Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır ?


Görkemli günler ! Bugün benim de sahip olduğum yeşil pasaportla yurtdışına gitmek isteyenlerin en çok aklını karıştıran soruları yanıtlayacağım. 2018 yılında güncel olarak yeşil yani hususi resmi pasaporta sahip kişiler yurtdışına giderken hangi işlemleri gerçekleştirmeli ve hangi izinleri almalı ? “Yeşil pasaportla yurtdışı” rehberime başlıyorum 🙂

Hangi Belgeler Gerekli

Öncelikle yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken de normal işlemleri uygulamanız gerekiyor. Kısacası pasaport, gerekliyse vize ve yurtdışı çıkış harç puluna ihtiyacınız var.

Bunun dışında yeşil pasaporta özel belgeler sizden istenebilir, bu belgeler çalıştığınız kuruma, hak sahibi olup olmadığınıza ve OHAL gibi güncel durumlara bağlı olarak değişebilir. Şimdi bu özel durumlardan bahsedeceğim.

Yeşil Pasaportla Vizesiz Gidebileceğiniz Romanya ve Cluj Napoca’dan

Emekliler Nasıl Yurtdışına Çıkar ?

Yeşil pasaport alma hakkına sahip emeklilerin yurtdışına çıkarken ekstra hiçbir belge almasına gerek yok. OHAL’in ilk zamanlarında istenen ek SGK döküm belgesi gerekliliği Kasım 2017’de resmen kaldırıldı. Pasaportunuzu alın ve yola çıkın !

Memurların İzin Alması Gerekli mi ?

Çalışan memurların yurtdışına giderken 2018 itibarıyla güncel olarak izin alması gerekliliği var. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceğinden ayrıntılı bilgi çalışılan yerden alınmalı. Bu izindeki mantalite, kurumun çalışanına olabilecek acil ihtiyacında nerede olduğundan haberdar olması.

Bu izin tamamıyla siz ve kurumunuz arasında. Pasaport kontrolü sırasında sizden ekstra bir belge istenmeyecek.

Yeşil Pasaport’a Vize İsteyen Amerika’dan / Manhattan, New York

OHAL Özel Uygulamaları Neler ?

OHAL’in ilk ayları kapsamında yeşil pasaportlu tüm kişilerden, hak sahibi kim ise onun görevinde olup olmadığına dair resmi belge havalimanında talep ediliyordu. Fakat Kasım 2017’de bu belge zorunluluğu ortadan kalktı.

Şuan için OHAL kapsamında yeşil pasaporta uygulanan özel bir belge isteği ve yurtdışı çıkış işlemi bulunmuyor.

Michelangelo’dan Floransa, İtalya

18 Yaşından Küçükler İçin İzin

Bu en çok sorulanlardan biri. 18 yaşından küçük ve yeşil pasaport hak sahibi kişilerin yurtdışına çıkarken ailelerinin onayı olması gerekiyor. Fakat uygulamada, zaten kendi adına yeşil pasaportu olan 18 yaşından küçük kişilerin, ailelerinin onayı ile bu pasaportu çıkarabileceği düşünülerek ek bir belge havalimanında istenmiyor.

Fakat pasaport kontrolü ve ülkeden çıkış esnasında sizden bu izin belgesi istenebilir ! Bu durumu göz önünde bulundurarak, ebeveynleri yanında olmayan 18 yaşından küçük yeşil pasaportlu kişilerin, yurtdışına giderken, ailelerinden yurtdışına çıkabileceğine dair imzalı dilekçe taşıması iyi olacaktır. Eğer ilgili kişinin ebevenyleri ayrı ise bu daha da önem taşımakta.

Bakü Sokaklarından, Azerbaycan

Yeşil Pasaportlular Çıkış Harcı Ödüyor mu ?

Yukarıda 2018 itibariyle yeşil pasaport için gerekli belgeleri söylemiştim ancak sıkça sorulan bir soruya da dikkat çekmek istedim. Yeşil pasaport sahiplerinin de yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Ücreti de herkese olduğu gibi 15 TL.

Bu konudaki tek istisna tüm pasaport sahiplerine olduğu gibi, KKTC’ye giderken bu pulun gerekli olmaması.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Almadan Gittiğim Kıbrıs Gezimden / Girne Limanı

Yeşil Pasaportlular Vize Alıyor mu ?

Vize konusu da yanlış bilinenlerden biri. Yeşil pasaport, normal bordo pasaportlara göre daha fazla ülkeye vizesiz geçiş hakkına sahip olsa da Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda v.s çoğu ülkeye de vizeye ihtiyaç duyuyor.

