Herkese merhaba! Bugün Erasmus yazı dizimde sonunda kendi Erasmus tavsiyelerimi verebileceğim bir yazıya fırsat geldi 🙂 Erasmus konusunda çok merak edilen şey olduğundan 10’u aşkın yazı kaleme aldım ve en güzellerinden biri ile karşınızdayım…

Evet ben Erasmus’a gittim! Hatta hala Erasmus’tayım ve size Erasmus’tan yazıyorum 🙂 Ben iki dönem için İtalya’ya geldim ve bir dönemlik tecrübelerim birikti bile, hemen paylaşmalıyım 🙂

Erasmus Arkadaşlarımla Cinque Terre Gezisindeyiz 🙂 / Erasmus Tavsiyelerime Hoşgeldiniz!

Erasmus Tecrübem

Öncelikle kısaca Erasmusa gidenlerden bir yorum duymak istersiniz diye öyle başlıyorum. Benim Erasmus hikayem oldukça keyifli ilerliyor. Burada oldukça mutluyum 🙂 Geziyorum, arkadaşlarımla buluşuyorum, dil öğrenmeye çalışıyorum falan filan.

Bu yazıyı muhtemel olarak Erasmus’a gidecekler okuyacağı için; çok şanslı olduklarını belirtmek istiyorum. Eğer Erasmus’a gitmeyi düşünüyorsanız da kesin şuradan Erasmus başvuru yazımı okuyun ve gelin.

Erasmus’a Gitmek Nasıl Bir Duygu?

Benim için gerçekten çok şaşırtıcı. Çünkü açıkçası böyle bir hayalim hiç yoktu. Ben Erasmus’tan önce de dünya çapında 50’den fazla ülkede bulunmuş olduğum için zaten yurtdışına bir bakıma alışıktım.

Erasmus tamamıyla hayatın akışı içinde bana sunulan bir şey oldu. Tabii ki Erasmus’a gitmek için çok çabaladım ve çalıştım ama bazı şeyler de gerçekten şans. Oralara girip sıkıcı Erasmus’a gidiş hikayemi anlatmak istemiyorum 🙂

Erasmus Burada Mesajı Vermiş 🙂 / Erasmus Demek Eğlence Demek İlk Tavsiyem Eğlenin!

Erasmus Tavsiyelerim Neler?

Biliyorum herkes bu tavsiyeleri duymak için geldi 🙂 Ama ben kısaca kendiniz olun önce diyorum, sonra aşağıda listelediğim Erasmus tavsiyelerini de dikkate alın !

İlk Haftaları İyi Değerlendirin

Öncelikle Erasmus sizin için çok farklı bir ortam. Bambaşka bir ülkeye, bambaşka bir şehre gidiyorsunuz. Oranın yerel dilini bile bilmiyoruzsunuz büyük ihtimalle!

Doğal olarak gittiğiniz yerde hiçbir arkadaşınız şimdilik yok. Fakat Erasmus’ta arkadaş edinmek çok kolay 🙂 Çünkü yabancı olmak daima ilgi çeken birşey.

Öncelikle ilk haftalar oldukça enerjik olmalısınız bence. Çünkü bu aralar fazlaca arkadaş edindiniz edindiniz 🙂 sonra zorluk yaşayabilirsiniz. Ben Brescia’ya daha geldiğim gün akşam dışarı çıktım! Peki nereden haberim oldu buluşmalardan?

Genelde Erasmus Whatsapp ve Facebook grupları oluyor her şehirde. Gitmeden önce bu grupları bulun takip edin hatta gittiğinizde de herkese sorun. Bu sayede benim gibi ilk kez gittiğiniz bir şehirde akşamında arkadaşlarınızla bir bira içebilirsiniz 🙂

Erasmus Welcome Day Denilen Şeyi Kaçırmayın Sakın 🙂 

Girişken Olun

Yeni bir ülkedesiniz ve sizi tanıyan kimse yok 🙂 Yani kaybedecek hiçbirşeyiniz yok!

En kötü senaryoda bile bir sene sonra döneceğiniz bir yerde neden önyargılara ve utangaçlıklara takılasınız ki. Erasmus’tayken okulda, etkinliklerde herkesle tanışın. İnanın bu çok normal birşey 🙂

Brescia’da her perşembe akşamı San Faustino’nun orada Universita Bar var. Bu barın 2 al bir öde kampanyası oluyormuş 🙂 Perşembe günleri tüm Brescia orada..Ve ortam sokaklara taşıyor diyebilirim yüzlerce kişi..

Ben ve birkaç arkadaşım artık herkesle tanışınca direkt olarak Brescia’daki yerel üniversiteli gençlerle tanışmaya başladık. Ve her sohbet ayrı bir güzel oldu 🙂 Sonunda şimdi Brescia’da sokakta yürürken en az 3-5 kişiyle rastlaşıp selamlaşıyorum !

Bu Fotoğrafım Erasmus’umun İlk Günlerinden 🙂 Size Tavsiyem Herkesle Tanışın!

Bütçenizi İyi Ayarlayın

Erasmus hibesi hakkındaki yazım şurada önce bir inceleyin. Ardından bütçe konusunu daha iyi anlayacaksınız. Erasmus hibeleri sizin elinize birden toptan olarak veriliyor ve harcanmaya başlanıyor 🙂

Toptan verildiği için bütçe hesabı gerçekten zorlaşabiliyor. Eğer bütçeyi biraz aşarsak euro üzerinden aşacağımızı unutmayalım 🙂

Fakat ben bütçe konusunda gayet iddialı bir yazı yazdım. A’dan Z’ye Erasmus’taki aylık harcamalarımı bütçe halinde sizlerle paylaştım ve önerilerimi sundum. Şu yazıyı Erasmus’a giden, gidecek herkes okumalı.

Şanslı Olduğunuzu Unutmayın

Hepimiz insanız…Bazen en güzel ortamda bile hüzünlere, sıkıntılara kapılabiliyoruz. Yani Erasmus’ta evinizi özlediğiniz, yalnız hissettiğiniz hatta dönmeyi düşündüğünüz anlarınız bile olabilir.

Fakat bu anlarda şunu düşünün; “ben çok çok şanslıyım!”

Evet Erasmus yapabilmek Türkiye’de bir öğrenci için oldukça büyük bir şans. Hepimiz biliyoruz ki dünyanın en gelişmiş ya da en zengin ülkesinde yaşamıyoruz. Türkiye’de doğduğumuzdan beri sınavlar ve yarışlar içindeyiz. Erasmus ise bu yarışın içinde Survivor ödül gezileri gibi 🙂

Yani Erasmus’a karşılık hiçbir olumsuzluk baskın gelemez. Erasmus’a gitmek daima çok güzel birşey.

Erasmus’ta Yılbaşı Tecrübem 🙂 2020’ye İtalya’da Girdim!

Gezmeye Vakit Ayırın

Erasmus’a gelmek sadece Avrupa’da yaşamak öğrenci olmak demek değil. Avrupa’yı gezmek görmek demek. Yani üç kuruş para tasarrufu yapacağım, işte myfon 23 alırım diye para biriktirmeyin!

Gidin gezin, görün öteki ülkelerde neler var. Tabii kendi çevrenizi de gezin. Ben Brescia’ya geldim daha 2. günü İseo Gölü’ne gittim. Gezi notları da şurada… daha gitmeden önce rotaları belirleyin hayallerini kurun.

“Peki Görkem nereleri,nasıl gezelim, Erasmus’ta gezmek nasıl olur?”

Bunu soranlar doğru kişiye soruyor çünkü part time “gezi bloggeri” falan olabilirim belki. Avrupa’nın tüm ülkelerine gitmiş biri olarak sizlere Erasmus için Avrupa gezi önerilerimi ayrı bir yazıda topladım. Şuradan Erasmusçular 🙂 için gezi rotası ve önerilerimi bulabilirsiniz.

Milano’da Milan Maçı İzlerken / San Siro Stadyumu, İtalya / Erasmus’un Güzel Avantajlarından Biri de Bu 🙂

Dersleri Takip Edin

Erasmus’ta buradaki çoğu arkadaşım özellikle İspanyollar 🙂 sanki tamamen eğlenmeye gelmişler !

Yani Erasmus eğlence de demek, gezmek de demek ama burada eğitim aldığımızı unutmamalıyız. Dersleri takip etmek ve uzman olacağımız konuda farklı bir ülkenin bakış açısıyla bilgiler alabilmek çok güzel birşey.

Erasmus’ta mesleğinizle ilgili aldığınız dersler eminim ki ilerideki profesyonel hayatınızda size çok kapılar açacak.

Erasmus’ta Ders de Çalışmak Gerekli 🙂 / Yurdumun Çalışma Odasından

Yerel Dili Öğrenin

Erasmus’a gelmeden önce sadece İngilizce üzerine odaklıydım. Hatta 24 yıllık hayatım boyunca hiç İngilizce dışında bir dili öğrenmeyi düşünmemiştim. Kendimi dil öğrenmek konusunda çok yetenekli de görmüyordum zaten…

Fakat İtalya’da Erasmus yapmak ben de yeni bir kapı açtı. Dedim ben şu İtalyanca’yı öğrenmeye çalışayım. Kendi kendime “herhalde salak değilimdir, bir yıl yaşayıp biraz öğrenirim” diyerek motive oldum 🙂

Şansımı okulum her dönem 60’ar saatten kura uygun İtalyanca dersi de veriyormuş, hem de bedava! Şimdi o kursun İtalyanca A1 olanını tamamladım 🙂 Resmi sertifikamla A1 İtalyanca biliyorum diyebiliyorum. İkinci dönem A2 ya da zorlarsam B1’i de bitirmeyi planlıyorum. Zaten İtalya’da yaşadığımdan inanın hiç çalışmama bile gerek kalmıyor İtalyanca’yı.

Ayrıca İtalyanca öğrenmeye başladıktan sonra bırakın İngilizce ile beraber kafamın çorba olmasını, resmen beynim açılmış gibi diller arasında iyi bağlantı kurabilmeye başladım. Yani İtalyanca, İngilizcemi de geliştirdi…

İşte Bizim Erasmus Kadromuz 🙂 / Erasmus Brescia

Günlük Yazın, Fotoğraflar Çekin

Çok mu klasiğim bilmiyorum…

Ama Erasmus’taki anılarınızı ölümsüzleştirin ben şu torunlara hikaye anlatmak kısmını çok seviyorum. Erasmus yazı dizimde bundan da bahsetmiştim 🙂 Önümüzdeki nesilleri Erasmusçu dedeler bekliyor!

E bu hatırları da ne kadar çok yazsak, fotoğraflandırsak, video çeksek bence o kadar iyi. Hatta ben bazı anılarımı burada sizinle de paylaşmak istiyorum. Belki ikinci dönem yazı dizime Erasmus günlüklerimi de eklerim. (eğer günlüğüm olursa :))

Brescia’nın Keyfini Bol Bol Çıkarıyorum 🙂 / Burası Benim Erasmus Şehrim! / Brescia, İtalya

Vaktinizin Kıymetini Bilin

Erasmus’a verilecek tavsiyem çok ama bir yazıda da kısıtlamam lazım. Aslında Erasmus yazı dizimin tamamında tavsiyeler var. Yani hibeyi anlatıyorum arada bir tavsiye, başvuruda ayrı  🙂 Hepsini okuyun ve toparlayın…

Fakat son önemli önerim vaktinizin kıymetini bilmek. Erasmus’ta geçen her dakika ve saniyeniz kıymetli ve özel. İlk geldiğimde bize konferans veren Brescia Belediyesi’nin bir üyesi bize “şu an hayatınızın en güzel yılını yaşıyorsunuz, bunu ileride anlayacaksınız” demişti. Siz de Erasmus tecrübenizi iyi değerlendirin.

Duygusal bitirmemek imkansız, gurbetteyim gençler 🙂 Erasmus tecrübelerimi şimdilik anlatmaya çalıştım belki yazıya bir part2 gelir. Eğer sorularınız varsa yorum bölümünden bekliyorum, hepsini önemsiyor ve yanıtlıyorum, hepinize İtalya’dan sevgiler!

Yazının Devamı: Erasmus’ta Nereler Gezilmeli? Örnek Gezi Rotalarım!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir