Görkemli günler! Bugün Erasmus yazı dizimin en can alıcılarından olan “Erasmus hibe” yazımı hazırlıyorum çünkü burada para konuşur 🙂 Özellikle de Erasmus’a gitmek isteyen öğrencilerin en çok çekindiği konu para, burs meselesi olunca çok dikkatli bir biçimde açıklık getirmek istedim.

Ben bugün Brescia, İtalya’da Erasmus yapıyorum ve sizlere tamamen kendi tecrübelerim ile Erasmus hibesi ya da başka deyişle Erasmus bursunu açıklayacağım, başlayalım !

Erasmus Hibesi’nin 500 Euro Olduğu İtalya’dan 🙂

Erasmus Hibesi Neden Verilir?

Sanırım herkes Erasmus’a gidenlerin öyle yada böyle bir hibe konusundan bahsettiğini duymuştur. Evet, Erasmus’a gidenlere Avrupa Birliği desteği ile beraber Erasmus hibesi alabiliyor.

Erasmus hibesinin veriliş mantığı biraz yanlış anlaşılıyor. Bu hibe tamamıyle Erasmus boyuncaki harcamaların karşılanması için değil. Erasmus bursunun verilme amacı Avrupa’daki ek masraflardan ötürü maddi anlamda destek olabilmek.

Yani Erasmus için belli bir miktarda harcama yapmamız gerektiğini de hesaba katmalıyız. Fakat eğer herşey iyi planlanırsa bazen bu hibe ile komple de geçinebilirsiniz 🙂 Açıkçası ben Erasmus hibesi ile İtalya’da kendimi döndürebiliyorum diyebilirim.

Brescia Üniversitesi’nin Bana Verdiği Erasmus Çantası 🙂

Erasmus Bursu Herkese Veriliyor mu ?

Maalesef ki Erasmus hibesi bu programdan yararlanan tüm öğrencilere verilmiyor. Genellikle her okulun belli bir Erasmus hibe kontenjanı oluyor ve üniversiteler bu kontenjana uyacak sayıda öğrenciye hibe sağlayabiliyor.

Bir de bu hibenin nasıl dağıtıldığı konusu var. Yani hangi öğrenciler hibe alacak ?

Aslında tamamıyla Erasmus’a gidecek öğrencilerin seçildiği sistemin aynısı kullanılıyor. Erasmus’a gidecek öğrenciler arasından en yüksek puanlıdan başlayarak kontenjan yettiğince hibe aktarılabiliyor.

Bu iş biraz karmaşık bir hesaplama içeriyor olduğundan isterseniz şu yazımdan Erasmus şartları ve Erasmus öğrencisi seçilmek için yapılan değerlendirmeyi ayrıntılı şekilde okuyabilirsiniz.

Erasmus Bursu İşte Bu Karta Yatıyor… / Şaka Şaka Öğrenci Kartım Bu:)

Erasmus Hibesi Ne Kadar ?

Ne demişler; paranın hiçbir önemi yok… Önemli olan miktarı 🙂 Biz de şimdi hibenin miktarından konuşalım !

Erasmus Hibesi verilirken gidilen ülkelere göre bir dağıtım yapılıyor. Gideceğiniz Avrupa ülkeleri 3 ana kategoride sınıflandırılıyor ve ilk iki kategorideki ülkelere gidecek olan öğrenciler ayda 500 euro, üçüncü kategoridekiler ise ayda 300 euro Erasmus hibesi alıyor.

*2022 Erasmus anlaşmasına göre artık bu yıldan itibaren olmak üzere hibeler 1. ve 2. grup ülkeler için 600 euro, 3 ve 4. grup için ise 450 euro olarak güncellendi. Erasmus stajlarında ise 750 ve 600 euro.

Şimdi sizlere bu grup ülkelerini paylaşayım;

1 ve 2. Grup (600 euro): Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, Lüksemburg, İsveç, Birleşik Krallık, Lihtenştayn, Norveç, Avusturya, Belçika, Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, İspanya, Kıbrıs, Hollanda, Malta, Portekiz

3. Grup (450 euro): Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Makedonya, Türkiye

Genelde hep bu hibe miktarları verilip bırakılıyor 🙂 Fakat ben size farklı da bir bakış açısı sunmak istiyorum. Örneğin aynı hibe miktarı alacağınız Erasmus ülkeleri arasında da aslında yaşam pahalılığı bakımından farklılıklar bulunuyor.

