Görkemli günler! Erasmus’ta zaten evimizden uzakta olacağız. Bu yüzden Erasmus’ta konaklama konusu kesinlikle en çok önemsenmesi gereken konu kanımca. Bu yazıyı kesinlikle dikkatle okumalısınız; çünkü ben de Erasmus yapıyorum!

Ben Erasmus’ta yurt bulma konusunda çok uğraştım ve bugün Brescia, İtalya’da üniversitenin kendi öğrenci yurdunda kalıyorum. Tabii ki konaklayacak yer bulma ve ayarlama konusu hiç kolay olmadı, anlatmaya başlıyorum 🙂

Burası Benim Erasmus’taki Evim 🙂 Brescia, İtalya!

Erasmus’ta Nerede Kalacağım ?

Öncelikle Erasmus programı size direkt olarak kalma yeri ayarlamaz. Yani okullar anlaşmalıdır ama sadece eğitim konusunda, bunun yanında şuradan okuyabileceğiniz gibi Erasmus hibesi verilir ancak direkt olarak Erasmus konaklamasını düzenleyen bir kural ya da anlaşma yoktur.

“Peki Erasmus’ta nasıl kalma yeri ayarlanır Görkem?” Şimdi tecrübelerime geçiyorum !

Öncelikle sizin misafir olacağınız okulda bir Erasmus danışman hocanız olur. Bu hocanız size zaten bu konuda yardımcı olacaktır. Fakat bu kişiler bunu yapmak zorunda değil ! Yani siz umursamazsanız onlar hiç umursamaz…

Yani sizin üniversiteniz belli olduktan sonra bireysel olarak yurt ya da kalacak ev arayıp peşinde koşmaya başlamanız lazım.

İşte Erasmus’ta Kaldığım Yurt Odam / Tam Bir Klasik İtalya 🙂 / Bu Yazılar İşte Şu Sağdaki Masada Yazıldı…

Erasmus’ta Yurt Nasıl Bulunur?

Öncelikle Türkiye’de olduğu gibi her üniversitenin öğrenci yurdu olmayabiliyor. Olsa da Erasmus öğrencilerine tahsis edilmiyor ya da yer kalmıyor olabilir. Belki de yurt var yer de veriliyor ama herkese verilemiyor olabilir !

Önce karşı taraftaki Erasmus danışmanımızdan yardım isteyeceğiz. Zaten büyük ihtimalle o kişi size bu konular hakkında bir mail gönderecek. Bu konunun üzerine gidip deyim yerindeyse danışmanınızı darlayın 🙂

Biliyorum Hiç Yurt Gibi Değil 🙂 Ama Burası Benim Erasmus’taki Okul Yurdum! / Brescia, İtalya

Yurtlar Neye Göre Veriliyor?

Bizim okulda yurt vardı ama yer herkese garanti edilmediği yazıyordu. Yurtta kalmak demek ucuz konaklama demekti 🙂 Ben Eylül ayında gideceğim okul için Mayıs ayından darlamalara başladım. Öncelikle yurtlarda bir tahsis önceliği oluyor.

Bu öncelikler için de sizin misafir olacağınız okulun sistemine girişte kullandığınız bazı formlar ya da online aplikasyonlar var. Bu tarz formları günü gününe doldurun! İlk siz gönderin…

Ayrıca sona kalan… bilirsiniz 🙂 4 ay kala bile aceleci olun!

Şimdi size güzel bir “trick”

Genelde Erasmus öğrencileri Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerinden geliyor. Bu öğrenciler vize vs. uğraşmadıkları için konaklama için aciliyet gerektirecek bir kesinlik isteyemiyor. Fakat biz vize alacağımız için tabii ki nerede kalacağımızı beyan etmemiz gerekli.

Ben bunu kullanarak danışmanımdan daha Mayıs ayında yurtda kabul belgesi almıştım! Bu vize kozunu lütfen kullanın ve rica edin…

Brescia Genel Görünümü 🙂 Burada Eve Çıkan Erasmus Arkadaşlarım da Var

Erasmus’ta Eve Çıkmak

Gideceğiniz okulda yurt olmayabilir ya da yurttan daha avantajlı ortak Erasmus evleri olabilir. Böyle bir durumda yine aylar önceden derin bir araştırma başlamalı.

Öncelikle “eramusu” dan ilanları ve fiyatları kontrol edebilirsiniz. Gideceğiniz okulun Erasmus gruplarına, sayfalarına aylar önceden girip yardım isteyebilirsiniz. En etkili yol !!

Oraya illaki sizin okulda geçmiş dönemlerde gidenler olmuştur 🙂 Onlara sorun..

Erasmus’ta Ders de Çalışıyorum 🙂 / Burası Yurdumun Çalışma Odası

Erasmus Yurt ve Ev Ücretleri Ne Kadar ?

Bu çok genel bir başlık ama size fikir vermesi açısından değerlerle konuşacağım 🙂

Genellikle okul yurtları evlere göre neredeyse yarı fiyat oluyor. Ayrıca okul yurtlarının o fiyata göre size sunduğu da çok daha kaliteli bir yaşam alanı olur. Okul yurtları güvenlidir…

Genellikle Avrupa’da üniversitelerin öğrenci yurtları aylık olarak 100-300 euro aralığındadır. Mesela İtalya’da genellikle 200-250 euro bandında. Oysaki burada ortak evde oda fiyatları aylık 400-500 euro. Yani siz bence yurt içini ciddiye alın 🙂 Özellikle de pahalı bir ülkeye gidiyorsanız.

Erasmus Konaklama Belgesi Nasıl Alırım?

Az önce size tüyo olarak anlattığım Erasmus konaklama belgesi bizim vize başvurumuzda altın bir yere sahip. Erasmus Schengen vizesine başvururken konaklama illa gerekli değil ama bence gerekli!

Bu belgeyi almak için önce bir yer ayarlamak gerekli. Ayarladıktan sonra eğer yurtsa okuldan resmi belgeyi mail olarak isteyebilir, daha farklı bir yöntem ise de en azından adres ve telefon içeren bir konfirmasyon e-posta’sının çıktısını alabilirsiniz.

Erasmus’taki Konaklama Belgesini Temsilen 🙂

Erasmus Konaklama Sorunları

Erasmus’ta konaklama sorunların da en çok yaşanabileceği bir ortam. Bu zaten sanırım Türkiye’de de aynı 🙂

Büyük ihtimalle Erasmus’ta bir oda arkadaşınız olacak. Bu oda arkadaşı tamamen şans eseri size gelecek, önceden belirleme şansınız düşük. Sadece sizin gibi aynı okuldan gelen bir arkadaşınız varsa belki.. Fakat genelde yabancı insanlarla kalmak daha iyi bir Erasmus deneyimi sunar.

Benim size önerim, Erasmus yaparken evde veya yurtta biraz sinirleriniz alınmış gibi olun, tadını çıkarın. Küçük şeyleri sorun etmeyin ve herkese arkadaşça yaklaşın, bu sayede sorunları önleyebilirsiniz.

Mesela benim oda arkadaşım Sevilla’dan, İspanyol. İsmi de Koikili 🙂 Kendisi ile oldukça iyi anlaşıyoruz aslında ama iyi bir mesafemiz de var. Hani sık muhabbet tez ayrılık getirir derler ya ondan çok fazla laubali olmamayı tercih ediyorum…

Erasmus Demek Arkadaşlıklar Demek 🙂 / Yurtta Yemek de Düzenledim!

Kalacak Yer Bulamıyorum Ne Yapacağım ?

Bu duygudan bir tek ben anlarım. Erasmus’ta olan anlar 🙂

Aslında konaklama bulmanız için gerekli herşeyi burada size anlattım. Fakat ben insiyatif alarak bu tarz Erasmus konaklama sorunu yaşayanların yorum bölümünden benimle iletişime geçmesini bekliyorum.

Eğer hala yurt veya ev bulamadıysanız yorum bölümünden bana yazın ve yardım edeyim 🙂 Buradaki ESN kulüplerinde tanıdığım çok insan var ve Avrupa’daki birçok yerde onların arkadaşları var en azından ortak bir çözüm bulabiliriz 

Yazımı da artık burada noktalıyorum, her türlü konuda sorularınızı yazabilirsiniz illa konaklama bulamamak değil 🙂 Hepinize sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus Vizesi Nasıl Alınır ? İncelikleri!

