Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır ?

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır ?


Görkemli günler ! Bugün benim de sahip olduğum yeşil pasaportla yurtdışına gitmek isteyenlerin en çok aklını karıştıran soruları yanıtlayacağım. 2019 yılında güncel olarak yeşil yani hususi resmi pasaporta sahip kişiler yurtdışına giderken hangi işlemleri gerçekleştirmeli ve hangi izinleri almalı ? “Yeşil pasaportla yurtdışı” rehberime başlıyorum 🙂

Hangi Belgeler Gerekli

Öncelikle yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken de normal işlemleri uygulamanız gerekiyor. Kısacası pasaport, gerekliyse vize ve yurtdışı çıkış harç puluna ihtiyacınız var.

Bunun dışında yeşil pasaporta özel belgeler sizden istenebilir, bu belgeler çalıştığınız kuruma, hak sahibi olup olmadığınıza ve OHAL gibi güncel durumlara bağlı olarak değişebilir. Şimdi bu özel durumlardan bahsedeceğim.

Yeşil Pasaportla Vizesiz Gidebileceğiniz Romanya ve Cluj Napoca’dan

Emekliler Nasıl Yurtdışına Çıkar ?

Yeşil pasaport alma hakkına sahip emeklilerin yurtdışına çıkarken ekstra hiçbir belge almasına gerek yok. OHAL’in ilk zamanlarında istenen ek SGK döküm belgesi gerekliliği Kasım 2017’de resmen kaldırıldı. Pasaportunuzu alın ve yola çıkın !

Memurların İzin Alması Gerekli mi ?

Çalışan memurların yurtdışına giderken 2019 itibarıyla güncel olarak izin alması gerekliliği var. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceğinden ayrıntılı bilgi çalışılan yerden alınmalı. Bu izindeki mantalite, kurumun çalışanına olabilecek acil ihtiyacında nerede olduğundan haberdar olması.

Bu izin tamamıyla siz ve kurumunuz arasında. Pasaport kontrolü sırasında sizden ekstra bir belge istenmeyecek.

Yeşil Pasaport’a Vize İsteyen Amerika’dan / Manhattan, New York

OHAL Özel Uygulamaları Neler ?

OHAL’in ilk ayları kapsamında yeşil pasaportlu tüm kişilerden, hak sahibi kim ise onun görevinde olup olmadığına dair resmi belge havalimanında talep ediliyordu. Fakat Kasım 2017’de bu belge zorunluluğu ortadan kalktı.

Şuan için OHAL kapsamında yeşil pasaporta uygulanan özel bir belge isteği ve yurtdışı çıkış işlemi bulunmuyor.

**Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi üyelerinin yurtdışına çıkarken İçişleri Bakanlığı’ndan almaları gereken izin belgesi gerekliliği 31 Temmuz 2019 itibariyle kaldırıldı.

Michelangelo’dan Floransa, İtalya

18 Yaşından Küçükler İçin İzin

Bu en çok sorulanlardan biri. 18 yaşından küçük ve yeşil pasaport hak sahibi kişilerin yurtdışına çıkarken ailelerinin onayı olması gerekiyor. Fakat uygulamada, zaten kendi adına yeşil pasaportu olan 18 yaşından küçük kişilerin, ailelerinin onayı ile bu pasaportu çıkarabileceği düşünülerek ek bir belge havalimanında istenmiyor.

Fakat pasaport kontrolü ve ülkeden çıkış esnasında sizden bu izin belgesi istenebilir ! Bu durumu göz önünde bulundurarak, ebeveynleri yanında olmayan 18 yaşından küçük yeşil pasaportlu kişilerin, yurtdışına giderken, ailelerinden yurtdışına çıkabileceğine dair imzalı dilekçe taşıması iyi olacaktır. Eğer ilgili kişinin ebevenyleri ayrı ise bu daha da önem taşımakta.

Bakü Sokaklarından, Azerbaycan

Yeşil Pasaportlular Çıkış Harcı Ödüyor mu ?

Yukarıda 2019 itibariyle yeşil pasaport için gerekli belgeleri söylemiştim ancak sıkça sorulan bir soruya da dikkat çekmek istedim. Yeşil pasaport sahiplerinin de yurtdışı çıkış harç pulu alması gerekiyor. Ücreti de herkese olduğu gibi 15 TL.

Bu konudaki tek istisna tüm pasaport sahiplerine olduğu gibi, KKTC’ye giderken bu pulun gerekli olmaması.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Almadan Gittiğim Kıbrıs Gezimden / Girne Limanı

Yeşil Pasaportlular Vize Alıyor mu ?

Vize konusu da yanlış bilinenlerden biri. Yeşil pasaport, normal bordo pasaportlara göre daha fazla ülkeye vizesiz geçiş hakkına sahip olsa da Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda v.s çoğu ülkeye de vizeye ihtiyaç duyuyor. Fakat bu vizeleri alırken avantaj sağladığı bilinen birşey. Yeşil pasaportla Amerika vizesi almayı düşünenler bi baksın derim.

Yeşil pasaportun vizesiz seyahat edebildiği en önemli nokta Schengen yani Avrupa Birliği bölgesi. Başta Almanya, Fransa, İtalya, İspanya olmak üzere bu ülkelere yeşil pasaport sahipleri vize almadan giriş yapabiliyor. Yeşil pasaporta özel olan vizesiz ülkeleri bu yazımdan inceleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaportumla Gittiğim San Francisco’dan / ABD

Yeşil Pasaporta Avrupa’dan Ön Vize Uygulaması

2018’in Temmuz ayında gündeme gelen bu konuya da açıklık getirmeliyim. Avrupa Parlamentosu’nun yeni aldığı karara göre, Schengen bölgesine vizesiz geçiş yapan ülke pasaportlarının 2020 itibariyle seyahatleri öncesinde ön vize alması gerekecek.

Bu ön vize için ETIAS’a online başvuru yapılması ve 7 euro karşılığında vizenin birkaç dakika içinde verilmesi ön görülüyor. Vizeyi bir kez aldıktan sonra 3 sene boyunca normal şekilde giriş çıkış yapılabiliyor. Buradaki problem, Türkiye’nin Avrupa nezlinde, normalde vizesiz ülkeler listesinde olmaması yüzünden açıklanan ETIAS listesinde bulunmaması. Fakat yeşil yanı hususi pasaportlarımız istisnai bir durum olduğundan bu konuda bir muamma oluşmuş durumda.

İnterrail 2013 Gezimden / Paris, Fransa

Kişisel fikrim yeşil pasaportun da bu uygulamaya gireceği yönünde. Çünkü Avrupa’nın amacı vize istenmeyen ülke vatandaşlarının da ülkelerine girişlerini önceden bilmek. Yakın bir zaman sonra Türkiye için de özel bir açıklama yapılacaktır fakat şimdilik değişen bir uygulama yok, yeşil pasaport sahipleri Avrupa’ya 2019 içinde hala vizesiz seyahat edebilir.

Yeşil pasaportla yurtdışına çıkış işlemleri ve hakkında merak edilenleri büyük ölçüde açıkladığımı düşünüyorum. Yurtdışına çıkarken gerekli belgelerden genel olarak bahsettiğim yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport için altı ay kuralı, yeşil pasaportun avantajları ve yeşil pasaportla vizesiz ülkeler makalelerim de iş görecektir. 

Tamamı 40’tan fazla ülkedeki bireysel tecrübelerim ile kaleme alındı. Hususi pasaportla ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, birkaç saat içerisinde ayrıntılı olarak yanıtlıyorum, sevgi dolu günler 🙂

Yazının Devamı : Yeşil Pasaportla Yurtdışında Nelere Dikkat Edilmeli ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

125 Yorum Bırakılmış

 1. mustafa çengel says:

  görkem iyi günler benim şu anda yeşil pasaportum var ve bugünden itibaren süresi 179 gün 9 0cak 2019 tarihine kadar geçerliliği var benim sorum ise 7 günlüğüne almanyaya gitmek istiyorum havalimanında gidiş dönüş bileti ve otel rezervasyonunu göstereceğim bu süre zarfında almanyaya gidebilir miyim?

  • Merhabalar Mustafa bey,

   Yeşil pasaportunuzla Almanya’ya gidebilirsiniz vizeye ihtiyaç duymadan. Gidiş-dönüş ve otel rezervasyonlarınızın şart olmamakla beraber yanınızda durması iyi olur, bunu sorabilirler.

   Dikkat etmeniz gereken konu, Almanya’ya giriş yaptığınız tarihte pasaportunuzun en az 6 aylık daha geçerlilik süresi olmalı. Yani neredeyse şuandan itibaren seyahat etmemelisiniz. Size kesin olarak birşey diyemem ama havalimanında ya da pasaport kontrolünde sizi almama hakları vardır bu yüzden. 6-3 ay arası riskli 3 aydan az ise direkt yenilenmelidir pasaport. Önerim pasaportunuzu yenileyin ya da en geç temmuz ayı içerisinde gidin, şimdiden güzel seyahatler !

 2. Serdar Aslan says:

  Merhaba Görkem. Öncelikle verdiğin bilgiler çok değerli bunun için teşekkür ederim. Ben yaşları 18 den küçük iki oğlumu Almanyaya tatile göndermek istiyorum. Yesil pasaportları var. Almanya da yaşayan dayilari buradan arabayla giderken beraberinde götürecek. Dönüşte uçakla dönecekler. Noterden aile izin belgesi ve ya başka evrak/izin gerekiyor mu?

  • Merhabalar Serdar bey,

   Güzel sözleriniz beni mutlu etti rica ederim. Pratik olarak iki oğlunuzun da yeşil pasaportu varsa kendilerine ait başka bir belgeye gerek olmadan yurtdışına çıkış yapılabiliyor.

   Fakat pasaport görevlisi kendince bir risk algılarsa, izin talep etme şansı olabilir. Bunun önüne geçmek için de, sizin tc makamlarına itafen bir dilekçe ile izin verdiğinizi belgelemeniz ve bu belgeyi çocuklarınızın yanında taşıması iyi olur. Bu belgenin noterden alınması daha iyi olur ama tabii bir maddi yükü olacaktır size. Benim fikrim yalnızca dilekçenin yeterli bir önlem olduğu.

 3. Erol BAHADIR says:

  Merhaba Görkem bey öncelikle teşekkür ediyorum ilginiz ve nezaketiniz için ben kamu personeliyim (öğretmen) yeşil pasaportum var Edirne- Avusturya -Almanya-italya-fransa rotasını trenle gideceğim bunun için çalıştığım kurumdan izin almam gerekiyor mu?
  İkincisi seyahat harcını tren garından yatirmam mümkün mü ya da online ödeme yapabiliyor muyuz? saygılar sunuyorum.

  • Merhabalar Erol bey,

   Tesekkurler guzel sozleriniz icin. Kurumunuzu bilgilendirmeniz gerekiyor sadece, izin gibi dusunmeyin bir belge ihtiyaciniz olmayacak.

   Cikis harc pulunu da sinir gecisi esnasinda hudut kapisinda alabiliyorsunuz 15 tl karsiligi, keyifli seyahatler 🙂

 4. Yasemin Damkacı says:

  Merhaba Görkem Bey,iki çocuğumla birlikte yanımızda babaları olmadan beş günlüğüne Fransa’ya tatile gideceğiz.Muvaffakatnameyi noterden çıkarmasak da(ücretinden dolayı),eşim yazıp imzalasa olur mu,bir de bu belgeyi Türkiye’den çıkışta mı isterler sadece ,yoksa Fransa’dan dönerken de bakarlar mı,eğer bakarlarsa bir de yabancı dilde yazılmış olanını mı hazırlamalıyız,eğer noterden yapmak şartsa hem Türkçesi,hem yabancı dilde olanı ve noterin tercümanı derken maliyetli oluyor,şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Yasemin Hanım,

   Eğer çocuklarınızın kendi adına düzenlenmiş pasaportları varsa ( size bağlı cüzdan değil ) herhangi bir belge gerekliliği bulunmuyor. Bizzat ben de 18 yaşından küçük kardeşimle anne – baba olmadan yurtdışına seyahat ettim.

   Fakat pasaport görevlisi herhangi bir şeyden şüphelenip bu belgeyi isteyebilir. Benim tavsiyem eşiniz izin verdiğine dair bir belge imzalasın ve bu yanınızda dursun, yeterli olacaktır. Zaten öz annesi olarak yanlarında bulunduğunuz için bunun sorulma ihtimali çok düşük ( anne baba ayrı değilse ). Tercüman gibi bir şeye de gerek yok, gideceğiniz ülkede bunu sormazlar. Keyifli seyahatler !

 5. Elif Yılmaz says:

  Merhaba Görkem Bey,

  Şuanda özel sektörde çalışmaktayım. Normalde çalışmaya başladığımızda yeşil pasaport hakkımızı kaybediyorduk fakat yeni düzenlemeyle çalışılsa dahi 25 yaşına kadar Yeşil pasaport kullanabilme hakkımızın olduğu söyleniyor. 11 Aralık 2018’de hakkım dolacak ve Eylül 2018 de Avusturya’ya gideceğim. Herhangi bir sıkıntı çıkma ihtimali var mıdır?

  Bilgilendirmeniz için teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Bahsettiğiniz şekilde bir yeni düzenleme konusu gündeme geldi, fakat bildiğim kadarıyla bu yürürlülüğe girmedi. Güncel olarak 25 yaşından küçük yeşil pasaport hak sahibi çocuklarında öğrenci olması koşulu aranıyor.

   Eğer öğrenci değilseniz pasaport hakkınızı kaybedersiniz ve nüfus müdürlüğüne pasapotu iade etmeniz gerekir. Fakat pratikte varolan pasaportu kullanmaya devam etmeniz bir sorun yaratmıyor yani bu durum kontrol edilmiyor.

   Sonuç olarak birkaç ay içerisinde Avustruya’ya gidebilirsiniz fakat Avusturya en az 3 ay geçerli pasaport istediğinden, Avusturya’dan en geç 11 Eylül 2018’de ayrılmalısınız. Hatta Eylül ayındaki seyahatinizde sorun çıkabilir. En geç bu ay içerisinde gitmenizi öneririm, yoksa bir daha ya Schengen vizesi almanız gerekir

 6. Görkem bey merhabalar,

  Öncelikle yazınız için teşekkürler ben eşimden dolayı yeşil pasaport aldım. Macaristan a seyahat edeceğim herhangi bir evrak belge hazırlamam gerekiyormu. Şimdiden teşekkürler

 7. Aysel Çelik says:

  Merhaba ben birkaç güne almanyaya ucacagim yeşil pasaportum var babamdan dolayı.saglik sigortasi yaptirmak zorunda mıyım ?

