Görkemli günler! Bugün Erasmus yazı dizimin en can alıcılarından olan “Erasmus hibe” yazımı hazırlıyorum çünkü burada para konuşur 🙂 Özellikle de Erasmus’a gitmek isteyen öğrencilerin en çok çekindiği konu para, burs meselesi olunca çok dikkatli bir biçimde açıklık getirmek istedim.

Ben bugün Brescia, İtalya’da Erasmus yapıyorum ve sizlere tamamen kendi tecrübelerim ile Erasmus hibesi ya da başka deyişle Erasmus bursunu açıklayacağım, başlayalım !

Erasmus Hibesi’nin 500 Euro Olduğu İtalya’dan 🙂

Erasmus Hibesi Neden Verilir?

Sanırım herkes Erasmus’a gidenlerin öyle yada böyle bir hibe konusundan bahsettiğini duymuştur. Evet, Erasmus’a gidenlere Avrupa Birliği desteği ile beraber Erasmus hibesi alabiliyor.

Erasmus hibesinin veriliş mantığı biraz yanlış anlaşılıyor. Bu hibe tamamıyle Erasmus boyuncaki harcamaların karşılanması için değil. Erasmus bursunun verilme amacı Avrupa’daki ek masraflardan ötürü maddi anlamda destek olabilmek.

Yani Erasmus için belli bir miktarda harcama yapmamız gerektiğini de hesaba katmalıyız. Fakat eğer herşey iyi planlanırsa bazen bu hibe ile komple de geçinebilirsiniz 🙂 Açıkçası ben Erasmus hibesi ile İtalya’da kendimi döndürebiliyorum diyebilirim.

Brescia Üniversitesi’nin Bana Verdiği Erasmus Çantası 🙂

Erasmus Bursu Herkese Veriliyor mu ?

Maalesef ki Erasmus hibesi bu programdan yararlanan tüm öğrencilere verilmiyor. Genellikle her okulun belli bir Erasmus hibe kontenjanı oluyor ve üniversiteler bu kontenjana uyacak sayıda öğrenciye hibe sağlayabiliyor.

Bir de bu hibenin nasıl dağıtıldığı konusu var. Yani hangi öğrenciler hibe alacak ?

Aslında tamamıyla Erasmus’a gidecek öğrencilerin seçildiği sistemin aynısı kullanılıyor. Erasmus’a gidecek öğrenciler arasından en yüksek puanlıdan başlayarak kontenjan yettiğince hibe aktarılabiliyor.

Bu iş biraz karmaşık bir hesaplama içeriyor olduğundan isterseniz şu yazımdan Erasmus şartları ve Erasmus öğrencisi seçilmek için yapılan değerlendirmeyi ayrıntılı şekilde okuyabilirsiniz.

Erasmus Bursu İşte Bu Karta Yatıyor… / Şaka Şaka Öğrenci Kartım Bu:)

Erasmus Hibesi Ne Kadar ?

Ne demişler; paranın hiçbir önemi yok… Önemli olan miktarı 🙂 Biz de şimdi hibenin miktarından konuşalım !

Erasmus Hibesi verilirken gidilen ülkelere göre bir dağıtım yapılıyor. Gideceğiniz Avrupa ülkeleri 3 ana kategoride sınıflandırılıyor ve ilk iki kategorideki ülkelere gidecek olan öğrenciler ayda 500 euro, üçüncü kategoridekiler ise ayda 300 euro Erasmus hibesi alıyor.

Şimdi sizlere bu grup ülkelerini paylaşayım;

1 ve 2. Grup (500 euro): Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, Lüksemburg, İsveç, Birleşik Krallık, Lihtenştayn, Norveç, Avusturya, Belçika, Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, İspanya, Kıbrıs, Hollanda, Malta, Portekiz

3. Grup (300 euro): Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Makedonya, Türkiye

Genelde hep bu hibe miktarları verilip bırakılıyor 🙂 Fakat ben size farklı da bir bakış açısı sunmak istiyorum. Örneğin aynı hibe miktarı alacağınız Erasmus ülkeleri arasında da aslında yaşam pahalılığı bakımından farklılıklar bulunuyor.

Yani mesela Danimarka’ya giden de Portekiz’e giden de 500 euro alıyor ama bu iki ülke arası genel yaşam fiyatları neredeyse 2 kat farklı. Yani Portekiz’e giden bence 500 euro ile oldukça şanslı 🙂

Eğer maddi konularda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle bu dediğim mantalite ile okul tercihi yapın ! “Görkem ben hangisi avantajlı bilmiyorum” diyorsanız yorum bölümünden sorun, anlatın en uygununu kararlaştıralım 🙂

Erasmus’ta Kaldığım Odadan İtalya Manzaram 🙂 Konaklama Erasmus Hibesinin En Çok Harcandığı Kalem

Staj Yapacaklar Hibe Alır mı ?

Erasmus+ programının stajı da kapsadığını öteki yazılarımda açıklamıştım. Erasmus stajı yapacaklar da yine aynı sistemle Erasmus hibesi alabiliyor. Fakat burada küçük bir fark var 🙂

Erasmus stajı yapacaklar için hibe miktarları biraz da fazla. Yani aynı değerlendirme ile aylık 300 ve 500 euro yerine 400 ve 600 euro olarak belirlenmiş. Fakat genel olarak Erasmus hibe miktarları ile ilgili şu açıklamayı da yapamam gerek…

Bu bahsettiğim hibe miktarları senelere göre ve okulların özel prosedürlerine göre az da olsa değişiklik gösterebiliyor. Ben size burada yüzde 95 doğrulukla genel bir fikir veriyorum. Doğru hibe miktarı için okulunuzun o yılki Erasmus duyurularına bakmalısınız. Ben o duyuruları bulamıyorum diyenler yoruma yazabilir 🙂

Erasmus Stajı Yapan Arkadaşımın Olduğu Cagliari’den / Sardinya Adası, İtalya

Erasmus Hibesi Geri Ödenir mi ?

Bu başlığı açmayı aslında istemiyordum ama zorunda kaldım 🙂 Cevabı soruda !

Adı üzerinde hibe, ya da başka bir deyişle burs. Yani Erasmus hibesi kesinlikle geri ödenmiyor. Tabii Erasmus’unuzu sorumluluklarınız gereği tamamladığınız sürece. Yani erken döndünüz, derslere sınavlara girmediniz böyle bir durumda sizden hibeyi geri talep etme hakkına sahipler!

Erasmus Hibesi Ne Zaman Verilir ?

Erasmus hibesi genellikle öğrenciler yurtdışında eğitimlerine başladığı zamanda veriliyor. Eğer ilk dönemde gidecekseniz eylül sonu hatta ekim ayını bile bulabilir. İkinci dönem gidecek olanlar genelde biraz daha şanslı oluyor.

Fakat hedeflenen şey tabii ki öğrencilerin gitmeden Erasmus hibesinin verilmiş olması. Mesela ben ağustos ayında hibemi almıştım ! Biraz şanslı olduğum doğru 🙂 Ayrıca Erasmus hibesinin toplamının tek seferde verildiğini de eklemeliyim. Toplam’da ne kadar hibe hesabınıza yatırılır merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Erasmus Hibesiyle Gezmek de Münkün 🙂 Erasmus Arkadaşlarımla Cinque Terre’ye Gidiyoruz!

Uçak Bileti İçin Hibe Verilir mi ?

Aslında bazı üniversitelerin Erasmus’ta gidilecek şehrin mesafesine göre 40 ile 100 euro arasında ek bir hibe verdiğini gördüm. Fakat bu her üniversitede geçerli olmayan bir durum. Mesela Kocaeli Üniversitesi vermiyor buna eminim 🙂

Siz yine de uçak biletlerini en ucuz şekilde almaya bakın 🙂 çünkü büyük ihtimalle bununla ilgili bir ödeme alamayacaksınız.

Erasmus Hibe Hesaplama

Şimdi Erasmus’ta toplam ne kadar hibe alacağımızın hesabına geçelim !

Erasmus’ta toplamda yurtdışında kalacağınız süre kadar bir ödeme yapılıyor. İlk olarak size verilen kabul mektubundaki tarihler önemli. Örneğin kabul mektubunuzda öğretim süresi 1 Eylül 2020 – 28 Şubat 2021 olsun. Bu durumda toplamda 6 ay için hibe alırsınız.

İtalya’ya gittiğinizi varsayaraksak 6*500 den toplam 3000 euro ödeme alacaksınız demektir. Fakat Erasmus kuralları gereği hibenizin yüzde 80’i gidişte veriliyor. Kalan yüzde 20 için bazı şartlar var. Yani giderken toplamda 2400 euro hesabınıza yatacak.

Ayrıca bu hesaplama orada yazan tarihlerde gidip döndüğünüzü varsayarsak…

Yani örneğin siz 1 yerine 15 Eylül 2020’de giderseniz yarım aylık ücretiniz de kesilmiş olacak. Bu konuda hesaplamada sorun yaşayanlar yorum bölümünden sorabilir 🙂

Erasmus Bilekliğim ve Görkemliyollar 🙂

Hibe Kesintisi Oluyor mu ?

Evet! Erasmus hibesi alırken genel olarak bazı kurallar var…

Bu yüzdeler okuldan okula değişebilmekle beraber genel olarak aynı. Başta verilen yüzde 80 sizden geri talep edilmiyor. Kalan yüzde 10 genellikle OLS denilen Erasmus Dil Geliştirme konusundaki bir araştırmaya katkı için yapılan basit bir sınav. Kalan yüzde 10’da Erasmus’taki döneminizdeki başarınıza bağlı.

Eğer Erasmus’ta aldığınız derslerin AKTS olarak yüzde 75’ini başarırsanız kalan yüzde 10’luk hibeyi de alabilirsiniz !

Erasmus Dönüş Hibesi Ne Zaman Yatar ?

Erasmus hibesinin kalan kısmını hakettiğinizi varsayarsak 🙂 Bu paranın hesabınıza yatması uzun bir süre alabilir…

Çünkü biliyorsunuz ki dönem bitse de, sınavlar, sonuçları, evrak işleri sonra onların eşleştirmelerinin yapılması vs. derken nihai olarak Erasmus işlerini bitirmeniz uzun bir süreç alacaktır. Bu yüzden tahmini olarak geldikten 2-3 ay sonra alabileceksiniz.

Bilin Bakalım Burası Hangi Erasmus Ülkesi? / Porto, Portekiz 🙂

Erasmus Erken Dönüş Hibe

Erasmus’tan erken dönüş yaparsanız genellikle hibeyi geri vermeniz gerekiyor. Fakat bu orada kaldığınız sürece ve dönüşün sebebine göre farklılık gösterebilir. Yani 1 senelik gidip 6 ay kalmışssanız sizden yarısını geri isterler.

Aslında hibe konusundaki konular biraz duruma bağlı olarak değişebiliyor. Genel olarak karar yetkileri üniversitenizin Uluslararası İlişkiler biriminde oluyor.

Erasmus Bursumu Hangi Bankaya Yatırmalıyım ?