41 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem,
  Uzun süredir Erasmus yazılarını takip ediyorum ve benim de başlayacağım bu süreçte bir sürü bilgi edinmiş oldum sayende. Eylül’de 6 ay boyunca Parma’da kalacağım ve dediğin gibi yurt araştırıyorum ancak sadece bir tane yurt bulabildim ve onlar da 6 aylık kontrat imzalamadıklarını söyledi. İnternetten “parmadaki yurtlar” diye araştırdığımda da bir seçenek bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabileceğin, yönlendirebileceğin bir nokta var mıdır?
  Çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Beyza,

   Bildiğim kadarıyla Parma’da yurt yok oradaki arkadaşlarım evde kalıyordu. Parma’da çok türk öğrenci oluyor bence öncelikle kendi okulundan önceki yıllarda gidenleri bulup onlardan fikir al. İllaki sizin okulda da beraber parmaya gidecekler vardır beraber ev tutmayı düşünebilirsiniz. Benim bi arkadaşım gayet güzel bir eve 600 euro kira veriyorlardı 3 kişi kalmışlardı

 2. Merhaba Görkem, ben de eylülde 5 ay kalmak üzere perugia Üniversitesi’ne İtalya’ya gideceğim. Başvurumu yaptım ve kabul mektubum haftaya gelecek. Üniversitenin yurdu var, başvurdum fakat yurt çıkıp çıkmadığı ağustosta belli olacakmış ve geçen sene giden arkadaşlarıma yurt çıkmamış. Senin de anlattığın gibi vize alırken konaklama belgesi gerekiyor fakat ağustosu beklersem vizemin yetişmeyeceğinden endişeliyim. Oda da kiralayabilirim ama yurt da çıkabilir. Karşı okula bununla ilgili mail attım ayrıca ve cevabı bekliyorum. Ama olumsuz cevap alacağım gibi. Bununla ilgili ne yapabilirim? Otel rezervasyonu yaptırsam, o belgeyle vize alabilir miyim? Oluyorsa kaç günlük olmalı? Gerekli belgelerde ‘Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonlarıyla da yurt belgesi’ diyor çünkü. Bir de gidiş-dönüş için uçak rezervasyonu yaptırmamız gerekiyor diye okudum. Gidiş tamam da dönüşü de şimdiden almak gerekiyor mu gerçekten? Cevaplarsan çok sevinirim. Teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Ceyda!

   “Senin de anlattığın gibi vize alırken konaklama belgesi gerekiyor fakat ağustosu beklersem vizemin yetişmeyeceğinden endişeliyim” tamam işte bu endişeni oradaki yurt görevlilerine bildir 🙂 bi istisna yaparlar kesin.

   Dönüşü alman gerekmez şimdiden sen bilirsin yani. Otel için de ilk 7-10 günlük rezervasyon yeterli.

   Bence olumlu da dönebilirler 🙂

 3. Merhaba Görkem,
  Öncelikle bu keyifli yazın için teşekkürler. Ben de önümüzdeki sonbaharda 5 ay kalmak üzere Salerno Üniversitesi’ne İtalya’ya gideceğim. Haftaya da vize başvurum var. Bu nedenle ev veya yurt evraklarıyla ayrıca uğraşmak istemediğimden otel rezervasyonu göstermeyi planlıyorum. Vizemi aldıktan sonra da kalacağım yeri kesinleştirmek istiyorum fakat şimdiden bakınıyorum. Sana danışmak istediğim konu, ESN topluluklarında çok tanıdığım var demişsin ve bu yurt meselelerini de biliyorsun. ESN’den tanıdıklarına Eylül-Mart arası uygun fiyatlı ev ilanları biliyorlar mı veya aynı eve çıkmak isteyen insanlar var mı diye bir iletmeni rica edecektim, grup varsa beni ekleyebilirsin de. Yurt için de süreci nasıl bu kadar erken halledildiğini anlamak istiyorum bizim daha başvurular başlamadı, ekime kadar odalar müsait değilmiş. Bu süreci daha detaylı yazabilir misin rica etsem? Mesela ne formu doldurdun, kime attın, danışman hocanın burada rolü neydi, ne konuda yardımcı oldu gibi.. Mail adresime de direkt yazabilirsin. )
  Teşekkürler, : ))

  • Merhaba Sevgili Doğa,

   Aslında ESN italya da oldukça aktif. Nerdeyse her şehirde özel gruplar var. Bence senden önce o okulda erasmusa giden bölümden arkadaşından oradan 1-2 kişinin telefonunu al ve seni eklesinler. Eğer bulamazsan da buraya yaz ben bulmaya çalışayım.