Yani mesela Danimarka’ya giden de Portekiz’e giden de 500 euro alıyor ama bu iki ülke arası genel yaşam fiyatları neredeyse 2 kat farklı. Yani Portekiz’e giden bence 500 euro ile oldukça şanslı 🙂

Eğer maddi konularda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle bu dediğim mantalite ile okul tercihi yapın ! “Görkem ben hangisi avantajlı bilmiyorum” diyorsanız yorum bölümünden sorun, anlatın en uygununu kararlaştıralım 🙂

*Önemli Not: Erasmus+ hibeleri hala bazı okullarda 300/500 euro olarak uygulanmakta. Örneğin şuradan görebileceğiniz gibi İstanbul Üniversitesi gibi bazı okullarda da yeni şekliyle 450/600 euro şeklinde uygulanmakta. Geçiş sürecinde her okulun farklı şartlar sunması olası. 

Erasmus’ta Kaldığım Odadan İtalya Manzaram 🙂 Konaklama Erasmus Hibesinin En Çok Harcandığı Kalem

Staj Yapacaklar Hibe Alır mı ?

Erasmus+ programının stajı da kapsadığını öteki yazılarımda açıklamıştım. Erasmus stajı yapacaklar da yine aynı sistemle Erasmus hibesi alabiliyor. Fakat burada küçük bir fark var 🙂

Erasmus stajı yapacaklar için hibe miktarları biraz da fazla. Yani aynı değerlendirme ile aylık 450 ve 600 euro yerine 600 ve 750 euro olarak belirlenmiş. Fakat genel olarak Erasmus hibe miktarları ile ilgili şu açıklamayı da yapamam gerek…

Bu bahsettiğim hibe miktarları senelere göre ve okulların özel prosedürlerine göre az da olsa değişiklik gösterebiliyor. Ben size burada yüzde 95 doğrulukla genel bir fikir veriyorum. Doğru hibe miktarı için okulunuzun o yılki Erasmus duyurularına bakmalısınız. Ben o duyuruları bulamıyorum diyenler yoruma yazabilir 🙂

Erasmus Stajı Yapan Arkadaşımın Olduğu Cagliari’den / Sardinya Adası, İtalya

Erasmus Hibesi Geri Ödenir mi ?

Bu başlığı açmayı aslında istemiyordum ama zorunda kaldım 🙂 Cevabı soruda !

Adı üzerinde hibe, ya da başka bir deyişle burs. Yani Erasmus hibesi kesinlikle geri ödenmiyor. Tabii Erasmus’unuzu sorumluluklarınız gereği tamamladığınız sürece. Yani erken döndünüz, derslere sınavlara girmediniz böyle bir durumda sizden hibeyi geri talep etme hakkına sahipler!

Erasmus Hibesi Ne Zaman Verilir ?

Erasmus hibesi genellikle öğrenciler yurtdışında eğitimlerine başladığı zamanda veriliyor. Eğer ilk dönemde gidecekseniz eylül sonu hatta ekim ayını bile bulabilir. İkinci dönem gidecek olanlar genelde biraz daha şanslı oluyor.

Fakat hedeflenen şey tabii ki öğrencilerin gitmeden Erasmus hibesinin verilmiş olması. Mesela ben ağustos ayında hibemi almıştım ! Biraz şanslı olduğum doğru 🙂 Ayrıca Erasmus hibesinin toplamının tek seferde verildiğini de eklemeliyim. Toplam’da ne kadar hibe hesabınıza yatırılır merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Erasmus Hibesiyle Gezmek de Münkün 🙂 Erasmus Arkadaşlarımla Cinque Terre’ye Gidiyoruz!

Uçak Bileti İçin Hibe Verilir mi ?

Aslında bazı üniversitelerin Erasmus’ta gidilecek şehrin mesafesine göre 40 ile 100 euro arasında ek bir hibe verdiğini gördüm. Fakat bu her üniversitede geçerli olmayan bir durum. Mesela Kocaeli Üniversitesi vermiyor buna eminim 🙂

Siz yine de uçak biletlerini en ucuz şekilde almaya bakın 🙂 çünkü büyük ihtimalle bununla ilgili bir ödeme alamayacaksınız.

Erasmus Hibe Hesaplama

Şimdi Erasmus’ta toplam ne kadar hibe alacağımızın hesabına geçelim !

Erasmus’ta toplamda yurtdışında kalacağınız süre kadar bir ödeme yapılıyor. İlk olarak size verilen kabul mektubundaki tarihler önemli. Örneğin kabul mektubunuzda öğretim süresi 1 Eylül 2021 – 28 Şubat 2022 olsun. Bu durumda toplamda 6 ay için hibe alırsınız.

İtalya’ya gittiğinizi varsayaraksak 6*500 den toplam 3000 euro ödeme alacaksınız demektir. Fakat Erasmus kuralları gereği hibenizin yüzde 80’i gidişte veriliyor. Kalan yüzde 20 için bazı şartlar var. Yani giderken toplamda 2400 euro hesabınıza yatacak.

Ayrıca bu hesaplama orada yazan tarihlerde gidip döndüğünüzü varsayarsak…

Yani örneğin siz 1 yerine 15 Eylül 2021’de giderseniz yarım aylık ücretiniz de kesilmiş olacak. Bu konuda hesaplamada sorun yaşayanlar yorum bölümünden sorabilir 🙂

Erasmus Bilekliğim ve Görkemliyollar 🙂

Hibe Kesintisi Oluyor mu ?

Evet! Erasmus hibesi alırken genel olarak bazı kurallar var…

Bu yüzdeler okuldan okula değişebilmekle beraber genel olarak aynı. Başta verilen yüzde 80 sizden geri talep edilmiyor. Kalan yüzde 10 genellikle OLS denilen Erasmus Dil Geliştirme konusundaki bir araştırmaya katkı için yapılan basit bir sınav. Kalan yüzde 10’da Erasmus’taki döneminizdeki başarınıza bağlı.

Eğer Erasmus’ta aldığınız derslerin AKTS olarak yüzde 75’ini başarırsanız kalan yüzde 10’luk hibeyi de alabilirsiniz !

Erasmus Dönüş Hibesi Ne Zaman Yatar ?

Erasmus hibesinin kalan kısmını hakettiğinizi varsayarsak 🙂 Bu paranın hesabınıza yatması uzun bir süre alabilir…

Çünkü biliyorsunuz ki dönem bitse de, sınavlar, sonuçları, evrak işleri sonra onların eşleştirmelerinin yapılması vs. derken nihai olarak Erasmus işlerini bitirmeniz uzun bir süreç alacaktır. Bu yüzden tahmini olarak geldikten 2-3 ay sonra alabileceksiniz.

Bilin Bakalım Burası Hangi Erasmus Ülkesi? / Porto, Portekiz 🙂

Erasmus Erken Dönüş Hibe

Erasmus’tan erken dönüş yaparsanız genellikle hibeyi geri vermeniz gerekiyor. Fakat bu orada kaldığınız sürece ve dönüşün sebebine göre farklılık gösterebilir. Yani 1 senelik gidip 6 ay kalmışssanız sizden yarısını geri isterler.

Aslında hibe konusundaki konular biraz duruma bağlı olarak değişebiliyor. Genel olarak karar yetkileri üniversitenizin Uluslararası İlişkiler biriminde oluyor.

Erasmus Bursumu Hangi Bankaya Yatırmalıyım ?

Erasmus hibenizin tek seferde bankaya yatırıldığını söylemiştim. Bu da parayı yurtdışında çekme konusunda sorun yaratabiliyor. Sonuçta yanımızda 2-3 bin euro ile gezecek halimiz yok 🙂

Burada size banka ismi vermek istemiyorum ama biraz internette araştırırsanız, yurtdışında ücretsiz para çekme ve atm kullanımı hizmeti veren güvenilir bankalar olduğunu göreceksiniz. Onları kullanın ve ek harcamalar yapmayın ! Küçük gibi gözükse de 2-3 euro para çekme ücretleri 6 ayda 100 euro’ları bulabilir. Bu parayla 1 haftalık geziye bile çıkarsınız 🙂

İtalya’daki Erasmus Bütçemi Merak Edenleri Yazıma Beklerim 🙂

Erasmus Bütçesi Nasıldır ? Ne Kadar Para Harcarım?

Evet şimdi hibe konusunun bağlantılı olduğu yere gelelim. Erasmus boyunca bu hibe bize yeterli olacak mı ? Ya da nasıl bir bütçe ile karşı karşıya olacağız 🙂 Bunu gitmeden bilmek zor !

Ama neyseki ben gittim 🙂 Hatta şuan Erasmus’tayım. Sizler için ayrıntılı olarak Erasmus aylık bütçemi ve harcamalarımı kalemi kalemine anlattım. Şu yazımdan Erasmus bütçesi hakkında herşeyi benden öğrenebilirsiniz. Okumayanlar çoook şey kaybeder derim !

Bu şekilde Erasmus hibe konusunu sanırım kapattık. Pek sanmıyorum ama değinmeyi unuttuğum yerler varsa lütfen yorum bölümünden çekinmeden sorun 🙂 Hepinize Erasmus Brescia’dan sevgiler !

