Görkemli günler ! İnsan İtalya’da neredeyse gezilmedik yer bırakmayınca artık alternatif yerlere yöneliyor. Bugün rotamda belki de ilk kez duyacağınız İseo Gölü var.  Aslında burası benim için yerel bir rota sayılır 🙂 Çünkü bir süredir yüksek lisans için Brescia, İtalya’da yaşıyorum.

Haritada Milano, Brescia ve çevresine baktığınızda göller kesinlikle gözünüze çarpacaktır. İseo, Garda, Como ve Lugano bunların başlıcaları. Bugün İseo Gölü’nü yani orjinal adıyla Lago D’Iseo’yu sizler için keşfedeceğim. İseo’da gezilecek yerleri keyifli hikayemle beraber okumaya hazır mısınız 🙂

Beni İseo’ya Götürecek Trenim / Brescia Tren İstasyonu

İseo Gölü Hakkında

Öncelikle İseo Gölü hakkında küçük bilgiler vermeliyim. Burası İtalya’nın kuzeyinde Alpler’in yanı başında bulunan hiç de küçük olmayan bir göl. 1770 kilometrekarelik bir alana yayılan göl, özellikle de harika doğasıyla ünlü.

İseo Gölü’nün çevresinde başta göle ismini veren İseo şehri ve çevresi boyunca uzanan Sulzano, Pisogne, Paratico, Presso gibi küçük kasabalar bulunuyor. 

İseo Genel Görünüm

İseo’ya Nasıl Gidilir ?

İseo’ya gitmenin en kolay ve keyifli yolu İtalya’da “Regionale” denilen bölgesel trenlere binmek. Brescia’dan sadece 25 dakikada 3.30 euro karşılığında İseo’ya ulaşabiliyorsunuz.

Milano, Venedik ya da Floransa tarafından gelmek istiyorsanız da ilk ulaşmanız gereken şehir Brescia. Örnek verecek olursam Milano’dan 9 euro vererek 1.5-2 saatte İseo’ya ulaşabilsiniz. Ayrıca özel aracınız varsa Milano’dan 1 saat gibi bir sürede İseo Gölü kıyılarında olabilirsiniz. 

İseo Gölü’ne Doğru Gidiyorum 🙂 / Brescia Tren İstasyonu

Görkem artık yola koyulur ! Brescia tren istasyonundan 3.30 euro’ya aldığım biletimle koltuğuma oturdum 🙂 Sadece 20 dakika sürmüş olsa da yol boyunca epeyce keyifli bir manzara gördüğümü söylemeliyim. Artık İseo’dayım !

İstasyondan Göl Kenarına Giden Güzel Cadde

İseo Gölü’nde Gezilecek Yerler

İseo’da gezilecek yerleri keşfetmeye başlıyorum. Aslında İseo’da şuraya gidin şunu görün gibi birşey demeye gerek yok. Çünkü adeta tüm sokakları keyif verecek bir kasaba düşünün ayrıca İseo Gölü size yetmez mi ?

İseo Tren İstasyonu gölün ve şehir merkezinin 500 metre kadar içerisinde bulunuyor. 5-10 dakikalık bir yürüyüş ardından gördüğüm manzara ile büyüleniyorum !

İseo Gölü Ufukta Gözüktü 🙂

İseo Gölü bugüne kadar gördüğüm güzel göllerden biri olmaya şimdiden aday. Öyle hafife de almayın 🙂 Bu yarışmadaki rakiplerden biri Cenevre Gölü…

Aslında Alpler bölgesinde görebileceğiniz diğer göller gibi, kıyıya dik uzanan dağların ortasında kalan bu göl, bu oluşum şekliyle beraber göz dolduruyor. Özellikle bulutların arasınan sızan hafifçe güneş ve gölgeler görülmeye değer.

Buradaki tek güzellik göl değil tabii 🙂 İseo’nun insana dinginlik veren kıyı şeridi, keyifli restoran ve parkları…

İseo Gölü Manzaram

Ülkemizdeki göl kenarlarını düşününce tabi etkilenmemek elde değil. Tüm kıyı yürüyüş alanı yapılmış, ayrıca burada bisiklete binmek de harika olabilir !

Eğer benim gibi İstasyondan düm düz Via XX Septembre ve Viale Repubblica’dan yürürseniz şuan buluduğum harika küçük meydanda olacaksınız. Buranın kıyısında küçük de bir liman var 🙂 Sevimli tekneler, meydandaki sanatsal öğeler ve keyifle boyanmış rengarenk binalar…

meydandaki sanatsal öğeler ve keyifle boyanmış rengarenk binalar…”

Göl Kenarında Yürüyüş

“Lungolago”yani göl önü anlamına gelen isimli yürüyüş yolundan İseo Gölü kenarında yürümeye devam ediyorum. Burada oldukça güzel dekore edilmiş restoranlar, şarap evleri ve dondurmacılar görmeniz mümkün. Ya da bi kahveye ne dersiniz ?

Aslında İseo’ya gelince bi dondurma yemeden olmaz. Buranın göl kenarındakı ünlü dondurmacısında 2 top yalnızca 2 euro 🙂 Çok turistik olmayışından mı bilmem İseo’da hayat çok pahalı sayılmaz.

Bahsettiğim Yürüyüş Yolu / İseo Gölü’nün Üzerindeyim 🙂

Sahil şeridini kuzeyden güneye şöylece bi yürüdükten sonra. Size tavsiyem özellikle sahilin güney tarafındaki, gölün üzerine yapılan tahta yürüyüş yolunu kullanmanız olacak. Oradaki ışık, yansımalar, evler, kayıklar, ne desem boş… “E ne yapacağız Görkem?Siz bu yazıda fotoğraflara odaklansanız daha iyi 🙂

İseo’da son olarak şehir belediye binasının olduğu meydana geçiyorum. Burası tam bir tipik İtalyan meydanı. Yola yayılmış restoranlar, açık hava sanat galerileri ve ortada hoş bir heykel.

Belediye Binasının Olduğu Keyifli Meydan / İseo

Monte İsola’ya Yolculuk

Sırada İseo Gölü’nün kalbine yol almak var, bekle beni Monte Isola’ ben geliyorum !

İseo Gölü birkaç adaya sahip. Aslında bir tek Monte Isola’dan söz edebiliriz. Onun dışındaki adalar tek tek küçücük yerler. Monte Isola yani Monte Adası, İtalyanca’da dağ anlamına gelen Monte’den geliyor. Ben karışıklık olmaması için kısaca Monte Isola diyeceğim buraya 🙂

İseo İskelesi / Monte Isola’ya Feribotlar Buradan Kalkıyor

Monte Isola’ya ulaşmanın yolu tabii ki şirin feribotlar. Aslında genel olarak İseo Gölü çevresinde düzenli bir feribot ulaşım ağı var. Bizdeki boğaz vapurları gibi uğraya uğraya her kasabaya köye gidiyor 🙂 Yani Monte İsola’ya gölün çevresindeki her yerden ulaşabilirsiniz.

Aslında adaya en yakın yer Sulzano fakat daha fazla göl gezisi için İseo daha mı iyi sanki 🙂

Monte Isola’ya Doğru Gidiyorum 🙂

İseo – Monte İsola Feribotu

İseo’dan Monte Isola’ya tek yön 4 euro, gidiş dönüş de 7 euroya bilet alabiliyorsunuz. Genellikle gün içerisinde saatte bir gibi bir aralıkla seferler var. Feribotun nereden kalktığını zaten sormanıza bile gerek yok 🙂 Görmemeniz imkansız !

Monte Adası’na doğru yola çıkıyorum ! Bu arada bahsetmeyi unutmuş olmalıyım ki bugün yanımda Brescia’dan arkadaşlarım Sophie ve Silvia da var. Silvia bu bölge yakınlarında doğup büyüdüğü için biraz şanslıyız 🙂

İseo Gölü / Dik Yamaçlar ve Bahsettiğim Keyifli Karayolu

İseo Gölü’nde Tekne Turu

Feribotla İseo Gölü’nde ilerlemek bugünün benim için en güzel anı ! Feribotun en önüne geçme şansımız da olunca değmesinler keyfime. Özellikle Brescia’daki deniz yoksunluğum düşünülürse İseo bana ilaç gibi geldi doğrusu.

Siz çaktırmayın ama sakın gölde gezi yapalım diye tekne kiralamaya çalışmayın 🙂 Monte İsola’ya gidin gelin tamamdır…

Monte İsola’ya Yanaşıyoruz 🙂

20 dakika civarında bi yolculuk ardından Monte Isola’nın güneybatısındaki Sensole İskelesi’ne yanaşıyoruz. Baştan söyleyeyim, bu adadan doğa dışında birşey pek beklemeyin !

Ama doğa konusunda fazla şey bekleyebilirsiniz 🙂 Çünkü yemyeşil yürüyüş yolları, kuş sesleri inanılmaz !

Adada gezilecek yerler Peschiera Maraglio tarafında. Biz de oraya doğru yürümeye başlıyoruz. Adanın çevresi toplamda 6-7 kilometre civarı, benim tavsiyem komple bir tur atmanız yönünde, ayrıca dönüş için de endişelenmeyin, en kötü adanın öteki tarafındaki iskeleyi kullanabilirsiniz..

Adanın Yürüyüş Yolu

İsola di San Paolo

Yürürken bahsettiğim şu küçük ada “Isola di San Paolo” dikkatimi çekiyor. Burası sadece tek bir yapının bulunduğu fazlaca butik bir yer. Uzaktan görmek de sanki en iyi seçenek gibi.

Eğer siz gitmek isterseniz sanırım tek seçenek kayık kiralamak, eğer bi kayıkçıya 15-20 euro verirseniz eminim sizi götürüp getirir.

İsola di San Paolo / Feribottan

Monte Isola – Peschiera

Monte Isola’nın güneydoğu ucundaki Peschiera Maraglio’ya varıyoruz. Buradaki manzara beklediğimin çok üzerinde 🙂 Bana biraz Yunan Adaları’nı anımsatmadı değil, ama Avrupa’nın ortasında, İtalya’dayız :) Evleri biraz daha sarı ve turuncuya kaçmış renklerle düşünün.

Adanın bu kısmı biraz dinlenmek, birşeyler atıştırmak ya da içmek için harika. Göl kenarında güzel yerler var.  Hatta piknik havasında olan ağaç altı yerler bile gördüm ! Ve tabii ki orayı seçtim 🙂

Peschiera Maraglio Kıyısı / Monte Isola

İseo’da Ne Yenir – İçilir ?

Biz güzel bir şarap arası vermeyi düşündük. Fiyatlar da gayet uygun, yarım litrelik yerel bir şaraba sadece 7 euro verdik. Üçümüz için gayet yeterli, sadece küçük bi şarap tadımı. Mekanın ismi La Playa Del Sol gelecek olanlara önerebilirim.

Ayrıca her türlü İtalyan kahvesini deneyimleyebileceğiniz güzel kafeler de var. İtalya’daysanız pizza, makarna ve dondurma diye söylememe gerek yok sanırım 🙂

Monte Isola’da Şarap Keyfi 🙂 / Iseo Gölü’ne Karşı

İseo Gölü Üzerinde Yürüyüş

Son olarak bahsetmek istediğim birşey daha var. Biraz ilginç ama eğer 2016 yılında buraya gelmiş olsaydım sanırım Monte Isola’ya yürüyerek gidebilecektim 🙂

İtalyanlar buradaki turist ilgisini arttırmak adına kısa bir süre için ada üzerine yüzen yürüyüş parkuru yapmışlar. Ben size fotoğrafını şöyle bir ekleyeyim de belki yeniden yaparlar neden olmasın ?

Bahsettiğim İseo Gölü Yürüyüş Parkuru / Monte İsola Adasından

Artık Monte Isola ve İseo Gölü’nde gezilecek yerleri tamamladım gibi. Bu sefer feribota Maraglio’dan bineceğim. Akşamüstü olduğundan etraf daha da bir güzelleşti. Keyifle etrafı seyrettiğim bir tekne gezimin daha ardından, İseo’ya ulaştım !

Beni İseo’da harika bir manzara bekliyormuş…

Monte İsola’dan Dönüş / Akşamüstü ve Güzelleşen Göl Manzarası

İseo Gölü Gezi Tavsiyeleri

  • Göl kenarında yürüyüş yapın
  • İseo’da dondurma yemeyi unutmayın
  • Monte Isola’ya giderken kesinlikle dışarıda oturup etrafı seyredin
  • Vaktiniz ve imkanınız varsa bisiklet ya da kano kiralayın
  • Göl çevresindeki her yerde trekking ve hiking yapılabiliyor, deneyin.
  • Şarapları da denemeden olur mu ?
İseo’ya Dönüş / İseo Gölünde İlerlerken

Evet İseo gezi rehberimin sonuna geliyorum. Bir geziden daha çok keyifli bir gün geçirme planı ile geldim buraya, daha da çok geleceğim. İseo çevresinde gezilecek başta Sulzano olmak üzere çok yer var. Oralar için de ilerde küçük eklemeler yapmayı düşünüyorum. Ayrıca Garda Gölü’nü de unutmamak gerekir.

Ben şimdilik Brescia’ya dönüyorum, sizlere bol gülümsemeli günler 🙂

Yazının Devamı: Floransa, İtalya Gezi Notlarım

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.