Bonjour 🙂 Görkemliyollar’a hoşgeldiniz. Bugün sizlere Fransa’ya gitmek konusunda söz edeceğim. Fransa’ya gitmek istiyorum diyen birçok kişinin şuan burada olduğunu biliyorum. Fransa benim de ikiden fazla kez gittiğim çok özel bir ülke.

Şimdi sizler için 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile Fransa’ya nasıl gidilebileceğini ve gidiş seçeneklerini anlatacağım, başlıyorum 🙂

*Koronavirüs güncellemeleri yapıldı!

Saint Louis, Fransa Genel Görünüm/ İsviçre – Fransa Gezimden

Fransa’ya Nasıl Gidebilirim ?

Öncelikle Fransa’ya gitmek istediğimize eminiz sanırım. Artık bunu nasıl yapacağımıza karar vermeliyiz. Çevremde çok kez buna rastlıyorum. Sadece “Fransa’ya gitmek istiyorum” deniyor ama ne amaçla gidileceği konusunda bir fikir yok.

Hep dediğim gibi bir ülkeye giderken öncelikle gidiş amacımızı iyi belirlemeliyiz. Çünkü farklı gidiş yollarına göre farklı yapmamız gereken şeyler olabiliyor. “Ama karar vermedim Görkem?” Endişelenmenize gerek yok 🙂 Çünkü şimdi sizler için bu yolları listeleyeceğim, seçin beğenin alın !

Saint Louis, Fransa / İsviçre – Fransa Gezimden

Fransa’ya Gezmeye Gitmek

Bu ben oluyorum 🙂 Fransa’ya aynen bu şekilde turist olarak gezmeye gittim. Fransa gezilebilecek en güzel yer belkide. Yanılmış olmayayım ama Fransa dünyada en çok ziyaret edilen ülke olması lazım ! Burası turizmin başkenti…

Paris’e gitmeden Avrupa’ya gitmiş olmazsınız kanımca ! Marsilya’dan Bordeaux’ya, Lyon’dan Lille’e kadar “Nice” 🙂 güzel şehirleri var bu ülkenin. Fransa’ya turistik bir gezi planlamak bence gitmenin de en kolay yolu olacaktır, sadece uçak biletinizi alın ve yola çıkın…

Fransa’ya Turla Gitmek

Ben biletlerle, otellerle uğraşmayı sevmiyorum diyorsanız, Fransa turları tam size göre ! Zaten yurtdışı turu denince akla ilk olarak Fransa’ya olanlar geliyor. Hatta bu işin içine Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’yı da katarsanız olur size Benaluks turu.

Fransa turları geniş bir yelpazede olduğu için illa ki size göre bir program bulacaksınızdır. Turlarda önemli olan fiyatlar. Çünkü bazen gerçekten çok pahalı olabiliyor, indirimlere dikkat !

Paris’e Gidip Louvre Pozu Vermeden Olur mu ? / Fransa

Fransa’ya Akraba Ziyaretine Gitmek

Fransa, Türkler’in yoğunlukla yaşadığı bir başka ülke. Hatta bazı yerleri var ki sanki Türkiye’deyim sanabilirsiniz. İnterrail zamanında Paris’in 50-100 km güneyindeki Sens şehrinde ilginç bir gece geçirmiştim 🙂 Şans eseri tren aktarması için bulunduğum bu şehirde elinizi atsanız Türk’e çarpıyordu !

Bu yüzden Fransa’da akrabanız olması ihtimali çok yüksek. Eğer varsa onları hem ziyaret edip hem de Fransa’yı gezebilirsiniz. Belki kuzenleriniz de vardır ve size eşlik eder 🙂 Bu yolla Fransa’ya gidecekler vize aşamasında davetiye almayı unutmasın !

Fransa’da Erasmus Yapmak

Fransa okul kelimesinin gerçek anlamına büründüğü bir yer. “école” değil mi ? Lisedeki Fransızcam’dan hatırladığım kadarıyla böyle 🙂 Fransa’da adeta her eğitim kurumunun bir ekolü var, bu yüzden de diplomaları oldukça geçerli.

Böyle bir ülkede Erasmus yaparak bu eğitimin kısa bir süreliğine parçası olabilirsiniz. Ayrıca Erasmus ile neredeyse hiç para harcamadan sadece başarınızla bunu yapmanız mümkün !

Zafer Takı ve Ben 🙂 Paris

Fransa’da Okumak ve Yüksek Lisans

Fransa’ya kendi imkanları ya da başka programlarla gitmeyi düşünenler de vardır. Az önce bahsettim, bu ülkedeki üniversiteler oldukça kıymetli ve köklü kurumlar. Fakat Fransızca konusuna biraz takık olabilirler 🙂 Eğer benim gibi Türkiye’de Fransızca eğitim veren bir liseden mezunsanız biraz şanslısınız, yoksa Fransızca hazırlıkları başlasın derim…

Fransa’da yaşamın pek ucuz olduğunu söyleyemem. Bu yüzden Fransa’da eğitim almayı düşünenler iyi bir maddi kaynağı da kesinlikle hazırlamalı.

Fransa’da Çalışmak ve Çalışma İzni

Fransa, Kuzey Avrupa ülkelerine göre daha az talep alsa da yine de talep gören bil ülke. Fransa’da çalışmak istiyorsanız önce kendinize bir pozisyon ayarlamalısınız. Bunu tanıdıklarınız vasıtasıyla ya da linkedin gibi online ağlar üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer bu şekilde bir iş bulursanız zaten otomatikman çalışma iznini de alacaksınızdır. Çalışma iznini bir araç değil sonuç olarak görmek de fayda var.

Fransa’ya Gitmenin En Keyifli Kısmı: Eyfel Kulesi / İnterrail Gezimden

Fransa’da Yaşamak ve Oturma İzni

Aynı mantık oturma izninde de geçerli. Fransa’da yaşamak isteyenleri en azından oturma izni alması gerekiyor. Oturma izni almak için ise orada yaşamanızı mantıklı kılacak bir sebebe ihtiyacınız var.

Bence en iyi sebep öğrencilik ve çalışmak ! Bu koşulları sağladıktan sonra sizin için oturma izni sadece bir prosedür olarak kalacak. Hatta sonrasında belki de Fransız vatandaşlığına kadar gidebilirsiniz…

Fransa’ya Gitmek İçin Gerekenler

 • Gidiş sebebinizi iyi belirlemeniz.
 • Gerekli maddi kaynağı sağlamanız.
 • Uygun vize türüne göre vize almanız.
 • Konaklama ve uçak bileti gibi konuları halletmeniz.
 • Ve bolca araştırma.
Paris’te Ben 🙂 / Jardin de Luxembourg / İnterrail Gezimden

Fransa Vizesi Nasıl Alınır ?

Son olarak Fransa’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istediğini hatırlatmalıyım. Bu Schengen vizesi oluyor. Başvuru aşamaları için özel yazım burada, inceleyebilirsiniz. Eğer yeşil pasasapotunuz varsa bu vizeden muaf olarak Fransa’ya giriş yapabilirsiniz. Yeşil pasaportla Fransa’ya gitmek için şuradan belge gerekliliklerine bakın derim.

Koronavirüs Pandemisi’nde Fransa Seyahati

Pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.

Yazımı burada noktalıyorum artık. Sizere Fransa’ya gidiş seçeneklerinden bahsetmeye çalıştım, umarım yararlı olmuştur. Aklınıza takılanlar ve sormak istedikleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Severek her yorumu yanıtlıyorum 🙂 şimdilik görüşmek üzere sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, İlk Nereden Başlarım ?

4 Yorum Yapılmış

 1. GÖrkem merhabalar öncelikle teşekkür etmek isterim sana verdigin faydalı bilgiler için. Benim 2 çocuklu evli biriyim fransada iş ve oturma izni almak istiyorum. Yardımcı olurmısın yada bilgi verirmisin. Teşekkürler

  • Merhabalar Hakan Bey,

   Bu çok genel bir soru yani belki sizin dediğinizi diyen binlerce insan vardır, Sizi tanımadan bi yorum yapamam imkansız kendi yetenek, geçmiş yaş v.s uygun olarak bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

  • Merhabalar Yusuf Bey,

   O zaman yaratmalısınız, para biriktirmeli, çalışmalı…Benim hikayemi görürseniz aslında çoğu şeyi zorluklarla elde ettiğimi görürsünüz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.