  • Merhabalar Aysel Hanım,

   Yeşil pasaportla Almanya’ya giderken seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz bulunmuyor, yalnızca pasaportunuz yeterli, iyi yolculuklar 🙂

  • Nuri sahin says:

   Aysel hanim seyahatinizi yaptiniz mi ve yaptiysaniz vu sigortayi yaptirdiniz mi acaba. Sonuc ne oldu yani. Ben de ayni durumdayim da bu sigortayi yaptirsamm mi yaptirmasam mi karar veremiyorum. Kapida sordular mi mesela. Tesekkurler

 8. akif dalgaç says:

  oğlum 16 yaşında .teyzesi ile fransaya göndereceğim .yeşil pesaporto var hanği belgeyi alalım

  • Merhabalar,

   18 yasindan kucuk olup ailesinden ayri seyahat ettigi icin sizden cikabilecegine dair bir onay belgesi yaninda olsa iyi olur. İstenmeye de bilir fakat sinirdan da donebilir.

 9. Ismail yildiz says:

  Gorkem bey merhaba bir sorum olacakti aklima takilan ben yesil pasaport ile 64 gun almanyada kaldım geleli 2 ay oldu 26 gün vizem kaldı 6 ayda 3 ay kuralıma gore eylul 5 inde tekrar 20 günlüğüne gitmeyi dusunuyorum vizede sorun yaparlarmi aceba kafam karmaşık bu konuda degerli yorumun icin tesekkur ediyorum.

  • Merhabalar İsmail Bey,

   Yesil pasaportta alti ay kurali ile ilgili ozel bir yazim bulunuyor orada ayrintili olarak konu hakkinda bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Size gelecek olursak zaten 64 gun kalmis iseniz bugun bile gitseniz 20 gun kalmanizda bir sorun olmaz. Gonul rahatligi ile gidebilirsiniz.

 10. Nejla Polat says:

  Merhabalar Görkem bey

  Bende emekli yeşil pasaportum var 1 ekimde Almanya’ya bilet aldım fakat dönüş tarihim belli değil onun İçin dönüş biletimi almadım sorun çıkar mı acaba giderken

  Teşekkürler

  • Merhabalar,

   Büyük ihtimalle sorunsuz giriş yaparsınız fakat dönüş biletinizin sorulma ihtimali de var. Ben her koşula karşı olarak dönüş rezervasyonunuzu yapmanızı öneririm, zaten illaki döneceksiniz 🙂

 11. Ahmet Arslan says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Eşim öğretmen, ben özel sektörde, serbest olarak çalışıyorum, eşimden dolayı ailecek yeşil pasaport aldık, Eylül ayı içerisinde, Eşim yanımızda olmadan, 11 yaşındaki oğlumla birlikte Almanya’ya 3-4 günlük bir gezi planladık. Çıkışta bir problem ile karşılaşmaktan endişeleniyorum. Her ihtimale karşı annesinden muvafakatname almayı düşünüyorum, bu belgenin standart bir formu var mı? Yeşil pasaportu eşimden dolayı aldığım için, benden de herhangi bir belge istenir mi ? Gideceğimiz tarihte okullar açılacağı için, okuldan da çocuğa izin belgesi olmamız gerekli mi? Almanya tarafında da herhangi bir belge istenir mi ? Teşekkürler.

  • Merhabalar Ahmet bey,

   Evli olduğunuz için çocuğunuzun annesiyle, herhangi bir belgeye gerek olmayacaktır. Tabii oğlunuzun kendine ait bir cüzdanda pasaportu olduğu koşulda. Endişe edecek birşey yok, keyifli yolculuklar !

 12. Hakan Fidan says:

  Merhabalar Görkem bey

  Benim babam emekli memur ve kendisi yeşilpasaport sahibiydi banada yeşil pasaport çıkardık yeni öğrenci oldum fakat babamın üzerine sigortam yok yani şuan herhangi bir yerde çalışmıyorum sağlık sigortam gözükmüyor almanya gitmek istiyorum yeşil pasaportum geldi sadece uçak bileti gidiş dönüş alıp yolculuk edebilir miyim almanya da yaşayan nişanlımın yanına gitmek istiyorum kendisi alman vatandaşı bana sorun çıkarırlar mı isteyecekleri bir belge vb bilgi varsa önceden hazırlamak istiyorum 15 gün kadar kalıp döneceğim.

  Teşekkürler

  • Merhabalar Hakan Bey,

   Öncelikle yeşil pasaport çıkarabildiğinize göre 25 yaşının altında ve öğrencisiniz. Bu koşulda babanızın sosyal güvencesinden yararlanabilirsiniz, düzelttirmenizi öneririm.

   Yurtdışına çıkışınıza gelirsek, şuan için yalnızca yeşil pasaportunuz yeterli. Ekstra bir belgeye gerek yok. Fakat girişte Alman pasaport görevlisi sizden dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu görmek isteyebilir. Onun dışında bir problem olmaz, iyi yolculuklar şimdiden !

   • Hakan Fidan says:

    Yanıtınız için çok teşekkür ederim fakat ben bir otelde kalmayacağım nişanlımın kendi evi var kendisi alman havaalanına beni almaya gelecek gösterebileceğim bir otel rezervasyonu yok.Bu durumda iyi derece ingilizce biliyorum kendilerine anlatsam sorun olur mu ben 15 gün boyunca nişanlımın evinde kalacağım.

 13. Hidayet DEMİRCİ says:

  Merhabalar görkem bey
  Şubat ayında bi haftalık süre için Almanyaya gideceğim. Almanyaya indiğimde geri dönüş biletimi isteme şansları var mı? Uçakta giderken nerde kalacağımız ne yapacağımız hakkında bi form verdikleri doğru mu ? Ve son olarak kalacağım adresi ve ne yapacağımı oraya indiğimde sorduklarında akrabalarımın yanında kalacağımı söylemem yeterli olurmu? Başka hangi soru ve sorunlarla karşılaşabilirim. Teşekkürler şimdiden

  • Merhabalar,

   Evet dönüş rezervasyonunuzu görmek isteyebilirler kesinlikle dönüş biletinizi alın gitmeden evvel. Bir form DA verilmiyor, bahsettiğiniz form Amerika gibi bazı ülkelerde var sadece, Almanya’da mevcut değil.

   Akrabalarınızla kalacağınızı söylemek yeterli, keyfini çıkarın gezinizin iyi akşamlar !

 14. Hüseyin Kaymak says:

  Merhaba Görkem Bey, öncelikle yazınız çok bilgilendirici. Yeşil pasaport sahibiyim ve öğrenciyim, ekim için Avrupa seyahati planım var biletlerimi aldım. Ancak ekim ayında ders seçimi olduğu için aynı tarihlerde otomasyondan kaynaklı olarak e devlette öğrenci olarak gözükmüyorum. Bu giriş çıkışta problem olur mu?

 15. erdoğan kasap says:

  Merhaba Görkem bey öncelikle teşekkür ediyorum ilginiz nezaketiniz ve bilgilendirmenizden dolayı ben kamu personeliyim yeşil pasaportum var 06/09/2018 ile 03/10/2018 tarihleri arası Avusturya’ya gitmek istiyorum SGK dan yurt dışı için bakım belgesi almam gerektiği konusunda duyumlar aldım konu hakkında bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Erdoğan Bey,

   Rica ederim güzel sözleriniz için. Kamu çalışanı kısmını detaylandırmanız gerekiyor. Genel anlamda bir izin gerekliliği bulunmuyor. Fakat bazı kurumların, kendi içlerinde bir bilgilendirme yazısı istediği doğru. En doğru bilgiyi kurumunuzdaki müdürlerden alırsınız.

 16. Mercannur says:

  Görkem bey merhabalar, yurt dışına cikmadan yeşil pasaportu ıçişleri bakanliginin sayfasından kayıt yapmalısınız dediler. Böyle bir işlem olduğunu bilmiyorum. Boyle bir islem varsa nasil yapacagimi tarif eder misiniz. Tesekkurler

  • Merhabalar Sevgili Mercannur,

   Eğer elinizde bir yeşil pasaport varsa kendi adınıza. 2018’in güncel uygulamasında herhangi bir kayda gerek yok. Fakat buraya çalıştığınız kurumdan da bahsederseniz size net olarak yardımcı olabilirim. Çünkü özel uygulamaların olduğu birkaç kurum hala bulunuyor.

 17. Merhaba ben babam sayesinde yeşil pasaport aldım. Ekim ayında Almanya’ya gideceğim akrabalarımda kalacağım. Herhangi otel rezervasyonum olmayacak o yüzden. Herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhabalar İbrahim Bey,

   Otel rezervasyonuna ihtiyacınız yok. Büyük ihtimalle de hiçbirşey sormadan ülkeye alırlar. Sorarlarsa da akrabalarınızın adresini verebilirsiniz.

 18. Ayşe Şenöz says:

  merhaba Görkem bey benim annem emekli hemşire benim ondan dolayı yeşil pasaportum var 2019 ocakta vizesi bitiyor bende şimdi Almanya da evlilik yapacağım yeşil pasaportla gideceğim gümrükte kalacağım güne para isteniyormuş bu doğru mu birde başka ne gerekli acaba şimdiden teşekkür ederim

 19. Sibel küsin says:

  Merhaba görkem bey yeşil pasaportumla ocak ayında almanyaya gidiş dönüş toplam 1hafta kalacak şekilde bilet aldım öğretmenim, kuzenimde kalacağım onun bana davetiye göndermesine gerek var mı bir de iZin olayını okulumdan mı halledeceğim yoksa bağlı bulunduğum bakanlıktan mı şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhabalar Sibel Hanım,

   Yeşil pasaportla giderken herhangi bir davetiyeye ihtiyacınız yok. Öğretmenlerin izin işini de kurumlarını bilgilendirerek yapması gerekiyor. Kurumunuzun idari kısmından bilgi alabilirsiniz, keyifli seyahatler !

 20. Rahime Bozkurt says:

  Merhaba… Daha önce Almanya’da yaşayıp aracıyla Türkiye ye kesin dönüş yapan arkadaşım aracını süresi nedeniyle Almanya ya götürecek. Bana da birlikte gitmeyi teklif etti. Yeşil pasaportum var. Geçeceğimiz ülke rotalarını ve pasaportla ilgili yapmam gerekenleri yada ekleyeceğiniz başka hususları yazarmısın. Bu benim ilk Avrupa seyahatim olacak . Arkadaşı ma araç kullanırken yardımcı olacağım. Ehliyetimi de değiştirdim. Yanıtlarsan sevinirim teşekkürler……

  • Merhabalar Rahime Hanım,

   Geçeceğiniz hiçbir Avrupa rotasında vizeye ihtiyacınız yok. Yalnızca eğer konaklama yapacaksanız, öncesi otel rezervasyonlarınız hazır olmalı.

   Ayrıca dönüş konusunda da size sorular gelebilir. Yine araçla ya da uçakla döneceğinizi onlara belgeleseniz iyi olur.

   Vizesiz ülkelere giriş şartlarını anlattığım yazımı okumanızı tavsiye ederim, keyifli seyahatler 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/vizesiz-bir-ulkeye-nasil-gidilir/

 21. Gürkan güler says:

  Merhaba görkem bey, yeşil pasaport sahibiyim makedonyaya aracımla geçmeyi düşünüyorum bunun için yapmam gerekenler nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.

 22. Ramazan AKSOY says:

  Merhaba.. öncelikle bu bilgilerin, araştırmaların, paylaşımların için seni kutlamak ve teşekkür etmek isterim.Ben memurum ve yeşil pasaportum var.. Eşim 3 ay kalmak üzere almanya’ya gidecek.. orada sağlık hizmetinden nasıl faydalanabilir? doktora filan gittiğinde sorun yaşamaması, sigortadan faydalanması için ne yapmalıyım?

  • Merhabalar Ramazan Bey,

   Rica ederim güzel sözleriniz için. Öncelikle 3 aydan fazla kalamayacağını hatırlatmak isterim, eşiniz buna dikkat etmeli.

   Bunun için seyahat sağlık sigortası yaptırmalı. Google’da aratırsanız “seyahat sağlık sigortası” şeklinde. Bilinen sigorta şirketleri bu işemi cüzi bir tutara gerçekleştiriyor. Orada kaldığı süreçte de içi rahat bir şekilde gezebilir.

 23. Elif Sezin says:

  Merhaba Görkem bey yeşil pasaportum var Bir tura katılmadan tek başıma Fransa ya seyahat etmek istiyorum Anladığıma göre bilet alıp zamanında havaalanında olmam yeterli
  Kalacağım yeri Airbnb den ayarlamayı düşündüm Bir otel rezervasyonum olmayacak yani ve şu anda devlet memuriyetinden istifa edeli bayağı bir süre oldu Bunlar sorun olur mu?kafamdaki deli sorular teşekkür ettim şimdiden

  • Merhaba Elif Hanım,

   İstifadan kasıt emeklilik diye tahmin ediyorum. Emin olmamakla birlikte eğer keyfi bir istifa ise yeşil pasaport hakkınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda pasaportunuzu iade etmeniz gerekir yasal olarak.

   Konaklama konusuna gelince, Airbnb’de bir rezervasyon içerir. O mail ya da sayfanın çıktısını yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

   • Elif sezin says:

    Önce hızlı cevap için teşekkürler)İstifa edeli 5-6 yıl oldu geçen yıl yeniledim
    Son OHAL durumlarından sonra -kalkmış olsa da – işler biraz karışık emin olamıyorum
    Net bilgi için ilgili memurlara mı gitmeli ya da vize işlerini halleden ofislere bilemedim
    Bilet alacaktım acele ettim tşk

    • Rica Ederim,

     Sizin durumunuz memurluk haklarınız ile ilgili. İstifa ettiğiniz kurumla iletişime geçip yeşil pasaport hakkınızın durumunu güncel olarak sorabilirsiniz. Vize pasaport ofislerinin sizinle konuyla pek bir ilgisi olmaz.

 24. Mehmet Dalgıç says:

  Efendim ilginiz için teşekkürler..
  Memurum yeşil pasaportum hazır ,biletimi aldım ,Almanya’ya gidecem 10 gün,, almam gereken başka evrak varmı? Bu Etias 7 euro beni bağlar mı, ve harç dediniz
  Ablamın yanına gidecem 10 gün ,otel rezervasyonu gostermelimiyim…

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Giderken pasaport kontrolü sırasında sizden istenecek herhangi bir belge bulunmuyor. Etias yani Avrupa’ya ön vize daha yürürlüğüne girmedi.

   Yurtdışı çıkış harcı zaten her yurtdışı seyahatinde almanız gereken ve havalimanlarında kolayca 15 tl ye temin edebileceğiniz bir şey.

   Otel rezervasyonu olmaması sorun olmaz, fakat ablanızın adres ve telefon bilgilerinin yanınızda olması iyi olur, herhangi bir soruya karşı.

   Son olarak bazı kurumlardaki devlet memurlarının yurtdışına gideceğine dair kurumlarını bilgilendirmesi gerekebiliyor, bunu kurumdaki müdürlerinize sorabilirsiniz, başka da bir şey yok 🙂 Keyifli seyahatler !

 25. Öncelikle Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Görkem Bey. Benim babam emekli öğretmen ondan kaynaklı yeşil pasaport sahibiyim, üniversite son sınıf öğrencisiyim ve iki hafta sonra ailem yanımda olmadan Berlin’e gitmeyi düşünüyorum.8gün kalacağım, bilet ve otel rezervasyonum var, pasaport kontrolü sırasında herhangi bir izin belgemin veya bir belgenin olması gerekiyormu ve geçiş sırasında sgk bilgileri kontrol ediliyor diye okumuştum bu tam olarak nedir bunun için bir şifre mi gerekiyor…

 26. Merhabalar, yurtiçi aktarmalı yurtdışı uçuşlar hakkında da yazı bekliyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. İki uçuş arasındaki ideal süre ve pasaport kontrolu konularında özellikle yardıma ihtiyacım var. Şimdiden tesekkürler

 27. Murat Akyürek says:

  Merhabalar,
  Insanlarimizi faydali bilgilerizle aydinlattiginiz icin cok tesekkürler. Ben sürekli olarak Almanyada yasamaktayim. Kizkardesim esinin devlet memru olmasi sebebiyle bebegiyle beraber yesil pasaport aldi. Gelecek ay bebegiyle beraber yanima Almanyaya gelecek. yaklasik iki ay kalmayi planliyor. sadece Almanyaya gidis bileti aldik. Dönüs biletini de simdiden almamiz mi gerekir? Yaninda belli bir miktar nakit bulundurmak zorunda mi? Ayrica extra yurtdisi özel saglik sigortasi yaptirmasi gerekli mi?
  Vereceginiz cevaplar icin simdiden cok tesekkürler

  • Merhabalar Murat Bey,

   Rica ederim 🙂 Aslına bakarsanız hiçbir belge gerekli değil. Fakat dönüş biletini pasaport memuru bazen sorabiliyor, ben herhangi bir problem ihtimaline karşı dönüş biletini almanızı öneririm, onun dışında sorun olmaz

 28. Ömer uyanık says:

  Slmlar kolay gelsin benim hususi pasaportum var 18 yaşından küçük oğlumla isvicreye kardeşimin yanına gitcek orada kalacagiZ. Dönüş için ise uçak yerine kardeşim izni için Türkiye’ye gelcek bizde onunla beraber kardesimin arabasi ile gelmeyi dusunuyuruz . Kardesimin arabasj ile gelebilir miyiz yoksa illaki gidiş ve dönüşümüz uçak ile mi olmak zorunda

  • Merhabalar Ömer Bey,

   Gidiş ve dönüş konusunda serbestsiniz tabii ki. Fakat size İsviçre’ye girişte görevli dönüş rezervasyonunuzu sorabilir, ona durumu açıklamalısınız.

 29. Özcan Demir says:

  Merhaba ! Ben, babam ve de abim olmak üzere kuzenimin düğününe Almanya`ya gideceğiz. Hepimiz Hususi ( Yeşil ) Pasaportuz, fakat arabayla gitmek istiyoruz. Yunanistan üzerinden İtalya`ya vapurla oradanda Almanya`ya gideceğiz. Green Card ( Sigorta ) yaptırcaz, Uluslararası ehliyetimiz var. Ama bu ülkelerden geçerken ücret ödememiz gerekir mi ? Almanya`da Yeşil pasaport olduğu için güvenlik ücretimi ne alıyorlarmış. Bu doğru mudur acaba ? Eğer böyle birşey varsa çünkü arabayla gitmeyeceğiz ve bu konu hakkında hiçbir bilgi bulamadım.

 30. Ilker sucu says:

  Görkem Bey iyi günler benim 3 yıllık yeşil pasaportum var ve tür dışında evlenmeyi düşünüyorum daha doğrusu nişanlıyım kız arkadaşım Fransız vatandaşı ve Türk vatandasligida var ben önümüzdeki yaz Fransa’ya gidip oraya yerleşmek istiyorum sorum şu yönde olacaktı yeşil pasaportla yurt dışına çıkıp evlenip orada oturum iznim çıkana kadar kalabilir miyim ? Ve evlendiğim için erkek olmama rağmen pasaportum iptal olur mu ?

  • Merhabalar İlker Bey,

   Bahsettiğiniz şeyler çok ayrı konular yeşil pasaportla bir ilgisi yok. Evlilik yeşil pasaport hakkını kaybettirmez, oturma izni alana kadar tabii ki orada kalabilirsiniz normal şekilde.

 31. Kurtuluş KANDEMİR says:

  Selam;emekli öğretmenim,yeşil pasaportum var.Arkadaşımın tır kamyonuyla Almanyaya kız kardeşimin yanına gitmek istiyorum.Bulgar ve Sırplar problem yaratır mı?Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Kurtuluş Bey,

   Herhangi bir engeliniz bulunmuyor. Yeşil pasaport ile sorunsuzca Almanya’ya kadar gidebilirsiniz. Sınırlarda sıkıntı olmaz, keyifli yolculuklar !

 32. Merhaba,

  feribot ile sakız adasına gitmek istiyorum, yeşil pasaporta sahibim. herhangi bir işlem yapmak gerekli mi? yoksa sadece bileti alıp gidiyor muyum. şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Zeynep Hanım,

   Hiçbir belgeye ihtiyacınız yok. Yalnızca pasaportunuz ve biletiniz yeterlidir. Yalnızca son geçerlilik süresine dikkat edin, keyifli seyahatler 🙂

 33. 1Yunus Emre KOŞAR says:

  Merhabalar bende kisa bir soru sormak istiyorum babam emekli öğretmen bende babamdan dolayi yesil pasaportluyum ağabeyimi ziyarete gideceğim gidiş dönüş bileti aldim bu uçuş almanyaya olacak ama diger agabeyim hollandada yasiyor geçişte sorun yasanmiyormus fakat ben ordayken hastalanirsam muayene için burdan sigorta yaptirmam lazimmis seyahat sigortası herhalde bu sigorta tek ulkede mi gecerli yoksa bütün ülkelerde gecerli mi?

  • Merhabalar Yunus Bey,

   Evet Almanya ve Hollanda Schengen serbest dolaşım bölgesinde olduğundan herhangi bir sorun yaşanmaz. Orada yaşayabileceğiniz olası sağlık problemlerinde yüksek ücretler ödemek istemiyorsanız seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.

   Seyahat sağlık sigortası genelde tüm Avrupa ülkelerinde geçerli oluyor. Sigortayı yapacağınız firmanın poliçesinde buna dikkat ederseniz ya da bu iki ülke için talep ederseniz bir sorun olmayacaktır, keyifli seyahatler 🙂

 34. Ülger kayalık says:

  Merhaba Görkem bey ben şu anda Düsseldorf havalimanında yeşil pasaport mağduru olan biriyim eşimden dolayı 1999 dan beri yeşil pasaport la Seyhat ediyorum bu güne kadar geçişlerimde hiç bir sıkıntı yaşamadım ama bu gelişimde ben den çok şey talep ettiler geliş gidiş bileti ,para ,sigorta ,davetiye,ailem tamam hepsini elden teslim edelim geçmesine izin verin dediler ama ne mümkün git geri gel dediler ben şu anda Düsseldorf havalimanında madur bi şekilde sabahın olmasını bekliyorum ben perişan oldum ailem üzğün ben desen yaşadığım reziligin ve haksızlığın karşısında ne yapacağımı bilmeden bekliyorum her şeyime el koydular.ve beni havalimanında tutuyorlar ilk uçakla İzmir’e göndereceklerini söylediler. Yeşil pasaportu olanların dikkatine. 06/12/2018. Saat 04 04 Düsseldorf Havaalanı

  • Merhabalar Ülger Bey,

   Öncelikle önemli paylaşımınız için teşekkürler ve geçmiş olsun. Öncelikle sorsunlar ya da sormasınlar “dönüş bileti, yeteri miktarda para ve kalacak yer” kesinlikle yanınızda bulunması gereken olmazsa olmaz şeyler, bunu hep söylüyorum.