   “Yurt için de süreci nasıl bu kadar erken halledildiğini anlamak istiyorum bizim daha başvurular başlamadı, ekime kadar odalar müsait değilmiş. Bu süreci daha detaylı yazabilir misin rica etsem? Mesela ne formu doldurdun, kime attın, danışman hocanın burada rolü neydi, ne konuda yardımcı oldu gibi”

   Burada muhattap olacağın kişi italyadaki sana atanan danışman hocan olacak. O hocalar genelde baya samimi insanlar oluyor 🙂 çok çekinmeden konaklama sorunlarını v.s yazabilirsin bi seçenek sunar diye düşünüyorum

 4. merhabalar,

  25 yaşındayım, adım Utku. İsveç de göteborg şehrine gideceğim Erasmus icin. Chalmers Universitesinden kabul aldım, ancak kabulum kesinlesmden konaklama aramaya başlamak istemedim. Şu an nereden başlasam bilemiyorum

  Müsait bir vaktinizde sizinle konusmak isterim.

 5. Selam, Eylül ayında Erasmus için Belçika, Gent’e gideceğim. Yurt başvuruları bütün başvurular tamamlanmadan yapılmadığı için daha yeni yer olmadığı bilgisini aldım. Hala bir kalacak yer bulamadım bana bir öneriniz var mı? Teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Sena,

   ” Yurt başvuruları bütün başvurular tamamlanmadan yapılmadığı için” bunu böyle derler hep 🙂 ama vize için diye zorlarsan daha önce dönüş alabilirdin aslında belki…

   Klasik cevap en çok işe yarayandır! Daha önce sizin bölümden gidenler vardır, onlar, onların arkadaşları ve oradaki danışmanın kesin bi seçenek sunar bence

 6. Görkem merhaba
  Öncelikle verdiğin bilgiler için teşşekkür ederim. Ben erasmus ile danimarka copenhang gideceğim. Bende uzun zamandır araştırıyorum ama kalacak yer bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilirmisin. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Sevgili Yasemin,

   Maalesef korona döneminde erasmus konaklamaları oldukça zorlaştı 🙁 Hep dediğim gibi ilk tercih olarak, sizin okuldan daha önce gidenler ve danimarkadaki erasmus danışmanına sordun mu?

 7. Merhaba görkem
  Ben temmuz ayinda estonya 2 aylik staj yapacağim basvurdugum butun yurttlar sadece bagli olduklari universite ogrencilerini kabul ediyorlar .Bana cok pahali hosteller oneriyorlar.Seninde cok iyi bildigin gibi hibemiz çok fazla degil bana uygun konaklama ayarlayabilecegim bir yol soyluyebilir misin? Şimdiden tesekkurler.

  • Merhabalar Sevgili Evindar,

   Özellikle staj için zaten yurt pek söz konusu olamıyor .Kiralık oda bulmalısın…. Staj yapacağın firmadaki iletişimde olduğun kişiye bunu sordun mu? İlk önceliğimiz oradaki bağlantımız ile halletmek

 8. selam Görkem,
  napoliye erasmus öğrencisiyim. belge işlemlerine nerden başlayacağımı bilememkle birlikte konaklma durumunu ne yapacağımı da biliyorum. apart? ev? yurt? hostel? ders dışında gezmeyi de düşünüyorum. sence ne yapmalı nerden başlamalı konaklama ne olmalı ? nasıl bulmalı 🙂

  • Merhabalar Sevgili Büşra,

   Sitede erasmus yazılarında napoli diye aratırsan aslında bunu geçen biri daha sormuştu yorumlarda bulabilirsin 🙂 Napoli de kalacak yer arayan. Beraber bakabilirsiniz. (editt: iki altta imiş berna; sana e mail adresini mail ile atacağım )

   Konaklama işini ayarlamak çok önemli. Önceliği napolideki danışman hocana vermelisin ona mail atıp sormanı öneririm. Bunun dışında o okulda erasmus yapan sizin bölümden kişiler vardır onlara ulaşıp bilgi alabilirsin. Son çağre bulamazsan hostelleri düşünebilirsin en azından ilk günler için.

   Ben de İtalya’daki esn de bulunan arkadaşlarıma sordum ama pandemi döneminde maalesef ki onlar da bi seçenek sunamadılar yurtlar kapanmış v.b

  • Merhabalar Sevgili Nisa,

   Erasmus yapmaya her zaman değer, hibesiz olsa bile… Fakat ayda en azından 300-400 euro kadar harcayacağını hesaba katarak böyle bir bütçe ile yola çıkmalısın.

 9. Merhaba Görkem , öncelikle bize aktardığın tecrübeler için sana çook teşekkür ederim bize yol gösteriyor 🙂
  Güz döneminde La Sapienza üniversitesine gideceğim ama üniversitenin yurdu yok , oda kiraları ise neredeyse hibeyle eşit fiyatta hibenin tamamını sadece konaklama için kullanmak istemiyorum. Roma’da daha uygun konaklama yapabileceğim bir seçenek var mı ? Bir fikir verirsen çok mutlu olurum . Teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Büşra,

   Rica ederim 🙂 Roma’da bir sürü seçenek var. En kolayı öncelikle senden önce giden kişileri bulmak senin okulundan onlardan yardım istemek. Bunun dışında da erasmusu dan v.b odalara bakabilirsin. Pandemiden dolayı biraz o işler karıştı ama bolca araştırmak zorundayız. Ayrıca erasmus danışmanını da biraz darla (italyadakini) derim 🙂

 10. Selam Görkem,

  İnternette bu yaz Erasmus stajımı yapacağım yer olan Napoli ile ilgili araştırma yaparken senin blog yazılarını okudum ve sana yazmaya karar verdim. Temmuz ayında başlayacak olan 3 aylık stajım için vize işlemlerine mayısın 3 ya da 4. haftası başlayacağım büyük ihtimalle (tam kapanma ve kısıtlamalar sebebiyle bu kadar sarktı süre). Senin de bildiğin üzere vize için konaklama belgelerimi sunmam gerekiyor gerekli kurumlara ancak ben hala ne bir yurt bulabildim ne de başka bir yer. Hatta ailelerin yanında kiralanan odaları bile araştırdım ama kendime uygun bir yer bulamadım. Konaklama ile ilgili yazdığın blogda yer bulamayanlara belki yardımcı olabileceğini söylemiştin ben de sana bir sormak istedim. Bu konuda bana yardımcı olabilir misin? Euro neredeyse 10 tl olduğu için bu bütçemi çok zorluyor ve ev tutma ihtimalimi de imkansızlaştırıyor.

  Şimdiden çok teşekkür ediyor ve olumlu ya da olumsuz cevabını bekliyorum.

  • Merhabalar Sevgili Berna,

   Bence mümkünse şimdiden işlemlere başlamalısın. Ben ESN Brescia dan cris var ona bir soracağım napoli den belki bi öğrenci evi ayarlanabilir. Sana mail ile dönüş yaparım

   Sana önerim Napoli’de çok ucuz hosteller var. Gecelik 10 euro civarına yani. 1 ay orda kalsan bilr 300 euro yapar ki indirim yapabilirler. Öyle seçenekleri düşünebilirsin. Vize için en azından hostelden bi 10 günlük rezervasyon gösterebilirsin

   • Merhaba Sevgili Görkem,

    Öncelikle cevap verdiğin çok teşekkür ediyorum.

    Şöyle açıklayayım ben Napoli’de 3 ay boyunca kalacağım için hostelde kalmak nbenim için çok daha masraflı olur gibi gözüküyor. Aslında istediğim bir öğrenci yurdunda kalmaktı ama bununla ilgili pek fazla seçenek göremedim ve mecburen oda veya apart tarzı yerlere bakmaya başladım. Şu andaki kur farkından dolayı da mümkün olduğu kadar ucuz bir yer bulmaya çalışıyorum. O yüzden umutlu bir şekilde senden haber bekliyorum 🙂 Bir de vize için 10 günlük rezervasyon sunmak benim için de daha iyi olur yani daha fazla vaktim olur yer bulmak için, ancak bu sıkıntı olmaz değil mi? Sonuçta 3 ay kalacağım ve rezervasyonum 10 günlük? Kısıtlamalardan dolayı ancak bu ay sonu vize başvurusunu yapabileceğim, vaktim azaldı.

    Son küçük bir şey daha sormak istiyorum sana Görkem, vaktim azaldığı için biraz panik yaptım açıkçası, sence 5 Temmuza kadar vizem net olarak çıkar mı yani bu yeterli bir süre mi sence?

    Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum.

    • Tekrardan Merhabalar,

     Tabii ki öncelik 3 ay için bi belge sunabilmak ama eğer bulamiyorsak 10 günlük de başta yeterli olacaktır. Ama benim tavsiyem bi şekilde apart v.b bulabilmen. Bu konuda staja seni kabul eden yer de yardımcı olabilir.

     Şuan süre yeterli ama artık yakın zamanda başvurmalısın bence

 11. merhaba ben nida. öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler. yazınızı okuyunca aklıma takıldı. Eylül 2021 de Almanya Münster’de erasmusa gideceğim.konaklama noktasında sürekli darladım diye yazmışsınız. ben 23 Nisanda yurt başvurusunda bulundum ve listeye eklendiğimle ilgili mail geldi. sonrasında bekleme sürecine girdim. bu süreçte benim yapmam gereken başka bir durum var mı ? açıkcası onlardan cevap bekleyeceğim diye biliyorum..
  şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Nida,

   Vize için acil olarak o belgenin gerekli olduğunu, schengen dışından olduğunu v.b belirten bir mail atmanı öneririm istisna sağlayabilirler

 12. merhaba öncelikle bilgilendrime için çooook teşekkür ederim 🙂 bir sorum olacaktı ben Erasmus staj için Almanya ya da Polonyaya gitmek istiyorum. çünkü okulumuzun anlaşması böyle sanırım. Amaa staj yeri bulma ve kalacak yer konusunda endişeliyim. ne yapmam gerekiyor ?

  • Merhabalar Sevgili Kübra,

   Rica ederim 🙂 Staj yeri bulmak için “erasmus intern” gibi siteleri kullanabilirsin. Ya da okulunda üst dönemlerde erasmus staja gidenlerin gittikleri yerleri sorup oralara mail atabilirsin. Kalacak yeri de sonraki aşama. Ama olayın özeti bence istekli olmak ve sürekli kovalamak 🙂

   • Çok teşekkür ederim 🙂 yarın bilgilendirme toplantısı olacak ,dediğin gibi üst sınıftaki arkadaşlara da sordum. Gideceğim ülke ve fabrikayı bulunca seni tekrar rahatsız edeceğim :)))

 13. Görkem merhaba
  Ben yaklaşık 13 gün içerisinde valenciaya gideceğim aynı şekilde Erasmus için en başta erasmus zaten bı gideyim kalacak yer bulurum dedim sonrasında 2 haftalığına bir otelde kalmayı bu süre içerisinde oda bulmayı düşündüm, direkt oda kiralamak istesem Türkiye’den hem aracı şirket komisyonu hem depozito hem de kur farkı derken altından kalmayacağım bir meblağ ortaya çıkıyor bana yardımcı olabilir misin yani bir tavsiyen var mı

  • Merhabalar Sevgili Muhammed

   Keşke konaklama işini 13 gün kalaya bırakmasaydın… bu aylar önceden ilk halledilmesi gereken konu…

   Bence şuan önceki dönemlerde oraya erasmus yapan arkadaşlarınla iletişime geç seni orada esn kulubundeki kişilere yönlendirecektir onlar sana kolayca öğrenci evi bulur. gitmeden yüksek komisyonlar ödeme derim hele ki vizen çıkmışsa

 14. Merhaba Görkem, kısmet olursa gelecek yaz temmuz ayında 2 aylık bir süre için erasmus stajına köln’e gideceğim, fakat bu konuda aklımı karıştıran bazı sorular var bunları da sana sormak istiyorum cevaplarsan çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim. Köln’de kalma işini nasıl halledebilirim duyduğum kadarıyla bir oda kirası 300-400euro arasındaymış (belki daha fazla tam bilemiyorum) bu işi nasıl halletmemi önerirsin. Uygun fiyata yaz aylarında beni kabul edicek yurt bulabilir miyim? Diğer bir sorum ise babam üzerinden yeşil pasaporta sahibim, Köln’e gittiğimde fransa, hollanda gibi yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelere 1-2günlük gezi için gidebilir miyim? Son olarak ise az önce bahsettiğim ülkelere gidebilirsem almanyada aldığım telefon hattını bu ülkelerdede veya avrupanın diğer ülkelerinde de kullanabilir miyim? Tekrardan teşekkürler.

 15. Merhaba,
  Üniversitem İtalya Foggia da ben farklı şehirde kalacak yer bulsam Vize açısından ve Erasmus hibesi açısından sorun olur mu? İdata ile vize alacağım telefonda 15 günlük otele rezervasyon yaparsınız orada bulacağım diyebilirsiniz dediler.

  • Merhaba Sevgili Murat,

   Eğer yakın bir şehirse ve mantıklı bir açıklaması varsa olabilir tabii. Ama aynı şehir olmasını tavsiye ederim ben

 16. Merhabalar Görkem, umarım iyisindir 🙂
  Yazın için teşekkürler, gerçekten bilgilendirici.
  Ben de yaklaşık 6 ay sonra bir sıkıntı çıkmaz ise İrlanda Limerick’de Erasmus stajı yapacağım. Konaklama yeri bulmak orada gerçekten çok zor. Bulduklarım en az 300 Euro’dan başlıyor. Rica etsem bana konaklama bulma konusunda yardımcı olabilir misin? 🙂 Ya da yukarıda yazdıklarına ek olarak tavsiye 🙂
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Rabia,

   İrlanda da kalma ücretleri oldukça yüksek 300 euro bile iyi bir rakam sayılabilir 🙂 Benim Brescia’dan chris adında bi arkadaşım var belfastta yaşayan ona bir soracağım, mail adresini kontrol et yakınlarda

 17. Merhaba?
  Öncelikle çok güzel bir sayfa olmuş ellerinize sağlık. 2 sorum vardı size.
  1. Yurtta kalmayı tercih etmeyip te oda kiralasam nasıl olur acaba hani genellikle yaşlı insanlar evi de bir odayı kiralıyor ya. Bu tür oda kiralama bulmak kolay mı veya ücreti ne kadar oluyor.
  2. Normalde Ersmus 6 ay sürüyor ya ben istesem 12 aya uzatabilir miyim? Uzatmak istesem nasık şartlar aranıyor?
  Sorularım uzun oldu kusuruma bakmayın. Cevaplarsanız çok minnettar olurum. Teşekkür ederüm

  • Merhaba Sevgili Yusuf,

   Sen bilirsin ama yurt bulmak bir nimet 🙂 Sana pahalıya gelir öteki konaklamalar

   Bu anlaşmalara bağlı, 12 aylık olan zaten başta öyledir. Uzatma şansın teknik olarak var ama hibelendirmezler uzatsan bile sıkıntı yaşarsın. Başta 12 aylık anlaşması olan bir yere bakabilirsin.

   • Merhaba Görkem
    Öncelikle açıklayıcı yazın için teşekkür ederim bende gelecek yıl erasmus için İtalya’ya gideceğim ama gideceğim okulda (university of pisa) yurt imkanı yok. Alacağım hibenin tamamını konaklamaya da vermek istemiyorum açıkcası . Bugün feragat hakkımın son günü ve kafam inanılmaz karışık bana verebileceğin bir tavsiye var mı ? Şimdiden teşekkürler sağlıklı günler.

    • Merhaba Sevgili Pelin,

     Böyle bir fırsatı asla geri çevirme 🙂 Erasmus büyük bir şans. Pisa gezi notlarımı da oku ve ne kadar harika bi şehir olduğunu gör. Pisa’da 250-300 euro ya ev bulabilirsin çok uğraşırsan esn gruplarıyla iletişime geçip v.s

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.