Taormina, Sicilya, İtalya Gezi Notlarım

Gezi Notları / Sicilya ve Malta Gezisi

Taormina, Sicilya, İtalya Gezi Notlarım


Bir önceki yazıda seyahatimin ilk durağı Catania’dan bahsettim. Şimdi sırada Taormina, Sicilya var.

23 Haziran 2014 Pazartesi. Daha bugün ayak bastığım Sicilya’da, Catania’yı yarım günde gezmeyi tamamladım ve Taormina’da gezilecek yerlere doğru yola çıkma vakti !

Taormina’ya Nasıl Gidilir ?

Gün öğlen saatlerine yaklaşırken Taormina’ya gitmek için Catania Centrale istasyonuna geldim. İstasyondan yaklaşık yarım saatte bir Taormina’ya giden trenler var. Ben de bilet almak için otomatik makinelere yöneliyorum. Dilerseniz gişeden de bilet alabilirsiniz ancak Sicilya’da halk çok iyi İngilizce konuşamadığından gişedeki görevliyle anlaşmak biraz zor olabiliyor.

catania-centrale-sicilya-malta

Catania Centrale İstasyonu / Taormina’ya Giderken

Bilet makinesi için sıraya giriyorum. O sırada önümde Türkçe konuşan bir grup farkettim. Sanırım bilet almayla ilgili bir sorun yaşıyorlardı. Türkçe olarak “Yardıma ihtiyacınız var mı ?” dedim. Sonrasında Siracusa’ya gideceklerini öğrenip onların bilet almasına yardımcı oldum. Grup benimle beraber İstanbul’dan bugün gelmiş.

Catania – Taormina Arası Ulaşım

Sıra bana geldiğinde en yakın Catania – Taormina treninin 11.37 de olduğunu görüyorum ve 7.5 euro karşılığında biletimi alıyorum. Bineceğim tren Roma’ya gidiyor. Dilerseniz bölgesel trenlerle ( regional ) 3.5 euro’ya da gidebilirsiniz. Ben vakit kaybetmemek için aradaki farka razı oluyorum. 

catania-taormina-bilet-tren

Catania – Taormina Tren Biletim

Yolculuk yaklaşk 1 saat sürecek. Toplam mesafe 50 km civarında.

Trenime biniyorum. Yol boyunca harika bir deniz manzarası var.  Yaklaşık 1 saatin sonunda. Taormina Giardini istasyonuna varıyorum. Giardini istasyonu sahilde yer alıyor. Şehrin merkezi ise biraz tepede. İstasyonun önünden merkeze giden minibüsler var. İndiğiniz zaman durak ve saatlerini görebiliyorsunuz. 

taormina-gardini-naxos-tren-istasyonu

Taormina Giardini Naxos Tren İstasyonu

Biraz bekledikten sonra minibüse bindim. Bu yolculuk için ücret 1 euro. Oldukça dolambaçlı bir yoldan döne döne yukarı çıkıyoruz. Yaklaşık 15-20 dakikanın sonunda Taormina’ya varıyorum.

Taormina Nerede ?

Öncelikle biraz Taormina’dan bahsetmek istiyorum. Taormina toplam 11.000 nüfusa sahip bir kasaba. Adını bulunduğu Tauro Dağı’ndan alıyor. Sicilya Adası’nın İyon Denizi’ne bakan kısmında Katanya şehrinin yaklaşık 50 km kuzeyinde bulunuyor.

Geçmişi milattan önceki zamanlara dayanıyor ve Roma’dan kalma antik kalıntıları barındırıyor. Son zamanlarda Avrupa’da yükselen bir popülerliği var. Güzel denizi , eşsiz Akdeniz Mutfağı ve hareketli eğlence hayatıyla küçük ama bir okadar şirin bir yer. 

taormina-otobus-manzara

Taormina İstasyondan Merkeze Otobüsle Çıkarken

Planıma göre bu akşam Taormina’da kalacağım. Bunun nedeni aslında buranın şehir havasından uzak ve geceleri de oldukça hareketli bir yer olması. İlk olarak gelmeden rezervasyonunu yaptığım hostelime doğru yürümeye başlıyorum. 