Yazının Devamı: Erasmus’la Hangi Ülkelere Gidilebilir ?

62 Yorum Yapılmış

 1. Merhabalar,benim şuanki üniversitem 18 şubatta bitecek.Ben 1şubatta Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum.Yine de herhangi bir ücret ödemem gerekecek mi dönünce? Sınavlarım bitmiş olacak bu yüzden kalmak anlamsız geldi

  • Merhabala Sevgili Elif,

   Hibe tutarın dönüş gününe göre hesaplanacaktır, eğer kalacağın yerin ücreti ödenmişse biraz daha kalman senin avantajına olabilir hibe açısından ( kabul mektubun 18 şubata kadar kapsıyorsa)

 2. Merhaba Görkem. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş ellerine sağlık:) Benim sorum derslerle işgili biraz. İtalya cuneo konservatuarından kabul aldım daha doğrusu ondan önce Venedik Siena Livorno şehirlerinden de kabul aldım fakat bu şehirleri ekonomik ve okulla ilgili bazı sorunlardan dolayı tercih etmedim. Cuneoyu tercih ettim umarım pişman olmam 🙂 senin de bilgin varsa Cuneo ile ilgili paylaşmanı çok isterim. Derslerle ilgili şöyle bir sıkıntım var. Sanırım karşı okuldan 60 krediyi tammalayacak dersler seçmem gerekiyor seçince burdaki okulumdan bile çok fazla ders yüküm oldu. 60 ın altında kalırsam nasıl bir sorun olur hibeyi mi etkiler yoksa tamamen öğrenimi mi? Alıp derslerden kalmak istemiyorum hem ortalama hem de hibemi etkileyeceği için. Şimdiden teşekkürler:)

  • Merhabalar Sevgili Ayza,

   Zorunlu olan kredi alma sayın 30 olması lazım. 60 almak zorunda değilsin ama bunu erasmus koordinatörüne sormalısın. Hibelik bi durum olmaz şartları düzgün karşıladığın sürece. Gereğinden fazla ders alıp kendini zorlama derim

   Cuneo ya hiç gitmedim ama torino yakınlarındaymış. Harika bi tecrübe olacağına eminim

 3. Merhaba Görkem,

  12 Haziran’da Erasmus dil sınavına girdim ve 90 aldım. 5 Temmuz’da ise tercih dönemi başlayacak. Hibe kazanıp kazanmadığımı tercihimi yaptıktan sonra mı öğreneceğim yoksa tercih döneminin başında mı duyrulacak.

  Şimdiden Teşekkürler.

 4. Merhaba 🙂 1 hafta sonra erasmus dil sınavına gireceğim. Eğer sınavı kazanırsam Hollanda ya gitmeyi düşünüyorum. Güncel hibe miktarlarını düşünürsek Hollanda nasıl bir tercih sizce? Bir sorum daha olacak. gitmeden evrak işleri için (pasaport, sigorta vs.) tahmini ne kadar bir ücret harcamam gerekir? Teşekkür ederim

  • Merhabalar Sevgili Hilal,

   Hollanda hibe tutarlarına göre nispeten pahalı bi ülke ama 600 euro da fena bi rakam değil 🙂 Gitmeden bence en azından 5-10 bin tl civarında bi harcama gerekirse yapabilir durumda olmalısın ( illa gerekecek diye bişey yok nolur nolmaz 🙂

 5. Merhabalar Görkem Bey.
  Erasmus için tercih yapacağım. Tercihler arasında Almanya’dan Karlsruhe ve Bamberg, Fransa’dan Lille ve Lyon, Hollanda’dan Eindhoven, Letonya’dan Riga ve Romanya’dan Alba İulia şehirleri var. Maliyetleri de düşünecek olursak tavsiyeleriniz neler olur?
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Sevgili Resul,

   Ben Riga’yı tavsiye ederim 🙂 Gezi notlarımı aratarak bulabilirsin, hem keyifli bi şehir hem de nispeten Avrupa için uygun sayılır

   • Selamlar lise yılında erasmusa Almanyaya gittim ve bize hiçbir hibeden bahsetmediler sonra hocam hesabıza 1000 euro yatıcak çekip bize verceksiniz dedi masraflar için sayılcakmış ama ben inanmadım masraf olsaydı hocamızın hesabına yatmazmıydı

    • Merhabalar Sevgili Gökhan,

     Sonuçta 18 yaşından küçük olduğunuz için size direkt olarak nakdi bir para verilmesi söz konusu olmaz diye düşünüyorum. Bu para ailenize ya da sizden yurtdışında sorumlu kişide kalabilir.