Erasmus hibenizin tek seferde bankaya yatırıldığını söylemiştim. Bu da parayı yurtdışında çekme konusunda sorun yaratabiliyor. Sonuçta yanımızda 2-3 bin euro ile gezecek halimiz yok 🙂

Burada size banka ismi vermek istemiyorum ama biraz internette araştırırsanız, yurtdışında ücretsiz para çekme ve atm kullanımı hizmeti veren güvenilir bankalar olduğunu göreceksiniz. Onları kullanın ve ek harcamalar yapmayın ! Küçük gibi gözükse de 2-3 euro para çekme ücretleri 6 ayda 100 euro’ları bulabilir. Bu parayla 1 haftalık geziye bile çıkarsınız 🙂

İtalya’daki Erasmus Bütçemi Merak Edenleri Yazıma Beklerim 🙂

Erasmus Bütçesi Nasıldır ? Ne Kadar Para Harcarım?

Evet şimdi hibe konusunun bağlantılı olduğu yere gelelim. Erasmus boyunca bu hibe bize yeterli olacak mı ? Ya da nasıl bir bütçe ile karşı karşıya olacağız 🙂 Bunu gitmeden bilmek zor !

Ama neyseki ben gittim 🙂 Hatta şuan Erasmus’tayım. Sizler için ayrıntılı olarak Erasmus aylık bütçemi ve harcamalarımı kalemi kalemine anlattım. Şu yazımdan Erasmus bütçesi hakkında herşeyi benden öğrenebilirsiniz. Okumayanlar çoook şey kaybeder derim !

Bu şekilde Erasmus hibe konusunu sanırım kapattık. Pek sanmıyorum ama değinmeyi unuttuğum yerler varsa lütfen yorum bölümünden çekinmeden sorun 🙂 Hepinize Erasmus Brescia’dan sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus’la Hangi Ülkelere Gidilebilir ?

14 Yorum Yapılmış

 1. Berat Alp Çelik

  Merhaba , ben bugün erasmus yabancı dil sınavına gireceğim fakat erasmus hakkında aklıma takılan birkaç şey var açıkçası arkadaşım anlatıp hevesimi kaçırdı..
  Öncelikle merak ettiğim ilk soru gideceğimiz ülkeyi henüz seçmedik sınavdan sonra mı seçiyoruz?
  Yeterli seviyede yabancı dilimiz yoksa gittiğimiz okulda eğitim alırken ne gibi zorluklar yaşarız?
  Orda Alacağımız dersler burada ki gibi zorluyor mu?
  Peyzaj mimarlığı öğrencisiyim genelde proje dersleri ve çizim ağırlıklı dersler görüyorum yabancı dilin dersteki önemini merak ediyorum.
  Cevaplarsan çok sevinirim , şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Berat,

   Sınavdan sonra seçiyorsun evet eğer tüm erasmus yazılarımı okursan ayrıntılı şekilde anlatıyorum. Dil konusuna da bu kadar çok takılma 🙂 Eğer kazanırsan geliştirmek için uzuun bir zamanın olacak

 2. Merhaba, erasmustan erken dönüş hibe açısından vs sıkıntı yaratabiliyor, peki geç dönmekle ilgili bir sıkıntı var mı? Örneğin okulun akademik takviminde bitiş tarihi 17 temmuz gözüküyor, ben bu tarihten 10 gün sonra dönsem Türkiye’ye herhangi bir kural var mı bununla ilgili?

  • Merhabalar Sevgili İrem,

   İstediğin zaman gidip istediğin zaman dönebilirsin fakat hibe senin orada kaldığın güne göre yapılır ( davetiyendeki tarihlerin arasında olmak koşulu ile)

 3. murat tuna

  Merhaba,
  Benim bu sene pasaport ve vize işlemleri uzun sürecek gibi duruyor. Hibe vize almadan yatar mı? Hibeyi almak için vizeyi mi okula göstermem gerekiyor? Online eğitim olacağı söylendi bu durumda yurt dışına çıkılmasa hibeyi yasal olarak haketmiş olur muyum? Bilginiz varsa bu konularda teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Murat,

   Bu okuldan okula değişiklik gösteriyor bir şey diyemem 🙂 Örneğin ben şuan İtalya’dayım ve Brescia üniversitesi seneye online eğitim yapacak ve erasmus öğrencisi almayacak bu okul ve ülkeye göre değişebilir kontrol etmelisin.