Sahip olduğum çevrimdışı harita ve GPS yardımıyle Hostel Taormina’ya varıyorum. Check in işlemlerinin ardından eşyalarımı odama bıraktım. Öncelikle söylemem gerekirse Sicilya İnsanı’nın sıcaklığını burada da hissediyorum. Hostel resepsiyonundaki bayan bana Taormina ve çevresi hakkında güzel bilgiler verdi ve oldukça yardımcı oldu ilk dakikalarda. 

taormina-hostele-yururken

Taormina Sokakları / Hostel’e Doğru Yürürken

Taormina’da Denize Girilir mi ?

Saat öğleyi biraz geçiyor. Hem yol hem de günün yorgunluğunu atmak için denize yöneliyorum. Bahsettiğim üzere Taormina oldukça güzel bir denize sahip. Taormina plajları konusundaki araştırmalarım sonucunda denize girmek için Isola Bella’yı tercih ettim.

Taormina’dan sahile inmek için yürüyebiliyorsunuz. Bu yaklaşık yarım saat alıyor. Benim önerim bu şekilde inmeniz çünkü sahip olduğu manzara gerçekten harika. Geri dönüş için de Teleferik sistemini kullanmayı düşünüyorum.

taormina-isola-bella

Isola Bella Taormina

Yavaş yavaş Isola Bella’ya ilerliyorum.  Saat öğlen 2-3 civarı ve hava sıcaklığı oldukça yüksek. Yayalar aşağıya inerken otobüsün kullandığı yolu izlemiyor. Muhteşem bir doğa ve deniz manzarası eşliğinde merdivenlere sahip. Bende oldukça yoruldum ve terledim ama denize çok az kaldı.

Sonunda Isola Bella’ya varıyorum. Isola Bella, güzel ada anlamına geliyor. Burası kendi ismiyle de en az Taormina kadar ünlü. Plaj bütün Avrupa’da olduğu gibi ücretsiz. Şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca restaurant ve küçük bir cafeye sahip. Yalnız denizi kum değil taşlık. Bu durum denize güzel bir berraklık katıyor ama ayaklarımıza biraz zarar verebiliyor. Yanınızda bir deniz ayakkabısı olması çok işinize yarayacaktır burada.

isola-bella-deniz

İyon Denizi / Isola Bella Taormina

Deniz için yorum yapmaya gerek duymuyorum pek. Çünkü gerçekten harika ve bu sıcakta insanı güzelce serinleten bir sıcaklığı var. Şüphesiz girdiğim en güzel denizlerden. 

İki üç saat kadar denizde kalıp güneşleniyorum. Özellikle yaz mevsiminde geziyorsanız ve bulunduğunuz yer de denize girilebiliyorsa öğle vakitleri için bence en iyi seçenek bu. Çünkü sıcakta yürümek gerçekten işkenceye dönüşebiliyor.

isola-bella-deniz-2

İyon Denizi / Isola Bella Taormina

Hem sabahki Catania maceramın yorgunluğunu üzerimden atıp hem de bu güzel denizin tadını çıkardıktan sonra Taormina manzarası eşliğinde hostelime dönüyorum.Bu sefer yukarı çıkmak için teleferiği kullandım. Bunun ücreti ise 3 euro.

Taormina’da Gezilecek Yerler

Hiç vakit kaybetmeden duş alıp hazırlandıktan sonra Taormina’da görülmesi gereken yerlerden biri olan kasabanın biraz daha tepesindeki Castelmola’ya doğru ilerliyorum.

mazzaro-taromina-teleferik-2

Mazzaro – Taormina Arası Çalışan Teleferik

Castelmola’ya otobüsle gidilebiliyor ancak ben manzarayı yakalamak açısından yürümeyi tercih ediyorum.

Belirli bir yere kadar çıktıktan sonra. Sıcak ve yorgunluktan ötürü geri döndüm. Zaten en tepeye çıktığım zaman da biraz daha iyi manzaradan pek fazla birşey göremeyecektim. İsminden de anlayacağınız üzere antik çağdan kalma kale kalıntıları bulunuyor ancak bu kale günümüze pek iyi durumda gelebilmiş değil.

castelmola-taormina-cikarken

Tepeden Taormina / Castelmola’ya Çıkarken

Taormina’nın merkezine iniyorum, Taormina’daki gezilecek yerler daha çok burada. Burası dar sokakları ve birleştiği barok mimari ile gerçekten harika. İnsanı oldukça dinlendiren bir yapısı var. Bana kalırsa Taormina Avrupa’nın önemli atmosferik şehirlerinden biri.

Gezmek için belli başlı önerilen iki yer bulunuyor Taormina’da. Antik Yunan Tiyatrosu ( Teatro Antico di Taormina ) ve 9 Nisan Meydanı (  Piazza IX Aprile a Taormina ). Bunun dışında San Giuseppe , Church of Saint Augustine ve Duomo di Taormina kliseleri görmeye değer. İlk olarak meşhur tiyatrodan başlıyorum.

taormina-greek-yunan-tiyatrosu

Taormina Antik Yunan Tiyatrosu / Arkada Etna Yanardağı

Antik Yunan Tiyatrosu  ( Teatro Antico di Taormina ) adından da anlayacağınız üzere Antik Roma döneminden kalma en önemli tiyatrolardan biri. Sahne’nin arkasında tüm heybetiyle Etna yükseliyor. Burası Etna’yı izlemek için en özel yerlerden birisi. İçeri giriş ücreti ise 5 euro. Bana kalırsa buna sonuna kadar değiyor. 

Biraz yürüdükten sonra karşıma Corso Umberto çıkıyor. Bu cadde Taormina’nın en hareketli ve gezmeye değer caddesi. Müthiş atmosferiyle insanı büyülüyor. Yol boyunca şirin alışveriş dükkanları, restaurantlar bulunuyor. 

Corso Umberto Taormina

Bahsettiğim önemli kiliseler de bu cadde boyunca. İlk olarak karşıma Santa Caterina Kilise’si çıkıyor. 17. yüzyılın ortalarında inşa edilen bu kilise, oldukça şirin ve Taormina atmosferiyle çok uyumlu.

36-santa-caterina-church-sicily

Santa Caterina Kilise’si / Taormina

Hava artık kararmaya yaklaştı. Corso Umberto’da yürümeye devam ediyorum. 9 Nisan Meydanı’na ( Piazza IX Aprile ) varıyorum. Bana kalırsa şehirdeki en güzel yer burası. Saint Augustine ve San Giuseppe kiliseleri de burada bulunuyor. Özellikle St Augustine Kilise’si ihtişamıyla göz dolduruyor.

Meydanın denize bakan tarafı açık. Tepede olduğu için tutunma demirleri var. Burası harika bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bir tarafta İyon Denizi öteki tarafta Etna Yanardağı. Ayrıca akşam saatlerinde burada çeşitli etkinlikler de yapılıyor. Sokak sanatçıların performanslarını saymıyorum bile !

taormina-morning-pano

9 Nisan Meydanı ( Piazza IX Aprile ) / San Giuseppe Kilisesi / Taormina

Güneş artık yerini Etna’nın lavlarından gelen ışıklara bırakıyor. Corso Umberto üzerinden Piazza Duomo’ya ulaşıyorum. Burası Taormina’da görmeyi planladığım son yer. Meydana ismini veren şehrin en önemli kilisesi Duomo di Taormina burada yer alıyor. Kilise oldukça farklı ve hoş bir görüntüye sahip.

Corso Umberto’nun sonuna geliyorum. Burada artık tamamen Etna Yanardağı ile başbaşasınız. Yeri geldikçe bahsettim ama tekrar toparlamak gerekirse Etna aktif bir yanardağ ve çoğu zaman dağın ucundan yükselen dumanı görebiliyorsunuz. Geceleri bu dumanın arasından içerdeki lavların ışığını görmek mümkün. Bu görmeye pek alışık olmadığımız bir sahne ve oldukça etkileyici !

taormina-etna-ben

Tüten Etna Yanardağı ve Ben / Taormina’dan

Artık hostelime doğru yola koyuluyorum. Dönüşte girmediğim caddelerden kafama göre dönmeyi tercih ediyorum. Bu hep yaptığım birşey. Bazen tahmin etmediğiniz yerler görebiliyor ve hayattan anlara şahit olabiliyorsunuz.

Taormina’da Ne Yenir ?

Bu yürüyüşün ardından biraz acıktım ve tabiki bir İtalyan Restoran’ı günün yorgunluğunu atmak ve güzel akdeniz lezzetleri tatmak için doğru bir seçim. Peki Taormina’da ne yenir ? Taormina’da ne yenmeli ? Benim tercihim güzel bir Napoli Pizza’sı oldu. Şansıma yemek yediğim sırada İtalya’nın futbol maçı oynanıyormuş. Gittiğim dönemde Dünya Kupası oynanıyordu. Yemek eşliğinde dalıp gitmişim maçı izlemeye.

{{de|Italien, Sizilien, Taormina, Dom S. Nicolò}} {{en|Italy, Sicily, Taormina, Dom S. Nicolò}}

Duomo di Taormina

Hostele dönmeden önce son işim ertesi gün sabah için otobüs saatlerine bakmak oldu. Bu otobüsü Taormina Giardini istasyonuna inmek için kullanacağım. Eğer kalkabilirsem sabah 6.25 teki otobüsü gözüme kestirdim.

Yorucu ve uzun bir günün sonunda hostelime varıyorum. Kaldığım odada benimle beraber dört kişi daha kalıyor. Hostel için 15 euro gibi uygun bir ücret ödediğimi düşünüyorum. Odanın bir de güzel terası var. Ufaktan da olsa Taormina manzarası gözüküyor. Ayrıca hosteldeki çoğu insanın da orada olduğunu görüp aralarına katılıyorum.

otobus-saatleri-taormina-naxos

Taormina Otobüs Saatleri

Aslında böyle zamanları iyi değerlendirmeye çalışıyorum. Hostellerde farklı kültürlerden onlarca insanla sohbet edip birşeyler paylaşmak çok keyifli.

Yorgun olsam da biraz sohbete katılıyorum. Terasta çok güzel bir ortam var. Kalanlardan birisi arada gitar çalıyor. Ben gittiğim an kendimi tanıttım. Böyle ortamlarda Türklere ilgi daha bir başka oluyor. Aslında dünyada oldukça merak edilen bir toplumuz. İnsanlar çok fazla soru soruyor, bu benim hoşuma giden birşey.

hostel-teras-taormina

Hostelimin Terası

Saat gece 12 yi biraz geçiyor. Benim için uzunca geçen gün sonunda bitti. Her zaman yaptığım gibi, son yarım saatimi ertesi günün planı için ayırıyorum. Bu vaktinizi dolu dolu kullanabilmek için çok önemli. Burada sizinle paylaştığım neredeyse herşeyi bu araştırmalarım sonucu öğrendim. Bu ve kalan seyahatlerimi birisinin rehberliği altında yapmıyorum. Size önerim de kendiniz keşfetmeniz, böylesi çok daha keyifli !

Sicilya Gezimdeki Diğer Şehirler

Bugün İstanbul’dan başladığım yolculuğuım Catania ardından Taormina, İtalya’da noktalandı. Taormina gezi rehberimi burada tamamlıyorum. Yarın sabah erkenden Messina ve Palermo’ya hareket ediyorum. Bu bölüme sonraki sayfadan devam edeceğim. Şimdi güzel bir uyku beni bekler.


Yazının Devamı: Sicilya – Malta / 2. Gün Messinadrawn-blue-arrow-rightdrawn-blue-arrow-right


Sicilya gezimdeki rotamı incelemek isteyenler için;

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2 Yorum Bırakılmış

  1. Hasan Aslanlar says:

    Görkem Bey, önümüzdeki hafta kısmetse palermoda olacağım yazınız da taormina dan oldukça ilgi cekici söz etmişssiniz tavsiyeniz doğrultusunda ben de ziyaret etmeyi düşünüyorum fakat palermo dan nasıl ulaşabileceğim konusunu merak ediyorum şimdiden teşekkürler

Aklınızda bir soru yok mu ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*