 6. Merhaba! Erasmus stajım için inşallah Londra’ya gidiyorum, yazındaki hibelerin artırıldığını gördüm ama benim okulum bununla ilgili paylaşım yapmamış, acaba bu artırım 2021 yaz staj dönemini kapsıyor mu? Sevgiler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Rüveyda,

   Yeni kuralları kapsayacak olsaydı Londra’da da staj yapamazdın bence 🙂

   Herkes kendi başvurduğu dönemin kurallarını dikkate almalı, başarılar

 7. Merhabalar.Erasmus başvurusu yapacağım.İtalyadan iki üniversite var.
  1-L AQUILA – DEGLI STUDI DELLAQUILA
  2-FISCIANO SA-DEGLI STUDI DI SALERNO
  Sizce hangisini tercih etmeliyim önerileriniz nelerdir?
  Teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Ozan,

   Hemen gördüm yorumunu ve yanıtlayayım dedim 🙂

   Ben olsam Salerno’yu seçerdim 🙂 Deniz kum güneş ve muhteşem vezüv…

   • Cevap yazdım fakat görünmedi sanırım.Lille ve Amiens de var.Fransa ve İtalya arasında kaldım 🙂 siz hangisini önerirsiniz.

    • İnterrail zamanı Lille ve Amiens arasında trenle seyahat etmiştim 🙂 Bence italya başkadır Salerno varken diğerlerini pek değerlendiremem 🙂

 8. Görkem merhaba! Güncel hibelerin ne kadar olduğuna nereden bakabilirim? Hibelerin arttığını yazmışsın. Bunu kontrol edebileceğim bir site var mı? Şimdiden teşekkür ederim. (:

 9. merhaba, hibe miktarı ile ilgili artış olduğunu yazmışsınız bu bilginin kaynağı nedir acaba ?

 10. Merhaba Görkem oldukça bilgilendirici yazın için çok teşekkürler 🙂 Ben önümüzdeki 2022 Bahar dönemi için başvuru yapacağım yaklaşık 1 ay sonra o yüzden baya bir araştırma yapıyorum. Ailemin maddi durumu ve malum kurların yüksekliğinden dolayı çok pahalı şehirleri tercih edemeyeceğim. Çekya’nın Brno şehri ile (Mendel University) Polonya’nın Poznan(Poznan University of Economics and Business) şehri arasında kararsız kaldım. Mendel Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 600-700 içindeymiş diye okudum bu yüzden beni çok çekti ama biraz zorluyormuş diyorlar. Poznan’a da daha ucuz bir şehir diyorlar ama bilemiyorum OF. Senin bir fikrin, bilgin var mıdır acaba şehirler olmasa bile genel olarak bu iki ülke arasında? Hem diğer ülkelere bolca gidebilmeyi hem de cebimin çok yanmamasını istiyorum. Aynı zamanda da iyi olan bi okul. Zamanını ayırıp okuduğun için çok teşekkür ederim.::)

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Mesela italya da düşündüğün kadar pahalıya gelmeyecektir. Hibesi de ona göre 🙂 Ama ben olsam brno yu tercih ederdim. Ama ikisi de benzer tarz şehirler

   • Çok teşekkürler cevabın için. Aslında gönlüm İspanya Bilbao’dan yanaydı fakat anlaşmada b2 düzeyinde ispanyolca istiyor. Sadece İngilizcem ile daha az kredide ders alabileceğim ve bu sorun yaratabilir diye düşündüm. Bu aralar baya ispanyolca şarkı-dizi film izlediğim için öğrenme merakım oldu baya seneye gidene kadar en azından A2 yapabilirim belki :). İtalya için de Sassari var ama İspanyolca öğrenmek daha çok çekiyor bu aralar. Dediğin gibi Bilbao için de hibe yeterli olursa ki 600 yapmışlar, yazabilirim orayı.

   • Porto’yu da söylemeyi unutmuşum 😀 İspanyolca öğrenebilir miyim acaba Porto’da da? Bilbao mu Porto mu tercih ederdin sen? Tüm sorularım bunlardı artık çok teşekkürler..

    • Komple bir dil öğrenmeye erasmus yetmez 🙂 Ama önceden çalışırsan o zaman harika olur oradaki pratikle. Ben olsam Porto tabii ki 🙂 Porto diye aratırsan gezi notlarımdan şehri görebilirsin

 11. Merhaba Görkem.

  Gelecek dönemin başında Erasmus dil sınavına girmeyi planlıyorum. Kazandığım taktirde İtalya’yı seçmeyi düşünüyorum. Sen, sana verilen hibe dışında başka bir gelir kullanıyor musun? Orada olduğumuz zaman zarfında bir yere girip çalışmak gibi bir imkanımız olabiliyor mu? Ve son olarak anlamadığım bir konu var. Vize sırasında belli bir miktar paramızın olma şartı. Bu her okulda veya her kişide zorunlu olan bir koşul mu?

  Teşekkürler.

 12. Merhabalar, detaylı anlatəm için teşekkürler. Ben yüksek lisans öğrencisiyim. Önümüzdeki dönem Almanya`ya gitme şansım var. Fakat Almanya`daki üniversitenin ingilizce derslerinin toplamı 15 AKTS, benim tamamlamam gereken 30. Ders yerine tez yazabilirim ama ona da üniversite kredi vermiyoruz kendi üniversitenizin takdiri dedi. Sırf erasmus için almanca dersler var her biri 15 AKTS ihtiyaç olursa sınavlar ingilizce yapılabilir yazılmış. Şansımı denemek istiyorum belki ciddiye almazlar. Ama diyelim ki, başarısız oldum. Ne gibi bir süreç beni bekliyor)) yani tez döneminde olan birisiyim, yeniden ders almam imkansız. Hibe iadesi ve s. olabilir mi?

  • Merhabalar Sevgili Nejat,

   Eğer derslere düzgün katılım sağlayıp başarısız olursan hibenden sadece yüzde 10 kesilir yine yüzde 90 ı nı alırsın

 13. Merhabalar martta Erasmus sınavına gireceğim ve almanca öğretmenliği okuduğum için Almanya’ya gitmek istiyorum. Birkaç kez kulaktan dolma bilgi aldım ama net bir bilgi bulamadım. Alman Hükümeti bir öğrenci için aylık 850 euro sınır belirlemiş. yani ben devletin verdiği 500 euro dışında mı 850 euro koymalıyım yoksa 500 ün üzerine 350 euro ekleyip onu kendim bankada 850 euro olarak göstermeliyim ? bu konuda kafam çok karışık malum döviz sorunlarıda olduğu için. Umarım cevabını senden alabilirim. Teşekkür ederim 🙂

 14. Merhaba, keyifli anlatımın için teşekkürler. Hirvatistan’dan Erasmus icin kabul mektubum geldi. Vize alma asamasindayim, ofisle görüştüğümde imzalamam gereken bir sozlesme oldugunu ve bu yuzden ofise gitmem gerektigini soylediler. Ben Duzcede yasiyorum ofis ise Nigde’de. Hibe ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum. Tecrubelerine gore vize almamda bu sözleşme gereklimidir, banka hesabimda para olmadan vize kabul edilebilir mi?

  • Merhabalar Sevgili Enes,

   Kesinlikle hibe aldığına dair teminat gerekli!! Hele ki bu dönemde… Ancak o belgeyi sana elektronik kodlu olarak da gönderebilirler belki sorabilirsin

 15. merhaba yazınızı cok beğendim ben erasmus kazandım Polonya ya davet mektubu aldım ama hibe ne okul bahsetti nede mail aldım kendi okuluma iletişim kurmam gerekiyormu?

  • Merhabalar Sevgili Kübra,

   Okulunun uluslararası ilişkiler birimine sormalısın hibe konusunu. Direkt olarak kazandığını gösteren listede de bahsediyor olmalı hibeden

   • 2021 Erasmus Stajı için belirttiğiniz 750 euro hibe ne ulusal ajans’ta ne de Avrupa Birliği’nin yayınladığı el kitabında yer almıyor. Bu bilgi yanlış, nereden duydunuz bilmiyorum ama doğru olan 600-400 euro. https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/documents/corrigendum-2021-erasmus-programme-guide-12-may-2021_en doğru bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Rica ediyorum yazınızı güncelleyin, zira google aramada 750 euro diye en üstte bu site çıkıyor.

    • Merhabalar Sevgili Merve,

     Yazıdaki bilgiler doğru, attığın link ile de uyumlu. Şuan bir geçiş sürecinde olduğumuzdan bazı okullar 300/500 bazı okullar 450/600 euro şeklinde hibe veriyor.

     Örneğin istanbul üniversitesinin 2021 erasmus ilanına bakarsanız ( https://cdn.istanbul.edu.tr/FileHandler2.ashx?f=2021-2022-erasmus-ogrenim-ve-staj-hareketliligi-basvuru-ilani012.pdf) dediğim şekilde hibelerin güncel olduğunu 450/600 şeklinde göreceksiniz staj için de 750

     Bu yazıda ben en az 20 farklı okulun ilanlarını + ulusal ajans ve erasmusun yeni çıkan güncel kitapçıklarını ve bireysel tanıdıklarım ve kendi tecrübemi göz önüne alıyorum. Sadece kendi okulunuzun bir ilanı ile gelip burada “bu bilgi yanlış düzeltin” derseniz zaten komple erasmus mantığının dışına çıkmışsınız demektir. Erasmus bolca araştırma demektir, ama sonuç olarak herkes kendi okulunun kurallarına bağlıdır. Yazılarımı komple okursanız zaten bunu defalarca söylüyorum

 16. Merhaba Görkem,
  Önümüzdeki bahar dönemi içi erasmus hakkı kazandım ve hibe hakkını da elde etmiş bulunmaktayım ancak maddi kaygılardan ötürü kurum değişikliği yapmak istiyorum. Almanya özelinde en avantajlı şehirler bu şehirlerin yurt imkanları hakkında bilgi alabilirsem harika olacak.
  Şimdiden teşekkür ediyorum. 🙂

  • Merhabalar Sevgili Ceren,

   Bunu bilmek imkansız 🙂 yani binlerce şehir var Avrupa’da bunu sen okulların özelinde araştırmalısın ya da en azından örnek 2-3 şehir verebilirsin bana yorumlamam için.

 17. Görkem merhaba,
  Öncelikle çok teşekkür ederim bu kadar ayrıntılı bilgi bulabildiğim tek yer burası oldu. Diğer yazıların var mı? Staj yeri bulma konusunda herhangi bir bilgi verdin mi? Şu an çalıştığım için zamanım kısıtlı çok detaylı inceleyemedim. Ben sınavdan geçerli puanı aldım ve 20201 Ocak ayında staj için başvuru yapacağım. Ancak staj yerini okul ayarlamıyor ben de nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirsen çok mutlu olurum.

 18. Merhabalar, Erasmus için Macaristan’a gideceğim. Hibe mektubu için mail attım ve onayladılar. Benden herhangi bir belge ya da banka ismi istemediler. Vize için sadece hibe mektubunu almam yeterli mi yoksa bankadan euro hesabı açtırmalı mıyım? Hocalar bu konuda bilgi vermiyor. Yardımcı olursan çok sevinirim 🙂 Şimdiden teşekkürler 🙂

 19. merhabalar,

  Yurtdisinda ucretsiz para cekme atm islemleri icin hangi bankayi kullaniyorsun ? Bana mail atabilirsin reklam olmasin istersen. Telefon hat icin de yeni hat mi aldin ve telefonun yurtdisinda aktif olmasi olayi nasil oluyor ? TRdeki gibi pasaporta kayit muhabbetleri yasaniyor mu ?

  Tesekkurler

  • Merhabalar Sevgili Fatih,

   Sana şöyle diyim yurtdışında ücretsiz para çekme yaz google a o bankayı görürsün 🙂 Avrupa’da telefonunu kullanabilirsin direkt olarak imei kayıt v.b bi durum yok

 20. Merhaba , ben bugün erasmus yabancı dil sınavına gireceğim fakat erasmus hakkında aklıma takılan birkaç şey var açıkçası arkadaşım anlatıp hevesimi kaçırdı..
  Öncelikle merak ettiğim ilk soru gideceğimiz ülkeyi henüz seçmedik sınavdan sonra mı seçiyoruz?
  Yeterli seviyede yabancı dilimiz yoksa gittiğimiz okulda eğitim alırken ne gibi zorluklar yaşarız?
  Orda Alacağımız dersler burada ki gibi zorluyor mu?
  Peyzaj mimarlığı öğrencisiyim genelde proje dersleri ve çizim ağırlıklı dersler görüyorum yabancı dilin dersteki önemini merak ediyorum.
  Cevaplarsan çok sevinirim , şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar Sevgili Berat,

   Sınavdan sonra seçiyorsun evet eğer tüm erasmus yazılarımı okursan ayrıntılı şekilde anlatıyorum. Dil konusuna da bu kadar çok takılma 🙂 Eğer kazanırsan geliştirmek için uzuun bir zamanın olacak

 21. Merhaba, erasmustan erken dönüş hibe açısından vs sıkıntı yaratabiliyor, peki geç dönmekle ilgili bir sıkıntı var mı? Örneğin okulun akademik takviminde bitiş tarihi 17 temmuz gözüküyor, ben bu tarihten 10 gün sonra dönsem Türkiye’ye herhangi bir kural var mı bununla ilgili?

  • Merhabalar Sevgili İrem,

   İstediğin zaman gidip istediğin zaman dönebilirsin fakat hibe senin orada kaldığın güne göre yapılır ( davetiyendeki tarihlerin arasında olmak koşulu ile)

 22. Merhaba,
  Benim bu sene pasaport ve vize işlemleri uzun sürecek gibi duruyor. Hibe vize almadan yatar mı? Hibeyi almak için vizeyi mi okula göstermem gerekiyor? Online eğitim olacağı söylendi bu durumda yurt dışına çıkılmasa hibeyi yasal olarak haketmiş olur muyum? Bilginiz varsa bu konularda teşekkürler.

  • Merhabalar Sevgili Murat,

   Bu okuldan okula değişiklik gösteriyor bir şey diyemem 🙂 Örneğin ben şuan İtalya’dayım ve Brescia üniversitesi seneye online eğitim yapacak ve erasmus öğrencisi almayacak bu okul ve ülkeye göre değişebilir kontrol etmelisin.

   Yurtdışına çıkmazsan hibe verilmiyor maalesef.

 23. Merhaba. Sitenizdeki erasmus ucretleri adli yazinizi okudum. Erasmusa gitmeden once 3 veya 5 bin lira ekstra bulundurun demissiniz. Bu yazida da okul onceden hibenin bir kismini oduyor demissiniz. Okul, gitmeden hibenin bir kismini oduyorsa 3 5 bin liraya neden ihtiyac var ve okul gitmeden hibenin bir kismini odedigi icin benim yurtdisinda kaldigim sure boyunca bana aylik hibe odenmeyecek degil mi? Yani ben, bana gitmeden verilen hibenin bir kismini, aylara bolerek idare etmek zorundayim anladigim kadariyla. Merak ettigim bir sey daha var, ben erasmusa ilk donem basvuruldugunu, 2. Donem gidildigini saniyordum. Siz agustosta param yatti demissiniz, ilk donem mi gittiniz erasmusa, kafam karisti:)
  Biraz karisik sordum kusura bakmayin:) cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • Merhabalar Sevgili Yasemin,

   Erasmusta’yım hala İtalya’dan selamlar 🙂

   Benim hibem ağustosta yattı ama çoğu kişinin eylül-ekim-kasım gittikten sonra yatıyor. Ayrıca ağustostan önce de harcamalar oluyor vize ücreti, yurt depozitosu v.s her ihtimale karşı 6-7 bin lira bulundurmak gerekli. Maalesef o yazıyı yazdıktan sonra euro 8 liralara geldi ve tutar yükseldi.

   Okuldan okula değişir başvuru fakat, genelde ocak-şubat-mart döneminde başvuru ve seçilme tamamlanır sonraki sene 1 veya 2. dönem için öğrenciler gider bu seçime bağlı ben 1 yıldır buradayım.

   • Yurtdışından erken geldiğimizi okul pasaportumuzdan mı anlıyor. Yoksa derslere bakarak mı karar veriyor?Hibeyi almak için için çıkıp online eğitim olduğu için erken dönsem ve hibeyi istemeseler diyorum.

   • Hibe yurtdışında kaldığınız süre için veriliyor doğal olarak avrupa daha pahalı olduğu için. Pasaport tarihleriniz ve üzerine avrupadaki okuldan aldığınız katılım sertifikasına bakılıyor ikisinin de birbirini tutması gerekli.

 24. Merhaba. Erasmusu biraz araştırdım ama baya karışık geldi bana. Öncelikle EA ve Sözel puanla hangi bölümler daha öncelikli olur erasmus için. MF olmadanda şansımız var mı 🙂 Hangi üniversiteyi seçmeye özen göstermeliyiz? Şimdiden teşekkürler .

 25. Merhaba, 1 ay sonra YKS sınavına gireceğim. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyup Erasmus ile İspanya’ya gitmek istiyorum ama kafamda çok soru işaretleri var. Gidebilecek miyim, kendime uygun bir yer nasıl bulacağım, ya uyum sağlayamazsam, ya yabancı dilde konuşurken zorlanırsam, açıkçası hiçbir şey bilmiyorum. Çevremde birebir yardım alabileceğim kimse yok. Bana ufak çaplı bir açıklama yapıp tavsiyelerde bulunursanız gerçekten çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler <3

  • Merhabalar Sevgili Ecrin,

   Bunları düşünmek için çok erken!!

   Erasmus seçeneğine göre üniversite bölümü seçilmez 🙂 Sadece sınavına çalış şuan başka birşey düşünme, tercih döneminde de cevap yazarsan o zaman başka tavsiyeler verebilirim, başarılar 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.