok aklını karıştıran soruları yanıtlayacağım. 2018 yılında güncel olarak yeşil yani hususi resmi pasaporta sahip kişiler yurtdışına giderken hangi işlemleri gerçekleştirmeli ve hangi izinleri almalı ? “Yeşil pasaportla yurtdışı” rehberime başlıyorum 🙂

Hangi Belgeler Gerekli

Öncelikle yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken de normal işlemleri uygulamanız gerekiyor. Kısacası pasaport, gerekliyse vize ve yurtdışı çıkış harç puluna ihtiyacınız var.

Bunun dışında yeşil pasaporta özel belgeler sizden istenebilir, bu belgeler çalıştığınız kuruma, hak sahibi olup olmadığınıza ve OHAL gibi güncel durumlara bağlı olarak değişebilir. Şimdi bu özel durumlardan bahsedeceğim.

Yeşil Pasaportla Vizesiz Gidebileceğiniz Romanya ve Cluj Napoca’dan

Emekliler Nasıl Yurtdışına Çıkar ?

Yeşil pasaport alma hakkına sahip emeklilerin yurtdışına çıkarken ekstra hiçbir belge almasına gerek yok. OHAL’in ilk zamanlarında istenen ek SGK döküm belgesi gerekliliği Kasım 2017’de resmen kaldırıldı. Pasaportunuzu alın ve yola çıkın !

Memurların İzin Alması Gerekli mi ?

Çalışan memurların yurtdışına giderken 2018 itibarıyla güncel olarak izin alması gerekliliği var. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceğinden ayrıntılı bilgi çalışılan yerden alınmalı. Bu izindeki mantalite, kurumun çalışanına olabilecek acil ihtiyacında nerede olduğundan haberdar olması.

Bu izin tamamıyla siz ve kurumunuz arasında. Pasaport kontrolü sırasında sizden ekstra bir belge istenmeyecek.

Yeşil Pasaport’a Vize İsteyen Amerika’dan / Manhattan, New York

OHAL Özel Uygulamaları Neler ?

OHAL’in ilk ayları kapsamında yeşil pasaportlu tüm kişilerden, hak sahibi kim ise onun görevinde olup olmadığına dair resmi belge havalimanında talep ediliyordu. Fakat Kasım 2017’de bu belge zorunluluğu ortadan kalktı.

Şuan için OHAL kapsamında yeşil pasaporta uygulanan özel bir belge isteği ve yurtdışı çıkış işlemi bulunmuyor.

**Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi üyelerinin yurtdışına çıkarken İçişleri Bakanlığı’ndan almaları gereken izin belgesi gerekliliği 31 Temmuz 2018 itibariyle kaldırıldı.

Michelangelo’dan Floransa, İtalya

18 Yaşından Küçükler İçin İzin

Bu en çok sorulanlardan biri. 18 yaşından küçük ve yeşil pasaport hak sahibi kişilerin yurtdışına çıkarken ailelerinin onayı olması gerekiyor. Fakat uygulamada, zaten kendi adına yeşil pasaportu olan 18 yaşından küçük kişilerin, ailelerinin onayı ile bu pasaportu çıkarabileceği düşünülerek ek bir belge havalimanında istenmiyor.

Fakat pasaport kontrolü ve ülkeden çıkış esnasında sizden bu izin belgesi istenebilir ! Bu durumu göz önünde bulundurarak, ebeveynleri yanında olmayan 18 yaşından küçük yeşil pasaportlu kişilerin, yurtdışına giderken, ailelerinden yurtdışına çıkabileceğine dair imzalı dilekçe taşıması iyi olacaktır. Eğer ilgili kişinin ebevenyleri ayrı ise bu daha da önem taşımakta.

Bakü Sokaklarından, Azerbaycan

Yeşil Pasaportlular Çıkış Harcı Ödüyor mu ?

Yukarıda 2018 itibariyle yeşil pasaport için gerekli belgeleri söylemiştim ancak sıkça sorulan bir soruya da dikkat çekmek istedim. Yeşil pasaport sahiplerinin de yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Ücreti de herkese olduğu gibi 15 TL.

Bu konudaki tek istisna tüm pasaport sahiplerine olduğu gibi, KKTC’ye giderken bu pulun gerekli olmaması.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Almadan Gittiğim Kıbrıs Gezimden / Girne Limanı

Yeşil Pasaportlular Vize Alıyor mu ?

Vize konusu da yanlış bilinenlerden biri. Yeşil pasaport, normal bordo pasaportlara göre daha fazla ülkeye vizesiz geçiş hakkına sahip olsa da Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda v.s çoğu ülkeye de vizeye ihtiyaç duyuyor. Fakat bu vizeleri alırken avantaj sağladığı bilinen birşey. Yeşil pasaportla Amerika vizesi almayı düşünenler bi baksın derim.

Yeşil pasaportun vizesiz seyahat edebildiği en önemli nokta Schengen yani Avrupa Birliği bölgesi. Başta Almanya, Fransa, İtalya, İspanya olmak üzere bu ülkelere yeşil pasaport sahipleri vize almadan giriş yapabiliyor. Yeşil pasaporta özel olan vizesiz ülkeleri bu yazımdan inceleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaportumla Gittiğim San Francisco’dan / ABD

Yeşil Pasaporta Avrupa’dan Ön Vize Uygulaması

2018’in Temmuz ayında gündeme gelen bu konuya da açıklık getirmeliyim. Avrupa Parlamentosu’nun yeni aldığı karara göre, Schengen bölgesine vizesiz geçiş yapan ülke pasaportlarının 2020 itibariyle seyahatleri öncesinde ön vize alması gerekecek.

Bu ön vize için ETIAS’a online başvuru yapılması ve 7 euro karşılığında vizenin birkaç dakika içinde verilmesi ön görülüyor. Vizeyi bir kez aldıktan sonra 3 sene boyunca normal şekilde giriş çıkış yapılabiliyor. Buradaki problem, Türkiye’nin Avrupa nezlinde, normalde vizesiz ülkeler listesinde olmaması yüzünden açıklanan ETIAS listesinde bulunmaması. Fakat yeşil yanı hususi pasaportlarımız istisnai bir durum olduğundan bu konuda bir muamma oluşmuş durumda.

İnterrail 2013 Gezimden / Paris, Fransa

Kişisel fikrim yeşil pasaportun da bu uygulamaya gireceği yönünde. Çünkü Avrupa’nın amacı vize istenmeyen ülke vatandaşlarının da ülkelerine girişlerini önceden bilmek. Yakın bir zaman sonra Türkiye için de özel bir açıklama yapılacaktır fakat şimdilik değişen bir uygulama yok, yeşil pasaport sahipleri Avrupa’ya 2018 içinde hala vizesiz seyahat edebilir.

Yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri ve hakkında merak edilenleri büyük ölçüde açıkladığımı düşünüyorum. Yurtdışına çıkarken gerekli belgelerden genel olarak bahsettiğim yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport için altı ay kuralı, yeşil pasaportun avantajları ve yeşil pasaportla vizesiz ülkeler makalelerim de iş görecektir. 

Tamamı 40’tan fazla ülkedeki bireysel tecrübelerim ile kaleme alındı. Hususi pasaportla ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, birkaç saat içerisinde ayrıntılı olarak yanıtlıyorum, sevgi dolu günler 🙂

Yazının Devamı : Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

66 Yorum Bırakılmış

 1. mustafa çengel says:

  görkem iyi günler benim şu anda yeşil pasaportum var ve bugünden itibaren süresi 179 gün 9 0cak 2019 tarihine kadar geçerliliği var benim sorum ise 7 günlüğüne almanyaya gitmek istiyorum havalimanında gidiş dönüş bileti ve otel rezervasyonunu göstereceğim bu süre zarfında almanyaya gidebilir miyim?

  • Merhabalar Mustafa bey,

   Yeşil pasaportunuzla Almanya’ya gidebilirsiniz vizeye ihtiyaç duymadan. Gidiş-dönüş ve otel rezervasyonlarınızın şart olmamakla beraber yanınızda durması iyi olur, bunu sorabilirler.

   Dikkat etmeniz gereken konu, Almanya’ya giriş yaptığınız tarihte pasaportunuzun en az 6 aylık daha geçerlilik süresi olmalı. Yani neredeyse şuandan itibaren seyahat etmemelisiniz. Size kesin olarak birşey diyemem ama havalimanında ya da pasaport kontrolünde sizi almama hakları vardır bu yüzden. 6-3 ay arası riskli 3 aydan az ise direkt yenilenmelidir pasaport. Önerim pasaportunuzu yenileyin ya da en geç temmuz ayı içerisinde gidin, şimdiden güzel seyahatler !

 2. Serdar Aslan says:

  Merhaba Görkem. Öncelikle verdiğin bilgiler çok değerli bunun için teşekkür ederim. Ben yaşları 18 den küçük iki oğlumu Almanyaya tatile göndermek istiyorum. Yesil pasaportları var. Almanya da yaşayan dayilari buradan arabayla giderken beraberinde götürecek. Dönüşte uçakla dönecekler. Noterden aile izin belgesi ve ya başka evrak/izin gerekiyor mu?

  • Merhabalar Serdar bey,

   Güzel sözleriniz beni mutlu etti rica ederim. Pratik olarak iki oğlunuzun da yeşil pasaportu varsa kendilerine ait başka bir belgeye gerek olmadan yurtdışına çıkış yapılabiliyor.

   Fakat pasaport görevlisi kendince bir risk algılarsa, izin talep etme şansı olabilir. Bunun önüne geçmek için de, sizin tc makamlarına itafen bir dilekçe ile izin verdiğinizi belgelemeniz ve bu belgeyi çocuklarınızın yanında taşıması iyi olur. Bu belgenin noterden alınması daha iyi olur ama tabii bir maddi yükü olacaktır size. Benim fikrim yalnızca dilekçenin yeterli bir önlem olduğu.

 3. Erol BAHADIR says:

  Merhaba Görkem bey öncelikle teşekkür ediyorum ilginiz ve nezaketiniz için ben kamu personeliyim (öğretmen) yeşil pasaportum var Edirne- Avusturya -Almanya-italya-fransa rotasını trenle gideceğim bunun için çalıştığım kurumdan izin almam gerekiyor mu?
  İkincisi seyahat harcını tren garından yatirmam mümkün mü ya da online ödeme yapabiliyor muyuz? saygılar sunuyorum.

  • Merhabalar Erol bey,

   Tesekkurler guzel sozleriniz icin. Kurumunuzu bilgilendirmeniz gerekiyor sadece, izin gibi dusunmeyin bir belge ihtiyaciniz olmayacak.

   Cikis harc pulunu da sinir gecisi esnasinda hudut kapisinda alabiliyorsunuz 15 tl karsiligi, keyifli seyahatler 🙂

 4. Yasemin Damkacı says:

  Merhaba Görkem Bey,iki çocuğumla birlikte yanımızda babaları olmadan beş günlüğüne Fransa’ya tatile gideceğiz.Muvaffakatnameyi noterden çıkarmasak da(ücretinden dolayı),eşim yazıp imzalasa olur mu,bir de bu belgeyi Türkiye’den çıkışta mı isterler sadece ,yoksa Fransa’dan dönerken de bakarlar mı,eğer bakarlarsa bir de yabancı dilde yazılmış olanını mı hazırlamalıyız,eğer noterden yapmak şartsa hem Türkçesi,hem yabancı dilde olanı ve noterin tercümanı derken maliyetli oluyor,şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Yasemin Hanım,

   Eğer çocuklarınızın kendi adına düzenlenmiş pasaportları varsa ( size bağlı cüzdan değil ) herhangi bir belge gerekliliği bulunmuyor. Bizzat ben de 18 yaşından küçük kardeşimle anne – baba olmadan yurtdışına seyahat ettim.

   Fakat pasaport görevlisi herhangi bir şeyden şüphelenip bu belgeyi isteyebilir. Benim tavsiyem eşiniz izin verdiğine dair bir belge imzalasın ve bu yanınızda dursun, yeterli olacaktır. Zaten öz annesi olarak yanlarında bulunduğunuz için bunun sorulma ihtimali çok düşük ( anne baba ayrı değilse ). Tercüman gibi bir şeye de gerek yok, gideceğiniz ülkede bunu sormazlar. Keyifli seyahatler !

 5. Elif Yılmaz says:

  Merhaba Görkem Bey,

  Şuanda özel sektörde çalışmaktayım. Normalde çalışmaya başladığımızda yeşil pasaport hakkımızı kaybediyorduk fakat yeni düzenlemeyle çalışılsa dahi 25 yaşına kadar Yeşil pasaport kullanabilme hakkımızın olduğu söyleniyor. 11 Aralık 2018’de hakkım dolacak ve Eylül 2018 de Avusturya’ya gideceğim. Herhangi bir sıkıntı çıkma ihtimali var mıdır?

  Bilgilendirmeniz için teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Bahsettiğiniz şekilde bir yeni düzenleme konusu gündeme geldi, fakat bildiğim kadarıyla bu yürürlülüğe girmedi. Güncel olarak 25 yaşından küçük yeşil pasaport hak sahibi çocuklarında öğrenci olması koşulu aranıyor.

   Eğer öğrenci değilseniz pasaport hakkınızı kaybedersiniz ve nüfus müdürlüğüne pasapotu iade etmeniz gerekir. Fakat pratikte varolan pasaportu kullanmaya devam etmeniz bir sorun yaratmıyor yani bu durum kontrol edilmiyor.

   Sonuç olarak birkaç ay içerisinde Avustruya’ya gidebilirsiniz fakat Avusturya en az 3 ay geçerli pasaport istediğinden, Avusturya’dan en geç 11 Eylül 2018’de ayrılmalısınız. Hatta Eylül ayındaki seyahatinizde sorun çıkabilir. En geç bu ay içerisinde gitmenizi öneririm, yoksa bir daha ya Schengen vizesi almanız gerekir

 6. Görkem bey merhabalar,

  Öncelikle yazınız için teşekkürler ben eşimden dolayı yeşil pasaport aldım. Macaristan a seyahat edeceğim herhangi bir evrak belge hazırlamam gerekiyormu. Şimdiden teşekkürler

 7. Aysel Çelik says:

  Merhaba ben birkaç güne almanyaya ucacagim yeşil pasaportum var babamdan dolayı.saglik sigortasi yaptirmak zorunda mıyım ?

  • Merhabalar Aysel Hanım,

   Yeşil pasaportla Almanya’ya giderken seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz bulunmuyor, yalnızca pasaportunuz yeterli, iyi yolculuklar 🙂

 8. akif dalgaç says:

  oğlum 16 yaşında .teyzesi ile fransaya göndereceğim .yeşil pesaporto var hanği belgeyi alalım

  • Merhabalar,

   18 yasindan kucuk olup ailesinden ayri seyahat ettigi icin sizden cikabilecegine dair bir onay belgesi yaninda olsa iyi olur. İstenmeye de bilir fakat sinirdan da donebilir.

 9. Ismail yildiz says:

  Gorkem bey merhaba bir sorum olacakti aklima takilan ben yesil pasaport ile 64 gun almanyada kaldım geleli 2 ay oldu 26 gün vizem kaldı 6 ayda 3 ay kuralıma gore eylul 5 inde tekrar 20 günlüğüne gitmeyi dusunuyorum vizede sorun yaparlarmi aceba kafam karmaşık bu konuda degerli yorumun icin tesekkur ediyorum.

  • Merhabalar İsmail Bey,

   Yesil pasaportta alti ay kurali ile ilgili ozel bir yazim bulunuyor orada ayrintili olarak konu hakkinda bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Size gelecek olursak zaten 64 gun kalmis iseniz bugun bile gitseniz 20 gun kalmanizda bir sorun olmaz. Gonul rahatligi ile gidebilirsiniz.

 10. Nejla Polat says:

  Merhabalar Görkem bey

  Bende emekli yeşil pasaportum var 1 ekimde Almanya’ya bilet aldım fakat dönüş tarihim belli değil onun İçin dönüş biletimi almadım sorun çıkar mı acaba giderken

  Teşekkürler

  • Merhabalar,

   Büyük ihtimalle sorunsuz giriş yaparsınız fakat dönüş biletinizin sorulma ihtimali de var. Ben her koşula karşı olarak dönüş rezervasyonunuzu yapmanızı öneririm, zaten illaki döneceksiniz 🙂

 11. Ahmet Arslan says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Eşim öğretmen, ben özel sektörde, serbest olarak çalışıyorum, eşimden dolayı ailecek yeşil pasaport aldık, Eylül ayı içerisinde, Eşim yanımızda olmadan, 11 yaşındaki oğlumla birlikte Almanya’ya 3-4 günlük bir gezi planladık. Çıkışta bir problem ile karşılaşmaktan endişeleniyorum. Her ihtimale karşı annesinden muvafakatname almayı düşünüyorum, bu belgenin standart bir formu var mı? Yeşil pasaportu eşimden dolayı aldığım için, benden de herhangi bir belge istenir mi ? Gideceğimiz tarihte okullar açılacağı için, okuldan da çocuğa izin belgesi olmamız gerekli mi? Almanya tarafında da herhangi bir belge istenir mi ? Teşekkürler.

  • Merhabalar Ahmet bey,

   Evli olduğunuz için çocuğunuzun annesiyle, herhangi bir belgeye gerek olmayacaktır. Tabii oğlunuzun kendine ait bir cüzdanda pasaportu olduğu koşulda. Endişe edecek birşey yok, keyifli yolculuklar !

 12. Hakan Fidan says:

  Merhabalar Görkem bey

  Benim babam emekli memur ve kendisi yeşilpasaport sahibiydi banada yeşil pasaport çıkardık yeni öğrenci oldum fakat babamın üzerine sigortam yok yani şuan herhangi bir yerde çalışmıyorum sağlık sigortam gözükmüyor almanya gitmek istiyorum yeşil pasaportum geldi sadece uçak bileti gidiş dönüş alıp yolculuk edebilir miyim almanya da yaşayan nişanlımın yanına gitmek istiyorum kendisi alman vatandaşı bana sorun çıkarırlar mı isteyecekleri bir belge vb bilgi varsa önceden hazırlamak istiyorum 15 gün kadar kalıp döneceğim.

  Teşekkürler

  • Merhabalar Hakan Bey,

   Öncelikle yeşil pasaport çıkarabildiğinize göre 25 yaşının altında ve öğrencisiniz. Bu koşulda babanızın sosyal güvencesinden yararlanabilirsiniz, düzelttirmenizi öneririm.

   Yurtdışına çıkışınıza gelirsek, şuan için yalnızca yeşil pasaportunuz yeterli. Ekstra bir belgeye gerek yok. Fakat girişte Alman pasaport görevlisi sizden dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu görmek isteyebilir. Onun dışında bir problem olmaz, iyi yolculuklar şimdiden !

   • Hakan Fidan says:

    Yanıtınız için çok teşekkür ederim fakat ben bir otelde kalmayacağım nişanlımın kendi evi var kendisi alman havaalanına beni almaya gelecek gösterebileceğim bir otel rezervasyonu yok.Bu durumda iyi derece ingilizce biliyorum kendilerine anlatsam sorun olur mu ben 15 gün boyunca nişanlımın evinde kalacağım.

 13. Hidayet DEMİRCİ says:

  Merhabalar görkem bey
  Şubat ayında bi haftalık süre için Almanyaya gideceğim. Almanyaya indiğimde geri dönüş biletimi isteme şansları var mı? Uçakta giderken nerde kalacağımız ne yapacağımız hakkında bi form verdikleri doğru mu ? Ve son olarak kalacağım adresi ve ne yapacağımı oraya indiğimde sorduklarında akrabalarımın yanında kalacağımı söylemem yeterli olurmu? Başka hangi soru ve sorunlarla karşılaşabilirim. Teşekkürler şimdiden

  • Merhabalar,

   Evet dönüş rezervasyonunuzu görmek isteyebilirler kesinlikle dönüş biletinizi alın gitmeden evvel. Bir form DA verilmiyor, bahsettiğiniz form Amerika gibi bazı ülkelerde var sadece, Almanya’da mevcut değil.

   Akrabalarınızla kalacağınızı söylemek yeterli, keyfini çıkarın gezinizin iyi akşamlar !

 14. Hüseyin Kaymak says:

  Merhaba Görkem Bey, öncelikle yazınız çok bilgilendirici. Yeşil pasaport sahibiyim ve öğrenciyim, ekim için Avrupa seyahati planım var biletlerimi aldım. Ancak ekim ayında ders seçimi olduğu için aynı tarihlerde otomasyondan kaynaklı olarak e devlette öğrenci olarak gözükmüyorum. Bu giriş çıkışta problem olur mu?

 15. erdoğan kasap says:

  Merhaba Görkem bey öncelikle teşekkür ediyorum ilginiz nezaketiniz ve bilgilendirmenizden dolayı ben kamu personeliyim yeşil pasaportum var 06/09/2018 ile 03/10/2018 tarihleri arası Avusturya’ya gitmek istiyorum SGK dan yurt dışı için bakım belgesi almam gerektiği konusunda duyumlar aldım konu hakkında bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Erdoğan Bey,

   Rica ederim güzel sözleriniz için. Kamu çalışanı kısmını detaylandırmanız gerekiyor. Genel anlamda bir izin gerekliliği bulunmuyor. Fakat bazı kurumların, kendi içlerinde bir bilgilendirme yazısı istediği doğru. En doğru bilgiyi kurumunuzdaki müdürlerden alırsınız.

 16. Mercannur says:

  Görkem bey merhabalar, yurt dışına cikmadan yeşil pasaportu ıçişleri bakanliginin sayfasından kayıt yapmalısınız dediler. Böyle bir işlem olduğunu bilmiyorum. Boyle bir islem varsa nasil yapacagimi tarif eder misiniz. Tesekkurler

  • Merhabalar Sevgili Mercannur,

   Eğer elinizde bir yeşil pasaport varsa kendi adınıza. 2018’in güncel uygulamasında herhangi bir kayda gerek yok. Fakat buraya çalıştığınız kurumdan da bahsederseniz size net olarak yardımcı olabilirim. Çünkü özel uygulamaların olduğu birkaç kurum hala bulunuyor.

 17. İbrahim says:

  Merhaba ben babam sayesinde yeşil pasaport aldım. Ekim ayında Almanya’ya gideceğim akrabalarımda kalacağım. Herhangi otel rezervasyonum olmayacak o yüzden. Herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhabalar İbrahim Bey,

   Otel rezervasyonuna ihtiyacınız yok. Büyük ihtimalle de hiçbirşey sormadan ülkeye alırlar. Sorarlarsa da akrabalarınızın adresini verebilirsiniz.

 18. Ayşe Şenöz says:

  merhaba Görkem bey benim annem emekli hemşire benim ondan dolayı yeşil pasaportum var 2019 ocakta vizesi bitiyor bende şimdi Almanya da evlilik yapacağım yeşil pasaportla gideceğim gümrükte kalacağım güne para isteniyormuş bu doğru mu birde başka ne gerekli acaba şimdiden teşekkür ederim

 19. Sibel küsin says:

  Merhaba görkem bey yeşil pasaportumla ocak ayında almanyaya gidiş dönüş toplam 1hafta kalacak şekilde bilet aldım öğretmenim, kuzenimde kalacağım onun bana davetiye göndermesine gerek var mı bir de iZin olayını okulumdan mı halledeceğim yoksa bağlı bulunduğum bakanlıktan mı şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhabalar Sibel Hanım,

   Yeşil pasaportla giderken herhangi bir davetiyeye ihtiyacınız yok. Öğretmenlerin izin işini de kurumlarını bilgilendirerek yapması gerekiyor. Kurumunuzun idari kısmından bilgi alabilirsiniz, keyifli seyahatler !

 20. Rahime Bozkurt says:

  Merhaba… Daha önce Almanya’da yaşayıp aracıyla Türkiye ye kesin dönüş yapan arkadaşım aracını süresi nedeniyle Almanya ya götürecek. Bana da birlikte gitmeyi teklif etti. Yeşil pasaportum var. Geçeceğimiz ülke rotalarını ve pasaportla ilgili yapmam gerekenleri yada ekleyeceğiniz başka hususları yazarmısın. Bu benim ilk Avrupa seyahatim olacak . Arkadaşı ma araç kullanırken yardımcı olacağım. Ehliyetimi de değiştirdim. Yanıtlarsan sevinirim teşekkürler……

  • Merhabalar Rahime Hanım,

   Geçeceğiniz hiçbir Avrupa rotasında vizeye ihtiyacınız yok. Yalnızca eğer konaklama yapacaksanız, öncesi otel rezervasyonlarınız hazır olmalı.

   Ayrıca dönüş konusunda da size sorular gelebilir. Yine araçla ya da uçakla döneceğinizi onlara belgeleseniz iyi olur.

   Vizesiz ülkelere giriş şartlarını anlattığım yazımı okumanızı tavsiye ederim, keyifli seyahatler 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/vizesiz-bir-ulkeye-nasil-gidilir/

 21. Gürkan güler says:

  Merhaba görkem bey, yeşil pasaport sahibiyim makedonyaya aracımla geçmeyi düşünüyorum bunun için yapmam gerekenler nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.

 22. Ramazan AKSOY says:

  Merhaba.. öncelikle bu bilgilerin, araştırmaların, paylaşımların için seni kutlamak ve teşekkür etmek isterim.Ben memurum ve yeşil pasaportum var.. Eşim 3 ay kalmak üzere almanya’ya gidecek.. orada sağlık hizmetinden nasıl faydalanabilir? doktora filan gittiğinde sorun yaşamaması, sigortadan faydalanması için ne yapmalıyım?

  • Merhabalar Ramazan Bey,

   Rica ederim güzel sözleriniz için. Öncelikle 3 aydan fazla kalamayacağını hatırlatmak isterim, eşiniz buna dikkat etmeli.

   Bunun için seyahat sağlık sigortası yaptırmalı. Google’da aratırsanız “seyahat sağlık sigortası” şeklinde. Bilinen sigorta şirketleri bu işemi cüzi bir tutara gerçekleştiriyor. Orada kaldığı süreçte de içi rahat bir şekilde gezebilir.

 23. Elif Sezin says:

  Merhaba Görkem bey yeşil pasaportum var Bir tura katılmadan tek başıma Fransa ya seyahat etmek istiyorum Anladığıma göre bilet alıp zamanında havaalanında olmam yeterli
  Kalacağım yeri Airbnb den ayarlamayı düşündüm Bir otel rezervasyonum olmayacak yani ve şu anda devlet memuriyetinden istifa edeli bayağı bir süre oldu Bunlar sorun olur mu?kafamdaki deli sorular teşekkür ettim şimdiden

  • Merhaba Elif Hanım,

   İstifadan kasıt emeklilik diye tahmin ediyorum. Emin olmamakla birlikte eğer keyfi bir istifa ise yeşil pasaport hakkınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda pasaportunuzu iade etmeniz gerekir yasal olarak.

   Konaklama konusuna gelince, Airbnb’de bir rezervasyon içerir. O mail ya da sayfanın çıktısını yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

   • Elif sezin says:

    Önce hızlı cevap için teşekkürler)İstifa edeli 5-6 yıl oldu geçen yıl yeniledim
    Son OHAL durumlarından sonra -kalkmış olsa da – işler biraz karışık emin olamıyorum
    Net bilgi için ilgili memurlara mı gitmeli ya da vize işlerini halleden ofislere bilemedim
    Bilet alacaktım acele ettim tşk

    • Rica Ederim,

     Sizin durumunuz memurluk haklarınız ile ilgili. İstifa ettiğiniz kurumla iletişime geçip yeşil pasaport hakkınızın durumunu güncel olarak sorabilirsiniz. Vize pasaport ofislerinin sizinle konuyla pek bir ilgisi olmaz.

 24. Mehmet Dalgıç says:

  Efendim ilginiz için teşekkürler..
  Memurum yeşil pasaportum hazır ,biletimi aldım ,Almanya’ya gidecem 10 gün,, almam gereken başka evrak varmı? Bu Etias 7 euro beni bağlar mı, ve harç dediniz
  Ablamın yanına gidecem 10 gün ,otel rezervasyonu gostermelimiyim…

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Giderken pasaport kontrolü sırasında sizden istenecek herhangi bir belge bulunmuyor. Etias yani Avrupa’ya ön vize daha yürürlüğüne girmedi.

   Yurtdışı çıkış harcı zaten her yurtdışı seyahatinde almanız gereken ve havalimanlarında kolayca 15 tl ye temin edebileceğiniz bir şey.

   Otel rezervasyonu olmaması sorun olmaz, fakat ablanızın adres ve telefon bilgilerinin yanınızda olması iyi olur, herhangi bir soruya karşı.

   Son olarak bazı kurumlardaki devlet memurlarının yurtdışına gideceğine dair kurumlarını bilgilendirmesi gerekebiliyor, bunu kurumdaki müdürlerinize sorabilirsiniz, başka da bir şey yok 🙂 Keyifli seyahatler !

 25. Öncelikle Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Görkem Bey. Benim babam emekli öğretmen ondan kaynaklı yeşil pasaport sahibiyim, üniversite son sınıf öğrencisiyim ve iki hafta sonra ailem yanımda olmadan Berlin’e gitmeyi düşünüyorum.8gün kalacağım, bilet ve otel rezervasyonum var, pasaport kontrolü sırasında herhangi bir izin belgemin veya bir belgenin olması gerekiyormu ve geçiş sırasında sgk bilgileri kontrol ediliyor diye okumuştum bu tam olarak nedir bunun için bir şifre mi gerekiyor…

 26. Merhabalar, yurtiçi aktarmalı yurtdışı uçuşlar hakkında da yazı bekliyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. İki uçuş arasındaki ideal süre ve pasaport kontrolu konularında özellikle yardıma ihtiyacım var. Şimdiden tesekkürler

 27. Murat Akyürek says:

  Merhabalar,
  Insanlarimizi faydali bilgilerizle aydinlattiginiz icin cok tesekkürler. Ben sürekli olarak Almanyada yasamaktayim. Kizkardesim esinin devlet memru olmasi sebebiyle bebegiyle beraber yesil pasaport aldi. Gelecek ay bebegiyle beraber yanima Almanyaya gelecek. yaklasik iki ay kalmayi planliyor. sadece Almanyaya gidis bileti aldik. Dönüs biletini de simdiden almamiz mi gerekir? Yaninda belli bir miktar nakit bulundurmak zorunda mi? Ayrica extra yurtdisi özel saglik sigortasi yaptirmasi gerekli mi?
  Vereceginiz cevaplar icin simdiden cok tesekkürler

  • Merhabalar Murat Bey,

   Rica ederim 🙂 Aslına bakarsanız hiçbir belge gerekli değil. Fakat dönüş biletini pasaport memuru bazen sorabiliyor, ben herhangi bir problem ihtimaline karşı dönüş biletini almanızı öneririm, onun dışında sorun olmaz

 28. Ömer uyanık says:

  Slmlar kolay gelsin benim hususi pasaportum var 18 yaşından küçük oğlumla isvicreye kardeşimin yanına gitcek orada kalacagiZ. Dönüş için ise uçak yerine kardeşim izni için Türkiye’ye gelcek bizde onunla beraber kardesimin arabasi ile gelmeyi dusunuyuruz . Kardesimin arabasj ile gelebilir miyiz yoksa illaki gidiş ve dönüşümüz uçak ile mi olmak zorunda

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Gidiş ve dönüş konusunda serbestsiniz tabii ki. Fakat size İsviçre’ye girişte görevli dönüş rezervasyonunuzu sorabilir, ona durumu açıklamalısınız.

 29. Özcan Demir says:

  Merhaba ! Ben, babam ve de abim olmak üzere kuzenimin düğününe Almanya`ya gideceğiz. Hepimiz Hususi ( Yeşil ) Pasaportuz, fakat arabayla gitmek istiyoruz. Yunanistan üzerinden İtalya`ya vapurla oradanda Almanya`ya gideceğiz. Green Card ( Sigorta ) yaptırcaz, Uluslararası ehliyetimiz var. Ama bu ülkelerden geçerken ücret ödememiz gerekir mi ? Almanya`da Yeşil pasaport olduğu için güvenlik ücretimi ne alıyorlarmış. Bu doğru mudur acaba ? Eğer böyle birşey varsa çünkü arabayla gitmeyeceğiz ve bu konu hakkında hiçbir bilgi bulamadım.

 30. Ilker sucu says:

  Görkem Bey iyi günler benim 3 yıllık yeşil pasaportum var ve tür dışında evlenmeyi düşünüyorum daha doğrusu nişanlıyım kız arkadaşım Fransız vatandaşı ve Türk vatandasligida var ben önümüzdeki yaz Fransa’ya gidip oraya yerleşmek istiyorum sorum şu yönde olacaktı yeşil pasaportla yurt dışına çıkıp evlenip orada oturum iznim çıkana kadar kalabilir miyim ? Ve evlendiğim için erkek olmama rağmen pasaportum iptal olur mu ?

  • Merhabalar İlker Bey,

   Bahsettiğiniz şeyler çok ayrı konular yeşil pasaportla bir ilgisi yok. Evlilik yeşil pasaport hakkını kaybettirmez, oturma izni alana kadar tabii ki orada kalabilirsiniz normal şekilde.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*