Yeşil pasaportun vizesiz seyahat edebildiği en önemli nokta Schengen yani Avrupa Birliği bölgesi. Başta Almanya, Fransa, İtalya, İspanya olmak üzere bu ülkelere yeşil pasaport sahipleri vize almadan giriş yapabiliyor.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Yeşil Pasaportumla Gittiğim San Francisco’dan / ABD

Yeşil Pasaporta Avrupa’dan Ön Vize Uygulaması

2018’in Temmuz ayında gündeme gelen bu konuya da açıklık getirmeliyim. Avrupa Parlamentosu’nun yeni aldığı karara göre, Schengen bölgesine vizesiz geçiş yapan ülke pasaportlarının 2020 itibariyle seyahatleri öncesinde ön vize alması gerekecek.

Bu ön vize için ETIAS’a online başvuru yapılması ve 7 euro karşılığında vizenin birkaç dakika içinde verilmesi ön görülüyor. Vizeyi bir kez aldıktan sonra 3 sene boyunca normal şekilde giriş çıkış yapılabiliyor. Buradaki problem, Türkiye’nin Avrupa nezlinde, normalde vizesiz ülkeler listesinde olmaması yüzünden açıklanan ETIAS listesinde bulunmaması. Fakat yeşil yanı hususi pasaportlarımız istisnai bir durum olduğundan bu konuda bir muamma oluşmuş durumda.

İnterrail 2013 Gezimden / Paris, Fransa

Kişisel fikrim yeşil pasaportun da bu uygulamaya gireceği yönünde. Çünkü Avrupa’nın amacı vize istenmeyen ülke vatandaşlarının da ülkelerine girişlerini önceden bilmek. Yakın bir zaman sonra Türkiye için de özel bir açıklama yapılacaktır fakat şimdilik değişen bir uygulama yok, yeşil pasaport sahipleri Avrupa’ya 2018 içinde hala vizesiz seyahat edebilir.

Yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri ve hakkında merak edilenleri büyük ölçüde açıkladığımı düşünüyorum. Yurtdışına çıkarken gerekli belgelerden genel olarak bahsettiğim yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Tamamı 40’tan fazla ülkedeki bireysel tecrübelerim ile kaleme alındı. Hususi pasaportla ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, birkaç saat içerisinde ayrıntılı olarak yanıtlıyorum, sevgi dolu günler 🙂

Yazının Devamı : Uçak Bileti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

4 Yorum Bırakılmış

 1. mustafa çengel says:

  görkem iyi günler benim şu anda yeşil pasaportum var ve bugünden itibaren süresi 179 gün 9 0cak 2019 tarihine kadar geçerliliği var benim sorum ise 7 günlüğüne almanyaya gitmek istiyorum havalimanında gidiş dönüş bileti ve otel rezervasyonunu göstereceğim bu süre zarfında almanyaya gidebilir miyim?

  • Merhabalar Mustafa bey,

   Yeşil pasaportunuzla Almanya’ya gidebilirsiniz vizeye ihtiyaç duymadan. Gidiş-dönüş ve otel rezervasyonlarınızın şart olmamakla beraber yanınızda durması iyi olur, bunu sorabilirler.

   Dikkat etmeniz gereken konu, Almanya’ya giriş yaptığınız tarihte pasaportunuzun en az 6 aylık daha geçerlilik süresi olmalı. Yani neredeyse şuandan itibaren seyahat etmemelisiniz. Size kesin olarak birşey diyemem ama havalimanında ya da pasaport kontrolünde sizi almama hakları vardır bu yüzden. 6-3 ay arası riskli 3 aydan az ise direkt yenilenmelidir pasaport. Önerim pasaportunuzu yenileyin ya da en geç temmuz ayı içerisinde gidin, şimdiden güzel seyahatler !

 2. Serdar Aslan says:

  Merhaba Görkem. Öncelikle verdiğin bilgiler çok değerli bunun için teşekkür ederim. Ben yaşları 18 den küçük iki oğlumu Almanyaya tatile göndermek istiyorum. Yesil pasaportları var. Almanya da yaşayan dayilari buradan arabayla giderken beraberinde götürecek. Dönüşte uçakla dönecekler. Noterden aile izin belgesi ve ya başka evrak/izin gerekiyor mu?

  • Merhabalar Serdar bey,

   Güzel sözleriniz beni mutlu etti rica ederim. Pratik olarak iki oğlunuzun da yeşil pasaportu varsa kendilerine ait başka bir belgeye gerek olmadan yurtdışına çıkış yapılabiliyor.

   Fakat pasaport görevlisi kendince bir risk algılarsa, izin talep etme şansı olabilir. Bunun önüne geçmek için de, sizin tc makamlarına itafen bir dilekçe ile izin verdiğinizi belgelemeniz ve bu belgeyi çocuklarınızın yanında taşıması iyi olur. Bu belgenin noterden alınması daha iyi olur ama tabii bir maddi yükü olacaktır size. Benim fikrim yalnızca dilekçenin yeterli bir önlem olduğu.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*