   Ayrıca akraba yanına gidenlerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Biraz sizin ihmaliniz biraz da başka etkenler diye düşünüyorum. Örneğin orada yaşayan akrabanız ya da sizinle ilgili olumsuz bir bulguya rastlanmış olabilir. Schengen kural ihlalleri, ailede kaçak giden v.s

   Bu tarz olayları şans ya da genele göre değerlendirmek biraz yanlış olur. Bahsettiğim kriterleri dikkate almadan yola çıkmanızı önermiyorum…

   Umarım en yakın sürede dönersiniz, tekrardan geçmiş olsun

 35. Ezo cakar says:

  Merhaba görkem bey
  Benim yeşil pasaportum var babamdan dolayı yurtdışına çıkmak istiyorum fakat bu yil mezun oldum ama pasaportumun geçerlik süresi 2021 de bitiyor havaalanı geçişinde pasaportta öğrencilik bilgilerimize ulaşabiliyorlar mı bir sorun çıkar mı gitmemde bir sorun olur mu? şimdiden ilginize teşekkür ederim

  • Merhabalar,

   Eğer resmi olarak öğrenciliğiniz devam etmiyorsa yeşil pasaport hakkınızı kaybetmişsiniz demektir etik olarak iade etmenzi gereklidir. Fakat uygulamada bu durum kontrol edilmiyor pasaport süresinin sonuna kadar kullanabiliyorsunuz.

 36. Emrah dogan says:

  Merhaba beyler,
  Benim bir sorum olacakti.
  Teyzemin ve esinin yesil pasaportu var , bunlar ingiltereye geldiler ingiltere bilinen uzere vize istiyor herneyse sonuc istibari ile bize alip geldiler ingiltereye,
  Simdi soru su enistem gil ingilterede hollandaya yesil pasaportla sorunsuz gecermi? Hollanda vize istemiyor zaten.

  • Merhabalar Emrah Bey,

   Evet sorunsuz şekilde geçebilir. Hollanda Schengen bölgesinde bir ülke ve yeşil pasaporta vize istemiyor. Herhangi bir başvuru, bildiri v.s ihtiyacınız yok.

   Fakat İngiltere vizelerine dikkat etmeliler, eğer multi yani çoklu girişli değilse Hollanda’ya gittikten sonra geri İngiltere’ye giriş yapamayabilirler. Multi ise istedikleri gibi girip çıkmakta serbestler 🙂

 37. ferhat ağar says:

  Merhabalar Görkem Bey,
  Yeşil Pasaportumu yeni aldım. Kazakistana gitmeyi düşünüyorum. Lot Polish hava yolu şirketinden uygun bir bilet buldum aktarmalı olduğu için. İstanbul-Varşova-Astana . İstanbuldan Varşovaya vardıktan sonra astana uçağı için 12 saatlik bir bekleme süresi var. Uçaktan indiğim gibi transit yolcuların gittiği alana değilde direk varşova havaalanından çıkabilir miyim? Havaalanından çıkabilirsem bu süre zarfında 3-5 saat varsovada gezip tekrar havaalanına gelip astana uçağının kalktığı transit bekleme alanına giderken pasaport kontrolünde bir sıkıntı yaşayabilir miyim? Böyle bir durumda beni hangi sıkıntılar bekler, kaygılanmama gerek var mı?

  • Merhabalar Ferhat Bey,

   Öncelikle zaten 12 saat geçirip de Varşova’da bir dolanmamanız hata olur 🙂 Yeşil pasaport ile hem Polonya’ya hem de Kazakistan’a vizesiz giriş yapabileceğiniz için her konuda serbestsiniz.

   Pasaport kontrolünde de hiçbir sorun olmaz. Sadece durumu söylersiniz sorarlarsa, aktarma yolcusu olup gün içerisinde şehri gezmek istediğinizi yani.

   Varşova havalimanından şehre gitmek de tren ile çok kolay 30 dk kadar ve çok ucuz. Şanslısınız 🙂 Şimdiden güzel seyahatler !

 38. Cemrehan FEDACI says:

  Merhabalar,
  Size iki sorum olacak
  ilk sorum, ben öğrenciyim ve arkadaşımla bir yurt dışı turu (brüksel-amsterdam-berlin-madrid) yapmaya karar verdik, arkadaşım şu an ispanya’da erasmus öğrencisi ve brüksel’den amsterdam’a olan otobüs biletlerini kendisi alacak, benim elimde herhangi bir bilet olmayacak, sadece berlin’den madrid için olan biletime dair bir kanıtım olacak bu durum brüksel havalimanında problem yaratır mı?
  İkinci sorum ise, yeşil pasaportumu babam emekli olmadan önce almıştım, şu an ise babam emekli ancak pasaportumun daha dört yıl kadar süresi var. Bu durumda ekstra bir belge gerekli mi?
  İkinci sorum ise

  • Merhabalar Cemrehan Hanım,

   Büyük ihtimalle size zaten o kadar detay sorulmaz. Fakat ben her ihtimale karşı tüm rezervasyonları gösterebilmenizden yanayım. Bileti arkadaşınız da alsa size bir pdf mail v.s gönderebilir diye düşünüyorum.

   Babanızın emekli olup olmaması birşey fark ettirmez. Eğer geçerlilik süresi varsa ve öğrenciyseniz başka bir belgeye gerek yok. Şimdiden keyifli seyahatler 🙂

 39. permin Balaban says:

  merhabalar Görkem Bey.
  seyahat etmek amacıyla 15 şubat 2019 gibi 15 günlüğüne Almanya oradan Fransa oradanda Hollandaya gitmek istiyorum..Memur olmamdan dolayı yeşil pasaport sahibiyim.yurt dışına ilk çıkışım.konsolosluktaki bir memur seyahat sigortası yaptırmam gerektiğini söylemiş.Yeşil pasaportu olan birisi için uçakla seyahat ettiği halde seyahat sigortasına gerek varmı dır.yeşil pasaportlu olduğum için almanyaya gidebilmem için başka bir belgeye ihtiyaç varmıdır.Şimdiden Teşekkürler..

  • Merhabalar Permin Hanım,

   Anca bir öneride bulunmuştur o kişi. Yeşil pasaportla Schengen bölgesine giderken seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değil. Yalnızca gidiş dönüş ve otel rezervasyonunuz yeterlidir.

 40. Ayşe Baş says:

  Merhaba Görkem bey iyi akşamlar ben ve eşim devlet memuruyuz kadro derecemiz nedeniyle yeşil pasaportumuz var yarıyıl tatilinde Almanya’ya gitmek için gerekli biletlerimizi( gidiş-dönüş) aldık izin yazılarımızda hazır. Sağlık sigortasını yazılarınızdan okudum gerek yokmuş iki küçük kızım var onlara bir problem olmasından endişeliydim okuyunca içim rahatladı. Başka bir işlem yada evrak gereklimi, son dakika bir sıkıntı yaşamak istemiyorum.

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Aynen dediğiniz gibi 2019 için sağlık sigortasına ihtiyacınız yok yani zorunlu değil. Çocuklar için de ayrı bir işleme gerek yok zaten ebevenyleri olarak yanlarındasınız, şimdiden keyifli yolculuklar 🙂

 41. Merhaba Görkem Bey,

  Yeşil pasaportluyum 3 günlüğüne Almanya ya düğün için gidip geleceğim. Dışişleri Bakanlığımızın sitesinde “Hususi pasaport hamillerinin Almanya’ya yapacakları turistik seyahatlerinde pasaportlarının seyahat tarihlerinin sonrasında halen en az üç ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın özel amaçlı ziyaretlerinde, Alman sınır polisi, maddi teminat olarak günlük 45 Euro nakit para veya kredi kartı, kalınacak süre için geçerli sağlık sigortası ve dönüş uçak bileti ibraz edilmesini talep etmektedir.” diye bir açıklama var. Bu açıklamaya göre maddi teminat olarak günlük 45 Euro nakit para veya kredi kartı, kalınacak süre için geçerli sağlık sigortası ve dönüş uçak bileti ibraz edilmesi zorunlu mudur? Başka bir işlem yada evrak gerekli mi? Teşekkürler

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Ben bu sorunuz için teşekkür ederim çünkü güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Bahsettiğiniz açıklama doğru fakat geçerlilik kapsamı konusunda soru işaretleri var. Büyük ihtimalle gerginlik yaşanan dönemde yayınlanmış bir duyuru olmalı. 2019 için geçerliliği tartışılır bence…

   Fakat şöyle bir gerçek var ki pratikte bu belgelerin hiçbirine bakılmadan da giriş yapılıyor çoğu zaman. Ama her ihtimale karşı ben dönüş uçak ve otel rezervasyonu olmadan gitmeyi kimseye önermiyorum.

   Seyahat sağlık sigortasına gelecek olursak da ben bugüne kadar neredeyse hiç yaptırmadım 🙂 ve her seferinde sorunsuz girdim. Ama yaptırmak kötü mü olur hayır ? Zorunlu mudur o da pratikte hayır. Zaten gerektiğinde seyahat sigortası orada anında yaptırılabiliyor online olarak. Günlük 45 Euro konusunuda sağlayamayacak birinin yola çıkması zaten bence mantıksız 🙂

 42. kurt öneroğlu says:

  Merhabalar ;
  Eşimden dolayı 2013 yılında yeşil pasaport sahibiyim.Ancak eşimden 2016 yılında boşandım.Daha sonra bu pasaportla giriş – çıkış yaptım .Şu anda Çıkış yapabilir miyim?

  • Merhabalar Kurt Bey,

   Etik olarak pasaportunuzu teslim etmeniz gerekir. Fakat geçerliliği olan yeşil pasaportların hak kaybedilse de kullanılabildiği bilinen bir gerçek. Yani pratikte hala kullanabilirsiniz büyük ihtimalle ama kurala göre teslim etmeniz gerekir.

 43. Süleyman şimşek says:

  Merhaba Görkem bey iyi akşamlar ben 4-10-2018#29-12-2018 tarihleri arasında 3ay Hollanda da kaldım . Tekrar gitmek istiyorum ne kadar süre sonra gidebilirim.yesil pasoportum var

  • Merhabalar Süleyman Bey,

   Toplamda Hollanda’da 3 al kaldıysanız 3 ay da Schengen bölgesi dışında ( Türkiye’de) kalmanız gerekiyor. Yaklaşık olarak 2019 Nisan ayı başında tekrar gidebilirsiniz.

 44. Bahar Güven says:

  Merhaba Görkem bey,
  Ben 21 yaşındayım babamdan dolayı yeşil pasaport çıkarttırdım ve 26 şubatta arkadaşımla birlikte İtalya’ya gideceğiz. Oradan da Viyana’ya geçip Viyana’dan Türkiye’ye dönelim dedik. Bütün biletlerimizi aldık. Viyana’ya geçişimiz de Milano’dan olucak onu da aldık. Fakat Milano’dan Viyana’ya geçerken herhangi bir sorun olur mu? Yeşil pasaportlu olduğumuz için vizeye de gerek yok değil mi? Bir de Milano’dan Viyana’ya geçerlerde harç pulu almamız gerekiyor mu onu eğer alınıyorsa oradaki havaalanından alabilir miyiz?

  • Merhabalar Bahar Hanım,

   Schengen serbest dolaşım bölgesi içinde olacağınız için herhangi bir kontrol soru v.s olmaz rahatça gidebilirsiniz.

   Yurtdışı çıkış harç pulu yalnızca Türkiye’den çıkışlarda alınıyor, 2. bir ülkeden 3. bi ülkeye giderken gerekli değil.

 45. Seda Durmuş says:

  Merhaba Görkem Bey, inanın çoğu kurumsal sitede bulamadığım bilgiyi sizin sitenizde buldum. Çok teşekkür ederim bu yüzden öncelikle.
  Sorum ise ben bir aylığına Hollandaya gideceğim birkaç gün sonra ve babamdan dolayı yeşil pasaportluyum. Dönüş biletim rezervasyon yani daha bileti satın almadım. Rezervasyon bilgisi yanımda olsa yeterli mi yoksa dönüş biletimi muhakkak almalı mıyım?
  Birde seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunda mıyım? Bununla ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım.
  Son olarak yanıma pasaport, harç pulu dekontu, öğrenci belgesi ve rezervasyon bilgisi almam yeterli midir?
  Ilk kez yurtdışına çıkacağım için biraz telasliyim kusura bakmayin. Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Adı üzerinde kurumsal site 🙂 Burada kar amacı yok sadece tecrübe ve yardımcı olmak var!

   Rezervasyon=Bileti almak seyahat terminolojisinden durum budur 🙂 Dönüş biletinizi almadan asla yola çıkmayın. Saydıklarınız dışında başka bir belgeye de gerek yok, keyifli seyahatler…

 46. Yusuf Yavuz says:

  Merhaba Görkem bey Almanyaya gidip 12 gün kalacam yeşil pasaportum var. Gidiş uçak biletim var dönüşte eniştemle beraber arabayla döneceğiz. Arabayla dönüşümü gümrükde nasıl izah edecem . İnanırlarmı Dönüş biletim olmadığı için sıkıntı olurmu Birde kalacağım adresi kağıda yazılı olarak göstersem yeterlimi Teşekkürler

  • Merhabalar Yusuf Bey,

   Dönüş biletinizin olmaması sorun yaratabilir fakat arabayla döneceğinizi izah edebilirsiniz. Bu biraz sizin duruşunuza ve anlatış tarzınıza bağlı, adres bilgileri kağıtta yazılı olsa iyi olur.

 47. Büşra Aslan says:

  Merhaba, biraz geç oldu ama benim de bir sorum var. Yeşil pasaport hakkım 24 haziranda bitiyor. Ben 15-18 mart arası Avusturyaya gitmeyi düşünüyorum ve her şeyim hazır. Sıkıntı çıkma ihtimali yüksek mi? Umarım değildir.

 48. Emre yıldız says:

  Merhaba yeşil pasaportum var calisan ogretmenim. Önce ispanyaya gidip havaalindan cikmadan arkadaşımla kolombiya ve peruya gidecegiz donuste bir sure ispanyada kalip donecegim. Yaz tatili gitmeyi düsünüyoruz.
  Vize sorunu olurmu
  Cikista izin belgesi istenirmi
  Yaz tatilinde olmazsak izin gerekirmi.

  • Merhabalar Emre Bey,

   Hiçbir sorun olmaz rahatça girip çıkabilirsiniz. Bu rotadaki tüm uçak biletlerinizin çıktılarını yanınızda bulundursanız iyi olur

   Pasaport kontrolünde izin belgesi istenmez fakat kurumunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekiyor diye biliyorum, çalıştığınız yerdeki idari amirlerinize sorabilirsiniz.

 49. Ahmet Keleş says:

  Merhaba Abi selamun Aleyküm ben Avusturya Viyana ya gitmek istiyorum vizesiz gidebilir miyim? İlla vize olması şart mı?

 50. Miray CAN says:

  iyi günler görkem bey ben öğretmenim eşimden dolayı yeşil pasaportum var okul zamanı yurt dışına çıkacağım mazeret iznimi aldıktan sonra her hangi bir belge benden istenir mi? ilçede çalışıyorum

  • Merhabalar Miray Hanım,

   Pasaport görevlisi tarafından bir bilgi istenmez, fakat kurumunuza yurtdışı çıkışınızı bildirmeniz gerekiyor diye biliyorum bunu sorup öğrenebilirsiniz, çünkü kurumdan kuruma değişen bir durum.

 51. Gülben Ertem says:

  Merhaba Görkem bey.. Yeşil pasaport sahibiyim ve önümüzdeki hafta birkaç günlüğüne ingiltere aktarmali yurtdisina cikmam gerekiyor.. kamuda çalışıyorum ve suan iznindeyim. . Kurumdan ekstra bir izin almaya gerek varmı. . Kurum yazısı olmazsa pasaport kontrolünde bir sorun çıkar mi. . Orada mutlaka bir belge isteniyor mu.. yoksa izin belgesi sadece kurum ile benim aramda bir prosedür mü.. slmdlden çok teşekkür ediyorum cevabınız için. .. İyi günler dilerim. .

  • Merhabalar Gülben Hanım,

   İngiltere transit vize isteyen bir ülke. Eğer aktarmanız Amerika, Avustralya ya da Kanada’ya ise geçerli vizeniz olması durumunda muaf olabiliyorsunuz buna dikkat etmelisiniz.

   Bu durum dışında pasaport kontrolünde bir belge istenmez. Fakat bazı kamu kurumları yurtdışına çıkışlarda bilgilendirme isteyebiliyor.

 52. Erdem Ersin says:

  Merhaba Görkem bey. Öncelikle değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Yeşil pasaportlu emniyet mensubuyum. Ay sonuna doğru elim ce oğlumla Fransa’ya bir arkadaşın yanına ziyarete gideceğim. Çıkışta memurlar için izin belgesi VS. isteniyor mu. Başka belgeye ihtiyaç var mı teşekkürler.

  • Merhabalar Erdem Bey,

   Pasaport kontrolünde bir belge istenmiyor şuanki uygulamada. Fakat emniyete yurtdışına gideceğinize dair bilgilendirme yapmanız gerekebilir. Bunu çalıştığınız yerdeki amirlerinize sorarsanız başka bir sorun kalmamış olur.

 53. Nuri sahin says:

  Ben size instagramdan mesaj attim ama burda da gorunsun istedim. Ben de yesil pasaport ile almanyaya gidecegim ve bikac soru vardi kafamda. Ama hem yazinizdan hem yorumlardan aradigim yanitlari buldum. Sadece teşekkür etmek istedim. Muthis aydinlatici bi site.

  • Merhabalar Nuri Bey,

   Teşekkür ederim, yardımcı olabilmişsem ne mutlu, keyifli seyahatler ! Ayrıca bu mesajı doğumgünümde almak daha da güzel 🙂

   • nuri şahin says:

    🙂

    • Nuri sahin says:

     Gorkem bey merhaba. Ben seyahatimi yaptim ulkeye dondum. Deneyimlerimi paylasayim belki bir yardimim olur okuyanlara. Ben dusseldorfa uctum. Pasaport kontrolunde polis bana dönüş biletimi, nereye gidecegimi, ulkemde ne is yaptigimi, ne kadar kalacagimi sordu. Hepsini cevapladim. En onemlisi de ustumde nakit para olup olmadigini sordu. Var dedim. Ne kadar var dedi. Soyledim. Gosterir misin dedi. Ben de gosterdim. Yani bayagi sıkıştırdı diyebilirim. Yesil pasaportla gideceklere tavsiyem mutlaka hazirlikli gitsinler ve sorulan sorulara makul cevaplar versinler. Saygilarimla.

    • Merhabalar Nuri Bey,

     Teşekkür ederim öncelikle böyle bir güncel bilgiyi sunduğunuz için. Evet söylediğiniz durum özellikle Almanya’da son zamanlarda bir zorunluluk haline geldi.

     Yeşil pasaport sahiplerine seyahat sağlık sigortasız, nakit parasız ve burada yazan şartlar olmadan Almanya’ya gitmemelerini öneriyorum.

 54. Tugce bircan says:

  Görkem bey merhaba, içerik şahane olmuş ellerinize sağlık. Annemle bu yaz polonya avusturya yapacağız. Yeşil pasaportu var ancak 2016 yılında çıkan çipli pasaportlardan. Çipli pasaportlar 2018 de tekrar değişti malum. Hiç bilginiz var mı 2016 yılında aldıgımız çipli yeşil pasaportla hala seyahat mümkün mü yoksa yeni versiyondan almak mı daha sağlıklı olur? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Tugce Hanım,

   Rica ederim…2016 yılında aldığınız çipli pasaport ile 2019 için seyahat edebilirsiniz herhangi bir engel yok, yeter ki geçerlilik süresi olsun. Eğer fırsatınız varsa yeniletmek tabi daha iyidir.

 55. Yılmaz Öksüz says:

  Merhabalar Görkem bey ben hususi pasaport başvurusu yaptım özel sektörde çalışıyorum seyahat edebilir miyim acaba banka hesabımda ne kadar para olması gerek ilk defa seyahat edicem Daha önce askerlik için gri pasaport verildi bu bana avantaj saglar mı teşekkür ederim

 56. Mihrican akın says:

  Merhaba Görkem bey yeşil pasaportluyuz eşimle birlikte şu an almanyadayız eşim şu an rahatsızlandı biz sağlıkla ilgili hiçbirşey düşünemedik burda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Mihrican,

   Öncelikle geçmiş olsun, bu saatten sonra yapılabilecek birşey yok. Yani sigorta anlık olarak geçerli olmaz. Eğer acil bir durum ise en yakın sağlık kuruluşuna girip ücreti dahilinde sağlık hizmeti almanız gerekiyor.

 57. Elif Akyıldız says:

  Merhaba Görkem Bey, ben eşimden resmî olarak ayrıyım ve 11 yaşında ki kızımın velayeti bende. Benim ve kızımın yeşil pasaportunu geçtiğimiz ay aldım ve babasının muvafakatnamesini istemediler. Bir kaç sitede ayrılmış ebeveynlerin çocukları ile seyahatlerinde muvafakatname istendiğine dair yorumlar görünce telaşlanıp havaalanı polis büroyu aradım, istenmeyeceğini ama her ihtimale karşı ya velayetle ilgili mahkeme kararını yada babanın muvafakatnamesini yanımda bulundurabileceğimi söylediler. Eski eşim yurt dışında çalışıyor ve belgenin aslını göndermesi için vakit yok. Siz bana bu konuda kesin bir Bilgi verebilir misiniz lütfen

  • Merhabalar Elif Hanım,

   Pratikteki uygulama aynen polis bürodan aldığınız bilgideki gibi. Eğer kızınızın kendine ait bir yeşil pasaportu varsa sizle beraber hiçbir belge sorulmaksınızın yurtdışına çıkabilir.

   Fakat bu konuda kanuni ya da uygulamada bir boşluk olduğu aşikar. Bu yüzden yüzde 1 de olsa ihtimaller için en azından eşinizin imzası olan bir dilekçe bulundurmanızı öneriyorum. Bu belgenin taranmış halini de çıktı alabilirsiniz en azından. Bu anlattıklarımın yüzde 1 lik ihtimal için olduğunu yenileyeyim 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*