   Yurtdışına çıkmazsan hibe verilmiyor maalesef.

 4. Yasemin çakil

  Merhaba. Sitenizdeki erasmus ucretleri adli yazinizi okudum. Erasmusa gitmeden once 3 veya 5 bin lira ekstra bulundurun demissiniz. Bu yazida da okul onceden hibenin bir kismini oduyor demissiniz. Okul, gitmeden hibenin bir kismini oduyorsa 3 5 bin liraya neden ihtiyac var ve okul gitmeden hibenin bir kismini odedigi icin benim yurtdisinda kaldigim sure boyunca bana aylik hibe odenmeyecek degil mi? Yani ben, bana gitmeden verilen hibenin bir kismini, aylara bolerek idare etmek zorundayim anladigim kadariyla. Merak ettigim bir sey daha var, ben erasmusa ilk donem basvuruldugunu, 2. Donem gidildigini saniyordum. Siz agustosta param yatti demissiniz, ilk donem mi gittiniz erasmusa, kafam karisti:)
  Biraz karisik sordum kusura bakmayin:) cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Merhabalar Sevgili Yasemin,

   Erasmusta’yım hala İtalya’dan selamlar 🙂

   Benim hibem ağustosta yattı ama çoğu kişinin eylül-ekim-kasım gittikten sonra yatıyor. Ayrıca ağustostan önce de harcamalar oluyor vize ücreti, yurt depozitosu v.s her ihtimale karşı 6-7 bin lira bulundurmak gerekli. Maalesef o yazıyı yazdıktan sonra euro 8 liralara geldi ve tutar yükseldi.

   Okuldan okula değişir başvuru fakat, genelde ocak-şubat-mart döneminde başvuru ve seçilme tamamlanır sonraki sene 1 veya 2. dönem için öğrenciler gider bu seçime bağlı ben 1 yıldır buradayım.

   • Yurtdışından erken geldiğimizi okul pasaportumuzdan mı anlıyor. Yoksa derslere bakarak mı karar veriyor?Hibeyi almak için için çıkıp online eğitim olduğu için erken dönsem ve hibeyi istemeseler diyorum.

   • Hibe yurtdışında kaldığınız süre için veriliyor doğal olarak avrupa daha pahalı olduğu için. Pasaport tarihleriniz ve üzerine avrupadaki okuldan aldığınız katılım sertifikasına bakılıyor ikisinin de birbirini tutması gerekli.

 5. Merhaba. Erasmusu biraz araştırdım ama baya karışık geldi bana. Öncelikle EA ve Sözel puanla hangi bölümler daha öncelikli olur erasmus için. MF olmadanda şansımız var mı 🙂 Hangi üniversiteyi seçmeye özen göstermeliyiz? Şimdiden teşekkürler .

 6. Merhaba, 1 ay sonra YKS sınavına gireceğim. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyup Erasmus ile İspanya’ya gitmek istiyorum ama kafamda çok soru işaretleri var. Gidebilecek miyim, kendime uygun bir yer nasıl bulacağım, ya uyum sağlayamazsam, ya yabancı dilde konuşurken zorlanırsam, açıkçası hiçbir şey bilmiyorum. Çevremde birebir yardım alabileceğim kimse yok. Bana ufak çaplı bir açıklama yapıp tavsiyelerde bulunursanız gerçekten çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler <3

  • Merhabalar Sevgili Ecrin,

   Bunları düşünmek için çok erken!!

   Erasmus seçeneğine göre üniversite bölümü seçilmez 🙂 Sadece sınavına çalış şuan başka birşey düşünme, tercih döneminde de cevap yazarsan o zaman başka tavsiyeler verebilirim, başarılar 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir