Görkemli günler! Erasmus’ta zaten evimizden uzakta olacağız. Bu yüzden Erasmus’ta konaklama konusu kesinlikle en çok önemsenmesi gereken konu kanımca. Bu yazıyı kesinlikle dikkatle okumalısınız; çünkü ben de Erasmus yapıyorum!

Ben Erasmus’ta yurt bulma konusunda çok uğraştım ve bugün Brescia, İtalya’da üniversitenin kendi öğrenci yurdunda kalıyorum. Tabii ki konaklayacak yer bulma ve ayarlama konusu hiç kolay olmadı, anlatmaya başlıyorum 🙂

Burası Benim Erasmus’taki Evim 🙂 Brescia, İtalya!

Erasmus’ta Nerede Kalacağım ?

Öncelikle Erasmus programı size direkt olarak kalma yeri ayarlamaz. Yani okullar anlaşmalıdır ama sadece eğitim konusunda, bunun yanında şuradan okuyabileceğiniz gibi Erasmus hibesi verilir ancak direkt olarak Erasmus konaklamasını düzenleyen bir kural ya da anlaşma yoktur.

“Peki Erasmus’ta nasıl kalma yeri ayarlanır Görkem?” Şimdi tecrübelerime geçiyorum !

Öncelikle sizin misafir olacağınız okulda bir Erasmus danışman hocanız olur. Bu hocanız size zaten bu konuda yardımcı olacaktır. Fakat bu kişiler bunu yapmak zorunda değil ! Yani siz umursamazsanız onlar hiç umursamaz…

Yani sizin üniversiteniz belli olduktan sonra bireysel olarak yurt ya da kalacak ev arayıp peşinde koşmaya başlamanız lazım.

İşte Erasmus’ta Kaldığım Yurt Odam / Tam Bir Klasik İtalya 🙂 / Bu Yazılar İşte Şu Sağdaki Masada Yazıldı…

Erasmus’ta Yurt Nasıl Bulunur?

Öncelikle Türkiye’de olduğu gibi her üniversitenin öğrenci yurdu olmayabiliyor. Olsa da Erasmus öğrencilerine tahsis edilmiyor ya da yer kalmıyor olabilir. Belki de yurt var yer de veriliyor ama herkese verilemiyor olabilir !

Önce karşı taraftaki Erasmus danışmanımızdan yardım isteyeceğiz. Zaten büyük ihtimalle o kişi size bu konular hakkında bir mail gönderecek. Bu konunun üzerine gidip deyim yerindeyse danışmanınızı darlayın 🙂

Biliyorum Hiç Yurt Gibi Değil 🙂 Ama Burası Benim Erasmus’taki Okul Yurdum! / Brescia, İtalya

Yurtlar Neye Göre Veriliyor?

Bizim okulda yurt vardı ama yer herkese garanti edilmediği yazıyordu. Yurtta kalmak demek ucuz konaklama demekti 🙂 Ben Eylül ayında gideceğim okul için Mayıs ayından darlamalara başladım. Öncelikle yurtlarda bir tahsis önceliği oluyor.

Bu öncelikler için de sizin misafir olacağınız okulun sistemine girişte kullandığınız bazı formlar ya da online aplikasyonlar var. Bu tarz formları günü gününe doldurun! İlk siz gönderin…

Ayrıca sona kalan… bilirsiniz 🙂 4 ay kala bile aceleci olun!

Şimdi size güzel bir “trick”

Genelde Erasmus öğrencileri Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerinden geliyor. Bu öğrenciler vize vs. uğraşmadıkları için konaklama için aciliyet gerektirecek bir kesinlik isteyemiyor. Fakat biz vize alacağımız için tabii ki nerede kalacağımızı beyan etmemiz gerekli.

Ben bunu kullanarak danışmanımdan daha Mayıs ayında yurtda kabul belgesi almıştım! Bu vize kozunu lütfen kullanın ve rica edin…

Brescia Genel Görünümü 🙂 Burada Eve Çıkan Erasmus Arkadaşlarım da Var

Erasmus’ta Eve Çıkmak

Gideceğiniz okulda yurt olmayabilir ya da yurttan daha avantajlı ortak Erasmus evleri olabilir. Böyle bir durumda yine aylar önceden derin bir araştırma başlamalı.

Öncelikle “eramusu” dan ilanları ve fiyatları kontrol edebilirsiniz. Gideceğiniz okulun Erasmus gruplarına, sayfalarına aylar önceden girip yardım isteyebilirsiniz. En etkili yol !!

Oraya illaki sizin okulda geçmiş dönemlerde gidenler olmuştur 🙂 Onlara sorun..

Erasmus’ta Ders de Çalışıyorum 🙂 / Burası Yurdumun Çalışma Odası

Erasmus Yurt ve Ev Ücretleri Ne Kadar ?

Bu çok genel bir başlık ama size fikir vermesi açısından değerlerle konuşacağım 🙂

Genellikle okul yurtları evlere göre neredeyse yarı fiyat oluyor. Ayrıca okul yurtlarının o fiyata göre size sunduğu da çok daha kaliteli bir yaşam alanı olur. Okul yurtları güvenlidir…

Genellikle Avrupa’da üniversitelerin öğrenci yurtları aylık olarak 100-300 euro aralığındadır. Mesela İtalya’da genellikle 200-250 euro bandında. Oysaki burada ortak evde oda fiyatları aylık 400-500 euro. Yani siz bence yurt içini ciddiye alın 🙂 Özellikle de pahalı bir ülkeye gidiyorsanız.

Erasmus Konaklama Belgesi Nasıl Alırım?

Az önce size tüyo olarak anlattığım Erasmus konaklama belgesi bizim vize başvurumuzda altın bir yere sahip. Erasmus Schengen vizesine başvururken konaklama illa gerekli değil ama bence gerekli!

Bu belgeyi almak için önce bir yer ayarlamak gerekli. Ayarladıktan sonra eğer yurtsa okuldan resmi belgeyi mail olarak isteyebilir, daha farklı bir yöntem ise de en azından adres ve telefon içeren bir konfirmasyon e-posta’sının çıktısını alabilirsiniz.

Erasmus’taki Konaklama Belgesini Temsilen 🙂

Erasmus Konaklama Sorunları

Erasmus’ta konaklama sorunların da en çok yaşanabileceği bir ortam. Bu zaten sanırım Türkiye’de de aynı 🙂

Büyük ihtimalle Erasmus’ta bir oda arkadaşınız olacak. Bu oda arkadaşı tamamen şans eseri size gelecek, önceden belirleme şansınız düşük. Sadece sizin gibi aynı okuldan gelen bir arkadaşınız varsa belki.. Fakat genelde yabancı insanlarla kalmak daha iyi bir Erasmus deneyimi sunar.

Benim size önerim, Erasmus yaparken evde veya yurtta biraz sinirleriniz alınmış gibi olun, tadını çıkarın. Küçük şeyleri sorun etmeyin ve herkese arkadaşça yaklaşın, bu sayede sorunları önleyebilirsiniz.

Mesela benim oda arkadaşım Sevilla’dan, İspanyol. İsmi de Koikili 🙂 Kendisi ile oldukça iyi anlaşıyoruz aslında ama iyi bir mesafemiz de var. Hani sık muhabbet tez ayrılık getirir derler ya ondan çok fazla laubali olmamayı tercih ediyorum…

Erasmus Demek Arkadaşlıklar Demek 🙂 / Yurtta Yemek de Düzenledim!

Kalacak Yer Bulamıyorum Ne Yapacağım ?

Bu duygudan bir tek ben anlarım. Erasmus’ta olan anlar 🙂

Aslında konaklama bulmanız için gerekli herşeyi burada size anlattım. Fakat ben insiyatif alarak bu tarz Erasmus konaklama sorunu yaşayanların yorum bölümünden benimle iletişime geçmesini bekliyorum.

Eğer hala yurt veya ev bulamadıysanız yorum bölümünden bana yazın ve yardım edeyim 🙂 Buradaki ESN kulüplerinde tanıdığım çok insan var ve Avrupa’daki birçok yerde onların arkadaşları var en azından ortak bir çözüm bulabiliriz 

Yazımı da artık burada noktalıyorum, her türlü konuda sorularınızı yazabilirsiniz illa konaklama bulamamak değil 🙂 Hepinize sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus Vizesi Nasıl Alınır ? İncelikleri!

6 Yorum Yapılmış

 1. Murat Tuna

  Merhaba,
  Üniversitem İtalya Foggia da ben farklı şehirde kalacak yer bulsam Vize açısından ve Erasmus hibesi açısından sorun olur mu? İdata ile vize alacağım telefonda 15 günlük otele rezervasyon yaparsınız orada bulacağım diyebilirsiniz dediler.

 2. Rabia Demir

  Merhabalar Görkem, umarım iyisindir 🙂
  Yazın için teşekkürler, gerçekten bilgilendirici.
  Ben de yaklaşık 6 ay sonra bir sıkıntı çıkmaz ise İrlanda Limerick’de Erasmus stajı yapacağım. Konaklama yeri bulmak orada gerçekten çok zor. Bulduklarım en az 300 Euro’dan başlıyor. Rica etsem bana konaklama bulma konusunda yardımcı olabilir misin? 🙂 Ya da yukarıda yazdıklarına ek olarak tavsiye 🙂
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Rabia,

   İrlanda da kalma ücretleri oldukça yüksek 300 euro bile iyi bir rakam sayılabilir 🙂 Benim Brescia’dan chris adında bi arkadaşım var belfastta yaşayan ona bir soracağım, mail adresini kontrol et yakınlarda

 3. Yusuf Saylık

  Merhaba?
  Öncelikle çok güzel bir sayfa olmuş ellerinize sağlık. 2 sorum vardı size.
  1. Yurtta kalmayı tercih etmeyip te oda kiralasam nasıl olur acaba hani genellikle yaşlı insanlar evi de bir odayı kiralıyor ya. Bu tür oda kiralama bulmak kolay mı veya ücreti ne kadar oluyor.
  2. Normalde Ersmus 6 ay sürüyor ya ben istesem 12 aya uzatabilir miyim? Uzatmak istesem nasık şartlar aranıyor?
  Sorularım uzun oldu kusuruma bakmayın. Cevaplarsanız çok minnettar olurum. Teşekkür ederüm

  • Merhaba Sevgili Yusuf,

   Sen bilirsin ama yurt bulmak bir nimet 🙂 Sana pahalıya gelir öteki konaklamalar

   Bu anlaşmalara bağlı, 12 aylık olan zaten başta öyledir. Uzatma şansın teknik olarak var ama hibelendirmezler uzatsan bile sıkıntı yaşarsın. Başta 12 aylık anlaşması olan bir yere bakabilirsin.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir